RIJNSTREEK Het voortgezet dagonderwijs blijft beneden het gemiddelde WOENSDAG 26 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Leidse onderwijs-verhoudingen Vergelijking met andere steden Het Nederlandse onderwijs biedt niet alleen een grote soor telijke verscheidenheid, maar ook ruimtelijk bezien is het beeld zeer gevarieerd. Provinciaal en regionaal, maar ook zelfs plaat selijk, zijn de onderlinge afwij kingen zeer groot en deze afwij kingen zijn soms wèl, maar vaak ook niet of nauwelijks verklaar baar. Want naast welstand en beroepsstructuur heeft ook de mentaliteit van de bevolking gro te invloed op het type scholen, dat wordt verlangd. Hoe staat het hiermede nu in Leiden, in vergelijking met de andere Zuid Hollandse steden? Dank zij de leerplicht stelt het la ger onderwijs in dit opzicht geen problemen: in Leiden en in al de an dere Zuidhollandse steden en overal elders in ons land bezoekt honderd procent van de leerlingen, die ge schikt zijn om dit onderwijs te vol gen, ook inderdaad deze scholen. De verschillen doen zich pas voor bij het voortgezet onderwijs zoals het UL.O. de H.B.S. en het gymnasium, de nijverheidsscholen enz. Het U.L.O. Voor deze vorm van onderwijs is de belangstelling in Leiden niet bijs ter groot. Van elke honderd jongens tussen twaalf en twintig jaar in Ne derland bezoeken er gemiddeld elf een U.l.o.-school. In de steden pleegt het aantal relatief hoger te zijn, op het platteland daarentegen lager. In overeenstemming daarmee volgen van elke honderd twaalf- tot twin tigjarige jongens in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht er dertien het U.l.o. en in Gouda 11. Voor Leiden evenwel komt het cijfer niet hoger dan 10 a 11; het ligt dus nog wat be neden het rijksgemiddelde, hetgeen voor een stad al heel weinig is. Wat de twaalf- tot twintigjarige meisjes betreft geeft Leiden al geen beter beeld te zien. In ons land als geheel bezoeken van elke honderd van deze meisjes er tien een U.l.o.- school. Ook het Goudse cijfer be draagt tien per honderd; Rotterdam en Dordrecht echter komen op elf Den Haag zelfs op 14 a 15! Leiden evenwel brengt het niet verder dan negen per honderd, een cijfer dat nog iets verder beneden het rijksgemid delde ligt dan van de jongens. Van de Zuidhollandse steden toont Leiden derhalve de geringste inte resse voor het U.l.o., behoudens Delft, waar per honderd van elke groep negen jongens en zeven meis jes deze scholen bezoeken. Het middelbaar onderwijs. Het middelbaar onderwijs, of juis ter gezegd: het „voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs", het zogenaamd „vdi.m.o.", waaronder de H.B.S., het gymnasium en het lyceum worden gerekend, telt in ons land minder leerlingen dan het u.l.o Ge middeld worden de v.h.m.o.-scholen bezocht door negen van elke hon derd twaalf- tot twintigjarige jon gens en door vijf van elke honderd meisjes uit deze leeftijdsgroep. Ook hier plegen de stedelijke cijfers ho ger te liggen dan die van het plat teland, hetgeen in hoofdzaak komt doordat op het platteland veel min der van deze scholen aanwezig zijn. Wa de jongens betreft komen in tussen Rotterdam en Delft niet bo ven het rijksgemiddelde (van negen per honderd) uit; Leiden bereikt evenals Gouda een cijfer van tien, hetgeen dus wel boven het rijksge middelde uitkomt, maar dat belang rijk achterblijft bij Dordrecht (met 12) en bij Den Haag (met 15 per honderd) Van de honderd twaalf- tot twin tigjarige meisjes in onze stad bezoe ken er zeven een v.h.m.o.