DUINSTREEK Diploma-uitreiking aan de gemeentelijke Nijverheidsschool Alphen a. d. Rijn Koningin en Prins vertrokken hedenmorgen naar Amerika DINSDAG 1 APRIL 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA J In een der leslokalen van de Gem. Nijverheidsschool, waar mej. N. van Beest als directrice dp scepter zwaait, heerste gisteren grote vreugde. Niet minder dan 66 leerlingen ontvingen hun diploma. Als gewoonlijk ge schiedt zulks in de grote Nutszaal. Deze keer moest dit door omstandig heden ln een leslokaal gebeuren. Als haringen ln een ton waren daar sa mengeperst de leerlingen, hun ouders, afgevaardigden van de commissie van toezicht en advies, de onder wijskrachten en andere medewer kers, alsmede enkele belangstellen den. Maar de benauwde behuizing vermocht aan de feeststemming geen afbreuk doen. De directrice wees op verschillen de wegen, welke bewandeld kunnen worden, om de meisjes de gelegen heid te bieden haar kennis verder nit te breiden. Over het algemeen zijn door de teerlingen goede resultaten bereikt, maar dit allemaal is sledhts van tij delijke aard. Belangrijker is, aldus ipr. hoe God gediend wordt in het leven. Spr. vertrouwde, dat de leer lingen ook in dit opzicht het praedi- caat: goed of best zullen verwerven. De heer A. J. Dekker, wethouder van onderwijs, sprak namens het ge meentebestuur, dat tevens het school bestuur is, zijn grote vreugde uit Dver het groot aantal geslaagden. 64 van de 67 candidaten slaagden on voorwaardelijk, 2 na herexamen, ter wijl er slechts één moest worden afgewezen. Spr. bracht mede na mens de ouders dank aan de direc trice, mej. N. v. Beest, aan de dames sn heren leraren voor de gegeven vorm van onderwijs om de leerlin gen te bekwamen voor hun verder leven. Hierna reikte de heer Dekker aan (lk der geslaagden het diploma uit. Hierna sprak de heer J. Janse, eraar, een woord van dank aan vethouder Dekker en maakte het leengaan bekend van de lerares, nej. G. E. Bruins. Twee meisjes, Lenie Stolker en Adrie van Haaften, ran de klassen 2 A en 2 B boden laar een nuttig geschenk aan. De directrice ontving deze avond fen grote taart. Het feestelijk gedeelte van de bij eenkomst bestond uit zangstukjes t.l.v. de heer .F. H. Jasperse, enkele roordrachten en hersengymnastiek./ Sr was ook een wedstrijd voor de tuders uitgeschreven. Het ging er teel gezellig aan toe. De volgende meisjes ontvingen het liploma: Primairen: Steijnie Bikker, Bos- toop; Jannie Bakker, Dikkie Huizer, Vil v. d. Loo, Adri van Ringelen- itein, Leni Stolker, Waddinxveen; Teuni Alblas, Cobi Blanken, Adri Groeneveld, Jannie Neven, Cor Ver- ïurg, Annie van Es, Annie de Jong, tfel van Sprang, Marietje Verweij, fruus Wilschut, Maartje van Bode- COöP. BOERENLEENBANK. Onder voorzitterschap van de heer B. Lemkes hield de Coöp. Boeren leenbank, kantoor Alphen a. d. Rijn, in Hotel „Toor" Maandagavond haar jaarvergadering. Aan het jaarverslag van de kassier, de heer J. P. Liefhebber ontlenen wij het volgende: De beleggingsrekening bedraagt nog slechts 34.955.75, welk bedrag per 1 Juni a.s. wordt overgeboekt naar de vrije rekenin gen. De spaargelden liepen terug met 62.207.37. De gelden in rek.- courant bleven nagenoeg op gelijke peil. De posten spaarbank en cre- dietgelden in rek.-courant bedroegen per 31 Dec. 1951 2.363,11,63: per 31 Dec. v. h. vorig jaar 2.426,447,90. Het uitstaande crediet is in 1951 uit gebreid met 162.833,69. Effecten werden het afgelopen jaar niet aan gekocht. Wegens uitloting vermin derde de portefeuille met nomiaal 14.000.waarop een koerswinst werd gemaakt van 205,62. Op het perceel St. Jorisstraat wer4 afge schreven 500.