De Tafeltenniscompetitie Treffers bleef hoofdklasser door 5-4 zege op Rapid Welke invloed heeft de sport beoefening op de mens Diploma-zwemmers zagen sprookje in Leidse Overdekte LBOY LETCHFORD? MAANDAG 31 MAART 1952DE LEIDSE COURANTTWEEDE BLAD PAGINA 2 Reeds een half uur voor het offi ciële aanvangsuur van de beslis singswedstrijd Treffers tegen het Amsterdamse Rapid voor het 'behoud van de plaats in de hoofdklasse NTTB, waren alle zitplaatsen in de Pancratiuszaal rondom de wedstrijd tafel bezet, en vele honderden moes ten zich tevreden stellen met een staanplaats. En alhoewel men drie en een half uur deze weinig comfor table houding moest volhouden, was dit in 't geheel geen bezwaar, want men wilde, begrijpelijk, niets van dit belangrijke tafeltennis-evenement missen. Dat Rapid in het geheel niet zeker was van de overwinning, be wezen zij zelf wel door Holswilder, die vorige week geen enkel winst puntje kon boeken, door haar sterk ste speler van het 2e team, Clausen, te doen vervangen. En niettegen staande deze speler inderdaad een sterkere kracht bleek, door zelfs in de laatste partij van Wout Heems kerk te winnen, bleef dit toch zijn enige winstpunt en hij mocht er dan ook niet meer in slagen Rapid naar de overwinning te voeren. De groot ste lauweren werden dit keer onge twijfeld door Treffers 3e speler, Wil v. d. Zwet, geoogst, waarvan gezegd mag worden dat hij deze avond in een voortreffelijke, zeer strijdbare vorm in feite de overwinning voor Treffers heeft weten te behalen. Wout Heemskerk opende de strijd tijgen Goof Lorsheyd, en deed reeds direct verdienstelijk werk door de Amsterdammer in twee games te kloppen. Captain Nic. Heemskerk moest hierna zijn krachten proberen tegen Rapid's coming-man Clausen. Dank zij zijn ontkwetsbare verdedi ging, wist ook Nico in twee games, waarbij de tweede met 2523, te winnen en Treffers een 20 voor sprong tebezorgen. In een zeer vlotte strijd moest Wil v. d. Zwet in de eerste game tegen Verdiesen met 2224 verliezen. De 2e game gaf edhter alle moed, want nu won Wil overtuigd met 21—14. In de beslis sende game was het geluk echter aan de Amsterdammer, want Wil zag zijn 129 voorsprong door er even vol komen uit te zijn in een 171(3 ach terstand omgezet. Toch gaf Wil zich niet gemakkelijk gewonnen en wist onder adembenemende spanning weer in te lopen en met 2322 in het voordeel te komen. Verdiesen mocht zich echter gelukkig prijzen door toch nog met 2523 te zegevieren. Tegen Lorsheyd kon Nico Heems kerk het ook deze keer niet tot winst brengen en verloor in tweee games, waarna Wout Heemskerk aan tafel trad tegen zijn rivaal Jaap Verdiesen. Beide competitiewedstrijden had Wout aan deze speler verloren en het was ook nu de vraag of hij het nodige moreel kon opbrengen om thans een gunstiger resultaat te be halen. Beide spelers gaven zich vol ledig en na een zeer afmattende strijd wist Wout de eerste game op zijn naam te brengen. De 2e game was echter voor Verdiesen, maar nu nam Wout geen risico meer en wist zich volledig op het spel te concen treren waardoor Verdiesen met 21 14 een geslagen man was. Tegen Clausen bleek reeds dat Wil v. d. Zwet zijn oude vorm weer te pakken had en na spannende strijd won hij in twee games, waarmede de stand 42 voor Treffers werd. Ook nu was de strijd tussen Nico Heemskerk en Verdiesen weer uiterst spannend, en doordat beide spelers zich tot ver dedigen dwongen ook zeer langdurig. De eerste game was voor Nico, maar in de twee overige kwam hij ook nu weer adem te kort en verloor beide na ontzaggelijke spanning met het kleinst mogelijke verschil. Met een prachtige revanche op zijn vorige week