De communisten hebben het zelf in de hand Niet ziekenhuizen subsidiëren maar ziekenfondsen Minister van den Brink vond slechts steun en lofprijzingen Stieten maakten tucktteia Inbrekersfamilie in Assen na elf inbraken gegrepen Geen vordering van auto's •WOENSDAG 26 MAART 1952 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA t Tweede Kamer Buitengewone bevoegdheden bij noodtoestand nog niet afgehandeld De Tweede Kamer heeft gisteren de middagvergadering gebruikt voor de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp buitengewone be voegdheden burgerlijk gezag; morgen Woensdagmiddag wordt deze behandeling voortgezet. Art. 1 luidt na de nader aange brachte wijziging aldus; „Ingeval van de rechtsorde en het volksbestaan bedreigende oproerige beweging, onlusten of soortgelijke stoornissen van de openbare orde, rust of veiligheid of van ernstige vrees voor het ontstaan daarvan, kan ten aanzien van het rijk of van een ge deelte daarvan de toestand van ver hoogde waakzaamheid dan wel de burgerlijke uitzonderingstoestand worden ingesteld". Na re- en dupliek werd het artikel aangenomen met 73 tegen 7 stemmen. Tegen CPN en KNP. De artikelen 2 en 3 werden aan genomen met de stemmen der zes aanwezige leden der C.P.N. tegen. Artikel 4 gaf aanleiding tot uitvoe rige discussie. In het eerste lid van dit artikel wordt bepaald; wanneer de toestand van verhoogde waakzaam heid of de burgerlijke uitzonderings toestand is ingetreden, wordt zo spoe dig mogelijk een voorstel van wet tot het doen voortduren van die toestand aan de Staten-Generaal gedaan. Het tweede lid luidt aldus: Is, wan neer wij een voorstel, als bedoeld in het vorige lid, hebben gedaan, de zit ting der Staten-Generaal gesloten, dan worden zij onmiddellijk door ons in buitengewone zitting bijeengeroe pen. De heer GORTZAK (CPN) wilde zekerheid hebben, dat de gehele Ka mer aan het debat zal kunnen deelne men. De MINISTER zeide, dat z.i. de Ka mer aan de beraadslagingen kan deel nemen. Als de leden hun plicht doen zullen zy aanwezig zijn. De heer GORTZAK (CPN) vrees de, dat de regering zou kunnen me nen, dat de Kamerleden hun plicht niet doen en dat ze deswege zouden kunnen worden opgepakt, hetgeen z.i. moet worden voorkomen. De MINISTER zeide, dat de rege ring vertrouwt met alle Kamerleden te kunnen beraadslagen. Of dat het geval zal zijn hebben de leden zelf in de hand. Het betrokken artikel werd z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de CPN geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Bij een reeks artikelen vroegen de Communisten hoofdelijke stemming. De artikelen werden goedgekeurd met de CPN tegen. Artikel 24 bepaalt in het eerste lid het volgende „Onze minister van Binnenlandse Zaken, en, indien on verwijld ingrijpen noodzakelijk is, onze commissaris in de provincie zijn bevoegd iedere persoon, ten aanzien van wie ernstig vermoeden bestaat, dat hij de openbare orde, rust of vei ligheid in gevaar zal brengen, te doen interneren." De heer ROOLVINK (KVP) ver dedigde een amendement om dit lid als volgt te doen luiden: „Indien de omstandigheden, die tot de vaststel ling van de burgerlijke uitzonderings toestand hebben geleid, een bedrei ging voor het volksleven inhouden, zijn onze minister van Binnenlandse Zaken, en, indien onverwijld ingrij pen noodzakelijk is, onze commissa ris in de provincie bevoegd iedere persoon ten aanzien van wie gegrond vermoeden bestaat, dat zij de openba re oi'de, rust en veiligheid in gevaar zal brengen, te doen interneren". De bedoeling van het amendement is het wetsontwerp te doen aansluiten op het verdrag van Rome. De heer WELTER (KNP) verklaar de in te stemmen met het amende- ment-Roolvink, doch zijn stem niet te kunnen geven aan het artikel, dat het mogelijk maakt in volle vredes tijd concentratiekampen op te rich ten. De heer STOKVIS (CPN) zeide, dat de voorgestelde internering in fei te en in wezen „schutzhaft" in optima enkel opzicht zijn instemming. De verdere beraadslaging over dit artikel werd verdaagd tot Woensdag. