Uit het leven DUINSTREEK Minder dan een uur voor veertien agenda-punten Winkelier in Alkemade ontving verlopen briefje van honderd DINSDAG 8 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Leidse Gemeenteraad vergaderde Nog geen uur is de Gemeenteraad van Leiden gistermiddag in open bare vergadering bijeen geweest. Om areven minuten voor drieën liet de voorzitter, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, voor de laatste maal de voorzittershamer vallen en kon den de raadsleden gaan theedrinken of naar huis gaan. De agenda van 14 punten leverde nergens stof tot langdurig debat. De benoeming van een leraar klas sieke talen aan het Gymnasium werd aangehouden, de exploitatie-vergoe ding bijzondere scholen 1-949 voorlo pig vastgesteld, de extra subsidie van 10.150,aan o.l.b. „Reuvens" verleend en het aanschaffen van een tractor met aanhangwagen voor de Sportstichting f 7.650,goedge keurd. Bij het voorstel tot verhuring van 8 percelen aan de De Gijselaarstraat, vroeg de heer Woudstra (prot. chr.) een nadere omschrijving van de ge meente-lasten bij vernieuwing en reparatie. De heer Van Dijk (KVP) wilde weten hoe groot het werkelijke verlies op deze woningen bedroeg. Weth. Joqgeleen meende, dat het onjuist zou zijn teveel voorwaarden vast te leggen en deelde mede, dat de huidige exploitatie-rekening geen verlies geeft. Na de uiteindelijke af rekening kan dit pas bezien worden; mogelijk zullen de buren dan om hoog gaan. Aangenomen. Het college kreeg toestemming twee leningen aan te gaan bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, groot 1.266.650,— en /786.110,—, en de Raad aanvaardde de voorwaarden waaronder deze Bank straks een le ning wil verstrekken uit de gelden van de Nationale leningen voor de woningbouw. De heer Geertsema (VVD) informeerde of Leiden ook meedeelt in het geld, dat zonder voorkeur voor een bepaalde ge meente werd ingeschreven. Weth. v. d. Kiwaak meende, dat dit geld (in een apart potje) voorlopig nog niet verdeeld wordt. Het gaat thans om de gelden waarbij voorkeursbepalin gen voor Leiden zijn gemaakt. Zonder opmerkingen aanvaardde de Raad de helft van het vermogen van de Stichting „Leidsch Borgstel lingsfonds" dat geliquideerd wordt. (Met nadruk zij er op gewezen, dat dit niet het Rijnlands Borgstellings fonds betreft). Het Medisch Opvoedkundig Bu reau kreeg een subsidie van 1.625, al vond de heer Knetsch (prot. chr.) het bureau „aan de dure kant". Spr. wilde weten of „geestelijke hygië nische zorg" iets met religieuze za ken te maken had. Weth. Menken beaamde, dat het bureau veel geld kost. Daaraan valt echter niet te ont komen. Het „geestelijke" slaat op de psychiatrische zijde van dit werk. B. en W. hebben reeds verzocht om een duidelijke uiteenzetting omtrent de werkwijze van dit bureau. De gemeente-subsidie voor kinder uitzending werd van 0,50 op 0,75 per kind-per dag gebracht. Rondvraag. De heer Geertsema (VVD) vroeg aandacht voor de dakbedekking van de montagewoningen aan de Lage Morsweg. Bij de laatste sneeuwval waren verschillende lekken gecon stateerd. Weth. Jongeleen meende, dat lekkages na sneeuwval bij geen enkel dak te voorkomen waren. De heer Van Weizen (CPN) had de zelfde opmerkingen betreffende de nieuwbouw in Noord, waar aldus de wethouder notabene de aller beste pannen gebruikt waren. Mej. Nienes (P. v. d. A.) vroeg na dere inlichtingen omtrent