tegen Lorsheyd geleden neder laag wist Wil v. d. Zwet nu in twee games te winnen en zich de held van de dag te maken. Want hierdoor was de stand 53 in het voordeel van De gedetailleerde uitslagen waren tenslotte: W. Heemskerk (Treffers, Roelof- arendsveen)G. Lorsheyd (Rapid, Amsterdam) 21—14, 21—18, 1—0; N. HeemskerkClausen 2119, 2523, 10; W. v. d. Zwet—Verdiesen 22—24, 21—14, 23—25, 0—1; N. Heemskerk—G. Lorsheyd 721, 19— 21, 01; W. HeemskerkVerdiesen 21—18, 16—21, 21—14, 1—0; W. v. d. ZwetClausen 2220, 2117, 10; N. HeemskerkVerdiesen 2114, 20—22, 20—22, 0—1; W. v. d. Zwet— G. Lorsheyd 21—18, 21—16, 1—0; W. HeemskerkClausen 2116, 16 21, 1321, 01. Einduitslag 5—4. Treffers. De competitieuitslagen van vorige week zijn als volgt: Dames: Treffers 1Deco 1 55; Treffers 2—Deco 3 10—0; MVO 1— Treffers 2 3—7; BAT 2—Treffers 4 8—2. -Heren: VWS 2—Treffers 4 6—4. Junioren: Treffers bTOV a 82. 't Programma voor deze week: Maandag, Dames, Olveh 1Tref fers 3. Heren, Sportief '51 1Tref fers 3; Sportief '51 2Treffers 4. SCHERMEN. HET SABELKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Op Zondag 6 April wordt te Lei den de finale gehouden om het sa belkampioenschap van Nederland. Tot deelneming aan deze finale zijn de volgende schermers gerech tigd: E. L. Kuypers, Montfoort sr., Chr. van Uden. Terweer, Meynderts, van Vliet. Lagerwerf (allen Den Haag) J. Kuypers (Voorburg), En- gelbert (Amsterdam), Los (Amers foort), Treffers, van Kregten (bei den Den Haag), de Jong (Soest), Munnik (Utrecht), en van Oosten (Schiedam). Van Oosten, die de zevende plaats bezette in het klassement na de de mi-finale, vervangt Sloos jr. uit Lei den in de finale aangezien laatstge noemde zich heeft teruggetrokken. Indien E. L. Kuypers, die tijdens de wedstrijd NederlandZweden een blessure opliep, niet kan deelne men aan de eindstrijd dan zal Ber- lemon uit Utrecht zijn plaats inne men. DEGENSCHERMERS BESCHERMD. Het congres va Ie Internationale Schermfederatie heeft in het te Pa rijs gehouden congres besloten aan de schermers in het vervolg de eis te stellen bij degenwedstrijden als voorzorgs maatregel een plastron on- Woensdag: Dames, Treffers 2der het vest te dragen. Hafa 3. Zaterdag: Junioren, BAT b—Tref- fers b; Treffers aSleutels a. jVoor vlijtige handen in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelel (Advertentie) DE SPORT ALS WETENSCHAP T, Jf"r „aIS' v ?eSL ,v?n de longen en het bloedvaten- niet -'n ^teem was daarentegen zo groot, speeld werd, de zege een feit. De sportieve captain van Rapid, Goof Lorsheyd, was de eerste die Treffers met dit mooie resultaat gelukwenste. Alhoewel de spanning nu gebroken De Amerikaanse sportpihysioloog, professor T. K. Cureton. die van 29 Maart tot en met 4 April een bezoek aan ons land brengt, heeft in het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleiders te Overveen een lezing gehouden over zijn proeven op top-athleten. Professor Cureton is professor of physiological education aan de univer siteit van Illinois. In Nederland wil hij proeven nemen, in het bijzonder op de Nederlandse zwemsters, die aan de Olympische spelen van 1936 in Berlijn hebben deelgenomen. Professor Cureton stelt zich ten doel, na te gaan welke invloed de sportbeoefening heeft op de licha melijke en geestelijke gezondheid van de mens. Men is, zo zei hij, dik wijls maar al te geïnteresseerd in de practische resultaten, die de athle- ten bereiken, maar belangrijker is de vraag, of de sport ook de gezond heid van de mens bevordert. Om dit na te gaan, heeft hij o.a. proeven genomen op mensen van middelbare leeftijd, van wie een deel gedurende zes maanden aan een