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering is in be handeling genomen het wetsontwerp tot wijziging van de eis in burgerlijke zaken. Vervolgens is de Kamer begonnen met de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de bepalingen betreffende echtscheiding in het wet boek van burgerlijke rechtsvordering en, in verband daarmede, van het burgerlijk wetboek en het tarief van justitiekosten en salarissen in burger lijke zaken teneinde lichtvaardige eichtscheiding tegen te gaan. De heer VAN DER FELTZ (CH), opmerkend, dat de oorzaak van de waardedaling van het huwelijk is, dat velen de heiligheid van het huwelijk niet erkennen, zeide het met de rege ring eens te zijn, dat de Lichtvaardig heid, waarmede huwelijken worden gesloten en ontbonden een ramp is voor de maatschappij, de mensen en de kinderen. Eigenlyk zou men licht vaardige huwelijken moeten tegen gaan. Spr. was van oordeel, dat het probleem der echtscheiding door de wet niet wordt opgelost. De grote leugen durft men niet wijzigen. Wij ziging der echtscheidingsgronden kan niet incidenteel geschieden. Spreker zeide wel enige sympathie te hebben voor de verzoeningsgedachte in het ontwerp. Als men een gezinsrechter in het leven roept zoals het ontwerp wil, moet men vertrouwen hebben in zijn optreden en zij tact. Het werk van de gezinsraad, die wordt beoogd, zal zeer moeilijk zijn meende spr. Mevrouw PLOEG—xPLOEG (Arb.), haar instemming met het ontwerp be tuigend, zeide, da', lichtvaardige echt scheiding behoort te worden voorko men. Met betrekking tot de grote leu gen is h.i. geen bevredigende oplos sing te vinden. In de aanwijzing van de gezinsrechter zag zij een verande ring van functionaris, de gezinsraad zag zij als een nieuw element, dat zij gaarne in het leven ziet geroepen. Tegen half elf is de vergadering verdaagd tot heden Woensdagmid- j dag een uur. Koningin vliegt met „Prinses Marijke" Koningin Juliana en Prins Bern- hard. die met een gevolg van onge veer twintig personen op 1 April naar de Verenigde Staten vertrekken, zullen de reis maken per D.C.-6 „Prinses Marijke". Het is hetzelfde toestel, dat gisteren van Schiphol voor een bijzondere vlucht naar Kaap stad vertrok in verband met de Van Riebeeck-herdenking. Oorspronkelijk zou het Koninklijk paar met de ver ongelukte DC-6 „Koningin Juliana'' hebben gereisd. Maandagavond om half twaalf ver trekt de Amsterdamse bloemist Cor nells Thim per vliegtuig naar Wash ington. Hij heeft dan 1500 takken se ringen, 2300 anjers, 400 bossen fre sia's, 800 rozen en 100 bossen tulpen bij zich. De heer Thim gaat met deze bloemen de grote zaal van de Army- and-navy-country-club te Washington versieren, waar koningin Juliana op 3 April aan vooraanstaande Amerika nen een receptie zal aanbieden. De bloemen zijn aangeboden door de Ne derlandse bloemisterij. PRINS BERNHARD OP DE JAARBEURS. Prins Bernhard zal Vrijdagmor gen a.s. in zijn hoedanigheid van koninklijk commissaris van de Utrechtse Jaarbeurs officieel de groep Zuid-Amerikaanse gasten uit Argentinië Uruguay, Brazilië en Ve nezuela op de voorjaarsbeurs wel kom heten. Drie bisschoppen naar Rome Naar het K.N.P. verneemt zullen de bisschoppen van Den Bosch, Haarlem en Breda na Pasen naar Rome vertrekken voor het voorge schreven „ad limina"-bezoek aan de H. Stoel, dat de bisschoppen eens in de vijf jaar moeten afleggen om de H. Vader verslag uit te brengen over de situatie in hun diocees. De bisschop van Den Bosch, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, vertrekt vlak na Pasen. Hij zal worden vergezeld door kanunnik J. J. M. van Susante, plebaan van de kathedrale basiliek van Sint Jan, en Drs. J. C. van Overbeek, directeur van het Instituut voor Doofstommen te St. Michiel- Gestel. