groene talel Zijgevel van Limburgs kasteel stortte vanmorgen plotseling in Nieuwe huurregeling voor tennisbanen Plannen voor Buurtcentrum in Kerkehout te Wassenaar WOENSDAG 9 APRIL 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Lingerie-juffrouw kwam om het leven Hedenmorgen tegen half zeven stortte de oostelijke zijgevel van het kasteel „Eijsden", gelegen langs de Maas bij Eijsden, en bewoond door de gravin R. De Liedekerke, plotse ling en met donderend geraas in de gracht. Ook de kamers op de eerste en tweede verdieping werden ver woest. De 63-jarige lingerie-juffrouw Sabine Wijnands werd onder het puin bedolven en kwam om het le ven. Toen de muur scheurde en plot seling wegschoof waarschuwde zij GESPLITSTE WONINGEN ONDER PREMIEREGELING. Sinds Maart 1948 bestaat de moge lijkheid om een premie te krijgen voor het splitsen van woningen. Tot dit jaar werden in ons land 5381 aan vragen voor woningsplitsing goedge keurd, waardoor 5732 nieuwe, naar het oordeel der gemeenten volwaar dige, woningen werden gewonnen. In overheidskringen leeft de over tuiging, dat dit aantal veel groter zou kunnen zyn, indien de premie regeling bij de eigenaren alom meer bekend was. De premie bedraagt per nieuw ontstane woning zestig per cent van de verbouwingskosten met een maximum van 2100 gulden. Dit bedrag is hoger geweest, doch in ver band met de zakkende kosten van bouwmaterialen tot genoemd bedrag verlaagd. Het ryk betaald de ge meente dezer premie. Teneinde voorbeelden van woning splitsing te laten zien, organiseerde het ministerie voor wederopbouw een persexcursie. Men heeft grote en kleine objecten laten zien. Zo bij voorbeeld een riante villa te Leiden, die, naar buiten onzichtbaar, voor een bedrag van nog geen 12.000 gul den in drie woonlagen werd gesplitst. Hiervoor werd 4.200.aan premie ontvangen. De rest van de kosten per ontstane woning mag de eigenaar in tien jaar tijds op de huurder verha len. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de nieuwe woningen moeten voldoen aan de voorschriften van de gemeen telijke bouwverordeningen en boven dien moet een bevredigende toestand worden verkregen. Zulks zal niet in alle gevallen mogelijk zijn. Toch is tot dusverre negentig percent der aanvragen uitgevoerd. Indien men het leed van veel sa menwonen ziet en de grote mogelijk heden tot woningsplitsing beschouwt, dan is volgens de experts van we deropbouw veel goeds te doen, zowel voor de bewoners als voor de eige naars zelve. En voor mensen, die samenwoning vrezen is de splitsing van grotere huizen de goede oplos sing, aldus deze experts, die nu reeds enige jaren doende zijn om langs de ze weg een klein partje van de wo ningnood te lenigen. Parelsnoer van een ton weggenomen Dacht u werkelijk dat het maar een prul was, vroeg de president van de rechtbank in Den Haag gistermiddag aan de dertig-jarige hulp verpleegster die in December in het ziekenhuis Bronovo ten nadele van een patiënte een parelsnoer van 100.000 gulden had gestolen. Dat het een prul was had zy niet gedacht, maar van de grote waarde van het sieraad was zij zich evenmin bewust geweest. Het rapport van een psychiater ge waagde van kleptomanie; herhaling werd als zeker aangenomen tenzij op de juiste wijze zou worden ingegre pen. De officier verzocht ontslag van rechtsvervolging en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de Regering. De raadsman van de verpleegster pleitte voor een gevangenisstraf ge lijk aan de duur van het voorarrest. Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen. BEJAARDE HULPBESTELLER STAL KLEINE VOORWERPEN. Een 63-jarige gewezen hulpbestel ler bij de P.T.T. uit 's Gravenhage barstte gistermiddag in tranen uit toen hij de officier van justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank een jaar gevangenisstraf met aftrek waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, tegen hem hoorde eisen. Toen hij in December van het vo rige jaar werd gearresteerd, maakte hij voor de eerste keer in zijn gevor derd leven kennis met de politie en vlot legde hij een bekentenis af over de feiten waarvan de recherche by P.T.T. hem reeds geruime tijd had verdacht. In de jaren 1948, 1949, 1950 en 1951 had H. soms twee a drie maal per week voorwerpen gestolen uit brieven of pakjes die als brief wer den verzonden. Hij was werkzaam by het postkantoor te Voorburg. In de loop der jaren steeg dit aan tal diefstallen tot in de honderden. De voorwerpen die van beklaagde's gading waren, vertegenwoordigden nimmer een grote Waarde, het betrof fen sokken, sigarettenétui's zakkam metjes, een herenpolshorloge, broches, een woordenboek, etc. etc. Bij huiszoeking in H.'s woning kwa men al deze voorwerpen weer te voorschijn, daar H. ze niet voor zich zelf gebruikte, ze niet ten geschenke gaf of verkocht. Als excuus voor zijn handelwijze zeide H. gistermiddag ter zitting: „Ik kon niet tegen de verlei ding". De president wilde daarop we ten of hy die neiging tot het wegne men van kleine voorwerpen ook el ders, bij kennissen of in grote waren huizen voelde, maar daarop ant woordde beklaagde ontkennend: „Al leen op het postkantoor", zei hij. Uitspraak over 14 dagen. nog de in de naastliggende kamer slapende 55-jarige gouvernante Ger- maine Thiriet, die later door de kok kon worden gered, dank zij het openbreken van een deur. Mej. Wij nands liep toen terug naar haar eigen kamer, die op dat moment in stortte. Wel vond men inmiddels het bed en de kleerkast onder het puin. Aangezien nog meer instortingen worden gevreesd, moesten de oprui mingswerkzaamheden voorlopig wor den gestaakt. De gravin en de kin deren waren niet op het kasteel aanwezig. Het wegschuiven van de funde ring van een der torens wordt als de vermoedelijke oorzaak van de ramp dat slechts tot 12 uur werkzaamheden in het hofje mogen worden gedaan. Nadien moet het er netjes zijn met het oog op buitenlandse kykers. Bin nen mocht wel gewerkt worden, maar verd. zat op zyn knieën voor de dorpel van de deur. Na 12 uur mocht ook geen wasgoed buiten hangen, zo bleek uit het reglement, dat de portier had meegebracht. „Er mag ook niets," vond de politierech ter mr. Nauta. „Er staat echter niet in het reglement, dat er niet gewerkt mag worden". De portier vertelde dat de regenten hem dat persoonlijk hadden verteld. „Dan moeten ze het maar op papier zetten," meende de rechter. „U mag geen terreur uitoefenen," zei de officier van justitie mr. De Lint. „Hun zijn de generaal, ik ben de korporaal", antwoordde de por tier, doelend op de regenten. „Ik deed niets", zei de getuige. „Ik kreeg een klap en viel achterover. M'n hele kakement lag in elkaar". Dit bleek ondertussen enigszins over- beschouwd. Het eerste onderzoek dreven te zijn. Twee getuigen had- werd ingesteld door mr. M. H. Ge- linck, substituut-officier van justitie te Maastricht, majoor J. Oor, com mandant van de rijkspolitie en de heer E. Duijsens, burgemeester van Eijsden. De inmiddels gewaarschuwde graaf René de Liedekerke, een zwager van de kasteelbewoonster, is inmiddels bij het kasteel gearriveerd. Deze graaf woont in België. Gravin R. De Liedekerke heeft vijf kinderen, drie