Pa en moe naar de speeltuin toe Samenstelling van de groslijsten in de K.V.P. Slecht weer over Europa Met opgestroopte hemdsmouwen langs de Lammenschansweg MAANDAG 31 MAART 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In de afgelopen week vergaderden de kringadviescommissies van de Ka tholieke Volkspartij om de adviezen samen te stellen in zake de volgorde der gestelde candidaten voor de lijs ten der K.V.P. bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Deze adviezen worden thans aan de leden der partij voorgelegd, die op Zondag 20 April bij de zogenaam. de groslijststemming in de gelegen heid worden gesteld hun stemmen uit te brengen over deze adviezen. Bij die stemming wordt de volgorde van de candidaten op de K.V.P.-lijs- ten definitief vastgesteld. Bij de hieronder volgende adviezen zijn met een X aangeduid de door de verkiezingsraad definitief aange wezen candidaten (kwaliteitszetels en plaatvervangende kwaliteitsze tels). Kring Maastricht: 1. J. H. Maenen, Heerlen; 2. dr. ir. W. J. Droesen, Roermond; 3. J. Peters, Roosteren; 4. ir. F. C. M. Wijffels x), Brunsum; 5. H. C. W. Moorman x), den Haag; 6. H. M. J. Dassen, Heerlen; 7. E. Visch x), Hilversum; 8. jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, Hol- tum-Born; 9. W. J. G. Peters, Venlo; 20. dr. P. J. C. Lebens, Buchten; 11. J. J. N. Selen, Venlo; 12. J. H. G. Hendriks, Berg en Terblyt; 13. Mich. Debats, Maastricht; 14. W. R. G. Lin- ders, Bergen (L.); 15. J. M. Achten, Horst; 16. J. A. A. G. Winkers, Maas tricht. Kringen Leiden, Dordrecht, Mid delburg: 1. M. P. v. d. Weijden, Ze venhoven; 2. C. J. v. d. Ploeg, Haar lem; 3. mr. K. T. M. van Rijckevor- sel x), den Haag; 4. J. A. C. M. v. Dongen, Aardenburg; 5. mr. A. J. M. de Groot x), den Haag; 6. A. C. Dee- renberg, Schoonhoven; 7. M. P. A. Meissen, Wateringen; 8. P. S. van Leeuwen, Noordwijkerhout. Kringen Groningen, Leeuwarden, Assen en Zwolle: 1. prof. mr. C. P. M. Romme, Overveen; 2. B. A. A. Engelbertink, Oldenzaal; 3. mej. dr. A. de Waal x), Utrecht; 4. mr. E. G. M. Roolvink, Almelo; 5. mej. mr. dr. J. C. H. H. de Vin-k x), Utrecht; 6. prof. pater dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., Nijmegen; 7. T. J. de Jong, Bolsward; 8. G. J. Steggink, Hen gelo (O.). Kringen Amsterdam, Rotterdam, den Haag: 1. W. J. Andriessen, Utrecht; 2. Th. D. J. M. Koersen, Am. sterdam; 3. dr. A. M. Lucas x), Rot terdam; 4. mr. F. J. H. Bachg, den Haag; 5. Th. de Groot, Amsterdam; 6. dr. mr. J. A. M. van Staay, den Haag; 7. dr. W. J. Schuijt, Nieuwer Amstel; 8. B. M. Steeman, Rotterdam; 9. mej. G. Stringa, Rijswijk (Z.-H.); 10. J. de Wit. Bussum; 11. drs. J. P. de Heü, den Haag; 12. mr. J. Mom- mersteeg, Amsterdam. Kring Tilburg: 1. P. J. S. Serrarens, Bilthoven; 2. J. J. Fens x), Breda; 3. Chr. J. M. Mol, Etten; 4. dr. W. L. P. Aetherklanken M. de Kort, Goirle; 5. ir. C. J. van Meel, Hilvarenbeek; 6. P. J. M. Schoonenberg x), deni Haag; 7. A. de Wolf, Breda; 8. mr. dr. L. de Gou, Steenbergen; 9. dr. G. M. J. Veld kamp, Breda; 10. C. W. van de Broek, Roosendaal; 11. mevr. A. M. A. van Wesemael-v. Velthoven, Breda; 12. W. R. Casparie, Sneek; 13. R. W. Jans sen, Roosendaal; 14. R. H. Suurmeijer, Breda; 15. mr. S. J. A. F. Kuypers, Bergen op Zoom, Kringen Arnhem en Nijmegen: 1. mej. dr. M. A. M. Klompé, Arnhem; 2. mr. J. M. L. Th. Cals, Nijmegen; 3. drs. M. M. A. A. Janssen x), Zeist; 4. J. H. W. v. Koeverden, Buren (Gld.); 