Het Paleis Noordeinde krijgt studenten-op-kamers Chefariite „4 Bakkersgezellen gaan actie ontketenen Bent U' vanmorgen in het bad geweest? Australië vraagt meer boeren en industriearbeiders Mutnpa Motflató verslaat.... een mug S)utaze (latte WOENSDAG 9 APRIL 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tuin wordt stadspark Het paleis aan het Noordeinde te 's Gravenhage, dat een bewogen ge schiedenis heeft, zal een hele ver andering ondergaan, al blijft het niter lijk hetzelfde. Zoals men weet wordt in het gebouw het Internatio nale Instituut voor Sociale Weten schappen ondergebracht. De uitvoe ring van de daarvoor nodige werken is in handen van de dienst voor ge meentewerken. Er moet nog heel wat gebeuren voor het instituut tegen het einde van September zijn deuren kan openen. Op 1 Februari is al begonnen met de werkzaamheden om de hofhou ding, die van een deel van het paleis zal blijven gebruik maken, in een vleugel ter rechterzijde, onder te brengen. Eerst in April 1953 zal het paleis geheel voor zijn nieuwe bestemming beschikbaar zijn, daar er voor H. M. de Koningin ruimte moet worden ge reserveerd zolang de restauratie van het „Huis ten Bosch" niet is voltooid. De linkerzijde van het paleis zal in September in gebruik genomen kun nen worden door het instituut. Behalve een aula de voormalige balzaal collegezalen, eetzalen, bi bliotheek, foyers, ziekenkamer, woon ruimte voor directeur en concierge, alsmede kantoor- en administratie ruimten zal men de beschikking krij gen over een vijftigtal zitslaapka- mers voor inwonende studenten. Er wordt centrale verwarming aan gelegd en er bleken vele andere voor zieningen nodig te zijn, mede als ge volg van de brand, die in Mei 1949 in het paleis gewoed heeft. De kosten van de verbouwing zullen anderhalf millioen bedragen, waarvan de helft besteed zal worden aan de centrale Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Overdenking. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.45 Gram. 9.55 Water standen. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Idem. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin. gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram, 13.30 Viool en piano. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Vocaal kwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 „Een praatje van Aerie Bombaerie", cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Gemengd koor en soliste. 18.40 „Op de stel ling". 18.50 Gram. 19.05 „Levensvra gen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.20 Radio Philharmo- nisch Orkest en solisten. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.10 „Passie en Pasen", cantate. (Ie deel). 20.40 Gram. 21.10 Buiten- uands overzicht. 21.30 „Passionsbe- richt des Matthaus", oratorium. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de kleu ters. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Voordracht. 12.10 Pianospel. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen, 12.33 Gram. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Musette orkest. 14.00 „De Fa milie Malinden", hoorspel. 14.45 Gram. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regerings 4-voudige... inderdaad ueet betere werking! Doordat in één tablai Chtlarin* „4", vier wereldberoemds genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook verwarming en aan herstel van wat door de brand is beschadigd. In het resterende bedrag van 750.000 zijn opgenomen de kosten, die ten dele verbetering van het pa- leis beogen, en toch gemaakt zouden daar, waar andere middelen falen, moeten zijn, alsmede de kosten voor inrichting van het internaat. De bedoeling is in de toekomst een groot deel van de paleistuin tot stads park te bestemmen en de burgemees- ter verklaarde, dat er goede gronden zijn om te verwachten, dat de rege ring aan de verwezenlijking van die plannen zal meewerken. Na de Paasdagen? 