dochtertjes en twee zoontjes. Haar echtgenoot werd in 1943 als verzetsman door de Duit sers gefusilleerd op het fort Rhynau- wen bij Utrecht. Het kasteel werd tussen 1630 en 1650 gebouwd en staat op de lijst van landgoederen in Limburg, die onder de werking van de natuurschoonwet 1928 zijn ge rangschikt. VcyoK de HAAGSE POLITIERECHTER. Rumoer in hofje. Hofjes zijn meestal oorden waar de tijd stil schijnt te staan. Slechts de wind door de bomen en het verschuiven van de schaduwen vertellen dat het geen plaatje is maar werkelijkheid. Zo was het ook op een Octoberdag in het Tevelingshof te Leiden, totdat...! Nee, beter is het nauwkeurig te schil deren hetgeen gebeurde in de zaal van de Haagse Politierechter, want hier vond het drama zijn einde. Voor de rechter stond dan de 76- jarige portier als getuige en achter hem zat in het verdachtenbankje een 62-jarige hofbewoner. De laatste zou de portier met een hamer in het ge zicht hebben geslagen. De verd. was op de bewuste Octoberdag in de gang van zijn huisje aan het timmeren en had de deur er bij opengezet. Vol gens zijn verhaal kwam toen de por tier en zei: „Hier met die hamer". Toen was de noodlottige klap ge vallen. De portier legde uit dat de regen ten een bepaling hebben gemaakt den de klap gezien. „Wegens grof geweld 20 gulden boete", requireerde de officier. De verdediger voerde aan dat er meer klachten over de portier zijn en be pleitte een geringe straf. Dit werd het ook, namelijk tien gulden boete. Winkeldievegge. Diefstal van garens, nylons en allerlei goederen in grote winkelbedrijven te Leiden was tenlaste gelegd aan een inwoon ster van Aalsmeer. Zij was op weg naar de dokter, omdat ze met zenu wen sukkelde en onderweg was ze voor de verleiding bezweken. De officier van justitie merkte op, dat men voor winkeldiefstallen toch wel goede zenuwen nodig heeft. De vrouw stond gunstig bekend en was nog nimmer veroordeeld, daarom eiste hij 25,boete of 5 dagen en een week gevangenisstraf voorwaar delijk. „Ik heb het verdiend. Hoe kan een mens zo komen", snikte ver dachte. Conform de eis werd ver dachte veroordeeld. HAARLEMSE RECHTBANK. Diefstal. Voor de Haarlemse Rechtbank stond terecht v. S. uit Hillegom wegens diefstal van een schrijfmachine. Verd. beweerde dat hij alleen de machine vervoerd had en ontkende de diefstal. De officier van Justitie eiste niettemin een ge- vangenistraf voor de tijd van 5 maanden. Vervolgens stond een zekere B. uit Hillegom terecht wegens heling van de schrijfmachine. Tegen deze ver dachte eiste de officier van justitie 3 maanden gevangenisstraf. Toen ik nog jong Zou 'k de mensen onbedreven, melk willen^ Bij 't klimmen der jaren Vond 'k Tip toch 't ware. Tip van Bootz brengt fleur a ÏTïüYL'B^'I'iü Inz. Hr. v. R. te Schagen ontv. 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' Oude Genever (Advertentie.) Gemeenteraad Sassenheim Vele onderwijskwesties werden afgehandeld Gisteravond was de voltallige raad goeding bedraagt per leerling resp. van Sassenheim bijeengekomen om 28.30.40 onderschei een uitgebreide agenda te behande len. Hoewel de officiële agenda een zestiental punten aangaf, was deze inmiddels uitgebreid tot 21 punten. De ingek. stukken werden zonder op- of aanmerkingen aangenomen. Do voorz. deelde mede, dat er een schrijven was ontvangen van het Ministerie van Onderwys, dat voor bepaalde scholen een wijziging zou komen in het schoolgeld. Voor de gemeente Sassenheim zou dit vooral de ULO-scholen betreffen. Het gaat hier om een vermindering van schoolgeld met 20 met terugwer kende kracht vanaf het schooljaar 1951/'52. De vermenigvuldigingsfac tor komt voor onze gemeente dan van 1 op 0.8 te staan. De voorz. deel de desgevraagd mede dat ook voor de L.O.