—, voor belastingen gereserveerd 2.500.en in het pen sioenfonds gestort 5000.Resteert een netto winst van J 8.808,88, wel ke bestemd zal worden: rek. res. koersverschillen effecten 8.642. en res. belastingen 166,88. Het net- to-résultaat vertoont enige verbete ring vergeleken bij het vorig jaar n.l. 1.456,09. De omzet in 1951 be droeg 26.984.730,92. een vermeer dering van 5.243.080,85 bij liet v. j. Het afgelopen jaar is bijzonder le vendig geweest. Het aantal leden be droeg per 31 Dec. 1951412 (v. j. 409). j. 409). De dekking der credieten is goed. Nieuwe hypotheken en voorschot ten werden verleend tot een bedrag 164.550.afglost werd 46.700,22. Nieuwe rek.-courant credieten wer den toegestaan tot een bedrag van 47.400,—. De wekelijkse zit-dag te Leiden wordt door de cliënten wel op prijs gesteld. Zowel de heer Liefhebber als de voorz., de heer Lemkes, had den woorden van waardering voor de ijver en toewijding van het perso neel. Tot lid van het bestuur werd met bijna alg. stemmen herkozen de heer J. A. Wolmerstett, Alphen a. d. Rijn en tot lid van de R. v. Toezicht dito de heer M. Keijzer te Aarlander- veen. Tot lid van de financiële com missie werd benoemd de heer C. Kammeraad, Alphen a. d. Rijn. De rente voor de spaargelden wordt tot 31 Dec. gehandhaafd op 2,16 met ingang van Jan. gesteld op 2,4 tot 4000.gld., daarboven op 1%, voor dep. wordt de rente 2,6 met 6 maanden opzegging. De rente voor credieten blijft vrijwel ongewijzigd, de rente voor nieuwe credieten komt hoger te liggen. Uit een gedachtenwisseling tussen de heer Jac. P. Boere en de voorzit ter bleek, dat de boeren voor even- tueële toepassing van het Borgstel lingsfonds (uitsluitend ten behoeve .van bedrijfs-verbetering) zich kun- graven, Rita Besselink, Jannie van Gemeren, Gerrie van Gelderen, Cor van Leeuwen, Leni Schouten, Adri van den Bos, Maartje van Gemeren, Mieke Wassenaar, Boskoop; Adri van Haaften, Lisse; Hester Groen, Kou dekerk; Geertje Reumerman, Lei- muiden; Corrie Verkadc, Boskoop; Bep Verkerk, Dikkie Schuurman Al phen a. d. Rijn; Johanna van Brug gen, Ada v. d. Zwan (met taak), Rijnsaterwoude; Jannie v. d. Horst, Corrie Roodenburg, Jannie Schijf, Adri Slingerland, Woubrugge; Hennie de Heer, Ellie Stoof, Alphen a. d. Rijn; Jaantje van Vliet, Ter Aar; Danie Swier, Leimuiden; Corrie van Wieringen, Els Rademakers, Alphen a. d. Rijn. Cosfcumière: Wil Angenent, Wad dinxveen. Huisnaaisters: Marry van de Hoek, Anny Metselaar, Truus Noorlander, Waddinxveen; Ati Reijneker, Corrie Stapper, Adri Zuidam, Alphen a. d. Rijn; Ger Stigter, Noordam. Kinderverzorgster: Nel de Jong, Annie Bosman, Annie v. Donk, Co- ■bie Roos, Nel Verdonk, Alphen a. d. Rijn. Hulp i. d. huishouding: Jo Boon stoppel, Waddinxveen; Leni Veer man, Boskoop; Ger Stoof (herexa men), Alphen a. d. Rijn; Dikkie ten Brink, Leimuiden; Ellie de Bralber, Aarlanderveen; Wil Vierbergen, Het- tie v. Campen, Ada Lammers, Al phen a. d. Rijn; Joke Koolhaas, Lei muiden. Arbeider raakte ernstig gewond De 42-j. fabrieksarbeider A. A. v. H. alhier overkwam Maandagmiddag omstreeks 1.15 uur tijdens zijn werk zaamheden in de nieuwe Spanbeton- falbriek van de N.V. Verruijt, Hoorn te Alphen a. d. Rijn een vrij ernstig ongeval, waarbij hij zijn linker en vermoedelijk ook zijn rechter knie gewricht heeft gebroken. Dr. Pilon verleende de eerste geneeskundige hulp. Het slachtoffer is per zieken auto naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. Het ongeval heeft zich voorgedaan toen een vorm, welke voor beton- spant wordt gebruikt, met enkele pennen bleef hangen aan de goot- muup. De