5. mr. J. J. de Haas, Nijmegen; 6. B. Verhoeven, Arnhem; 7. J. Zwanikken, Hilversum; 8. dr. ir. H. B. M. van Dinther, Ede; 9. H. J. S. van Haaren, Druten. Kring Oost Brabant ('s-Hertogen- bosch): 1. F. van Vliet, Eindhoven; 2. H. H. van der Zanden, Eersel; 3. mr. Th. M. J. de Graaf x), Lisse; 4. mr. F. J. van Thiel, Helmond; 5. mr. P. H. Blaisse x), den Haag; 6. mr. dr. N. H. L. van den Hoevel, den Bosch; 7. drs. J. F. A. G. König, den> Bosch; drs. W. K. N. Schmelzer x), Rotter dam; 9. B. J. van Buel, Oss; 10. W. Ph. van Grunsven, Berghem; 11. L. A. M. de Bekker, Empel; 12. J. W. Ho venier, Schijndel; 13. J. M. Th. C. Raymakers, Helmond; 14. H. M. van Lieshout, Eindhoven. Kringen Helder, Haarlem en Utrecht: 1. Th. S. J. Hooy, Haarlem; 2. dr. L. G. Kortenhorst x), den Haag; 3. pater mag. dr. G. Stokman O.F.M., Utrecht; 4. mr. J. M. A. Penders, Utrecht; 5. mej. A. H. Nolte, Amster dam; 6. N. J. Hooyschuur, Koog a. d. Zaan; 7. Jac. Groen, Alkmaar; 8. mr. P. H. G. M. Brugman, Haarlem; 9. mevr. J. A. A. Luyckx-SIeijffer, Am sterdam; 10. F. G. v. d. Gun, Utrecht; 11. ir. N. Molenaar, Almelo; 12. mr. M. L. G. M. Custers, Utrecht; 13. E. P. Clynck, Zaandam; 14. Jacq. M. F. vail Velsen, Haarlem. Kamerleden die niet terugkeren Zeven zittende leden van de Twee de Kamer zullen indien de gros lijststemming geen wijziging meer brengt in de candidatenlijst waar schijnlijk niet in de Kamer terugke ren, namelijk H. Dassen, Heerlen; J. Groen, Alkmaar; mr. J. de Haas, Nij megen; mr. dr. N. van den Heuvel, Den Bosch; mej. A. Nolte, Amster dam; mr. E. Roolvink, Almelo; en Bernard Verhoeven, Arnhem. 20.15—21.45: 1. Actualiteit. 2. Kampvuren langs de Evenaar. 3, Overzicht inzendingen Internationale Fototentoonstelling. Pauze. 4. „Joca- bed", Bijbels spel. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 9.40 .Licht baken", causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolra dio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen). 12.55 Zonnewijzer.. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmu ziek. 14.00 „Peter en de wolf", mu- zieksprookje. 14.30 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je Zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Dr. ir. L. J. Vroom: „Het landbouwvraagstuk in Surina me". 18.00 Nieuws. 18.15 Parkeerpro blemen in de hoofdstad. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.Ü.: Dr. C. van Rij- singe: „Verleden, heden en toekomst van het Nederlandse landschap". 19.00 Amusementsmuziek. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws en wéerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Gram. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Omroeporkest en solist. 22.20 Cello en piano. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond Gezin", causerie. 23.25 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45. Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Mezzo sopraan en piano. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Me^ dedelingen of gram. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.30 Onze Amerikaanse" Buren. 16.00 Gram. 16.30 Voor de kleuters. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gram. 17.30 Piano duo. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Piano spel. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Koorklanken. 19.45 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Gram. 21.25 AVRO-Allerlei. 