Mislukte aanslag op Adenauer S)e CeidóeSoti/to/iif ADENAUER Bom in postpakket kwam bij de politie terecht Wisjinski gaf reeds antwoord Tunesisch geschil voor Veiligheidsraad J em JlifM i 1 vfi Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 28 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12548 kreeg zijn pakketje niet Papciujrarbt 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., I 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes i 1.50 GRONDWET EN WET WEELEDEN WEEK heeft de Twee- de Kamer in eerste lezing enige wijzigingen van de Grondwet aan vaard, welke neerkomen op enige veranderingen in de bepalingen be treffende de buitenlandse betrek kingen. De huidige artikelen 58 en 59 der Grondwet luiden aldus: Art, 58: De Koning heeft het op perbestuur der buitenlandse betrek kingen. Art. 59: De Koning tracht geschil len met vreemde mogendheden, op te lossen door rechtspraak en ande re vreedzame middelen. Hij ver klaart geen oorlog dan na vooraf gaande toestemming van de Staten Generaal. Deze artikelen zijn nu aldus ge wijzigd: Art. 58: De Koning heeft het op perbestuur der buitenlandse betrek kingen. Hij bevordert de ontwikke ling der internationale rechtsorde. Art. 59: De Koning verklaart het Koninkrijk niet in oorlog met een andere mogendheid dan na vooraf gaande toestemming van de Staten Generaal. De toestemming is niet vereist, wanneer het Koninkrijk door een andere mogendheid wordt aan gevallen of tengevolge van de na koming van zijn internationale ver plichtingen in oorlog geraakt. De Staten Generaal beraadslagen en be sluiten ter zake in verenigde ver gadering. Art. 60 over het sluiten van ver dragen is grondiger gewijzigd en wel in een zestal onder-artikelen 60 a tot en met f. Oe wijzigingen waar in het hier op aankomt waren vol gens het regeringsvoorstel 60 c en het eerste lid van 60 f. Art. 60 c zou aldus luiden: In het belang van de ontwikkeling van de internationale rechtsorde kan in een overeenkomst worden afgeweken van bepalingen van de Grondwet. In zodanig geval geschiedt de goed keuring der overeenkomst niet dan door een uitspraak van de Staten Generaal met twee derden der uit gebrachte stemmen in elk der Ka mers. Het eerste lid van art 60 f komt te luiden: Aan volkenrechtelijke orga nisaties kunnen bij of krachtens een overeenkomst bevoegdheden tot wetgeving, bestuur en rechtspraak worden opgedragen. rjE WIJZIGINGEN welke zijn aan- gebracht in artikel 58 en 59 spreken wel voor zich zelf. Deze wij zigingen zijn nodig geworden, door dat ook ons land sinds de wereld oorlog gebonden is geworden wat haar defensie betreft aan tal van in ternationale afspraken als het Al- lantisch Pact en dergelijke. Het is namelijk duidelijk, dat er in de meeste gevallen niet meer van een oorlogsverklaring sprake zal zijn, gezien de wijze waarop een oorlog tegenwoordig pleegt te beginnen. Dit is echter niet de enige reden. Indien een der landen, waarmee wij ons hebben verbonden plotseling zou worden aangevallen, zouden door onze verdragsverplichtingen plotseling in de toestaild van oorlog zijn geraakt buiten onze wil en er is in dat geval niets anders nodig dan de verklaring dat wij in oorlog zijn met een andere mogendheid. In dat geval is zelfs en ook dat is duidelijk geen toestemming nodig van de Staten Generaal. Het feit ligt er dan en de oorlog is reeds begon nen. Maar dit houdt tevens in, en wel omdat de oorlogsverklaring vervan gen is door de bepalingen der inter nationale rechtsorde, geregeld in het handvest der Verenigde Naties, dat de Koning de ontwikkeling der in ternationale rechtsorde ook heeft te bevorderen. Gelijk dat bij ons prac- tisch reeds geschiedt. Daarom ook de verandering van art. 58. Wat de oorlogsverklaring betreft is het duidelijk, dat er ook andere situaties kunnen ontstaan, waarbij de toestemming van