Huwelijkstrouw in Tweede Kamer verdedigd Plan voor nieuwe ouderdomsverzekering Gerretson en Tilanus Trage voortgang van de PBO DONDERDAG 27 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT t~WEKDE. CLAP rAOfWA T Interneringskampen voor gevaarlijke staatsburgers Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag voort gezet met de verdere beraadslaging over artikel 24, dat de mogelijkheid tot internering biedt. Hierop was een amendement inge diend door de heer Roolvink (K.V. P.), beogende het wetsontwerp te doen aansluiten op het verdrag van» Rome tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) betoogde, dat de mogelijkheid van in ternering tot rechteloosheid voert. Het amendement-Roolvink vond spr. een kleine verbetering. De heer HAKEN (CPN.) sprak in dezelfde geest. De heer RITMEESTER (V.V.D.) zeide, dat men z.i. het erge kiezen moest om het ergere te voorkomen. Herinnerend aan het optreden der N.S.B. in 1940 zeide hij een herha. ling daarvan niet te wensen. De heer GORTZAK (C.P.N.) zeide een dergelijk optreden ook niet te Aetherklanken VRIJDAG. Experimenteel televisieprogramma van de NCRV. 20.1521.45: 1. Dertigduizend; 2. Nederland in Amerika. Pauze. 3. Ge varieerd programma; 4. Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 School radio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.20 Metropole orkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Schoolra dio. 14.20 Zang en piano. 14.50 Piano spel. 15.10 Promenade orkest. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoof. 17.30 Maastrichts Stedelijk orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.40 Reportage. 18.50 Lichte muziek. 19.05 Actualiteiten. 19.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting". 19.35 Pianoduo. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Strijkorkest en solisten. 21.00 „Opbouw in liefde", causerie. 21.15 Gram. 21.40 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld. 22.00 Amu sementsmuziek. 22.30 Gram. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, Katholieke Kerk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.4024.00 Amuse mentsmuziek. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.30 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.30 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwij ding VARA: 10.20 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.25 Voordracht. 11.50 Tenor en piano. AVRO: 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gram. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.30 Tweede acte „Die Walküre", opera (gr.pl.). 15.45 Boekbespreking. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. VPRO: 19.30 „Wat dunkt U van den Christus?", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux. 20.40 „Le ven op de aarde", causerie. VARA: 21.00 Gram. 21.30 Het hangt aan de muur en het tikt.... 21.50 Buiten lands weekoverzicht. 22.05 Populaire muziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", cau serie. 22.45 Avondwijdinig. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.3024.00 Lichte muziek. wensen, opmerkend, dat hij 1940 niet heeft gewild. De heer BURGER (Arb.) betoog de, dat er geen enkel argument is aangevoerd om aan te tonen, dat menj er zoveel slechter aan toe is dan met de wet van 1899. Hij zeide het be zwaar van de heer Weiter te begrij pen: de vrees, dat de heren van het rechts extremisme ook zouden kun nen worden opgesloten. De democra tische rechten zijn z.i. voldoende ge waarborgd. De Minister van Binnenlandse Za ken, de heer BEEL, zeide, dat de bevoegdheid van artikel 24 met grote behoedzaamheid zal worden