S)e CeidaeSoti/fca/nt Pinay redt de frank Het Westen antwoordt het Kremlin Ma de Cucfïtxamp te $xan&fo*t Zal Pinay defrank kunnen redden? Jtampaan de „Jimitigin Jutianay De toestand der gewonden De defensie-kracht van het Westen Naar een Europese landbouwgemeenschap JCaxxeCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 26 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12546 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. tend., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Teleioontjes t 1,50 REVOLUTIE EN RECHTSZEKER HEID wone bevoegdheden Burgerlijk gezag, dat in de Tweede Kamer in behandeling is, heeft bezwaren van dezelfde aard ontmoet, als destijds in de Staatscommissie voor Grond wetsherziening de beide voorgestel de ontwerpen tot het weren van re volutionaire vertegenwoordigers en het beperken van de drukpersvrij heid, De bezwaren waren nu alleen iets minder dringend en dat is dan ook de reden, dat dit ontwerp döor de Kamer is aanvaard. Als nu straks de Eerste Kamer dit ontwerp ook zal aanvaarden, zal er tenminste iets zijn, waarmee deze democratische staat zich zal kunnen keren tegen hen, die de vrijheid van het eigen land in gevaar zouden wil len brengen. Zoals men weet, regelt dit ont werp twee situaties namelijk de toe stand van verhoogde waakzaamheid, zoals het is genoemd, en de burger lijke uitzonderingstoestand in geval van oproerige bewegingen, onlusten of soortgelijke stoornissen van de openbare orde, rust of veiligheid of van ernstige vrees daarvoor. Deze maatregelen zijn natuurlijk tegen de communisten bedoeld en de com munistische volksvertegenwoordigers hebben er ook geen twijfel over la ten bestaan, dat zij dit hebben be grepen. Men kan zich alleen erover verbazen, dat deze heren daarbij zonder blikken of blozen het wagen te spreken over Spaanse en Griekse toestanden, die hierdoor in ons land zouden dreigen te ontstaan, alsof er in Rusland geen vijftien millioen mensen in concentratiekampen zou den verzuchten en alsof in andere landen achter het IJzeren Gordijn, in Polen, Tsjecho-Slowakije en Hon garije, geen mensen zouden worden gedeporteerd, wat trouwens tijdens de grote deportaties in Budapest door de Hongaarse radio zelfs moest wor den toegegeven. Men zou zich daarover - verbazen, indien men zich niet telkens opnieuw realiseerde, dat dit het door Moskou aan haar volgelingen geleerde en voorgeschreven systeem is: anderen zo hard mogelijk beschuldigen van de misdaden, die men zelf pleegt. Zo wordt immers de eenvoudige mens in verwarring gebracht. Dan kunnen al die beschuldigingen te gen het communisme immers niet waar zijn; zie eens hoe de commu nisten zelf hier op de bres staan voor onze vrijheid. Als men het maar dik wijls genoeg herhaalt, dan werkt dit systeem wel bij onnadenkenden. Maar het is bij al dit communisti sche geschreeuw toch goed ons even te herinneren, dat indertijd de com munistische partij-secretaris Paul de Groot, de hoogste gezagdrager in dit systeem, zich slaafs aansloot bij de verklaringen, die in het buitenland door de communistische partij-secre tarissen op één ogenblik klaarblij kelijk op bevel van Moskou wer den afgelegd en dat ook hij in een redevoering in Amsterdam verklaar de, dat de communistische partij Ne derland in geval van een oorlog de Russische legers als bevrijders zou begroeten. Regelrecht landverraad dus. Men vond het toen zelf dan ook maar beter deze verklaring van het hoogste communistische gezag maar niet in „De Waarheid" af te drukken. En met deze herinnering voor ogen kan men een wetsontwerp als dit al léén maar hoogst noodzakelijk ach ten. F EN ANDERE VRAAG IS of men het in dit ontwerp ontwikkelde systeem en de daarin voorgestelde maatregelen nu daarom ook allemaal zou moeten toejuichen. Allerminst. Zelfs met de boven geschetse nood zakelijkheid voor ogen moet er in een democratisch land als het onze op de eerste plaats rechtszekerheid bestaan. En deze rechtszekerheid zou in gevaar