L, Onderhoud van priesters: plicht van de gelovigen Arbeiders nog steeds in de hoek waar de klappen vallen unstleven m Leióen De schooljeugd behaalde ruim 200 zwemdiploma's olNSDAG 25 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Leidse R.K. Middenstand Uiteenzetting door rector Kraakman H. M. Simonis herdacht „De Kerk is gelijk een visnet, waar in goede en slechte vissen zijn". Met deze Bijbeltekst verduidelijkte rector J. Th. M. Kraakman zijn betoog, toen hij gisteravond in „In den Vergulden Turk"' sprak voor de Ned. R.K. Mid denstandsbond, afd. Leiden, over „Problemen rond het geld in de Kerk", en hij vooraf duidelijk wilde stellen, dat de Kerk als instituut van de God-mens Christus eveneens god delijk en menselijk is, onzichtbaar en zichtbaar, geestelijk en stoffelijk. Ook aan de Kerk kunnen menselijke fou ten kleven. We moeten de Kerk zien als een verzameling van gedoopte mensen, die het menselijke in de Kerk brengen. Dit menselijke lokt critiek uit. Cri- tiek is nodig en gezond, maar eer is teer. Daarom vraagt goede critiek enerzijds een enorme beheersing en anderzijds een nederige ontvankelijk heid. De leek heeft het recht critiek uit te oefenen op kerkelijke misstan den, maar deze critiek moet op de eerste plaats gebaseerd zijn op feite lijke waarheden en ten tweede op de juiste plaats naar voren gebracht worden. Slechts critiek met edele mo tieven en goede intenties geuit, heeft waarde. Dit wilde spr, voorop stellen alvo rens in concreto op dit zeer belang rijke onderwerp in te gaan. Rector Kraakman betoogde, dat de Kerk zich niet kan verdedigen, bevestigen en uitbreiden zonder stoffelijke midde len, die gevaren van misstanden met zich meebrengen, zoals de ge schiedenis herhaaldelijk geleerd heeft. Tijdens de Reformatie zijn prac- tisch alle kerkelijke bezittingen ver loren gegaan en waar de Kerk vol gens het canonieke recht kan eisen, dat de gelovigen Haar van stoffelijke middelen voorzien, is een kerkelijke belasting geoorloofd, al wordt deze in onze streken niet geheven. „Wie het altaar bedient, mag van het al taar leven". In het onderhoud van de priester wordt voor een deel voorzien door de „stoolrechten", die niet gezien mogen worden als de prijs voor het toedie nen van een sacrament, maar als een gelegenheid voor de gelovigen aan hun plicht te voldoen. De bisschop heeft vastgesteld, dat slechts bij hu welijks- en uitvaartplechtigheden de stoolrechten in acht genomen moeten worden. Onvermogenden zijn hiervan vrijgesteld, maar hebben toch recht op gezongen diensten bij genoemde gelegenheden. Over dé indeling der tarieven is nogal- ééns iets te doen geweest. Waarom niet allemaal hetzelfde? Voor dit standpunt valt iets te zeg gen, want het standsverschil mag niet op de spits gedreven worden, hoewel het op bescheiden wijze tot uitdruk king mag komen. De gewoonte van meer" meters textiel en meer potten bloemen bij hogere tarieven dateert uit een patriarchaal verleden en is door de moderne democratische ge dachten reeds achterhaald, al kan er in sommige parochies van de entou rage in de hoge klassen wel iets af en in de lage klassen iets bij. Maar tenslotte maken enige meters textiel en een aantal palmen niet de schoon heid van de dienst uit. Het is echter wel belangrijk, dat eenvoudige rouw en trouwdiensten ook door het zang koor goed verzorgd worden. Hier ligt een taak voor de zangers-midden standers, die gemakkelijker gelegen heid hebben bij dergelijke gelegenhe den een uurtje uit te breken dan mensen die in loondienst