de Stat-n Gene raal nodig is om te verklaren dat wij in oorlog zijn met een andere mo gendheid. Het kan bijvoorbeeld mo gelijk zijn dat een andere mogend heid wel niet ons land binnenvalt, maar bijvoorbeeld ons land bombar deert- of onze schepen op zee torpe deert. Onder die omstandigheid kan een oorlog feitelijk zijn begonnen, maar het kan ook zijn, dat meh een dergelijke handelwijze niet direct wil beantwoorden met het verklaren van het bestaan van een volledige oorlogstoestand. A RTIKEL 60 bevat nu als voor- naamste bepaling de uitspraak, dat er kan worden afgeweken van de bepalingen van de Grondwet bij internationale overeenkomsten, waarbij dan natuurlijk allerlei be palingen gelden als goedkeuring door Staten Generaal met twee der den meerderheid en opsomming van de gevallen waarin deze goedkeu ring niet werd vereist. Over het toestingsrecht werd ech ter in het regeringsvoorstel niet ge sproken. En dat gaf nogal wat juri dische voetangels en klemmen. Daaruit had men kunnen opma ken, dat de wetgever uitmaakt of een latere wet in strijd is met een internationale overeenkomst. De Ka mer wenste echter, dat niet de wet gever maar de rechter dat toetsings- recht zou hebben en via een amen dement Serrarens is dat toetsings- J^OOR EEN SAMENLOOP van omstandigheden is een bomaanslag op de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, niet ten uitvoer gebracht. De in een postpakket verborgen bom kwam in het hoofdbureau van politie te München tot ontploffing toen politie-deskundigen het pakket onderzochten. Een politieman werd hierbij gedood, drie anderen gewond. DE FOOI WAS TE GROOT. Gistermiddag vroegen twee onbe kende mannen een paar jongens van ongeveer 12 jaar te München een pakket op de post te willen doen. De jongens waren hiertoe wel bereid, maar kregen achterdocht door de grote fooi, wel drie mark, die de mannen hun gaven. En zij vroegen een tramconducteur, wat te doen. Deze bracht het geval naar het po litiebureau. Sinds de golf van postpakketbom- men van het vorig jaar is de Duitse politie bijzonder op haar hoede voor aan bekende persoonlijkheden ge richte postpakketten. Men stelde ook nu direct de hoofdcommissaris, dr. Ludiwig Weitmann van het vreemde geval op de hoogte, die daarop en kele deskundigen van zijn staf op was per auto van huis gehaald om het onderzoek te verrichten. Twee Duitse journalisten, die bij het onderzoek aanwezig waren, wer den licht gewond. Commissaris Weitmann heeft al het politiepersoneel verboden, ook maar iets van het gebeurde mee te delen. De tot nu toe ontvangen me dedelingen werden door de hoofd commissaris persoonlijk aan de pers medegedeeld. Hij vertelde nog, dat de politie de jbeide jongens inmiddels heeft opge spoord en verhoord. Zij hebben ver teld, dat de twee onbekende mannen tussen de 35 en 40 jaar oud geweest moeten zijn. Volgens de verklaringen van de jongens deed slechts één man het woord en het is zelfs mogelijk, dat de tweede man niets met de zaak dracht gaf het pak te openen waar- S»taaS&heeft en 2echL toevtïüg toe men het mee naar de kelder vanl de buurt s(ond 6 toe men het mee naar de kelder van het politiebureau nam. Voorzichtig ontdeed men het pak van het papier en er kwam een boek te voorschijn. Waarschijnlijk heeft er zich in dit boek een ontsteking be vonden, want toen men het open sloeg volgde een enorme explosie. De springstofdeskundige bleek zwi.ar gewond te zijn, drie andere politie mannen minder ernstig. Allen wer den naar een ziekenhuis overge bracht, waar de deskundige, de 46- jarige Karl Reichert kort daarna overleed. Hij had eigenlijk griep en De Roemeense kerkvervolging Nadat de H. Vader in de afgelopen De man, die het pakket gaf was van middelmat'ge lengte. Hij zag er ongeschoren en ongekamd uit en zijn nagels waren afgebroken, maar hij sprak gewoon en beschaafd Duits. Het