S)e ftzidóeSoti/fca/itt Tito doet niet in koeien Tito wil geen „koehandel'1 om Triëst Vlisgramp bij Frankfort blijft een raadsel Tunesische kwestie voor de Veiligheidsraad Onlogische houding tegenover Spanje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 1 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12551 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.47 p. w„ f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. i 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Protest tegen de a.s. conferentiè Tito zal de beslissingen van de Londense driemogendheden-conferentie over de toekomst van Triëst en de zóne rond Triëst niet erkennen. Dit maakte hij gisteren duidelijk in een onverwachte rede voor het Zuid-Slavische par lement. Hij deed een felle aanval op Engeland en Amerika „die Italië iets willen schenken, dat hun zelf niet toebehoort". Met sarcasme wees hij er op, dat de geallieerden Italië uitnodigden voor de conferentie over Triëst zonder Zuid-Slavië zelfs maar in te lichten. In zijn herhaaldelijk door toejuichingen onderbroken redevoering verzekerde de maarschalk, dat Zuid-Slavië nooit zal instemmen met een verdeling van de Zuid-Slavische zane van Triëst of met een Italiaanse bezetting der Brits-Amerikaanse zóne. „Het Westen moet zich niet verbazen als het door zijn optreden sympathie bij ons verliest. Ik wens dit niet, maar wij dulden niet langer koehandel in ons nadeel." WAARSCHUWING AAN HET maarschalk vast: „De Italiaanse rege ring die wijkt voor het neofascisme, is voor dit alles verantwoordelijk." De toelating van Italiaanse troepen in het gebied van Triëst was Tito's grootste zorg. Wat zal er gebeuren, zo riep hij uit, als de Anglo-Amerikaan- se bezettingstroepen eenmaal uit de zóne zijn teruggetrokken? De maar schalk gaf echter de verzekering, dat zijn regering te allen tijde de belan gen van het Zuid-Slavische volk zal weten te verdedigen. Tito toonde zich WESTEN. Tito waarschuwde het Westen dat Zuid-Slavië in geval van een conflict veel meer kan bijdragen dan het Westen van een der landen, die het thans steunt, kan hopen. „In elk geval loopt Zuid-Slavië niet over naar de andere kant als de toestand critiek ■wordt; het verraadt de zaak niet die het eens heeft verdedigd". De staats- chef van Zuid-Slavië stelde twee eisen: gemeenschappelijk beheer van Triëst en een garantie voor de veilig heid in het gebied. Alleen de vervul ling van deze voorwaarden, aldus de maarschalk, kan beletten, dat het tus sen ons en Italië tot een ramp komt. Nadat Tito had gesproken trok een menigte van tweehonderdduizend man anti-Italiaanse en anti-Britse leuzen schreeuwend door de straten van Belgrado. Een stoet met een leng te van drie kilometer. „Het Zuid-Slavische volk is in op stand gekomen door de anti-Slavische demonstraties in Rome", zo stelde de Anthony Eden. bph&eZd. tot YLede'itand ook ongerust over het feit, „dat het Westen blijkbaar niet inziet, dat de Sovjet-Unie van de gelegenheid pro fiteert ten nadele van Zuid-Slavië". De Sovjet-politiek gevoerd via de Italiaanse communisten, is identiek aan de politiek der fascisten, zo zei hij. Uit Tito's redevoering bleek, dat Italië en Zuid-Slavië nota's wisselen over Triëst. De standpunten van Ro me en Belgrado lijken echter onver zoenlijk. Tito wil Triëst onder geza menlijk Italiaans en Zuid-Slavisch bestuur stellen met in afwisseling een Zuid-Slavische en 'n Italiaanse gou verneur. De Italianen zijn niet tevre den voordat hun de gehele zóne is te ruggegeven. CONFERENTIE TRIëST BEGINT DONDERDAG. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat de driemogendhedenconferentie over Plechtige sluiting gezinsweek te Rome Meer dan 200.000 Romeinen hebben Zondagmiddag op het St. Pietersplein de sluiting van de Gezinsweek in Rome meegemaakt en minutenlang de H. Vader toegejuicht, toen Hij hun de Zegen had gegeven. Pater Lombardi had deze menigte toegesproken en tot nieuwe inspanning voor de geestelij ke hernieuwing opgewekt. Nadat Zaterdagnacht in alle paro chiekerken van Rome Nachtmissen waren opgedragen, die door tiendui zenden mannelijke Romeinen waren bijgewoond, is Zondag een menigte van naar schatting 200.000 man op het St. Pietersplein bijeen gekomen, om de sluiting van de Gezinsweek mee te maken. De plechtigheden, die bestonden in de liturgische vastenge- beden, werden geleid door de ple baan van de St. Pieter, die aan het slot de zegen gaf met de relikwie van Triëst Donderdag zal beginnen. De j,et h. Kruis. Deze was gevat in een plaatsvervangende onderstaatssecre- - - taris Sir Pierson Dixon zal bij de be sprekingen Groot-Brittannië verte genwoordigen. De afgevaardigden van de Verenigde Staten en Italië zijn nog niet bekend. Het ministerie wei- ostensorium uit de zesde eeuw. Pater Lombardi hield daarna een toespraak tot de verzamelde gelovi gen. Hij noemde de H. Vader de „En gel van de stad Rome" en besprak de pogingen van de Paus om de wereld Wat gebeurde er in 5 minuten? „De deskundigen zijn er van overtuigd, dat vlak voor het neerstorten van de D.C. 6 „Koningin Juliana" iets ongewoons aan boord van het vliegtuis is gebeurd", zo zeide gisteren de heer A. D. Snitslaar chef-vliegdienst van de K. L. M. tijdens een persbijeenkomst te Frankfort. Het onderzoek is in volle gang en naar de heer Snitslaar zeide, zullen de uitkomsten hiervan waar schijnlijk niet voor volgend jaar worden gepubliceerd. Wat de deskundigen het meest bezighoudt is, dat de radio van het vliegtuig vlak voor de ramp gedurende vijf minuten heeft gezwegen. De heer Snitslaar zeide, dat van het vliegtuig, dat op weg was naar het Rhein-Main-vliegveld van Frankfort, voor het laatst iets werd gehoord om elf minuten over halfelf, Nederlandse tijd. „Wij zijn er van overtuigd, dat iets gelijkheid bestaat, dat vlak voor het ongewoons aan boord van het vlieg tuig is gebeurd", aldus de heer Snits laar. „Uit de instrumenten blijkt, dat het weerbericht was ontvangen. De hoogtemeter was niet defect, maar het toestel vloog met een snel heid van tussen 224 en 240 km per, De Britse minister van Buitenland se Zaken, Anthony Eden, heeft gis teravond in een serie uitzendingen van de B. B. C. voor Europa gespro ken over: „De plaats van Engeland in de wereld". Zijn rede was de eerste van vijf toespraken door Britse ministers, die in B. B. C.-uit- zendingen een uiteenzetting zullen geven over de Engelse politiek ten aanzien van de Europese éénwording. Anthony Eden voor de microfoon van de B. B. C. w, yufc-uiscii van uc raua uiii uc wciciu gerde commentaar te geven op de pro- 6redsden de van materiaiis. testrede vim Tito. Wel liet het weten, waarin v|rzwolgen dreigt te dat de Zuid-Slavische regering Zater- wo'rden DeJPaus wilede Kerk tot dag op de hoogte was gesteld van de e£n centrum van geesteliike vernieu- voorgenomen conferentie. wklg maken z0 zeide hij en heeft daartoe een stoot gegeven met het idee van de Gezinsweek. Verbete ring van de wereld kan slechts van de Kerk worden verwacht. Immers vele grote mannen hebben in 't verleden getracht hervormingen van grootse allure tot stand te brengen. Napo leon, Bismarck en Hitler is dat niet