'n jfije doet wonderen! (Advertentie.) Vragen aan emigranten naar Nieuw-Zeeland „Bent u vanmorgen in het bad ge- i een gezin van dertien personen dat weest en heb u een schoon hemd pas Vrijdag bericht kreeg dat het aan?", luidde de onkies aandoende Dinsdag met de Zuiderkruis kon ver- vraag die de 809 emigranten Nieuw-Zeeland gisteren naar waar heid hadden te beantwoorden toen zij zich te Rotterdam op de Zuider kruis wilden inschepen. Deze navraag gold een zorg van de stichting Landverhuizing die alles op alles zet om Nieuw-Zeeland te behoeden voor mond- en klauwzeer. Alle emigranten hadden daarom ook hun schoeisel op één paar na ter ontsmetting moeten inleveren. Ontsmet en wel werd al dit schoen werk zeventig zakken vol! ambtshalve aan boord gedragen met de boodschap er bij dat de admini strateur van de Zuiderkruis het maar verder moest uitzoeken. En dat enige paar schoenen dat de emigranten hadden mogen behou den omdat zij bezwaarlijk op kouse voeten konden embarkeren, werd vóór het betreden van de valreep ontsmet met een zwakke natron-op lossing. Veiligheid voor alles! Merkwaardig bij dit rapport was dat slechts 58 van de ruim achthon derd landverhuizers ouder waren dan veertig jaar. Onder de emigranten bevond zich voorts de vroegere contrabassist van het Concertgebouw, de heer J. P. W. van Gellekom en zijn echtgenote, als mede de' heer J. Baas uit Arnhem die van huis uit onderwijzer is, daar na ambtenaar was en thans als sla ger een nieuw bestaan tegemoet gaat. De Zuiderkruis vertrok niet geheel volgeboekt; de stichting Landverhui zing is dus op dit punt tekort ge schoten. Het Alg. Dgbl, hoorde van trekken. Maar in zulk een luttel spanne tijds konden deze gegadigden niet opbreken, zodat hun plaatsen onbezet zijn gebleven. En dat terwijl er zoveel mensen op de wachtlijst staan! Om half zes was de Zuiderkruis los van de wal. De meeste passagiers hebben geboekt voor Wellington, welke haven volgens het vaarplan op 11 Mei zal worden bereikt. Kenmerkend voor de welstand van de Nederlandse emigranten is wel, dat er behalve vele volledige huwe lijksuitzetten, tien huizen en zeven automobielen meegaan. De zwaarste bagage heeft ongetwijfeld de Rotter damse groentenhandelaar M. J. J. van Gelderen, die een vrachtauto met een vijf-tons oplegger mee neemt. Hij gaat in Nieuw-Zeeland een transportbedrijf beginnen. Opnieuw is de bakkerswereld in beroering. De bedrijfsunie van de or ganisaties der bakkersgezellen heeft aangekondigd, geen verder uitstel bij het inwilligen van de looneisen der bakkersgezellen te accepteren en direct na de Paasdagen in verschei dene plaatsen in Nederland een ac tie te ontketenen. De bedrijfsunie heeft verder te verstaan gegeven, dat men deze ac tie niet vóór de Paasdagen heeft wil len organiseren, om het publiek niet te duperen. De unie vermeldt echter niet, waaruit deze actie zal bestaan. Evenmin, in welke plaatsen zij zal plaats vinden. Het uitstel in het overleg omtrent de arbeidsvoorwaarden der gezellen vindt, aldus de unie, voor 100 pro cent haar oorzaak in de starre hou ding der Nederlandse Bakkers Bond en de Chr. Bakkerspatroons Bond. Deze wensen alleen dan hogere lo nen uit te betalen, wanneer tegelij