21.30 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 21.45 Lich te muziek. 22.15 Discogram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.4524.00 Gram. DE A.R. TWEEDE KAMER-_ FRACTIE Het centraal comité van A.R. Kiesverenigingen heeft in zijn ver gadering van 24 Maart j.l. de can didatenlijst voor de komende Twee de Kamer-verkiezingen vastgesteld. Deze zal ter definitieve vaststelling worden aangeboden aan de depua- tenvergadering, die op 9 April in het Gebouw Tivoli te Utrecht gehouden zal worden. In dezelfde vergadering zal ook het program van actie wor den vastgesteld. In alle kieskringen staat als nr. 1 op de lijst dr. J. Schouten. Voor de plaatsen 2, 3 en 4 zijn de kieskringen in groepen verdeeld. Iedere groep krijgt Hier haar eigen candidaten. Voor de kieskringen, gelegen in de provincies Noord-Hol land, Friesland en Utrecht zijn dit mr. A. B Roosjen, A. Stapelkamp en mr. J. Algera. Voor de kieskrin gen in Zuid-Holland en Zeeland: prof. mr. P. S. Gerbrandy, mr. dr. E. P. Verkerk en Chr. van den Heu vel. Voor de kieskringen in Gronin gen, Drenthe, Overijssel, Gelder land. Noord-Brabant en Limburg dr. J. A H. J. S. Bruins Slot, mr. J. Terpstra en A- W. Biewenga Wzn. Iedere kieskring zal zelfstandig mogen uitmaken, in welke volgorde de voor de groep, waartoe die kies kring behoort, aangewezen candida ten worden geplaatst op de nrs. 2 t/m 4. In alle kieskringen zullen op de nrs 5 t/m 18 dezelfde candidaten worden geplaatst. Dit zijn: 5. dr. J. Fokkema; 6. ds. C. van der Zaal; 7. dr. J. van Baal; 8. H. van Eysden; 9 drs. C. P. Hazenbosch; 10. mr. dr. J. Meulink; 11. dr. W. P. Berghuis; 12. mr. dr. N G. Geelkerken; 13. W. Noomen; 14'. prof. dr. L. W. G. Scholten; 15. mr. T. A. van Dijken; 16. J. Smallenbroek; 17. mr. J. J. Hangelbroek en 18. mr. Th, A. Ver steeg. Veertia minuten zonder stroom Kortsluiting in landelijk net Zaterdagavond om half twaalf viel plotseling in Den Haag, Leiden en omgeving, Delft, Dordrecht en Al phen aan den Rijn de stroom uit, ten gevolge van een kortsluiting in het landelijke 150.000 voltskoppelnet. Onmiddellijk werd een aantal tech nici gemobiliseerd en met assisten tie van de electrische centrales in Amsterdam, Velzen en Utrecht, kon de storing na veertig minuten opge- heven worden. I Plotseling zaten alle huizen in het j donker, trams stonden stil, bioscopen I waren in duisternis gehuld.' Wie nog niet op bed lag, zocht haastig kaars en lucifers. Even later zag men door de ramen spookachtige vlammetjes van brandende kaarsen heen en weer dansen. Het ergst waren de trampassagiers er aan toe. Wachten of lopen? In het eerste geval wist men niet hoe lang het duren zou, in het tweede geval moest een ijzige sneeuwstorm getrotseerd worden. In Den Haag werden de H.T.M.-auto- bussen bestormd. Om tien minuten na middernacht was het leed echter geleden. De oorzaak van deze storing is r.pg niet bekend. Dat deze plaats vond in zes verschillende plaatsen tegelijk, is te verklaren door de na oorlogse stroomvoorziening, die mee brengt, dat een aantal gemeenten zichzelf niet bedruipen kan en extra stroom moet ontvangen uit andere plaatsen, zelfs uit het buitenland. Deze bijlevering geschiedt op het landelijk net, waarin een storing in staat is hele gebieden zonder stroom te zetten Het vertrek van koningin en prins Prinses Wilhelmina zal er niet bij zijn De vier prinsessen zullen zo ver nemen wij niet op Schiphol zijn, morgenmiddag bij het vertrek van haar