gelukt; zij zijn verdwenen. Maar de Kerk is gebleven en Zij zal zich ook door de eeuwen handhaven". Na deze woorden verscheen de H. Vader op de buitenloggia van de St. Pieter en gaf de menigte Zijn Zegen. Een gejubel brak daarop op het St. Pietersplein los. dat minutenlang duurde. Zwaaiend en de mensen toe wuivend beantwoordde de H. Vader op het balcon deze toejuichingen en trok Zich wederom in Zijn particu liere vertrekken terug. Israëlisch minister bij de Paus De Israëlische minister van buiten landse zaken. Mosje Sjaret, die te Rome vertoeft in verband met diplo matieke besprekingen tussen Israël en Italië, heeft ook een bezoek aan de Paus gebracht. Het was voor de eerste maal, dat een diplomatieke auto met de vlag vara de staat Israël het Vaticaans gebied binnenreed. De audiëntie duurde slechts een kwartier. De minister heeft daarover geen enkele officiële verklaring ge geven, maar volgens berichten uit kringen, die nauw contact met hem houden, zou hij gezegd hebben dat hem, al had hij dan geen detail kwesties behandeld, toch uit de ont moeting met de H. Vader een mense lijke en geestelijke indruk was bij gebleven dank zij de hartelijkheid van de Paus. Deze indruk zal invloed hebben op de verdere onderhande- lingen over de netelige kwestie van de H.H. Plaatsen. neerstorten in het toestel of in een van de motoren brand is uitgebro ken. Maai- tot dusverre hebben wij niet kunnen vaststellen, of dit in derdaad het geval is geweest," voeg de hij er aan toe. Mej. Gautier, de stewardess van uur het bos in. De normale landings- het verongelukte vliegtuig, is her snelheid ligt tussen 176 en 192 km.1 stellende van haar zware verwon- Het landingsgestel was uitgestoken dingen. Misschien zal zij in het laatst en de vleugelkleppen, die als lucht- van deze week naar Nederland kun- remmen worden gebruikt, waren nen worden vervoerd, half neer. j Mevr. Horn, de andere overleven- Een afwijking van tien graden j de, wier echtgvenoot bij de ramp om naar links van de normale landings- het leven is gekomen, gaat steeds richting werd niet als bijzonder on-vooruit. Zij is voornemens haar oude beroep van grondstewardess van de K.L.M. weer op te vatten, zodra zij volledig zal zijn hersteld. gewoon beschouwd, daar die gemak kelijk had kunnen worden gecorri geerd, indien het toestel hoogte had gehouden. „Wij weten niet hoe wij moeten verklaren wat er is gebeurd", zeide de heer Snitslaar. „Ons onderzoek heeft geen aanwijzing opgeleverd voor een fout bij het grondpersoneel van het vliegveld en de piloot was een oudgediende, die 7000 vlieguren Bij de landing op de luchtbasis Of- achter zich had." j futt bij Omaha (Nebraska) is Maan- De heer Snitslaa'r zeide dat de mo- dag een B-25 bommenwerper veron gelukt. Brigade-generaal Auton, Bommenwerpers neergestort OP INITIATIEF VAN PAKISTAN Pakistan zal, gesteund door 15 Arabische en Aziatische leden-staten van de V. N., de Veiligheidsraad verzoeken een spoedbijeenkomst te beleggen om het Frans-Tunesische geschil te behandelen. Het verzoek zal vóór Woens dagmiddag worden ingediend, aldus deelde 'n woordvoerder van de groep betrokken landen Maandag te New York mee. Het verzoek zal vergezeld gaan van een nota, waarin wordt verklaard, dat de Franse regering in de afgelo pen eeuw de Bey van Tunis van zijn souvereine rechten heeft beroofd en de bevolking heeft verhinderd haar recht op zelfbestuur uit te oefenen. Voorts wordt gezegd, dat het streven naar vrijheid in Tunesië de laatste tijd groeiende is en dat de onderhan delingen tussen de Fransen en de Tu nesische