-scholen een regeling op komst is. Hiervoor komt een spe ciale gezinsreductie. Dit wordt ech ter wettelijk geregeld. Nog meer onderwijszaken Allereerst werden enige punten behandeld betrekking hebbende op de verschillende scholen in onze ge meente. Zo was er een aanvrage ingediend door de besturen van de „Don Bos- coschool" en ,De Visserschool" (u. 1. o.), om de vergoedingen voor be loning vakonderwijs Lich. Oefening over het jaar 1951, thans definitief vast te stellen. Het ging hier om bedragen van resp. 2941,92 en f 1519,08. De raad kon zich hiermede verenigen. Tevens was er een verzoek inge diend om een voorschot over 1952 te ontvangen voor hetzelfde onder wijs. Het betrof hier de vakonder wijzers Lich. Oefening aan de St. Jozefschool voor v.g.l.o, Don Bosco- school en de Visserschool, beiden voor u.l.o. Men was van mening, dat inwilliging van het verzoek voor de goede gang van zaken van het on derwijs gemotiveerd is. Tevens worden jaarlijks door de besturen der in deze gemeente ge vestigde scholen verzoeken inge diend om een voorschot op de ver goeding per leerling, als bedoeld in art. 101 L.O.-wet 1920. Deze aanvra gen hadden betrekking op het jaar 1952. Als basis werd genomen het gem. aantal leerlingen in 1951 plus delijk voor gewoon L.O., v.g.l.o. en u.l.o. Dit werd aangenomen. Nog was men niet klaar met de scholen. Een der inwoners had een vergoe ding der reiskosten gevraagd voor een van zijn kinderen, die in Leiden de school bezoekt. Krachtens art. 13 L.O.-wet 1920 werd dit aangenomen Punt zeven was aanleg en onder houd van schooltuinen van de St. An- toniusschool en Dr. de Visserschool. Hoewel deze scholen vlak langs de nieuwe omleidingsweg liggen, waren er nog steeds geen tuinen aangelegd. De betrokken schoolbesturen zijn financieel niet in staat dit voor hun rekening te nemen. De kosten wor den geraamd op 3994,25 voor bei de scholen samen. Men wil stimule ren dat de oudere schooljeugd dan voor het onderhoud zorgt. De heer van Breda was bezorgd voor de toe komst. Zouden de leerlingen er niet een slag naar slaan. Volgens hem zou het aanbeveling verdienen, dat er van gemeentewege een zekere verplichting aan wordt verbonden, dat men bepaalde adviezen van de chef plantsoenen opvolgt. De voorz. deelde mede, dat dit ook zo onge veer overeengekomen met de be trokken schoolbesturen. De heer v. d. Nouland was van mening, dat er toch een ruimte moest worden opengelaten om de speelplaats van de St. Antonius- school, die te klein wordt, te kunnen vergroten. Hiermede was rekening gehouden. De voorz. deelde desgevraagd nog mede, dat het onderhoud van deze tuinen niet tijdens de schooluren zou gebeuren. Door de Ned. Herv. school werd medewerking ex art. 72 L.O.-wet 1920 gevraagd voor de aanbouw van twee lokalen. Deze school is gedeel telijk elders gehuisvest. De aanbouw van de lokalen is door de minister van Onderwijs op de urgentielijst geplaatst. Na enige discussie, waarbij het ging om een bepaalde wijze van berekening, werd ook dit angenomen. Verpachting tennisbanen Het vorig jaar waren de tennisba nen door de gemeente aan de beide met al het onderhoud voor rekening van de verenigingen. Thans geven deze verenigingen er de voorkeur aan een pachtsom t< betalen van 2500.mits het gro te onderhoud dan voor rekening van de gemeente komt. De jaarlijkse onderhoudskosten worden geraamd op 1154. Hierbij komt een bedrag van 1291.45 voor rente en