ouders naar de Verenigde Sta ten. Op paleis Soestdijk zullen zij af scheid nemen, opdat zij niet de school behoeven te verzuimen. Ook Prinses Wilhelmina zal van de I Koningin en de Prins reeds op paleis I Soestdijk afscheid nemen. Sympathie en dollars De .Zondagsbladen vari New York 1 hebben lange artikelen óver de Ne derlandse koninklijke familie gepu bliceerd. De „Sunday News" zegt, dat er veel op het spel staat bij het bezoek van koningin Juliana aan Amerika. Sympathie voor de per soon van de koningin zou wel eens kunnen betekenen, dat Nederland dollars ontvangt en dat Amerika de Nederlandse troon zal steunen. Veel zal afhangen van de rede, welke koningin Juliana in het Congres zal houden. Deze gebeurtenis zal door radio en televisie over het gehele land uitgezonden worden. De „New York Times" publiceert ir. haar weekblad een bericht van de correspondent in Nederland, Daniel Schorr, waarin deze een persgecprek met de koningin op het paleis Soest dijk beschrijft. De koningin, zo zegt hij, houdt niet van „koninklijk praalvertoon". Zij handhaaft met vaste hand haar rol van echtgenote en moeder. KONINGIN EN PRINSES BEATRIX BIJ HUWELIJKSINZEGENING TE BAARN. Bij de huwelijksinzegening van Jkvr. C. C. H. Hooft Graafland uit Baarn met ds. W. Dijckmeester uit Vorden, die Zaterdagmiddag is ge schied in de Nederlands Hervormde kerk te Baarn, waren Koningin Ju liana en Prinses Beatrix aanwezig. TWEEDE KAMER OP PAAS-RECèS. De werkzaamhedex. de Tweede Ka mer in haar huidige samenstelling lopen ten einde. Naar verwacht wordt, vergadert de Kamer nog slechts enkele dagen gedurende deze week om dan op Paas-recès te gaan tot het laatst der maand. De lopende werkzaamheden zullen dan nog een vergadering in beslag nemen. Voorts zullen in Mei nog enige dagen nodig zijn om de openbare behandeling van een aantal wetsontwerpen af te doen. De Kamer gaat dan naar huis om vóór de verkiezingen niet meer bij een te komen, buitengewone omstan digheden daargelaten. Rembrandt - de Nachtwacht. Wacht één nacht... wacht tot morgen! Niet alleen het Haagse, ook het Voorburgse gasbedrijf heeft met moeilijkheden te kampen. Ten gevolge van het koude weer worden er veel meer gaskachels e.d. aangestoken dan noi-maal en indirect is ook de storing bij het Haagse Gasbedrijf van invloed. Voorburg betrekt namelijk nog een gedeelte van zijn gas uit Den Haag, al is men er thans bezig zich geheel zelfstan dig te maken. Het gevolg* van een en ander is dat in verschillende ge deelten der gemeente de druk slechts gering was. Het had wel iets meer kunnen zijn, zo vertelde de directeur ons, maar men vond het verstandiger de druk in de ochtend laag te houden om tegen de „kookuren" over een reserve te kunnen beschikken. De koudste lentedag van deze eeuw Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Europa wordt de laat ste tijd gekenmerkt door wel bijzon der schrille tegenstellingen. Dit is voor een groot deel het ge volg van het feit, dat de winter in Rusland pas tegen eind Februari haar intrede deed en de temperatu ren daar boven de eindeloze met sneeuw bedekte vlakten in de loop van Maart tot voor de tijd van het jaar bijzonder lage waarden daal den. Boven Noord-Afrika en Zuid- Europa daarentegen deed de zon met het lengen der dagen haar in vloed steeds meer gelden, zodat het daar voortdurend waxmer werd. Aan het einde van de vorige week bereikte de strijd tussen de koude en de warme luchtmassa's een