vorm, welke ongeveer 300 kg. weegt moest toen worden opge takeld. Hierbij is de haak, waaraan de vorm hing van het hoekijzer af geschoten. H. die in de vormgoot stond, geraakte bij de val van de vorm, met zyn beide 'benen bekneld tussen de vorm en de gootmuur met het bovengemelde gevolg. „AVIFAUNA" GAAT OPEN OP PAASZATERDAG. Naar wij vernemen zal het Inter nationaal Vo^eloark A-' terdag voor Pasen, op 12 April zyn poorten op it*._ openen. BRAND IN WERKPLAATS. In het atelier „Benedictus" van de binnenhuis-architect, de heer W. J. Groenendijk, aan de Emmalaan 72a, gelegen achter een ry oude lage wo ningen tussen Rijn- en dijk, ontstond Maandagavond omstreeks zeven uur een begin van brand. De omwonen den bemerkten een sterke rookont wikkeling. Bij nader onderzoek bleek het houten schot van het dak in de omgeving /an de schoorsteen, ver moedelijk door oververhitting van de kachel, welke de werkplaats van meubelen, religieuse kunstartikelen e.d. moet verwarmen vlam te hebben gevat. De vrijwillige brandweer die o.l.v. de commandant, de heer A. Ros, spoedig arriveerde, slaagde er in het vuur met enkele emmers water de kiem te smoren, zodat de beide motorspuiten niet in actie behoef den te komen. 70 Jaar Marthastichting. Het grootste „gezin" in Alphen a. d. Rijn, de Max-thastichting, in den lande al gemeen bekend, zal op 12 October op grootse wijze haar 70 jarig bestaan herdenken. Tot nu toe hebben er on geveer 4000 kinderen een onderdak fevonden in de Martha-stichting. en klein comité, gevormd uit oud huisgenoten, van wie er een klein deel te Alphen a.d. Rijn is blijven wei-ken en wonen, zal aan dit feest grote luster trachten bij te zetten. Het comité bestaat uit de dames M. v. Lith en J. de Kruis en uit de he ren A. S. v. Buren. J. Constandse, P. C. v. Gent, A. Koelewijn, H. Kort hals, A. Maaskant, J. J. Stalenberg, W. Verbokkenen, G. Versluis en Ph. Wydom. Hoewel de eigenlijke stichtings dag op 12 October valt, zal de her denking beginnen met enkele bijeen komsten, waarvan de eerste valt op Hemelvaartsdag, de traditionele „oud-huisgenoten-dag". De heer H. Booij CJzn. is aan de Economische Hogeschool te Rot terdam geslaagd voor het doctoraal examen in de economische weten schappen. BOSKOOP Uitslag verkeersexamen. Zoals reeds eerder was gemeld, hebben in Boskoop 146 schoolkinderen ver keersexamen gedaan. Na het schrifte lijk examen waren er twee afgeval len, zodat er 144 aan het practische gedeelte konden deelnemen. Een groot aantal kinderen maakten echter méér dan het toelaatbare aantal fou ten. Als bijzonderheid kan worden opgemerkt, dat een vijftal als zeer goed kan worden aangemerkt. 'Deze maakten n.l. slechts 2 fouten. Deze uitblinkers waren Maap Groenendijk, Zuidkade 91; Els Bosman, Goudse Rijweg 254; Bram v. d. Linden, Voorkade 76; Adriaan de Lange, Goudse Rijweg 196 en Jan K. v. d. Maas. Hoogeveenseweg 290 (Hazers- woude). Biljarten. Het biljart-seizoen is, voor zover het de Boskoopse biljart vereniging „De Driesprong" betreft, afgelopen. Het geheel overziende zijn de verwachtingen, dat tenminste één team kampioen zou worden, een des illusie gebleken. Tot op heden kon „De Driesprong" steeds op één of meer kampioenschappen bogen, doch dit jaar is hiervan geen sprake. De teams bezetten de volgende plaatsen: A 1 op de derde plaats, A 2 staat no. 6 met zeer gering verschil op no. 1. In deze afdeling was de strijd zo spannend, dat met nog één wedstrijd te spelen, zes teams kans hadden op een kampioenschap. B 1 is een goede tweede geworden, terwijl B 2 als 5e is geëindigd. C 1 is evensen 5e ge worden en C2 moest pas na een be