Sinas Rondetafel-conferentie met de West Burgemeester van Urk weer terug De bombrief bevatte springstof VRIJDAG 4 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA t Eerste werkvergadering De Rondetafelconferentie met de West is gisteren te Den Haag begon nen. De voorzitters van de delegaties hebben een communiqué uitgegeven, waaarin o.m. gezegd wordt: „Na de plechtige openingszitting van de conferentie NederlandSuri nameNederlandse Antillen werd Donderdagmiddag de eerste werkver gadering der delegaties in aanwezig heid van haar adviseurs in de Treves- zaal aan het Birtnenhof gehouden. De bijeenkomst, die een besloten karak ter droeg, stond onder leiding van de plaatsvervangend voorzitter der con ferentie, de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters. De volgende besluiten werden ge nomen- Er wordt een centrale commissie gevormd bestaande uit twee leden van elk der drie delegaties met als vccrzitter de plaatsvervangende voor zitter van de conferentie, tevens voor zitter van de Nederlandse delegatie. Ter behandeling van de verschil lende vraagstukken worden twee secties samengesteld, waarover de verschillende leden der delegaties verdeeld zullen worden. Vrijdagmiddag zal opnieuw een be sloten vergadering in pleno worden gehouden, waarin algemeen oriënte- De derde verjaar dag der NAVO Telegram van dr. Drees Dr. Drees heeft het volgende tele gram gezonden aan Lester B. Pear son, voorzitter van de Atlantische Raad te Ottawa: „Ter gelegenheid van de derde ver jaardag van de Navo is het mij een voorrecht uit naam van Nederland en zijn regering nog eens de verzekering te geven van onze standvastige trouw aan de doelstelling en de principes van het Noord-Atlatisch Verdrag. Vandaag een jaar geleden gaf ik uiting aan mijn vertrouwen, dat wy er in zouden slagen de vrede te hand haven door vergroting van onze col lectieve kracht en door instandhou ding tevens van de economische en sociale stabiliteit van onze landen. Sindsdien heeft de loop der gebeur tenissen aangetoond, dat dit vertrou wen gegrond is geweest. In de afgelo pen twaalf maanden zijn waardevolle ervaringen opgedaan en bemoedi gende vorderingen gemaakt. Ons deelgenootschap heeft in groeiende mate succes. Uit een blauw druk voor het verdedigen van de At lantische wereld van vrije landen is een werkende organisatie ontstaan, toegerust met een machinerie, die voortdurend doelmatiger is ge maakt. Maar de NAVO is nu meer dan een verdedigende coalitie alleen: in het afgelopen jaar is het verband tussen de verdedigingsinspanning van de NAVO-deelgenoten en de economi sche en sociale omstandigheden in de betrokken landen voor het eerst gron dig onderzocht. Ik wijs op het uitste kende werk van de tijdelijke commis sie van de Raad. Deze commissie heeft, nog afgezien van het belang van haar rapport en aanbevelingen, een geheei r.ieuw voorbeeld gesteld van internat onale samenwerking. Souvereine naties legden haar defen sie-inspanning en haar financiële im plicaties voor een cntische analyse voor aan haar NAVO-deelgenoten. Enkele jaren geleden zou-een derge- rende besprekingen zullen worden ge voerd over het werkstuk, dat door de gemachtigden van Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen werd samengesteld als basis voor de conferentie. Het ligt niet in het voor nemen daarbij in details te treden. Ten aanzien van de publicitet is overeengekomen, dat de commissie van voorzitters bij uitsluiting verant woordelijk is voor en bevoegd tot het uitgeven van officiële mededelingen namens de conferentie over de gang van zaken". I I Niets te beginnen met v. Iseghem Gisteravond is de burgemeester van Urk, de heer G. Keijzer, met een Argentijns toestel op Schiphol te ruggekeerd. Hij heeft voor