kertijd de broodprijs evenredig zou kunnen worden verhoogd. De ande re werkgeversbonden zijn het met deze houding oneens. In werkgeverskringen vervolgt de „Tel." wordt hei onwaarschijn lijk geacht, dat de bakkersgezellen na de feestdagen een grote algemene staking zullen beginnen. Zij wijzen KINDERBIJSLAG VOOR ZELFSTANDIGEN. Dezer dagen hebben de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris van Sociale Zaken een voorontwerp van wet voor kin derbijslagverzekering voor zelfstan digen aanhangig gemaakt bij de So ciaal-Economische Raad met verzoek om advies. er op, dat plaatselijke acties slechts zullen meebrengen, dat het publiek wordt gedupeerd en geërgerd en dat verschuivingen zullen plaats vinden in de klandizie van de bakkers. Men heeft vertrouwen in de mi nister van Landbouw en men meent te weten, dat er op het ministerie thans wordt gewerkt aan bepaalde maatregelen, die de positie van de bakkers straks zullen verbeteren. OFFICIER IN BEROEP IN mmmm ZAAK-HERMANS. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. B. Kist, is in beroep gegaan van de uitspraak van die rechtbank, waarbij de roman schrijver W. F. Hermans werd vrijge sproken van de beschuldiging, dal hij in een in het maandblad „Podium" gepubliceerd fragment van zijn ro man „Ik heb altijd gelijk" het katho lieke volksdeel zou hebben beledigd. Hoewel de officier bij de behande ling van deze zaak eveneens vrij spraak had gevraagd, verklaarde hij in zijn requisitoir de schrijver te heb ben vervolgd, om een principiële uit spraak van de rechter voor dit soort gevallen uit te lokken. Waar de schrij ver zelf tegen het vrijsprekend von nis uiteraard moeilijk hoger beroep kon aantekenen en voor een prin cipiële uitspraak het oordeel van de hoogste rechter noodzakelijk is, is de officier, hoewel de rechter niet an ders oordeelde dan hij had gevraagd, in beroep gegaan. „Volkskr." ZWARE STRAFFEN TEGEN DADERS VAN ROOFOVERVAL TE VARSSEVELD. Op 2 Januari j.l. 's avonds werd te Varsseveld de heer G. J. Reusink, penningmeester van een vakbond, door twee mannen aangevallen en beroofd van een bedrag van circa 1800 gulden. Hij werd met een knup pel neergeslagen. De daders stonden gisteren terecht voor de Arnhemse rechtbank. Het waren de 48-jarige landbouwer G. W. W. en de 54-jarige klompen maker G. H. B. te Harreveld. W. heeft reeds zeven veroordelingen Douane houdt Maryke-klok vast De kleinste klok van het carillon, dat het Nederlandse volk aan het Amerikaanse volk zal aanbieden, is weer terecht, of liever, was weer te recht De klok, waarop gegraveerd is: „ik, de kleinste en de reinste", was meegekomen met het koninklijke vliegtuig. Zij was vervoerd als diplo matieke post. Bij het uitladen van het vliegtuig schijnen echter ver schillende fouten te zijn gemaakt en talrijke artikelen op het vliegveld te zijn blijven staan. Aanvankelijk ver keerde men volkomen in onzekerheid waar de Marijke-klok gebleven was. Toen de plechtigheid in Meridian Hillpark in Washington een aanvang zou nemen, realiseerde men zich plotseling, dat de klok niet aanwezig was. Men moest dit wel aan de konin gin meedelen. De hele rede van de achter de rug, de meeste wegens koningin was opgebouwd op de Ma-1 smokkelarij en sluikhandel, B. heeft Woningen over op platteland Minister v. d. Brink naar Canada Minister Van den Brink heeft de uitnodiging van de Canadese rege ring aanvaard om op 2 Juni de offi ciële opening te verrichten van de Canadese internationale handelsten toonstelling te Toronto. Prof. Van den Brink en zijn echtge note zullen