zijn. Ook de II. Mis valt onder de stool rechten, al klinkt het zeer onsympa thiek te vragen „wat kost een Mis?" j Bij de aanvang van deze bij eenkomst wijdde de voorzitter enige woorden aan de 'nagedach tenis van de heer H. M. Simonis, die verleden jaar tot ere-voorzit- ter werd benoemd uit dank voor alles wat hij als voorzitter voor de kath. middenstand heeft ge daan. Hij was een van de harde werkers uit de oude garde, een van de pioniers van wier werk men thans de vruchten plukt. Door zijn toedoen is er zowel lan delijk als plaatselijk veel ten goe de veranderd en zijn grote erva ring op organisatorisch terrein maakte de heer Simonis ook in de bond tot een geziene figuur. Voor al zijn werk is de N.R.K.M. hem veel dank verschuldigd. Na dit herdenkingswoord bad de vergadering voor de zielerust van: de overledene. bij biecht, intronisatie, kerkgang e.d., al is het ook hierbij een goede ge woonte dit wei te doen. Een groot deel van het kerkelijk leven in Ne derland hangt af van de grote en kleine giften van jong en oud. Volgend jaar vieren we het eeuw feest van de kath. emancipatie in Ne derland. Hoe ontzaglijk veèl is er tot stand gekomen aan scholen, institu ten, ziekenhuizen, kerken, kloosters, enz., grotendeels door de kleine cen tjes in zakjes en op collecteschalen. Jammer, dat de jongere generatie niet meer de offervaardigheid van de ouderen kan opbrengen. Hun of fers aan de Kerk si.aan vaak in wan verhouding met hetgeen aan amuse ment besteed wordt! Met parochiële jaarverslagen toon de spr. aan hoe de maandelijkse col lecte en de plaatsengelden de twee slagaders van de kerkelijke finan ciën zijn. Alle pastoors zijn het er gloeiend over eens, dat het aantal zakjes en schalen verminderd moest worden. Maar hoe komen zij üan toch aan hetzelfde bedrag? Men is wel vindingrijk met „kerkbollen". „kerkschapen", enz. In Weesp b.v. hebben arbeiders en middenstanders samen het kerkgebouw prachtig op geknapt. Twee jaar heeft het xverk geduurd en het met gratis werken uitgespaarde uurloon beliep een be drag van 40.000, Een pastoor heeft proeven geno men met één zakje in plaats van drie. De eerste week ging het prima, maar spoedig bleef het bedrag on der de gebruikelijke maat. Men ex perimenteert op alle mogelijke ma nieren, maar de bedragen mogen niet minder worden. Tegenwoordig worden veel minder grote giften in de vorm van legaten e.d. geschon ken daarom moeten de kleine giften groter worden. De „kerkcent", die in 1870 al bestond, moet een „kerk- stuiver" worden! Het gros van de gelovigen houdt het echter nog steeds bij centen. Uitvoerig ging spr. ook in op de salarissen van de zielzorgers, die ge baseerd zijn op de Mis-stipendia (ook rouw en trouw), het kerkbe stuur, vrijwillige giften en de staats- uitkeringen. De belasting slaat pries ters aan als vrijgezellen, hetgeen on billijk is voor pastoors, die in grote parochies met vier kapelaans eigen lijk een gezin vormen. Ook zijn worden als vrijge zellen aangeslagen! Hetgeen de pries ters (lang niet allemaal!) aan staats- uitkeringen ontvangen, is zeer wei nig. Zij leven trouwens liever bij de gratie van de gelovigen dan bij de gratie van de staat. Maar dai. dienen de gelovigen ook hun plichten te be grijpen. Het mag niet voorkomen, dat vele pastoors permanent een te kort aan Mis-intenties hebben. Meest al worden slechts H. Missen besteld voor overledenen, terwijl levenden het veel harder nodig nnen heb ben. Waarom geen H. Mis laten le zen bij verjaardagen, enz? Zo zijn er veel wanverhoudingen bij de