de Urker vissers, die naar Argentinië emigreerden doch in conflict kwamen met hun reder, de Belg van Iseghem, omdat zij weigerden op Zondag te werken, niets kunnen bereiken. Met van Iseghem was niets te beginnen. Anderzijds had de heer Keyzer de indruk gekregen, dat het de Argen tijnse regering welgevallig zou zijn, indien de Urker visserij-experts in Argentinië aan de slag kunnen gaan en dat de vele Nederlandse zaken lieden, verenigd in de zg Nederland se raad, hun 18 landgenoten zeker met raad en daad terzijde zullen staan, wanneer zij op 6 April a.s. de finitief door van Iseghem, voor wie zij thans nog netten repareren, zul len worden ontslagen. Hij achtte ge wettigde höop aanwezig, dat de Ur- kers ondanks alle moeilijkheden in Argentinië zullen blijven, dat bin nen afzienbare tijd hun gezinnen zich toch bij hen zullen kunnen voegen, dat de 18 vissers hetzij zelf standig, hetzij voorlopig in dienst van Argentijnse rederijen aan de slag zullen komen en dat zij zich zullen kunnen beperken tot de ma kreelvisserij langs de kust, zodat zij de Zondagsrust in acht zullen kun nen nemen. Ademloos luisterden de in hun kleurige costumes gestoken Urker vrouwen en mannen, rondom hun burgemeester gezeten in het pavil joen-restaurant op het vlliegveld, naar diens uitgebreide relaas en de vele details, die hij hun verstrekte over het wedervaren van de 18 vis sers. Zelden is op Schiphol op zo onge dwongen, warm-hartelijke wijze een arriverend luchtreiziger juichend binnengehaald; zelden ook zagen de noodgedwongen critische en nauw keurige douane-autoriteiten zo veel door de vingers. Minstens een tach tigtal brieven, vele met foto's en kleine cadeaux er in, door de burge meester meegebracht, werden met bevende vingers in koortsachtige haast opengescheurd en gelezen. Na zijn missie naar Argentinië acht burgemeester Keyzer zijn taak nog niet afgelopen. Volgende week hoopt hij naar de Argentijnse gezant in ons land te gaan om hem te verzoeken ook van hier uit stappen te onder nemen by de Argentijnse regering. AMERIKAANSE ONDERSCHEIDING AAN PATER V. d. VRANDE. De Amerikaanse militaire attaché in Nederland, kolonel Bidwell heeft gisteren op de binnenplaats van- de Engelbert van Nassaukazerne te Roo sendaal de „bronze medal" uitgereikt aan pater V.an der Vrande en kapi tein Uuyldert om hun bijzondere ver- diensten bij het Nederlandse detache-1 hand. Te Utrevh. haalde hij bij een ment der Verenigde Naties in Korea, vulpenzaak hetzelfde spelletje met Kolonel Bidwell noemde de beide valse adressen uit als in Den Haag. gedecoreerde de exponent van hetjren vaag signalement was tenslot- .eerste werkelijke internationale le- te voldoende om de Amersfoortse po- ger in de geschiedenis. uüe op zjjn sppar te brengen. De koopman zit than, voor verhoor in een Haagse politiecel. Eerste zending isotopen De Noors-Nederlandse samenwer king op het gebied van de atoom wetenschap heeft tot een eerste tast baar resultaat geleid in de vorm van een hoeveelheid radio-actief mate riaal, welke vandaag in een kist is verzonden naar het Instituut voor Kernphysica te Amsterdam. Hier zal men het materiaal voor proefnemin gen gebruiken. Zoals men zich herinneren zal, werd de kernreactor te Kjeller, bij Oslo, waarmede de radio-actieve isotopen worden vervaardigd, op 28 Novemiber van het vorige jaar offi cieel in gebruik genomen, nadat de installatie reeds enige tijd had „proefgedraaid". Noorwegen had deze installatie gebouwd, Nederland stelde het be nodigde uranium ter beschikking, dat onder meer zou dienen voor de productie van radio-actieve isotopen, die een belangrijke rol spelen in de moderne geneeskunde, de biologie en de industrie en die mogelijk nog vele toepassingen zullen vinden. OPLICHTER