slissingswedstrijd tegen Per-Aspera de vlag strijken en eindigde zodoende eveneens als zeer goede tweede. Alles bijeen genomen geen slecht seizoen. Gemeenteraad Woubrugge Raadzaal zal worden verfraaid De raad van Woubrugge kwam gisteren in vergadering bijeen. De ingekomen stukken leverden geen stof tot bespreking op en gingen vlot onder de hamer door. Een van de voornaamste punten van de zeer korte agenda, was de meubilering van de raadszaal. Het is de wens van alle leden, dat hier iets verfraaid wordt, daar de raadszaal ook trouwzaal is. Vorig jaar konden Ged. Staten zich niet met de financiering verenigen. Gezien de tamelijk gunstige positie van gemeentelijke financiën stelden Ged. Staten voor een begrotingswij ziging a 3500.aan te nemen en daarmee de gestelde doeleinden te verwezenlijken. De raad kon zich hier mede verenigen. De interim-regeling ziektekosten ambtenaren werd aangenomen. Deze regeling houdt in, dat een tegemoet koming van 1 8 van het salaris met een maximum van 50 voor gehuw den en 25 voor ongehuwden wordt verstrekt. De verschuldigde loonbe lasting voor deze uitkering neemt het ryk voor zyn rekening. De heren den Hertog, van der Eng en Venhuizen zullen een coricept re glement van orde bestuderen en in de volgende raadsvergadering daarover verslag uitbrengen. Dit gezien het feit dat het geldende reglement ver ouderd is. De rondvraag leverde niets op. HAZERSWOUDE (H. R.) Tafeltennis. Zaterdagavond had een ontmoeting plaats tussen de ten nisclub van 't Zwaantje en de tennis club van Zoeterwoude-Zuidbuurt. Beide clubs zijn nog in het oprich tingsstadium, maar toch reeds zover gevorderd, dat een uitwisseling plaats kon hebben tussen zes spelers. Na zeer spannende sets was de uit slag 108, waardoor het Zwaantje met de medaille ging strijken. Over enkele weken zal een tweede uitwisseling plaats hebben. DE KWAKEL DWS. Zondagmiddag werd in het gymnastieklokaal door DWS een wedstrijd gehouden om het persoon lijk kampioenschap turnen der ver eniging. Onder goede belangstelling van het publiek werd na afloop dei- verschillende oefeningen aan brug. rekstok, ringen, evenwichtbalk, sprin gen en vrije oefeningen de uitslag bekend gemaakt. Deze was als volgt: Dames le afd.: mej. M. v. Egmond 90 3/8 p., 2. mej. C. van Veen 88 7/8 p., 3. mej. N. van Veen 79 3/4 p.. Da mes le afd.: mej. J. v. d. Hulst 47 1/4 p., 2. mej. A. v. d. Meer 37 p., 3. mej. L. Schelling 37 p. Dames 3e afd.: 1. mej. Tr. ten Brink 36 3/4 p., 2. mej. A. Kok 35 p., 3. mej. A. v. d. Hoven 34 1/4 p. 4e afd. dames: 1. mej. G. v. d. Hulst 38 p., 2. mej. A. Voorn 36 p., 3. mej. J. Enthoven 36 p. De uitslag by de heren was als volgt: 1. Th. de Blieck 87 1/4 p.. 2. C. Enthoven 80 p., 3. H. van Zaal 78 1/2 p. De jury bestond uit leden van Amsterdamse gymnastiekvereni gingen. HILLEGOM DOOR AUTO GEGREPEN. De 48-jarige P. Bruinenberg, die met 'n flinke vaart per fiets de Pas toorslaan afreed, lette niet op het verkeer en stak de Weeresteinstraat over. Een personenauto uit de rich ting Haarlem, bestuurd door T. en B. uit Nieuw Vennep kon 'n aanrijding niet voorkomen. B. werd door het rechterspatboi-d gegrepen en tegen de grond gesmakt. Dr. Le Cocq d'Armandville constateerde een her senschudding en een open beenbreuk. Het slachtoffer werd naar het zie kenhuis vervoerd. Café afgebroken. Het café van de heer Ebbing aan de Weerestein straat .op de hoek van de Pastoorslaan, is aangekocht door de N.V. P. Hop- ïan Zn. Men is al met het af breken begonnen, waardoor het ge vaar voor het verkeer vanaf de Pas toorslaan beduidend wordt vermin derd. Wielrennen. De wielrenvereni- ging „De