gelovigen. Niet zelden is het bruidsbouquet duurder dan hetgeen men voor de kerkdienst betaalt. Des ondanks. spreken de priesters er niet graag over. Het is een zeer tere kwestie, die met grote discretie be handeld moet worden, maar waar van de gelovigen toch het nodige moeten weten, om beter aan hun ver plichtingen te gaan voldoen. Op deze uitermate interessante uiteenzetting, boeiend en vooral ook geestig voorgedragen, volgde een langdurige gedachtenwisseling, waar bij rector Kraakman gelegenheid vond enige aspecten nog nader uit te werken. Tex'echt mocht de voor zitter, de heer J. C. J. Lambermont, aan het einde constateren, dat de thuisblijvers de mooiste avond van het seizoen gemist hadden! Jaarvergadering Leidse K.A.B. Het welvaartspeil van de arbei ders is er in het afgelopen jaar met beter op geworden en nog -.leeds zitten zij in de hoek, waar de klap pen vallen aldus constateerde de heer J. A. M. van Oycn in zijn ope ningswoord op de jaarvergadering van de Leidse afdeling der K.A li., die gisteravond in De Harmonie werd gehouden. In de Zuiderkerk heeft het Am sterdamse Instrumentaal ensemble „Alma Musica" een voordracht van klassieke muziek gegeven voor het L.A.C., welke een gebeurtenis voor Leiden was en een onverdeeld ge not voor muzikale fijnproevers. Het kunstzinnig echtpaar Everard en Gusta van Poyen bespeelde de fluit en' het clavecimbel. Haakon Stotijn: hobo, alt-hobo en o'boe d'amore, Paul Godwin, viool, Johan van Hel den, viool cn altviool cn Carel van Leeuwen Boomkamp, cello. Deze meesters op hun instrumenten ver tolkten een bijzonder en interessant programma. Zij deden zich eerst ho ren in het driedelig „Quintet Es gr. t." van Joh. Christian Bach (1735 1782), de jongste zoon van Johan Se bastian, een van de zes quintetten, die hij schreef voor fluit, hobo, viool en alt en het continuo door clave cimbel en cello; een sierlijk wissel spel van de instrumenten in fraaie klankcombinatie, speelse muziek in volmaakte klankhomogeniteit. On geveer in Bach's tijd had Frankrijk •belangrijke componisten voor kamer muziek, van wie Francois Couperin een zeer belangrijke is. Mevr. Gusta van Royen speelde van de clavecinist op haar welluidend instrument een suite getiteld: „Les Folies frangaises" ou les Dominos. Geestig lidhtte Eve rard van Royen de betekenis van deze pracht stukjes toe, men zou haast zeggen een voorloper van Schuman's „Carnaval". Origineel, pakkend, vol kleur en geest volgen de stukjes elkander op. Door haar voortreffelijk spel kwam alles geheel tot z'n recht en dankbaar heeft men haar bejubeld. Voor hobo, viool, alt en cello schreef Mozart een bewon- derenswaard kwartet, waaraan de componist met ware liefde heeft ge werkt, een juweel, in de grootste perfectie verklankt. Bij een bezoek Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba Geertruida, d. v. S. A. van Leeuwen en A. M. L. Ver- degaal; Nicolaas, z. v. C. Hendriks en C. J. Hoogerbeets; Everdina, d. v. D. van der Tuijn en J. Blok; Arend, z. v. S. Bloem en J. v. Delft; Detje, d. v. G. Klomp en L. van der Naald; Dirk Evert, z. v. M. C. Jon ge jan en C. van Gent; Johanna Apo- lonia Alida, d. v. A. van Zeist en M. Opdam; Abraham Sieger, z. v. A. Kuiper en N. Hazewindus; Hendrik Jacobus, z. v. J. H. Holswilder en L. C. Jansen; Joke, d. v. J. A. de Wolf en S. van der Zeeuw; Lidwina Maria Theresia Delphina, d. v. J. A. M. v. Zonneveld en W. A. M. Goddijn; Paulus Jacobus, z. v. D. Hannaart en H. OudShoorn; Meinardus Jan Gerar- dat er Ongeveer zeventig jaar get i dus