Twee directeuren vieren a.s. Dinsdag hun zilveren jubileum Ir. Y. Ykema en J. A. van Zanten Meisjes van R. K. Vakschool helpen Ambonnese kinderen Opleiding en praktijk ZATERDAG 29 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In dienst van de gemeente Leiden /VP 1 APRIL A.S. ZULLEN TWEE DIRECTEUREN van de Leidse Ge- meente-diensten hun zilveren jubileum vieren: ir. Y. Ykema, directeur van de Stedelijke Lichtfabrieken, en de heer J. A. van Zanten, directeur van de Gemeentelijke Volkscredietbank. Met de eerste hebben alle Leide- naars zonder uitzondering te maken, ook al behoeft dit geen persoonlijk contact te betekenen, want iedere Leidenaar maakt gebruik van gas en electriciteit. Met de heer van Zanten komen niet alle Leidenaars in aanra king. al is het aantal stijgend, omdat de behoefte aan crediet steeds g; oter wordt, zoals de jubilaris ons uiteenzette. Het feest van de heer Ykema zal zeer bescheiden gevierd worden, omdat de jubilaris pas herstellend is van een langdurige ziekte. De heer van Zanten houdt a.s. Dinsdagmiddag van 4 tot 5 uur receptie in „Het Gulden Vlies". Het ligt in de bedoeling, dat beide jubilarissen door B. en W. op het Stadhuis ontvangen worden. Hope lijk zal de heer Ykema in staat zijn aan te zitten aan de traditionele lunch, die de hoofden van dienst elkaar bij dergoiijke gelegenheden aanbieden. Uitbreiding van de Lichtfabrieken IR. Y. YKEMA. Van 32 tot 128 kilowattuur. De heer Ykema ontving ons in zijn vriendelijke woning aan de Houtlaan en al spoedig dwaalde het gesprek terug naar 25 jaar geleden, toen de Lichtfabrieken juist de laatste hand legden aan een grote uitbreiding. Ir. Ykema kwam uit het particuliere be drijfsleven en werd als bedrijfsinge- nieur speciaal met het electriciteits- bedrijf belast, m die tijd bedroeg de gasproductie 15.500.000 M3. per jaar; thans is deze hoeveelheid opgelopen tot 32.000.000 M3. Bij de electriciteit is deze stijging nog groter: van 31.600.000 kilowattuur tot 128.100.000. Desondanks is de personeelsbezetting op de Lichtfabrieken eerder inge krompen dan uitgebreid, hetgeen te verklaren is door de sterke vereen voudiging van de werkwijze. De Lichtfabrieken zijn ook thans weer bezig met een grote uitbreiding van de electrische centrale. Een be- op 1 Febr. 1946 zijn benoeming tot di- rcteur volgde. Aan de vooravond van d't zilveren feest mogen wij hem van harte een spoedig algeheel herstel toewensen, zodat hij na de door de dokter voorgeschreven vacantie weer zijn volle kracht kan geven aan de Lichtfabrieken en aan de uitbrei ding, die voor de heer Ykema een stuk levenswerk betekent! Van pandbelening tot volkscrediet De heer Van Zanten kwam op 1 April 1927 als boekhouder-plaatsver vangend directeur in dienst van de Gemeentelijke Bank van Lening, die toen nog een echt pandjesbedrijf was, waar per jaar 27.000 panden werden beleend: fietsen, kleding, schoenen, epfin alles wat waarde had. De be kende student I-Iimpe heeft er zelfs z'n horloge een keer gebracht. Enige dagen later stond hij voor de deur van de bank te luisteren. „Stil eens even, 'k wil horen of m'n horloge nog bij Ome Jan is!'' Er waren vaste klanten, die iedere Maandag hun schoenen brachten en iedere Zaterdag iun schuld kwamen aflossen, week in. week uit. Wat niet werd teruggehaald, verkocht de bank na zekere tijd '1500 stuks per jaar!) De mensen schoten er niets mee op; ze betaalden alsmaar rente en raak ten niet uit de moeilijkheden. Lang zamerhand echter is deze maatschap pelijke kwaal verdwenen, althans zo goed als. Tegenwoordig worden niet meer dan 7 a 8 panden per week beleend. Deze evolutie, waarbij de Bank van Lening werd omgevormd tot een moderne, sociale Volkscredietbank, bracht met zich mee. dat het aantal credieten