training werd onderworpen. De overige leefden in die tijd, zoals ze gewoon waren. Daarbij is gebleken, dat bij de per sonen, die aan de training hadden deelgenomen, de reactiesnelheid met zestig tot zeventig procent was toe genomen. Dit is zeer belangrijk, als men bedenkt, dat een groot aantal verkeersongelukken wordt veroor zaakt wegens een te langzame reac tiesnelheid van de betrokkenen. Pro fessor Cureton zei, dat zijn onder zoekingen van top-athleten opmerke lijke resultaten hadden opgeleverd. De Australische zwemmer, John Marshall, die aan de universiteit van Yale studeert, wist na een jaar van intensieve training vijf wereldrecords binnen korte tijd te verbeteren. Een onderzoek stelde vast, dat Marshall vrij zwakke schouderspieren had, terwijl men juist zou verwachten, dat bij een zwemmer dit onderdeel van het lichaam bijzonder ontwik keld zou zijn. De capaciteit van het daarentegen zo groot, als men te voren nog niet had aan getroffen. De hoeveelheid zuurstof, die Marshall in één keer kon inhale ren, was enorm. De souplesse van het bloedvaten systeem zorgde er voor, dat deze zuurstof op de juiste was en de laatste partij van geen i wijze in het bloed kon worden opge- M Ui n"~~ 'nomen. Zyn geweldige ademhaling stelde hem zo in staat, veel te ver branden en daardoor zware arbeid te verrichten. Professor Cureton po neerde de stelling, dat geen enkele betekenis meer geacht kon worden, wilde Clausen blijkbaar niet geheel zonder winst uit de strijd komen. Hiervan werd Wout Heemskerk slachtoffer. athleet, die niet dezelfde ademha- lingscoefficient wist te ontwikkelen als Marshall, diens prestaties zou kunnen overtreffen. een tijd, dat de verrichtingen van de Amerikaanse polsstokhoog springers matig waren, werden van de 15 beste polsstokhoogspringers ter wereld langzame filmopnamen ge maakt. Men kwam daarbij tot de ont dekking, dat zij allen bepaalde on derdelen van de techniek gemeen hadden. Aan de hand van deze resul taten werd een training toegepast op enkele studenten van de universiteit van Illinois. En de eerste topathlcet die deze training opleverde, was Bob Richards, de man, die op het ogen blik als een van de voornaamste kanshebbers op de Olympische titel voor polsstokhoogspringen wordt be schouwd. Met behulp van filmopna men had men bij Richards vastge steld, dat hy verkeerd „timede", dat wil zeggen, dat hij niet op het juiste ogenblik de stok losliet. Bovendien bleek de kracht van zijn schouder spieren vrij gering te zijn. De spier kracht van zijn benen, waarmee hij zich van de grond afzette, was wel voldoende. Bij de training werd spe ciale aandacht aan de tekortkomin gen besteed en na enkele maanden wist Richards zijn beste prestatie met 30 centimeter te verbeteren. Volgens hetzelfde systeem werd ook Don Laz getraind en enkele ma len heeft deze athleet Richards reeds overtroffen. Beiden zijn al ruim bo ven de 4 meter 50 uitgekomen. Een derde athleet, Dick Coleman, is nog maar weinig van deze grens verwijderd., Zijn beste prestatie was tot dusver 4 meter 40. Professor Cu reton meende, dat zijn studies grote wetenschappelijke waarde inhielden. 