nationalisten niet tot een vreedzame atmosfeer hebben geleid. Ook wordt er op gewezen, dat de ge beurtenissen in Tunesië wellicht een ernstige terugslag kunnen hebben in Aziatische en Afrikaanse landen. De groep landen bestaat uit Pa kistan, India, Birma, Indonesië, de Philippijnen, Perzië, Afghanistan, Ethiopië, Leberia en zes Arabische landen, te weten Saoedi-Arabië, Egypte, Irak, Syrië, Libanon en Jemen. De toestand in Tunis Het lukt Bakkoesj niet erg Salaheddin Bakkoesj, de 69-jarige aristocraat, die de Bey van Tunis tot premier heeft benoemd op aandrin gen van het Franse bestuur, heeft nog steeds geen kabinet kunnen vor men, want hy kan niet voldoende waarnemend leider van operaties der jachtvliegtuigen bij het commando van de strategische luchtmacht in de V.S., en een van zijn assistenten, lui tenant-kolonel Bush, zijn bij dit on geluk om het leven gekomen. Drie andere inzittenden van het vliegtuig werden gewond. Op 50 km. ten Westen van Tokio is Maandagavond kort na de start voor een vlucht naar Korea, een Ameri kaans Superfort in een bos neerge stort en in brand gevlogen. Twee inzittenden konden zich met hun valscherm redden; men vreest echter, dat de negen anderen in het brandende wrak de dood hebben ge> Tunesiers vinden, die met hem wil- voncjen len samenwerken. I £)oor brandende benzine en ontplof- Opnieuw is een nationalistische lei- fende machinegeweerpatronen kon der gearresteerd, Hedi Noeira, ad- ket wrak niet onmiddellijk na het junct-secretaris-generaal van de Neo- neerstorten benaderd worden. Dateer de enige belangrijke natio-j Volgens een bericht wierp de ma- nalist. die zich na de arrestatie van chine kort voor het ne€rkomen 32 premier Tsjenik nog in vrijheid be- hnmmpn uit vond. Noeira heeft verteld, dat ook Dommen uu- hij was aangezocht voor een post in Bakkoesj' kabinet, maar geweigerd had, omdat de nieuwe regering „on der druk" tot stand kwam. De toestand in Tunis is in het alge meen rustig. Er is nog steeds een strenge censuur van kracht en al het nieuws over de staking, die het Tu nesische vakverbond vandaag wil houden, wordt zorgvuldig uit de kranten geweerd. Alle ambtenaren hebben reeds een waarschuwing ge kregen, dat deelneming aan de sta king zal worden gestraft. De politie heeft een inval gedaan op het hoofdkwartier van de Neo- Destoer en van de communistische partij. Vara Franse zijde is gezegd, dat men documenten in beslag heeft genomen, die bewijzen, dat de Neo- Destoer met de communisten samen werkte. PINAY STELT VERTROUWENSKWESTIE. De Franse ministerraad heeft pre mier Pinay gevolmachtigd bij de fi nanciële debatten in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie te stellen. Het debat zal vandaag beginnen. Trein order lawine Jhei. JMunan wwrt. het iaatit in het Wüte Huil Een dag voordat president Truman rijn onverwachte aankondiging deed, dat hij niet opnieuw de candidatuur voor het Presidentschap der Verenigde Staten zou aannemen, keerde hij terug van een vacantle van drie weken in Key West in Florida. Tijdens zijn vacantie was de laatste hand gelegd aan de herstelwerkzaamheden van het Witte Huis. Terug van vacantie nam hij voor de laatste maal zijn intrek in het Witte Huis. Tezamen met zijn echtgenote betreedt President Truman zijn ambtswoning. De mening van dr. v. Vollenhoven „De houding van de Verenigde Sta ten met betrekking tot Spanje is in hoge mate onrechtvaardig en onlo gisch, daar waar de behandeling der Katholieken in Zweden nooit aanlei ding was voor anti-Zweedse manifes taties, terwijl de regeerders in Wash ington geen