gebruikt, ze kan niet in het ontwerp worden gemist. Tegen het amendement-Rool vink had hij geen bezwaar. Opmerkend, dat het woord concen tratiekamp een bijzondere klank heeft gekregen, zeide de minister er be zwaar tegen te hebben de interne ringskampen zo te betitelen. In de waarborgen is de regering zover ge gaan als zij meende te kunnen doen. De voorschriften passen wel dege lijk in een rechtsstaat, die zijn be staan moet beveiligen. Om tc komen tot het vaststellen van het ernstig vermoeden, dat iemand de openbare orde, rust of veiligheid in gevaar zal brengen, zal gebruik worden ge maakt van de B.V.D., die echter een zuiver adviserende taak heeft. Het amendement-Roolvink werd z. h.s. aangenomen. Het artikel 24 werd goedgekeurd met 63 tegen 5 stemmen, die van C. P.N. en K.N.P. Het wetsontwerp is tenslotte goed gekeurd met 61 tegen 5 stemmen. Voor: K.V.P., P. v. d. A., C.H., A.R. en V.V.D. Tegen: C.P.N. en K.N.P. Afwezig was de S.G. Herwaardering van de huwelijkstrouw. Vervolgens is voortgezet de alge mene beraadslaging over het wets ontwerp tot wijziging der bepalingen betreffende echtscheiding, ten doel hebbende lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan. De heer BACHG (K.V.P.) gaf als zyn mening te kennen, dat het ont werp kan dienen als grondslag voor erop te bouwen maatschappelijke arbeid. Verontrustend achtte hij de gedachte, welke bepleit wordt, als zou de onontbindbaarheid van het huwelijk kunnen worden opgeheven. Spr. betoogde, dat het ontwerp ten doel heeft te komen tot een herwaar dering van de huwelijkstrouw. Z.i. zal ieder het er mede eens zijn, dat deze herwaardering dringend noodza kelijk is. De heer GERBRANDY (A.R.) ver klaarde de poging van de minister te waarderen; iedere bemoeilijking van de echtscheiding is een stap vooruit. Maar z.i. moet de kwaal worden be streden waar zij zich bevindt. Het euvel van echtscheiding bij onder ling goedvinden, met voorbijgaan van artikel 263, moet worden bestreden. De heer STOKVIS (C.P.N.) merkte op. dat de wettelijke regeling der echtscheiding in ons land aanzien lijk afwijkt van die in» andere lan den. Spr. wilde artikel 263, bepa lende dat echtscheiding nimmer kan geschieden door onderlinge toestem ming, geschrapt zien en daarnaast wilde hij verruiming der echtschei dingsgronden door opneming daarin van onheelbare tweespalt tussen de echtgenoten. Te zes uur brak spr. zijn rede af. De vergadering is daarop verdaagd tot morgen Donderdagmiddag een uur. Berekening van premiën op uitkering van f 20 per week De Minister van Sociale Zaken en i Volksgezondheid en de staatssecre-1 taris van Sociale Zaken hebben in gevolge een desbetreffende beslis- sing van de ministerraad het pro bleem van de toekomstige ouder domsverzekering bij de Sociaal-Eco nomische Raad aan de orde gesteld. Zij hebben de raad advies gevraagd omtrent een aantal concrete vraag punten. Tevens hebben zij aan de Sociaal- Economische Raad een uitvoerige nota omtrent het vraagstuk van de toekomstige oudersdomsverzekering overgelegd. Er wordt onderscheid gemaakt tussen de definitieve regeling, waar bij de uitkeringen geheel bebaseerd zullen zijn op de betaalde premiën en dë overgangsregeling, waarbij maatregelen worden voorgesteld om degenen, die niet voldoende pre mie hebben kunnen betalen en die niet over voldoende eigen inkomsten beschikken, niettemin de maximum uitkeringen toe te kennen. Gedacht wordt aan de mogelijk heid om een bedrag van 200.