-school, een cijfer dat alleen door Dordrecht wordt geëvenaard en door Den Haag (met negen per honderd) wordt overtroffen. Rotterdam komt in dit opzicht niet verder dan vijf a zes per honderd terwijl Gouda met vier en Delft met twee vèr beneden het Leidse cijfer blijven. Het Nijverheidsonderwijs. Ook voor het nijverheidsonderwijs is de belangstelling in Leiden realief gering. De lagere nijverheidsscholen worden in Nederland gemiddeld be zocht door zeven a acht van elke honderd twaalf- tot twintigjarige jongens en door zes a zeven van el ke honderd meisjes van deze leeftijd. In Leiden zijn deze verhoudingscij- fers slechts vijf a zes voor de jon gens en vijf voor de meisjes. Beide cijfers liggen dus vrij aanzienlijk beneden het rijksgemiddelde en ook hiervan kan gezegd worden, dat dit vooral voor een stad opvallend laag NOORDWIJKERHOUT Bloemen bridge-drive. Op 14 April a^.. 2e Paasdag, zal te 2 uur nam. in de grote zaal van café „De Zwaan" de jaarlijkse bloemen brid ge-drive gehouden worden door de Bridgeclub „Het juiste bod". Er wordt gespeeld volgens Howell sys teem in groepen van 8 paren in hoofd, le en 2e klasse om prachtige prijzen. Het inschrijfgeld bedraagt 2.per persoon. De inschrijving tot deze drive staat open tot uiterlijk 1 April bij de se cretaris de heer P. Brama, Dorps straat 26, Noordwijkerhout, telefoon 362. Inschrijfgeld kan worden ge stort op giro 489168 ten name van de secretaris of op 14 April 1952 aan de zaal De inschrijving loopt reeds goed Vorig jaar namen ruim 200 personen uit alle delen van het land aan de drive deel. Geboren- Gerardus J J., z. van A. C. v. d. NieuwendijkAugusti- r.us; CornelL J. Th. J., zoon van Th. BartelsBaltes; Maria J. C. A. E., d. van W. P. van den Berge—de Jong; Marinus J. M., z. van H. J. Conijn van Emmerik; Pieternella G. M., d. van L F v. d Lindenvan der Meij; Petrus W. H. M., z. van E. A. Pumpe Wiering. Johannes Leonardus Jo seph, z. van E. M. Bon—Zonneveld; Theodora C. M., d. van H. C. van den Bergvan der Voet. Huwelijksaahgifte: P. van Egmond 23 jaar en A Freke 26 jaar; L. v d. Niet 29 jaar en G. v. d. Tang 26 jaar; Th. J. v. d. Berg 33 jaar en J- H Plasmeijer 25 jaar; M. N. Opdam 28 jaar en C. J Geerlings 29 jaar. Gehuwd: Th. J. de Jong en A. J. Zethof. Overleden: C. M. Nederstigt 42 J.; L. H. Mastenbroek 68 jaar echtge noot van H. van Erp: M. Meijer 79 jaar weduwe van C. Berg; C. M. van Latum 69 jaar weduwnaar van C. C. van Geemert; F. J. Veldhuijzen 44 jaar; M. Duivenvoorden 46 jaar. J. VOORHOUT HULDIGING VAN DE HEER' G. F. W. LUBBERT. 2 Februari j.l. mocht de heer G. F. W. Lübbert, wonende Rijnsburger- weg, de dag herdenken dat hij voot 50 jaar in dienst trad als bloemist knecht bij de fa. M. Veldhuizen v. Zanten en Zonen, welker zaak geves tigd is te Lissc. Gisteren echter was het voor de jubilaris en diens echtgenote dé of ficiële dag en, zoals zij zelf mede deelden „een onvergetelijke". Door een auto van „de zaak" werd dc juibilaris met diens echtgenote en een zoon, benevens een broer, welke vroeger ook vele jaren bij de fa. werkzaam was, in de morgenuren af gehaald en naar de kantoren aan de Zwartelaan te Lisse gereden voor een officiële huldiging door de pa troons. Hier zagen we aanwezig de heer M. Veldhuizen v. Zanten met diens beide zonen, benevens hun echtgenoten, alle directeuren der firma, benevens burgemeester drs. C. J. N. de Graaff van Voorhout. Vlaggen wapperden, als bewijs dat er iets bijzonders aan de hand was; Nadat gezamenlijk de koffie was gebruikt, was het de oudste direc teur, M. Veldhuizen v. Zanten, welke zich tot de jubilaris en diens fam. richte en het als een grote eer be schouwde te mogen getuigen „één van hen" 50 jaar in dienst te. mogen hebben gehad. Uit naam der gehele fa. wenste spr. de jubilaris geluk en memoreerde, dat door allen met groot genoegen, oip deze lange weg teruggezien kan worden. Na een har telijke handdruk en felicitatie ont ving de jubilaris o.m. een enveloppe met inhoud. Hierna was 't woord aan burg. De Graaff van Voorhout, wie 'het een grote eer was, namens H.M. de Ko ningin, aan de heer G. F. W. Lülb- bert, uit te mogen reiken de me daille in brons van de Orde van Oranje Nassau. De heer Lübbert dankte persoon lijk de heren directeuren en de bur gemeester en noemde het voor hem en zijn familie een onvergetelijke dag. In een gezellig samenzijn wer den nu nog vele dingen uit de oude tijd opgehaald. Gemeenteraad Voorschoten Volkstuinen 4 ct. per M2 Gisteravond kwam de raad voor een spoedeisende vergadering bijeen ter beraadslaging over het voorstel van B. en W. tot het pachten en ver pachten van grond voor volkstuinen. Afwezig waren de heren v. Dode- weerd, Dekker en Viveen. Direct na de opening kwam het voorstel aan de orde. Het woord werd gevraagd door de heren v. d. Hulst, Schrama, Grif fioen en Lamboo. De'heer van der Hulst bleef bij zijn voorstel van Vrij dagavond jl. en vond dat er minder aangeleund moest worden tegen rijk en gemeente. Ook de heer Schrama was deze mening toegedaan. Een pachtprijs van 0.04 is betaalbaar en het is slechts een klein verschil. De heer Griffioen en de heer Lamboo deelden het standpunt van de voor gaande spreker. Daarop werd het voorstel van de heer v. d. Hulst in stemming gebracht. Vóór stemden de heren v. d. Hulst, Griffioen, Korthals, Schrama, Fortanier en Lamboo, te gen mevrouw RomeinOostveen en üe heren Mooy, Bolle en van Oosten, zodat het voorstel met 6 tegen vier werd aangenomen. Het overige ge deelte van het voorstel van B. en W. werd verder z.h.st. aangenomen. Daarop werd de vergadering geslo ten. Geboren: Henri Johan, z. van G. A. Zweekhorst en A. A. Kadé; Maar- tje, d. van P. de Bruin en P. van Dorp; Martinus Johannes, z. van A. Th. den Hollander en W. Verhagen-; Jacob Maarten, z. van J. van Duiven- bode en H. Z. Oskam; Anna Jaco- ba, d. van C. van Veen en J. P. Roos. Geboren te Leiden: Jacobus Jan Abraham, z. van S. Solleveld en B. Brussee. Ondertrouwd: W. A. van Biemen 24 j. en J. N. J. Smits 23 j.; J. H. Broeckaert 29 j. te Bodegraven en A. Boer 21 j. Gehuwd: B. W. Vonk en E. C. A. Waltman. Overleden. C. C. Kögeler 72 j., we duwe vani H. Rol. VLASVELD'S BEDDEN-REPARATIES IN 1 DAG GEREED Vrijblijvend prijsopgaaf LAGE RIJNDIJK 28 B TEL. 22293 (Advertentie) is. De andere Zuidhollandse steden hebben dan ook de volgende ver- houdingscijfers: voor de jongens Dordrecht zes a zeven, Rotterdam, Den Haag en Delft negen en Gou da zelf negen a tien en voor de meis jes: Den Haag zes, Dordrecht zes a zeven, Rotterdam zeven en Delft acht. Alleen Gouda blijft met drie a vier per honderd beneden het Leidse niveau. Het middelbaar nijverheidsonder wijs voor jongens wordt in Leiden gevolgd door twee a drie van elke honderd twaalf- tot twintig jarigen. Voor Delft en Gouda is dit cijfer drie, voor Dordrecht drie a vier, voor Den Haag vier a vijf en voor Rotter dam zelfs vijf; het dubbele dus van Leiden. Voor de meisjes zijn de cijfers: Leiden drie (dat is dus iets hoger dan bij de jongens!), Dordrecht eveneens drie, Rotterdam, Den Haag en Delft drie a vier, maar Gouda slechts één a twee. Lage totalen. Wanneer wij nu de belangstelling voor de verschillende genoemde schooltypen totaliseren, en behou dens de univesitaire studie omvatten wij dan