afschrijving banen en club gebouw. Totaal dus een bedrag van 2445.45. Bij de pachtsom komt nog een bedrag van f 40.als overeengeko men afschrijving van de aangeschaf te empirestoelen. De totale pacht som van 2540.dekt dan de on derhoudskosten ruimschoots. Ook hier ging de raad mee accoord. Daarna kwam ter sprake de on gevallenverzekering voor gemeen telijke functionarissen. Op 19 Dec. 1951 was besloten een bedrag van 60.50 hiervoor beschikbaar tc stel len. Deze verzekering werd niet vol- öende geacht aangezien deze alleen ongevallen in het bedrijf zou 'dek ken. De thans aangeboden verzekering is belangrijk hoger in premie, doch deze dekt ongevallen in en buiten bedrijf. De totale premie komt nu op f 217 80. De raad keurde de verho ging tot dit bedrag goed. Een voorstel om een lening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten aan te gaan voor het 2e kwartaal 1952 van 1.100.000 en voor het 2e halfjaar voor 150.000 werd goed gekeurd. Aan mej. Duym werd eervol ont slag verleend als klerke aan de ge- meentebedrij ven. De verlichting aan de Teylinger- laan moet nodig vernieuwd worden. De totale kosten zouden bedragen 5.047.50. Er komen dan hogere lichtmasten met armen van 0.85 cm om de rijweg goed verlicht te heb ben. De heer Van Breda was van me ning dat kortere palen goedkoper zouden zijn De voorz. deelde mede, dat dit inderdaad goedkoper zou zijn, maar dat dan de bomen in de weg zouden staan Thans zou met de di recteur H.L.S. besproken worden om langere armen te gebruiken. Aangaande het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan werd een be sluit genomen om bouwvergunnin gen, die in strijd zijn met het nieu we uitbreidingsplan, te kunnen wei geren. Het voorstel om een stuk grond, wat niet voor woningbouw bestemd is, te verhuren voor 0.45 per R.R. bij een grootte van 7240 m2, werd aangenomen. Begrotingswijziging Tot slot van de officiële agenda kwam een begrotingswijziging ter sprake. De gewone dienst van de be groting 1952 sluit met een nadelig saldo van f 65.813,84. Hierdoor ge ven Ged. Staten niet hun goedkeu ring tot het bouwen van een brug by de Concordiastraat. Thans kan het lukken deze begro ting sluitend te maken n.l door 50.000 van het batig saldo gewone diensten 1948/'50 aan te wenden tot dekking van het begrotingstekort 1952. Hierbij komen nog ruim ƒ3.500 door de post onvoorziene uitgaven met dit bedrag te verlagen en te vens ruim 12000.wegens ver lenging van de afschrijvingstermijn op de kosten van aanleg en onder houd wegen tot 20 jaar en vrijgeko men middelen wegens extra dekking van kapitaalsuitgaven en na uitke ring over 1947. Na een uitvoerige discussie, waarbij de heer Bergman opmerkte, dat hoe men ook rekent dit nadelig saldo altijd zal blijven bestaan, kon men zich verenigen met dit voorstel. De toegevoegde punten waren een wijziging in het bezoldigingsbesluit 1947. Voor personen aan wie bepaal de eisen worden gesteld zodat hun positie of taak een bijzonder karak ter draagt kan door B. en W. een vaste of tijdelijke toelage worden verstrekt van 10 van het jaarloon. Vroeger was dit 20 doch G. S. kwamen hier tegen op. Van de Bank voor Ned. Gemeen ten was bericht ontvangen, dat zeer binnenkort een opgave wordt ge daan van de opbrengst der Nat. Wo ningbouwlening, waarbij voorkeur is gegeven voor onze gemeente Het bedrag staat nog niet vast. Thans moest reeds besloten worden deze lening aan te gaan. Aldus besloten. De bakkers gaan voortaan Woens dagsmiddags sluiten. Dit hebben zij in ieder geval verzocht of de raad hier haar goedkeuring aan kon ge