in de pijp! Douwe Egberts tabak- Tegengaan van lichtvaardige echtscheiding Wet aanvaard Huurverhoging geadviseerd van gemiddeld 25 percent Jiwde GOLF £ied aan deze tijd KAAS VOOR AMERIKA Zondaqmobqen ABRAHAM GEZIEN ZATERDAG 29 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft Vrijdag middag- het wetsontwerp tot het te gengaan van lichtvaardige echtschei ding aangenomen met 67 tegen 12 stemmen, die van de V.V.D. en de C.P.N. Het oorspronkelijke amenidement- Ploeg-Ploeg inzake de vermelding in het request van kerkgenootschappen en organisaties van levens- en we reldbeschouwelijke aard, werd ver vangen door een nieuw amendement, waarin als afzonderlijk punt vermeld worden organisaties van ideologische aard. Dit amendement werd aangenomen met 56 tegen 23 stemmen. Van de overige amendementen werd alleen aanvaard dat van de heer Bachg inzake geheimhoudingsplicht voor de leden van de gezinsraad en toegevoegd personeel. De aanvaar ding geschiedde zonder hoofdelijke stemming. Mevrouw FORTANIER-DE WIT (V.V.D.) verklaarde dat haar fractie tegenstemde, omdat het amendement- Van der Feltz tot het facultatief stel len van de verwyzin. naar de gezins raad was verworpen. De heer STOKVIS (C.P.N.) zeide, dat zijn fractie tegen stemde, daar de in de amendementen voorgestelde verbeteringen niet zijn aanvaard. Vervolgens heeft de Kamer zich be zig gehouden met het wetsontwerp tot instelling van een voedingsraad. Bij de artikelsgewijze behandeling kwamen twee amendementen apru de orde. De heer MOL (K.V.P.) wilde de voedingsraad niet uit achttien, doch uit twintig leden doen bestaan en voorts de niet-ambtelijke leden ter benoeming te doen voordragen door bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen organisaties. Staatssecretaris MUNTENDAM nam deze amendementen over. Het wetsontwerp werd z.h.s. goed gekeurd. Aan de orde kwam daarna een drietal wetsontwerpen tot wijziging van begrotingen verband houdende met de deelneming van het Rijk in de uitvoering van de ontwikkelingsplan nen. e heer NEDERHORST (Arb.) meende, dat men uit het feit, dat de industrievestiging in Zuidoost Dren the is geslaagd, niet mag concluderen, dat dit elders ook zal gelukken. Hij pleitte voor bestuurlijke voorzienin gen door oprichting van industrie schappen. De heer JANSSEN (K.V.P.), op merkend, dat er gebieden zijn, die er nog slechter aan toe zijn dan de ont wikkelingsgebieden, zeide, dat zul ke gebieden geholpen zullen moeten worden door sociaal-economische ver heffingsplannen. Ontwikkeling ter plaatse is z.i. het eerst nodige; migra tie kan geschieden voor zover nood zakelijk. De heer STAPELKAMP (A.R.) sprak de verwachting uit, dat de wer ken, die nodig zijn, zullen worden uitgevoerd als vrijt werken. WEER 300 HA BOS EN HEI VOOR DE MILITAIREN. Het ministerie van Oorlog heeft het plan een 300 ha groot complex bos- en heidegronden bij het snij punt van de wegen AlmenVorden en ZutphenLochem als militair oefenterrein te vorderen. Dit terrein acht men nodig voor infanterie- onderdelen in het Oosten van ons land, die niet over voldoende oefe ningsruimte beschikken. De terreinen zullen geopend blij ven voor recreatie-doeleinden. Het gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde Donderdagmorgen in hoger beroep de heer Fedde Schurer te Heerenveen tot 150 gulden boete. De heer Schurer heeft terechtgestaan wegens belediging in een dagbladarti kel van de Heerenveense kanton rechter, die geen Fries wenste te ver staan. De eis voor het Hof was geweest: twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en op formele gronden vernieti ging van een gelijkluidend vonnis van de Leeuwarder politierechter. Prof. dr. G. Brom zal na