DUINSTREEK De prijs voor bedrijfsvrede in Australië Wederom moest Arnhemmer uit het Franse legioen gered worden DINSDAG 25 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Uitgekochte stakers Directeur mr. R. A. Spring van de Metters Ltd. ijzerfabrieken, was vo rige week bijzonder in z'n nopjes; hij verwacht voor de toekomst sta kingen in zijn bedrijf te hebben be zworen. Het kost hem wel een slordige 40.000 pond (plm. 350.000) per- jaar, doch indien het plan werkt, zal het zichzelf betalen, zo troostte mr. Spring zichzelf. Want, voor die 350.000 hoopt hij een jaar bedrijfs-vrede te ver werven, hetgeen de prijs royaal waard is! Dat er in Australië behalve veel werk, óók veel stakingen zijn, mag algemeen bekend worden geacht. Het één zal vermoedelijk wel ver band houden met het andere; indien men niet tevoren verzekerd zou zijn zonder enige moeite weer een baan te kunnen bekomen, dan zou menige staker zich wel tweemaal bedenken alvorens éénmaal te sta ken. Doch gegeven de omstandigheid, dat Australië momenteel welgeteld 636 „werklozen" telt en er nog zo iets van 250.000 banen zijn te ver geven, is het risico om te staken niet bijster groot. De weg van de stakers Er behoeven heus geen héél grote dingen in een bedrijf te gebeuren, om alles „plat" te leggen. Daar was b.v. de staking aan een fabriek, waar een heel gewone ar beider des morgens enige' motoren op gang bracht, hetgeen officieel het werk is van een electriciën-vakman. Een week lang stonden alle moto ren stil en bleven de 450 arbeiders thuis. Bij de grote kolenmijnen in New Castle werd enkele weken ge staakt, omdat drie vakmensen een handje uit moesten steken bij kolen laden, hetgeen zij weigerden. Het geval heeft ongeveer, 100.000 pond gekost aan de Staat door verlies van productie. Bij de Portland Cement staakten honderd man het werk, omdat een man die tijdens de laatste staking niet had mee-gestaakt, zijn ontslag moest hebben. Staking door staking dus. Telegrafisten van het Fiskville Overzeese Telegraafstation lieten de seinsleutel los, omdat er drie tele grafisten zonder certificaat werkten. En deze week trokken twaalf wa tervliegtuigen de oorlogsbodem „Sydney" de haven van Perth uit, omdat de bemanning van sleepboten juist „bezig" waren samen met de havenarbeiders te staken. „Al m'n leven stakingen" Mr. Spring zei, toen hij het ge heim voor het bezweren van stakin- ken prijs gaf: „Wij vertrouwen het antwoord gevonden te hebben voor het probleem der stakingen. Gedu rende mijn hele leven heb ik met stakingen te maken gehad, doch we hebben geen moeilijkheden meer, sinds we dit schema in werking stelden". Nu moet ik bij dit laatste aante- Demonstraties in Zuid-Afrika In Johannesburg is door een menig te van duizenden een demonstratie gehouden tegen de verwerping door de regering-Malan van de uitspraak van het oppergerechtshof over de rassenwetgeving. Op de vergadering, die op het stadsplein werd gehouden, is ex resolutie aangenomen, die het aftreden van- de regering eist. Der gelijke vergaderingen zouden de zelf de avond in de gehele stad zijn ge houden. Zij staan onder auspiciën van de Verenigde (oppositie)-partij en het „Fakkelcommando", een organi satie van oorlogsveteranen. In Kaap stad heeft de oppositie opnieuw ge tracht de kwestie in het parlement te bespreken. De voorzitter oordeelde echter, dat het voorstel vara de op positieleider, Strauss, niet aan de or de was. In de Senaat heeft de oppo sitieleider aangekondigd vandaag, Dinsdag, een motie te zullen indie nen, waarin de regering verzocht wordt „in overeenstemming met de grondwet te handelen of af te tre den". Ook in Bloemfontein, de zetel van het hof van beroep, en in de dia mantstad Kimberley werden betogin gen gehouden. In Pretoria zijn Maandagavond de betogers met traangasbommen en rotte eieren bekogeld. Twee vrouweni en een 10-jarig meisje werden ge wond. Draden van luidsprekers wer den doorgesneden en autotoeters ge bruikt om de sprekers op een anti- Malan-vergadering onverstaanbaar te maken. Slechts ontsmet het land uit Na Canada verlangen ook Nieuw- Zeeland en Australië, dat door het emigratieland maatregelen zullen worden getroffen, waardoor 't over brengen van mond- en klauwzeer door immigranten voorkomen wordt. De verlangde maatregelen zyn na genoeg dezelfde als voor de emigra tie naar Canada. Er is een absoluut verbod voor het meenemen van stal bezems, borstels, zakken en dweilen. Hooi en stro mogen niet als ver pakkingsmateriaal worden gebruikt. Van alle emigranten uit de agrarische sector dienen werkkleding, werk- schoeisel, landbouwgereedschap, als mede lederwerk zoals tuigen, vooraf te worden ontsmet. kenen, dat het schema op 1 Decern ber 1951 in werking trad, zodat de test-werking nog niet zo héél lang durig is! De prijs van de bedrijfs vrede bestaat uit één week extra loon na ieder half jaar voor elke ar beider. Degenen die minder dan een half jaar in het bedrijf werkzaam zijn, ontvangen die beloning