Hoofdbestuur pleitte vergeefs voor samenwerking met „Keukenhof Ontevredenheid over stemtabelkwestie n LOCOMOTIEF GEBRS. HUISMAN - Hogewoerd 66-68, Tel. 22962 Veel criminaliteit onder emigranten Mumpa Jiatflató verslaat.... een mug"^ DINSDAG 8 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Algemene vergadering Bloembollencultuur Keukenhof werkt op de oude voet door Voor velen is het misschien een te leurstelling:, dat de lang verwachte samenwerking tussen Keukenhof en Bloembollencultuur geen feit is ge worden. Gisteren meldden wij reeds, dat het voorstel van het hoofdbestuur, dat aanstuurde op een hechte samen werking, op de algemene vergadering van ..Bloembollencultuur" in Haar lem met 226 tegen 221 stemmen werd verworpen. Daaraan was uiteraard een uitvoe rige discussies voorafgegaan. De afd. Noordwijkerhout wilde eerst eens fi nanciële inlichtingen hebben, omdat het wel wat bezwaarlijk toescheen om zo maar in dat voorstel te stap pen De voorz. kon mededelen, dat Keukenhof over een zeer behoorlijke reserve beschikt, welke op ongeveer een ton kan worden gesteld. Dat geld is natuurlijk in het bedrijf geïnves teerd. De afdeling Hillegom meende, dat Keukenhof beter in particuliere han den kon blijven. Meestal zijn de re- sulaten zo beter, dan wanneer een vereniging de touwtjes in handen heeft. De voorz. zette de bedoeling nog eens uiteen. Er komt een nieuw be stuur voor Keukenhof, waarin vijf le den van Bloembollencultuur zitting zullen hebben. Dat bestuur bemoeit zich met de grote lijn. De practisohe uitvoering gaat op de oude voet door, want de ccmmisise van uitvoering blijft uit dezelfde mensen bestaan. In feite zal er dus niet veel veranderen. Te lange termijn. De afdeling Voorhout kwam met 't bezwaar, dat de overeenkomst zou worden aangegaan tot 1970. Om ver schillende redenen had men graag ge zien, dat die termijn gesteld was tot 1960. Vele afdelingen onderstreepten dat bezwaar, maar de voorz. maakte duidelijk, dat zo'n korte termijn prac- tisch niet mogelijk was. Vele investe ringen moeten er gedaan worden en de onkosten lopen dan zo hoog, dat deze niet in zeven jaar kunnen wor den teruggewonnen. Met name doel de hij op het restaurant, dat overi gens in particuliere handen is. Hij wees er verder op, dat er financieel toch geen groot risico gelopen wordt. Het terrein van de Keukenhof vraagt immers een huur van ƒ16.000, ter wijl het bestuur alleen al aan de ver pachting van een parkeersplaats 10.000 int. Alle mogelijke argumenten bleken het hoofdbestuur niet te baten. De afdeling Warmond stelde zich volko men achter het voorstel en de heer Hogewoning, een der initiatiefnemers tot de samenwerking, hield een vu rig pleidooi, waarin hij opmerkte, dat men Keukenhof niets meer kan ver wijten, als Bloembollencultuur dit aanbod zou afslaan. Tenslotte werd tot stemming over gegaan met het bovengenoemde re sultaat. Een ander voorstel was even eens het voorwerp van een uitge breide discussie. Kwestie van stemtabel. In de vorige algemene vergadering werd namelijk met 243 tegen 87 stem men in principe aanvaard om een tweeledig stemtabel in te voeren, n.l. een voor de huishoudelijke en een voor de andere kwesties. Aan het hoofdbestuur werd het overgelaten dat nader uit te werken. De heet Van der Kolk uit Hille gom protesteerde ter vergadering te gen het feit, dat het hoofdbestuur dat besuit volkomen naast zich had neer gelegd en met een geheel nieuw voor stel ter tafel was gekomen, dat voor de afdeling Hillegom onaanvaardbaar was. De voorz. wees dat protest van de hand en merkte op, dat het principe- voorstel in de vorige vergadering was aangenomen op initiatief en aandrang van een bepaalde groep, waarvan ook de heer Van der Kolk deel uitmaakte. Het hoordbestuur werkte daarop het principe-voorstel nader uit, maar uit de verschillende besprekingen bleek toen, dat die bepaalde groep zich daarmede niet zou verenigen, of schoon zij zelf de stoot daartoe gege ven had. Daarom