gelegenheid laten voor bijgaan om inzake deze kwestie cri tiek op Spanje uit te oefenen". Aldus schrijft de oud-gezant van Nederland in Spanje, dr. M. W. R. van Vollen hoven, in het Spaanse blad „Ya". Dr. van Vollenhoven was voor de oorlog van 1940 buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Ne derland in Spanje. Hij is gehuwd met een Spaanse prinses De Bourbon. Mo menteel verblijft hij nog steeds in Spanje. „Spanje te beschuldigen van ver volging van andersdenkenden en te- Tignes over II dagen onder water De autoriteiten te Tignes hebben verklaard, dat het Franse Alpendorp over elf dagen onder water zal staan. In de nacht van Zaterdag op Zon- dag zette het water, dat door de gro- Ite betonnen dam aan het beneden eind van de vallei wordt tegengehou den, de benedenverdieping blank van In een bioscoop te Lima, waar een kinderfilm werd vertoond, zag iemand een foto van de muur vallen. Hij riep „aardbeving" en snelde naar de uilgang. Er ontstond een hevige paniek, waarbij talrijke kinderen on der de voet werden gelopen. Tien kinderen kwamen om het leven, 39 een huis, dat het dichtst bij de dam staat. Het gezin, dat er woonde, werd haastig geëvacueerd. Het nieuws, dat het water dit huis was binnengedrongen, verspreidde zich snel door het dorp, dat er 800 meter vandaan ligt. In alle drukte verzamelden zich Zondag ongeveer 30 vrienden en fa- ,iP.pett aft the ïlethe^andi" Elf Portugezen kwamen om het le ven en 50 werden gewond toen giste- i ren een rotsmassa in de omgeving van Lissabon op een passagierstrein neerstortte. Het ongeluk gebeurde toen de overvolle trein uit Cascais aan de kust zich op 10 kilometer van de hoofdstad tussen Caxias en Cruz- quebrada bevond. De reddingsploegen werkten onder een stromende regen en een snijdende wind in de verniel de derde klas rijtuigen om doden en gewonden te bergen. De rotsmassa kwam over een breedte van 30 meter in beweging van de voorjaarsregens en viel van 60 meter hoogte op de treira, toen de ze zich in een scherpe bocht bgvond op korte afstand van de zee in de nabijheid van de vuurtoren .,Boa Via- gem" (Goede Reis). De middelste wagons van de electrische trein wer den geheel bedolven. Met behulp van touwen en stutbalken werd een rots blok geschraagd, dat een tweede i steenstorting dreigde te veroorzaken. werden gewond, van wie tien ernstig, milieleden in de ontmnatelde kerk, waaruit het altaar en de klokken al zijn weggehaald, om de doop bij te wonen van de twee weken oude Jean- Frangois Perrad. Voordat Jean-Fran- gois een half jaar oud zal zijn, zal het dorp, waar hij geboren is, 60 meter onder water staan. Gedenkteken voor „samenzweerders" De Westberlijnse Senaat heeft een voorstel goedgekeurd om voor hen, die bij de mislukte samenzwering te gen Hitier ira Juli 1944 het leven lie ten, een gedenkteken op te richten op de plaats van het vroegere mi nisterie van oorlog. Zoals bekend, werd de opstand, waaraan vele officieren deelnamen, in Berlijn grotendeels door Ernst Re- mer, op het ogenblik een der leiders van de Neo-Nazistische Socialistische Rijkspartij, onderdrukt. Remer werd als beloning voor zijn diensten van majoor tot generaal bevorderd. Kort geleden werd hq door een gerechts hof te Brunswijk veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, omdat hij de samenzweerders van Juli 1944 „verraders" had genoemd. ATOOMGEHEIMEN OP STRAAT! Twee Engelse schooljongens hebben op straat in het Noord-Londeruse dis trict Highgate een bundel geheime documenten over het atoomonderzoek gevonden. Het pakje was in een bui tenlandse krant