S)e Cd/dóeSou/fccmt NewYork bereidde een stormachtige de Koningin ontvangst VIJAND No. 1 HET SNEEUWDE PAPIER OP BROADWAY Canfetti-Meeuia&ui in ACeut Ijoxft. 5)e JCaningin bij. meat. Olaaözaeit Britse garantie voor Europees leger GEEN KAAS: eigen schuld I Tunis in de Veiligheidsraad JCavteltje DINSDAG 8 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12557 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. nmd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Liet dagblad „Parool" (P. v. d. A.) *1 is zó uit zijn humeur: „Wat heeft, de P. v. d. A. in 's hemelsnaam ge daan....? Moet zij zich dit nu zo maar laten welgevallen?" De reden van „Parool" 's veront waardiging is even komiek als die verontwaardiging zelf. De heer Paul de Groot, hetman van de Communisten in Nederland, heeft in een redevoering Romme tot „vijand no. 1"' van ons volk ver klaard. Deze niet geringe eer, aan prof. Romme ten deel gevallen, wordt hem door de P. v. d. A. begrijpelijk! misgund. Vandaar die quasi-ontstelde uitroep van „Pa rool": Wat heeft de P. v. d. A. in 's hemelsnaam gedaan, dat zij niet meer volksvijand no. 1 is? In de P. v. d. A. heeft men „met droefenis" kennis genomen van deze medede ling van de heer Paul de Groot. Deze droefenis komt niet hieruit voort, dat men het zo zielig vindt voor de heer Romme tot „vijand no. 1" van het Communisme in Ne derland te zijn uitgeroepen, maar omdat de P. v. d. A. zelf zo op die titel was gesteld en deze haar nu is ontroofd. Men moet begrip hebben voor de teleurstelling van de P. v. d. A., want eerlijk zij heeft haar best gedaan, om bij de commu nisten voor de gebeten hond door te gaan. Minister Drees laat in de Ka mer niet gaarne een gelegenheid voorbij glippen, om de C.P.N. in de haren te vliegen en hij doet dat steeds met grote vaardigheid en met een uitstekende documentatie over gebeurtenissen en toestanden achter het IJzeren Gordijn. Hij en de zij nen meenden stellig, op grond van hun activiteit, als vijand no. 1 te zullen worden aangeslagen. En nu is het Romme Een prachtiger verkiezings-stunt is niet te verzinnen, doch men wil wel aannemen ofschoon sommi gen het in dat opzicht altijd verder zoeken dan een normaal brein be denken kan dat de politieke vin dingrijkheid en diplomatieke be gaafdheid van de heer Romme niet zó alles overtreffend zijn, dat hij de heer Paul de Groot er toe heeft kunnen bewegen, hem als vijand no. 1 af te kondigen. Het is een verkiezings-stunt, die de K.V.P. ongevraagd in de schoot wordt geworpen, en waarvoor zij de communisten wel dankbaar mag zijn. „Parool" mag van de P. v. d. A.-te- leurstelling een gezellig grapje ma ken, het is toch maar zo, dat zij met deze troef-aas niet uit kan komen in het op handen zijnde verkiezings- spel. De communistische partij heeft het niet bij deze éne uitspraak gelaten. Het rode partijbestuur heeft een brief gericht tot de besturen van de Partij van de Arbeid, de V.V.D., de C.H.U. en de Kath. Nationale Partij (Weiter), waarin een beroep wordt gedaan: „op uw partijen, om datge ne op de voorgrond te stellen en in opbouwende zin te richten, wat alle Nederlanders verenigt, die prijs- stellen op de nationale zelfstandig heid van ons land en die de vrede in de wereld wensen". De brief waarschuwt tegen een regering „van oorlog, fascisme en armoede, in de gedaante van een kabinet-Romme". Er zijn drie partijen, welke van de communisten geen vermaning hebben ontvangen: de K.V.P., de Anti-Revolutionnairen en ds. Zandt. Men zou deze April-grap-brief te ernstig nemen, indien men het weg blijven ervan als een complimentje ging opvatten. Het feit', dat de com munisten er geen heil in zien met de K.V.P. en de Anti-Rev. aan te pappen, betekent niet, dat