practisch het gehele voort gezette dagonderwijs dan zien wij dat van elke honderd twaalf- tot twintigjarige jongens dit voortgezet te onderwijs in Leiden gevolgd wordt 29 jongens, in Delft door 31, Gouda 34, Dordrecht 35, Rotterdam 36 en Den Haag 42. Het Leidse cijfer is dus het laagst; het hoogste (van Den Haag) ligt daar 45 procent bóven! Voor de meisjes zijn deze totalen: Gouda 19, Delft 21, Leiden 24, Rot terdam 27, Dordrecht 28 en Den Haag 33. het gouden feest van fa.J. v. Muiden en Zn. De feestelijkheden ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van het schildersbedrijf J. van Muiden en Zoon zijn gistermorgen ingezet met een hartelijke huldiging door het per soneel, dat door de familie van Mui den in Zomerzorg werd ontvangen. Namens het personeel bood de heer W. van Beek een grote bloemenmand aan, waain zich behalve bloemen en versnaperingen ook een electrische klok bevond en een prachtig wand bord van Delfts blauw, ontworpen door de chef-decorateur van het be drijf, de heer A. de Kaste. De heer van Beek wees er bij de aanbieding op* dat verschillende personeelsleden als jongmaatje bij de fa. vani Muiden in dienst getreden zijn om daar tot vakman te worden opgeleid. Een aan tal onder hen is i-eeds vele jaren in dit bedrijf werkzaam, met grote waardering voor de leiding cn kennis van de heer van Muiden. Spr. noem de heer W. van Muiden, jon-gsta fir mant, de motor van het bedrijf, steeds vol nieuwe ideeën. Met dankwoorden voor de prettige samenwerking be sloot de heer van Beek zijn toespraak. De heer J. van Muiden, oprichter van het bedrijf, wierp een terugblik op het verleden, en de heer W. van Muiden keek in de toekomst, waarin hij samenwerking zag als een vani de pijlers waarop een bedrijf groot ge maakt kan worden. Menige oude her innering werd daarna onder het ronddienen van verversingen nog op gehaald. Die oude herinneringen kwamen ook 's middags weer ter sprake, toen de jubilerende heren van Muideni een receptie hielden in Het Gulden Vlies en velen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Onder de receptiegangers bevonden zich de wethouders St. Menken en D. v. d. Kwaak, de he ren H. P. Jansen en L. Los, voorzit ter en secretaris van de Vakgroep Schildersbedrijf, district Leiden, de de heren J. Hartinig en C. Jonk, na mens de Schilderspatroonsbond, afd. Leiden, de heren J. Nijsingh en J. Voorbach, oud-gemeente-architect en chef van de Gebouwendienst, het Col lectanten-college van de Ned. Herv. Gemeente, vele cliënten en een groot aantal zakenrelaties, vrienden en be kenden. Het feest wordt hedenavond be sloten met een personeelsavond in Zomerzorg. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Scheikunde mej. R. R- v. Hou- welingen, Den Haag; voor het docto raal examen Plant- en Dierkunde mej. C. E. Drooglever Fortuijn, Lei den en de heer J. van Die, Den Haag; voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (J) de heer C. C. v. d. Meer Mohr, Wassenaar; voor het doctoraal examen Klassieke Taal- en letterkunde de heer P. C. v. d. Pant, Schiedam. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes z. van P. Nop- pe en J. Hoogstraten; Yvonne d. van H. Hesseling en H. J. van Ardenne; Marianne Cornelia d. van J. C. Koudijs en J. E. Hol; Nëeltje Catha- rina d. van G. Vos en C. Braam; Cornelis z. van M. Plug en N. Haze- noot; Jacoba d. van M. Plug en N. Hazenoot; Yvonne Maria Petronella Adriana d. van W. P. M. Berbee en M. J. de Romijn; Marinus Christina z. van C. Lens en L. J. Hueting; Jo hannes Theodorus Jozef z. van J. Ruiten en A. van der Meij; Leotine Louise Maria d. van P. L. M. Zwaans en C. H. M. Dumoulin. Overleden: H. J. Ruigrok wedn. 45 j.; C. E- Conijn, wèdn. 79 j.; H. Molenaar m- 80 j.; A. H. Pesant m. 81 j.; A. van Bemmel wed. v. V. A. Veefkind 83 j.; M. Heesbeen huisvr. van J. de Loos 72 j. S)^et (vei nu uni! Slaagt dc Donderdag-actie van de Vriendenkring ter ere van het H. Sa crament? De leden ontvingen een oproep: de pers plaatste een aan sporing, aan de Katholieke organi saties in Leiden werd om medewer king verzocht; maar... slaagt 't? Is 't merkbaar op Donderdagmorgen in onze kerken? Wel 'n beetje, maar helaas niet veel. De reactie is nog lang niet algemeen. U is 't toch nog niet vergeten, wat de Vriendenkring heeft gevraagd, en wat van de preekstoel af met klem bij U werd aanbevolen? Dezer dagen stond er in één van de kerkberichten bij de Donderdag: „Doet hel nu eens". Ja. doet het nu eens, gaat nu eens op Donderdag morgen naar de H. Mis en ter Com munie. 't Is nodig voor U zelf, voor Uw gezin, voor de maatschappij Als niemand 't nu eens aan een ander overlaat, maar 't zelf doet. dan slaagt de actie. Doet 't nu eens Vincentianen spelen toneel Een diefstal, die geen diefstal blijkt te zijn; een detective, die geen de tective is; een dame, die alles weet maar niets zegt en hem er heerlijk in laat tippelen, ziedaar enige gre pen uit de vermakelijke detective geschiedenis „Dicky", een toneelspel in vier bedrijven naar het Frans van Paul Armont, Gerbidon en Manous door mevr. Ranucci-Beckman, dat op Woensdag 23 April a.s. in de Leidse Schouwburg op de planken wordt gebracht. Vraag niet welk bekend gezelschap met dit stuk komt, want het is he lemaal geen gezelschap. Het is zomaar een groepje mensen, dat met veel enthousiasme en de nodige flair zich op dit knappe stuk geworpen heeft. Mensen die U kent; U vindt ze ach ter bestuurtafels op vergaderingen, in het Belastingkantoor, achter de toonbank van een manufacturenzaak, in een eierenhandel, enfin, noem maar op. Gewone mensen, die naast hun gewone werk als lid van de St. Vincentius-vereniginig hun tijd wil len geven aan dit spel, om straks 500 toeschouwers van een kostelijke avond te laten genieten. Zeg nu niet, dat dit slechts ama- teurwerk is, want do.<r gaat het niet om. Het gaat er om, dat U die ern stige mr. zus en zo straks met een aangeplakts snor over het podium zult zien wandelen, naast de verko per van babywol, die zich een avond gaat inbeelden, dat hij werkelijk de tective is. Heus, er zullen fouten gemaakt worden; we hebben een repetitie bij gewoond, waarop de spelers zó keu rig spraken, dat ze geen „beeldhou wer", maar „beeldhouder" zeiden en waarop ze spraken over een, oude jonge manZe studeren ernstig en zullen er ^van maken wat er van te maken valt. Vincentianen gaan toneelspelen! Dat moet een kostelijke avond wor den! Wat zullen we lachen! Tussen haakjes: vandaag begint de kaartver koop; zeg geen „nee", wanneer een Vincentiaan U vraagt één van dc 500 toeschouwers te willen zijn, die op 23 April „krom zullen liggen" van het lachen. Lachen voor het goede doel, begrijpt U? De Christelijke Middenstands bond, afd. Leiden, heeft tijdens een gisteravond in „In den Vergulden Turk" gehouden vergadering een be stuur gekozen ter vervanging van het comité, dat verleden jaar ge vormd werd om de werkzaamheden te verrichten, die aan het heroprich ten van de Leidse afdeling verbon den waren. Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: C. Veerman, voorzitter; G. J. van Kamp, secre taris; S, M. Stolp, penningmeester; S. Anes en M. L. C. dc Geus. UIT HET POLITIERAPPORT. Aangehouden werden de 23-jarige C. v. R. en zijn 17-jarige broer J. v. R., beiden uit Leiden, verdacht van koperdiefstal. Eveneens werd aangehouden de 29- jarige Leidenaar J. C. wegens dief stal van een luchtpistool. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Dc uitslag van de zesde en laatste ronde van de driehoeks-competitie luidt als volgt: Groep A; team Bonte wint van team van Egmond met 17 m.p., team Bonte wind van team Smelt met 13 m.p., team van Egmond wint van team Smelt met 8 m.p. Groep B: team Reekers wint van team Braams met 28 m.p., team Ree kers wint van team Jacobs met 9 m.p., team Jacobs wint van team Braams met 26 m.p. Groep C: team van der Ende wint van team de Bruin met 4 m.p., team van der Ende wint van team Kreft met 35 m.p., team de Bruin wint van team Kreft met 1 m.p. Groep D: team Slieker gelijk tegen team Uphof met 00, team Slieker wint van team Bosboom met 27 m.p., team Uphof wint van team Bosboom met 23 m.p. Groep E: team Goddijn wint van team Sier met 13 m.p., team Goddijn wint van team den Dekker met 9 m.p., team den Dekker wint van team Sier met 4 m.p. Stand: A: 1. Bonte, 2. v. Egmond, 3. Reekers; B: 4. Smelt, 5. Jacobs, 6. v. d. Ende; C: 7. Braams, 8. de Bruin, 9. Slieker; D: 10. Kreft, 11. Uphof, 12. Goddijn; E: 13. Bosboom, 14 den Dek ker, 15. Sier. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 26 Maart. Kaas. Aangevoerd werden 7 partijen. Prij zen le soort 2.392.45, 2e soort 2.342.38, en zware 2.52 per kg. De handel was matig. ALPHEN AAN DEN RIJN Oudstrijders in het zilver. De pi. afd. van de Ned. Bond van Oud-strij ders en dragers van het Mobilisatie- kruis luidde Dinsdagavond in Hotel „Centraal" op bescheiden wijze haar 25-jarig bestaan in. Wellicht zal zé in dc loop van dit jaar op ruimere schaal aandacht hieraan wijden. De voorz., de heer C. Koren, zelf een man die mede de grondslag leg de, huldigde de heer L. Verleun bij wie het initiatief ontsproot op een Landstormavond. Men is toen „de boer op gegaan" en met veler steun en medewerking werd de afd. opge richt. Daarbij was ook de heer H. v. Egmond en, zoals later op de avond door de 2e voorz., de heer L. Sloot jes werd gememoreerd, bevond zich in het „eerste gezelschap" ook de heer v. d. Kwaak en de huidige voorz., de heer C. Koren. Deze was 22 jaar voorz. en 3 jaar penningmees ter. Gememoreerd werden enkele episoden uit het werkzaam aandeel der vereniging in de zorg voor de oudstrijders en mobilisatiekruis-man- nen tot ze in 1942 werd opgeheven. Echter slechts tijdelijk, want in 1945 werd ze in volle glorie weer herop gericht. Nu koestert ze slechts één wens n.l., dat ook vele jongere oud strijders uit de laatste oorlog zich in de geleden zullen scharen. Er worden voorbereidingen getrof fen om de Bonds-jaar vergadering het volgend jaar in Avifauna te Alphen a. cl. Rijn te houden. Overwogen wordt om voor de leden in den lan de een gezellige midden (b.v. op een Zaterdag) te organiseren eveneens in Avifauna, waarbij Alphen a. d. Rijn de gastheer-functie krijgt toebe deeld. De aanwezigen werd een filmpro gramma aangeboden, verzorgd door de firma H. Laros. Vertoond werden o.m. opnamen van de Kon. Marine in de jaren 19401948, het verblijf van de Koningin en de Ned. Rege ring in Londen, Terug op Bali, het leven en werken aam boord v. h. Ned. Vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Door man". Een serie films met interessan te documentatie en leerzame opna men. „St Damianus". Wegens bedan ken van de heer J. S. v. d. Sandt om gezondheidsredenen, als voorz. van de R.K. Ver. voor Ziekenhuisverple- ging „St, Damianus", is tot zijn op volger gekozen de heer J. Koumans. De heer W. van Zanten Jr., aan wie het zetduiveltje deze functie had toebedacht, blijft secretaris van deze vereniging. Dc heer v. d. Sandt was 25 jaar bestuurslid, van welke perio de 20 jaar voorzitter. Stille Omgang. Het Lof Zater dagavond voor de deelnemers aan de Stille Omgang begint niet om 11.45 uur doch om 11.30 uur. De autobus sen vertrekken om 12.15 vanaf het Toussaintplein. Fok- en Controlevereniging. De Fok- en Controlever. „Alphen a. d. Rijn en omstreken" hield Dinsdag avond in Hotel „Centraal" haar jaar vergadering o.l.v. de heer Jac. Rij laarsdam. Na de gebruikelijke jaarverslagen, dat van de penn. sloot met een batig saldo, werd de begroting voor 1952/53 vastgesteld op ruim 19.000.De contributie voor dit jaar werd vast gesteld op ƒ5.per dier. De aftre dende secr., de heer C. Voets, werd herkozen. Het jaarverslag van de heer W. v. d. Wilt, controleur der vereniging spïak van 104 leden met 2846 koeien in controle. Ruim 38000 melkmonsters werden gecontroleerd op vetgehalte. De veestapel is in het afgelopen jaar sterk geteisterd door het mond en klauwzeer. 2600 koeien zijn ingeschreven i. h. fokregister der ver., alsook ruim 500 kalveren. 29% hiervan, van de zwartblaargroep en 79% van de geregistreerde zwart- bonite-kalveren zijn verwekt door k.i. Er werd aangedrongen vooral geen kalveren aan te houden van minder productieve dieren. Na korte bespre king werd afgezien dit jaar een fok- veedag te organiseren, in het kader van de t.b.c.-bestrijding. Dc heer Joh. de Jong, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool, hield een causerie over het voor beeldbedrijf van de heer Jac. P. Boe- re, Nieuwesloot, te Alphen a. d. Rijn. Naar aanleiding hiervani ontstond een leerzaam vraaggesprek tussen le den en de causeur. Bij de rondvraag werd aangedron gen op het'houden van een keuring van k.i.-jongveedieren. Een en ander nam het bestuur in overweging. Tot slot wees de voorzitter nog op het nut van de Vebo te Leiden en spoorde de aanwezigen aam hiervan lid te worden. De door de Boerenleenbank be schikbaar gestelde wisselbeker werd nu voor de tweede maal gewonnen door de heer C. v. Swieten en één maal door de heer Van Dolder. De heer J. W. Knuppe, commies- titulair ter inspectie der belastingen te Alphen aan den Rijn is met in gang van 1 Mei in gelijke functie overgeplaatst naar de inspectie te Leiden. HAZERSWOUDE MET HAND IN VLEESMACHINE. Toen de slager M. v. T. bezig was de messen van de electrische vlees machine schoon te maken, duwde hij ongemerkt tegen de knop van de elec trische leiding aan. Plotseling ging dc machine in werking met het gevolg, dat de slager met een der messen een diepe wond in zijn rechterhand sneed. Hevig bloedend begaf hij zich direct naar dokter Meijst, die dc wond heeft gehecht. Op diens advies mag hij voorlopig zijn werkzaamhe den niet waarnemen. Geboren Paulus z. v. J. M. Bremmer en J. van den Dool. Corne lis Andreas Joseph z. van W. J. Lou- rier en M. E. Borst. Wilhelmina Alei- da d. van Th. Duiker en P. H. W. Janssen. NIEUWKOOP KIND AANGEREDEN DOOR MOTOR. Het 5-jarig zoontje van dc heer J. v. Middelkoop stak van achter een groentewagen plotseling dc straat over. Juist passeerde dc heer P. Ver- meij op zijn motor. Hoewel hij uit al le macht remde en alles in het werk stelde het knaapje mis te rijden, kon niet worden voorkomen dat de jon gen in aanraking kwam met het mo torrijwiel en dientengevolge met een paar grote verwondingen onder dok torsbehandeling moest worden ge steld. Gemeenteraad