— aan eigen inkomsten in ieder geval bui ten de aftrekregeling te houden. De heer H. W. Tilanus heeft zo lezen wij in Trouw Zaterdagmid dag j.L te Utrecht het woord ge voerd voor de Kamerkring Utrecht der Chr. Hist. Unie en daarbij ook gesproken over de rede, welke prof. Gerretson onlangs in de Eerste Ka mer had gehouden. Aanleiding daar toe vormden enige vragen uit de vergadering, welke duidelijk deden blijken, dat men het optreden van de heer Gerretson sterk afkeurde. De heer Tilanus zeide, dat de CHU gelukkig geen partijdiscipli ne kent. Ieder Kamerlid moet voor God en zijn geweten stem men en handelen. De rede van prof. Gerretson had spr. echter in hoge mate leed gedaan. Speciaal betreurde hij de uitlatingen over wylen minister Van Maarseveen en die over minister Stikker. De heer Tilanus legde er de nadruk op, dat prof. Gerretson uitsluitend voor zichzelf gespro ken heeft en niet namens de frac tie. „Dit optreden", aldus de heer Tilanus, „was zeker geen Ohr. Historische stijl. Aan de Staten leden straks het woord als de Eer ste Kamer moet worden gekozen". Verder wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de ge meenteclassificatie, die voor de noodwet ouderdomsvoorziening geldt, wordt afgeschaft. Na een bespreking van de ver schillende financieële stelsels wordt de voorkeur uitgesproken voor een gematigd omslagstelsel, waarbij ge durende de eerste tijd een beperkt fonds wordt gevormd. Nagegaan wordt welke premiën zullen moeten worden opgebracht voor de toekomstige ouderdomsver zekering. Uitgaande van een verze kering voor het gehele volk en van uitkeringen voor gehuwden van 1080.— (of 900.—) per jaar en voor ongehuwden van 576.(of f 480.*—.) per jaar zou de premie 3.— per week (of 2.50 per week) 'moeten bedragen. Wanneer de verzekerde arbeider is, zal de premie door hemzelf teza men met zijn werkgever moeten worden opgebracht. De zelfstandigen zullen zelf de premie geheel moeten opbrengen. Voorzover sprake is van onvermogen zal het Rijk de premiën moeten betalen. Vastgesteld wordt, dat de invoe ring van de algemene oudersdoms verzekering niet los gezien kan wor den van de economische toestand van ons land. In deze paragraaf wordt behoefte aan compensatie zal verre behoefte aan compensatie zal bestaan in verband met de premie betaling voor de ouderdomsverzeke ring. Hierbij wordt er op gewezen, dat de premie voor de invaliditeits wet verlaagd zal kunnen worden en dat verlaging van de verevenings heffing overweging verdient. De wijze van uitvoering zal afhan gen van de vraag of de ouderdoms verzekering een beperkt karakter zal dragen of dat de verzekering het gehele volk zal omvatten. De voor- en nadelen van dit plan van de Raad van Vakcentralen wor den aan een korte beschouwing on derworpen. Dit plan verdient voor al de aandacht in verband met de voorstellen om de ouderdomsuitke- ring voortaanautomatisch tc doen aanpassen aan de kosten van levens onderhoud. STAATSSECRETARIS VAN RHIJN SPREEKT OVER PLANNEN VOOR EEN NIEUWE OUDERDOMS VERZEKERING. De staatssecretaris van sociale za ken mr. dr. A. A. van Rhijn zal Vrijdagavond om kwart over zeven in de rubriek „Verklaring en toe lichting" voor de zender Hilversum 2 een toelichting geven op de nota en de vraagpunten voor een nieuwe ouderdomsverzekering, waaromtrent het advies van de Sociaal-Econo mische Raad is gevraagd. BOERDERLIBRANDEN IN '52. In 1951 hebben niet minder dan 560 boerderijbranden een totale schade aangericht Van 940.000, het geen neerkomt op een gemiddelde van meer dan 2500,per dag. Waarbij dan de branden in hooiber gen, korenmij ten, etc. niet zijn mee geteld. Oorzaak ligt bij beide partijen Met nadruk heeft minister Al- bregts gistermiddag de verwijlen af gewezen, die door verschillende leden van de Eerste Kamer zowel aan het adres van de werkgevers als aan dat van de werknemers zijn ge richt ten aanzien van de trage voort gang bij de oprichting der P.B.O.