kwam het hoofdbe stuur in een impasse, die slechts door een midden-voorstel weggenomen kon worden. De afdeling Warmond bleek niet bevredigd met deze gang van zaken en kwam daarom met een motie van orde, waarin gesteld werd, dat de be slissing uitgesteld zou worden tot de volgende vergadering. Het voltallig hoofdbestuur werd uitgenodigd deze kwestie met de betrokken commissie te bespreken. Deze motie werd in stemming gebracht en met 325 tegen 132 stemmen aangenomen. De overige agendapunten konden zonder veel discussie worden afge werkt. Met betrekking tot het voor stel over de heffing voor algemene doeleinden zal contact worden opge nomen met het B.V.S., waarna de be handeling geschiedt in de commissie van bijstand. Vermelden wij nog, dat de heer Bakhuizen v. d. Brink, oud-voorzitter van het scheidsgerecht, door de ver gadering benoemd werd tot ere-lid. Het bestuur van de Stichting Keu kenhof heeft na het besluit van de Alg. Ver., voor Bloembollencutuur bekend gemaakt, dat het nu de ver dere organisatie zelf in handen zal houden. De tentoonstellingsduur zal met tien jaren worden verlengd, zo dat Keukenhof tot. 1970 zal exposeren. ,.De groei en bloei van deze tentoon stelling, die onder het particuliere initiatief éen grote vlucht heeft geno men, zal verzekerd blijven, juist door de ondernemingsgeest van deze par ticulieren". De voorzieningen, die no dig zijn voor de verlenging van de tentoonstellingsduur zullen naar alle waarschijnlijkheid worden gedragen door het stichtingsbestuur en de 80 inzenders op Keukenhof. Het in Haar lem gevallen besluit zal dus niets ver anderen in de thans bestaande toe stand. LOOPT LICHTER' Frame van hoogmagnesiurmstaal Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM L 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Radio Philharmonisch Orkest. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Deputaten- vergadering A.R. Partij. 12.10 Gra mofoonmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Viool, cello en piano. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline ensemble. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Clave- cimbelrecital. 15.15 Gramofoonmuz. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50„In dienst van het Vaderland", causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Gramofoonmuz. 18.30 Gevarieerde muziek. 19.00 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven". 19.15 Boekbespre king. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.07 Commentaar fam.- competitie. 20.15 Radio Philharmo nisch Orkest en solist. 21.35 Lijdens overdenking. 22.05 Orgel en alt. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Gramofoon muziek. 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 23.3524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM EL 296 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Piano duo. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gra mofoonmuz. 12.00 Voordracht. 12.15 Accordeonmuziek. 12.30 Land- tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeonmuz. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Semi-klassieke muziek. 13.40 Orgel spel. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken, 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Politie- kapel. 17.50 Regeringsuitzending: M. C. Capelle: „Reintje de Vos bij de Toradja's". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Roe meense muziek. 18.50 Reportage be zoek Koninklijk Paar aan de Ver enigde Staten van Amerika. 19.00 „De Katholieken en het Socialisme", cau serie. 19.15 Amusementsmuz. VPRO 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dans- en Hawaiianmuz. 21.00 „Die en die is er noghoorspel. 22.10 „Ontzouting van water", cau serie. 22.25 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Nationale schaakkam pioenschappen. 