de schil- deriiprijsvraag van de Gemeente. Weth. Van Schaik gaf deze, nogmaals wijzend op de voorwaarde, dat in de vrije voorstelling geen al te verbor gen symboliek mag voorkomen. Voorzitter: In verband met moei lijkheden in andere gemeenten, zijn we wel een beetje voorzichtig! De heer Van Iterson (prot. chr.) vroeg of het nodig was tweemaal hondenbelasting te betalen, wanneer men verhuisde naar een andere plaats. Volgens weth. Van dei- Kwaak wordt dit zoveel mogelijk voorkomen, al moest de voorzitter er aan toevoegen, dat hij in 1946 zowel in Alkmaar als in Leiden honden belasting had betaald. De heer Van Iterson informeerde ook naar de toestand van de sport velden aan de Haarlemmervaart, waarover weth. Jongeleen een rap port toezegde. De heer Stolp (prot. chr.) had vernomen, dat Leeuwarden van het Rijk anderhalf millioen gulden had gekregen voor werkverschaffing, het geen weth. Menken bevestigde met de mededeling, dat onderhandelin gen tussen Leiden en het Rijk gaan de zijn. De gemeente moet echter aan bijzondere voorwaarden vol doen: het werk moet in het belang van de industrialisatie zijn en een arbeidsintensief karakter hebben. De heer Lardee (P. v. d. A.) wees op de jeugdige baldadigheid, die op het terrein van het voormalig Mili tair Hospitaal aan de Morssingel wordt bedreven. Het hele hek is ver nield. Kan er niet meer politietoe zicht komen? De voorzitter zal deze opmerking aan de comm. van pol. doorgeven. Mevr. Braggaar—De Does had reeds eerder gepleit voor een ver- voersmogelijkheid in het Morskwar- tier. Kan hier nu niet eens ernst mee gemaakt worden? Weth. Jongeleen deelde mede, dat dit een zeer moei lijke kwestie is met drie belangheb benden: Eltax, Blauwe Tram en Gele Tram. Binnenkort kan de Raad een voorstel verwachten. De heer De Kier (prot. chr.) wees nogmaals op de verkeersmoeilijkhe den bij de Woensdagse groentemarkt. Zeer gevaarlijk. De voorzitter zegde toe deze zaak eens te bezien. De heer De Hosson (KVP) wilde Leidse vervoerders ingeschakeld zien bij het vervoer van Leidse kinderen naar kinderkolonies. Weth. Menken voelde hier veel voor, mits de Leidse vervoerders geen prijs berekenen, die groot verschil maakt met de prijs in andere vervoerders. Mevr. De MeyerDe Wal (P. v. d. A.) wilde weten hoe het staat met de doorlichting van de gehele bevol king op T.B.C. Weth. Menken kon slechts hopen, dat de raadsleden met hun gezinnen, die hiervoor in de ge legenheid gesteld worden, het goede voorbeeld zullen geven. Binnenkort wordt de Leidse Fotu-commissie ge ïnstalleerd; dan zijn nadere bijzon derheden te verwachten. Prof. Bok benoemd tot directeur C.l. De Staatscourant meldt de benoe ming van prof. dr. S. T. Bok, hoog leraar in de histologie en microscopi sche anatomie te Leiden, tot direc teur van het Nederlands Centraal In stituut voor Hersenonderzoek te Am sterdam. Prof. Bok, die de vorige maand zijn zestigste verjaardag vierde, heeft bij na twintig jaar in zijn laboratorium aan de Wassenaarseweg besteed aan de bestudering van de miscroscopi- sche bouw van de schors van de grote hersenen. Hij heeft allerlei metin gen verricht met een door hemzelf ontworpen apparaat, o.a. van zeer kleine spanningen. LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS. Of het was de goede naam, die de heer K. E. König bij de Leidse post zegelverzamelaars heeft, of de pretti ge betoogtrant waarin hij