'Zij hadden in de Verenigde Staten academische erkenning verkregen in gelijke mate als de andere weten schappen. In vele landen was mon nog lang niet zover. Enkele vragen, die zich bij zijn studie voordoen zijn: maakt het voor de leeftijdsgrens wat uit, of men aan sport doet of niet, loopt een sportsman dezelfde ziekten op als een ander mens, vraagt men bij sport niet te veel van het hart? Een antwoord op alle vragen is nog lang niet gevonden, maar de bestu dering er van is zeer belangrijk. De lezing van professor Cureton werd toegelicht met behulp van films, die van zijn werk zijn gemaakt. Tot de aanwezigen behoorde onder meer de heer C. A. R. Graamans, inspetceur L. O. en S. van het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. FANNY RL ANKERS KOEN WON. Tijdens de dames athletiek kam pioenschappen van Zuid Afrika te Kaapstad heeft onze landgenote Fan ny Blankers-Koen de finale van de 80 meter horden gewonnen in 11,4 sec. Mej. B. Kemp werd tweede met 4 yards achterstand. De Zuid Afrikaanse recordhoud ster Edna Maskell kon niet deelne men aan de wedstrijden aangezien zij kortgeleden een operatie heeft ondergaan. De finale van de 220 yards lever de een overwinning op voo.* mevr. Hasen jager (de vroegere Daphne Robb), die met een tijd van 24,4 sec haar eigen Zuid-Afrikaans record evenaarde. Fanny Blankers kwam, nadat zij haar serie van dit nummer in 25,1 sec. had gewonnen, niet in de finale uit daar zij nog steeds 'ast had van oen onwillige dijspier. Bij de voortgezette weustrijden won de jonge Zuid-Transvaalse lo per Athol Jennings de 1 mijl in 4 min. 14.3 sec. Met deze tijd haalde Jennings het Zuid-Afrikaanse record op deze afstand, dat sinds 1937 met 4 min 15.op naam van Wessels stond met 0.7 sec omlaag. Onze land genoot Slijkhuis, die oorspronkelijk aan deze race zou deelnemen, startte niet, aangezien hij nog te veel hin der ondervond van de Vrijdag tij dens de wedstrijd over 3 mijl opge lopen beenblessure. INTERNATIONALE S DL VERRUS U VAN DUINDIGT 1952. Onder voor athletiek zeer slechte weersomstandigheden werd op Duin- digt voor de 14e maal de internatio nale Silver rush, georganiseerd door de „Trekvogels", gehouden. Het par cours, dat gedeeltelijk over de ren baan. gedeeltelijk door de omliggen de bossen ging, was rijkelijk met sneeuw bedekt, zodat dt athleten on der de slechts denkbare omstandig heden: regen, koude wind, modder en sneeuw moesten starten. Dit in aanmerking genomen viel het aantal wegblijvers nog zeer mee en bij de senioren, die in 4 klassen a, b, c en d. van start gingen, le verden ruim 200 athleten strijd. Zij moesten een parcours van 5000 meter afleggen en de onderlinge handicap bedroeg: C klasse 14 sec. na de D klasse, B 19 sec. na C, tenslotte de A-klass,ers weer 24 sec later, zodat het totaal startverschil tussen A en D-klassers 57 sec be droeg. Dit bleek uiteindelijk voor de A-klassers een te grote handicap want 2 D-klassers gingen, gevolgd door 3 A-klassers als eersten door de finish. De strijd was vooral aan de kop spannend en C. Jansen van de organiserende „Trekvogels" ging met een verschil van slechts 1.8 sec voor zjjn clubgenoot van Driel als eerste over de streep. De uitslagen luiden: A-juniores (2800 m.): 1. J. W. Keesom (AV 23) 9.12.7: 2. B. Bosman (Doveh) 920.4; 3. de Backer (Beerschot, België) 9.35.- B.-juniores (1400 m.: 1. C. van Wanrooij (Holland) 5.20.1; 2. H. Jan sen (AAC) 5.21.4; 3. T. Eikenboom (ALO) 5.25.8. Veteranen (2800 m.:) 1, H. Wolfs (Beerschot. Belg), 11.25.7; 2. J. O ver dijk (AAC) 11.31.8; 3. J. W. Punt (Blauw Wit) 11.55.4. Senioren (met handicap) 5000 m.: 1. C. Jansen (Trekvogels) D klasse 17.32.4; 2. van Dri^l (Trekvogels) D klasse 17.34.2; 3. Zoetemelk (WIK) A-klasse 17.40.8, Het plotseling opgekomen barre winterweer was Zaterdagavond geen beletsel om honderden zwement- housiasten naar de Leidse Overdekte te trekken, waar wederom ruim hon derd jeugdige zwemmers en zwem- stertjes hun eerste schuchtere po gingen op zwemgebied zouden doen in het drie-maandelijks tournooi. Do zwenvzaal was tot in alle hoe ken gevuld, hetgeen waarschijnlijk zijn oorzaak vond in het feit, dat ter inleiding van dit diploma-zwemmen