dan de gasten zijn van de Canadese regering. Dat Canada voor het- eerst na de oorlog in Ne derland met een inzending op de Utrechtse voorjaarsbeurs is uitgeko men en de toenemende omvang van het Nederlan<Js-Canadese handelsver- Wernhout-Wuestwezel Grenscontrole in één keer De controle door de douane aan de Nederlands-Belgische grens te Wernhout-Wuestwezel zal in de ko mende zomer aanzienlijk worden ver eenvoudigd, zo deelt de A.N.W.B. ons die het emigranten naar Australië mogelijk zal maken gelden over te maken, zodat zij een eigen bedrijf zullen kunnen beginnen. uitzending: Dr. ir. L. J. Vroon: „De mee. De controle zal voortaan door landbouwplannen voor Suriname", de Nederlandse en Belgische douane, 18.0C Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Dansmuziek. 18.55 Voor de kin deren. 19.00 Gesproken brief uit Lon den. 19.05 AVRO-Allerlei. 19.10 Nieuws van de Koninklijke Marine. 19.20 Gram. 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Or kestconcert. 20.35 „De vrouw in Ge zin, Maatschappij ep Staat", cause rie. 20.45 „Matthaus Passion", orato rium (2e deel). 22.30 „Dit is mijn lie velingsmelodie", enquête. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 •—24.00 Gram. de Koninklijke Marechaussee en de rijkswacht gezamenlijk geschieden. Het verkeer, komende uit de rich ting Zundert zal langs een nieuwe wegomlegging zonder onderbreking achter het grenskantoor Wernhout worden geleid en uitsluitend te Wuestwezel worden gecontroleerd. Het verkeer uit de richting Antwer pen zal zonder te stoppen het grens kantoor Wuestwezel passeren en te Wernhout worden gecontroleerd. Het oponthoud wordt door deze maatre gel aanzienlijk bekort. De Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft na een rondreis door Australië te Sydney meegedeeld, dat hij er bij de Nederlandse regering op zal aan dringen om bij de selectie van emi granten het percentage arbeiders uit de landbouw en de grondstoffen-in dustrieën te verhogen. In de Australische steden is een tekort aan huizen, terwijl er op het platteland woningen te over zijn. Een verhoging van het aantal ar beidskrachten voor de landbouw zal er toe bijdragen het groeiend tekort aan vlees, melk, boter, enz. in Austr- lië op te heffen. Naar de heer Haveman verder mee deelde, voert de Nederlandse rege ring onderhandelingen met Australië om tot een overeenkomst te komen, DE STRIJD TEGEN DE RUNDERTUBERCULOSE. Tot 1 Januari 1952 werden 210.688 landbouwbedrijven met 2.538.497 runderen door provinciale gezond heidsdiensten voor dieren onderzocht op tuberculeus vee. Gebleken is, dat op 131.678 boer derijen geen tuberculeus vee voor kwam ofwel 62,5 percent der onder zochte bedrijven. Het percentage re- actiedieren was 15,8 ofwel 385.355 stuks. Tot het begin van dit jaar wer den hiervan ruim 5000 open lijders opgeruimd. Dit aantal is thans reeds veel groter. VOORRAAD BEWAARKOOL. De voorraad bewaarkool aan de veilingen te Langedijk en omgeving zal spoedig geruimd zijn. De voor raad was in het begin van deze week: rode kool 125 wagons, gele kool 75 wagons en witte kool 150 wagons. Het is niet onmogelijk, dat de aan voer voor Pasen al zal zijn afgelo pen. De gehele afzet geeft een gunstig beeld vooral over de laatste weken. Het koude weer heeft hierop veel invloed gehad. RADIO-ZEGELS Voor de Hoge Raad De principiële zaak van de radio zegels, die aangebonden is door de Vlaardinger W. C. H., ambtenaar ter gemeentesecretarie, zal voor de Hoge Raad komen. Mr. T. G. Scheer, de Haagse advocaat, die in deze zaak reeds voor de Schiedamse