sterk steeg. In 1927 gaf de bank 400 credieten voor een totaal bedrag van 80.000.'In 1951 waren het 6.684 credieten (va: 8.082 aanvragen) voor een totaalbedrag van 1.686.000. Dit jaar zal het bedrag van 2.000.000 wel bereikt worden, vertelde ons de heer van Zanten, die er op wees, dat DE HEER J. A. VAN ZANTEN Van 90.000 tot 2.000.000 gulden. samen een saneringsplan op te stel len, want vaak zijn er schulden, die maar niet afbetaald worden. Totdat de Bank zich er mee gaat bemoeien. Zo is de Volkscredietbank een on misbare instelling geworden, die in een dringende behoefte voorziet. En dit onder leiding van de heer van Zanten, die a.s. Dinsdag ongetwijfeld niet te klagen zal hebben over gebrek aan belangstelling. Ook hem vergezel len op 1 April onze hartelijke geluk wensen! drag van 20.000.000 is hiervoor in de Bank geen winst beoogt, doch in j 1949 door de gemeenteraad beschik- U~1 baar gesteld. In 1953 hoopt men klaar te zijn, hetgeen inhoudt, dat de fabriek dan voldoen kan aan de vraag in het eigen gebied, al is dit laatste niet zo. belangrijk meer sedert de zes lichtfabrieken in Zuid-Holland zich in en N.V. verenigd hebben en zeer nauw samenwerken. „Komt er hierna weer een nieuwe uitbreiding?", wil len we weten. De heer Ykema lacht maar eens. „Dat ligt wel in de lijn der verwachtingen. Er is steeds meer vraag, dus moet er steeds groei in het bedrijf zijn." Graag wilden we iets weten over het kraakgas, dat binnenkort door de B. P. M. te Pernis geleverd zal worden aan de zes Zuid-Hollandse fabrieken waarvoor een lange pijpleiding nodig zal zijn. Maar veel laat de heer Yke ma er niet over los. „De gemeente raad moet dit plan eerst goedkeuren, pas dan hebben we zekerheid. Het publiek zal er niets van merken, om dat het kraakgas in de fabriek waarvoor de benodigde installaties practisch geheel aanwezig zijn om gevormd wordt tot normaal gas". Na het vertrek van ir. G. A. Klin kenberg was de heer Ykema eerst eni ge tyd waarnemend directeur, totdat een sociale behoefte wil voorzien en daarbij de belangen van credietne- mer en middenstand nauwkeurig af weegt. Het primaire doel is woeker bestrijding; de geldwoeker is in Lei den practisch verdwenen. Er is een nauwe samenwerking met het Financieringsinstituut Rijnland, opgericht tegen de excessen van af betalingsmagazijnen, en met het Rijn lands Borgstellingsfonds. De heer van Zanten, die de heer van Aggelen op volgde en op 5 Mei 1945 directeur werd, is er van overtuigd, dat vele gezinnen nog kampen met een tekort aan beddegoed, meubilair, enz. waar van de aanschaffing zonder crediet in vele gevallen onmogelijk is. Van daar deze Volkscredietbank, waarop men rustig met de mensen praat, om Geen Aprilmop! Wedstrijd voor wie geen fototoe stel heeft Op iedere tien deelne mers als prijs: een foto-apparaat. Deze keer kan iedereen, die géén fototoestel bezit, deelnemen aan een fotowedstrijd met mooie prij zen. die 1 April a.s. aanvangt. Wij stellen voor 1,50 één gulden en vijftig centeen fototoestel voor U beschikbaar, dat U een week mag gebruiken. U koopt er tegelijkertijd een film bij, maakt wat aardige opnamen en geeft het apparaat na een week met het volle rolletje er in aan ons voor ontwikkelen en afdrukken terug, waarvoor wij het normale tarief berekenen. Daarna zoekt U het aardigste kiekje uit en zodra tien deelnemers elk één kiekje hebben ingeleverd, beoor deelt een onpartijdige jury, welke foto van dit tiental de aardigste is De inzender daarvan ontvangt als prijs het toestel, dat hij in „huur" had, zonder enige verdere betaling ten geschenke! Een kans dus van 1 op 10. Mocht U de éérste keer geen prijswinnaar zijn, dan kunt U opnieuw op dezelfde voorwaar den proberen de camera te winnen. Als troost voor