ven. Hiertoe waren geen bezwaren. De algemene Politieverordening, art. 252 werd gewijzigd in een wacht en stopverbod in de Kerklaan vanaf de Hoofdstraat tot aan Kerklaan no. 44. B. en W. kunnen in bepaalde gevallen ontheffing verlenen. De heer Wesseling verzocht vooral vrij stelling ten aanzien van personen die tussen deze punten moeten la den en lossen. B. en W. deelden mede, dat het vooral geldt voor vreemdelingen, die hun voertuigen daar parkeren; tegen deze personen zal dan ook streng worden opgetre den. Firma's, die voor hun bedrijf daar noodzakelijk een auto moeten parkeren, kunnen steeds ontheffing aanvragen by B. en W. Tenslotte nog een punt om de ge raamde begroting tot verbetering der centrale verwarming en de ambtswoning van de burgemeester van f 2000, te verhogen tot 4045.64. Dit in verband met de onvoorziene werkzaamheden en aanschaffing van nieuw materiaal. Na een soms geanimeerde discus sie kon men zich ook hiermede ver enigen. Bontebouw, Zevenhuizen. totaal 673.000; Vollenberg en Vos, Oss, totaal 671.277: Stolk, Driehuis- Westerveld: A. f 205.573, B. 77.264, C ƒ351.360, totaal ƒ628.445; J. H. Bulters, Heemstede, totaal 625.000; B. Imthorn en Zn.. Hillegom, A. 202.840; B. ƒ74.193, C. ƒ348.959, totaal ƒ624.242; Bouwbedrijf Bak ker te Nw-Vennep, totaal 621.500; E. Schuit, Hillegom, A. ƒ211.000, B. ƒ77.400, C. ƒ337 000. totaal ƒ616.000; De Groot en Kalkers, Hillegom, A. 194.100, B. ƒ73.400, C. ƒ337.000, totaal f 610.000; Rooyaards, Noord- wijk, A. 199.000, B. 72.500, C. ƒ328.700, totaal ƒ594.000; Renkema, Aerden'hout, totaal 593.000; Gebr. Vermey, Hillegom, A. 202.400; Gebr. Ransdorp, Lisse, A. 185.699, B. 69.449, C. ƒ333.835, totaal 588.983; Veenman en Vink, Hille gom, B. 73-330; Fa. Joh. Seijsener, Hillegom, A. 192.100, B. 73.850, C. ƒ326.700, totaal ƒ586.113; Chr. Overdevcst, Rijnsaterwoude, totaal 566.800. De gunning werd aange houden. KATWIJK AAN DEN RIJN Jool. De R.K. Middenstanidsver- eniging „de Hanze" denkt de avond van 2de Paasdag te maken tot een avond van feest en jolijt. De vereni ging heeft hiervoor de medewerking gevraagd van de toneelvereniging „Vondel" onderafd. van de K.A.B. te Leiden. Deze zal di avond geven het stuk „Over 12 dagen na midder nacht'. Er is ook gelegenheid voor niet-leden van de Hanze om deze ge- noegelijke avond mee te maken. Lees de advertentie in dit blad. Te Rotterdam slaagde mej. S. Veenstra voor het diploma muziek- onderricht systeem Gerhalds. EINDEXAMENS RIJKSTUINBOUW- SCHOOL VOOR DE BLOEM BOLLENTEELT Het diploma der school werd toe gekend aan: P. Bergman, Sassen- lieim met aantekening voor Engels, Frans, Machineschrijven, Russisch; W. Beukers, Hillegom idem voor Engels, Zweeds; A. Dodeman, Bo- venkarspel, idem voor Engels, Duits, Zweeds, Frans, Machineschrijven; A. Hageman, Haarlem, idem voor Machineschrijven; M. Hoog, Haar lem, idem voor Engels; P. Kersber gen, Lisse, idem voor Engels, Duits, Zweeds; N. v. Paridon, Noordwijker- hout, idem voor Zweeds, Machine schrijven; F. Pynacker, Lisse, idem voor Zweeds; J. Schrama, Lisse, idem voor Engels, Duits, Frans, Zweeds, Machineschrijven; K. Steen voorden, Hillegom, idem voor En gels, Duits, Frans, Zweeds, Machi neschrijven; S. Uitendaal, Hillegom; A. Veldhuizen van Zanten, Hillegom, idem voor Engels, Frans, Zweeds; P. Veldhuizen van Zanten, Hillegom, idem voor Frans, Zweeds; J. Verde- gaal, Sassenheim. Vakleerling: F. Veldhuizen van Zanten. Aan 2 leerlingen kon geen diplo ma worden toegekend. Steun Wettig Gezag In de Ned. Herv. Kleuterschool is een bijeen komst gehouden van de pl. afd. „Steun