Bodegraven Raad wil gasfabriek toch verkopen Maar tegen een hogere prijs Gisteren kwamen de vroede vade ren van Bodegraven weer bijeen. In een spoedvergadering moest de be slissing genomen worden omtrent de te verkopen gasfabriek. Direct na de opening deelde voorz. mr. J. Croles mede, dat de raad in comité ging. Dit duurde ca. 2 uur. Na de heropening begonnen de besprekingen. De div. meningen werden naar voren ge bracht. Al spoedig bleek, dat de ver koop niet zo vlot zou gaan. Dc voorlopige prijs, waarvoor de fa. Versluijs de gasfabriek wilde kopen, was 38.000,(ihmiddels was deze' prijs opgevoeerd tot 41.000,De felste tegenstander was wel de heer Vreeken, die de prijs veel te laag vond, en 60.000,voorstelde. De gemeente heeft gebrek aan ruimte. Waarom dus zo haastig verkopen? De heer v. d. Heijden vond het te vestigen bedrijf méér opslag- dan industrie. Het aantal Bodegraafsc ar beiders is maar gering. De heer Veldhuizen meende, dat met weinig geld van de bestaande gebouwen wel industriehallen te ma ken zijn. De heer Van Elk wees op de noodzakelijkheid van een fitters- wcrkplaats, die na verkoop van de gasfabriek door de gemeente zal ge bouwd moeten worden. De heer Jon gencel had bezwaar, dat 't toegangs pad verkocht zou worden, waar de gashouders van de gemeente blijven. Hij maakte er een amendement van, dat met algemene stemmen werd aangenomen. De heer Karssen vond het wel erg nu er onlangs nog een groot woord is gespróken over steun aan plaatse lijke industriëlen „neen" te zeg gen. Ook deze spr. diende een amen dement in om de prijs op 50.000, te stellen'! Het derde amendement kwam van de heer v. d. Heijden, dat inhield, dat B. en W. alle medewerking zou den verlenen om het bijbehorende woonhuis ontruimd te leveren. Dit werd aangenomen. Nadat de voorz. alle sprekers had beantwoord, en nog eens wees op de prijs die door beëdigde taxateurs was vastgesteld, werd na veel ge praat het voorstel (met alle amen dementen) tot verkoop aangenomen met 7 tegen 6 stemmen, d.w.z. dat de fa. Versluijs dus de gasfabriek kopen kan tegen 50.000, Ondertr.: Johannes Maaskant en Margje Derks; Donald L. van Nielen en Maria P. Bentem; Hendrik Slap- pendel en Helena F. van Duuren; Arie van der Panne cn Maria N. Hoogenboezem. N|AUE J EVALLEN PIERRE. De commissaris van politie van Montmarttre te Parijs, die verant woordelijk is voor de openbare orde en rust, heeft een beroep moeten doen op de brandweer om Pierre te bevrijden. Pierre is een oude kater, die bij de achtervolging van een vogeltje in de top van een twintig meter hoge boom verzeild was geraakt cn er niet meer uit kon. De hele dag zat het beest op zijn hoge plaats te miauwen en vele poes jes, die een beetje van Pierre hiel den, huilden op het stoeprandje mee. Het geschreeuw begon zo vervelend te worden, dat de brandweer er aan te pas moest komen, maar zij kon haar ladders niet uitzetten, omdat de straat te nauw was. Eindelijk heeft een telefoonarbei der de hoge klim gewaagd cn Pierre naar beneden gehaald. Dc kater wan delt nu weer met zijn poesjes en iede re nacht is er zo'n vreugde-gemiauw over de terugkeer van Pierre, dat de bewoners zeggen: „Hadden we dat beest maar laten zitten dan waren we in een paar dagen van het ge schreeuw afgeweest." GOED ZAAKJE. Een man met een bibliotheekje te Londen kwam op het winstgevende idee, om ook graraofoonplaten te gaan *uitlenen. De zaak liep enorm. Reeds de eerste week werden er 1000 gramofoonplaten geleend. Helaas kwamen cr van deze 1000 ruim vier honderd in stukken terug.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3