23.20 Gramofoonmu ziek. 23.4524.00 Orgelspel. Alleenverkoop voor Leiden: J. A. SCHOUTEN - DORPSSTRAAT 190 - HAZERSWOUDE ZUIDEINDE 85 - ROELOFARENDSVEEN (Advertentie) P. TH. VINK Propagandadag van Steun Wettig Oezag Onder auspiciën van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag wordt c? Zaterdagmiddag 19 April een pro- pagandamars van de Nationale Re serve door Utrecht gehouden. De 1100 gewapende manschappen zullen bege leid worden door de muziek van de Huzaren van Boreel uit Amersfoort. Halverwege de route wordt om half vier in de Maliebaan eeni défilé af genomen door de Commissaris der I Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. _e organisatie van het instituut Steun Wettig Gezag is sedert de op richting uitgegroeid tot een ledental van ruim 8000 verdeeld over 25 pro vinciale en gewestelijke commissies en 915 daaronder ressorterende plaat selijke commissies. Het ligt in de bedoeling voor de nationale reserve, die bedoeld is als een integrerend deel van de territo riale vedediging en als zodanig deel uitmaakt van het legerplan, 16j^ dui zend vrijwilligers te werven. Deze zullen in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone om standigheden verplicht kunnen wor den tot het verrichten van werkelij ke dienst, zoveel mogelijk in de streek van hun inwoning. De belangstelling voor het toetre den tot de Nationale Reserve is stij gende, vooral in dè laatste maanden. In Januari werd 1000 vrijwilligers en in Februari 1200 ingeschreven. Voor April is het cijfer nog niet bekend. Ongeveer het dubbele aantal heeft zich gemeld, doch vanwege de stren ge keuring en andere selectie valt circa 50% af. r~ BEDEVAART PER VLIEGTUIG NAAR LOURDES. Zoals het K.N.P. reeds heeft ge meld, is de Vereniging tot Samen stelling van Nederlandse Bedevaar ten voornemens in de maanden Mei tot en met September bij voldoende deelneming vierdaagse vliegtochten naar Lourdes te organiseren. In to taal zullen vy'f van dergelijke reizen de pelgrims naar het Franse Maria- oord brengen, iedere maand één. De tocht van Juli valt samen met de Na tionale Bedevaart naar Lourdes. De data van de eerste vliegtocht zijn be paald op 14 tot en met 17 Mei. In schrijvingen voor deze luchtbede vaarten moeten geschieden bij het Bureau Ziekenverpleging V.N.B.- vliegtochten te 's-Hertogenbosch. BEURSSLUITING OP GOEDE VRIJDAG EN KONINGINNEDAG De minister van Financiën heeft op voorstel van het bestuur van de Vereniging voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) goed gekeurd, dat de beurzen voor de geld en fondsenhandel op 11 April 1952, goede Vrijdag, en op 30 April 1952, verjaardag van H. M. de Koningin, gesloten zullen zijn. Arrestaties van P.T.T.-beambten Niet minder dan 25 PTT-ambte- naren, werkzaam in Noord-Holland en Utrecht, zijn in de afgelopen maanden gearresteerd door de op sporingsdienst der PTT in het res sort van de procureur-generaal te Amsterdam. De opsporingsdienst, welke onder leiding staat van de Amsterdamse inspecteur der Rijksrecherche, L. G. Achterberg, heeft nog vorige week c-en 23-jarige besteller aangehou den, in wiens woning niet minder dan 16 aangetekende stukken wer den gevonden meldt het „N. v. d. D." Het is nog niet bekend, hoe veel geld deze stukken heben bevat. Deze besteller, die zijn loopbaan bij de PTT is begonnen als telegram besteller, was reeds 7 jaar in dienst bij de Posterijen. Twee ex-radiocentrale-houders hadden in totaal 600 kg loden sloop- kabel verkocht, welke bij de PTT moest worden ingeleverd. Zowel de beide Amsterdammers als een koop man, die van heling wordt verdacht, zijn vorige week opgesloten in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Alle drie hebben een bekentenis af gelegd. EEKHOORN VEROORZAAKT AUTOBOTSING Een eekhoorntje was Zendag- morgen de schuld van een verkeers ongeval, waarbij twee auto's totaal werden vernield. Het dier had de hoge bomen van de Haarlemmer Hout verlaten en stak „zonder op het verkeer te letten" de- drukke Wagenweg over. juist voor een per sonenauto. De bestuurder, die het dier wilde sparen, week zo ver