zijn aftre den als hoogleraar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen 'n biogra fie schrijven over Cornelius Broere, die de geestelijke vader was der emancioatie der Katholieken in Ne derland. De ambtelijke lonen- en prijzen- commissie heeft, naar Het Vrije Volk meldt, in een advies van de regering een huurverhoging van gemiddeld 25 percent voorgesteld op alle voor December 1940 gebouwde woningen. Deze huurverhoging, die voor het platteland procentueel hoger zou zijn dan voor de steden, zou uiterlijk 1 Januari 1953 moeten ingaan. De commissie heeft de regering voorts geadviseerd een groot deel van de opbrengst van deze nieuwe huur- ronde te bestemmen voor een huur- fonds, waaruit de nieuwe bouw van woningen kon worden gesteund. Het rapport van de commissie gaat er van uit, dat de huurders van oude woningen door een compensatie geen nadeel van de huurverhoging zullen ondervinden. Voor de huurders van na-oorlogse woningen betekent het een voordeel, omdat zij wel in de compensatie zullen delen, maar geen huurverhoging zullen krijgen. De opbrengst van de nieuwe loon- ronde wordt geraamd op 150 mil- lioen per jaar. Het ambtelijk advies schijnt er van uit te gaan dat een derdé deel hiervan ten goede zal ko- mey aan de eigenaren. Een bedrag van 100 millioen zou jaarlijks in een te vormen huurverevenings- fonds worden gestopt. Hieruit zou dan de woningbouw gesubsidieerd worden. Het blad wijst er op, dat nu het advies gereed, gekomen is, het te verwachten is, dat de ministerraad het rapport naar de Sociaal Econo mische Raad zal zenden. Het is niet te verwachten, dat van het kabinet nog voorstellen zal doen. Faciliteiten voor jonge toeristen Voor gemakkelijker reizen van ge zelschappen van jongelui in de vijf landen van het pact van Brussel zal op 1 April een bijzondere regeling komen. De nieuwe regeling betreft een vereenvoudigd uniform collectief pas poort met voordeliger voorwaarden van uitgifte en gébruik voor reizen in Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland. De leeftijdsgrens is verhoogd van 18 tot 21 jaar. Verder behoeven gezelschappen van jongelui op collectief paspoort, mits alle leden er van jonger dan achttien jaar zijn, geen visum meer voor reizen naar Frankrijk en En geland. Wanneer er ouderen dan achttien jaar bij zijn (afgezien van de leider van het gezelschap die een gewoon individueel paspoort moet hebben en aan de gewone paspoort regeling is onderworpen) is voor En geland wel een visum vereist, doch dit zal dan gratis worden verstrekt. Volgens de nieuwe regeling zullen gezelschappen van ten minste vijf en ten hoogste vijftig jongelui in aan merking kunnen komen voor een collectief paspoort, te verkrijgen bij de gewone bureau's, wanneer de reis uitgaat van een school, jeugdvereni ging e.d. De vijf landen zullen een uniform document als collectief pas poort invoeren. De inboedel van wijlen Willem Mengelberg is verkocht. De totale opbrengst, die rond 150.000 be draagt, komt ten goede aan de Wil lem Mengelberg-stichting, die er on der meer het landhuis van de mu ziekmeester in Zwitserland van zal onderhouden. Reeds nadert het zijn bestemming als rust- en vacantie- oord voor musici, waarbij Nederlan ders de voorrang hebben. De Toeristenbond A.N.W.B. deelt mede, dat de voorgenomen verlaging van de visa-kosten voor Duitsland thans definitief op 1 April a.s. zal ingaan. Dc kosten voor een visum geldig voor één reis zullen dan /'4.50 bedragen, in plaats van 7.50 tot dusverre, het visum voor meerdere reizen is van f 14.50 tot 9.— ver laagd. Een doorreis visum, waarvan de kosten tot dusverre f 2.bedroegen, zal van af 1 April gratis worden verstrekt. Het reizigersverkeer tus sen Nederland en de Duitse Bonds republiek is hiermede aanzienlijk vergemakkelijkt. (Advertentie.) 