ACHTER SLOT EN GRENDEL. Nauwelijks ^en halve maand na zijn vrijlating uit de gevangenis, waarin hij een straf had uitgezeten wegens oplichting, is de 24-jarige koopman P. J. G. te Den Haag, op nieuw gearresteerd en achter slot ge zet, verdacht van drie misdrijven. Op 20 Maart heeft hij in Den Haag van een winkeljuffrouw een bij el kaar passende vulper en vulpotlood ter waarde van f 29r losgekregen. Hij bestelde telefonisch, nam de pen en het potlood in ontvangst, gaf een vals adres op en liet de rekening op een ander vals adres aanbieden. Voor 60 deed hy de buit te Amster dam van de hand. Voorts kocht hij op 25 Maart zonder te betalen zes do zen chocola van een Haagse grossier. De chocola ging voor 70 van de De aanslagen en de K.L.M. -ramp De speciale politiecommissie, die een onderzoek instelt inzake de mis lukte aanslag op bondskanselier Adenauer, heeft Donderdag te Bonn meegedeeld, dat haar taak moeilijker blijkt te zijn, dan verwacht werd. Uit de nasporingen is men tot de conclu sie gekomen, dat het nie+ het werk kan zijn geweest van één man, doch dat er een tamelijk grote organisatie bij betrokken moet zijn. De construc tie van de pakketbom getuigt varn „aanzienlijke bekwaamheid en rui me ervaring", aldus de commissie. Het ministerie van binnenlandse zaken van West-Duitsland heeft de Bondspolitie opgedragen te onderzoe ken of er verband bestaat tussen het ongeluk met de DC-6 „Koningin Ju liana" bij Frankfort en de aanslagen met pakket- en briefbommen in Miin- chen en Den Haag. Over enige posi tieve aanwijzing in deze richting be schikken de Westduitse autoriteiten echter niet. 7900 beroepsonderofficieren aange trokken. Aan technische beroepsofficieren heeft men ongeveer 550 man nodig. Op dit moment zijn er 281. De be- lijke handelwijze ondenkbaar geweest j hoefte aan technische beroepsonderof- zijn. Dit ene vocrbeeld toont reeds, welk een voortgang de Atlantische samen werking het afgelopen jaar heeft ge maakt. Ik vertrouw, dat op deze wijze, door versteiking en verbetering van dc NAVO, wij stap voor stap nader komen toi de verweikeiijking van een ware Atlantische Gemeenschap, die ons einddoel blijft. (wg.) DREES Eerste Minister van Nederland Beroepskern in het leger In 1954 zal Nederland een leger moeten hebben van vijf divisies. Twintig procent van het personeel van deze vijf divisies zal uit beroeps- personeel moeten bestaan. Dat bete kent globaal 3200 beroepsofficieren en 11.000 beroepsonderofficieren. Over twee jaar zal deze beroepskern gevormd moeten zijn. Het ministerie van oorlog streeft er naar om reeds aan het einde van dit jaar deze ruim veertienduizend be roepsmilitairen in dienst te hebben. Men is hier hoopvol over gestemd, 1 De brief met de bom, bestemd voor want op 1 Maart van dit jaar waren bet hoofd van de Duitse onderhande- ;r reeds 27D0 beroepsofficieren en laars met Joodse organisaties in Den Haag bevatte de zware springstof trotyl. De bom was met droge bat terij en ontsteking zeker geschikt om te ontploffen en zware schade te veroorzaken, aldus een rapport van pyrotechnische deskundigen van een laboratorium te Delft. Uit zuiver fruit (Advertentie.) ficieren is 1425. E" zijn er thans 541. Dit moeten uitstekende technici zijn. Daarnaast zijn er voor de lagere ran- bestaat tussen de aanslag op Ade- gen, dus soldaten eerste klasse, kor poraals en korporaals eerste klasse nog ongeveer 1500 technici nodig. Het voordeel van reeds dit jaar over de beroepskern van 1954 de beschik king te hebben is. dat drie divisies dan een hoog percentage beroepsof ficieren zullen hebben, hetgeen het leger en de opleiding alleen maar ten goede kan komen. ven niet door een Fransman ge schreven. Sommige termen wijzen op kennis van modern Hebreeuws. Men