diegene, die na tienmaal nog geen prijs kon be machtigen, wordt dan tóch de ca mera overhandigd zonder verdere bijbetaling. Hij heeft dan eigenlijk nog maar 15,aan „huur" be taald! Het toestel is de bekende Venaret Jr. met lens F 7.7, verstel baar diafragma en sluit er snelheden van V25 en 1/50 seconde en voor tijdopnamen. (De winkelprijs was officieel 29,50). Wie dus 1 April deelneemt kan na één of enkele weken al eigenaar zijn van een mooie camera, die in 't alleron gunstigste geval 15,gaat kos ten .Verdere inlichtingen verstrek ken wij U gaarne mondeling. Folo-Ciné JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 - TEL. 21851 Tanganyika's torentje is gebouwd Gidsen hedenavond voor de K.R.O. Vier weken hebben de enthousiaste gidsen van de Hartebrugparochie ge bouwd aan het torentje van Tanga nyika en dat deze jongedames bijzon dere bouwcapaciteiten hebben, blijkt wel uit het feit, dat hedenavond in de K.R.O.-studio het torentje, dat zij van plan waren aan de Witte Paters te schenken, zal worden aangeboden. De actie, zo vertelde ons een van de leidsters, is zeer prettig verlopen. Daar de gidsen geen toestemming konden krijgen voor een huis-aan- huis collecte, hebben zij 4 weken lang in hinderlagen gelegen, om argeloze vergaderingen en bijeenkomsten te overvallen met hun vierkante busjes. Ook grote gebouwen en instellingen waren niet veilig voor hun aanvallen. Als slot-offensief volgde ten slotte de buitengewoon geslaagde col lecte op het kerkplein j.l. Zondag en het resultaat van al deze acties is een bedrag, dat een eind boven de 700 uitkomt. Het juiste bedrag kunt u he denavond door de radio horen, daar dit op het moment, dat wij dit schrij ven, nog niet bekend is. En nu de meest gevraagde plaat! Natuurlijk u raadt het al, het was „De Speeltuin" met op de voet ge volgd door „Rozen zo rood". Daar echter deze platen reeds te veel op het platenlijstje van Wim Jansen staan, hebben de gidsen besloten no. 3 van de ranglijst te nemen, n.l. Het Duo uit de Parelvissers van Biset. Om nu de minnaars der rode rozen niet te zeer teleur te stellen de speeltuinbewonderaars worden met de komende film volkomen schade loos gesteld zullen zij hedenavond toch hun lievelingsmelodie horen en wel op een zeer speciale manier, want de gidsen hebben er eigen woorden opgemaakt, en zullen dit vanavond voor de microfoon ten gehore bren gen. De actieve Hartebrug-gidsen hebben met deze actie een buitengewoon j goed succes behaald, waarmee wij hun van harte proficiat wensen. Leiden nam afscheid van Jan Musch Huldiging op de K. en O. avond „Al siet men de lui, men kentse daarom niet", zo heet het in de „Spaanse Brabander" van Bredero, waarmede Jan Musch, de 76-jarige acteur, op het ogenblik een afscheids- tournee maakt door het land. Deze spreuk hing gisteravond bij de uit voering van K. en O. als een wand- bordje boven het toneel van de Leid se Schouwburg, maar men zou in het geval van Jan Musch de spreuk ook kunnen omdraaien, want al zag men Musch niet meer, men kende hem daarom toch wel. Jarenlang is Jan Musch niet meer opgetreden, zodat de jongere generatie hem niet meer van aangezicht tot aangezicht kent, maar de oudere generatie van toneel liefhebbers is hem nog lang niet ver geten en heeft de jongeren vaak ge noeg van hem verteld. Vandaar dat Leiden hem met spanning en ver wachting terugzag, maar ook met een tikje weemoed, omdat het tevens een afscheid was. Deze weemoed is sinds de opvoering van gisteravond ver sterkt tot een levendig gevoel van spijt, omdat wij hebben kunnen erva ren, dat het talent van deze acteur ondanks zijn 76 jaren nog geenszins aan het tanen is. Integendeel men zou hem kunnen vergelijken met een uiteenspattende ster, die z'n helderste licht geeft