§z£e\dóc(3owtcvnk Een welgevulde dag in Amerika's hoofdstad KONINKLIJKE WOORDEN DE KONINGIN IN HET „HOL VAN DE LEEUW" Een herdenking en een aanbieding Koningin biedt de klokken aan Directeur: C. M. v. HAMERS VELIJ. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 5 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12555 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.! 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IN HET MIDDELPUNT van de wereld der Westerse politiek stond Donderdag een klein figuurtje, dat koninklijke woorden sprak tot de senatoren en de afgevaardigden van het machtige Amerikaanse volk. Een „sprookjes koningin", zoals pre sident Truman haar noemde, maar één, die zich niet verloor in de ijle nevelen van de droomwereld, doch het hart van harde mannen wist te veroveren door haar wereldwijze woorden. Df rede welke koningin Juliana op het Kapitool heeft gehouden, heeft danig ingeslagen, dat is zeker. De Amerikanen zijn geen Fransen, die allercharmantste complimenten kunnen maken tegenover dames, ook al menen zij er niets va De le den van het Amerikaanse Congres zijn niet zo gauw enthousiast 0 en bovendien zijn z'j aller minst genegen cm uit louter eerbied voor een koninklijke gast minuten lang te applaudiseren en een enthousiasme te veinzen, dat zij niet bezitten. Daarvoor voelen zij zich veel te onafhankelijk. Zij hebben met grote belangstel ling geluisterd, zij hebben herhaal delijk gejuicht en de koningin uit het kleine land een minutenlange ovatie gebracht. Ook de Amerikaanse pers heeft in hoofdartikelen de Congresrede zon der voorbehoud toegejuicht. Zo schreef bijv. de „Washington Post", dat de gedachtengang van de ko ningin verliep volgens de beste tra dities van de verlichte monarches Herinnerend aan de waarschuwing van de koningin om het voorbeeld van de landen achter het IJzeren Gordijn niet te volgen, waar men wel veel aandacht besteedt aan de defensie, doch de economische, socia le en culturele belangen vergeet, schrijft het blad: „In ons land zijn wij geneigd de defensie-inspanningen van andere landen uitsluitend te beoordelen naar het aantal geweren. De defensie ech ter, die de vrije landen nodig heb ben, bestaat uit een samengaan van wapens en geest. Men kan niet ver trouwen op landen, die geen geest bezitten, hoe machtig zij militair ook mogen zijn. De koningin, zo vervolgt het blad, ziet het belang der geestelijke kracht j in en maakt daardoor de vrijheid nog dierbaarder." De. Amerikanen hadden misschen i verwacht, dat de koningin een beetje klagelijk zou wijzen op dc slechte toestanden in W.-Europa en de hulp van Amerika zou inroepen speciaal voor Nederland. Het heeft hun ver bazend veel goed gedaan, dat ko- ningin Juliana dat precies niet deed, dat zij de Amerikanen niet vroeg om speciaal de belangen van Neder land te behartigen, d~ch veeleer wees op de belangen van de gehele we reld, en dat zij wat Nederland be trof, toezegde, dat het kleine Hol land de volle las' van zijn verant woordelijkheid zou dragen. r\AT WAS GESPROKEN naar het hart van de Amerikanen en daarmede had de koningin juist de meest gevoelige snaar aangeraakt. Bovendien kwamen zij onder de in druk van de toon, waarop de ko ningin sprak, die toon van oprechte overtuiging, welke wy hier reeds kennen en welke alle toespraken van koningin Juliana kenmerkt. „Een der meest ontroerende getuigenissen van geestelijk leiderschap", zeiden de diplomaten, die in het Congres de rede beluisterden. En dan denken wy onwillekeurig aan de woorden van die „grote lei der en staatsman,, Stalin, die zich ook