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, vertrekt Donderdag 17 April tezamen met Mgr, H. J. J. van Hussen, directeur van het Bureau der Pauselijke Missiegenootschappen te .Den Haag, en Dr. M. J, de Jong, secretaris van het bisdom. De bisschop van Breda, Mgr. J. W. M. Baeten, zal tegelijk met een groep missionarissen, die per R.A.P.T.I.M. naar Afrika vertrekken, op 28 April de reis naar de Euwige Stad aan vaarden. PROF. DR. P. J. S. CRAMER f. Te Wassenaar is Zondag plotseling overleden prof. dr. P. J. C. Cramer, oud-hoogleraar in de economie van de tropische landbouw aan de Rijks universiteit te Utrecht. De begrafenis zal Donderdag 27 Maart a.s. om twaalf uur geschie den op de Nederlands Hervormde begraafplaats te Wassenaar. PUROL IS PUUR GENEESKRACHT voor elke plek van Uw huid die verwond, gebrand, ruw, rood Isn'on»»*-' (Advertentie^ Uitkeringen moeten de verpleegsters dekken Subsidieverlening door de over heid aan de ziekenhuizen moet worden verworpen, daar niet is voldaan aan de voorwaarden, die in het algemeen aan subsidiever lening moeten worden gesteld. Er zijn andere middelen om de instandhouding van een gezond ziiekenhuiswezen te bereiken: een kostendekkende verpleegprijs te doen betalen door de ziekenfond- Eerste Kamer De Eerste Kamer is haar vergade ring van gistermiddag begonnen met de behandelng van de begroting van economische zaken voor 1952. De heer STEINKUHLER (KVP) consta teerde, dat het beleid van minister Van den Brink in de afgelopen jaren belangrijke resultaten voor Neder land had opgeleverd. Tot de belang rijkste problemen van het ogenblik behoorden, aldus spr., de betalings balans en de werkeloosheid, voor de oplossing waarvan een synthese diende te worden gevonden. De heer RIP waarschuwde ervoor, dat het bescihermen van jonge indu strieën tot grote nadelen kon leiden voor andere bedrijfstakken, die be lang hadden bij de export. Het inte greren van overheidsfinanciën en particulier kapitaal maant tot voor zichtigheid, de gang van zaken bij de n.v. Polynorm heeft ons verontrust, aldus spr. De heer KAPTEIJN (Arb.) be pleitte de instelling bij de Sociaal- economische raad van een commis sie, die zich ofwel gratis ofwel tegen een kleine vergoeding kan belasten met een productiviteits-onderzoek in kleine bedrijven welke de diensten van dure bureaux niet kunnen be talen. De fractie van de WD heeft vol gens de heer MOLENAAR een uiter mate gunstige indruk van 's minis ters beleid. Deze spreker vroeg de minister zijn indruk te willen geven forma is. Het artikel heeft in geen over de belastingpolitiek, waardoor Vijftig jonge stieren, afkomstig uit verschillende delen van Nederland en geleverd door de N.V. Vee-export en Handelvereniging van de leden van het Nederlands Rundvee-stamboek, zullen per vliegtuig naar Milaan wor den vervoerd. De dieren worden in vijf groepen van tien stuks in een spe ciaal daartoe ingericht vliegtuig van de Silver City Airlines te Londen overvlogen. Het eerste tiental Is Dinsdagmorgen van Schiphol vertrokken. De stieren worden in het toestel gebracht. het vrijer uitslaan van de vleugels van het particulier initiatief werd be lemmerd, hetgeen weer de bestrij ding van de werkeloosheid moeilijker maakte. De heer VIXSEBOXSE (CHU) pl ritte voor een verbetering in de structuur van het bedrijfsleven door verlaging van de kosten, opvoering van de arbeidsproductiviteit en ver sterking van de liquide middelen. Ook wenste hij de instelling van een permanente energieraad voor het verbruik van olie en steenkool. Lof en waardering voor 's minis ters beleid kwan? ook van de heer DE BRUYN (KVP). Hij zei, dat hij het zeer zou betreuren, indien het gerucht waar zou zijn, dat minister Van den Brink na de verkiezingen geen herbenoeming zou willen aan vaarden. Dubbel portret van minister Peters In een korte plechtigheid is giste ren aan de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir L. A. H. Peters, oud-gouverneur der Ned. An tillen, een schilderij van deze be windsman aangeboden. Het is ver vaardigd door de kunstschilder A. C. Willink, die het maakte in op dracht van de landsregering der Ned. Antillen. De aanbieding vond plaats ten huize van de vertegenwoordiger der Ned. Antillen in Nederland, mr N. Debrot, die daarbij in een korte toespraak releveerde, dat volgens de aloude