bij z'n verdwijnen. Bij een jubileum Jan Musch viert tevens zijn 60-jarig jubileüm bij het toneel er nog meer bij een af scheid is men geneigd om wat toe geef lijk te zijn maar hier is dat aller minst nodig. Jan Musch neemt af scheid in de volle kracht van zijn groot talent en met een stuk en i: een bezetting, welke de toets van de KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 (Advertentie) Stapels kleren van Leiden naar Vught Fotu Leiden opgericht In een gehouden vergadering on der leiding van het voorlopig comité is thans definitief besloten tot op richting van de Stichting „Fonds tot opsporing van Tuberculose Leiden" kortweg genaamd Fotu Leiden. Alvorens men hiertoe overging waren in de gemeenten van het dis trict Leiden plaatselijke comité's ge vormd en afgevaardigden van deze comité's vormden het algemeen be stuur, bestaande uit 48 personen. Hieruit is een dagelijks bestuur gekozen, waarin zitting hebben de heren K. van Diepeningen, burge meester van Leiderdorp, voorzitter; F. R. M. Meltzer, Voorschoten, secre taris; dr. A. v. d. Bijl, Opde Wetering, 2e secretaris; B. P. Olthof, Alphen a. d. Rijn, 2e penningmeester; de personen voor vice-voorzitter en le penningmeester zullen door Leiden worden aangewezen. Het werk van deze stichting is reeds begonnen. Men .zal niet met een eigen team werken, maar dit doen in samenwerking met Fotu Delft. In Sassenheim is reeds het onder zoek begonnen; daarna volgt War mond. Van 14 tot 24 April is de be volking van Zoeterwoude aan de beurt, daarna het gemeentepersoneel van Leiden; van 14 tot 6 Juni Oegst- geest; 8 Juni tot 18 Juli Alphen a. d. Rijn; November Hillegom en Decem ber Katwijk, Valkenburg en Rijns- burc. Dc R.K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater te Leiden heeft gis termiddag hoog bezoek gehad van de heer D. van Kleef, lid van het Hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis en sectie-hoofd van het Ned. Jeugd- Roode Kruis, die in stomme verba zing de handen ineen sloeg en nau welijks kon geloven dat het echt waar was wat hij voor z'n ogen zag uitge stald: drie grote tafels vol met kin derkleding in alle mogelijke soorten, bestemd voor de Ambonnese kinde ren in het kamp Vught! Toen vorige maand voor de leer lingen een film over het Roode Kruis werk gedraaid werd, kwam een dei- leraressen, mej. S. van Noort, op de gedachte, dat de meisjes wel eens iets voor het Roode Kruis zouden kunnen doen. Aangezien de tweede klas algemeen vormend onderwijs op het programma heeft staan, waarin ook het Roode Kruis-werk is opge nomen, was deze gedachte niet moei lijk uitvoerbaar; de meisjes zouden er een taak van maken. Zij gingen enige textielwinkels af en kregen daar kleding, lappen stof enz. Boven dien werden de kasten thuis eens ge- inspecteerden ook daaruit kwam veel te voorschijn, dat nog goed bruik baar was. Zo groeide op zolder een hele voorraad. De 3e, 4e en 5e klas bood onder leiding van mej. A. de Boer, de helpende hand, door alle kleding keurig netjes te behandelen: wassen, nazien, verstellen, enz. „Het moet zó mooi zijn", zei mej. de Boer, „dat je het zelf wilt dragen". En dat betekent wat bij jonge meisjes Ondertussen kwam de heer de Ko ning van het Roode Kruis, afd. Lei den, een E.H.B.O.