dezer dagen door middel van een gepubliceerd vraaggesprek ge wend heeft tot het Amerikaanse volk. Zijn woorden zijn door de po- Het was gisteren, de derde dag van het bezoek aan Washington, een drukke dag voor de Koningin. Na een receptie op de Nederlandse am bassade begaven H.M. en Z.K.H. zich naar Constitution Hall, waar de ondertekening van het Atlantisch Pact op 4 April 1949 plechtig werd herdacht. Tussen deze plechtigheid en de overdracht van het symboli sche klokkenspel was de Koningin voor het eerst in haar leven do gast van een persorganisatie; te zamen met de Prins gebruikte zij de lunch met vertegenwoordigers van de National Press Club. Evenals in Constitution Hall hield de Koningin ook hier een toespraak. Gister avond had er een diner plaats ten huize van dr. Van Royen, de Neder landse ambassadeur. Vandaag en morgen zijn het betrekkelijk rustige dagen voor de koninklijke bezoe kers. van de ontvangst stonden rijen land genoten voor de ambtswoning van dr. Van Royen. Onder hen die wer den voorgesteld bevond zich prof. H. H. A. van der Valk, vroeger hoogleraar aan de Universiteit te Utrecht en promotor van de Prins bij de uitreiking van het eredocto raat in Utrecht aan prins Bernhard. Prof. is thans plv. directeur van het internationale monetaire fonds. Een van de meest opvallende fi guren op deze bijeenkomst van Ne derlanders was wel het Markense meisje Anna van Brederode Ander half jaar geleden nam een Zwitser se diplomaten-familie het meisje mee van Marken naar Washington, waar zij thans als dienstmeisje voor de familie werkt. Nederlanders op receptie Enkele honderden Nederlanders hadden zich Vrijdagochtend bege ven naar de Nederlandse ambassade om hier tijdens een volledig Neder landse receptie aan de Koningin en de Prins voorgesteld te worden. Reeds lange tijd voor de aanvang litici van het Oosten reeds opgehe meld tot de grondslag van de bui tenlandse politiek van het Kiemlin". Acheson noemde ze nietszeggende vaagheden. Stalin vond, dat de oor logskansen thans niet groter waren dan drie jaren geleden; hij zei „Mis schien" op de vraag of een bijeen komst van de Grote Vier nuttig zou kunnen zijn; hij achtte het ogenblik gekomen voor een hereniging van Duitsland en hij meende, dat kapita lisme naast communisme kan blij ven bestaan, als wederzijds de wens tot samenwerking er maar is. Dat was alles. Nu weten wij wel, dat men met enige goede wil daar van alles en nog wat uit kan halen, maar als puntje bij paaltje komt verplichten zij tot niets. Het zijn woorden, waaraan geen daden be antwoorden. Juist door de daden van Moskou is de wereld gespleten in twee helften. „Het menselijk geslacht zou één geslacht moeten zijn, zei onze konin gin. Een gespleten mensdom is als een gespleten persoonlijkheid. Het is geneigd van kwaad tot erger te gaan, tenzij het zijn eenheid van doelstel ling terugvindt, komt tot een ge coördineerd denken, en gezondheid en geluk verwerft. Het gezonde deel van de geest der mensheid moet zich steeds bewust zijn, dat Jiet verantwoordelijk is voor het andere deel. De gezonde helft is degene, die bestemd is de andere helft te redden." Dö woorden van onze koningin, die uit het hart kwamen en gingen tot het hart, hebben de „goodwill" van Nederland m Amerika aanzien lijk versterkt en het kleine voorval bij de aankomst van de koningin op het vliegveld van Washington moge een symbool zijn van de blijvende samenwerking. Toen op dat moment nl. een regenbui losbarstte had mi nister Stikker een parapluie bij de hand; daaronder vond eerst de ko ningin een schuilplaats en vervol gens stonden