J°zeL v. E. J. J. Kamp en N. leden twee stromingen waren j r v bezittende klasse en de socialisten De laatsten wilden de arbeider, die lang was uitgebuit, vrij maken en het behoeft geen verwondering te wekken, dat dit streven sympathie genoot. Daarom was er moed voor nodig, om zoals de paus dat deed in die tijd een andere weg te wij zen naar de verheffing van de ar beidersstand. Nu wij weten, welke uitwassen het socialisme heeft op geleverd, is de juiste zienswijze van toen volkomen duidelijk. Daarom dient men dankbaar te zijn voor deze leiding, maar tevens acht te slaan op de taak in deze tijd. Bij de totstandkoming van de P. B. O. moet de arbeidersklasse man nen bezitten, die zich op de nieuwe Enerzijds zijn er de prijsverhogin gen -van brandstoffen, gas en etectri- citeit, brood en de dreiging van een verhoging der huren in de nabije toekomst; anderzijds de verontrus tende toename van het aantal werk lozen. Het gezin, en vooral het gro te gezin, heeft het hard te verduren en als wij daarbij nagaan zo zeide spr. dat de K.V.P. in dc Tweede Kamer bij de bespreking van een toestand hebben voorbereid, eventuele verhoging van dc kinder-moet gewerkt worden aan eigen toeslag alle partijen tegenover zich j ontwikkeling en dat kan in de Credo vond, is het duidelijk, dat er tijd i Pugnoclubs. Ook voor dc vermeer- mee gemoeid zal zijn eer de zware j dering van de godsdienstkennis zijn druk van de arbeidersklasse wordt deze clubs belangrijk, vooral nu in afgenomen. deze tijd van geloofsafval een grote Spr. ging uitvoerig in op de veel j behoefte bestaat aan lekenaposte- geuite bewering, dat de arbeiders I len. j|V J HHH. -liet meer tot de economisch zwak- Aan bet slot van zijn rede memo- Het "stipendium is'7ooTdV bisschop !'-erer- behoren en bracht in dat ver-reerde rector Bernefeld de toc-spraak vastresteld oo 2 50 Laeer ma» niet-i Dand ae angst ter sprake, die in welke de Paus 10 Februari tot do vastgesteld op/2.au. Lager m?0 niet, s0!nmi3e kringen bestaat voor de Romeinen hield. Spr. toonde de macht der K.A.B. Onze arbeidersbe- slapte en lusteloosheid der christe- weging, zo merkte hij op, bestaat nu nen aan en somde enkele middelen ruim zestig jaar en in dat tijdsbe- op, waardoor geloofsverdieping en stek is er nimmer misbruik van J -verlevendiging mogelijk is. macht gemaakt. Ook de macht, die Tijdens deze vergadering sprak wij nu en in de toekomst zullen be- v/ie geen rijksdaalder kan betalen, betaalt "niet. Vrijwillig meer geven is wel geoorloofd; men doet dit ook wel in verband met de sterk .gestegen kos ten van het levensonderhoud. Buiten rouw, trouw en H. Mis zijn geen tarieven vastgesteld en is men niet verplicht iets te geven, ook niet Verzoek om vrijheid van S. afgewezen De Rechtbank te Den Haag heeft in raadkamer een verzoek om de on dernemer I. S. uit Oegstgeest in vrij heid te stellen, afgewezen. Op ver zoek van diens raadsman, mr, P. van 't Hoff Stolk, is de medewerker van S, J. C. T., op vrije voeten ge steld. S. wordt voor zijn verdediging bijgestaan door mr. A. Hout en mr. J. H. Willems. S. en T. werden enige weken ge leden gearresteerd op vermoeden, dat in door S. gevormde naamloze vennootschappen onjuiste handelin gen zouden zijn verricht, waardoor aandeelhouders tot een bedrag van meer dan drie ton zouden zijn gedu peerd. Gemeld dient, dat berichten om trent justitieel optreden tegen een juridisch adviseur van het concern van S„ mr. A. J. van Vessem, uit Utrecht, alle grond missen. Diens adviezen hebben, blijkens eigen me