- organen. De oorzaken liggen voor een deel bij beide partijen oordeelde de minister, maar men moet ook oog hebben voor de vele moeilijk heden. Zelfs in bedrijfstakken met de meest gunstige omstandigheden waar aan beide zijden de bereidheid be staat om de plannen te verwezen lijken, zijn de moeilijkheden zeer groot. Er worden echter vorderin gen gemaakt en als in de gunstigste bedrijfstakken resultaten worden be reikt, zal daarmee wellicht aan de groot-industrie de weg zyn gewezen. Wat het overleg in cle metaalnijver heid betreft, deelde minister Al- bregts mede, dat zelfs van de zijde der werknemersorganisaties nog geen concrete voorstellen zijn ingediend. Het verzoek van de heer De Bruyn aan de regering om in te grijpen, wees de minister dan ook met stel ligheid van de hand. Eerst moet in de kringen van het georganiseerde bedrijfsleven, tot in de S.E.R. toe, al het mogelijke zyn gelaan, hoe moei zaam het overleg ook zijn zal. Eerst als blijkt, dat men zelf niet klaar komt, is er voor de regering aanlei ding zich over een verordenend op treden te beraden. De vliegramp bij Frankfurt Technische storing de oorzaak? Volgens een verslaggever van de „Volkskrant" zouden de deskundigen die het ongeluk met de „Koningin Juliana" te Frankfort hebben onder zocht, van mening zijn, dat de oor zaak van de vliegramp moet worden gezocht in een technische storing binnen het vliegtuig zelf. Men heeft namelijk ontdekt dat de noodschake- laar van de electrische apparatuur in het wrak aanstond. Dc deskundigen hebben ook kunnen vaststellen, dat een serie kabels reeds gesmolten was voordat het toestel in vlammen op ging- Of gezagvoerder Poutsma door rookontwikkeling of andere, nog ernstigere begeleidende verschijnse len, gedwongen is om met de groot ste spoed omlaag te komen ook zonder enige radio-technische hulp van de grond is een vraagstuk, dat de deskundigen nog in studie hebben en waarover zy nog geen uit sluitsel kunnen geven. De negen kilogram goud, die nog vermist werd van de 500 kilogram, die zich aan boord van het bij Frank fort verongelukte vliegtuig „Konin gin Juliana" bevond, is thans terug gevonden, aldus deelt de vertegen woordiger van de K.L.M. te Frank fort mee. Deze negen kilogram vertegen woordigen een waarde van bijna dertigduizend gulden. Het goud werd door Duitse poli tiebeambten onder dc wrakstukken van het toestel teruggevonden. Het handelsoverleg met Engeland Niettegenstaande de moeilijkheden in de export naar Engeland verwacht minister Van den Brink, dat de En gelse regering bereid zal zijn tot con structief overleg, naar hy gistermor gen bij de voortgezette behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Eerste Kamer meedeel de. De bilaterale besprekingen, die op 10 Maart in Londen werden ge voerd en toen geen resultaat had den, zullen in April worden hervat. Hoewel er groot verschil is in de op vattingen over de contingentering, heeft de minister goede hoop dat de besprekingen een gunstig resultaat zullen hebben. Hoeveel Nederlanders wonen in Indonesië? De staatssecretaris voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft gevolg gevende aan zijn toezegging, om na- dere gegevens te verstrekken inzake I de aantallen Nederlanders in Indone sië, voor zover betreft de door leden der Tweede Kamer bedoelde groe pen, van de Hoge Commisaris te Dja karta de volgende zeer globare cijfers ontvangen 1. Het aantal Nederlandse ambte naren, werkzam in Indonesische dienst, bedraagt 2500 in vaste dienst, 750 kortverbanders en 2000 in tydelyke dienst, met inbegrip van gezinsleden totaal 19.000. 