altijd een onderwerp behandelt, vast staat dat zijn aanwezigheid niet heeft nagela ten grote belangstelling te trekken voor de bijeenkomst van gisteravond in de bovenzaal van de „Kleine Burcht." Nadat de voorzitter, dis. A. van Vianen zijn grote tevredenheid had ■geuit over de grote opkomst, behan delde de heer König: „De zin van postzegels verzamelen." Hij stelde eerst de vraag: „Is het postzegelver- zamelen meer dan een hobby?" cn ten tweede: ,,Is het zo, dat de verza melaars door de leken medelijdend worden aangezien?". Men zegt wel, dat deze philatelistische sport slechts geschikt is voor jongens of ouderen, die niets anders te doen heben. Spre ker belichtte het grote ongelijk, dat deze leken hebben. Dat het verzame len van postzegels iets anders bete kent bewijst wel het feit, dat bij de Ned Bond van Postzegelverzamelaars ruim 13.000 personen zijn aangeslo ten uit alle lagen der bevolking. Niet allen verzamelen volgens philatelis- tisch doel, doch 25 pet. wel. Het is een vrije tijdspassering bij uitstek. Goed postzegelverzamelen is geen modegril, maar wetenschap, vrijwil lig hersenwerk op het gebied van lo gica Het werkt opvoedkundig voor de jeugd en het kweekt orde en re gelmaat. Vervolgens behandelde spr. de wij ze van verzamelen en de opmaak van de verzameling. Spr. beval tentoon stellingen in verenigingsverband ten zeerste aan. Het is niet altijd zo, dat het altijd geld moet kosten. Het is een gelukig verschijnsel, dat vele jury-leden van koers veranderen en niet letten op dure zegel-collecties, maar op de aantrekkelijkheid van de verzameling. Hoe is het thans in de postzegel- verzamelwcreld gesteld? Tot 1900 was het bij te houden, doch na de oorlog is daarin veel veranderd. Het beeld- verzamelen neemt toe, doch spr. waarschuwde tegen een gx-oot gevaar daaraan verbonden. Men is nog zoe kende naar dc goede richting. De postzegel moet hoofdzaak blijven op historisch zowel als op biologisch ter rein. Het verzamelen heeft een idiële waarde, aldus spr. Het is verbindend voor alle lagen der bevolking, maar ook voor de volken onderling. De philatelie, besloot spr., is een on schuldig iets. Het verschaft U veel genoegen, het verwijdert niet, doch bindt! De voorzitter dankte de heer König voor zijn causerie, waarna deze enige vragen beantwoordde. De agenda werd verder afgehan deld. waarna de veiling nog enige tijd de aanwezigen bijeenhield. Het was een uitstekend geslaagde avond, leerzaam en van propagandistische waarde! ZUID-AFR1KA. De tentoonstelling „Zuid-Afrika tijdens het Nederlands bewind", die twee weken geleden in de tijdschrif tenzaal van de Leidse Universiteits bibliotheek werd geopend, wordt verlengd t.m. Woensdag 9 April. van de Vrouw WAT IS DE BEDOELING VAN DE KATH. VROUW? De bewustmaking van de katholie ke vrouw, wat betreft haar taak in gezin, de kerk en de samenleving. Er moet nog veel gedaan worden, om werkelijk alle noden, geestelijke, zo wel als tijdelijke, op te lossen. Om dit te bereiken moeten wij alle mid delen, welke daarvoor in aanmerking komen, aanwenden. Maar niet één actie zal slagen, als wij ieder voor ons, niet eerst beginnen met onszelf. Om te beginnen zal iedere vrouw weer haar waardigheid moeten zoe ken in de eenvoud. Eenvoud, in wel ke vorm en in welke omsctandigneid wij dit dan ook tonen, zal eenieder altijd treffen. Eenvoud, de drang van de mens naar waarheid, naar het