vermoedt, dat Joodse ontevre denen zich als dekmantel van de Franse taal bedienen. Een onderzoek te Amsterdam naar de afzender var. de brief met de bom heeft nog niet veel aan het licht ge bracht Een beambte van het hoofd postkantoor meent zich te herinneren, dat een Frans sprekend man zich Mandagmorgen aan het loket ver voegde en daar postzegels van diver se waarden alsook een van veertig cent kocht. De beambte verstond de klant niet. Iemand uit het publiek trad als tolk op en zei later, dat hij niet geloofde met een Fransman te doen te hebben gehad, omdat de man zo slecht Frans sprak. De politie zoekt de tolk. De mogelijkheid dat er verband nauer en de brief met de bom in Ne derland wordt niet uitgesloten ge acht. Twee Duitse politie-deskundi- gen zijn in Den Haag om getuige te zijn van het onderzoek. In kringen van Israëlische onder handelaars in Den Haag wordt ge wezen op de door hen ontvangen in het Frans gestelde dreigbrieven. Naar veler opvatting zijn die brie- Vanwege de werkzaamheden aan de spoorbrug over de Rijn bij Ooster beek (de uiterwaardenoverspanning aan Nijmeegse zijde zal door verrol ling op haar plaats worden gebracht) zal het treinverkeer tussei: Arnhem en Nijmegen op Zondag 6 April van 's morgens zes uur tot vermoedelijk 's middags vijf uur gestremd zijn. Ter vervanging van de treinen wordt een autobusdienst onderhou den tussen het stationi Arnhem en Nijmegen. Met uitzondering van één rit in elke richting zullen de bussen niet stoppen te Eist NIEUWE HALTE RH EDEN. Met ingang van 18 Mei 1952 wordt het station De SteegRhedeni geslo ten voor gewoon reizigersvervoer, het blijft geopend uitsluitend voor goe derenvervoer. Op dezelfde datum wordt de halte R heden geopend, uitsluitend voor rei zigersverkeer. De stopplaats De SteekRheden station van de N.S.-Autobusdienst vervalt met ingang van genoemde da tum. Hiervoor in de plaats komt de stopplaats Rheden Café Strijland aan de Rijksweg ArnhemZutphen op een afstand van ongeveer 80 m. van de halte Rheden aan de spoorbaan. Blinde en hond aan de wandel De blinde heer C. de Boer, uit Er- melo, heeft wederom alle plannen klaar voor een flinke trip, nadat hij in de zomer van 1949 van Amsterdam naar Brussel liep. De heer De Boer instructeur van het Ned. Geleide honden Instituut „Anco" en hij heeft reeds 28 honden opgeleid. Elk^ oplei ding kost 5 a 600 lesuren en vaak blijkt het ook nog tijdens d._ oplei ding, dat menige hond er niet voor deugt. Er zit dus heel wat vast aan de opleiding van zo'n hond en het is daarom helemaal niet vreemd, dat een afgerichte geleidehond f 450 kost. Heel veel blinden kunnen dat niet betalen. De heer De Boer wil nu door zijn werk de overheid er op attent maken, dat zy ook hier een taak heeft. De thans 63-jarige heeft opnieuw zijn plannen klaar. Nu voor een trip van Groningen naar Maastricht, een afstand van 426 km. Met groot enthousiasme spreekt hij over deze tocht, met zijn een-jarige hond Max? een Schotse terrier, als metgezel. Hij wil door deze voetreis opnieuw laten zien, dat een blinde met zijn hond overal heen kan en dus niet aan een bepaald traject, dat het dier goed kent, is gebonden. Vooral de jonge blinden wil hij door deze tocht als het ware opnieuw er van doordrin gen, dat ze niet behoeven te wanho pen. Ze hebben ook kansen voor het leven, als ze die maar willen grij pen. De heer De Boer hoopt 16 April a.s. te starten bij de Martinitoren te Groningen en dan in 14 etappes de weg naar Maastricht af te leggen. In elke gemeente wordt zijn logboek af getekend. Moordenaar bekent In verband met de moord op het 18-jarige meisje L. van Breda uit Biest-Houtakker, dat, zoals gemeld, Maandagmorgen aan het Wilhelmina- kanaal werd vermoord, werd aange houden de 