kanton rechter en de Rotterdamse rechtbank heeft gepleit, heeft van het veroor delend vonnis van de rechtbank cas satie aangetekend. De verwachting bestaat, dat de Hoge Raad spoedig tot behandeling zal overgaan, daar het rechtsgeding toch al reeds zoveel moeilijkheden bij de dienst voor luis tervergunningen van de P.T.T. heeft veroorzaakt. rijke-klok, en op het laatste ogenblik kon die rede niet veranderd worden. De koningin deelde dit president Truman mede, en niemand heeft er iets van gemerkt. Thans blijkt echter, dat de klok zich bij de Amerikaanse douane be vindt, die een hardnekkige strijd levert met het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken over het bezit van de klok en de andere arti kelen De Nederlandse autoriteiten in New York en Washington, konden de verslaggever van het A.N.P. Dins dagavond niet meer meedelen, waar de klok zich thans bevindt. Men meende aanvankelijk, dat de zaak opgelost was, maar de douane werkt niet mee en de zaak is daarom niet zo eenvoudig. Men heeft echter wel goede hoop, dat de Marijke-klok spoedig boven water zal komen. TWEE PRINSESSEN IN "jEUGD-RUITERWEDSTRIJD. Het ligt in de bedoeling, dat de prinsessen' Beatrix en Irene zullen deelnemen aan de jeugd-ruiterwed- strijd, welke op Zaterdag 19 April door de Zuid-Veluwse jachtvereni- ging op de Grebbeberg zal worden gehouden. TWEEDE CREMATORIUM VOOR DIEREN? De gemeenteraad van Rheden heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de Vereni ging voor Facultatieve lijkverbran ding tot stichting van een tweede crematorium in Nederland. Wanneer de bouwplannen doorgang vinden, zal dit crematorium met bijbehoren de gebouwen verrijzen op een terrein 1 aan de Imbosweg te Dieren. een strafblad met 27 veroordelingen, waarvan de helft wegens geweldple ging en weerspannigheid. Het reclas- seringsrapport over beide verdachten was zeer ongunstig. De officier van justitie, mr. van IJsendijk, achtte beide verdachten schuldig aan het ten laste gelegde. Zij hebben R. de klap gegeven met het oogmerk hem bewusteloos te slaan en te beroven. Als de klap iets harder was aangekomen, zouden zij terecht hebben gestaan wegens een nog ernstiger misdrijf. Gezien zijn strafblad wilde de officier tegen. B. een hogere straf vorderen en wel vier jaar met aftrek. Tegen W. eiste mr. van LJsendijk drie jaar gevange nisstraf met aftrek. Mr. Winters weet de misdragingen van W. voornamelijk aan drankmis bruik. Hij vroeg een gecombineerde straf met een voorwaardelijke straf met verbod van alcoholgebruik. Mej. mr. Berkhout maakte bezwaar tegen het door de officier gemaakte onderscheid. W. is de auctor intellec tualis; hij kende R. en wist, dat hij vaak geld bij zich had. Hij sleepte B. mee in de zaak. Uitspraak over veertien dagen. Fiets aan de hand ....geen voertuig Een aan de hand meegevoerd rij wiel is geen voertuig in de zin van het Wegenverkeersreglement, aldus besliste de Hoge Raad, die het vonnis van de kantonrechter te Hilversum vernietigde, waarbij iemand tot een geldboete was veroordeeld, omdat hij met zijn fiets had gelopen in een straat die blijkens een bord verbo den was voor alle voertuigen. 