Bollenstreek" heeft sprint- wedstrijdeni gehouden in de Haarlem- meimeer. Ed. Pompe te Zilk veroverde de eerste plaats door het verslaan van de favorieten van deze rit onder wie J. Kaptein, H. Smit, T. Kalkers en L. van Braam. De uitslag werd als volgt: 1. Ed. Pompe Zilk, 2. L. van Braam ,H'gom, 3. H. Smit idem, 4. P. van der Meij Noordwykerhout, 5. J. van Biezen Sassenheim, 6. W. de Zwart idem, 7. G. de Jong Voorhout, 8. T. Kalkers H'gom, 9. R. Alenburg Lisse, 10. J. Kaptein idem. De stand van het alg. klassement is thans: 1. Herman Smit H'gom 27 p.. 2. Er. Pompe Zilk 24 p., 3. J. Kap tein Lisse 22 p., 4. P. van der Meij Nooi'dwykerhout 20 p., 5. van Bie zen Sassenheim 14 p., 6. R. Alenburg Lisse 11 p., 7. De Zwart Sassenheim 10 p., 8. de Jong Voorhout 10 p., 9, v. d. Weijden Sassenheim 8 p., 10. Langelaan idem 4 p. DE ZILK Over de kop geslagen. Om nog op tijd bij zijn patroon te zijn liet K. zich met z'n fiets door een zandauto voorttrekken. Een stuk hout raakte bij de Wilhelminalaan tussen het voorwiel en K. sloeg over de kop en bleef bewusteloos liggen. De ontbo den arts bracht met zijn auto het slachtoffer naar huis. Stuurinrichting defect. In plaats van linksaf te slaan reed een motor rijder rechtuit de Leidse vaart in. De heren J. en G. uit Vogelenzang slaagden er in met behulp van een schuit de motorrijder en z'n voertuig op de kant te bi-engen. Het bleek dat 't ongeval te wijten was aan 'n de fect van de stuurinrichting. KATWIJK Verkoping. Een collectie van 5 naaimachines, een stoffelijk aanden ken van dc onlangs opgeheven Naai school, werd in het parochiehuis on der de parochianen verkocht. Deze apparaten brachten in totaal f 750.— op. Slagersvereniging. De Slagers vereniging Katwijk en Omstr. hield haar jaarvergadering in „de Ros kam' Voorz. H. de Mooy uit Rijns burg hield een openingsrede. Het jaarverslag van secretaris Caspers getuigde van een opgewekt vereni gingsleven. De penn. bracht een fi nancieel verslag uit, dat sloot met een batig ^aldo van 300.Uitvoe rig werd een arbeidscontract bespro ken doch een definitief besluit w?rd nog niet genomen. De contributie werd vastgesteld als in 1951. De af tredende bestuursleden B. de Jong en W. Caspers werden herkozen en voorz. Henr. de Mooy zag zijn man daat ook weer verlengd. Besloten werd een gezellige avond te organi seren, waarby ook de dames tegen woordig zullen zijn, LISSE Drie jubilarissen. De heer M. Smits vierde zijn zilveren jubileum bij de N.V. Holland's Bloembollen Huis. De jubilaris genoot grote be langstelling zowel van de directie als van het personeel. De heer Smits heeft de rij van ju bilarissen voor dit jaar gepend, daar binnenkoi-t nog een tweetal employé's van deze bloembollenveiling op de nominatie staan nl. de héren F. Sas sen en F. Landkroon; beiden zullen eveneens hun zilveren jubileum vie ren. WARMOND V.V.V. HEEFT GEBREK AAN BELANGSTELLING. In hotel „De Zon" kwam de afd. Warmond van de VW onder voor zitterschap van de heer H. W. Nij- man bijeen. De voorz. betreurde het, dat zo weinig leden aan de oproep, om de vergadering bij te wonen, gehoor hadden gegeven, zodat hij gaarne de zo vaak gestelde vraag: „Wat doet nu eigenlijk het bestuur van de V.V.V.?" zou willen veranderen in: „Wat doen nu eigenlijk de leden?" De penn., de heer A. Haarsma, gaf een overzicht van de financiën. Het bleek, dat de vereniging nog een batig saldo heeft van 348,46. Bij de mededelingen, maakt de voorz. bekend, dat de vereniging achteruit gaat; het aantal leden loopt terug. Het bestuur wilde aan deze teruggang een einde maken cn stel de daarom aan de leden voor de con