echte. Geen mooi vernis je om het anders voor te stellen. Eenvoud aan ons, vrouwen, het mooiste en het aantrekkelijkste. Ons streven naar vrede, rust en orde, naar rechtvaar digheid en liefde, kan alleen dan vruchten afwerpen, als wij zelf de eenvoud zijn. Bovenstaande woorden zijn niet zó groot, als op het eerste gezicht wel lijkt Deze waarden spreken wel zó tot het gevoel van iedere vrouw, dat het niet moeilijk kan zijn, het boven staande in daden om te zetten. Wij. katholieke vrouwen, moeten trachten deze gedachten in werkelijkheid door te voeren. Uitgaande van deze ge dachten, moeten wij kunnen bezien, wat wij als kath. vrouwen, ten op zichte van kerk, gezin en samenle ving kunnen doen. Als het waar is, wat het spreek woord zegt: „Eenvoud is het kenmerk van het ware", dan moet dat één van onze deugden zijn, waar wij katho lieke vrouwen aan te herkennen zyn HET GILDE-BESTUUR. In het verslag van de gilde-bijeen komst in ons blad van Donderdag 1.1. is een fout geslopen. De presidente heeft niet aangespoord tot deelname aan de bedevaart naar Kevelaer, maar de bedevaart naar Heiloo. (Red). ALPHEN AAN DEN RIJN CHOCOLADEFABRIEK „DE BARONIE" KOMT IN ALPHEN AAN DEN RUN. De in October door brand bijna geheel verwoeste Cacao- en Choco ladefabriek „De Baronie" zal niet te Schiedam worden herbouwd. Dc directie heeft meegedeeld, dat de fabriek zal worden verplaatst naar Alphen aan den Rijn. Zodra de ver eiste vergunningen zijn verleend, zal op een terrein van 2 ha. een mo dern fabriekspand worden gebouwd. Men hoopt een oplossing te vinden voor de huisvesting van het perso neel dat 90 a 100 gezinnen omvat. Het bleek niet mogelijk een fabriek te herbouwen op dezelfde plaats in Schiedam. Voor vestiging elders in de gemeente achtte de directie de grondprijs een beletsel. AARLANDERVEEN Huisvlijttentoonstelling. Zater dag en Zondag werd in de zaal van de heer W. v. d. Berg de door de K.A.B. georganiseerde huisvlijtten toonstelling gehouden. De expositie werd Zaterdagmiddag geopend door Pastoor Omtzigt. Het was werkelijk de moeite waard hetgeen er te zien was: alle soorten smeedwerk, zaagwerk, schilderwerk; een miniatuur-zeeboot, allerlei hand werken van de dames enz. De zaal werd verder prachtig gevuld met de stands van Levensverz. Concordia, St. Deus Dedit De Volksspaarbank, De Volkskrant en de Cultuurdienst van de K.A. B. Er werd deelgenomen door vijftig leden en aan acht per sonen werden prijzen toegekend: Heren: 1. G. v. d. Berg met minia tuur smidse, zeer keurig afgewerkt; 2. C. v. d. Berg met een gesmede foto standaard. Dames: 1. C. Brouwer met een prachtig knoopkleed; 2. R. Hijman met een geborduurd ontbijtlaken. Jongens: 1. Th. van Egmond met een watermolentje, gemaakt van af val brandhout; 2. Joop Valentijn met een wandschild met spreuk. Meisjes: 1. N. van Egmond met een poppenjurk; 2. L. M. van Doorn met een luxe kussen. Vervolgens verwierven nog een eervolle vermelding: Bep Aartman met een gehaakt tafelkleedje en Joh. v. d. Berg met een fijn uitgezaagde nis met een Mariabeeld je er in. DE KAAG Kagerpolder, Een dezer dagen vergaderden de stemgerechtigde Inge landen van de Kagerpolder in Café „Tante Kee", in de Kaag» Deze ver gadering stond wederom onder voor zitterschap van de heer Clemens. De rekening over 1951 werd als volgt vastgesteld: Aan inkomsten 9524,14, uitgaven 9267,50. Derhal ve is er een batig saldo van 256,64. De omslag over 1951 bedroeg 16. per H.A., die over 1952 werd geraamd op 20.