S)e ftzkWSowfcci/rit Koningin Juliana spreekt tot Amerikaans Congres Koningin trof de juiste snaar Een uiacvdfyk koninMyJUe rede Jiarreiije YKIJUAU 4 AFK1L I93Z 43ste JAARGANG No. 12554 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN H. M. Koningin Juliana heeft gisteren te Washington voor het Amerikaanse Congres een rede gehouden, welke 28 minuten duurde. Haar toespraak werd door de congres :den en de toehoorders op de volgepakte galetijen v< e malen met applaus en kreten van bijval onderbroken. Op de foto, welke via de radio en telefoonlijnen rechtstreeks van Washington naar het kantoor van ANPfoto te Amsterdam werd overgeseind, zien we Ko ningin Juliana tijdens het uitspreken van Haar rede voor het congres. Links achter dc vorstin Alben B. Barkley, de vice-president, rechts de speaker van het Huis, mr. S. Raeburn. RADIOTELEFOTO. „DE WERELD SNAKT NAAR EENHEID" H. M. de Koningin heeft gisteren voor het Amerikaanse Congres een grote rede gehouden. Ik ben dankbaar, sprak de Koningin, uitgenodigd te zijn tot U te spreken, zoals ook eens mijn moeder deed, tot u, de gekozen vertegen woordigers van het Amerikaanse volk, en ik doe dit allereerst om uitdruk king te geven aan de dankbaarheid, die mijn man en ik en het gehele Ne derlandse volk gevoelen voor het hartelijke en warme welkom, ons bereid door uw land, dat zichzelf met recht het land der vrijen en der dapperen noemt een welkom in dit zijn heiligdom zelf. z BROEDERSCHAP IN LEED EN VREUGDE. Wij voelen, dat wij hier verschij nen in de naam van een volk van kameraden in de laatste oorlog, die kruistocht tegen het kwaad, waarin ieder zijn eigen aandeel droeg. Een broederschap werd daar geboren in het diepste leed en de hoogste vreug de. Het Nederlandse volk herinnert zich met diepe eerbied en dankbaar heid uw dapperen, die hun leven of ferden, overal waar wij zy aan zij hebben gestreden." H. M. wees verder op de noodza kelijkheid het wederzijds begrip te verdiepen. „Nooit te voren zijn wij ons er zo duidelijk van bewust geweest, dat wij in onze wereld een samenwer king behoeven zo hecht als die tus sen de cellen van één lichaam. U hebt dit ingezien en een pro gramma ontworpen voor hulpverle ning aan de door de totalitaire oorlog beroofde en verwoeste landen, hulp op een dergelijke schaal als nog nooit te voren werd beraamd. Wij in Nederland waren zeer on der de indruk van uw grootse plan nen en van de uitvoering daarvan. Zij stellen ons in staat weder op eigen benen te staan. Wij zullen dit zo spoedig mogelijk doen in steeds gezonder economische omstandighe den. Bij deze gelegenheid opnieuw en in deze zaal in het bijzonder wil ik uitdrukking geven aan de dank van Nederland voor dit bewijs van gulle vriendschap." ONDER LEIDING VAN ééN GOD. Herinnerende aan de algemene, diepgewortelde zin voor de samen hang, de broederschap en de co-exi stentie van de gehele mensheid, sprak de Koningin: „Eén menselijk geslacht, onder de leiding en de liefde van één God. Onze menselijke wetgevingen zoe ken van verre de Goddelijke leiding van wet te volgen. Veelal falen zij, maar zij streven door. Wij leven in de dageraad van een tijd, waarin wij zullen moeten trach ten-dit te doen als één mensheid. Het menselijk geslacht zou één ge slacht moeten zijn. Een gespleten mensdom is als een gespleten persoonlijkheid, het is ge neigd van kwaad tot erger te gaan, tenzij het zijn eenheid van doelstel ling terugvindt, komt tot een ge coördineerd denken, en gezondheid en geluk verwerft. Het gezonde deel van de geest der mensheid moet zich steeds bewust zijn, dat het verantwoordelijk is voor het andere deel. De gezonde helft is degene, die bestemd is de andere helft te redden." NEDERLAND AANVAARDT DE VOLLE LAST. Koningin Juliana sprak verder over de verantwoordelijkheid van het Congres jegens het welzijn van het Amerikaanse volk en jegens de gehele wereld. Het Nederlandse volk zal de volle last van zijn aandeel voor de gemeenschappelijke zaak aanvaarden. Velen van ons geloven, dat wij'in een neerwaartse spiraal zitten. Hoe kan nu de neerwaartse beweging tot een opwaartse worden? Ik geloof, dat het de uitdaging is van onze tijd voorgoed een opwaartse beweging te beginnen naar een hogere eenheid en welvaart, dan wij ooit tevoren be reikten. Oordelend naar de resultaten van al ons streven echter, moet het juiste antwoord nog gevonden worden. GESPLETEN WERELD. Sprekende