28-jarige los-arbeider J. de W. Een langdurig onderzoek, in gesteld door de rijkspolitie te Biest- Houtakker en de Tilburgse recherche, leverde zoveel bewijsmateriaal op, dat gistermiddag de verdachte, die ingesloten is in het hoofdbureau van politie te Tilburg, en die tot dan toe alles ontkende, een bekentenis heeft afgelegd. Als motief voor zijn daad gaf hij roof op. Het meisje had namelijk een bood schappentas bij zich, die hij haar ont rukte. Toen zij om hulp riep heeft hij haar met haar das de keel dicht- gesnoerd. Een polshorloge, een zak doek, een portemonnaie met geld en enige eieren vormden de buit van de moordenaar. Vast is komen te staan, dat De W. enige weken geleden aan de Gilzerbaan onder Tilburg ook een meisje haar handtas ontrukte en meermalen andere meisjes lastig viel. Wegens diefstal werd hij reeds eni ge malen veroordeeld. Hij wordt ter beschikking gesteld van de officier van justitie. De W. is gehuwd en vader van 5 kinderen. EERSTE KATHOLIEKE VROUW IN DE S.EJt. Dezer dagen zal met mevrouw M. RohlingVan Spanje oec. dra. de eerste vrouw haar intrede doen in de Socfaal-Economische Raad. Zij wordt benoemd als plaatsvervang ster van prof. dr. J. A. Veraart en wel voor de zittingsperiode van 1 April j.l. tot 31 Maart 1954. Mevrouw Rohling is een van de weinig katholieke vrouwelijke eco nomen in ons land; haar bijzondere belangstelling gaat uit naar de prijs theorie. Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland deelt ons over het verloop van de groen ten- en fruitmarkt over de periode van 28 Maart tot 4 April het volgen de mede: „De harde wind, regen, sneeuw en nachtvorst hebben in de laat ste dagen van Maart veel schade aan de jonge voorjaarsgroenten toegebracht. Speciaal de pas uit- gepote bloemkool, tuinbonen en slaplanten liepen veel schade op. De schade by de gelichte sla, an dijvie en peen is nog niet vast te stellen. De oogst van deze producten zal echter verlaat worden, met als gevolg een schaarste periode wan neer de groenten van onder het glas geruimd zijn. Dure matten op de vloer! Het Eerste Kamerlid Ruijs de Bee- renbrouck (K.V.P.) heeft aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de rijkscultuur- consulent in Gelderland (ingenieur bij de Voorlichtingsdienst) te Arn hem by de inrichting van zijn nieu we bureaux aan den Velperweg aan vankelijk niet over voldoende cre- dieten beschikte om een passende vloerbedekking te kunnen aanschaf fen? 2. Kan de minister mededelen, of inderdaad een extra-crediet door zyn directie werd geweigerd, omdat er geen geld voor kon worden uitge trokken? 3. Is het waar, dat genoemde func tionaris, ten einde zijn ambtelijke vertrekken een beter aanzien te ge ven, uit privé-middelen voor 20 te Nijmegen een tweedehands vloer bedekking heeft aangeschaft, be staande uit enige matten, die wel is waar niet best waren, maar nog wel een paar jaar dienst konden doen? 4. Is het waar, dat het gevolg van dit prijzenswaardig initiatief is ge weest, dat de betrokkene niet alleen door zijn superieuren, die er van kennis namen, werd gekapitteld, maar dat toen tevens een extra-cre diet voor vloerbedekking werd toe gekend van ongeveer 800? 5. Is het waar, dat vervolgens een tweetal personen van 's-Gravenhage naar Arnhem op en neer is gereisd om vloerzeilen en cocosmatten te leggen, zodat aanzienlijke reiskos ten en dagvergoedingen zijn gede clareerd? 6. Indien vraag 3 bevestigend wordt beantwoord, behoorden dan de oorspronkelijk voor 2o uitge- gezochte matten tot overcomplete Rijksgoederen, die op deze wijze een goede bestemming zouden hebben gevonden? 7. Is het waar, dat alles te zamen voor deze aangelegenheid ongeveer 1000 is uitgegeven, terwijl voor geruimen tijd met 20 had kunnen worden volstaan? 