zij er wèl heil in zien met de P. v. d. A., de C.H.U., de V.V.D. of de heer Weiter tot een accoordje te komen. Niemand verdenkt deze partijen ook maar één ogenblik er van, genegen te zijn met de C.P.N. te heulen. Men kan er staat op maken, dat geen van de aangeschreven partijen de brief een antwoord waardig heeft gekeurd. De C.P.N. heeft dat ook niet ver wacht. Wat verwacht zij pr dan wel van? Zij verwacht er van, dat onnozelen, de brief lezend, bij zichzelven tot de gevolgtrekking zullen komen, dat de Communisten toch niet zulke kwade broeders zijn. Zij zoeken immers aansluiting bij andere partijen, zij streven toch zie de brief! naar wereldvrede en nationale zelfstan digheid, zij zijn toch gekant tegen oorlog, fascisme en armoede. De Communisten verwachten van hun voorstel, dat onnadenkende mensen Romme als een oer-conservatief en als een reactionnair zullen beschou wen wat op pikante wijze in te genstelling is tot de reputatie, wel ke de heer Romme in zijn eigen par ij geniet! Het is niet ondienstig hoewel wij niet veronderstellen, dat er on der onze lezers ook onnozele en onnadenkende lieden zijn aan te halen, wat de bekeerde, eertijds communistische hoofdredacteur van de „Daily Worker" schreef in zijn onthullend boek „Ik speelde rood": en overal waar ze (de communisten) aan de macht kwa men, hebben ze een bewind inge voerd, dat het meest reactionnaire ter wereld is, in de zin. waarin ze zelf het woord verstaan". Zijn bedanken voor de communis tische partij noemt deze rode inge wijde: een ontsnapping „uit een dwangbuis" en hij spreekt dankbaar van „mijn nieuw verworven vrij heid". Na studie van de Katholieke Koninklijke raad: „Meer tijd voor bezinning" XTEW YORK heeft het Nederlandse koninklijke paar gisteren een storm- achtige ontvangst bereid. In letterlijke zin, omdat er een fikse gure wind stond; in figuurlijke zin, omdat het uitbundige enthousiasme van deze wereldstad zich weer eens heeft ontladen in een grootse sneeuwstorm van papier en confetti op Broadway. Zulk een ticker-tape-parade is traditie voor New York. Ook gisteren weer dwarrelden uit de wolkenkrabbers van Broadway lawines papier-snippers, slierten, tickerband, confetti en serpentines neer, toen koningin Juliana en prins Bernhard hun officiële intocht in de stad hielden. Ongeveer een half millioen New Yorkers had van de lunchpauze gebruik gemaakt om de koninklijke stoet te zien. HM. en Z.K.H. hadden ondanks de gure' wind plaats genomen in een open auto en beantwoordden lachend en wuivend de stormachtige begroeting. De 30 auto's van de stoet werden voorafgegaan door 500 leden van leger, politie en brandweer en 45 politie-motoren. De tocht over Broadway Avenue duurde 25 minuten. „Wij moeten ons haasten" Om kwart over negen 's morgens had de Koningin zich van Hyde Park, waar zij het weekeinde had doorge bracht, op weg naar New York be geven. De Prins was reeds Zondag naar New York gegaan. Het was kwart voor tien, toen H. M. aan de stadsgrens van New York op Henry Hudson Parkway arriveerde. Zij werd hier begroet door prins Bernhard, door de heer Whalen als vertegen woordiger van burgemeester Impel- litteri van New York, de Nederlandse ambassadeur dr. V^n Roijen, de Ne derlandse consul-generaal L. J. A. baron de Vos van Steenwijk en de Amerikaanse schout-bij-nacht For- restal. De aankomst was veertig minuten later dan op het officiële tijdschema vermeld stond. De heer Whalen, als voorzitter van het comité van ont vangst en vertegenwoordiger van de burgemeester, schudde de Koningin de hand door een raampje van de auto en zeide daarbij, tot de vorstin overbuigend: „Wij moeten ons haas ten, we zijn" bij het tijdschema ten achter gekomen" Om tien over halfelf kwam de