— per H.A. De ojnslagplich- tige grootte van die polder is 97 H.A., 51 A.. 41 c a. De begroting over 1952 werd ge raamd op 2085.10 aan inkomsten en uitgaven. Het onderhoud aan de molen had in 1951 grote offers gevraagd. De verhoging van de omslag tot 20.— was nodig om de kosten te bestrijden ter verbetering van de windmolen. Deze molen is nu weer in goede staat en daardoor behouden voor het schone landschap van de Kaag. HOOGMADE 4Vit-G«le kruis Zoals inmiddels wel bekend geacht mag worden is de aansluiting van Hoogmade bij het Wit-Gcle Kruis te Rijpwetering en Oud-Adc een feit geworden door de aanvaarding van de statutenwijziging van genoemde afdeling, waarbij de uitbreiding van het werkgebied met Hoogmade thans haar beslag heeft gekregen. Thans rest Hoogmade nog om haar afgevaardigden in het be stuur aan te wijzen, waartoe a.s. Dinsdagavond in de zaal van v, Ploeg om 8 uur voor alle leden en belangstellenden voor het Wit-Gele Kruiswerk een vergadering wordt belegd. Het bestuur van het Parochieel Actie Comité, tevens voorlopig be stuur van het Wit-Gele Kruis, zou graag zien, dat alle belanghebbenden op deze vergadering aanwezig zou den zijn. Het P.A.C.-comité rekent thans ook op uw medewerking! DE KWAKEL Handbalclub De voetbalvereni ging K D.O. heeft het plan opgevat, een onderafdeling op te richten en wel een handbalclub voor meisjes. Reeds 22 meisjes hebben zidh opge geven. Als leider zal optreden de heer Gils gymnastiekleraar. Wanneer de training begint, zal nog nader worden bekend gemaakt. Deze zal gehouden worden op het terrein van K.D.O. Gegadigden kunnen zidh op geven bij Annie van Velzen, Noord dammerweg 5 en Sjaan van Diemen, Vrouwenakker. NIEUWKOOP NieuwkoopGroot Ammers 11. Zondag speelde Nieuwkoop zijn laatste competitiewedstrijd. Doordat Nieuwkoop met een gelijk spel uit de bus kwam, is het op de onderste plaats gekomen en is degradatie on vermijdelijk. Desondanks deden onze jongens niets onder voor Groot Am mers, dat nu op de tweede plaats van onderen staat, integendeel Nieuw koop was beslist sterker. Voor de rust speelde Nieuwkoop met de wind in de rug. We zagen dan ook een grote veldmeerderheid van onze jongens, die echter door onvol doende schotvaardigheid van de voor hoede slechts 1 doelpunt opleverde (10). Kort hierna miste Nieuwkoop bovendien nog een penalty. Ook na de rust bleek Nieuwkoop niet de zwakste te zyn. Vooral de verdedi ging functionneerde uitstekend, doch kon een doelpunt, dat rechtstreeks uit een cornier werd gescoord, niet voorkomen. (11). Deze stand bleef tot het einde gehandhaafd en maakte de degradatie van Nieuwkoop een feit, VEP IVNieuwkoop III 41. Met deze wedstrijd werd VEP IV kam pioen. Qaudett ecfrtpxicvc te ffiaakaap Het echtpaar P. L. BinkenC. J. Slootjes hoopt op 15 April a.s. zijn 50-jarige echtvereniging te herden ken. De bruidegom, die thans 74 ja ren telt, en zijn 70-javige bruid, ge nieten beiden nog een goede gezond heid. Onopvallend verrichtte hij zijn werkzaamheden in zijn boomkwekers bedrijfje, waardoor hij door noeste vlijt in het levensonderhoud van zijn gezin kon voorzien. Hoewel tegen slagen ook hem niet gespaard bloven. wist de heer Binken, trouw door zijn echtgenote bijgestaan, deze weei te boven te komen. Ook vond de brui degom nog de tijd zich op maatschap pelijk