tributie te verlagen. Het voorstel luidde: de contributie terug te brengen van 12,50 tot 10,en van 25,tot f 20,— per jaar. Veel is er over gezegd en verschil lende voorstellen werden gedaan, doch de conclusie was, dat de con tributie-verlaging toch niet zou op leveren, wat het bestuur er van dacht. Daarom werd de contributie gehandhaafd. Uit deze bespreking kwam voorts de wenselijkheid naar voren de pro- paganda-commissie met een lid uit te breiden. De heer Joh. Uit den Bo gaard werd bereid gevonden deze functie op zich te nemen. Van de Ned. Spoorwegen wasL__ richt binnengekomen, dat een der tigtal foto's van Warmond in treinen zullen worden geplaatst, mits deze gratis beschikbaar gesteld zouden worden. Door de heer Warburg wer den deze foto's gratis aangeboden. Teneinde wat meer pi'opaganda voor de V.V.V. te maken, zal er op 16 Juli a.s. een boottocht worden ge organiseerd, welke gratis is. De leden mogen hun echtgenote medebrengen. Nadere bijzonderheden zullen nog bekend gemaakt worden. Als op 19 April het jaarlijkse bloe mencorso gehouden zal worden, zul len ook in Warmond weer verschil lende bloemenmozaieken te bewon deren zijn. Medewerking hiervoor is reeds verkregen van de directeur van de Landbouwschool, de heer K. de Boer. Het uitgeven van een eigen folder, stuitte op zulke grote kosten, dat dit practisch onuitvoerbaar is. Dienten gevolge, zal een gecombineerde fol der met Leiden en omgeving ver schijnen. De heer Adolf uit Wassenaar ver toonde (hierna enkele bijzonder mooie films o.a. „Plantengroei", „Dit is New York" en „Tennessee". WASSENAAR UIT DE AUTO GEVALLEN Vermoedelijk doordat zy de por- tierkruk had aangeraakt, viel op de Schouwweg de 7-jarige Willy Visser Hit Leiden via het geopende portier uit de door de heer V. uit Leiden be stuurde auto. Zij bekwam hierbij een bloeduitstorting aan het achterhoofd, een hersenschudding en ontvellingen aan handen en knieën. Zij is, nadat door dr. Hubbeling eerste hulp was vericend, naar haar woning overge bracht. Aanrijding. Tengevolge van de gladheid van de rijweg op de Rijks- strautweg had een aanrijding plaats tussen een personen-auto, bestuurd door de arts M. uit Harderwijk, een een vrachtauto, bestuurd door v. P. uit Breda. M. werd aan het voor hoofd gewond en klaagde over pijn in zijn rechterhand. Zijn bij hem in de auto zittende echtgenote, de 55- jarige mevr. M. B. liep een diepe wond in haar rechterknie op. De arts M. verleende zijn vrouw eerste hulp. De personen-auto werd aan de voor zijde beschadigd. LEIDERDORP ZOETERWOUDE— Passieavond. Onder leiding van de K. A. wordt op 2 April, dus mor genavond te 8 uur, in het parochie huis een Passieavond gegeven. Deze avond wordt verzorgd door de heer Joop Koevoets uit Leiden, o. m. door de opvoering van een schimmenspel en daarna voordracht met projectie. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd door het parochiële zang koor. Geen angst voor luchtreis Vandaag begint dc reis van H. M. de Koningin en Prins Bernhard naar Amerika. De overtocht over de Oceaan wordt gemaakt met de „Prin ses Beatrix" van de K.L.M. Daar de Koningin de nacht tc Gander op Newfoundland wil doorbrengen en Gander slechts een doorgangsplaats voor het luchtverkeer is. met weinig accomodatie voor koninklijke gasten, zijn er in hotel „Jupiter" aldaar spe ciale vernieuwingen aangebracht ten gerieve van het Nederlandse ko ninklijke paar. O.a. is er een aparte suite ingericht. Het petrsoneel van de K.L.M. te Gander heeft ook reeds voorbereidingen getroffen voor een welkom aan koningin en prins. Nadat koningin Juliana en prins Bernhard vanmorgen om