over de Ver. Naties, zeide H.M., dat, ondanks hoopgeven de successen op sommige gebieden, de organisatie het hoofd heeft te bie den aan de grootste moeilijkheden. Er is niet te ontkomen aan het feit, zo vervolgde de Koningin, dat de wereld in tweeën gespleten is, dat er twee magnetische polen zijn, waar van de een positief is degene die democratie heet en de ander, die slavernij aanduidt, negatief. Naar mijn mening leidt het geen twijfel dat het, indien wy slechts, de energie uitgestraald door de po sitieve pool van vrijheid en democra tie, konden vergroten, onmogelijk zou zijn voor de negatieve pool weer stand te bieden aan deze kracht en uiteindelijk zou hij deze moeten op geven. Daarom voel ik mij gedrongen hier uitdrukking te geven aan de gevoe lens van diepe waardering voor de verziepde Amerikaanse politiek wat betreft een project als het technical assistance program. Door dit pro gram kunnen technisch verder ge vorderde landen hulp verlenen op een geheel onbevooroordeelde en onvoorwaardelijke wyze aan de overbevolkte en technisch minder gevorderde gebieden in de wereld, die dringend behoefte hebben aan de bekwaamheid en kunde der Wester se volken. Ik hoop van ganser harte, dat eens de moderne productievermeerdering, nu opgeëist door de herbewapening omgezet zal worden in één, die tege moet zal komen aan dt eisen van de ze reusachtige ontwikkelingsprojec ten. De kring van landen rond de At lantische Oceaan moet zien het voor beeld te vermijden, gegeven door de landen achter het ijzeren gordijn, die hun gedachten zo hebben gecon centreerd op hun verdediging, dat zy vergeten zich evenzeer te richten op hun economisch, sociaal en cul tureel welzijn, laat staan op de voor uitgang van de gehele samenleving ider volkeren. Indien zij al deze -aspecten ver waarlozen, zouden zij op een gege ven dag wel eens kunnen bemerken, dat zij geïsoleerd stonden rond hun Oceaan, voordat bij voorbeeld de technische hulp goed op gang kon komen en hen met de wereld als ge heel kon verbinden. Dit zou men een koude oorlog voor de vrede kunnen noemen. Als Atlantische gemeenschap kun nen wij ons niet veroorloven ons te rug te trekken in een „solend'd isolation" en onze schakels met de rest der wereldgemeenschap verbre ken. Met welk ander doel voegen wij ons aaneen dan om de vrijheid, de Atlantische vrijheden, te. redden? Democratieën zullen er van nature toe geneigd zijn vredelievend te zijn, aangezien zij het volk vertegenwoor digen. Deze grondbeginselen werden op onvergelijkbaar schone wijze neergelegd in uw onafhankelijk heid rklaring. Wij allen willen, dat de Atlanti sche vrede de weg bereidt voor de wereldvrede. Wij kunnen niet hopen op betere tijden, tenzij het mensdom als ge heel zijn boeien afwerpt boeien van allerlei soort niat slechts die van tyrannie en totalitarisme, maar ook die van eigenbelang, vooroor deel, tekort aan begrip en gebrek aan vertrouwen. Laten wij allen ons uiterste best doen. Laat ons de rest aan God over laten. Hij zal deze arme wereld niet verzaken om derwille van de goed willenden en dapper strydenden, die er in wonen. Zie vervolg pag 1, 4de Blad. ECHTSCHEIDING rvE RAMP VAN DE ECHTSCHEI- DING is verleden week gerui- men tijd het onderwerp van behan deling geweest in de Tweede Kamer, toen daar een wetswijziging werd behandeld, wélke ten doel had licht vaardige echtscheiding tegen te gaan. Er zijn bij die behandeling behar- tenswaardige woorden Besproken, zoals door de heer Bachg, die het in directe slachtoffer van de echtschei ding de maatschappij noemde, de di recte slachtoffers de vrouw, de kin deren en de gezinnen, maar het eer ste en grootste slachtoffer de liefde zelf, die wij, mensen, niet kunnen missen als de voornaamste drijven de en scheppende kracht voor ons gemeenschappelijk geluk. In de Memorie van Antwoord op dit wetsontwerp stonden de cijfers genoemd, die de toename van de echtscheiding in de laatste honderd jaar illustreren. Honderd jaar gele den bedroeg namelijk het aantal echtscheidingen één op de tiendui zend, vyftig jaar geleden zeven en nu vijf en dertig. Minister Mulderye zei het natuur lijk heel juist, toen hij opmerkte dat om dit euvel te bestrijden de gees ten moeten veranderen, maar dat wil niet zeggen, dat de regering nu maar met de handen in de schoot zou moeten blijven zitten. f"VEZE OPMERKING van de minis- ter werd gemaakt naar aanlei ding