dedeling, uitsluitend betrekking ge had op hem voorgelegde speciale on derwerpen. Het onderzoek, dat thans de justi tie instelt, heeft slechts betrekking op administratieve en feitelijke aan gelegenheden van het concern (Zuid- Hollandse Beleggingsmy., etc.), waaromtrent advies van de juridische adviseur, aldus mr. van Vessem, niet werd ingewonnen en die dus buiten diens gezichtsveld lagen. zitten, zal uitsluitend worden ge bruikt om het recht te bereiken en te verdedigen. Bij de mededelingen herdacht de voórz. het overleden lid J. P. v. d. Berg, die zich in verschillende func ties verdienstelijk had gemaakt voor de beweging. Voor de zielerust van de overledene werd gebeden. Woensdag- en Donderdagavond a.s. van half acht tot half tien be staat er gelegenheid om de werk- stukken van de Avondtekenschool te bezichtigen. Zeer speciaal vestigde de voorz. do aandacht op een verzoek van de Vriendenkring van het H. Sacra ment des Altaars, aan alle katholieke organisaties gedaan, om zoveel mo gelijk Donderdags een H. Mis bij te wonen en te communiceren, voorts nog de heer Hendriks, hoofd van de Gewestelijke School der K.A.B. Spr. hield een pleidooi voor de drie-jarige cursus en zeide, dat de school in September a.s. 20 nieu we leerlingen nodig heeft om zich te kunnen handhaven. Na een gratis verloting kwam ten slotte de rondvraag, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. CLERC EN PENSIONARIS. Lezing voor „Oud Leiden". Kruis; Ellie, d. v. J. Mulder en E. Bodrij; Jacobus, z. v. I. Crama en M. C. Leusink; Monique Henriette, d. v. F. J. M. Laudy en E. _R. Ver- mey; Antonia Maria Cornelia, d. v. R. J. G. Barnhoorn en M. G. van den Bors; Cornelia, d. v. K. Doornekamp Hoogeveen; Peter, z. v. P. van den Heuvel en M. K. Montagne; Neeltje Johanna Catharina, d. v. A. Bekooy er. C. Klomp; Johan Frede- rik, z. v. J. Singeling en S. C. Tie- meyer; Maria, d. v. J. H. Verbij en S. M. Oudshoorn; Willem Cornelis, z. v. C. Hillebrand en E. J. Hen- drikse; Jacobus Jan, z. v. H. K. Arends en J. C. G. van der Linden; Maria Agatha Clasina, d. v. J. C. Ro denburg en C. M. van* Haasteren. Gehuwd: P. C. Langezaal en M. Gebert; H. Boekee en W. Overdijk. Overleden: N. G. H. Ernst, zoon, 4 dagen; T. Bartels, wed van Dikke- •van Bach aan de koning van Prui sen, Frederik de Grote (7 Mei 1747 te Potsdam), improviseerde Joh. Se- bastiaan een driestemmige fuga, waarvoor de koning het thema gaf. Met deze driestemmige fuga begint het werk „Das Musikalische Opfer" en eindigt met de zes-stemmige fuga, welke de koning hem vroeg. Bach breidde 't werk uit met enige canons en een prachtige trio-sonate voor fluit, viool en continuo meesterlijk vertolkt. De meest ingewikkelde soorten canons (versierd met La tijnse benamingen) volgen elkander op, geschreven volgens zuiver mu zikale wetten en in volmaakt even wicht. De verdiensten van het kunst zinnig ensemble wat betreft stijl, vormbeheersing en wedergave van inhoud zijn overgroot. Mede dank zii de voortreffelijke interpretatie werd veel van dit wetenschappelijke grote werk genoten, 't Werd tot een won der van pracht. De vele belangstel lende luisteraars hebben hun onver deelde bewondering enthousiast ge uit zodat het sextet de zesstemmige fuga herhaalde, waarna even grote huldiging. J. KORTMAN-N. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden ver gadert as. Donderdag middag om 2 uur, bij wijze van uitzondering niet in het gebouw van de Kamer, maar in een der gebouwen van Keukenhof te Lisse. Onder de agenda-punten be vinden zich mededelingen omtrent de actie tot contante betaling en om trent het principieel door de Kamer irv te nemen standpunt inzake het instellen van een wekelijkse koop avond. Ook de prijsopdrijving- cn hamstcrwet zal besproken worden. Bovendien moet een bestuurslid in het Rijnlands Borgstellingsfonds be noemd worden. KYNOLOGEN VERENIGING „RIJNLAND". Op Zondag jl. werd te Brussel de jaarlijkse St. Hubert-tentoonstelling gehouden, waarop ook enkele leden van „Rijnland" met hun honden aanwezig waren. De heer D. de Jongh uit Oegstgeest behaalde met zijn mooie boxer „Ilclma van de Heeren- heide" het kampioenschap bij de teven, terwijl zijn boxer-reu „Flo- rian van Hillegersberg" de derde prijs met de kwalificatie zeer goed verwierf. De heer L. Nuijen uit Was senaar behaalde met zijn bekende internationale kampioen Kou-ling- xolsky 'het kampioenschap bij de Chovv-chows. Dinsdag 25 Maart. Gisteravond om negen uur werd de stad opgeschrikt door het alarmeren de sirene-geloei van twee brandweer auto's, die zich in grote haast naar de Breestraat spoedden, waar op num mer 47 brand was uitgebroken in dc boven- en beneden-achterkamer, die door studenten bewoond werden. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect in de schoorsteen. Een deel van de inboedel is verbrand. Hoe groot de schade is, kon nog niet vast gesteld worden, omdat de studenten niet thuis waren. De Brandweer had overigens niet veel moeite met het vuur. Tijdens de laatste gemeenteraads vergadering heeft de heer Kortmann (K.V.P.) gewezen op de steunpunten der spoorbomen, die bij de spoorweg overgang aan de Haagweg midden op straat geplaatst zijn cn 's avonds on voldoende verlicht waren. Genoemd raadslid wenste hier reflectoren aan gebracht te zien, aan welk verzoek thans is voldaan, zodat automobilis ten ook 's avonds de steunpunten dui delijk kunnen waarnemen. Schandelijk laat, pas gisteravond, hebben we ontdekt, dat Leiden een restaurant rijker is geworden. Nu ja, een restauranthet grote woord mag eigenlijk niet gebruikt worden, 't Is maar een bagatel, een kleinig heid, dat eethuisje van slagerij Borg- hans, dat vorige week in de Barbara- steeg (hoek KorevaerstraatLeven daal) werd geopend. Daarom werd het dan ook „Bagatel" gedoopt, 't Is er zeer eenvoudig en knus, niet be stemd voor copieuze diners, maar voor 'n eenvoudig en smakelijk eten tje in de goedkope prijsklasse: 't Is een beetje moeilijk te vinden, maar wie de weg eenmaal gevonden heeft.... Het bestuur van de R.K. Gym.ver. „Victorie" bericht ons, dat de rhyth- mische lessen van a.s. Woensdag niet doorgaan. Volgende week beginnen de lessen weer gewoon op tijd, voor de adspiranten om 8 en voor dc da mes om 9 uur. Nieuwo leden kunnen scheij, 70 j.; J. van Peet, zoon, 32 j.; C. Th. G. Koeleman, man, 46 j.; J. van den Hil, zoon, 7 j.; W. J. van zich steeds melden aan de gym.zaal der Post, man, 69 j.; G. L. M. Aben, I Krauwelsteeg. huisvr. van Daniels, 54 j. Gistermorgen om 8 uur is in de Onder grote belangstelling van B. Dineke v. Haasteren, Martien ouders en onderwijzend personeel Coster. Uit het jaarverslag; van de secr„ de heer P. Feiten, bleek, aantal Leidse leden 1926 bedroeg. Er waren in het afgelopen jaar 128 leden bijgekomen. De heer A. de Kruijf, penn., had over 1951 een batig saldo van 696,63, welk bedrag met goedkeu ring van de vergadering in het ju bileumfonds werd gestort, waaruit ae vièring van het 60-jarig bestaan der afd. in 1954 gefinancierd zal worden. De aftredende bestuursleden, de heren P. Feiten, P. Speel en