terrein verdienstelijk te maken Jarenlang was hij administrateur van de R. K. Ver. voor Ziekenhuisvejrple- ging. Bij de oprichting van de Har monie Excelsior en de Coöp. Ver. „De Boskoopse Veiling" had hij een werk- zaam aandeel. Tevens behoorde hij tot de oprichters van de R, K. Boe renleenbank, waarvan hij 40 jaar het secretariaat bekleeddde. Bij zijn 40-ja- rig jubileum als lid van de Commis sie „Eerbied in Gods Huis" werd hem de Pauselijke onderscheiding „Bene Foto Bosk. Nieuws- en Adv. blad. Merenti" verleend. Op het gebied van het sociale verenigingsleven was hij geen onbekende. De laatste jaren geniet de bruidegom van een wel verdiende rust. Het huwelijk werd gezegend met 11 kinderen. Er zijn 31 kleinkinderen. Vanzelfsprekend wordt de herdenkingsdag begonnen met een H. Mis in de parochiekerk ter inten tie van het gouden bruidspaar, ter wijl de verdere feestelijkheden in huiselijke kring zullen worden ge vierd. Geboren: Karl Peter, zoon van P. Grootendorst en T. de Gelder; An- thonia W. J., d. van C. G. Kuijf en G. J. Vendrig; Jacob Iz. Abraham, z. van J. T. A. van Dam en van G. M. Sleeu- wenhoek; Wilhelmina M. Th., d. van J. A. de Jong en van W. A. Meijner. Anthonie J., z. van G. Houtman en van G. A. Zwartendijk. Huwelijken: A. v. d. Wolf en J. N. Kromhout. „Twee doosjes sigaretten", bestel de een zeer goed geklede man in een winkel te Alkemade en meteen leg de hij een briefje vara honderd op de toonbank. De winkelier vond, dat het briefje er nogal vreemd uitzag, maar de ko per beweerde: „Dat is de nieuwste uitgave; ik heb er zojuist vier ont- ontvangen". Een derde persoon, die in de winkel kwam, moest op verzoek ook zijn mening zeggen. Hij bekeek het pa piertje en vond: „Dat is wel in orde; de koningin staat er op". Hoewel de winkelier het niet ver trouwde, betaalde hij de koper te rug, maar stapte even later met het muntbiljet naar de rijkspolitie. Deze kon reeds spoedig vaststellen, dat het een waardeloos vodje papier was. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat dergelijke briefjes van honderd tijdens de bevrijding van ons land enige tijd waren gebruikt in de pro vincies Limburg en Noord-Brabant. In 1945, na de capitulatie van Duits land, toen Noord en Zuid weer ver enigd waren, werden de betreffende bankbiljetten reeds uit de circulatie genomen. Signalement voorzijde van het waardeloze biljet: In elke hoek het cijfer 100, midden in het biljet de beeltenis van H. K. H. Prinses Wil helmina, met linies en rechts daar van het cijfer 100.Links onder in de hoek het opschrift: „Uitgegeven krachlens Kon. Besl. vani 4 Febr. 1945, No. 2, kleur witzwart. Achter zijde: Geheel Oranje kleurig en in elke hoek het cijfer 100, in het mid den het Ned. Wapen, met links en rechts „HONDERD GULDEN". In verband met bovenstaande ver zoekt dc Groeps-Commandant der Rijkspolitie te Roelofarendsveen, tel. K. 1713—350, een ieder, die enige inlichtingen kan verstrekken omtrent de persoon, die dergelijke biljetten in omloop brengt, dit telefonisch of aan het bureau, Noordeinde No. 2, te doen. De dader was vermoedelijk in het bezit van een personenauto, welke donker van kleur is. Hij is daarmede in de avond van 1 April j.l. te Oude Wetering geweest. Het kenteken van deze auto is van veel belang. DE ZILK EEN LEUK HONDJE. Toen mej. van H. bij de Tiltenberg de weg overstak, werd zij door de hond van de wed