gewoonte, dit schilderij zal worden aangeboden aan de landsre gering der Ned. Antillen om te wor den geplaatst in het gouvernements huis te Willemstad. Geen gewoonte daarbij is, wat thans hier is geschied: Het portret is door de heer Willink in duplo geschilderd. Hem is bij de opdracht verzocht strikt geheim te willen houden, welk van de twee schilderijen het origineel, welk de copie is. Het ene exemplaar wordt dan thans aan de gewezen gouver neur aangeboden, aldus mr Debrot, die er aan toevoegde, dat het portret wordt geschonken aan minister Pe ters door de bevolking van de Ned. Antillen als een blijk van erkente lijkheid voor het vele en goede werk, dat door hem in de Antillen is ver richt. De acteur Jan Musch is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Dit werd hem gisteravond medegedeeld door de Staatsecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mr J. Cals tijdens de hul diging, welke werd gehouden na af loop van de Haagse opvoering van Bredero's „Spaanse Brabander", in welk stuk Jan Musch de rol van Je- rolimo vertolkt. sen en zo nodig een aanvullende betaling der patiënten. Tot deze conclusie komt drs. J. Lupgens in een beschouwing, welke hij in het officiële orgaan der Ver eniging voor Katholieke Ziekenhui zen publiceert. Het artikel geeft een nadere uit werking van de conclusie, waartoe een commissie uit deze organisatie kwam, toen zij in 1951 rapport uit bracht over „Verhoudingen in het Ziekenhuiswezen" en de subsidiëring van de Katholieke ziekenhuizen ver wierp. Na de gedocumenteerde beschou wing over de verhouding van zie kenhuis, ziekenfonds en subsidiere geling worden de volgende voor Katholieken aanvaardbare voorstel len tot oplossing der moeilijkheden voorgesteld: De ziekenfondsen behoren de zie kenhuizen kostendekkende verpleeg- prijzen te betalen, die voor alle ook de nieuwgebouwde zieken huizen acceptabel zijn. De overheid make het de zieken fondsen mogelijk deze prijzen te be talen. Acht zij het in verband met haar loon- en prijspolitiek of om an dere redenen ongewenst kostendek kende premies toe te staan, dan subsidiëre zij in voldoende mate de ziekenfondsen en gebruike hiervoor o.m. de door de ziekenhuisfinancië- ring op de Rijksbegroting uitgetrok ken bedragen. Patiënten ook zelf betalen? Kunnen de ziekenfondsen met de hun aldus ter beschikking komende gelden de aan de verzekerden krach tens het Ziekenfondsbesluit gega randeerde verstrekkingen nog niet volledig betalen, dan zullen de pa tiënten zelf het ontbrekende moeten bijbetalen, zoals thans rèeds voor be paalde verstrekkingen geschiedt. Dit geldt óók voor de verstrekking „zie- kenhuisverpleging' De ziekenhuizen dienen de parti culiere patiënten te vrijwaren voor in vergelijking met de zieken fondstarieven onevenredig hoge tarieven. Is het garanderen door de over heid van leningen, die door zieken huizen worden gesloten voor nieuw bouw, onontbeerlijk om voldoende kapitaal aan te kunnen trekken, dan kan dit geschieden in een vorm, die de vrijheid van de ziekenhuizen practisch niet aantast; deze garantie verlening zal immers slechts in hoge uitzonderingsgevallen financiële con sequenties voor de overheid hebben. Deurknoppen met groene zeep.... Gedurende het tijdvak 23 tot en met 31 December 1951 werden in Assen niet minder dan elf inbraken gepleegd, en hoewel de totale buit niet zo erg groot was, ontstond er toch een zekere mate van onrust on der de bewoners, temeer omdat de inbrekers tijdens de tweede serie uitsluitend woningen tot hun opera tieterrein hadden gekozen. De eerste serie inbraken werd ge pleegd in verschillende kantoren ter plaatse. De politie stond aanvanke lijk voor een raadsel want hoewel de inbraken „amateurswerk" leken te zijn, lieten de inbrekers toch geen spoor achter. De recherche heeft het onderzoek evenwel met kracht aan gepakt met als resultaat dat twee inbrekers konden worden aangehou den, afkomstig uit Winschoten, die bekenden zich aan beide series in braken te hebben schuldig gemaakt. Uit het onderzoek is gebleken, dat hun