stoet aan bij het Waldorf Astoria- hotel. Bij de ingang werd H. M. een bouquet tulpen aangeboden door Diane van Leeuwen, een van oor sprong Nederlandse bollenkweker in de Ver. Staten. Koningin en Prins begaven zich vervolgens onmiddel lijk naar hun appartementen in de Westelijke toren van> het hotel. Na de 'officiële intocht op Broad way-Avenue had er in het stadhuis een ontvangst plaats. BIJ HET STADHUIS. Koninklijk bezoek aan New-York H. M. ANTWOORDT. In haar antwoord zeide koningin Juliana ojn., dat de Nederlanders gelukkig zijn, te hebben gijgedragen tot de grootheid van New York. In zekere zin, zo zeide H.M.. hebben wij hier de eerste werkelijke interna tionale gemeenschap ter wereld ge vestigd. De Koningin deed ten slotte een beroep op de Westerse wereld om zich te bezinnen en met de techni sche uitvindingen niet een te grote macht op het dagelijks leveru van de mens te laten uitoefenen. „Er zijn zoveel uitvindingen, waar door men een paar minuten uitspaart, hierop en daarop, in de loop van de dag. Wat doen wij met deze minuten? Ons nog meer haasten? Waarom spa ren wij al deze ogenblikken niet op voor deze zo nodige ontspanning? Ik vraag mij af, hoe geleerden en kunstenaars het redden in de alge mene gejaagdheid. Want als zij niet ruim de tijd hebben, hoe kunnen zij dan ooit productief zijn? Moge het zo zijn, dat men, als men nadenkt, de problemen waar men te genover staat tegemoet treedt, vast beraden om hen te overwinnen en uiteindelijk op te lossen, vanaf de problemen van het eigen karakter langs die van het gezin naar die van de gemeente en de natie tot aan die van de gemeenschap der naties. Op deze wijze zou de democratie onaan getast blijven en opnieuw haar waar de tonen. „New York is altijd groot ge weest", zo besloot H.M. „Ook in het oplossen van problemen. Ik daag u vriendschappelijk uit om dit pro bleem op te lossen, dat, zo het al iemand aangaat, u New Yorkers aan- Daarna had een parade van onder- Om halfelf plaatselijke tijd arri veerde de stoet voor het stadhuis, Koningin en Prins namen plaats op de tribune voor het stadhuis, dat prachtig versierd was met rode en witte tulpen, hyacinthen, planten en vlaggen. Burgemeester Lmpellitteri begroet te net koninklijke paar o.m. met de volgende woorden: Het klinkende welkom voor u, toen u langs Broad way reed, was slechts de echo van de gevoelens van genegenheid van een volk voor de toegewijde ouders d d strijdkrachten plaatswaar- van Beatrix, Irene, Margriet en Ma- J f rijke. De burgemeester bracht in herin nering, dat Nederland het eerste land was. dat Japan na de aanval op Pearl Harbour de oorlog verklaarde. „Voor ons New Yorkers is dit de thuiskomst van een Koningin en een „great lady" wier onderdanen met zovele banden aan ons verbonden zijn". De burgemeester hing vervolgens de Koningin de eremedaille van de stad New York om en overhandig de haar de oorkonde voor „dis tinguished and exceptional public service". wederom onder escorte de weg naar Astoria Hotel werd afgelegd. Om half twee plaatselijke tijd be gon hier de officiële lunch, aangebo den door het gemeentebestuur. Gistermiddag hebben H.M. en Z.K. H. in het Waldorf-hotel gerecipieerd voor de leden van de Nederlandse kolonie, 's Avonds gaf de stichting Nederland-Amerika een diner ter ere van Koningin en Prins in de grote balzaal van het hotel. TAFELREDE VAN KONINGIN. Tijdens een tafelrede zeide de Ko ningin o.m., dat zonder onderling be grip de Atlantische gemeenschap moeilijk tot werkelijk leven kan ko men, aangezien zij de juiste basis van waarlijk vertrouwen, waarop alleen gewerkt kan worden, zal missen. Toch vertrouw ik, aldus H.M., dat zij dit eens zal verwerven. De Koningin zeide verder, dat de wereld