8. Kan de minister, indien de voor afgaande lezing van het geval in gro te lynen juist is, de conclusie van de steller dezer vragen delen, dat, in het bijzonder nu de bevolking in al le geledingen onder zo zware directe en indirecte belastingen gebukt gaat, een zuiniger omgaan met 's lands geldmiddelen dan hier geschiedde ten zeerste aanbeveling verdient? IN GRONINGEN VLEES DUURDER. De Groninger slagers hebben be sloten met ingang van heden de vleesprijs te verhogen met 15 cent per pond. Een en ander is het gevolg van de verhoogde voederprijs en het feit, dat thans geen buitenlands vlees meer ingevoerd wordt, zo deelden zij mede. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE HOOFDSTUK XXXII Een edelmoedig offer Weken gingen voorbij en May trachtte zichzelf wanhopig wijs te maken, dat zij langzamerhand van Graham Gordon ging houden zoals hij het van haar verlangde. Hij was zo goed en zo nobel; zy had nooit iemand ontmoet, dien zij liever tot vriend en vertrouwde zou willen hebben. Maar Als trekvogels die huiswaarts ke ren, dwaalden haar gedachten onop houdelijk naar het oude landschap om huize Gresham en de Eikhof; het knappe donkere gezicht van de man die haar had liefgehad en verlaten, rees telkens als een kwellend droom beeld voor haar op; zijn stem klonk in haar oren waar ze ging of stond. Deze avond kon ze die gedachte minder dan ooit van zich af zetten; integendeel, de herinneringen wer den zó levendig, dat ze bijna zijn lippen op de hare kon voelen in die eerste innige kus. En ieder ogenblik kon haar verloof de hier zijn om' te zien hoever ze ge vorderd was met haar bruidsjurk! Want over een week zou het huwe lijk plaats hebben; een verloving van een paar maanden vond dokter Gor don lang genoeg; ze behoefden im mers nergens op te wachten? En May was, nu ze eenmaal besloten had, zelf verlangend haar beslissing zo spoedig mogelijk onherroepelijk te maken. Misschien dat dan die ge dachten aan vroeger wegbleven... Welk een gelukkig lot zou het bare zijn! De vrouw te worden van zó'n hoogstaand man, die haar op de handen zou dragen! „Als ik maar kon vergeten!" fluis terde ze voor zich heen, veront waardigd over haar eigen zwakheid. Ze perste haar lippen opeen en nam vastberaden haar naald weer op; ze hoorde buiten voetstappen. Het be gon al te schemeren, maar ze had de deuren nog wijd open staan. Daar was Graham zeker al blozend sprong ze op en verborg de witte jurk haastig in de doos. Maar vóór ze het deksel erop had kunnen leg gen, voelde ze zich door twee sterke armen omkneld. Met een gewaarwor ding van verbazing want Gra ham was de zachtheid zelf draai de ze haar hoofd om en ontmoette Heron's brandende blik. „May, o m'ijn lieveling!" riep hij hees en drukte zijn lippen op de hare. Ze bleef een ogenblik als versteend staan; toen week elke druppel bloed uit haar gezicht en haar hoofd zonk machteloos voorover op zyn borst. „Mijn lieveling! o, mijn lieveling!" herhaalde hij schor, heb ik je doen schrikken? Vergeef me. Ik heb. door het raam naar je staan kijken tot ik het geen ogenblik langer kon uithou den. O, mijn May! Ben je het werke lijk, myrt eigen liefste? Ik zal 't me zelf nooit vergeven, dat ik je zo vre selijk aan het schrikken heb ge maakt! Spreek toch tegen me, May; zeg me, dat je me niet vergeten hebt." Vergeten! „Geen woord? Wil je geen woord tegen me zeggen?" smeekte hij met diepe, trillende stem. „Wil je me niet aanzien? Ik ben het Heron ik ben bij je terug gekomen; ik had nooit van je weg moeten gaan onvergeeflijk^ dwaas die ik was! May, mijn lieveling, ik ben het niet waard je aan te raken. Ik heb je al te schandelijk miskend. Vergeef me, mijn liefste, mijn eigen, eigen May!" Hij wilde haar dichter tegen zich aantrekken en