2. In dienst van 'particuliere on dernemingen zijn 30.000 Nederlan ders; met inbegrip van gezinsleden 95.000. 3. Het aantal Nederlandse zelf standigen bedraagt inclusief gepen- sionneerden 7500, met inbegrip van gezinsleden totaal 24.000. D. Het aantal steunbehoevende Nederlanders bedraagt met inbe grip gezinsleden 4000. PATER TH. VAN VELZEN O.F.M. f In Heerlen is gisteren pater Theo- tim van Velzen O.F.M. plotseling overleden. Hij bereikte de leetijd van 67 jaar. Pater van Velzen heeft een belangrijk aandeel gehad in de socia le ontwikkeling van dc mijnstreek. Hij werkte voornamelijk onder de daar woonachtige mijnwerkers, waar van hij aalmoezenier was. BUITENCENTRUM TE DELFT. De gemeenteraad van Delft heeft be sloten de schenking van 25.000, wel- ke indertijd bij het tachtigjarig be staan van de Kon Ned. Gist- en Spi- ritusabriek te Delft werd gedaan, te bestemmen voor dc bouw van een buitencentrum bij de Nootdorpse plassen. De kosten zijn geraamd op 38.000, zodat de raad nog 13.000 beschikbaar stelde. Millioenen voor werkverruiming Tydcns dc debatten in de Eerste Kamer inzake dc financiële beschou wingen over de rijksbegroting voor 1952 heeft de minister van Financiën medegedeeld, dat in dit jaar enkele noodzakelijke uitgaven zullen moeten plaats hebben, die by het opstellen van' dc begroting voor 1951 nog niet konden worden voorzien, o.a. uitga ven voor werkloosheidsbestrijding van.verschillende aard. Het A.N.P. verneemt thans, dat de regering het plan heeft een bedrag van 68.5 millioeri gulden beschikbaar te stellen ter financiering van maat regelen in het belang van de werk verruiming. De indiening bij de Staten-Gcnc- raal van een suppletoire begroting voor het dienstjaar 1952 kan vermoe delijk spoedig worden tegemoctgc- zien. De verongelukte chauffeurs In mistbank gereden De stoffelijke overschotten van tic twee Venlose chauffeurs, die Zater dag naby Helmstedt in dc Duitse Oost-zóne zijn verongelukt, zijn thans in het ziekenhuis te Venlo opgebaard. In de H. Familiekerk zijn hedenmor gen de begrafenisplechtigheden ge houden. Uit het door de mededirec teur, de heer J. H. Joosten, ter plaat se ingestelde onderzoek is gebleken, dat dc chaufeurs op de autoweg bij Uhrsleben vermoedelijk in een mist bank terecht zijn gekomen, waarin zij de juiste koers zijn kwijt geraakt, zodat de zware vrachtauto van de weg afreed. Ongelukkigerwijze juist ter hoogste van de plaats, waar twaalf meter diep een spoorlijn onder ae autoweg door loopt. De beide in zittenden Kox en Nijs zijn uit de wa gen geslingerd; Z2 werden levenloos aangetroffen. Vrachtauto en aan hangwagen zijn in brand gevlogen a geheel door het vuur vernield. NEDERLANDSE SCHIPPER VERMIST. Het Nederlandse schip „Lcuvekerk" heeft gistermorgen alle schepen ver zocht uit te zien naar een man, die overboord was gevauen. Op dat tydst'p bevond het schip zich bij dc ingang van het Kanaal, op ongeveer 50 mijl afstand "Westelijk van Cherbourg. Nader vernemen wij dat voorlopig als vermist wordt beschouwd de hof meester van de Lcuvekerk, de heer van S. uit Rotterdam Het wordt na melijk nog niet uitgesloten geacht dat de drenkeling door een vissersboot is opgepikt. S, is gehuwd cn hcetf twee kinde ren. Bejaarde dames overvallen Twee jeugdige Haarlemse werklo zen 19 cn 20 jaar oud hebbeb Woensdagmiddag twee bejaarde da mes in een winkel in de Prins Hen drikstraat 77 te IJmuiden overvallen. Door kordaat optreden van een harer konden zij echter worden gegrepen. De 60-jarige wed. Bais drijft hier een z.g. „koude bakkerij". Bij haar in woont