-cursus geven en grotendeels in hun vrije tijd werkten de meisjes aan de steeds groeiende voorraad kleding, zowel onder- als bovengoed, baby-artikelen, enz. Zelfs schoenen en speelgoed werden inge zameld. Dc directrice, mej. M. Schreurs, was natuurlijk op de hoog te, maar aangezien het meeste werk buiten de schooluren geschiedde, had zij er geen idee van hoe prachtig het resultaat was. Vandaar ook haar ver wondering, toen gistermiddag alles lag uitgestald. Mee naar Vught! Zowel de heer J. de With, admi nistrateur van het Roode Kruis, afd. Leiden, als de heer van Kleef, spra ken woorden van lof voor deze prach tige actie en wezen er op hoe nodig de arme Ambonneesjes dit alles heb ben, nu zij uit hun warme land naar het gure Nederland zijn overge plaatst. Hoe dankbaar deze kinderen zullen zijn, kunnen de meisjes zelf gaan waarnemen, want de heer van Kleef was zó enthousiast over deze prach tige inzameling, dat hij spontaan de twee leraressen en twee meisjes van de tweede klas (die volgende week hierom zullen loten), uitnodigde om streeks Pasen mee naar Vught te gaan, waar de ingezamelde kleding uit het hele land aangeboden wordt! Hoeveel kledingstukken de meisjes hebben ingezameld en opgeknapt, is moeilijk te schatten. Maar het zijn er zeker meer dan 2C" Een mooie prestatie voor een prachtig doel! Zaterdag 29 Maart Je kunt vandaag merken dat het zomer wordt: 't begint al aardig te winteren! Vannacht woei de pool- wind zo fel over onze goede oude Sleutelstad, dat een aantal tentjes, die gisteravond reeds waren opgezet voor de Zaterdagse weekmarkt, om waaide. Het gevolg is dan ook, dat er vandaag practisch geen markt ge houden wordt. Er staan nog wel enige tentjes, maar de meeste markt kooplieden zagen vanmorgen geen kans hun standplaats in te nemen zonder met tent en al weg te waaien. Trouwens, veel publiek is er op straat niet te zien. Gelijk hebben ze! Het slechte weer verhindert ons overigens n:et U te vertellen, dat de heer W. v. d. Broek gisteren zijn zil veren jubileum gevierd heeft in dienst van de N.V. Verenigde Touw- fabrieken. Hij begon als bankwerker en beheert sedert 15 jaar op voor treffelijke wijze het magazijn van de bankwerkerij. De directeur, heer J. van Deventer, sprak sympa thieke woorden tot de jubilaris, die vergezeld van z'n echtgenote naai de fabriek gekomen was, om eens te horen wat men op deze dag over hem wel te vertellen had. „Een ijve rig en ambitieus werker, die zich steeds op lofwaardige wijze van zijn taak heeft gekweten", zei de heer Van Deventer, die ook de K. en O bemoeienissen van de heer v. d. Broek memoreerde. Er kwam een enveloppe met inhoud te voorschijn en de zilveren V.T.-medaille met bloemen voor mevr. v. d. Broek. Na mens de collega's van de bankwer kerij sprak de heer P. J. G. Polhuys een sympathiek woordje, waarna de heer J. Stouten namens de bazen- kern ook iets dergelijks deed. Twee afgevaardigden van de chefs en as sistentchefs boden een mooi boek werk aan, waarvoor de jubilaris hartelijk dankte. Voor we de Zondag ingaan willen we eerst de heren en jongens van de R.K. Gym.ver. „Groen Wit" (we mo- een wel zeggen: ons eigen Groen Wit) er op wijzen, dat de lesuren veranderd zijn en dat a.s. Dinsdag de jongens van 6.30 tot 7.30 gymmen, waarna de heren om 7.30 uur begin nen. Daar binnenkort de onderlm^e wedstrijden zullen plaats vinden, zou het ons persoonlijk onzegbaar spijten, wanneer a.s. Dinsdag niet alle leden aanwezig zijn! Op de 2e Binnenvestgracht zijn gistermorgen twee koeien (vermoe delijk met het voorjaar in hun hoofd) ophol geslagen. Een van hen kwam op het grappige idee bovenop de mo torkap van een auto te springen welke gymnastische toer niet onver dienstelijk werd uitgevoerd. De mo torkap werd zwaar beschadigd en de koeien werden tenslotte gevan gen. Het gerucht doet de ronde, dat deze springende koe lid wenst te worden van een onzer Leidse gym nastiekverenigingen. Gistermorgen om kwart over tien is een 51 jarige bewoonster van het Elisabeth-hof, die niet op het ver keer lette en plotseling het Leven daal overstak, tegen een auto gelo pen. Zij liep schaafwonden en een hersenschudding op, reden waarom de E.H.D. haar naar het Acad. Zie kenhuis bracht. De kinderspelen op