hoog tepunt. De koude, die vanuit Rus land met Noordoostelijke winden over ons land naar de Golf van Bis- caye werd geblazen, kwam daar in contact met een warme luchtstroom, die over Portugal en Spanje naar het Noorden bewoog Hier ontwik kelde zich een diepe depressie, die Zaterdag de wind bij ons tot storm achtig deed aanwakkeren en ons de koudste lentedag van deze eeuw be zorgde. Op de meeste plaatsen bleef de temperatuur bijna de hele dag ender nul. Hierbij viel voornamelijk in de Noordelijke helft van het land een flink pak sneeuw. Maandagmorgen meldde Den Helder een sneeuwlaag ten dikte van 8 cm, Groningen van 5 cm. Delen van 7 cm en De Bilt en Leeuwarden van 3 cm. In het uiterste Zuiden van Lim burg daarentegen kon de warme lucht Zondagmiddag net even bin- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD. Over het algemeen veel bewol king en morgen later op de dag kans op sneeuw of regen. Zwak ke tot matigt en later wellicht weer tot krachtig toenemende Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 1 April: zon op 6.15, onder 19.14, maan op 9.14 en onder 22.40 uur. nendringen en liep de temperatuur tot 10 graden op, terwijl het in Gro ningen nog vroor. In de nacht van Zondag op Maan dag werd de. warme lucht echter weer uit Zuid-Limburg verdreven en daalde de temperatuur in enkele uren weer tot het vriespunt. De grootste temperatuurtegenstel- lingen kwamen echter in de Balkan voor; dit gebied werd Zondag over stroomd door bijzondere hete lucht uit de Sahara, zodat de temperaturen in Joegoslavië plaatselijk tot niet minder dan 34 graden opliepen, ter- Iwijl het vlak ten Noorden vap de Karpaten nog vroor. Op het ogen blik ziet het er uit, dat aan deze uit zonderlijke toestand nog geen einde komt. Bij Portugal bevindt zich n.l. een nieuwe depressie, die zich in de richting van Frankrijk en het Al- I pengebied uitbreidt, en de Noord- oostelijke winden over onze omge ving later weer in kracht zal doen I toenemen. i Hittegolf in Italië In Frankrijk is in het gebied van Parijs en in het Noorden en het Noordoosten veel regen gevallen. Het water in de Seine, Meurthe en ande re rivieren stijgt. In de Elzas en de Vogezen is vier tot vijftien cm. sneeuw gevallen. In Zuid-Frankr'jk echter heeft men geen last van re gen of vorst gehad; In West-Duitsland is het gevaar voor overstromingen door het smel ten van de vele sneeuw, die in de afgelopen 48 uur is gevallen, toege nomen. Het water in de Rijn is enige cm gestegen en in Bonn is de linker oever achter het Westduitse parle mentsgebouw overstroomd. In het gebied van Frankfort is de Ma,in op verscheidene plaatsen buiten de oevers getreden. Ook in Berlijn is veel sneeuw gevallen. In Moskou zijn in de afgelopen BOERDER1JBRAND BIJ MAASTRICHT. Zondagmiddag is brand uitgebro ken op de hooizolder van de boerderij van H. Wahlen, aan de Brusselse weg te Maastricht, nabij de Belgische grens. De brand werd ontdekt door een zevenjarig zoontje van de boer. Het vee werd direct naar buiten gejaagd en spoedig sloegen de vlammen uit het dak van de stallen. Schuur en hooizolders brandden geheel uit: Alhoewel het woonhuis ernstige schade opliep, kon het behouden blij. ven. Twee personen die behulpzaam waren bij het in veiligheid stellen van inboedel en graan, werden licht gewond. De brand ontstond vermoe delijk tengevolge van het broeien van stro, dat door de regen van de laatste dagen nat was geworden „Nu gaan die lieve