de twee collega's de minister Stikker en Acheson er broe derlijk onder te schuilen. Als wij samen de bui afwachten onder één parapluie komt tenslotte de zon wel weer door en vindt zij ons samen droog en ongedeerd. sen. Op onnavolgbare wijze sprak H.M. tot hen, alsof zij een hunner was. Zij maakte opmerkingen en deed suggesties. Over de hoofden van de journa listen heen drong H.M. er bij Ame rika op aan, ons niet te zeer te haas ten bij het streven naar een ver enigd Europa. Te veel haast is niet goed voor een gezonde groei van het jonge plantje der Europese eenheid" zeide H.M. Koningin Juliana zei, dat Neder land weinig spectaculair nieuws op levert. Is het echter geen nieuws, vroeg zij, dat de zee in land veran dert, dat waar eens diep water was thans een vruchtbare bodem voed sel levert aan een welvarende be volking, dat geen enkele economi sche of tolunie kan bogen op de prestaties, die de Benelux heeft ge leverd? Is het geen nieuws als twee zgn. kleine landen hun wetenschap pelijke hulpbronnen samenvoegen ter verkrijging van atoomenergie voor vredelievende doeleinden, zoals Nederland en Noorwegen zo rustig, met succes en opbouwend hebben gedaan in het welzijn van de mens heid? De Koningin gaf twee redenen op, waarom zij haar vier dochtertjes niet had meegebracht: „Zy moeten naar school" en „Wij vinden het niet juist als zij zozeer in het middelpunt van de belangstelling komen te staan als hier het geval zou zijn ge weest" Dat zal iedere Amerikaanse moeder begrijpen, aldus HM. De Koningin wist de harten te be reiken van haar toehoorders toen zij sprak over de financiële problemen van onze tijd en onomwonden toegaf, dat velen naar Amerika kijken als naar „een kip d:e gouden eieren legt", een nitdru'cking, welke bijval maar vooral ook hilariteit verwekte. Minis'er Stikker hield op dat ogen- Een vol jaar na haar aankomst in J>Hk zijn ogen strak op liet plafond de Ver. Staten heeft Anna bear Markense costuum gedragen. Herdenking N. Atl. Pact Omstreeks half twaalf begaf het koninklijk gezelschap zich per auto naar de Constitution Hall om de plechtigheid ter herdenking van de ondertekening van het Noord-Atlan.- tirche Pact bij te wonen. Deze plechtigheid werd bijge woond door o.a. de ministers Stikker en Acheson, generaal Eradley, de voorzitter van de Amerikaanse staf chefs en Averell Harriman, directeur van de wederzijdse beveiliging. Tijdens de plechtigheid hebben zo wel de Koningin als Truman en Amerikaanse ministers het woord gevoerd. H.M. vergeleek de Atlan tische organisatie met het Romeinse keizerrijk rond de Middellandse Zee. Deze alliantie hield echter, aldus de Koningin, ook een bedreiging in. De NAVO-landen daarentegen vormen een vrijwillige gemeenschap van vrye landen en die kan nooit een bedreiging vormen voor de buiten wereld. De Koningin werd voor het uit spreken van haar rede door president Truman naar het podium van Con stitution Hall geleid, nadat minister Acheson haar had aangekondigd. De zaal bracht de Koningin een minuten lange ovatie. Prins Bernhard was met mevr. Truman in een van de loges gezeten. Bij de pers Daarna was de Koningin de gast van de Amerikaanse pers. In het „hol van de leeuw", liet gebouw van de National Press Club toonde de Koningin zich volkomen thuis t< voelen in een gezelschap van hon derden „nienwshongerige" persmen H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard verlaten na inspectie van de erewacht het vliegveld van Washington. Naast H. M. President Truman, gericht De laatste woorden van de Konin gin waren, dat het er in onze tijd om gaat „te zijn of