kunnen komen door in de beide situaties, waarvoor deze maatregelen zijn bedoeld, alle macht te leggen in de handen van de minis ter van Binnenlandse Zaken alleen. Hierin is trouwens door latere wij- j land bondgenootschappen zigingen, zij het dan ook nog niet af-gaan, die in overeenstemming zyn dnpndp. vnorripn met de beginselen en doeleinden, neergelegd in het Handvest der Ver doende, voorzien, De grootste moeilijkheid levert echter de internering op. Ook hier is weer sprake van noodzakelijkheid en hiertegen keert zich natuurlijk vooral de communistische woede. Want als het nodig is in tijden van gevaar mensen te interneren, zul len het wel de communisten zijn, zo als bij de inval van Duitsland in 1940 de N.S.B.'ers moesten worden geïn terneerd. Dat kon toen alleen door het militair gezag in de Staat van Oorlog en Beleg en men herinnert zich ongetwijfeld nog, dat deze slag aan de vijfde colonne veel te laat werd toegebracht. Nu bij dit wetsontwerp ook de ci viele autoriteiten hierover iets te zeggen krijgen, en niet alleen in tijd van oorlog maar ook in tijden van gevaar, zal mer. tenminste eerder kunnen ingrijpen. Dit neemt echter niet weg, dat de rechtszekerheid zo goed mogelijk zal dienen te worden beschermd. Met maatregelen, welke moeten worden getroffen in tijden van ver warring, zal men dit echter nooit voor de volle honderd procent kun- nen verzekeren. Er zijn echter een j aantal amendementen aangenomen, i die deze rechtszekerheid zo hoog mogelijk stellen. Daarmee zal men- genoegen moeten nemen, omdat het' een vreemd beleid zou zijn liever het risico te nemen van geen enkele j rechtszekerheid meer, dan uit nood-1 zaak enige procenten van deze rechtszekerheid aan het lot te moe ten overlaten. Duitsland moet in Europese verdedigings gemeenschap De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben thans hun nota's aan het Kremlin gepubliceerd. Het blijkt nu dat xij Moskou hebben laten weten, dat zij het Sovjet-voorstel om een herenigd Duitsland een eigen leger, vloot en luchtmacht toe te staan, verwerpen In gelijkluidende nota's, die de drie ambassadeurs gisteren op het Sovjet- ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigden, verklaren de drie Wes telijke bondgenoten, dat aanvaarding van het Sovjet-voorstel „het aanbre ken van een nieuw tijdperk in Europa, waarbij de internationale betrekkin gen tussen de landen op samenwerking zouden zijn gebaseerd, in gevaar zou brengen." Hieraan wordt toegevoegd dat op grond van dit nieuwe be ginsel Duitsland deel zal nemen aan de Europese verdedigingsgemeenschap. grondgebied wordt bepaald door de grenzen, die bij de conferentie van Potsdam zijn vastgelegd. De Westelij kt mogendheden zijn echter van me ning dat toentertijd is uitgemaakt, dat de uiteindelijke beslissing bij het opstellen van een vredesverdrag zou worden genomen. De Westelijke mogendheden verkla ren tenslotte overtuigd te zijn van de noodzaak van een streven naar Europese eenheid. Zij staan volledig •chter de plannen om Duitsland op te nemen in een „zuiver defensieve Europese gemeenschap, die de vrede zal bewaren, agressie voorkomen en het herleven van militarisme zal ver hinderen." EERST VRIJE VERKIEZINGEN. De Sow jet-voorstellen geven niet aan hoe de internationale positie zou zijn van een regering voor geheel Duitsland vóór het tot stand komen van een vredesverdrag De Westerse mogendheden zijn van menin, dat een dergelijke Duitse regering vrij moet zijn om zowel vóór als na het sluiten van een vredesverdrag met Duits- aan tc enigde Naties. De Sowjet-rcgering heeft zich be reid verklaard ook andere voorstellen dan de hare te bespreken. De Wes terse mogendheden zijn van mening, dat het niet mogelijk zal zijn bespre kingen over een vredesverdrag met Duitsland aan te vangen, voordat er vrije verkiezingen zijn gehouden en er een vrije Duitse regering is ge vormd, die aan dergelijke besprekin* gen deelnemen. De Verenigde Naties hebben een commissie