een sprookje werd opgevoerd, het sprookje van „De prinses en de drie gouden appels". Vooraf sprak de heer Visser voor de directie van de overdekte een propagandistisch woordje ter inlei ding, hetgeen nog eens werd_ aange vuld door de heer B. Planjcr, be stuurslid van de K.N.Z.B.. die het zwemmen vooral belichtte in het ka der van de Olympische spelen. Zijn vurig woord ten bate van het olym pisch trainingsfonds leverde tijdens de avond een totaalbedrag van ƒ35, Dan volgde de opvoering van het ze. Hans Kelder, Bob Boi*te, Peter Bekkering (Leiden). 4. 100 m Vrije slag dames nationale trainingsploeg met Irma Schuhma- cher, Ria v. d. Horst, Margot Mars man, (Joke de Korte valt uit: haar vervangster is nog niet bekend). 5. 100 m Vrije slag heren nationale trainingsploeg met Joris Tjebbes, Fred Picters, Wim Geurtsen, Frans Thijsscn (Leiden). 6. 100 m Schoolslag dames voor Leidse verenigingen. 7. Demonstratie schoonspringen door mevrouw Leni LantingKeiler (Nederlands kampioene). 8. Kunstzwemmen met onderwa- terverlichting door „de Meeuwen" uit Amsterdam. 9 4 x 100 m. Wisselslag-estafette tussen 2 ploegen van de nationale trainingsploeg tegen 2 ploegen van do Leidse verenigingen, die ieder 8 x 50 m zwemmen. Nat. ploeg: rugslog: Ria v. Horst; vlinderslag; Joris Tjebbes; schoolslag: P. Bekkering; vrije slag: I. Schuhmacher. Leidse ploeg: J. de Haan SI., Binsbergen. LZC; W. v. Zijl, SI.. Fr. Thijsscn, Zijl: A. Plezier, Zijl, Wes terbeek, SI.; W. v. Staveren, LZC, L. Stikkelman, LGB. Nat. ploeg: Joke de Korte (valt uit): Daan Buyze; Hans Kelder; M. Marsman. Leidse ploeg: A. Oostrom, SI., N. de Wit, LGB; M. Brak, LZC, J. Heek, LZC; D. v. d. Zalm, LGB, Th. Kem perman, LGB; C. Teyn, Zijl, L. Wol- ters, SI 10. Waterpolo Leidse ploeg tegen zwemmers uit nat. ploeg: v. Berkel (SI.). W. v. Zül (SI.); J. Heek (LZC), Rietborgen (Zijl), N. Stee houwer (Zijl); P. Erades (SI.), J. Visser (LZC). W. Geurtsen (HPC), Fred Pietcrs (DWR): Wim v. Dijk (HL), W. Wey- henke (HZ), Hans Kelder (Robben); J. Tjebbes (HPC), D. Buyze (HL). RECORDPOGING VAN „AEGIR" MISLUKT Een ploeg van „Aegir" uit Eind hoven, bestaande uit de zwemmers Kievit, van Rooy en Staals heeft gistermiddag in het sportfondsenbad te Breda een poging gedaan het Ne derlands record 3 x 50 meter wis selslag estafette, dat sinds 19 Octo- fber 1940 met 1 min. 31.6 sec. op naam den te Los Angeles met een worp j van de vereniging „Centrum" te Batavia staat, te verbeteren. De po ging lukte niet, want met een tijd van 1 min. 33.1 bleef „Aegir" 1.5 scc. boven het bestaande record. Wel verbeterde do ploeg hiermede het sinds 15 Mei 1949 met 1 min. 33.2 op naam van „Aegir" staande Zuid- Nederlands record op dit nummer. De wereldrecordhouder discuswer pen, Gordien, heeft tijdens wedstrij- van 55.39 meter het Amerikaans re cord discuswerpen verbeterd. Het officiële oude record stond op naam van Bob Fitch met 54.93 meter. ZWEMMEN DE OLYMPISCHE KERNPLOEG IN LEIDEN Interessant programma 1 Zoals wij reeds eerder mededeel- j den, zal a.s. Zaterdag in dc Leidse Overdekte een interessant zwem- programma worden afgewerkt, waarbij een Kernploeg van de Olym pische trainingsploeg uit de Kon. Ned. Zwembond van dc partij zal zijn. De wedstrijden vangen te 8 uur aan. Het programma vermeldt de vol gende nummers: VAN ROOY VERBETERT ZUID-NEDERLANDS RECORD Enige tijd na de mislukte record- aanval van „Aegir" op dc 3 x 50 me ter wisselslag in het sportfondsen- bad te Breda, ging de Eindhovenaor van Rooy nog eens te water om tc trachten zijn Zuid-Nederlands re cord op de 3 x 50 meter wisselslag (persoonlijk) te verbeteren. Dc po ging slaagde, want met 1 min. K0 53.6 1,. 