Wettig Gezag." Wegens verhindering van burge meester Th. de Graaf, berustte de lei ding van deze bijeenkomst bij de heer K. Grullemans. Deze wekte de aanwezigen op, om de Nat. Reserve te steunen met woord en daad. Kapt. de Geus hield hierna een korte, technische causerie omtrent de werking van de Nat. Reserve, als mede van de rechten en verplich tingen van de reservist. De heer mr. J. van Mechelen, secr. van het gewest Zuid Holland, sprak hierna over het doel van de instel ling. Enige films werden hierna ver toond en een tiental personen gaven zich op als reservist. Opgaven hier voor kunnen nog steeds plaats heb ben ten gemeentefhuize. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen en slechts en kele verspreid optredende buien en in de nacht hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen «matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Aanhoudend zachter. 10 April: zon op 5.55, onder 19.29? maan op 20.11 en onder 5.31 uur. Zacht weer houdt nog aan Het K.N.M.I. deelt mede: Het voorjaar is nu in een groot deel van Europa teruggekeerd. In Frankrijk en Duitsland steeg de tem peratuur op vele plaatsen tot boven 20 gr. Gisteren drong de zachtere lucht ook naar Nederland door. De daarmee gepaard gaande snelle tem peratuurstijging gaf in Brabant plaatselijk zelfs aanleiding tot vor ming van enkele onweersbuien. In het Noorden van het land handhaafde zich echter nog de koelere lucht met veel bewolking en wat lichte regen. Intussen is op de Oceaan een nieuwe actieve en diepe depressie versche nen, die de Zuidelijke winden boven West-Europa geleidelijk aanwakkert; daardoor wordt de warmere lucht uit Frankrijk steeds verder naar het Noorden getransporteerd. De Oceaan-depressie gaat vergezeld van een koufront, dat vanmorgen Ier land naderde, vergezeld van flinke luchtdrukdalingen en regen. Dit front zal de komende dagen verder naar het Oosten opdringen. Het is echter onwaarschijnlijk, dat de koudere lucht reeds vóór morgenavond ons land bereikt, zodat ook voor morgen zacht weer verwacht mag worden. De Zuidelijke winden zullen echter geleidelijk krachtiger worden. Directeur steenfabriek vrij en weer in arrest Nadat het Amsterdams Gerechts hof, Maandagavond de beslissing had genomen om de heer J. A. van Her waarden, directeur van de Kalk zandsteenfabrieken te Katwijk en Hillegom, voorlopig in vrijheid te stellen, heeft de Haarlemse Officier van Justitie hem ogenblikkelijk op nieuw in hechtenis genomen. Dit besluit van de Officier van Justitie te Haarlem zou geschied zijn op grond van een andere belangrijke verduistering dan waarvoor de heer Van Herwaarden zidh voordien in hechtenis bevond. Maandag behandelde het Hof in een vrij langdurige zitting het ver zoek van de advocaat van verdachte om zijn cliënt in vrijheid te stellen. De Haarlemse rechtbank wees dit verzoek van de hand. De procureur- generaal verzette zich hiertegen, om dat het politie-onderzoek nog steeds gaande is. Het Hof wilde niet direct een beslissing nemen, maar Maan dagavond viel het besluit om de heer Van Herwaarden in vrijheid te stellen. De Haarlemse Officier van Justitie reageerde hierop door een bevel tot in hechtenisneming uit te vaardigen. ZOETERMEER HALOP-actie. In de maand Maart werd in deze gemeente in to taal 3600 kg oud papier opgehaald. Dit succes is een duidelijk bewijs van goede samenwerking tussen de parochianen en de ophalers en door deze goede samenwerking te blijven bevorderen, is ook voor de toekomst een goed resultaat van dit werk mo gelijk. ae te verwachten toename. De ver- verenigingen