pa en moe nooit meer naar de speeltuin toe" was het bijna geworden. Want hoewel de kinderen het liedje van Heleentje nog van 's morgens vroeg tot 's avonds laat langs de straat lopen te kwelen en met een bijna onhoudbare span ning uitkijken naar het moment, waarop zij de film „Naar de speel tuin" kunnen gaan zien, dreigde er in de wereld van de volwassenen grote ruzie te ontstaan naar aanleiding van de film, waartoe het speeltuinlied heeft geïnspireerd. Zoals men weet werd de film „Naar de speeltuin" practisch geheel opgenomen in een ontspanningsgele genheid tussen Den Haag en Wasse naar. „Waarom", zo heeft de commissie tot regeling van een goede sociale ontspanning zich terecht afgevraagd, „moet deze film nu weer geheel in Den Haag worden opgenomen. Zijn de mensen er zo gezellig? Nee! De hoofdstad van Nederland is deze plaats ook niet en zelfs kan men sinds jaren niet meer van de Resi dentie spreken. Maar waarom dan?" De filmers hebben op deze schran dere vragen geen antwoord kunnen geven, maar uiteraard voelden zij er ook niets voor, om de opnamen, die bijna gereed waren', gedeeltelijk te la ten vervallen, om elders opnieuw honderden meters van het kostbare celluloid te moeten gebruiken. Weer een probleem. En met deze ontwikkeling van de speeltuingeschiedenis had Nederland er weer een probleem bij. Volgens het bureau van de statistiek probleem nummer 514.008 sinds de bevrijding en dan alleen maar op het terrein, dat door het Ministerie van Onder' wijs, Kunsten en Wetenschappen wordt bestreken. Gelukkig heeft de minister zich in hoogst eigen persoon met de kwestie bemoeid. Het rijk zal nu een subsi die verstrekken, waardoor het moge lijk wordt het aantal opnamen uit te breiden. De scenario'-schrijver heeft onmiddellijk de uitbreidingsmogelijk heden onderzocht en het resultaat is, dat de film een draaitijd zal krijgen van een half uur in plaats van twin tig minuten. De toekomstige bioscoopbezoeker zal niet meer uitsluitend een blik be hoeven te werpen in een Haagse speeltuin. Hij zal ook zien, hoe een huisgezin ontwaakt op een vacantie- dag en pa en moe, na de kindertjes in het bad te hebben gestopt, hun dag opofferen om de peuters de speeltuingenoegens, met inbegrip van de misselijkheid door limonade, te la ten genieten. 's Lands hoofdstad. Allereerst kwam het besluit af, om Amsterdam in dc opname te betrek ken. De vrijmoedige Mokumse jeugd heeft uiteraard acteertalent en zij werd in staat geacht, om een zeer komisch element in de film te bren gen. Vrijdag is er derhalve de gehele middag in Amsterdam gefilmd. De Zaterdag werd besteed voor Haarlem en gisteren zijn er zeer geslaagde op namen in Hilversum gemaakt. In alle plaatsen was de toeloop van kinderen beangstigend groot. Alle scholen waren vertegenwoordigd en het kostte de organisatoren werkelijk moeite, om de toegestroomde jeugd ervan te overtuigen, dat ze er heus niet allemaal op konden. Merkwaardig is echter het ver schijnsel, dat slechts zeer weinige pa en moe's zich beschikbaar stelden, om als filmsterren te fungeren. Ex- waren wel volwassenen, die hun kin deren naar de opname-plaatsen bege leidden, maar zodra hun gevraagd werd voor de lens te treden, trokken zy zich schielijk terug. Teneinde raad hééft men beroeps acteurs en -actrices in de arm moe ten nemen, om in ieder geval enkele binnenopnamen van een ontwakend gezin te kunnen maken. Dit is inmid dels in Rotterdam geschied. Afronding van