niet te zijn" en toen zij zachtjes in de microfoon had gezegd, dat zij hoopte, dat het „to be" zal zijn, stonden de honderden leden van de grootste nieuwsmachi- ne, die de wereld kent, als één man cp en brachten haar een waarlijk donderende ovatie. Zoals thans weer tijdens het be zoek aan Washington blijkt, zijn de Amerikanen overal meesers in de regie. H.M. de Koningin werd tijdens de pers-lunch toegesproken door Ame rika's meest bekende journalist Wal ter Lippmann. „Wij eren u niet alleen als konin gin, zeide hij, maar ook als vrouw met grote kwaliteiten van hart en verstand, die u een koninklijke rang verlenen in welk land dan ook". De presidente van de Vrouwelijke Nat. Persclub, Josephine Ripley, bood vier met de hand vervaardig de Indiaanse armbanden van zilver en turkois aan voor de vier prin sessen. Deze armbanden zijn gemaakt in de Zuni-reservaten van Nieuw- Mexico, die tot de oudste Indiaanse nederzettingen behoren en ge!e«*°n zijn op ongeveer vijftien kilometer van de grens van Arizona. Bij de armbanden was een begeleidend schrijven van de Amerikaanse mi nister van binnenlandse zaken. Aanbieding klein carillon Vrijdagnamiddag heeft koningin Juliana te Washington aan presi dent Truman in het aan de Neder landse ambassade grenzende Meri- dia Hill Park het carillon aangebo den, als symbool van het grote ca- ri'lon, dat door het Nederlandse volk aan het Amerikaanse wordt geschon ken. De oficiële plechtigheid werd ge opend met een invocatie door de predikant van het Huis van Afge vaardigden, dr. Braskamp. Nadat vervolgens de minister van binnen landse zaken, Oscar Chapman, de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, had,ingeheid, en Ache son op zijn beurt Hare Majesteit ko ningin Juliana, ging de koningin over tot de aanbieding van het sym bolische carillon aan president Tru man. De Mechelse beiaardier dr Kam iel Lefevere bracht hierna Nederlandse liederen op het carillon ten gehore. President Truman aanvaardde het geschenk met een korte toesnraak, waarin hij zijn dank en waardering uitte. Nadat de officiële plechtigheid was beëindigd met de wijding der klok ken, waarop eerst nog het Neder landse en Amerikaanse volkslied waren gespeeld, begaf koningin Ju liana zich over het plankier, dat over het grasveld was uitgelegd, naar beiaardier Lefevere in zijn klokken- huisje om hem persoonlijk te com plimenteren met het door hem ten gehore gebrachte klokkenspel. ONDERSCHEIDING VOOR KONINGIN EN PRINS Gisteravond heeft president Tru man aan het diner, dat te ziiner ere in de Nederlandse ambassade was aangericht, de koningin en de prins de hoogste Amerikaanse onderschei ding verleend, die aan bezoekende vorsten gegeven kan worden. Met enkele korte woorden over handigde hij het koninklijk paar de onderscheidingstekens van „The le- Koningin Juliana en Prins Bernhard leggen een krans op het graf van George Washington te Mount Vernon. NEDERLANDSCHE CREDIETBABK H.V. HOOFDKANTOOR Keizersgracht 507-511 Amsterdam .rte*a*Qs, BIJKANTOREN: Hoorn Alkmaar Goti Hulst BrtJa 's Gravenhagt Kerk rade Roermond Roosendaal Rotterdam Delft Haarlem Nijmegen (Jtrclfo Eindhoven Heerlen Purmerencl Venray 15 CORRESPONDENTSCHAPPEN CORRESPONDENTSCHAP: STATIONSSTRAAT 36 ALPHEN m/4 RIJN. TEL K 1720-2362 (Advertentie) gion of merit, degree of chief com mander". (Oppercommandeur in de orde van verdienste). De koningin nam de onderscheiding glimlachend aan. VERTREK UIT WASHINGTON Vanmorgen om half tien Ameri kaanse tijd (half vier hedenmiddag Nederlandse tijd) vertrekt het ko ninklijke gezelschap van National Airport te Washington