A. Tuijthoff werden bij enkele candi- daatstelling herkozen. Na de pauze hield rector F. A. M. Bernefeld, de geest, adv., een toe spraak, waarin hij de aanwezigen na een blik in het ".verleden te hebben geworpen wees op hun taak in deze tijd. Spr. vestigde er de aandacht op, Voor de Vereniging „Oud Leiden" hield dr.. F. W. N, Hugenholtz gister avond in „De Lakenhal" een lezing over Clerc en Pensionaris. De clerc (oud woord voor: secretaris) en de pensonaris behoorden tot de ambte naren van de stad. Voor het jaar 1390 moet er reeds een clerc geweest zijn, dat net 1 doch gegevens over zijn salariëring cn werkzaamheden ontbreken, stadsrekeningen van 1391 af vertel len het een en ander, waaruit valt op te maken, dat het werk van de clerc bestond uit het voeren van de gemeentelijke administratie en het bijhouden van de rekeningen. Het was een zuiver aipbtelijke functie, v/elke met politiek niets te maken had. Naar het schijnt is het een zeer begeerde betrekking geweest, hoewel het salaris laag was; de bijkomende baten waren echter belangrijk. Reeds in de 14e en 15e eeuw was het een honorair baantje; het eigen lijke werk werd verricht door onder- clercen. De clerc zelf was het hoofd \-an -de afdeling, die hoogstens de vergaderingen van het gerecht en de vroedschap notuleerde. De pensionaris was veel meer een werden Maandag in „De Overdekte de schooldiploma's verzwommen. Wie bedenkt, dat hier pl.m. 250 meisjes en jongens aan deelnamen, kan begrij pen, dat deze belangstelling zeker niet ongegrond was. Wanneer wij de balans opmaken, slaagden in totaal 217 candidaten: Jongens A. 62, Jongens B. 28, Meis jes A. 87, Meisjes B. 40. Dc geslaagden van de R.K. scholen zijn: Haarlemmerstraat 32: A. Ria van Iterson, Clemans de Cler, Beppie Kluivers, Annie Mulder. Oude Vest Teresiaschool: B. Annie v. Zeist. Haarlemmerstraat Mariaschool: A. Anneke Tetteroo. B. Vera Willems. Lorentzkade 5: A. Annie Speel, Janny Kriek, Joke Nijssen. B. Ria v. Kordelaar. Krauwelsteeg: A. Willy Lips. B. Corrie Hoogervorst. Lorentzkade: A. Liesbeth v. Ulden, Ineke Dingjan. politieke figuur. Op grond van aller lei gegevens is de stelling geponeerd, dat het ambt van pensionaris is af gesplitst uit dat van clerc. Dr. Hu genholtz is het daarmde niet eens en in het tweede deel van zijn lezing heeft hij zijn mening gemotiveerd. Het ambt van pensionaris moet ge heel los worden gezien van het clerc-ambt, aldus spreker. Het goed gefundeerde, wetenschappelijke be-1 te Amsterdam slaagde voor het can toog werd slechts door een kleine didaatsexamen economie mej. C. J. kring aanwezigen beluisterd. J Gorter uit Leiden. Lusthoflaan 4: B. Truus Opoelaar. Potgieterlaan: A: Anneke Fisser, Ria Creyghton. B: Thea Niemel. Lusthof laan 2: A: Willy v. Sebille, N. A., Adrie Meershoek, Roos Kok, Lcny Schrijer. B: Dini Kop. Pelikaanstraat: A: Koos de Win ter, Dik v. Bohemen, Wout v. Steen bergen. Os en Paardenlaan 2: A Simon Verver, Wim de Vogel. Lusthof laan: A: Jan de Boer. Francimontlaan: A: Rinie v. Bas ten. B: Piet Ramakers. Rapenburg 48: A: Harry Oranje, Jan Ammerlaan, Aat dc Roode, Kees v. d. Helm, Marcel Bonnet, Henk v, Alphen, Theo Boting. B: Jan Brandt. Potgieterlaan 7: A: Wil ten Haar, Bram de Jong, Henk v. Riebeek Haarlemmerstraat 240: A: Nico Montanus, Nico Roos. B: Bertus Kop, Jan v. d. Klaauw, Caeciliastraat 11: A: Leo de Graaf, Benny Schenk. B: Bram de Vrind. Leidse Universiteit Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen de heren M. C. Baart, Schiedam, W. L. Dekker, Oegstgeest. AMSTERDAMSE