zyn lippen zochten de hare. Maar plotseling scheen ze tot zichzelf te komen, en met een gebro ken, smartelijke kreet trachtte ze hem, met twee handen tegen zijn borst, weg te duwen. „Neen, neen," hijgde ze. „Neen?" herhaalde hij wezenloos. „May, om Godswil, maak me niet krankzinnig! Kijk me aan ik heb je laten schrikken, hé? Ikik had je eerst moeten schrijven, maar zo'n bezadigde voorzichtigheid stond me tegen! Kijk me aan, May! Je hebt me niet vergeten! Je houdt nog van me! Je zult je m'oet me vergeven! Ik kan je alles uitleggen! En dat zal ik ook doen later later! Nu, op dit ogenblik, wil ik je alleen horen zeggen: „Heron, ik vergeef je. Ik wil je vrouw zijn neem me!" Ten laatste vond ze de spraak te rug. „Te laat! Te laat!" was alles wat ze kon uitbrengen. „Te laat!" echode hij schor. „Wat wat bedoel je? Oh!" Met een ver twijfelde kreet greep hy haar arm. „Ben je getrouwd?" Ze schudde langzaam het hoofd, en week achteruit, want met een uit roep van verlichting wilde hij haar opnieuw in zijn armen trekken. „Wat is er dan wat is er dan?" vroeg hij heftig. Toen viel zijn blik op het witte satijn in de open doos onmiskenbaar een bijna afge werkte bruidsjapon. Zijn hand gleed van haar arm en hij stond als door de bliksem getroffen. „Is dat dan is dat van jou?" vroeg hy toonloos. Hij las het antwoord in haar ogen. „Van jou! Je gaat trouwen! Is dat zo? Wanneer?" „Volgende week!" fluisterde ze nauw hoorbaar. „Volgende week! Volgende week!" herhaalde hij zinneloos; „volgende week!" Toen boog hij het hoofd en wendde zich af. „Grote hemel," pre velde hij ontzet. „Ik word wel zwaar gestraft. Ja," besloot hij, meer tot zichzelf dan tot haar, „ik verdien niet anders." Zonder zich te verroeren wierp hij haar een lange blik toe, alsof hij haar beeld zó volledig in zich op wil de nemen, dat hij het nooit meer zou kunnen vergeten. Toen ging hij langzaam naar de deur. Op hetzelfde ogenblik scheen May uit haar ver doving te ontwaken; ze kon, ze kon hem niet laten gaan! Haar harts tochtelijke liefde, die niet dood was en bij zijn kus met nieuwe kracht was ontwaakt, overmeesterde haar geheel en al. Met een wilde kreet vloog ze op hem toe, viel aan zyn voeten neer en omklemde zijn arm. „Heron! Heron! Heron!" Sidderend van het hoofd tot de voeten, zag hij een ogenblik op haar neer; toen boog hij zich over haar heen en nam haar in zijn armen, en terwijl er een wilde glans van vreug de op zijn gezicht kwam, riep hy uit: „Nee, niet te laat! Je zult me niet verlaten, mijn lieveling! mijn lieve ling!" Eén kort, heerlijk ogenblik gaf ze zich over aan zijn liefkozingen; toen kreeg een bitter plichtsbesef de over hand en deed haar strijden voor de man wiens toekomstige vrouw zij was. „Neen! Neen!" riep ze. „Red me, Heron bescherm me tegen me zelf! Ik heb je lief! Ik heb je lief; maar het is te laat te laat! Ga weg ga weg nu, op dit ogenblik! Ik ik kan het niet langer dragen! Ieder woord, iedere kus van jou ver nedert me in mijn eigen ogen. Je bent te laat gekomen, Heron! Ik héb hem mijn woord gegeven, en ik kan hem niet teleurstellen!" „Je bent van mnj en van niemand anders!" riep hij hees. „Wie is dat, die zich tussen jou en mij durft stellen?" „Wie?" vroeg ze heftig. „Een man die me waarachtiger en edelmoedi ger liefheeft dan jy deedt; iemand die me nooit in de steek zou laten en die ik niet verraden kan. Heron, zeg, doe wat je wilt, ik zal binnen een week met hem trouwen. Je bent te laat hef verleden is dood en kan nooit weer levend worden. Als je iets om me geeft ga dan weg, nu dadelijk, nu ik nog de kracht voel, mijn plicht te doen! Ga weg, o, ga weg!" Met een uiterste krachtsin spanning maakte ze zich uit zijn ar men los. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5