pak was geadresseerd aan „Dr. Konrad Adenauer, Bundeskanzler- amt Bonn" en vermeldde als afzen der: „Dr. Berghof, Frankfort am Main". Adres en afzender waren in blo':létters geschreven mét inkt. Het boek in het pak was een deel van een bekende Duitse encyclopaedic. TOCH IN EEN BIERKELDER! In een Muenchener bierkelder heeft de politie, gebruik makend van gum mistokken, Donderdagavond een ein de gemaakt aan de eerste openbare bijeenkomst van de neo-nazistische Socialistische Rijkspartij in Beieren. De bijeenkomst had toen een kwartier geduurd. Toen communisten trachtten een tegenbij eenkomst te beginnen, maak te de politie ook daar een einde aan. De voornaamste spreker op de bij eenkomst van de S.R.P. zou de natio nale partijvoorzitter, Dorls, zijn, do«h hij bereikte het spreekgestoelte niet De inleidende spreker werd voortdu rend door toehoorders onderbroken. Zoals bekend hield ook Hitier zijn le bijeenkomst ir een Muenchener bierkelder. De „historische" kelder is door de Amerikaanse strijdkrachten in beslag genomen en de S.R.P. moest voor haar doel een andere kelder ge bruiken. Bondsdaglid protesteert Tegen terechtstelling van Albrecht Een lid van de Christen-Democra tische fractie in de West-Duitse Bondsdag, Heinrich Hoefler, heeft in het parlement te Bonn geprotesteerd tegen de terechtstelling van Wilhelm Albrecht, het voormalige hoofd van de S.D. te Leeuwarden, die ter dood was veroordeeld wegens het zonder vorm van proces laten fusilleren van Nederlanders en het mishandelen van gevangenen. Volgens Hoefler zou de executie leiden tot „nieuwe verbittering" tus sen de volkeren van Nederland en Duitsland. Herdenking Atlantisch Pact VERMOEDELIJKE DADER GEARRESTEERD. antwoordt aan de beschrijving, die de twee jongens hebben gegeven van maanden een schrijven had gericht j de man, die hun het voor bondskan- tot de katholieken van Polen enselier dr. Adenauer bestemde pak- Tsjechoslowakije en laatstelijk tot de j ket overhandigde, dat een boek, vervolgde gelovigen in China, heeft hij thans een schrijven gericht tot j waarin een helse machmc was ver- alle katholieken van Roemenië. De borgen, bevatte. brief begint met woorden Veritatem patient es. In het schrijven gewaagt de H. Vader van de onrechtvaardigheden, welke de gelovigen in Roemenië te verdragen hebben en prijst de be wonderenswaardige houding, welke zij aan de dag leggen. De Paus schil dert dan de ernst van de toestand in dit land, dat reeds jarenlang onder de vervolging gebukt gaat. Alle bisschoppen zijn van hun ze tels verdreven, zij zijn gestorven, verbannen of in concentratiekampen opgesloten. Bovendien is de Byzan tijnse kerk, die eens zo bloeide, nu zo goed als geheel verdwenen en uit geroeid. De bezittingen van de kerk zijn in beslag genomen, de gelovigen uit hun kerken verjaagd, de scholen gesloten en de priesters gevangen genomen. Dit alles geschiedt, om dat de gelovigen trouw zijn. In tegenwoordigheid van president Truman en koningin Juliana zal op 4 April te Washington een plechtigheid De poV.tie heeft Vrijdag te Mün- Plaats vinden ter herdenking van het chen een man gearresteerd, die be- !eit: fie ÜS" f!00™ het Allan- tisch Pact werd getekend, zo is.Don- Cuiapa'ó g.iaatóte oCiefrwn frwuidt derdag door het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. De voornaamste leden van de Amerikaanse regering alsook mi litaire en diplomatieke vertegen woordigers van de landen van de NAVO zullen de plechtigheid even eens bijwonen. Hierbij voegt zich nog, zo vervolgt de H. Vader, een veldtocht van leu gen en laster. De vervolgingen, die de Roemeense katholieken moeten doormaken, doen denken aan de ver volging der Christenen in de eerste tijden van onze jaartellin?. De trouw aan het Geloof, die Gij betoont, strekt U en de Kerk in Roemenië tot roem en eer. Niet-officieel en ongebruikelijk