een eveneens 60-jarige dartic. Omtrent 2 uur stajten twee jonge lui binnen en vroegen om broodjes. Kort tevoren hadden zij reeds wat biscuit gekocht. Toen mevr. Eais bij het afrekenen het kasregister opende sprong een dei- jongens achter de toonbank en deed een greep in de geldlade, waarop bei den wilden vluchten. De winkelier ster wist echter de dief stevig in dc borst te grijpen en riep om hulp. Tij dens een korte worsteling kreeg zij enige harde klappen en werd over de grond gesleurd. Zij holde de overvallers ook buiten achterna. Een passerende fietser nam dc achtervolging over en dreef dc vluchtelingen juist in de armen van een agent, die hen ii. verzekerde be waring stelde. De dieven beweerden aldus besluit dc ,Tel." het ge stolen bedrag aan geld, dat niet groot lean zijn geweest, tijdens de vlucht te hebben weggeworpen. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 58) HOOFDSTUK XXVII. Verleden en toekomst. Een minuut lang het leek een jaar stonden ze daar en zagen el kaar in de ogen. May's gezicht was dodelijk bleek; en in zijn blik lag een uitdrukking als van iemand, die plotseling de geest ziet verschijnen van een lang-betreurde dode. Met in spanning van al zijn krachten bracht hij eindelijk uit, schor en hard: „May, jij hier?" „Ja, ik ben het, Sir Heron," zei ze met zwakke stem. „Ja, ik ben het." „Maar maar," zei hij, langzaam om zich heenkijkend, alsof hij nog steeds meende, dat hij droomde, „hoe kom je hier?" Ze antwoordde niet ze voelde zich er niet toe in staat, en bleef voor zich uit op de grond turen. „Wil je niet tegen me spreken?" vroeg hij. „Niet één woord?" „Wat zou ik kunnen zeggen, Sir Heron?" zei ze zacht. „Er valt niets te zeggen. Als lood viel de harde waarheid van deze woorden hem op het hart. Neen, er viel niets te zeggen, dat voelde hij. Er viel niets meer te zeg gen tussen hen beide, die elkaar voor korte tijd zó na hadden gestaan, dat ze gemeend hadden, dat niets hen ooit van elkaar zou kunnen vervreemden. „Ben je ben je in de rouw?" vroeg hij eindelijk. „Ja, mijn vader is dood." „Je vader!" echode hij. „Je vader! Daar wist ik niets van! Hoe komt 't dat ik dat nooit gehoord heb?" „Waarom zoudt u het hebben moe ten horen?" vroeg ze koud. „Wat doet het ertoe?" „En jij bent hier! Waarom? Ben je alleen? Carrie je zusje „Mijn zuster is hier bij me." „Logeer je hier?" Ze antwoordde niet maar staarde langs hem heen naar de schemerige horizon. Zyn medelijden zou zwaar der te dragen zijn dan al het andere. Zy kon hen? niet vertellen, hem, die eens haar liefste was geweest, en nu de echtgenoot van Rose Vavasour zou worden, dat ze arm en afhanke lijk waseen onderwijzeres aan een dorpsschool in een afgelegen nest. „Deze laan leidt naar de straatweg, Sir Heron." „Blijf hier! Blijf ga niet weg! Ik hemel, wat kan ik je zeggen? Hoe kan ik je hier zo alleen achterla ten „Ik ben gewend aan alleen-zijn Sir Heron." „Je was niet alleen toen ik je de laatste keer zag!" viel hij plotse ling uit. Ze keek hem aan. Wat moest hij trots en onverzoenlijk zijn, om haar dat klein bedrog zó duur te laten be talen! O God, waarom had ze hem toch niet eerder van Sidney verteld? Als ze hem eerlijk alles had opge biecht, dan zou hij misschien, in zijn grote liefde voor haar, geen bezwaar hebben gemaakt tegen haar misluk te, voortvluchtige broer. Maar plot selinge ontdekking was teveel voor hem geweest! Zij was overtuigd, dat het niet zozeer de weinig aangename waarheid, als wel haar oprechtheid en, in zijn ogen, achterbakse gedoe was geweest, die hem met haar had doen breken. Zij meende inderdaad, dat hij de juiste toedracht der zaak kende, niets