vader en drie zoons geregeld het dievenpad betraden. Aanvankelijk pleegden zij niets anders dan lood diefstallen, doch langzamerhand breidde het werkterrein van de fa milie zich uit en werden er echte in braken op touw gezet. Eerst in Winschoten, later in Oude Pekela, Scheemda enz., totdat vader zich blijkbaar herinnerde, dat twee zoons gedurende de bezettingsjaren enige tijd in Assen in een Internaat had den doorgebracht. Ze waren dus be kend in Assen en zodoende werd ook Drentes hoofdstad in het werkter rein opgenomen. Eerst werden vier kantoren bezocht, waar enig geld en veel sleutels werden vermist en daarna kwamen den van de vele inbraken die dit viertal op zijn geweten heeft. Dat er angst onder de burgery van Assen heerste, moge o.m. blijken uit het feit, dat een ingezetene de deur krukken van zijn woning elke avond insmeerde met groene zeep, om „de politie eventueel aan vingerafdruk ken te kunnen helpen". Voorts was er een dame die nimmer vergat een fluitje mee naar bed te nemen, om by eventueel bezoek daaraan een schrille fluittoon te kunnen ontlok ken met het doel de buren te waar schuwen. Het raadsel is evenwel opgelost en de rust is in Assen weergekeerd, temeer omdat inmiddels ook de da ders van de inbraak in de woonwa gen te Peeloo (Assen) waarbij een bedrag van ongeveer f 10.000,aan gouden voorwerpen en geldswaar dige papieren werd buitgemaakt, konden worden aangehouden en op gesloten. Vaoï de HAAGSE RECHTBANK LEIDENAARS BETROKKEN BIJ INBRAKEN IN DEN HAAG Voor de Haagse rechtbank stonden vyf personen terecht wegens hun aandeel in een serie inbraken in Den Haag en daaronder bevonden zich twee Leidenaars. Een 19-jarige kell- ner uit Leiden was ten laste gelegd dat hij samen met een ander had in- de beurten to^T weTSTnïe" ZL onge veer 300,bijeen gegaard en met de buitgemaakte sleutels werden weer inbraken in Meppel en in De venter gepleegd. Vader en zoons moeten Donderdag a.s. voor de rechter in Groningen verschijnen wegens de looddiefstal len. De vader en de jongste zoon zaten reeds gevangen te Groningen, de beide andere zoons zijn nu ook na<ar de Martinistad overgebracht. Later zal dan de berechting geschie- RECHTSPRAAK IN DE P.B.O. Bij de Tweede Kamer is een twee tal wetsontwerpen aanhangig ge maakt, waarhij wordt voorgesteld 'i administratieve rechtspraak en een tuchtrechtspraak in het kader van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in het leven te roepen. Het ontwerp gaat er vanuit, dat beroep mogelijk moet zijn tegen be sluiten en handelingen van de SER, de product-, hoofdbedrijf- en be drijf sschappen. Dit beroep kan wor den ingesteld bij een nieuw orgaan, het College van Beroep voor het be drijfsleven, dat met de administra tieve rechtspraak wordt belast Bij de PBO-wet werd tevens een voorlopige regeling van beperkte omvang getroffen voor tuchtrechte lijke straffen op het overtreden van verordeningen van publiekrechte lijke bedrijfsorganen. Het thans in diende ontwerp bouwt hierop voort. De regering heeft lering getrokken uit de ervaring, dat van de recht spraak in eigen kring een opvoe dende werking kan uitgaan. Deze versterkt het gevoel van saamhorig heid tussen de bedrijfsgenoten op een wijze, waartoe de gewone straf rechtspraak, die verder van de recht zoekende afstaat, niet in staat is. KAPELAAN A. DROST. Kapelaan A. J. H. Drost, van de parochie van de H. Engelbewaarders in Den Haag is, na een hartaanval, van de laatste H. Sacramenten voor zien. Zijn toestand gaf hedenmorgen echter geen reden tot onmiddellijke ongerustheid. HONDENTENTOONSTELLING. De Kon. Ned. Kennelclub „Cyno- philia" houdt op Zaterdag 29 en Zon dag 30 Maart a.s. in de Apollohal te Amsterdam haar 65ste internationale hondententoonstelling, ditmaal een „winner". Niet minder dan 750 hon den (in totaal 80 rasseni) zullen wor den tentoongesteld. Het best vertegenwoordigd zijn de jachthonden (210), de herders (149) en de terriers (125). Voor de eerste maal zal de „Geor ge Krebsbokaal" worden uitgeloofd en wel voor de beste terrier. Deze „winner 1952" krijgt een pri meur, want de K.R.O. zal Dinsdag avond 1 April opnamen van de ten toonstelling uitzenden in het televi sie programma. 