50 m Vrüe slag meisjes adspi- bleef hij ruimschoots onder het oude ranten (Leidse verenigingen) 2. 50 m Vrij slag jongens adspi- ranten (Leidse verenigingen). 3. 200 m Schoolslag heren natio nale trainingsploeg met Daan Buy- .ecord, dat de Acgir-man op 12 Aug. 1950 tc Nancy (Fr.) op 1 min. 55 2 gebracht had. De, drie tijdopnemers drukten resp. 1 min. 53.6, 1 min. 53.6 en 1 min. 53.5 af. sprookje. De inhoud hiervan kwam op het volgende neer. Een koning, die slechts een dochter bezat, wilde haar doen trouwen. Er kwamen drie candidaten. die een proeve van be kwaamheid moesten afleggen in dc vorm van een zwemwedstrijd. Aan de overzijde van het bassin lagen drie gouden appels. Degene, die het ceJ"s^ een appel bij de prinses bracht, mocht haar huwen. De winnaar red de bovendien tijdens deze race een kind, dat in het water was gevallen. Alles kwam dus voor elkaar, en een rondvaart door het bassin volgde. Na dit waterspcl ving het diploma zwemmen voor de jongens en meis jes aan, een experiment, dat vooral door d - ouders en belangstellenden der candidaten met veel spanning werd gevolgd. Zij zullen over het al gemeen wel voel voldoening er van hebben beleefd, maar waren het er vrij unaniem over eens, dat het fes tijn eigenlijk tc lang duurde. Het was elf uur toen het afgelopen was. daarna moesten nog tal van diplo- a*s worden uitgereikt. Aan de volgende jongens en meis jes kon na afloop een diploma wor den uitgereikt. Meisjes A. Lca Hanno, Lya Ver- klev, Marijke Verstrate, Gerri v. d. Wiik, Elly de Bruyckere. Hanny Coster, Lenie v. Zonneveld, Ingrid Kruyer, Ingrid v. Bcyercn, Frida Voortman, Lieneke Kooreman, Bar- tha Bot, Hanneke v. Nes, Janny de Joode. Simone den Heetcn, Locs Korthals, Greetjc do Bruyckere, Ti neke Hartman, Marijke Moens, Ma rijke Coster, Connie v. Ommen, Co- Verkley, Marijke Tappenbeck, Jopic v. Hooidonk, Elly Doffelhoff, Dini Bogcrd, Jacqueline Schoenma kers, Anne Meay F. Nassy, Cobie v. d. Geest, Hettic de Vries, Angemies Heuff, Louize de Korte, Jcanc de Nooyer, Annie Bicgstratcn, Plonic v. d. Geest, Gerda Vcltman, Elly v. d. Akker, Nicole Smulders, Lydia de Leen, Annic Binnendijk, Mevrouw Schwartz, Helly Kortman. Jongens A: Frans C. Fontein, Ed- mond Ruitenberg, Gert v. d. Gugten, Kees Blaauw, Robbie Rotteveel, Pe ter Hoogcveen, Frans v. d. Broeke, Hendrik v. Zonneveld, Karei Kap- senberg, Nico Korswagen, Hendrik Zierikzce, Peter Gcrbrands, Geert Goslinga, Dik v. Vliet, Albrcoht Pom- mer, Joh an Lausfocrg, Frans Koop man. Ike Kuipers, Pim v. Egmond, Hendrik v. d. Velden, Joop Klinken berg, Wijbo Roozen, Jaap v. d. Weele, Leo de Naeff, Kees Walenkamp, Johnny Mourik, Alex Korthuys. Meisjes B: Jansje Libochant, Mar griet do Wilde, Catharina Sira, Dinie Kop, Ineke dc Hosson, Martie Cos-, ter, Tineke de Graaf, Alida F. W. Dreef, Marianne Smelt, Els v. d. Hoe ven, Cornelia Schenkeveld, Sictske de Groot Joke Vermey, Ans L. J. J. Dreef, Tilly Hoogstraten. Annie Trouwec, Mevr. RobbenBriër. Mat- tie v. d. Veltz, Joke Dompeling. Jongens B: Rob Ruitenberg, Paul Vermey, Ab Bouvie, Wiobo Koop- mans, Jacob Vermeer, Gerdines v. Meizen, Jo Fhilippo, Jan v. Gijzen, Robbi Hoek, Joop Limburg, Andre Serdijn, Jacobus Distelvelt, Rudi Hoek, Daan Boekdrukker, Jan Mclse, Felix Olthuys. PAARDENSPORT NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP TERREINRIJDEN 1952 Op de terreinen van „dc Vogelen zang" te Vogelenzang werd onder abnormaal slechte weersomstandig heden een wedstrijd gehouden oni het Nederlands kampioenschap ter reinrijden 1952, georganiseerd door dc Noord-Holland.se Ruitcrvcrcni - ging. Deze wedstrijd bestond uit een dressuurproef, een