het geheel. Na al deze strubbelingen is de ver lengde film thans bijna voltooid. Er is nog slechts behoefte aan een serie buitenopnamen op een grote weg, waar vaders en moeders met hun kinderen naar een speeltuin wande len. Gezien de grote groepen, die hiervoor nodig zijn, is het onmogelijk om beroepsartisten te werven. Leiden heeft echter ook aange vraagd om als opname-plaats in aan merking te mogen komen en daar door hebben de organisatoren hun oog op de Sleutelstad laten vallen. „Scherf en Schop", de plaatselijke liefhebberij-vereniging, welker leden er in de zomermaanden op uittrek ken om te spitten naar scherven en gouden munten van Romeinse leger plaatsen is van gemeentewege met de organisatie belast. De vereniging zelf is er van over tuigd minstens 75 leden voor dit doel op de been te kunnen brengen. Er zijn er echter 450 nodig. Gelukkig hebben diverse amateurtoneelvereni gingen hun medewerking toegezegd en voor de resterende 200 personen verlaat men zich geheel op de mede werking van de Leidse burgerij. Geen nieuwsgierigen. Iedere Leidenaar, die er iets voor voelt, straks, bij het filmfestival in Cannes, op het witte doek te ver schijnen, kan zich aanmelden. Liever nog 600 dan 450 personen, menen de organisatoren, die het laatste cijfer als het minimum beschouwen. Liefhebbers kunnen zich morgen aanmelden tussen half twaalf en half een bij de hoofdingang van de speel- week temperaturen van 25 tot 28 gra den onder nul gemeten, de laagste in dit gebied sedert 100 jaar. In het Zuiden van Engeland is Zondag de storm, die drie dagen heeft gewoed, afgeflauwd. In het Noorden zijn door zware sneeuwval wegen en spoorlijnen geblokkeerd. In Midden-Engeland is vijftien cm sneeuw gevallen. In Italië echter hebben oe inwo ners van de zon kunnen genieten. In het Zuidelijk deel van het land heerst zelfs een hittegolf. In Napels bereikte het kwik 32 graden Celsius in de schaduw en de boeren vrezen, dat de hitte schade zal veroorzaken aan de oogst. Men verwacht echter, dat de hittegolf niet veel langer dan 48 uur zal aanhouden. tuin gelegen tussen de Lammen schansweg, Hycinthenstraat en Ko- ninginnelaan. Hier zal hun een rode deelnemerskaart worden uitgereikt plus een rijksdaalder voor enkele con sumpties. Om kwart voor een zullen de op namen beginnen. Op dat moment zullen degenen, die niet voorzien zijn van de rode kaart door de politie achter een touw worden gezet, opdat zij het filmen niet zullen verstoren. Het verkeer zal worden omgelegd. Alleen de Blauwe Tram voor Den Haag zal in het spel betrokken wor den. Deze zal namelijk twee wagens met vaders, moeders en kinderen aanvoeren. Tegelijkertijd zullen er stromen ouders en joelende kleuters OD de Lammenschansweg in de rich ting van de speeltuin wandelen. Vóór twee uur zullen de opnamen afgelopen zijn. Richtlijnen. Het is verboden om kinderen mede te brengen. De kinderen, die bij de opnamen aanwezig zullen zijn, ko men van diverse zangkoortje uit plaatsen, waar onmogelijk gefilmd kon worden. Leiden mag dus uitslui tend voor volwassenen zorgen. Degenen, die zich komen aanmel den, dienen er zomers en sportief uit te zien. Men kan uiteraard niet in werkkleding verschijnen. Aanbeve ling verdient voor de heren: Licht zo merpantalon, plusfour of korte broek. Geen hoge boorden en dassen, indien mogelijk graag Schillerkragen of sporthemden met opgestroopte mouwen. De dames gelieven in fleu rige zomerjurken te verschijnen. Bad