in haar streven naar vrede, de tijd tot haar bondgenoot moet ma ken. In de vreselijke haast, waarin wij momenteel leven, komen wij voortdurend in de verleiding over haaste beslissingen te nemen. Een overijlde daad is gevaarlijk en een situatie forceren is altijd verkeerd. „Laat ons de tijd nemen en geduld oefenen, en toch steeds waakzaam zijn". Laat ons de tijd nemen om de Pax Atlantica te makeni, een kring van landen, van nature aan elkander ver want door hun culturele erfenis, rond een oceaan van water om het hoofd mee af te koelen indien no dig die zich op erewoord verbon den hebben bovenal voor de vrijheid op te komen. Misschien wordt deze eerder bereikt dan wij nu verwach ten. H.M. besloot: „Latent wij haar zo goed als in ons vermogen ligt be vorderen en met een vurige ijver na streven, van het begin af. Laten wij evenwel niets overijlds doen en niet handelen in een tempo dat ligt bo ven hetgeen, dat vereist is voor na tuurlijke groei". Naar het A.N.P. van de K.L.M. ver neemt, zal de terugreis van koningin Juliana en prins Bernhard vermoe delijk niet met een DC-6, doch met een Constellation geschieden. In dat geval zou althans één lid van de be manning, die de heenreis meemaakte, moeten worden vervangen, namelijk de boordwerktuigkundige. De rest van de bemanning zal vermoedelijk ongewijzigd blijven. Hollandse kleuren weelde in New York Het grote diner, gegeven door de Netherland American Foundation, waarmede de eerste dag van het ko ninklijk bezoek aan New York is besloten, werd bijgewoond door meer dan vijftienhonderd gasten. De enorme balzaal van het Wal dorf Astoriahotel was in een fan tastische tulpentuin herschapen. Drieduizend rose „Prinses Eliza beth" tulpen pronkten op de diner tafels, terwijl de hoofdtafel op het podium, die uit drie delen bestond, omzoomd was met een haag groen, waaraan nog eens drieduizend rosé en witte tulpen een weergaloze kleurenpracht gaven. De tulpen wa ren rechtstreeks uit Holland per vliegtuig overgebracht door bemid deling van de „Associated Bulb Growers", de organisatie, die de Nederlandse bloembollenkwekerij in Amerika vertegenwoordigt. De kaarsenverlichting op de hon derden tafels gaf het geheel een feëriek aanzien. sociale leer gemaakt en deze ge zonde, menswaardige maatschappij leer in zich te hebben opgenomen, ontdekt hij in de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno maar één gebrek: „Hun enig gebrek was, dat ze hun tijd een gtuk voor uit waren". Het zou belangwekkend zijn uit het boek van Douglas Hyde nog meer aanhalingen te doen het blijve bewaard tot andermaal doch deze mogen voor het ogenblik voldoende zijn om aan te tonen, dat als de C.P.N. een nian als Romme en een partij als de K.V.P. in de dompers- hoek probeert te duwen, zij daarby grinnekend degenen bij de neus neemt, welke bij de neus willen ge nomen worden. Na Haar bezoek aan het Oostelijk deel der Verenigde Staten, is H. M de1 Koningin Maandag in New-Yofk aangekomen. De New-Yorkers bereidden Haar tijdens de tocht door deze millioencnstad een hartelijke ontvangst: een ware sneeuwbui van confetti daalde op de stoet neer. Deze Radiotelefoto toont de stoet tijdens de tocht over Broadway, Koningin Juliana bevindt zich in de eerste auto. RADIOTELEFCTO. Nederland wees op inconsequentie Uit diplomatieke bron wordt vernomen, dat de Britse regering over weegt, de Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G) een hechte garantie van militaire steun te geven. En dergelijke belofte zou belangrijke psychologische en juridische ge volgen hebben. Zowel het Franse als het Nederlandse parlement heeft cri- tiek uitgeoefend op het besluit, buiten de structuur van de E.D.G. te bly- ven. pact van 1948 reeds verplicht, bij