twintig mi nuten voor elf per auto van het paleis Soestdijk waren vertrokken en een half uur later op Schiphol waren gearriveerd, namen zij om kwart voor twaalf plaats in het viermotorige DC-6 toestel van de KLM, de „Prin ses Beatrix". Enkele minuten later nam het vliegtuig zijn aanloop en verdween, nagestaard door enkele duizenden aanwezigen, in de wolken, op weg naar Amerika. Vlak voor het vertrek spraken ko ningin Juliana en prins Bernhard in de Icahal op het vliegveld Schiphol beiden enkele woorden voor een drietal microfoons van radio, tele visie en film. „Wij zijn nu op weg naar Ame rika", zeide de koningin. „Wij ver heugen er ons bijzonder op. Ik ge loof, dat het heel nuttig is, dat op deze wijze contacten worden gelegd tussen verschillende volkeren. Ons wacht een lange reis door de V.S. Wij zullen een heleboel verschillen de steden bezoeken en als wij terug komen wie reist kan veel verha len zullen wij veel hebben te ver tellen." „Ik verheug wy er in het bijzon der op om nog even naar Canada te gaan. Al zal mijn bezoek aan dit land onofficieel zijn, ik ben toch vreselijk blij om er nog even te komen." Daarna stelde Prins Bernhard zich achter de microfoons op en zeide: „Ook voor mij is deze reis bijzonder aangenaam. Ik heb in Amerika vele viüenden en ken een groot gedeelte van het land. Eén woord wil ik hier zeggen voor de Nederlanders, die er zich ongerust over maken, dat wij de reis per vliegtuig ondernemen. Ik wil niet nalaten te zeggen, dat wij het grootste vertrouwen hebben in de K. L.M. Wij beschouwen ons op minst gezegd even veilig in de lucht als in een auto op weg vanSoestdijk naar Amsterdam, soms zelfs veiliger. Wanneer er mensen zijn, die de overtuiging hebben, dat het einde van een mensenleven voorbestemd is op een bepaald moment, dan hangt dat heus niet af van een transport middel, waarin iemand reist". Op dit punt /an zijn vlot a l'ompro- viste gehouden korte afscheidsrede vulde koingin Juliana aan met de in stemmende woorden: „Dat is ook mijn mening. Ik zou ook best de kinderen per vliegtuig willen laten reizen." Op Schiphol werd medegeeeld, dat koningin en prins naar thans wordt verwacht de terugreis uit Amerika zullen aanvaarden op 27 April. Reeds lang voor het vertrek van het koninklijk paar maakte Schiphol zich op voor de komende gebeurte nissen. Talloze leden van het Amster damse politiecorps en van de Ko ninklijke marechaussee zorgden voor de afzetting, de talloze belangstellen den werden naar de gang boveni het restaurant gedirigeerd en de officiële genodigden werden toegelaten in de Icahal. De Amerikaanse en Nederlandse vlaggen wapperden by de hoofdin gang in het oranjezonnetje, terwijl de ene grote auto na de andere de vele hoogwaardigheidsbekleders naar de Icahal bracht. Zij stapten allen uit op het platform en verzamelden zich in een afgesloten gedeelte van de Icahal. Daar waren o.a. de minister president dr. W. Drees, de minister van verkeer en waterstaat H. H. Wemmers, minister P. Lieftinck, als ook de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en zijn Canadese ambtgenoot P. Dupuy. Bij dit gezel schap voegden zich voorts ook nog burgemeester A. J. d'Ailly van Am sterdam en de directeur van de lucht haven, de heer U. F. M. Dellaert. Tex-wyl het gevolg van het konink lijk paar, onder wie zich ook de mi nister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker bevindt, vrijwel onop gemerkt het toestel binnenging, be geleidde dr Plesman het koninklijk paar om half twaalf naar de negen bemanningsleden van het vliegtuig, die in een andere hoek van de Icahal op een rij waren opgesteld. Hij