gewikkeld. De docu menten zijn aan de politie overhan digd. Men bleek deze reeds gemist te hebben op het onderzoekingsstation voor atoomenergie te Harwell. De stofomslag van 't boek „Spell of the Netherlands", dat volgens de uitgever ten doel heeft „de faam van Nederland, vooral in de Verenigde Staten, Canada en de Zuid-Ameri kaanse Staten uit te dragen op een wijze zoals dat voorheen niet is ge schied". Het boek, dat geschreven is door Ton Koot, met een Nederlandse uitgever (Boom en Ruygrok N.V., Haarlem), is uitgegeven met het oog op het bezoek van het Koninklijk Paar aan de Verenigde Staten. Het is rijk voorzien van kleurenfoto's (volgens een speciaal procédé van A. Carré, Rotterdam). gelijk elke gelegenheid te benutten om van zijn sympathie en vriend schap blijk te geven aan een land als Joego-Slavië, waar de godsdiensten worden onderdrukt door 't .commu nisme onder Maarschalk Toto, bewijst overduidelijk, dat Washington, als de politieke belangen zulks vereisen, met twee maten meet", aldus schrijft dr. v. Vollenhoven. „Het geval met Joego-Slavië staat niet op zichzelf. Er is ook een ander land, ten opzichte van hetwelk Pre sident Truman herhaaldelijk blijk gaf geeft van zijn vriendschap en sympathie: Zweden. Dit land, dat se dert een reeks van jaren door de so cialistische partij wordt geregeerd, is het proto-type van een democratie. Men zou er dus volkomen godsdienst vrijheid verwachten, aangezien in theorie alle onderdanen voor de wet gelijk zijn. Niets is minder waar. De wet, die in Zwede de godsdienstvrij heid erkent, is eerst op 1 Januari van dit jaar afgekondigd, voor het eerst sedert de zestiende eeuw. In werke lijkheid is deze erkenning der gods dienstvrijheid zeer relatief. Immers vele problemen voor andersdenken den zijn blijven voortbestaan, zoals b.v. het gedwongen onderricht in het Lutherianisme op de staatsscholen dat voor kinderen van alle gezindten ver plicht is." „Het staat dus vast. dat aan dc Zweedse Katholieken tal van moei lijkheden in de weg worden gelegd cn de gelijkheid voor de wet voor hen slechts ten dele geldt. Het is daaren tegen een feit, dat de Protestanten in Spanje een veel grotere vrijheid ge nieten dan de Katholieken in Zweden, om maar niet te spreken van alle Christenen in Jóego Slavië." Nieuw Indonesisch kabinet Ter goedkeuring voorgelegd De Indonesische kabinetsformateur Wilopo is er in geslaagd een kabinet op brede basis samen te stellen, mét (voor het eerst sedert de souvereini- teitsoverdracht) deelneming der so cialisten. Dit blijkt uit de officieuze ministerlijst, welke door de formateur ter goedkeuring aan president Soe- karno is voorgelegd en waarvan Ane- ta de samenstelling heeft vernomen. Twee opmerkelijke figuren ira dit kabinet zijn de minister van Buiten landse Zaken Moekarto, die volgens Antara vóór het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met Run- land is en de sultan van Djokja, die wederom het ministerie van Defensie zou gaan beheren. De meeste nieuwe ministers hebben de afgelopen weken blijk gegeven te gen het aanvaarden van Amerikaan se hulp op grond van de Mutual Se curity Act te zijn. Volgens Aneta hebben vier leden van de Masjoemi (Islamietische par tij), vier van de P.N.I. (nationale par tij), twee socialisten, één katholiek, één lid van de Parkindo (Christelijke partij), één lid van de Partai Boeroch (arbeiderspartij), één lid van de P. S.I.I. (Verenigde Islamietische par tij) en één lid van de Parindra, zit ting in het nieuwe kabinet. JCavteCtje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1