20 a 30 pCt. van studenten Technische Hogeschool haalt diploma niet Te talrijk blijft aan de Technische vesting e.d. Het boekje is op aanvra- Hogeschool het aantal studenten, dat ge verkrijgbaar bij de Centrale Com- de etndsareep niet bereikt; alleen al voor Studlebelangen, Oude van het aantal jaarlijks Ingeschreve- over de huisvesting der studenten nen geeft volgens een ruwe schatting x in Delft vernamen wij, dat voor de r.abye toekomst plannen bestaan voor 20 a 30 pet. de studie op. In sommige studie-richtingen stu deert slechts de helft van het aan tal nieuw Ingeschrevenen af. een groter project dan de bestaande studententehuizen .Duyvelsgat" en „Sint Jansbrug", welke goed en goed koop voorzien in de behoefte aan on derdak. Met dit nieuwe project hoopt men te bereiken, dat het aantal spoor studenten afneemt. In het belang der adspirant-studen- ten en dat der overbevolkte T.H. heeft de Delftse studentenraad, di rect na de oorlog al, de voorlichting van hen, die na de middelbare financiële toestand Vail school, naar Delft willen gaan, ter hand genomen. Dit jaar heeft de lei ding der T.H. die voorlichting een bredere basis gegeven, door hierbij ook hoogleraren, i.c. de senaat, in te schakelen. Niet alleen is pas een uit stekend inlichtingenboekje van de pers gekomen, ook mondeling zullen belanghebbendenen hun ouders) worden voorgelicht en wel door een hoogleraar en een oudere-jaarsstu dent. Dit geschiedt Zaterdag 5 April in verscheidene plaatsen van ons land. Er studeren momentel ruim 5000 studenten in Delft, terwijl de accom modatie eigenlijk amper op 3-500 is ingesteld. In het nieuwe inlichtingenboekje, samengesteld door een gemengde commissie uit hoogleraren en studen ten bestaande, onder voorzitter schap van prof. dr. W. Boomstra, krijgt de adspirant student een goed inzicht in wat „studeren in Delft" nu eigenlijk inhoudt, wordt hij voorge licht over het studentenleven en vindt hij tal van practische inlichtin gen over uitstel van militaire dienst, mogelijkheid van beurzen, van huis- Bij het werk aan de spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek is gister middag de 20-jarige arbeider M. uit Oosterbeek door een zware ijzeren balk getroffen en ernstig gewond. De balk, die men van de brugboog af twaalf meter moest laten zakken, schoot uit de stTop. Tijdens een sneeuwstorm is de ruim zeventigjarige J. Nierman uit Uithuizermeden, die op de fiets een bezoek had gebracht aan zijn broer, te water geraakt en verdronken. De nieuwe autoweg tussen Eindhoven en Leende met aanslui ting op dc weg naar Limburg zal op 10 April voor het verkeer worden opengesteld. CULEMBORG KRIJGT KONINKLIJK BEZOEK. De stad, die bij de herdenking van Van Riebeeck in Nederland een grote plaats inneemt, Culemborg, mag op 28 Mei bezoek van Koningin Juliana verwachten. PLOEGSCHAAR SNEED KABEL DOOR. Stichting Duinrell Mede naar aanleiding van geruch ten, dat de Stichting Duinrell, die zoals bekend begaafde jonge kunste naars een kans geeft om zonder financieel risico hun kunst tot het publiek te brengen, geen subsidie meer van het ministerie van O. K. en W. zou krijgen, werden gister middag van de zijde van de stichting enige mededelingen aan de pers ge daan. Namens het voorlopige bestuur vertelde mr. A. H. van Gelder, dat de stichting, die zich vijf jaar lang in een bloeiend leven mocht verheu gen, er financieel slecht voorstaat. Er is een schuld en men zal tot sa neringsmaatregelen dienen te komen. De stichting, aldus spr., heeft ener zijds de steun nodig van publiek, pers, bedrijven, en ondernemingen en anderzijds