stelde de gezagvoerder, H. Groeneveld aan koningin en prins voor, waarna de heer Groeneveld zelf zijn acht collega's bij het ko ninklijk paar introduceerde. Vervol gens viel plotseling in de hal, die tot op dat moment zo vol van geroeze moes was geweest, een absolute stilte toen dc vorstin cn dc prins de reeds gememoreerde woorden voor de microfoons uitspieken. Intussen was het twintig minuten voor twaalf geworden en hadden de bemanningsleden hun plaatsen in het toestel ingenomen. Uit de cockpit sta ken de Nederlandse en de Ameri kaanse vlag. Aller ogen waren op het toestel gevestigd. Uit dc Icahal schreed de koningin met dr. Ples man aan haar zijde en daarachter prins Bernhard, gevolgd door de voornaamste gasten. Bij de roltrap schudde het ko ninklijk paar ten afscheid vele han den terwijl film- cn persfotografen dit moment op de gevoelige plaat vereeuwigden. Bompakket op Duits Consulaat te Den haag Een briefpakkel met explosieve», bestemd voor de „leider van dc Duit se delegatie" is Maandagmiddag op de postkamer van het Duitse Consu laat te Den Haag tijdig ontdekt en in handen van dc Nederlandse politic gesteld. Het pakket was gericht aan het hoofd van de Duitse delegatie, die op het ogenblik met vertegenwoordigers van Joodse organisaties onderhandelt over schadevergoedingen aan verdre ven en gestorven Duitsers van Jood se bloede. Het uit Arasterdam afkomstige pakket wekte door vorm en gewicht argwaan. De Nederlandse politie stelt thans onder leiding van de procu reur-generaal in Den Haag een on derzoek in. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 April. Varkens. Aanvoer 352 vette varkens. Prijzen: zware 2.02—2.06. lichte 1.98—2.02, zouters 1.90—2.00, zeugen 1.75— 1.85 per kg. levend gewicht. Handel goed Bovendien 27 nuchtere kalve ren van l.~ tot 1.13 per kg. ROTTERDAM, 1 April. Vee Aanvoer: 5886 stuks totaal, waarvan 820 vette koeien, 1480 gebruiksvee, 90 vette kalveren. 198 graskalveren, 2336 nuchtere kalveren, 193 varkens, 223 biggen, 235 paarden, 237 schapen, 72 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.90—3.10, 2.70—2.80, cn 2.402.60, vette kalveren 2.70 2.80 2.50—2.60, cn 2 15—2.45 per kg. levend gewicht; graskalveren 375275200, nuchtere kalveren 50—47—43; biggen 58—52—46; slachtpaarden 2.35, 2.25, 2.15 per kg. levend gewicht; schapen f 140 120100. kalf- cn melkkoeien 1025925785, varekoeicn 775 700625; vaarzen 780700630, pinken 570—470—375 per stuk. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, ruim prijshou dend; vette kalveren: aanvoer rede lijk handel traag, prijzen vooral niet hoger; graskalveren aanvoer gewoon handel redelijk, prijshodend; nuchte re kalveren iets kleiner, handel ta melijk, goed prijshoudend; biggen aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen onveranderd; slachtpaarden aanvoer ruimer, handel stroef prij zen iets stijver; schapen aanvoer groter, handel flauw, pryzen stabiel; kalf- cn melkkoeien aanvoer even korter, handel tamelijk, ruim prijs houdend; varekoeien aanvoer iets minder, handel goed, prijzen con stant. vaarzen aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen vooral niet lager. BODEGRAVEN, 1 April. Kaas. Aangevoerd 24 parijen kaas/Prijzen: le kwaliteit 2.40—2.45, 2e kwal. 2.352.39 per kg. Handel matig. TER AAR, 31 Maart. Groente. Witlof I 43—44 cent, idem II 30—39 cent sla I 9—12 cent, idem II 5—7 cent. Spinazie 4361 cent, idem afw. 4243 cent. andijvie 4050 cent, prei 23—24 cent, spruiten 55 cent. was- peen 22 cent alles per kg.; radyj 3 10 cent per bos, stoofsla 0.45—1.00 per bak.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3