ingesteld om te onderzoe ken, of in geheel Duitsland dergelij ke verkiezingen kunnen worden ge houden. Nu deze commissie van de regeringen van West-Duitsland en West-Berlijn vrije toegang heeft ge kregen, verklaren de drie Westelijke' mogendheden gaarne te zien, dat der gelijke faciliteiten ook door Oóst- Duitsland en Oost-BerUjn wordende- geven. Vervolgens wordt gesproken o\ef de Sowj et-verklaring, dat het Duitse De eerste resultaten De Franse minister-president, An- toine Pinay, heeft Dinsdagavond een radiorede gehouden, waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van de economische en financiële politiek van zijn regering. Hij begon met de overtuiging uit te spreken, dat een herstel van het land mogelijk is. De openbare mening had zich reeds gewend aan de voortdurende prijs stijgingen en de systematische waar devermindering van de frank. De staat zelf berustte in de inflatie, ver snelde deze door bij elke crisis een nieuwe politiek te gaan volgen, waarvan de invloed zich onmiddel- lk in de prijzen weerspiegelde. „Het land weet thans, dat zijn munt verdedigd zal worden", zo zei- de hij. De eerste maatregelen om een prijsdaling tot stand U brengen zijn genomen; de verbruiker mag niet langer de eeuwige verliezer zijn. De minister wees nog eens op de nood zakelijkheid van besparingen. „Een land kan niet zonder gevaar meer verbruiken dan het produceert", al dus Pinay. Door het in werking treden van een nieuwe faze van de anti-inflatie campagne van de Franse premier Pinay is de Franse huisvrouwen Dinsdag een aangename verrassing bereid. De prijzen van een aantal eerste levensbehoeften zijn vastge legd op het peil van 1 Maart. Onder deze maatregel vallen o.m. chocola de, koffie, aardnotenolie, vetten, spi ritus, vermicelli en pharmaceutische artikelen. Bij een voorgaande faze van de campagne zijn de prijzen van fruit,, groente, boter, melk en kaas reeds verlaagd. Voorts heeft een aantal fabrikan ten er in toegestemd vrijwillig hun prijzen te verlagen op o.a. banden schillende huishoudelijke goederen, schoenen, Franse kaas en kousen. In de meeste gevallen betreft het hier een prijsverlaging van vijf procent. Franse fabrikanten van kunstmest hebben er mee ingestemd hun zomer- prijzen met ingang van 1 April van kracht te laten worden, hetgeen in sommige gevallen een verlaging van tien procent betekent. Per 1 Mei en 1 Juni zullen de prijzen voor mest stoffen opnieuw worden verlaagd. Maatschappijen voor wegvervoer hebben besloten hun voorgenomen verhoging van de vrachtprijs niet toe te passen. Explosie in tunnel eist 35 doden Een ontploffing in een tunnel, die in de buurt van Napels tussen Mi- gliano en Venafro wordt aangelegd, heeft gisteren 35 arbeiders het leven gekost. Twee en veertig anderen wer den gewond. Men vreest, dat nog een aantal ar beiders bedolven moet zijn, omdat zich 100 man ondergronds bevonden toen het ongeluk gebeurde. Het on geval moet te wijten zijn aan een ontploffing van methaangas. Reddingsploegen zijn de gehele nacht bezig geweest de opening van de gang, die door puin versperd was, vrij te maken. Zij kregen versterkin gen uit Saserta en Capua. Hotelbrand in Los Anaeles Bij een grote brand in het St. George hotel te Los Angeles zijn Dinsdag zes personen om het leven gekomen, terwijl vele personen ver wondingen opliepen. De brand ontstond in de vroege morgen door nog onbekende oorzaak op de derde verdieping, van waar het vuur zich snel verspreidde naar de vierde en vijfde etage. Het merendeel van de ongeveer 150 gasten sliep nog toen het alarm werd gegeven. In pa niek vluchtte men in nachtgewaad of in haastig aangeschoten kleding over de gangen, waar een verstikkende rood hing, naar de uitgangen. De brandweer rukte uit met al het beschikbare materiaal. Met Magirus- ladders wisten brandweerlieden in de bovenverdiepingen door te drin gen. Enige gasten wisten hun leven te redden door in de vangzeilen van de brandweer te springen. Vele ge redden hebben ernstige brandwon den opgelopen of vertonen vergifti gingsverschijnselen tengevolge van de zware rook. Na een uur was de brand bedwon gen. Een korte herdenkingsdienst werd Dinsdag te Frankfurt gehouden voor 28 van de 44 slachtoffers van de ramp van het K. L. M.