minder en niets méér dan dat... „Je was toen niet alleen," herhaal de hij heftig. „Waarom heb je mij belogen en bedrogen, terwijl je toch wist hoeveel prijs ik stelde op je op rechtheid en argeloosheid, op het feit, dat je geen geheimen voor me had! Dat jij zo verraderlijk kon zijn, jij met je onschuldige ogen cn je glimlach als van een kind! Als ik je niet met mijn eigen ogen gezien had op die vervloekte avond, zou ik me tot op de huidige dag door je om de tuin hebben laten leiden! Maar ik heb je gezien en gehoord geluk kig! En ik had genoeg van je voorgoed!" Fier en doodsbleek stond ze voor hem nog besefte ze in haar on schuld geen ogenblik, dat er enig misverstand kon zijn. Ze wilde haar trots opzij zetten, die haar al die tijd weerhouden had van iedere po ging hem te bereiken, zich bij hem verontschuldigen. Ze zou hom nu, rustig en waardig, nog eens uitleggen hoe alles zo gekomen was, dat ze met haar geheimhouding niets geen kwaad had bedoeld... Maar daar her innerde ze zich plotseling, dat de man die voor haai' stond, niet enkel haar vroegere verloofde was, maar de toekomstige echtgenoot van Rose Vavasour.En zonder een woord te spreken keerde ze zich van hem af. „Je zwijgt," zei hij, „zelfs jij met je handigheid en je talent voor acte ren kunt geen excuus vinden voor zó'n laf verraad. Je weet dat ik je n?eer dan alles ter wereld heb lief gehad, en dat je me door je eigen onbetrouwbaarheid hebt afgestoten en nu kijk je me weer met die onschuldige ogen aan! Heb je zó spoedig alles vergeten? Je schijnt erg kort van geheugen tc zijn!" Toen zag ze hem aan met 'n glim lach van bitter verwyt. Hij begreep haar begreep, dat ze van zijn ver loving moest gehoord hebben. Met een onderdrukte vloek keerde hij zich om en nam de teugels van zijn paard. „Neen, je hebt gelijk, er valt niets meer te zeggen. Gave de hemel, dat je nooit mijn weg gekruist had! Ik had ja, ik had bijna geleerd, je te vergeten. Nu May stond half-afgewend tegen het hek te leunen, wachtend tot hy zou heengaan. „May!" zei hdj, en zijn stem klonk schor en gebroken. „May! Laten wc niet zó van elkaar gaan. Het verle den is voorbij voo- 2d voorbij! Maar laten we niet als vijanden scheiden. Ik zou niet aan je kunnen denken zoals je daar alleen op die weg staat, zonder een woord van vaarwel We zullen elkaar misschien nooit meer ontmoeten de hemel geve, dat dit niet gebeurt, niet voor voor iik kan leren zó aan je te denken als ik zou wensen. Vaar wel May." Ze keerde zich langzaam om cn zag herr? aan. Een seconde sloeg hij de ogen neer onder haar vaste blik, toen kwam hij dichter naar haar loc en stak zijn hand uit. „Wil je mij een hand geven voor de laatste keer, May? God geve, dat we elkaar nooit weer ontmoe- ten." Zij stak langzaam haar hand uit en legde ze in de zijne. Hij greep ze, drukte ze krampachtig, terwijl zijn gezicht krijtwit werd cn met een onweerstaanbare beweging bracht hij ze aan zijn lippen; maar met een huivering trok zij ze terug en wendde zich af. Hij stond nog een ogenblik naar haar te jcijken; toen sprong hij, dc lippen opecnklem- mend, in het zadel en reed weg. May hoorde het geluid der paar denhoeven meer en meer wegster ven in de verte; ze wist, dat dit een afscheid v^uis voor altijd maar ze kon niet schreien. Met haar hoofd op de armen, die ze op het hek liet rus ten, stond ze daar onbewegelijk, niet in staat zich le verroeren cn heen te gaan van de plek, waar zij hem voor het laatst gezien had, Een voetstap op de weg achter haar deed haar tenslotte opschrikken en een stem zei: „Bent u dat, juffrouw Dalton?"

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5