naar links uit, dat zijn wagen geramd werd door een achterop rijdende auto, die juist wilde inhalen. Het dier kreeg inderdaad geen letsel en koos het hazenpad, terwijl de auto rijders de aanzienlijke schade aan hun wagens opnamen. („TeL") KONINGIN VANAVOND OP TELEVISIESCHERM In het televisieprogramma van he denavond zal, als nationaal program ma, een filmreportage worden uitge zonden van de redevoeringen, die koningin Juliana in de Verenigde Staten heeft uitgesproken tijdens de viering van het 3-jarig bestaan van de NAVO en bij de overdracht van het carillon. Koningin Juliana zal Vrijdag 18 Juli een bezoek brengen aan Gouda en wel ter gelegenheid van de inge bruikneming van het gerestaureerde stadhuis. Dit voor de stad heuglijke nieuws deelde burgemeester mr. dr. K. F. O. James gisteravond mede ini de vergadering van de gemeenteraad. Koningin Elisabeth zendt postzegels Koningin Elizabeth II van Enge land heeft er in toegestemd dat een gedeelte van haar postzegelverzame ling zal worden tentoongesteld op de Internationale Tentoonstelling Eeuw feest Postzegel, die van 28 Juni tot 6 Juli in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zal worden gehouden. Sir John Wilson, de conservator van de koninklijke verzameling, zal vermoedelijk de kaders met zegels begeleiden. Mgr. dr. B. J. Alfrink zal in de ka thedrale kerk te Utrecht de plechtig heden vani de Paasviering verrichten en in aansluiting op de plechtigheden nachtelijke H. Mis opdragen. Eveneens zal hij de pontificale Hoog mis met Pasen celebreren. Vergiftiqd door eendeneieren In het gezin van de familie Wa- gensveld in de Van de Pollstraat te Veenendaal heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan. De vergif tiging is waarschijnlijk veroorzaakt door het gebruik van eendeneieren. Bij vijf leden van het gezin werden de vergiftigingsverschijnselen gecon stateerd. De toestand van de vader en één kind van negen jaar was ech ter zo ernstig, dat zij naar het Ju- lianaziekenhuis ter plaatse moesten worden overgebracht. Bankdirecteur veroordeeld De Maastrichtse rechtbank heeft de 55-jarige bankdirecteur G. J. K. te Maastricht veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, wegens oplichting en verduistering meerma len gepleegd, tot een totaal bedrag van 35.000. Verdachte had, misbruik makend van zijn positie als bankdirecteur, aandelen van een op te richten in dustriële onderneming, waarvan hij zelf president-directeur zou worden, aanbevolen, daarbij gebruik ma kend van argumenten, die in strijd met de waarheid waren. De aandelen waren na enkele dagen reeds waar deloos, omdat de in oprichting zijn de N.V. failleerde. G. J. K. voerde tot zijn verdedi ging aan, dat ook hij misleid was geworden. Hij had ook geheel te goeder trouw gehandeld en geadvi- Critiek op een critiek (Van onze correspondent in Australië). Niemand minder dan de „Attorney General" (procureur Generaal) in de staat New South Wales heeft kort ge leden scherpe critiek uitgeoefend op de emigranten in Australië, zulks vanwege de onrustbarende criminali teit welke onder hen zou heersen. Doch niemand minder ook dan deze Proc. Generaal is door cijfers en fei ten ener commissie, ingesteld door de regering, duidelijk gemaakt, dat zijn critiek volmaakt onjuist was en inte gendeel het juist de Australiërs zijn, die grotere criminaliteit teweeg bren gen. In haar rapport heeft de commissie veel onrechtvaardige critiek op de emigranten ontzenuwd. Het valt niet te verwonderen, dat in een land, waar in vier jaar tijd ruim een half millioen personen bin nenstroomden, afkomstig uit een aan tal landen dat men niet kan tellen op de vingers van beide handen, zich elementen bevinden waarop geen en kel land prijs stelt. De scherpste selectie kan zulks niet voorkomen en er behoeven dan ook geen mazen in het zuiveringsnet te zijn, zoals wel wordt verondersteld. Het kan dus niet worden ontkend, dat onder dat half millioen emigran ten lieden zijn, die