H. aangevallen. De hond beet haar in een arm en in een been. De mand met eieren, die mej. van H. bij zich droeg, viel op de grond, waardoor de meeste eieren sneuvelden. De hond liet z'n „prooi" los om zich aan het eierenstruif te vergasten, waardoor de aangevallene zich uit de voeten kon maken. De politie heeft de zaak in handen en waar de eigenaresse van de hond reeds meer bekeuringen ontving zal niet alleen de schade moeten worden vergoed, doch zal de hend er vrij ze ker het hachje bij inschieten. KATWIJK Vloerkleed gestolen. De heer P. A. van P- kwam 's morgens tot de on aangename ontdekking, dat onbe voegden zijn in de schuur tijdelijk opgeborgen Perzisch vloerkleed had den meegenomen. Dc politie stelt een onderzoek in. KATWIJK Ondertrouwd: B. A. Koeman en J. Kol; C. Meyvogel en A. J. van Bee- len; J. Duindam en C. Meijvogel; W. Visser en J. Guyt; W. van Rijn en C. van Duyn. Getrouwd: D. Parlevliet en L. van Duyvenvoorde; W. Hogewoning en N. van der Plas. LISSE Coöp. Boerenleenbank. Uit het verslag over 1951 van de Coöp. Boerenleenbank voor Lissc e.o. blijkt, dat de bank in het 45ste jaar van haar bestaan weer'een periode van blóei heeft beleefd. De balans sluit op een bedrag van 7.303.521,1 (ongeveer 400.000 hoger dan vorig jaar). De winst bedraagt 14.721.27 tegen vorig jaar 14.383,40. Het le dental bedraagt thans 544 en het aantal spaarders heeft de 3700 be reikt. DE ZILK KVP. De KVP belegde gister avond in het Parochiehuis een pro- pagandavergadering. Ofschoon standsorganisaties haar leden hadden verzocht de avond vrij te houden, was de opkomst slechts: van de hora derden leden waren niet meer dan 25 opgekomen. Nadat de huishoude lijke punten waren aigewerk* hield de heer W. Hoonhout uit Gouda een propagandistisch betoog. Auto's in botsing. Doordat de heer B. uit Haarlem zich niet aan de regels van het verkeer hield, botste h(j met z'n luxe wagen tegen een zandauto op. Beide wagens werden zwaar beschadigd; de personenwagen moest zelfs met een kraanwagen worden weggesleept. NOORDWIJK NA VERKEERSONGELUK OVERLEDEN. De heer J. H., die op 25 Maart 1.1. bij de Driesprong aan de Herenweg te Noordwijk met zijn veeauto tegen blauwe tram reed, waarbij hij enke le verwondingen, die zich in het be gin niet ernstig lieten aanzien, op liep, is gisteren nog vrij plotseling op 53-jarigen leeftijd overleden. Begroting 1952. Naar wij ver nemen zal dc gemeentebegroting 1952 in de raadszitting van Donder dag 17 April a.s. worden behandeld. NOORD WIJKERHOUT Uitreiking diploma's cursus aoht- tien-jarigen. In de St. Jozefparo chie reikte pastoor Van der Waarden in tegenwoordigheid van de beide kapelaans de diploma's uit aan de jongens en meisjes, die trouw de godsdienstcursus voor achttienjarigen in het afgelopen seizoen hebben be zocht. De pastoor sprak de cursisten toe en wees er op, dat de cursus voor achttien jarigen in deze tijd, waarin het geloof zulk een geweld wordt aangedaan, uiterst noodzakelijk is. Dc cursus geeft vermeerdering van geloofskennis en probeert dc jonge mens tot bewuster geloofsleven te brengen. De pastoor was daarom blij, dat velen dc cursus trouw had den gevolgd cn naar hij hoopte, ook met goed resultaat. Na do beide ka pelaans te hebben bedankt, omdat zij de cursus hebben geleid, reikte de pastoor aan 24 jongens en 37 meisjes de diploma's uit. Aan 12 jongens on meisjes kon geen diplo ma worden gegeven. Vacantiebonnon. Donderdag 10 April, 's avonds te 7 uur is er in de bibliotheek van de Sint Jo/.ofparo- chie gelegenheid om vacantiebon- nen te verzilveren tot een bedrag van 25.