4000 legerwagens uit Amerikaanse dumps De Kon. Landmacht zal in de pe riode van April tot en met Juni ruim 4000 militaire voertuigen ontvangen uit Amerikaanse legerdumps in Duitsland. Door deze massale ver strekking, hoofdzakelijk bestaande uit G.M.C.-trucks en jeeps, zal de voor bereide vordering van burgerauto's voor de herhalingsoefeningen in Sep tember waarschijnlijk niet behoeven door te gaan. De Amerikaanse zending, die Ne derland ontvangt in het kader van de M.D.A.P.-hulp, was dringend no dig, wil Nederland in de herfst kun nen voldoen aan zijn militaire ver plichtingen bij de manoeuvres in Duitsland. Vorig jaar reeds, toen de 32ste regimentsgevechtsgroep in Duitsland oefende, was het vervoer een van de grootste problemen. Nu echter dit jaar twee complete Neder landse divisies met bijbehorende troe pen aan de geallieerde oefeningen zullen deelnemen, was het transport- i probleem vrijwel onoplosbaar. Op deze gronden ojn. werd dan ook al overwogen om het Nederland se aandeel ira te krimpen. Men betwij felde, of door een bescheiden vorde ring van burgervoertuigen dat tekort zou kunnen worden opgeheven. De Amerikaanse zending lost de problemen althans voor dit jaar op meldt „Trouw" aangezien de zending in de eerste plaats bedoeld is voor de herhalingsoefeningen. OOK BLOEDPROEF IN DEN HAAG. Met ingang van 1 April zal ook in Den Haag bij verkeersongelukken de bloedproef worden ingevoerd. De bestuurder, die een ongeval heeft veroorzaakt, kan dan bloed worden afgetapt, om dit op eventueel alco holpercentage te onderzoeken. Dit gebeurt door de politiearts-. De be stuurder is echter niet verplicht zich aan deze bloedproef te onderwerpen. teweg in Den Haag en daar een geld kistje met by na 5000 had ont vreemd. Ook had hij ingebroken by een bakkerszaak aan de Groot Her- toginnelaan, doch hier was men be trapt. Niet was ten laste gelegd, maar wel werden gememoreerd een poging tot inbraak aan de Neuhuys- kade en een inbraak aan de Louise de Colignystraat. De Oofficier van Justitie achtte de feiten bewezen. Hij schetste hoe verd. een zwak karakter heeft en via leeglopery in slecht gezelschap was gekomen, totdat hij tenslotte mans genoeg was om op eigen ini tiatief te handelen. Hij eiste een jaar en zes maanden gevangenis straf. De verdediger bepleitte het inwinnen van een reclasseringsrap- port. De tweede Leidenaar, een 21-jarige technicus, had op verzoek van de vorige verd. een drukapparaat ge maakt om hiermede deuren te kun nen openen. Hij ontkende geweten te hebben waarvoor het ding dien de en slechts naar aanwijzingen van de kellner zou hij het apparaat heb ben geconstrueerd. Wel erkende hij dat toen de kellner hem vertelde te gaan inbreken, hij had verteld dat er op de Zwarteweg 's avonds nie mand thuis was. Dat wist hij omdat zijn meisje daar had gewerkt. De officier van Justitie achtte de deze verd. 8 maanden m.a. Een ver zoek tot onmiddellijke invrijheid stelling, door de verdedigster geuit, werd door de rechtbank afgewezen. De verdedigster, mevr. Nanning Groenemeier, vroeg dit om studie redenen en terwille van het jonge gezin. Zij bepleitte voorts het in winnen van een reclasseringsrap- port. Volgens verd. zou het vervaar digen van het drukapparaat alleen maar een vriendendienst zijn ge weest. In deze zaak werd tegen een Am sterdamse kok, die ontkende samen met de kellner de inbraken te heb ben gepleegd, drie jaar gevangenis straf m.a. geëist. Tegen twee Hage naars werd respectievelijk een jaar en zes maanden m.a. en een jaar gevangenisstraf geëist wegens he ling. Uitspraak 8 April. UeJitoq, aan lüindlol all yolfiifielei De Hertog van Windsor als deelne mer aan de Seminole Golf-competitie te West Palm Beach in Florida. De prys van tienduizend dollar ging naar de veteraan Sammy Snead, doch het spel van de Hertog trok wel de mees te toeschouwers.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6