-toestel „Koningin Ju liana". De lijken van deze slachtoffers waren opgebaard In de kapel van de grote begraafplaats. De stoffelijke resten van de andere zestien slacht offers moesten eerst nog geïdentificeerd worden. Overzichtsfoto van de kapel: op elke kist liggen bloemen van de K. L. M. en een bouquet witte lelies^, van de stad Frankfurt. De toestand van de stewardess ke autoriteiten worden overgegeven. Truus Gautier werd Dinsdagavond door de dokters „vooruitgaand" ge noemd. Haar toestand is nog steeds critiek, maar er is enige verbetering merk baar. Na 48 uur buiten bewustzijn te zijn geweest, was mej. Gautier met tussenpozen bij kennis. Dr. Paul Schaumberg, is heden morgen overleden zonder bij bewust zijn te zijn geweest. Dr. Schaumberg was een Duitse dokter, geboren in Windhoek (Zuid- Afrika). HU had juist een bezoek aan Zuid-Afrika gebracht om de emigratie van zijn familie uit West- Duitsland voor te bereiden. Hij was 43 jaar en laat 4 kinderen achter. Mevrouw Horn gaat goed vooruit. Men verwacht, dat behalve de nog niet geïdentificeerde lichamen, de meeste stoffelijke resten naar de landen van herkomst van de slachtoffers zullen worden gezon den. De lichamen van de omgekomen Israëliërs zullen vermoedelijk naar Amsterdam worden gebracht daar aan de Israëlische diplomatie- Rechtstreekse Russische aanval onwaarschijnlijk Als de defensie van Europa voltooid is ben ik er zeker van, dat de leiders in het Kremlin er nooit toe zullen besluiten om tot de aanval over te gaan. Nu al is de verdediging van Europa zover gevorderd, dat zulk een beslissing weinig waarschijnlijk is. Dit zei gisteren generaal Grünther, de plaatsver vanger van generaal Eisenhower, toen een commissie uit het Amerikaanse Huls van afgevaardigden hem zijn mening vroeg over Trumans programma voor hulp aan het buitenland. Naar wij vernemen zullen hoogst waarschijnlijk begin volgende week dc stoffelijke overschotten van de Nederlandse passagiers en van de le den der bemanning van de „Konin gin Juliana" in ons land ter aarde worden besteld. Donderdag zal te Frankfort een herdenkingsdienst worden gehouden voor de slachtoffers. Deze officiële dienst begint om drie uur 's middags in de aula van dc centrale begraaf plaats. Hoge Amerikaanse militaire autoriteiten, de burgemeester van Frankfort en de Nederlandse fconsui zullen hem bijwonen. De K.L.M. zal er vertegenwoordigd worden door een lid der directie te 's-Gravcn- hage. Spoedig na het bekend worden van de ramp, welke de Nederlandse Lucht vaart getroffen had, is een Commissie van Onderzoek naar Frankfurt ver trokken, teneinde een onderzoek in te stellen naar de vermoedelijke oor zaak van het ongeval, waarbij zij werden bijgestaan door leden van het Hoge Commissariaat der Verenigde Staten. De foto toont de Commissie fietsen en motorfietsen, ver-aan het werk op de plaats van de ramp. De situatie ter plaatse werd door het feit, dat de wrakstukken over grote afstand verspreid liggen, zeer be moeilijkt. Knielend met lichte hoed: Mr. F. G. C. Wansbeck, achter hem (blootshoofd) de heer Kamminga beiden van de Burgerluchtvaartraad der Nederlandse regering; staande met donkere hoed en pijp de heer Di. Pears van de Hoge Commissie der Verenigde Staten. Generaal Grünther vond, dat men de militaire kracht van Rusland vol strekt niet mag onderschatten. Rusland heeft op het ogenblik het beste leger ter wereld, bestaande uit ongeveer 175 divisies, waarvan er 65 gemotoriseerd zijn. De beweeg lijkheid van'deze divisies is sinds de tweede wereldoorlog aanzienlijk ver beterd. Rusland beschikt verder over 20.000 vliegtuigen voor het onder steunen van operaties te land. Voor al op het gebied van straaljagers hebben de Russen