niet alleen de re putatie van hun eigcr. land, doch ook die van de new-Australian in het al gemeen schaden. Emigranten: „gangsters"? In dwaze, doch wel enigszins be grijpelijke overdrijving, liepen enige tijd geleden de mijnwerkers in Kan- dós te hoop, omdat kort na elkaar uit de pl.m. 200 emigranten in die mij nen werkzaam, er twee waren gear resteerd in verband met een moord zaak. „Wij wensen niet te arbeiden met gangsters", zeiden die Australische mijnwerkers, die protesteerden te gen pnvoldoende selectie van Europe se emigranten en hun „onbeperkte entrée" in Australië. Men wenste scherper maatregelen van de rege ring onder het gebruikelijke dreige ment van een staking. Australische visie op emigranten. Wanneer men het oor te luisteren woord gekregen. Dank zij het initia tief van de minister voor Immigratie, mr. Holt, die een warm pleitbezorger voor de emigranten is, werd n.l. een commissie ingesteld, waarin zitting namen vertegenwoordigers uit vak beweging, ex-Service Men- en Vrouwenorganisaties. Deze commissie stak haar licht op bij diverse politie autoriteiten in de diverse Staten; bij de bedrijven, kerken, vakorganisaties, etc. In haar rapport lees ik thans: „De statistieken wijzen uid tat gednurende de twaalf maanden, eindigend Nov. 1951, het aantal ernstige vergrijpen waaraan emigranten zich schuldig maakten, in verhouding 50 pet. min der is dan bij de Australiërs zelve. Ernstige sexuele misdragingen door emigranten bedroeg in verhouding een vierde van het aantal onder de Aus<aliërs. De commissie is van oordeel, dat de relatief geringe criminaliteit onder de emigranten en de hoge standaard van hun gedragingen, mede in ver band met hun dagelijkse leven en vele moeilijkheden, een credit is op de post dergenen die belast zijn met hun selectie, de hulp bij assimilatie en op die van de emigranten zelf. Onbillijke critiek! Nu zou ik kunnen volstaan met ver melding van deze zinsneden uit het rapport, die voor zichzelf spreken. Doch, er is reden nog enkele opmer kingen te maken in verband met de verhouding tussen Australiërs en de emigranten. Gelukkig zijn er zeer vele Austra liërs, die „hun hart en huis" open zetten voor de emigranten; die ook voldoende zelf-critiek bezitten, om de feilen en fouten van de new-Austra lian milder te beoordelen. Zoals b.v. de man die op de aanmerking om trent slechte tafelmanieren van som mige emigranten repliceerde, dat de Australiërs eerst maar eens de hon ger en ellende meegemaakt moesten hebben gedurende de jongste oorlog, om wat minder scherp van oordeel te zijn. Of zoals een ander, die con stateerde, dat de new-Australian on der het spoor- en tramwegpersoneel heel wat vriendelijker is dan de Australiërs, mogelijk omdat hij vele ruwe woorden van de Australiërs niet kent! Het moge waar zijn dat sommige emigranten, vooral die uit de Balti- sche Staten afkomstig, spoedig een mes bij de hanr hebben, roch hier te- legt onder de Australiërs, kan men j genover gesteld zou kunnen worden, soms zeer merkwaardige en weinig dat elk ochtendblad getuigenis aflegt waarderende geluiden jegens emi- van de gemakkelijkheid waarmee granten in het algemeen horen. Om Am-traliërs een schietwapen hante- enkele „stemmen uit de pers" van ren! ingezonden stukkenschrijvers te ver- Nederlanders van goed gedrag! Al moet dus worden erkend dat he- seerd en behoorde ook tot de slacht- tegen de emigranten. „Niet één dag cffers. Verdachte had grif en graag gaat er voorbij of een new-Austra- de verhalen geloofd van kostbare lian wordt voor een vergrijp naar de octrooien, uitgebreid machine-park, gevangenis gezonden", zo sprak hij. reeds geboekte orders van de ma- „Tussen Oct. 1950 en Sept. 1951 rine enz. j werden in N.S.W. 350 emigranten De rechtbank hield er bij de door strafrechterlijk vervolgd, terwijl er 77 haar opgelegde straf rekening mee, naar een psychiatrische inrichting - -- wer(jen gezonden. De vergrijpen bestaan meestal uit hysterische gewelddaden; steken met messen of misdrijven tegen de zeden. Iedere emigrant kost de Australische belastingbetaler pl.m. 1000 en dat bedrag geeft ook ons de vrijheid een correcte en selectie informatie over hen te eisen", aldus de Proc. Gene raal. In de Legislative Assembly betoog de zekere mr. Treatt, dat de controle melden: Daar is iemand, die adviseert om emigranten gedurende vijf jaar uit te sluiten van kopen van bewoon- de huizen .