4. „Luister!" sprak Evelientje, ij ze pakte het toestelletje van de tafel om het Humpo Hotsflots te demon streren. Zij draaide aan één der knopjes en een stem zei: „Ittisdebie- biesiehoomsurvis, hierisdenjoews." „Dat zijn de Engelse nieuwsberich ten," vertelde Evy trots. „Zie je wel, wat een enorm leuk, aardig ding het Ze draaide weer aan een knop en een andere stern zei: „Dit was de Heer Zonderbon, die een lezing hield over de bestrijding van de Zwarte Gif-handel. „O!" zei Evy. terwijl zij verder draaide, „wat jammer, dat we dat niet gehoord hebben, hè, Humpie? Dan hadden wij het nu geweten „Ja," zei Humpo Hotsflots, die nog niet helemaal over zijn verbazing heen was, maareh.... je zei ook iets over uitzenden, enne. „O, ja, dat is waar ook!" zei Evy, weer ijverig in haar tasje scharre lend. „Ik heb twee van die toestelle tjes. En als je in het ene spreekt, dan kun je dat met het andere opvangen, waai het ook is! Zullen wij de proef eens nemen? Ga mee, dan klimmen wij op het dak!" door A. DUNCAN 2) „Ik aanvaard dat meisje nooit als mijn schoondochter," zei ze en ver volgde bijna smekend: „Maar beloof m'e tenminste één ding, Arthur." „En.... wat is dat?" vroeg hij nors. „Beloof me, dat je niet buiten mijn weten in het geheim met Anne Hé bier zult trouwen." „Ik zie niet in, waarom ik u iets, wat dan ook, zou beloven," zei hij. „Zoveel hebt u heus niet voor mij gedaan!" Er trok een schaduw over het ge laat van zijn moeder. Ze had hem altijd liefdevolle toewijding geschon ken.... nooit was iets te goed voor hem geweest. En nu beschuldigde hij haar, nooit iets voor hem gedaan te hebben. „Als je dan zo ondankbaar wilt zijn, valt er niets meer te praten," antwoordde ze bitter en liep naar het raam. om de straat op te kijken. Arthur bleef wachten, als dacht hij dat ze nog iets zou zeggen. Hij scheen zich te schamen en op het punt, naar zijn moeder toe te gaan om haar vergiffenis te vragen. Maar zijn trots bleef hem de baas. Toen zijn moeder niets zei, draaide hij zich om en ging de deur uit, die hij met een smak achter zich dichtsloeg. Zijn moeder bleef voor het raam staan en keek naar de drukte in de Hoofdstraat. Doch haar ogen zagen niets van de helverlichte straat, de menigte winkelende mensen, de flik kerende reclamelichten en het druk ke verkeer. Ze dacht terug aan de dag, zoveel jaren geleden, toen haar zoon voor het eerst in haar armen gelegd was. Aan de plannen, die ze voor zijn toe komst gemaakt had. Hoe ze zichzelf voorgenomen had, dat hij nooit de armoe zou leren kennen, die zij ge leden had. Hij moest een opvoeding krijgen, waarvoor zijn ouders zich desnoods alles zouden ontzeggen. Ein als hij tot een trouwdag kwam, zou hij huwen met een rijk meisje, een meisje, dat hem hoger zou brengen en niet neer halen in stand. Met gefronste wenk brauwen dacht ze aan het meisje in de winkel beneden, dat op dit zelfde ogenblik met kloppend hart zou uit zien naar de knappe jongeman, die buiten de manufacturenafdeling op haar zou staan wachten. Waarom had ze toch zo'n knap meisje in dienst genomen? Ze had al terstond aan de wijsheid van haar besluit, om Anne Hébier in dienst te nemen, getwijfeld. Maar het meisje je was met zulke uitstekende getuig schriften bij haar gekomen en zij had nog nimmer iets op haar werk aan te merken gehad. Toch, als ze met Arthur trouwde, zou ze waar schijnlijk zijn ondergang zijn. En daarvoor was haar voortreffelijk werk geen verontschuldiging. Met verbitterden blik keek Claire Pritère de Hoofdstraat in, die de zaak van haar man van een klein winkeltje had zien groeien tot een rij van indrukwekkende gebouwen, die een heel blok huizen besloeg. „Ik heb deze zaak opgebouwd," dacht ze. „Ik was winkeljuffrouw, toen Henri met me trouwde, maar ik had meer fut in mijn pink, dan dat kind daar beneden in haar hele lichaam. Ik heb Henr gemaakt tot wat hij was. Ik heb hem overgehaald cm uit te breiden, en nu hebben we de mooiste zaak van de stad. En die had van