subsidie van de over heid. Hoewel de stichting aan het departement van O. K. en W. om steun heeft gevraagd, heeft dit mi nisterie tot nu toe een weifelend standpunt ingenomen. Mr. van Gel der hoopte, dat het voorlopig 'bestuur •het departement zou kunnen over tuigen van de noodzakelijkheid van subsidie. Ook za] het aantal dona teurs, dat nu 1100 bedraagt moeten worden uitgebreid. Tot nu toe was er een raad van toezicht en een raad van beheer, die samengesteld was uit een aantal kunstenaars. Men is tot het inzicht gekomen, dat de daad van beheer in de toekomst gevormd zal moeten worden door mensen, die bedreven zijn in het organiseren. In de toekomst wil men dan ook een speciale adviesraad voor artis tieke aangelegenheden creëeren, waarin vooraanstaande Nederlandse kunstenaars zitting hebben. De pia nist George van Renesse voerde daar na het woord. Hij zeide niet te spre ken namens de stichting Duinrell, maar verklaarde op het standpunt te Dezer dagen was de heer A. Koo- ger met een zware tractor aan het ploegen op Zuid-Eeierland op het eiland Texel. Ondanks het feit, dat hij klompen aan had en op een dik rubberkussen zat, voelde de ploeger plotseling een lichte electrische schok. De heer Kooger meende, dat er iets aan de electrische installatiestan, dat het van groot belang is, dat van de tractor mankeerde en stelde een onderzoek in. Het bleek dat hij een 2500-voltskabel van het electri- citeitsnet met de scharen van zijn ploeg had doorgesneden. De kabel diende voor de toevoer van electri sche stroom naar het dorp De Koog. Daar heeft men dan ook een halve dag zonder stroom gezeten. „Trouw". ook in ons land aan kleinere talen ten kansen gebden worden. De heer Van Renesse wees er daarbij op, dat men ook wat deze kleinere talenten betreft toch zeer selectief te werk dient te gaan. In Den Haag organi seerde de stiohting per jaar ongeveer vijftig uitvoeringen, waaraan vele jongeren, maar ook vele ibekende kunstenaars meewerkten. LANDARBEIDERS NAAR DE SOVJET-UNIE? Naar wy vernemen heeft het Christelijke Nationaal Vakverbond een der bij deze bond georganiseer de landarbeiders uit Oostwold (Gro ningen) geroyeerd op grond van het feit, dat hij met nog een groep andere arbeiders binnenkort een reis zou gaan maken naar de Sov jet-Unie. Bij de reis, die ongeveer drie maanden zou duren, worden, naar verluidt, verschillende Gronin ger landarbeiders betrokken. Van de zijde van het N.V.V. deelde men mede, dat er ook twee N V.V.-leden mede zouden gaan, doch bij infor matie bleek, dat de betrokkenen geen lid van het N.V.V. waren. Ook Melkweg heeft een Wegenwacht De A.N.W.B. ontving dezer dagen een hartelijk bedankje van het Commando Luchtverdedi ging voor door een Wegenwacht aan de Luchtvaart bewezen diensten. Onlangs wilde de motoren van twee van vier op het vliegveld Beek (L.) startklaar gemaakte Spitfires niet aanslaan. Wat er ook gebeurde, in deze „vuur- spuwertjes" was geen vonkje le ven te krijgen. Een ganse nacht bleven machi nes en bemanningen op het vliegveld, totdat in de ochtend uren de.... wegenwacht kwam opgedraafd. Het euvel was be trekkelijk gering, wanit de ma chines kregen niet genoeg vol tage voor de startmotoren. Wegenwacht M. Claassens four neerde een paar flinke starter kabels en kort nadien brulden de motoren. „Bedankt, wat krijgt u". brul de de commandant tegen het la waai van zijn nu vurige vogel tjes in. „Niets, dat is onze service", brulde Claassens terug. En ira zijn dagrapport schreef hij „twee vliegtuigen met goed gevolg ge holpen met starten". Reeds eerder bracht Claassens een verkeersvliegtuig op het veld bij Beek op gang. Een zij ner collega's slaagde er in om een op de weg