een Londen heeft zich bij het Brussels aanval op Frankrijk, Nederland, Bel gië of Luxemburg, troepen te sturen. Deze verplichting geldt niet ten aan zien van West-Duitsland, Nederland nu heeft er op gewezen, dat een land als Nederland ingevolge de overeenkomst op de Europese defensiegemeenschap verplicht Zou zijn, West-Duitsland bij een aanval Zaterdag zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden te Kingston aangekomen voor een bezoek aan mevrouw Roosevelt. Koningin Juliana en haar gastvrouw. In een advertentie over vijf ko lommen en dertig centimeter hoog, in de New York Times van gisteren, voorspelt een groep van kaasfabri kanten uit Italië, Denemarken, Ne derland, Noorwegen, Frankrijk en Zwitserland aan dc Amerikaanse huisvrouwen een tekort aan geïm porteerde kaas in de Verenigde Sta ten. Denk niet, dat wij u die kaas onthouden, aldus de Europese fabri kanten in hun advertentie. Het tekort is het gevolg van de in de V.S. uitgevaardigde beperkingen op de import van kaas krachtens de in 1951 uitgevaardigde wet op de productie voor de Amerikaanse landsverdediging. Donderdag (om 21 uur Ned. tijd) zal de Veiligheidsraad te New York vergaderen ter bespreking van de Tunesische kwestie, aldus is Maan dagavond officieel te New York be kend gemaakt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten zich van stemming zullen onthouden, wanneer het Tunesische vraagstuk aan de orde komt. Volgens eerdere berichten zou den de Verenigde Staten, onder de indruk van de argumenten der Ara- bisoh-Afrikaanse groep in de Ver enigde Naties, besloten hebben, te stemmen vóór de plaatsing van de kwestie op de agenda van de Vei ligheidsraad. Reuter bericht uit Tunis, dat de Tunesische premier zijn kabinet heeft samengesteld, maar De Hautecloque, de Franse resident-generaal, heeft gevraagd het nog niet bekend te maken. te hulp te komen terwijl Groot- Brittannië, de V.S., Canada en de Scandinavische landen zulk een ver plichting niet op zich genomen heb ben. Bonn is immers geen lid van de NATO. Van Nederlandse zijde is gewezen op deze tegenstrijdigheid, en zowel in Londen als in Washington staat men sympathiek tegenover dit stand punt. De Britse bereidheid om for meel haar Westelijke-Unie-verplich- tingen tot het grotere gebied van de E.D.G. uit te breiden, zal, naar een Brits zegsman verklaarde, in ver scheidene Westeuropese hoofdsteden worden toegejuigd. Met name Parijs en Den Haag zullen een dergelijk document beschouwen als de beste oplossing na 'de Britse weigering om lid van de E.D.G. te worden. Lachen, Cornelia.... Dat de koningin reeds begint te wennen aan de vrijmoedig heid, of zo men wil de vrijpos tigheid van de Amerikaanse persfotografen, bleek gisteren tijdens de receptie van de in in New York wonende Neder landers. H.M. nam toen zelfs de regie over. Het 4-jarig dochtertje van de heer Schepper, vice-presi dent van de Nederlandse club in New York, zou de koningin een bosje bloemen overhandigen. Cornelia, zo heet het meisje, bleek echter nogal bedeesd te zijn, hetgeen niet verwonderlijk was met een batterij persfotogra fen om haar heen. „Je zal toch- hier moeten ko men, Cornelia", zei de koningin. „Er helpt geen lieve moedertje aan, je moet op een plaatje en je moet nog lachen ook". De ko ningin moest deze korte redevoe ring tot Cornelia herhalen, voor. dat de fotografen hun blitz- lampen konde.i laten afgaan. En Cornelia heeft een verwrongen glimlach te voorschijn weten te brengen, dank zij de regie van de koningin, die zo langzamer hand de fijne kneepjes van het fotografenvak onder de knie be gint te krijgen. Het leven schenkt de mens niets zonder grote inspanning.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1