van een amendement van pro fessor Gerbrandy, die nu meteen de gelegenheid wilde waarnemen om de Grote Leugen uit te schakelen. Zoals bekend zijn moedwillige verlating en overspel echtscheidings gronden. De verklaring voor de rech ter, dat een van deze beide zaken zich hebben voorgedaan is dan ook voldoende om het echtscheid'ngspro ces in gang te zetten, ook al is dit dan in werkelijkheid niet het geval. En dit noemt men algemeen „De Grote Leugen". Het doel van het amende ment van professor Gerbrandy was deze grote leugen tegelijk met deze wetswijziging onmogelijk te maken, want deze leugen werkt juist de echtscheidingen zo sterk in de hand, Men zou dus concluderen, dat de Ka mer dit amendement wel met en thousiasme zou hebben ontvangen Toch was dit niet het geval. Begrij pelijk. Het omzetten van een scheef gegroeide practyk is niet een kwes tie van een amendement alleen. Hier komt iets bij kijken van een omzetting van de geesten, waarvan minister Mulderye by die gelegen heid sprak. Afgezien nog van het feit, dat dit amendement niet paste in het kader van dit wetsontwerp dit hoort na melijk kennelijk tot het procesrecht zal men toch om eeh zeventig ja rige practyk te kunnen wijzigen moeten komen tot een gesprek over de echtscheidingsgronden. En dat gesprek zal het best kunnen worden gehouden tegelijk met de herziening van het Burgerlyk Wetboek, waar mee de grote rechtsgeleerde prof. Meyers reeds geruime tijd bezig is. Men zal dus wat dat betreft nog enige tyd geduld moeten hebben. MAAR TOCH is er bij de wijziging van het betreffende wetsont werp iets gebeurd. Men is in ieder geval begonnen de echtscheidings procedure te bemoeilijken door het instellen van een Gezinsraad. Deze Gezinsraad welke functie voorlo pig zal worden waargenomen door de Voogdijraad zal de aanvragen tot echtscheiding te beoordelen krij gen. Ieder die een echtscheidings proces aanhangig wil maken zal eerst voor de Gezinsraad moeten ver schijnen, die een laatste poging tot verzoening zal ondernemen. Voor deze poging zal deze Raad uiterlyk negen maanden ter beschik king staan. Wij zullen ons nu maar niet verdiepen in de details van drie, zes en negen maanden, maar alleen constateren, dat hiermede in ieder geval aan overijlde stappen een halt wordt toegeroepen en dat is reeds verheugend. Daarom moet het onbegrijpelijk worden genoemd, dat er van chris telijke ziide een amendement werd ingediend om in hopeloze gevallen van een verplichte verschijning voor deze Gezinsraad af te zien. De Gezinsraad werd daar dus fa cultatief gesteld en daarmee werd tevens de bedoeling van deze wijzi ging volkomen gefrustreerd. Daar mee kreeg eigenlijk de communist Stokvis de bekende echtschei dingsadvocaat zijn zin om onher stelbare tweespalt als echtschei dingsgrond in de wet op te nemen. Gelukkig is dit niet doorgegaan. De Gezinsraad kan nu de procedure tot echtscheiding bemoeilijken en pogingen tot verzoening in het werk stellen in alle gevallen die zich voor doen. Dat is winst. Maar overigens kunnen slechts twee mogelijkheden deze ramp van de echtscheidingen inperken: een omzetting van de geesten en de her ziening van het B. W., dat niet lang meer op zich moge laten wachten. Verwarring achter het gordijn De plotselinge ommezwaai van Rusland inzake de herbewapening van Duitsland heeft grote verwar ring en onrust gpzaaid in de satel lietstaten van Oost-Europa en de Balkan. De Polen vrezen, dat het Kremlin zelfs er toe zal besluiten de Oder-Neisselinie als definitieve grens te laten vervallen en Oost-Pomme- ren aan Duitsland terug zal willen geven om de Duitsers uit het Wes terse kamp te lokken. De Tsjechen zijn er ook niet zeker van, dat hun belangen ongerept zullen blijven, als Moskou alles op alles gaat zetten om de Duitsers aan te trekken. Westerse diplomatieke luisterposten in Wenen hebben in ieder geval tekenen van „grote verwarring" achter het „ijze ren gordijn" waargenomen. In alle satellietstaten worden thans hard nekkige pogingen in het werk ge steld om het Russische standpunt inzake de herbewapening van Duits land te rechtvaardigen. De berichten over het Russische voorstel aan de Westerse Grote Drie Koningin Juliana en president Trnman wuiven naar de menigte bij het vertrek van het vliegveld Washington naar het Witte Huis. Deze foto werd per telefoonlijn van Washington naar New-York overgeseind, vandaar radiografisch naar