pakken zijn ten strengste verboden. Het moet een film voor alle leeftij den worden. Tenslotte is er veel te zeggen voor rugzakken, boodschappentassen, waaruit de halzen van limonade-fles sen steken en meer van die typische uitgaansrequisieten Indien allen medewerken zal het filmen een vlot verloop hebben. Mas sa-regisseurs zullen medewerking verlenen, zodat geen enkele Leide naar bang behoeft te zijn ,dat hij het niet zal begrijpen. Het is heel eenvoudig! Houdt dus de eer van de goede Sleutelstad hoog! Directeur van „Artis" Dr. E. F. Jacobi uit Boskoop Dr. E. F. Jacobi, directeur van de Rijkstuinbouwschool en rijkstuin- bouwconsulent te Boskoop, zal op een nog nader te bepalen tijdstip dr. A. L. J. Sunier als directeur van Artis Natura Magistra te Amsterdam op volgen. In een kort onderhoud, dat „Trouw" Zaterdag met de nieuwe directeur van Artis mocht hebben, vertelde deze, dat hij zich verheugt over deze benoeming. „Ik ken Artis uit mijn studenten tijd", aldus dr. Jacobi, die 44 jaar oud is en in» Leiden zoölogie en botanie heeft gestudeerd. Na de voltooiing zijner studie is hij vier jaar verbon den geweest als leraar aan de Rijks H.B.S. te Goes, daarna volgde zijn be noeming te Boskoop. „Hoewel ik 1 September naar Am sterdam kom, zal mijn benoeming tot directeur eerst geschieden nadat dr. Sunier mij heeft ingewerkt. Dat zal zeker enige maanden vorderen". Dr. Jacobi heeft een speciale studie gemaakt van de gedragsleer van het dier. Dr. Sunder, die lange tijd de schep- ter over de Amsterdamse dierentuin heeft gezwaaid, moet wegens zijn leeftijd zijn arbeid neerleggen. Dr Jacobi volgde in Juli 1939 ir. C. P. Moerlands in Boskoop op, als Rijkstuinbouwconsulent en directeur van de tuinbouwschool. Zij, die bij het werk van de Tuinbouwschool ge ïnteresseerd zijn, kunnen weten, dat in de dertien jaren, waarini dr. Jacobi zijn beste krachten heeft gegeven, veel ten goede is veranderd. In deze periode moest ten opzichte van het onderwijs vaak veel gewijzigd wor den. Dit moest worden aangepast aan de behoeften van de oud-leerlingen, die tot uitdrukking kwamen door de practijk-ervaringen, en waarbij de talen een belangrijke rol speelden, aangezien zij, die waren afgestudeerd overwegend naar vreemde oorden to gen. Dit alles bracht met zich, dat een uitbreiding van dit onderwijs noodza kelijk werd, waardoor de éénjarige cursus uitgroeide tot een driejarige, zodat de leerlingen na te zijn ge slaagd, in allerlei functies naar verre gewesten konden trekken. Het kwam zelfs zover, dat speciale aandacht werd gewijd aan de Spaanse taal, no dig voor hen. die zich in Zuid-Ame- rika wilden vestigen; De uitbreiding van het onderwijs bracht vanzelf sprekend mede, dat ook het onderwij zend personeel moest worden uitge breid. Bij dit alles kwam nog een belangrijke factoi-, n.l. „De Proeftuin" waarvoor in 1941 een wetenschappe lijk onderzoeker was aangesteld. De ze bleek echter het vele werk, dat op zijn schouders werd gelegd, niet te kunnen dragen, met als gevolg dat in 1950 een tweede dergelijke kracht werd aangesteld; beiden worden mo menteel gesteund door een viertal assistenten. Hierdoor is de Proeftuin) niet alleen van plaatselijke beteke nis gebleven, doch tot een landelij ke betekenis geworden. Het geheel overziende geeft dit een duidelijk beeld van hetgeen in deze dertien jaren onder leiding van dr. Jacobi is bereikt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2