goede vorderingen gemaakt. De Mig-15, die in Korea wordt gebruikt, is een buitengewoon goed type toestel. Russiche lange-afstand-bom- menwerpers hebben het Amerikaan se B-29 toestel tot voorbeeld. In Amerika wordt dit type als ver ouderd beschouwd. De kracht van de Russische luchtmacht ligt vooral in het aantal. Bij het bouwen van een vloot heb ben de Russen zich vooral toegelegd op duikboten, aldus generaal Grün ther. De Russische vloot omvat 300 duik boten en dat is een groot aantal als men bedenkt, dat Duitsland de oor log begon met zestig duikboten en daarmee de geallieerde scheepvaart grote last bezorgde. Generaal Grünther zei, dat gene- breiden en te versterken, hoe vol- Nog meer opstootjes in Italië Gisteren hebben opnieuw in Ver scheidene Italiaanse steden duizen den studenten gedemonstreerd voor de terugkeer van Triëst tot Italië. In Napels probeerden zij naar het Amerikaanse consulaat op te mar cheren, maar zij werden hierin ge dwarsboomd door politie-agenten in jeeps. Te Rome moest de politie traangas gebruiken om de duizenden scholieren cn studenten te versprei den die samenschoolden rondom het ministerie van buitenlandse za ken. Tijdens opstootjes werden in totaal meer dan vijftig demonstranten ge wond. In Triëst zelf was het gisteren rustig. Engeland verbiedt invoer pluimvee In een mededeling van het Britse ministerie van landbouw is Dinsdag aangekondigd, dat dc invoer van le vend pluimvee en brocdcieren uit Nederland, Canada en Zuid-Afrika met ingang van Donderdag zal wor- doende reserve-divisies te vormen, den opgeschort in verband met het hoe de strijd in Indo-China te be- voorkomen van vogelpest in die lan- eindigen, waar de beste Franse troc- den. Het besluit geldt voor hoenders, pen worden gebonden en hoe in het parelhoenders, kalkoenen, ganzen, Westen een gezonde economie te allerlei soorten eenden, fazanten cn handhaven. i patrijzen. Ministers-conferentie te Parijs bijeen Te Parijs wordt op het ogenblik een ministers-conferentie gehouden inzake het stichten van een Europese landbouwgemeenschap. Als voorzitter werd gekozen de Franse minister Pierre Pfimlin die twee jaar geleden het Franse plan voor een landbouwgemeenschap heeft gelanceerd. Voorzitter Pierre Pfimlin zeide in zijn openingsrede: „De voedselvoor ziening van Europa is niet verze kerd, de Europese agrarische pro ductie is onvoldoende, maar kan in sterke mate tot ontwikkeling wor den gebracht. Het is onze plicht om al het mogelijke te doen tot het scheppen van de omstandigheden, die nodig zijn voor dc vergroting A. der productie, door te trachten raai Eisenhowers hoofdkwartier nog i cvenwicht te brengen in de agrari- vijf belangrijke kwesties had op te scbe markten, door het garanderen lossen: hoe de luchtmacht uit te|van afzetgebieden, door het ontwik- kelen van het handelsverkeer bin nen Europa en door het scheppen ONVEILIG JAVA van de mogelijkheden voor een ge- He treinverkeer in het gebied van zonde concurrentie, welke gericht Tjilatjap was Dinsdag door gevech-is op verlaging van dc kostprijzen, ten tussen legereenheden en benden Dit is het doel van de voorstellen, gestremd. Zo moest o. m. de trein, waarmede deze voorbereidende bij- die de verbinding BandungDjogja- I eenkomst zich gaat bezighouden, karta onderhoudt, terugkeren. Nadat minister Mansholt en Nadat minister Mansholt en de Italiaanse minister van, landbouw, Panfani, tot vice-voorzitters waren gekozen, werd de agenda vastge steld. Deze omvat ten eerste alge mene besprekingen over de vraag of het thans het geschikte tijdstip is om gemeenschappelijk de agrarische markten te organiseren, en geleide lijk voor de agrarische producten één Europese markt tc scheppen en ten tweeae dc bijeenroeping, dc or ganisatie en de agenda van de Euro pese conferentie voor de landbouw, die in het begin van de zomer zal bijeen moeten komen. Aan het overdreven uitbundig lachen herkent men de dwaas.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1