cross-country, tweemaal een wegparcours resp. van 4000 cn 9000 meter en een spring concours. Kampioen van Nederland werd: drs. J. M. Nijssen op Patrick met 406 1/3 punt, 2 A. Jansen op Paprika met 404 5/12 punt, 3. M. van Loon op Flying Enterprise 397pnt. Aan deze wedstrijd was tevens het districts-kampiocnschnp terrein rijden voor equipes verbonden. Du equipe van het Centrum, beslaande uit ac heren drs. J. M. Nijssen (Pa trick), D. J. M. v. d. Heyden (Rou lette) cn J. Nijland (Grand Prix) was de enige, die aan de gestelde eisen voldeed cn met 1140!^ punt do eerste plaats bezette. Door du slechte weersomstandigheden had den diverse deelnemers verstok la ten gaan en werden de prestaties zeer nadelig beïnvloed. WE WORDT DOOR OHARLES GARVICE 61) Het deed hem goed, de dikke hptel- houder eens een beetje uit te foete ren. De kerel verstond toch de helft niet. Maar daar vergiste hij zich dit maal in. Signore Rarapaglio had al thans de smaad, zijn Engelse portier aangedaan, volkomen begrepen. Wat de signore toch wel van hotel Regina dacht! Zijn Engelse portier geen goed Engels spreken! Wel, de man was een geboren Engelsman! Ja zeker! Scheen betere dagen ge kend te hebben en sprak het zuiver Engels van de Londense society! Daar stond nij, Rampaglio, voor in! „Ja, dat is zo, Sir Heron!" fluis terde Parks, die het toneeltje tot nog toe zwijgend had aangezien, zijn meester toe. „Een van de kamer meisjes, die een mondjevol Frans brabbelt, heeft me er van verteld, 't Schijnt een jongeman van behoor lijke komaf te zijn, maar hij moet aan 't zwerven geraakt zijn en kwam hier op een avond helemaal haveloos en met doorgelopen voeten aan, om een onderdak te vragen. De direc teur had met hem to»doen, en heeft hem in dienst genomen als portier, met het oog op de Engelse en Duitse gasten. Hij spreekt Duits ook! Maar nu ligt hij al ziek van vóór wij hier kwamen af!" Sir Heron knikte nadenkend. „Ar me drommel! Zo 'n Engelsman dus! Heeft betere dagen gekend. Dat is tenminste 't enige, wat ik uit de mededelingen van onze vriend daar goed begrepen heb! En ligt die hier nu maar ziek in dit nest, zonder een landgenoot die naar hem omkijkt en zonder iemand die hem behoorlijk kan verstaan! Arme drommel!" Met een resolute beweging keerde hij zich tot de directeur. „Luister eens," zei hij, zo langzaam en duidelijk mogelijk sprekend, „kan ik die Engelse portier niet eens op zoeken en spreken? De man heeft toch zeker niets besmettelijks? Mis schien doet het hem goed, eens een landgenoot te zien." Signore Arturo luisterde met ge spannen aandacht; toen scheen hij te aarzelen. Het enige wat hij be greep, was, dat de signore inglese waarschijnlijk nog steeds niet aan het bestaan van de portier geloofde en zich in persoon wilde overuigen, dat de man geen mythe was. Zijn vrees, dat de rijke gast zou ontdek ken, hoeveel gevaar voor malaria in deze streek bestond, werd verdron gen door een gevoel van beledigde fierheid. De signore geloofde niet aan zijn onovertrefbare portier goed, hij zou hem zien! „Breng de signore naar het ka mertje van Silvio!" beval hij de hulpportiei". Een lift was het landelijke hotel letje niet rijk; Heron en zijn bege leider beklommen de ene steile trap na de andere en bereikten eindelijk een nauwe, bedompte bovengang. „Ecco, Signore," wees de jonge man en op een gebaar van Heron, dat hij alleen naar binnen wenste te gaan, trok hij zich terug en liep de trap af. Heron klopte licht op de deur; toen hij geen antwoord kreeg, deed hij ze voorzichtig open en keek naar binnen. Het was een armzalig ka mertje; een bed, een wankel kastje en een paar stoelen maakten het hele