„Sluit ze dan óók uit om -aas sommige emigranten zich in het onze boter te koopen die schaars is en 1 J ««-♦wiTKaM nooft gebruik van onze overvollen trams", vulde een grapjas aan. Iemand die hevig ontsteld was over de slechte etiquette en tafalmanieren van vele emigranten, luchtte zijn hart. Een ander scribent wilde emigranten al leen in „zware industrie" en in de landbouw laten werken. Dit is slechts een kleine bloemlezing uit de critiek, welke men hoort. De Procureur Generaal. De Proc. Generaal voor N.S.W., mr. Martin, trok onlangs stevig van leer dat verdachte als bankdirecteur is ontslagen. JCmte GOLF Een 7-jarig jongetje te Den Helder struikelde en viel tegen een voorbijgaande bus. Hij werd overre den en terstond gedood. Uit een slagerij te Woensel °P de emigranten niet zo effectief is werd een_bedrag van 1600.- r>1° en Australië als die behoort te zijn en Australië vreemd!^ Een 19^jarige "slagersknecht de kans heeft dezelfde misdadigers te bleek de dief. Hij had er een kwistig krijgen als Amerika, leven van geleid. .«De feiten schreeuwen om actie De tentoonstelling „150 jaren riep mr. Treatt uit. Rijksarchief" heeft reeds meer dan 10.000 bezoekers getrokken. In het stationsrestaurant te Utrecht is van 14 kellners het ont slag aangevraagd wegens slapte. Niet verwacht antwoord! Welnu, die actie is gekomen en men heeft een niet verwacht ant land dat hen gastvrijheid geeft, schandelijk misdragen, in het alge meen is er wel reden tot lof blijkens genoemd rapport. Met zekere trots en voldoening mag ik hierbij vermelden, nog nimmer de naam van een ..Dutch migrant" ver meld te hebben gezien in de rechtza ken-rubriek der Australische bladen. En toch zijn er minstens 50.000 Ne derlanders hier. Het is mij bekend, dat de Australi sche emigranten-autoriteiten in Ne derland /eer scherp selecteren; de re sultaten biervan zijn niet uitgeble ven en ens land heeft in zijn emigran ten - in het algemeen gesproken waardige ambassadeurs. Er zijn helaas emigranten, die in domheid niet beter weten te doen, dan over hun vaderland allerlei slechts te vertellen; het zijn lieden, gespeend van nationale trots. Zij ondervinden van de Australiërs die zelf zozeer op hun land gesteld zijn, weinig respect! Maar er zijn ook Anstraiiërs, die blijkbaar niet beseffen, dat de emi gratie ook voor hén van groot be-, lang is. Die niet begrijpen, dat Jan Stavast uit Broek op Langendijk in Australië wordt toegelaten, niet omdat de Com monwealth hem zo'n fijne vent vindt, doch omdat emigratie voor dit land betekent een „zijn of niet te zijn". Hetgeen de waardering jegens de emigranten in veel gevallen zou kun nen doen wijzigen! Telefoon in de nabijheid. 3. „Daaaaaag!" riep Evelientje vro lijk. „Ben je al op? Ik dacht, dat Kunstenaars nooit zo vroeg bij de hand waren! Ik heb zoiets leuks ge kocht! Moet je zien, wat aardig! Heb je ooit zoiets moppigs gezien? Nee, natuurlijk want jullie schilders zien alleen maar verf en penselen en stillevens en landschappen en dat I tafelZie je wel? Het is net »o soort vervelende dingen.... Maar, {groot als het doosje!" kijk, dit nu eens even! Weet je, wat dit is? Nee, hè? Dan zal ik het je maar vertellen. Het is een radio-ont- vang-en-zend-toestel. Het kleinste ter wereld! Heb je soms een lucifers doosje? Zet het er maar eens naast op Humpo Hotsflots had met stijgen de verbazing naar Evelientje geluis terd en met grote ogen naar het vreemde toestelletje gekeken, dat Evy uit haar tos had gehaald.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5