—. Paas-cieren-actie van „Gios". Voor de derde maal gaat „Gios" in de Goede Week Paas-eieren ophalen in de Sint Jozefparochie voor de minder met aardse goederen geze gende mede-parochianen, aange moedigd door het succes van 1950 en 1951 toen telkens ruim 1000 eieren opgehaald en weer uitgedeeld kon den worden. Gios is er van over tuigd. dat ook dit jaar de parochia nen zich niet onbetuigd zullen laten. De dames C. Geerlings en G. de Haas slaagden voor kleuterleid ster gymnastiek. SASSENHEIM Even proberenEen bedien de van de bollenfirma v. Z. had Za terdag „iels" op het kantoor verge ten. Zondagmiddag ging hij gewa pend met de sleutel dit „iets" halen. Hij vond echter ook het autosleu teltje van het nieuwe luxe wagentje van zijn patroon. Even proberen, dacht hij en onkundig als hij was. schoot het auto'tie tegen dc dubbele schuifdeur op. Gevolg: wagen en schuifdeur zwaar beschadigd. Hij zal geen leuke Maandag gehad heb ben. Berjr- on Daalpolder. In hotel „Het Bruine Paard" werd een dezer dagen de jaarvergadering gehouden van de stemgoreohtigde ingelanden van de Berg- en Daalpolder. Deze vergadering stond onder leiding van de heer J. C. v. Reisen. Totaal wa ren 27 stemgerechtigde ingelanden aanwezig. De rekening over 1951 werd als volgt vastgesteld: aan in komsten 7 1273,82, uitgaven 7 1070,97. Batig saldo dus 202,25. De omslag over 1951 bedroeg 10,bij een omslagplichtige grootte van pl.m. 129 H.A. De omslag over 1952 werd ge raamd op eveneens ƒ10,per H.A. De begroting over 1952 werd ge raamd op 1535,24 aan inkomsten en uitgaven. Tot poldermeester werd herkozen de heer W. de Ruijter uit Noordwijk. Tot leden van do commissie tot on derzoek der rekening over 1952 wer den benoemd de heren W. v. Noort, B. Warmerdam en G. Rutgerink. Na een bespreking over het onder houd van sloten en het leggen van een brug, werd de vergadering ge sloten. ZOETERMEER Veilig verkccrsexamen. Zater dagmiddag werden de practische veilig verkeersexamens afgenomen. Ca. 100 schoolkinderen namen er aan deel. Het examen was verdeeld in twee delen, een voetgangers- en een rijwielexamen. Het traject van het voetgangersexamen liep van de Ju- lianalaan, Stationsstraat, Dorpastr., poort van Fraassen, via het plant soen terug naar de start. De leerlin gen die het voetgangersexamen had den afgelegd moesten daarna het rijwielexamon afleggen. Het traject van dit gedeelte liep van dc Juliana- laan, Stationsstr., Dorpsstr., Schin- kelweg, Den Hoorn, Rokkeveenae- weg, Jan Hoornstraat, Schoolstraat, Molenstraat naar de finish bij de Nutrjciahoeve. De verkeersgrocp van de rijkspolitie te 'sGravenhagc ver leende assistentie. Aan de finish werd door de N.V. Nutricia aan de deelnemers een flesje chocomel ge offreerd. Hoewel de uitslag nog niet bekend is, is men niet optimistisoh gestemd. Er zijn veel fouten ge maakt. De officiële uitslag wordt Woensdagmiddag om 3.30 uur in het spaarbankgebouw bekend gemaakt. De diploma-uitreiking zal, bij ver hindering van de burgemeester, plaats hebben door de voorz. van de plaatselijke vereniging van veilig verkeer dr. Dc Bruijn. Deze bijeen komst is ook toegankelijk voor be langstellenden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3