meubilair uit. Het was er schemerig van de gesloten blinden; vaag onder scheidde hij een blond hoofd op het kussen de man scheen in een koortsige, half-bewusteloze sluime ring te liggen. Voorzichtig sloot hij de deur achter zich en kwam aarze lend dichterbij. De zieke scheen een jonge man van een jaar of vijf en twintig. Hij lag opzij met het gezicht naar de muur. Zo, dit was dus de Engelse portier, die betere dagen gekend had. Zijn ene hand lag op het dek, en het flauwe daglicht, dat tussen de blinden naar binnen viel, glinsterde op een bepaald plekje huid met een zonderlinge metaalglans. Sir Heron stond op 't punt, weer weg te gaan, daar hij de slapende niet wilde storen; half-verstrooid boog hij zich over hem heen, on? te zien, wat die glinstering kon veroor zaken. Toen richtte hij zich met een schok weer op, bleek en bevend. Het glinsterend voorwerp was een gou den ring en die ring herkende hij; het was zyn eigen familiesieraad, dat hij aan May gegeven had! Een ogenblik scheen de kamer om hem heen te draaien en hij leunde zwaar op de stoel naast het bed. Wei'd hij werkelijk gek? Weer boog hij zich over de zieke heen en keek hem in het gezicht en een huive ring van verrassing liep hem kil over de rug. Tenzij hij droomde of gek was kende hij dat gezicht. Het was van dc vluchteling, die op het kermisterrein zo smekend naar hen had opgezien; het gezicht van de man die May in het bos had ont moet! Ja, het was de ring en het was de man. Een woedende, dolzinnige jalouzie maakte zich van hem meester. Als die man niet bewusteloos en weer loos was... Maar de ring wilde hij tenminste terug hebben, Ruw greep hij de hand van de slaper zo ruw, dat de man wakker werd en zich met een ruk omgooide. Hij staarde hem een ogenblik met knippende ogen aan, niet begrijpend; toen richtte hij zich op een elleboog en riep met zwakke stem: „Hé, dat vind ik aardig! U bent die Engelse gast, die sinds een paar da gen hier logeert! Ik heb zc over u horen praten,en gisteren, toen ik me wat beter voelde, en eens voor het raam keek, heb ik u op het terrasje gezien! Wat vriendelijk van u om eens naar me te komen kijken! Ze hadden u zeker verteld, dat ik ook een Engelsman was „Die ring!" onderbrak Heron hem schor. „Die ring wat bedoelt u,... Hallo!" viel hij zichzelf in de rede, terwijl hij naar voren leunde en He ron even strak aanstaarde als deze •hem. „Die ring!" herhaalde Heron met onderdrukte razernij. „Die ring is van mij! Hoe kom jij daaraan, vTaag ik! Hij is van mij!" „Hemel!" mompelde de zieke, „ijl ik nu weer?" Toen voegde hij er hardop bij: „Kent u mij, mijnheer?" „Ik ken je, en jij kent mij. Dat is genoeg. Weiger je, me die ring te geven?" „Die ring?" herhaalde hij langzaam. „Ja, die is van u. Dat weet ik. Maar ik heb hem niet gestolen." Heron's gezicht was vertrokken van woede en jaloezie. „Neen," zei hij hees, „hij werd voor jou gestolen. De valse slang!" „Er moet het een of ander mis verstand zijn," zei de zieke, terwijl zijn gezicht bloedrood werd cn zijn ogen flikkerden. „U bent nogal vrij moedig in uw uitlatingen, mijnheer. De dame die mij deze ring gegeven- 'heeft, verdient dergelijke benamin gen volstrekt niet. Wie heeft ze vals behandeld?" „Mij!" siste Heron, die geheel bui ten zichzelf was. „Mij, de man die- haar liefhad en haar vertrouwde. Ik ken je! Jij was de man, voor wie ze me verraden heeft. Geef mij die ring!" „Ik ik begrijp u niet. Ik ikan er niet uit wijs. Uw ring, ja, ik weet, dat 't uw ring is; en als ik dat niet geweten had, zou ik hem al lang ge leden verkocht hebben. Maar maar hoe komt u in vredesnaam hier?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5