verhuurd voor 2000, HILLEGOM Aanbesteding. De architecten J. van Bleyswijk Sombeek te Heem stede en W. Kuitems te Hillegom hebben namens de gemeente aanbe steed: het bouwen van 70 woningen aan de Meerstraat en de Brouwers laan in 4 percelen: perceel A. 22 huizen; B. 8 huizen; C. totaal 40 hui zen. De uitslag was als volgt: Firma Vertegenwoordigers van Kruisver enigingen, van de Sportvereniging Wassenaar en de Buurtvereniging Kerkehout, van de Wassenaarse Bouwvereniging, van de Wassenaarse OLB-federatie, alsmede een viertal raadsleden en andere belangstellen den kwamen gisteravond in de club tent van de S.V. Wassenaar in het Kerkehout bijeen voor een informa tieve bespreking van een plan tot stichten van een buurtcentrum an nex badhuis in de Kerkehoutbuurt. Een van de initiatiefnemers, de heer J. M. Dek, bestuurslid van de Sportvereniging Wassenaar hield een inleiding over het plan. Hij herin nerde er aan, dat in het Kerkehout volgens het uitbreidingsplan grond beschikbaar is voor het bouwen van een buurtcentrum annex badhuis. Twee jaar geleden heeft het ge meentebestuur aan de Sportvereni ging Wassenaar voorgesteld, dat deze vereniging zich zou belasten met het bouwen van een dergelijk gebouw. Maar de Sportvereniging was uiter aard niet in staat, de benodigde gel den bijeen te brengen. Er hebben daarna nog vele besprekingen plaats gehad. Toen bleek, dat ook de ge meente Wassenaar niet in staat was de benodigde gelden beschikbaar te stellen, is het plan gerijpt, het ge bouw met behulp van particulier initiatief tot stand te brengen. De Dienst van Gemeentewerken maakte een plan voor een gebouw, waarin behalve een badhuis, een grote ver gaderzaal en een aantal kleinere lo kaliteiten ook een woning is onder gebracht. De kosten van de verwe zenlijking van het plan worden ge raamd op ƒ70.000, De initiatiefnemers hadden zich voorgesteld uit de vertegenwoordigers van de verenigingen, waarvan men belangstelling voor het plan mag verwachten, een werkcomité te vor men, dat de oprichting van een Stich ting zou voorbereiden en dat zou moeten onderzoeken in hoeverre de gemeente bereid en in staat zou zijn, een te verwachten exploitatietekort te dekken. Na uitvoerige besprekin gen kwam men tot de conclusie, dat vele verenigingen en instellingen het bouwen van een buurtcentrum op prijs zullen stellen. Het plan zal eerst nog nader worden besproken door de besturen van de twee verenigin gen, die er het nauwst bij betrokken zijn, n.l. de Sportvereniging Wasse naar en de Buurtvereniging Kerke hout, terwijl de andere verenigingen zullen overwegen al of niet een ver tegenwoordiger in een te benoemen werkcomité af te vaardigen. Dit werkcomité zal dan moeten nagaan welke mogelijkheden er zijn om aan het benodigde geld te komen. Jaarvergadering Pluimveevereni ging. In Het Wapen van Wasse naar werd gisteravond de jaarverga dering gehouden van de Pluimvee vereniging Wassenaar. De secretaris, de heer J. Westhoek, bracht zijn jaarverslag uit. Daaruit bleek o.m. dat het ledental terugliep tot 153. Het aantal donateurs van de vereniging is slechts klein, n.l. 13. Het jaarverslag van de penn., de heer Van Eek, gaf een bescheiden batig saldo aan van 27,15. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de aftredende heren W. van Eek, U. de Vries, A. Heineman, A. Visser en J. Westhoek by accla matie werden herkozen. Besloten werd op 16 Augustus a.s. een zomer - keuring van konijnen en pluimvee te organiseren en bij voldoende be langstelling ook van duiven.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2