naar Phila delphia. Volgens het program zal het vliegtuig een half uur na ver- I trek op het vliegveld van Philadel phia aankomen. In deze stad zullen Hare Majesteit en prins Bernhard een kort bezoek brengen aan Inde pendence Hall. Ook zal er een re ceptie zijn in het stedelijk museum. Later zal het vliegtuig vertrekken r.aar het vliegveld van West Point (N. Y.). Hier zal het gezelschap uiteen gaan. De prins zal met zijn adjudant een onofficieel bezoek brengen aan de militaire academie. Hare Majes teit zal met haar gezelschap per auto naar Kingston reizen. In Kingston zal de koningin onder meer een krans leggen bij het stand beeld van Peter Stuyvcsant en de oude Hollandse kerk bezoeken. In Hyde Park zal zy met haar ge zelschap te gast zijn bij mevrouw Roosevelt. In de late namiddag zal de prins zich weer bij het gezelschap voegen. De Zondag zal de koningin in Hyde Park uitrusten. Ook de kleine stemmen niet verwaarlozen Bij de inwijd'ng van het tijdelijke Nederlandse carillon, als symbool van het carillon, dat door het Nederlandse volk aan de V. S. zal worden aangeboden, heeft H. M. de Koningin gisteren de volgende rede uitgesproken: „Dit is de kleinste van de klokken, die het Nederlandse volk wenst te schen ken aan de Verenigde Staten. Het is een groot genoegen voor mij, mijnheer de president, u deze kleine klok aan te bieden, omdat het luiden van een klokkenspel iets waarlijk Nederlands is: reeds eeuwenlang kon men het horen in de steden van de lage landen." „Het Nederlandse volk in al zijn geledingen heeft bijgedragen aan deze gift en de klokken, die nog volgen, komen, van verschillende groepen van de bevolking, zoals zeelieden, mijn werkers, landbouwer, de strijdkrach ten, vrouwenverenigingen, zakenlie den, kunstenaars, s'udenten en ande ren. Elk der provincies van Nederland wenste dat een der klokken ook haar naam zou dragen. Daarnaast geven Suriname en de Antillen, de r-ksdeler in dit halfrond waar de Nederlandse vlag wappert, eveneens uitdrukking aan hun dank baarheid jegens de bevolking van de I Verenigde Staten. Bovendien zal nog een klokketoren worden aangeboden door Nederlan ders, die hier te lande wonen en door Amerikanen van Nederlandse af komst. Deze klok, die ik meegebracht heb naar uw land, is geschonken door de Nederlandse kinderen, uit wier naam mijn jongste dochter haar overdroeg aan mij. De inscriptie „Ik kleinste, het rein ste" zijn het begin van een gedicht, waarvan elke klok een regel zal dra gen. Zo onaanzienlijk zij moge zijn, is deze kleine klok toch niet van min der wezenlijk belang dan.haar gro tere en machtigere zusters. Om epn werkelijke harmonie te verkrijgen moet. men ook recht doen wedervaren aan de kleine en héél kleine stemmen, die zich niet door de macht van haar gewicht kunnen laten gelden. Het mensdom zou hieruit lering kunnen trekken. Zovele stemmen in onze bewogen wereld worden nog steeds niet ge hoord! Laat dit een aansporing voor ons zijn wanneer we de klokken horen luiden. En thans, mijnheer de president, verzoek ik u uit naam van het Ne derlandse volk dit geschenk te aan vaarden." Uitnodiging aan de Prinsessen Mevrouw Hobart M Corning, echtgenote van een schoolop- zichter in Washington, heeft de koningin een aantal brieven overhandigd bestemd voor de 4 prinsessen. De brieven, die ge schreven zijn door schoolkinde ren in Washington, beschrijven het leven van Amerikaanse jongens en meisjes, him lief hebberijen en lievelingsdieren. Vele kinderen inviteerden de prinsessen om 'n poosje bij hen te komen logeren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1