ONGEBRUIKELIJKE WIJZE heeft minister Wisjinski reeds een voor lopig en tamelijk uitvoerig antwoord gegeven op de nota's der Weste lijke Drie over Duitsland, zo verneemt A.P. van Westelijke diplomaten te Moskou. Na de voorlezing der Britse, Franse en Amerikaanse antwoorden op de Russische demarche over een Duits vredesverdrag gaf hij de drie zaakgelastigden te Moskou een half uur lang een mondelinge toelichting op vier punten, die in het Westelijke antwoord naar voren zijn gebracht. Zijn uiteenzetting had veel weg van een antwoord op de vragen der Weste lijke mogendheden; maar men verwacht alsnog een uitvoeriger schriftelijk antwoord van de Russen. GEEN CONSESSIES. De Sovjet-minister liet in de eer ste plaats weten, dat Rusland vast houdt aan het standpunt, dat de UNO-comm'ssie voor Duitsland on wettig is. Hij verwierp het verzoek deze commissie in Oost-Duitsland toe te laten, maar deelde de Weste lijke afgezanten mede, dat de Sov jet-Unie vóór spoedige verkiezingen in heel Duitsland en de vorming van een centrale regering voor het ge- De paus zegt dan: „Ik zou de kete- hele land is. Oost- en West-Du'ts- nen willen kussen, waarnvede Gij land zouden zelf schikkingen moeten gekluisterd zijt" en vermaant de ge lovigen om stand te houden en het vertrouwen op Gods voorzienigheid te bewaren. De apostelen, die de bo dem van Roemenië met him bloed hebben bevrucht, zijn hun tot voor beeld. De H Vader besluit met Zijn zegen voor al degenen, die op welke wijze dan ook, omwille van hun Geloof, in gevangenissen verzuchten of van verdrukking te lijden hebben. treffen en de vier bezettingsmogend- heden zouden daarbij alle gewenste hulp moeten bieden. Een centrale Duitse regering zou, nog voor het vredesverdrag gesloten is, het recht moeten hebben betrek kingen met andere landen aan te knopen. Maar deze betrekkingen zou den „verenigbaar" moeten zijn met het Handvest der Verenigde Naties. Over de door Rusland voorgestelde vorming van een nationaal Duits le ger zei Wisjinski, dat Duitsland niet slechter behandeld mag worden dan Japan op de vredesconferentie te In Noord-Italië nabij Bordolano Cremona staat Europa's grootste pe- troleumbron in brand. De brand ontstond door een gasontploffing. Dc vuur zuil stijgt tachtig meter hoog en dc schade wordt op twee honderd mlllioen geraamd. Duizenden toeschouwers trekken naar Bordolano Cremona. Persoonlijk schrijven van Auriol |N KRINGEN der Verenigde Naties verwacht men, dat het Frans-Turae- sische geschil omstreeks het midden van de volgende week voor de Vei ligheidsraad gebracht zal worden. Reuter verneemt, dat de Arabisch-Aziati- sche groep van vijftien landen overweegt op welke wijze de kwestie het best voorgedragen kan worden, na de arrestaties van de Tunesische ministers. AURIOL BEREID TOT ONDERHANDELEN. De president der Franse republiek heeft gisteren een persoonlijke brief aan de Bey van Tunesië gezonden waarin uitdrukking wordt gegeven aan de Franse wens om te onderhan delen over een grotere mate dat hij een nieuw kabinet moest be noemen. Twee Tunesische ministers, leden van de nationalistische neo-Destour partij, die Woensdag met dc noorder zon uit Parijs waren vertrokken, zijn in Genóve opgedoken. Zij vreesden eveneens van hun bed gelicht te wor den en zijn voornemens eerst in zelfbestuur voor het protectoraat. De Caïro de Arabische leiders te raad- Franse regering is bereid te onder handelen met alle Tunesiërs, die van goede wil zijn en alle lagen der Tu nesische bevolking vertegenwoor digen, zo verneemt Reuter in Parijs. Auriol hield echter stevig vast aan de weigering om de pogingen tot on derhandelen te hernieuwen met lei ders, die zich niet hadden gehouden San Francisco (waaraan Rusland aanverplichtingen van bestaande overigens niet heeft deelgenomen), verdragen, een „onwettig beroep op En wat de