Utrechtden Bosch gestrand sportvliegtuig weer luchtvaardig te krijgen. Zo kent de Melkweg dan toch een wegenwacht. Claassens draagt onder zijn vrienden de erenaam „Stuntstarter no. 1". Luisteraars moeten zegels plakken Conform de eis veroordeelde de Rotterdamse rechtbank de 47-jarige ambtenaar ter secretarie W. C. H. uit Vlaardingen tot J 6,boete, subsi diair een dag hechtenis. H. had geen radiozegels geplakt en was in eerste instantie door de kantonrechter te Schiedam tot dezelfde straf veroor deeld. De rechtbank bepaalde, dat het in- beslaggenomen radiotoestel zal wor den teruggegeven. Verder overwoog de rechtbank, dat de kroon bevoegd is, indien een noodtoestand dit nood zakelijk maakt, een andere wijze van afkondiging te kiezen dan de nor male. Zo men weet had de raadsman van H. voor de kantonrechter betoogd, dat het koninklijk besluit van No vember 1944 (dat op deze zaak be trekking heeft) alleen in de Staats courant was afgekondigd en niet in het Staatsblad, wat volgens hem een van de eerste vereistep was voor het verbindend zijn er van. De kazen liggen op de plank, de platte en de ronde, die werden eensklaps minder naar Amerika ggzonden. Plots was daar onze kaas taboe, die at men toch met hompen, Kaas komt tenslotte van de koe en Holland loopt op klompen. In Holland draaien molentjes zo lustig in de straten; in Holland maakt men ronde kaas en vette kaas met gaten, en Holland is een waterland, waar iedereen moet pompen, waar koeien in het water staan en Holland loopt op klompen. In Holland heb je dijken en daar zitten ze heel ruim in, soms komt er een klein gaatje in, daar steek je dan je duim in, want anders overstroomt bet land dan vallen er weef lijken en water heeft men er nóg meer dan lange, lage dijken. Holland heet ook wel Volendam vol hulletjes en rokken en broeken als een tent zo wijd en ook: men giet er klokken. Die stuurt men naar Amerika, men zal er zich verbazen, want koeien staan in 't water en in Holland maakt men kazen. Zo heeft men in Amerika de klompen en de klokken en ook tulpen dat is waar of anders zou ik jokken. Maar eet nu ook weer onze kaas en eet ze liefst met hompen, want kaas komt van een echte koe en Holland loopt op klompen. TROUBADOUR. 11/anneer iemand de vijftig be- reikt, wordt er gekscherend ge zegd: hij heeft Abraham gezien. Er wordt op die dag een taart met een oud mannetje erop naar de jarige gezonden. Ook dames zien op hun vijftigste verjaardag Abraham, maar tenzij in de strikt huiselijke kring is 't niet erg tactisch haar een taart met bedoelde opluistering te zendenHet evangelie van mor gen lost het raadsel op, hoe men tot die onderscheiding van 50-jarigen is gekomen, al moet het ons van 't hart, dat de eerste die ermee begonnen is, op dat moment óf niet goed wijs óf zwaar in de olie is geweest. Het is nu een vrolijk volksgebruik gewor den, zonder enige zin, maar het ge sprek, waarin dit volksgebruik zijn herkomst vindt, leent zich hoege naamd niet tot malligheid. Van de heftige, hooglopende woordenwisse ling, welke Christus met de Farizeeën had. wordt morgen het laatste ge deelte voorgelezen en in dat laatste gedeelte komt de misbruikte zin voor Dat twistgesprek begon met de ijzingwekkende vermaning van de Heiland: „Ik ga heen en gij zult Mij zoeken, en in uw z?onde zult gij sterven". Zijn scherp-getongde tegen standers legden in dat gesprek mis verstand op misverstand, moedwillig ongeloof, want op een gegeven ogen blik, zei Christus: „Waarom zou Ik daar eigenlijk gezegd nog met u over spreken?" Niettemin deed hy een laatste poging hen van zijn goddelij ke zending te overtuigen. Waarop de twistzoekers uitriepen: „Zijt ge gro ter dan Abraham? Voor wie houdt