Arthur moeten worden. Ik zou er trots op zijn geweest, als ik me had kunnen terugtrekken en toe kijken, hoe hij de zaak voortzette." Ze wendde zich van het raam af. Was het wel verstandig, Anne te ontslaan, zoals ze gedreigd had te zullen doen? Was het niet beter, het meisje in de winikel.... en onder haar toezicht te houden?" HOOFDSTUK II Anne's verdriet Arthur wachtte ongeduldig op An ne en keek nu en dan op zijn horloge maar pas tegen kwart over zevenen begonnen de bedienden van de win kel aan het andere einde van de straat het gebouw tc verlaten. Ar thur hield zich, of hij voor een bloe menwinkel stond te kijken, maar zag toch heel goed de tengere gestalte van Anne de straat op komen. Ze keek rond. Hij ging niet onmiddellijk naar haar toe. Hij was er niet op gesteld, dat het andere personeel van zijn ontmoeting met Anne getuige was, al hield hij ook van haar. Eindelijk ging hij haar achterop. „Anne," zei hij en zij keerde zich om en keek hem met van liefde stra lende ogen aan. „Arthur! Dus je bent dan toch ge komen?" „Ja!" Hij nam haar arm en ze wandelden verder. „Ik heb je heel wat te zeggen!" „Heb je met je moeder gespróken?" vroeg ze fluisterend. Haar zachte stem klonk angstig, als vreesde ze, het resultaat dier bespreking te ho ren. Hij knikte, maar bevredigde haar nieuwsgierigheid niet, voordat ze in een rustige buitenwijk waren gekomen. „Toe, Arthur, zeg het me toch!" smeekte ze, haar verlangen niet lan ger meester, „wat heeft je moeder Hij stak een cigaret op. „Ze zei.... dat ik niet met je trou wen kon.... in geen geval." Arme haalde diep adem,,,,, een uiting van vinnige pijn. „O, Arthur, ik. ik...." Ze kon niets meer zeggen. Hij trok haar naar zich toe cn ze las zijn verlangen in zijn ogen. „Ik heb je lief, Anne," fluisterde hij heftig, .wat komt het er dan op aan, of moeder al vervelèhd verkiest te zijn. Ze draait wel by, als we een maal getrouwd zyn." „Maar Arthur, dat is toch niet in orde? Ik had zo graag gezien, dat je moeder me vriendelijk gezind was." „Ik ben bang, dat dit nooit zal ge beuren, lieveling," zei hij, „maar als je eenmaal mijn vrouw bent, zullen we net zolang bij haar aanhouden, tot ze toegeeft. Ze geeft te veel om me, dan dat ze de kans wil lopen, me voorgoed geheel te verliezen." Hij kuste haar en ze gaf zich over aan zijn liefkozingen. Toch voelde ze zich ongerust, niet zozeer om dat nieuws, als wel over de manier, waarop hij sprak en handelde. Ze had nooit verwacht, dat zijn rn'oedcr haar met open armen zou ontvangen. Ze hield van hem, maar toch vreesde ze, dat hij een opsnijder was. Ze wist, dat hij bang was voor zijn moeder, want ze had in de winkel wel ge zien, dat hij het niet lang tegenover die sterke vrouw zou uithouden. Later, toen ze naar huis wandelden vertelde Arthur pas, hoe zijn moeder getracht had, hem te laten beloven, dat hij nooit zonder haar voorkennis zou gaan trouwen. „Dat is een idee, vindt jij niet?" zei hij. „Laten wc het doen, Anne. Ik kan best een speciale toestem ming krijgen en dan zouden we heel spoedig kunnen trouwen." Anne schudde het hoofd. „Ik ben niet van plan, iets ter sluiks te doen," verklaarde ze be slist, „je moeder haat me, maar ik zal haar geen reden geven, een nog gro ter hekel aan me te krijgen. Als we niet als normale mensen kunnen trouwen, dan trouwen we helemaal niet." Hij bemerkte toen, misschien pas vooi de eerste keer. dat Anne zelf ook nog een wil had. Hij keek haar vrij gemelijk aan. „Maar je houdt toch van me, Anne; is het niet zo?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5