Duitse grenzen betreft,'?e Verenigde Naties hadden rntge- handhaafde de minister de bewe ring, dat deze reeds te Potsdam de finitief zijn vastgesteld. Het feit, dat Wisjinski bereid was rechtstreeks, mondeling, onmiddel lijk en uitvoerig commentaar op de drie nota's te leveren, wordt in Wes telijke diplomatieke kringen te Mos-, kou beschouwd als een aanwijzing Jean de Hauteclocque, naar de Bey voor de ernst, waarmede Rusland de te begeven. Auriol's brief is een ant- Duitse kwest'e ooneemt. Gewoonlijk woord op een protestschrijven van immers neemt Wisjinski de nota's de Bey tegen het verwijderen van zonder enige commentaar aan. I de regering-Tsjenik en de Franse eis, bracht en een beweging hadden ont ketend, die leidde tot verstoring van de openbare orde. Twee leden van Vincent Auriol's persoonlijke kabinet zijn gisteren met dit schrijven in een vliegtuig te Tunis aangekomen om zich heden met de Franse resident-generaal, Vliegiuiy&etnannuig. JioninMy.fi Jtuat recht dan ook in de betreffende ver andering opgenomen. Hierover is heel wat te doen ge weest. Mr. Oud, die tegen de toet singsplicht was, beriep zich daarbij op de „onschendbaarheid" van de wetten (art. 124 lid 2 der Grondwet). Prof Romme betoogde juister, dat deze onschendbaarheid alleen bete kende, dat de wet niet aan de Grond wet mag worden getoest. Grondwet en wet behelzen namelijk recht van dezelfde rechtsgemeenschap. Maar bij tractaat (internationale overeen komst) en wet heeft men te doen met recht uit twee verschillende rechtsgemeenschappen. Men heeft opgemerkt, dat de wet op losse schroeven kan komen te staan als de rechter toetst, daardoor bemanning van het K. L. M. DC-6 vliegtuig waarmee Koningin Juliana en Prins Bernhard en gevolg op zou de rechtszekerheid verdwijnen. Dinsdag 1 April a.s. naar de Verenigde Staten zullen vertrekken. Geheel links gezagvoerder H. Groenevelt. Maar als de rechter niet toetst kan' Verder op bovenste rij van links naar rechts: eerste bestuurder L. C. Ackerson, tweede bestuurder P. C. A. de internationale overeenkomst wor- Schülter, eerste telegrafist A. J. I. Lensing, tweede telegrafist J. Staal en eerste boordwerktuigkundige J. den tot een leeg, dood ding en dan Boomsma. Onderste rij v. 1. n. r.: tweede boordwerktuigkundige L. Mink, eerste steward C. Wolders tweede verdwijnt de gerechtigheid. 1 steward J. M. C. Helder, eerste stewardess H. Y. J. Bosman en tweede stewardess M. C. Kostelijk. PARLEMENTSDEBAT UITGESTELD. De Franse socialisten hadden (zij het niet-officieel) een onmiddellijk debat in de Nationale Vergadering over de jongste maatregelen in het orotectoraat van Tunis verzocht. Maar g steravond slaagde de rege ring er in, hen te overtuigen, dat het wenselijker is eerst het resultaat van het antwoord van de Bey o-d de brief van de president af te wachten cn met het formele verzoek tot het bijeenroeoen der Nationale Verga dering tot Dingdag te wachten. Naar verluidt zou de MRP, de partij van minister Schuman( de be windsman, die voor het beleid in Tunis verantwoordelijk is) hetlver- zook der soc alist^n om een onmid dellijk debat, hebben ondersteund. ORANJE TULPEN NIET IN BLOEI De tuinlieden van het Witte Huis hebben de „tulpenslag" verloren: de speciale uit Nederland aangevoerde tulpen zullen niet in bloei staan als koningin Juliana en prins Bernhard op 2 April in Washington arriveren. Het waren tulpen van een nieuwe variëteit, die in volle bloei oranje kleurig zijn. De tuinlieden van het Witte Huis hebben er ongeveer tien duizend geplant in de hoop, dat zij nog voor het koninklijk bezoek zou den ontluiken. De natuur heeft ech ter ndet meegewerkt: de bloeitijd zal omstreeks Pasen vallen. Jiaweftje I De valse schaamte der dwazen I belet hen hun zweren te tonen, zo- dat z\j ongenezen blijven.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1