gij uzelf dan wel?" Het was een uitda ging, waarop zij het antwoord reeds lang wisten, maar waarop zij een ander antwoord kregen dan zij ver wachtten. Zij hadden immer reeds eerder verweten, dat Hij zich aan God gelijk" beschouwde. Het ant woord, dat zij nu ontvingen, is van zulk een aard. dat men het lezer, en herlezen kan en er stil van wordt: „Abraham, uw vader, zag jui chend van blijdschap mijn dag tege moet, hij heeft die gezien en van vreugde gejubeld". Maar de Farizeeën, met kennelijke verdraaiing van Christus' woorden, spotten ermee, dat een zo jeugdig man de reeds duizenden jaren gestorven Aartsvader zou hebben gezien: „Gij zijt nog geen vyftig jaar oud en ge hebt Abraham gezien!!" Op die spotternij ging Christus dood-kalm in: „Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u: Vóór Abraham werd, ben Ik". Het ontzettende van deze paar woorden begrepen de toehoorders onmiddellijk en nog beter dan wij. Daarvoor moeten we terug gaan, enige duizenden jaren, naar die dag, dat Mozes de kudde van zijn schoon vader weidde aan de voet van de berg Horeb en een braambos in lich ter laaie zag staan, terwijl de struik door de-gloed niet werd verteerd. Nieuwsgierig kwam Mozes naderbij en hoorde een Stem: „Ik ben de God van uw vader: de God van Abraham, de God van Isaak en de God van Jacob." Toen bedekte Mozes zijn ge laat De Stem gaf hem opdracht het Is raëlitische volk uit de slavernij van Egypte te verlossen. Mozes vroeg: wat moet ik antwoorden, als het volk vraagt: „Hoe is zijn Naam?" God sprak tot Mozes: „Ik ben: ik ben. Dat is voor eeuwig mijn Naam, zo zal Ik heten van geslacht tot ge slacht." De Joden spraken uit eerbied de naam Jahweh (Jehovah) „Ik ben", nooit uit, maar lazen daarvoor in de plaats: de Heer. De Naam (in het Grieks vertaald „de Zijnde") onthult het wezen der Godheid: het ongeschapen, volstrek te Zijn, waarop alle menselijke be grippen van ruimte of tijd niet toe- gepost kunnen worden. God is. „Ik ben." Voor Abraham werd (in het ge schapen zijn kwam)" zei Christus aan het slot van het twistgesprek met de Farizeeën „Voor Abraham werd, ben Ik". Christus zei niet: was ik er reeds, wat een tijdsduur volgens menselijk begrip zou hebben aange- gegeven. Maar: voor Abraham ge schapen was, „ben Ik". De Stem van Christus was dezelf de die sprak uit het brandend braam bos. Toen Christus die woorden, gods lasterlijk in hun oren, gesproken had, grepen ze stenen, om Hem te steni gen" besluit net evangelie van morgen. Er is geen sprake van, dat Christus God zelf de vlucht nam. Hij verliet de tempel, genas „in het voorbijgaan" een blinde. Deze ge nezer. blinde was niet bepaald op zijn mondje gevallen en kreeg grote ruzie met de Farizeeën. Christus trof hem later op de dag weer aan. Enige Farizeeën vroegen toen: „Zijn ook wij soms blind?" waarop Christus antwoordde: „Als gij blind waart, hadt ge geen zonde, maar nu ge zegt: Wy zien; nu blyft uw zonde.' De blinde man, een man uit het volk, was voor Christus op de knieën gevallen; de geleerde, maar eigen wijze Farizeeën hadden stenen ge grepen! Het Koninkrijk Gods wordt slechts geopenbaaid aan de eenvou- digen van harte. Voor degenen, die zichzelf wijs wanen, blijft het ver borgen en ontoegankelijk als voor een blinde, die zegt te zien. MAR IUS. KOEKFABRIEK TE UITGEEST UITGEBRAND In de afgelopen nacht is te Uit geest de koekfabriek plus woonhuis van de fa. Starreveld geheel uitge brand. Het pand besloeg een oppervlakte van duizend vierkante meter. De schade wordt op een kwart millioen geraamd. De brandweren van Uit geest, Alkmaar en Limmen namen met tien slangen aan het blussings- werk deel.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6