Koninginnedag (sportterrein Zoeterwoudse Singel) verheugen zich in een jaarlijks stij- i gende belangstelling. De Vereniging „Koninginnedag" verzoekt de school gaande jeugd van 9 tot 12 jaar zich a.s. Donderdagmiddag tussen half vijf en zes uur aan te melden in Den Burcht Deelname is gratis! Er wordt zelfs getracteerd, als wt ons niet ver gissen. Nieuws over de Palmpaas-optocht, die volgende week Zondag (palm zondag) door Leiden wordt gehou den, onder auspiciën van de Kath. Jeugdraad. De kinderen van de de kenale parochie moeten die dag om 12 uur hun palmpaas inleveren bij het hordehol achter de kerk. De Hartebrug-kinderen moeten dit ook om 12 uur doen in de Romanuszaal achter de kerk. De St Petrusjeugd, eveneens om 12 uur, brengt de palmpasen in het clubhuis Garen- markt 36. En de deelnemers van de St. Leonardusparochie leveren hun kunstproduct, ook al om 12 uur, in bij het parochiehuis Haagweg. Om kwart over twee komen alle kinde ren naar bovengenoemde inlever- plaatsen terug om hun palmpaas weer tc halen en naar het Stadhuis plein te gaan, vanwaar de optocht vertrekt, die o.a. langs het huis van de burgemeester zal gaan, waar de mooiste palmpaas aan Leidens eer ste burger wordt aangeboden. Wie zal de gelukkige zijn? Doe je best! STADSKOK. Res, Gemeentepolitie De commissaris van politie schrijft ons: Aan de opleiding van de leden van het Corps der Reserve-gemeentepo- litie te Leiden wordt grote zorg be steed. De mannen komen gemiddeld drie maal in de 4 weken bijeen, om onder deskundige leiding theoreti sche kennis op te doen en practisch geoefend te worden. Op de theoreti sche lessen worden de vrijwilligers vertrouwd gemaakt met die wetten, die voor de politieman van belang zijn om zijn taak naar behoren te vervullen. Hebben zij na de eerste oefentijd blijk gegeven de stof te be heersen en kunnen zij van een ge constateerde overtreding proces-ver baal opmaken, dan volgt 'n beëdiging tot algmeen opsporingsambtenaar. Deze theoretische lessen worden op een werkdag gehouden van 810 u. n.m.. (2x11/2 uur per dag). De opleiding bestaat verder uit exercitie-onderricht, het houden van marsen door de stad en het deelne men aan schietoefeningen op de schietbanen in Katwijk. Het ligt in het voornemen de schietoefeningen uit te breiden d.rnv. voor K.S.O.- munitie omgebouwde pistolen. De marsen en schietoefeningen worden op Zaterdagmiddagen gehouden. Eni ge practische scholing ontvangen de vrijwilligers voorts doordat zy bij toerbeurt op Zaterdagmiddagen ge durende 2 uren in dienst komen. Onder leiding van een geroutineerde (hoofd-)agent van het actieve poli tiecorps verrichten zij dan surveil lancedienst. Zij doen op deze wijze practische ervaring op. Uw plaats bij de opleiding is nog open. Meldt u heden. strengste critiek kunnen doorstaan. Jan Musch heeft het niet nodig, zich te omgeven met middelmatige krach ten om zelf voldoende naar voren te kunnen komen. Hij kan het zelfs ge makkelijk verdragen, als er naast hem een jonge ster komt te schitte ren, zoals de jonge Johan Walhain, die een uitstekende creatie maakte van de knecht Robbeknol. Onder re gie van Albert van Dalsum waren er trouwens heel weinig zwakke plek ken in de rolbezetting, er werd over de hele linie een vlot, levendig en prettig spel te zien gegeven. Maar bo ven alles en allen stond Jan Musch in de titelrol als „Spaanse Braban der", vitaal en zwierig en acterend als een voorbeeld voor menig jonger acteur. Na afloop van het spel, dat met z'n vele korte taferelen en noodzake lijke changementen van decor tame lijk lang duurde, had een huldiging plaats, welke zoals bleek uit het colbertje van Jan Musch door de acteur niet verwacht was; blijkbaar had hij er op gerekend, dat dit van avond zou gebeuren, wanneer