Londen en van Londen per telefoon lijn naar Amsterdam. RADIOTELEFOTO om de vorming van een Duits natio naal leger en het herstel van de wa penindustrie toe te staan, heeft de satellietlanden bereikt via de Wes terse radiostations. In de binnen landse bladen werd over de nota in alle talen gezwegen. Het is juist dit officiële zwijgen, dat de nieuwsgie righeid en de ongerustheid van de satellieten extra heeft geprikkeld. Van diplomatieke zijde wordt dan ook een speciale betekenis gehecht aan de communistiche beweringen, dat de geallieerden in Korea en bo ven China 'n zogenaamde bacteriolo gische oorlog voeren. Deze leugencam pagne is klaarblijkelijk bedoeld om de aandacht en de verontwaardiging van de bevolkingen der communis tisch geleide staten naar het Oosten af te leiden, zodat het Kremlin in het Westen rustig kan knoeien in de Duitse kwestie. De Polen zien zich echter in hun pas verworven grondgebied bedreigd. En in Tsjechoslowakije zal het Gott- wald moeilijk vallen de militaire heropleving van Duitsland te recht vaardigen. De Tsjechische commu nisten hebben destijds een over machtige positie in het land kunnen veroveren juist omdat zij de anti- Duitse gevoelens van de bevolking overvloedig hebben uitgebuit. Rus land zo predikten zij was de waarborg tegen een herrijzenis van de Duitse militaire macht, het gevaar, waardoor de Tsjechen zich van eeuwen her dodelijk bedreigd voelen. Toestand in Tunis Nog niet opgehelderd De politie van Sousse heeft bij een grootscheepse razzia in de Arabische wijk een driehonderdtal personen aangehouden, zulks naar aanleiding van een bomaanslag op de Franse plaatsvervangende burgemeester van de stad. Het was de eerste politie-ac- tie in een Ariblsche wijk van een grote Tunesische stad. De politie deelde mee, dat ongeveer 20 perso nen in hechtenis zullen blijven, om dat men hen verdenkt van terroristi sche acties. Dc overige arrestanten zullen worden vrijgelaten, zodra hun identiteit is vastgesteld. De toestand van loco-burgemees ter Pierre Zevaco is ernstig. Dinsdag avond ontplofte een bom in zijn wo ning. Twee maanden geleden is er ook een aanslag op zyn leven ge pleegd. De Bey van Tunis is Donderdag van zijn buiten Tunis gelegen paleis naar zijn zomerverblijf te Carthago aan de Golf van Tunis vertrokken, een maand vroeger dan gewoonlijk In de hoofdstad is men van mening, dat een en ander samenhangt met de kabinetscrisis. In sommige kringen 1 wordt geopperd, dat de Bey zich vrij In twaalf minuten over de Oceaan Voor het eerst in de geschiede nis in de internationale tele- communicaties is een te Wash ington opgenomen foto recht streeks overgeseind van Wash ington naar Amsterdam. Het betreft de foto, genomen van H. M. de Koningin, terwijl zij haar toespraak tot het Ame rikaanse Congres houdt. Tevo ren waren door A.N.P.-foto, het fotobedrijf van het Algemeen Nederlandsch Persbureau „A.N. P." de nodige schikkingen getrof fen om via telefoonlijnen en ra dio een directe verbinding tus sen Washington en haar bureau te Amsterdam tot stand te bren gen. Nog tydens het uitspreken van de rede werd de foto in het bu reau van A.N.P.-foto te Amster dam ontvangen. Het met de grootste spoed afgedrukte beeld werd via de telefoonlijn van Washington naar New York doorgezonden. Daar was de lijn gekoppeld aan de radiobeeld verbinding met Londen. In Lon den was de ontvanger gekoppeld op een directe lijn met A.N.P.- foto te Amsterdam. Ondanks zo vele tussenver- bindingen en de radio-overbren ging kwam het beeld goed over. Het overseinen van Washington naar Amsterdam duurde twaalf minuten. Eenzelfde poging was gedaan onmiddellijk na aankomst van H.M. de koningin in Washington, doch toen kon geen overseining geschieden tengevolge van de vele atmosferische storingen. Daardoor ontstond een vertra ging van ongeveer vijftien uur in het overseinen van de foto van de aankomst van de koningin in de Amerikaanse hoofdstad. wil maken van d; invloed van zijn familieleden. Andere menen, dat hij zijn onafhankelijkheid wil versterken daar in plaats van in zijn paleis, in een particliere v/oi.ing te wonen. Kabinetsformateur Bakkoesj i s er nog niet in geslaagd een regering samen te stellen, die de nieuwe, door Frankrijk voorgestelde hervormingen moet goedkeuren. Het verkregene te bewaren ia geen geringere verdienste dan het te verkrygen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1