UNIVERSITEIT. Aan de Gemeentelijke Universiteit garage van het expeditiebedrijf v. d. M. aan de Hoge Rijndijk een stalen ring van een velg gesprongen, toen de 17-jarige J. A. bezig was een band op te pompen. Hij kreeg de ring te gen z'n rechterbeen, dat prompt brak, reden waarom dc E.H.D. de jongeman naar 't Acad. Ziekenhuis moest bren gen. En mevr. C. W.B. uit de Formosa- straat stapte gisteren op de Haven- brug van de door haar zoon bestuur de tandem. Hoe dat afstappen precies ging, is ons niet duidelijk geworden, maar in ieder geval brak dc dame haar rechter enkel, zodat dc E.H.D. er weer aan te pas moesl komen om oen rit aaar het Acad. Ziekenhuis te maken. Dan rest ons tenslotte nog het alar merende bericht, dat dc politie een zwervende chow-chow op het Politie bureau heeft opgenomen. Het hondje was zo vriendelijk voorbijgangers in de benen te bijten, welk grapje ovér het algemeen niet gewaardeerd werd. Kort en goed, het dier (reu) heeft een schofthoogte van 35 cm., een rood bruine kleur, kleine oortjes en een rood tuigje. STADSKOK. PEULVRUCHTENDEMONSTRATIE VOOR LEIDSE DAMES. Causerie voor winkeliers. Onder auspiciën van de Leidse Kruidenierscentrale hield de Peul- vruchten-studic-combinatic uit Wa- geningen gistermiddag in „Den Burcht" voor een groot aantal huis vrouwen een peulvruchten-demon stratie. Behalve dat een uiteenzet ting van de bijzondere voedingswaar de van peulvruchten werd gegeven, werden de dames ook getracteerd op een peulvruchtenhapje. In aansluiting op deze demonstra tie kwamen 's avonds vele Leidse kruideniers in „Den Burcht" bijeen. Na een inleidend woord van de heer J. Sivester, hield de heer W. Ouds hoorn uit Zoetermeer een causerie over de diverse soorten peulvruchten, waarvan ook vele monsters ter ver gadering aanwezig waren. Spr. wees er o.m. op, dat erwten cn bonen zeer gezonde voedingsmiddelen zijn. Zij bevatten vrij veel van dc bestandde len, die wij dagelijks nodig hebben, van zetmeel en ijzerzouten tot vita mine BI en eiwit toe. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Maart. Groente. Per 100 kg.: gele kool 12.70—13.70, boerenkool 8.10—12.90, prei 18— 31, kroten, gekookt 36—37, uien 1031. peen 3040, spruiten 12 70, andijvie 4554, stoofsla 40 69, witlof 3556, spinazie 29— 44, per 100 stuks: salade 4.9020.60, pier 100 bos: pieterselie 5.908.00, radijs 15, selderie 2—2.40. Vette Varkens. Aanvoer 362 vette varkens. Notering: /.ware f 2.04 2.00, lichte 1.981,96, zouters 1.93—1.90, zeugen 1.80—1.85 per kg. levend gewicht. Handel stroef, afloop minder, 19 nuchtere kalveren van 0.901.10 per kg. levend ge wicht. BODEGRAVEN, 25 Maart Kaas. Aanvoer 22 partijen. Prijzen 1ste soort 2.392.44, 2e soort 2 24 2.38. extra tot 2,55 per kg. Handel matig. ROTTERDAM, 25 Maart Vee. Aanvoer 5947 totaal, waarvan 790 vette koeien, 1720 gebruiksvee, 85 vette kalveren, 192 graskalveren, 2467 nuchtere kalveren, 120 varkens, 265 biggen, 153 paarden, 82 schapen, 17 weide-zuiglammeren, 56 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.85 —3 10, 2 65—2 80, 2.35—2.60, vette kalveren 2.70—2.80, 2.50—2.60, 2.352.45 per kg. levend gewicht; graskalveren 375—275—200, nuch tere kalveren 504743, biggen 5852—46, slachtpaarden f 2.30, 2.20 en 2.10 per kg. levend ge wicht, schapen f 140120—100. kalf- en melkkoeien 1000900—780, va rekoeien 775700625, vaarzen 780—700—630. pinken 570—470— 3.75 per stuk. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, prij zen onveranderd

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3