de tweede voorstelling plaats vindt. Het eerst trad naai- voren wethou der J. C. van Schaik, die als loco burgemeester Jan Musah de felicita ties van de gehele Leidse bevolking overbracht in verband met de on derscheiding, welke hem verleend was bij gelegenheid van diens 69- jarig toneeljubileum, en hem hul digde als een der grootsten van de Nederlandse toneelwereld. Als hulde bood hij Jan Musch een stoffelijk blijk van waardering aan. De heer H. de Wilde sprak als voorzitter van K. en O. Hij herin nerde er aan, dat de toneelloopbaan van Jan Musch begonnen was in „De doofpot", een revue, maar dat zijn licht niet in de doofpot is gebleven. Hij eindigde met een aanhaling uit „Spaansche Brabander": Meneer Musch, „gij zijt nen menveille". Ook hij huldigde de scheidende meester in de toneelspeelkunst met bloemen. Mr. H. Goudsmit, die sprak na mens het Leidse Schouwburgbestuur, herinnerde aan de glansrol van Jan Musch, de „Wijze Kater", een rol, die onvergetelijk blijft. Een krans werd door hem aangeboden. Tenslotte sprak de heer Post na mens het Lelds Studenten Toneel en huldigde de grijze artist als verte genwoordiger van de jeugd. Jan Musch, die zoals gezegd, niet op een huldiging had gerekend, ver ontschuldigde zich, dat hij niet in „gala" was gekleed, doch dankte sprekers en publiek hartelijk voor alles. Een ovationeel applaus was het antwoord. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht 2e deel de heer L. Th. Lehman, Leiden; voor het doctoraal examen Nederlands recht de heer C. A. Westerouen van Meeteren, Wassenaar; voor het arts examen le gedeelte mej. J. A. Meier, Leiden, mevrouw L. Ch. van Dam Schermenhorn, Wassenaar; idem de heren J. J. van Gemund, Den Haag, A. A. Idema, Wassenaar, C. Romijn, Delft; voor het artsexamen 2e ged. mej. J. Hoogewoning. Den Haag, de heren P. C. Brinkerink, Oostvoorne, W. H. van Dijk, Den Haag en K. L. J. Hoefnagels, Kerkrade. VLASVELD'S BEDDEN-REPARATIES IN 1 DAG GLREED Vrijblijvend prijsopgaaf LAGE RIJNDIJK 28 B - IEL. 22293 FILMAVOND IN DE LEIDSCHE ANALYSTENSCHOOL. Enige documentaire films over petroleumproductie en glasvervaar- diging vormden gisteravond de hoofd schotel van een culturele avond, die in de leeszaal van de Ver. Ned. Uit- leenbibliotheek gehouden werd voor de leerlingen der Leidsche Analysten School (Leidse Onderwijsinstellin gen) en genodigden. e zaal aan de Rijnsburger weg was vol en de films, die door de N.V. Shell-Nederland beschikbaar waren gesteld, werden op exacte doch boeiende wijze ingeleid door de heer L. Th. Schonagen, de gewezen voor zitter van de Culturele Wijkraad Amsterdam-Oost, die zich sedert kort in Leiden heeft gevestigd. Uit de diverse chemische manipu laties, die zich op het witte doek vol trokken en de belangstelling der aanwezigen, bleek wel heel duide lijk van welk groot nut de filmpro jectie is bij de onderwijsvernieuwing in het Nijverheidsonderwijs. Het was een zeer leerzame avond waar met genoegen op terug gezien kan wor den. EXCURSIE „ST. ANTONIUS". De Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café-, Restaurant Geëmployeerden „St. Antorvius" organiseert ter gele genheid van haar 20-jarig bestaan een excursie en een toerrit met o.a. een bezoek aan de Distilleerderij „Lo comotief" te Schiedam. Via Rotter dam volgt een prachtige rit over Utrecht naar Baarn met een bezoek en bezichtiging van het prachtige Rust- en Vacantieoord „Nieuwen- oord" en vandaar naar Leiden. Vertrek 's morgens 10 uur vanaf de Oude VestHazewindsteeg; thuiskomst circa half negen. Enkele plaatsen zijn nog vrij; zii die interesse hebben, kunnen zich op geven aan het secretariaat Maresin- gel 48. De kosten bedragen 4.50 p. persoon.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2