procents- gewijze. Er werken momenteel plm. 1400 personen bij Metters, doch men heeft er tweemaal zoveel nodig en de di rectie hoopt dat door de niet-sta- kingspremie, die noodzakelijke ar beidskrachten vérkregen worden. „Verzekering tegen stakingen" Vanwege de drie betrokken Unions werd de wens uitgesproken, dat deze methode van verzekering tegen stakingen", welke voor het eerst door een bedrijf in Australië werd afgesloten, door andere bedrij ven zal worden gevolgd. Er is nog iets merkwaardigs bij deze overeenkomst, want de drie Un'ions hierbij betrokken, behoren alle drie tot de links dus meer communistisch georiënteerde or ganisaties, die in het verleden steeds dergelijke voorstellen weigerden. Nu heeft men in de overeen komst, waarvan artikel één vertelt dat een payment zal worden gedaan „voor goede relaties", de nodige ach terdeurtjes open gehouden om des gewenst te gaan staken. Doch.... dan verliest men subiet de extra week loon. En alvorens een staking plaats vindt, zal eerst over leg plaats vinden tussen werkgevers en werknemers, zo wordt toegezegd Ongetwijfeld zullen de ogen van vele werkgevers in Australië voor dit jaar gevestigd zijn op het proef bedrijf in Alexandrië, waar men de bedrijfsvrede zal kunnen vinden. De stakingskosten Laat het dan dit bedrijf 350.000 per jaar kosten, maar de Common wealth Engeneering Cy. b.v. zag in de laatste twee maanden, zes dui zend werkuren door stakingen te loor gaan. En de Northern Kolenmijnen mis ten er in het afgelopen jaar een pro ductie door van 1.392.000 ton kolen, 94.000 ton meer dan in het voor gaande jaar. Of tijdens de bouw van een nieuw Transformatorstation na bij Sydney, waar in 29 maanden, 17.000 man-uren werd gestaakt. En zoudt u denken dat dit alles niets kost Bij het huidige basis-loon, bete kent de bedrijfs-vrede bij Metters Ltd., dat iedere werknemer ruim 4.toeslag op zijn weekloon ont vangt, omdat er in die week niet gestaakt is. Maar, dan verdient in elk geval de werknemer er aan en óók de werkgever is tevreden. Die stakings uit (ver) koop is nog niet zo érg dwaas, vindt u niet? Vreemde schepen in Indonesische wateren Volgens onbevestigde berichten werden vorige week Vrijdag aan de Zuidkust van West-Java vreemde zeebodems, twee onderzeeërs en een ander schip gesignaleerd. De kustbe volking in de omgeving van de Wijn koopsbaai en bij Udjung Genteng aan de uiterste Zuidwestpunt van Prean- ger rapporteerden het bezoek van deze schepen aan de dorpshoofden, die het bestuur daarvan op de hoog te stelden. Toen Aneta bij het ministerie van binnenlandse zaken te Djakarta na- Wat raasde en t Totdat ze me (Ja, hoe komt ze „Je hebt je Tip ierde die schat. iYIi'B-M'IH Inz. Hr. A. v. d. H., Velp 1 ft. Tip -r 1 Lil. Bootz' Oude Genever (Advertentie.) dere inlichtingen vroeg, werd mede gedeeld, dat de berichten thans op hun juistheid worden onderzocht. De twee onderzeeboten zouden vol gens de kustbevolking Vrijdagmid dag om 16.00 uur bij de monding van de rivier Tjihurang zijn opgedoken. Zij voeren geen vlag of een ander kenteken van hun nationaliteit. Om 17.00 uur diezelfde middag werd een groengeverfd schip gesisna- leerd, dat uit westelijke richting de Wijnkoopsbaai binnenvoer naar de monding van de Tjimandiri. Het type van het schip kon niet geïdenti ficeerd worden. Volgens berichten, die correspondenten van Aneta ont vingen, werden vier sloepen gestre ken, terwijl het schip ongeveer, drie kilometer buiten de kust bleef. De sloepen zouden naar de wal gevaren zijn, doch daar de bevolking er niet op af durfde gaan, is niet bekend of men uiteindelijk aan wal gegaan is. Zaterdag is de regent van Suka- bumi in Pelabuhani Ratu aangeko men om deze kwestie te onderzoe ken. Eenheden van leger en politie hebben een onderzoek in het kustge bied ingesteld. De mededelingen van de kustbewoners kwamen van plaat sen, die uiteen liggen, en werden af hankelijk van elkaar gedaan. ARNHEMMERS ZOEKEN AVONTUUR Het Franse vreemdelingenlegioen transport naar Marseille vertrokken schijnt in de laatste tijd haar vang- was. De volgende trein naar Marseille netten nog al eens vóór Nederlanders nam de broer mee. Over de rest van open te zetten, en speciaal inwoners het avontuur hangt een sluier. De van Gelderlands hoofdstad, Arnhem, broer heeft de jongen tenslotte met schijnen aan haar valse lokroep geen hulp van andere(n) weten te bevrij den, doch heeft stilzwijgendheid be loofd, ten einde zijn helper(s) niet in moeilijkheden te brengen. Het zij voldoende, dat de jonge, avontuurlij ke Arnhemmer momenteel weer kalm naar kantoor gaat. weerstand te kunnen bieden. Op avontuur! Ruim een week geleden verdween een achttienjarige kantoorbediende met medeneming van een gedeelte van zijn maandsalaris, zijn familie in de grootste onrust achterlatend. Een paar dagen later kreeg men laconiek een briefkaartje uit Parijs met de groeten er op. De vader van de jon gen nam onmiddellijk zijn maatrege len. Hij waarschuwde een getrouwde zoon van hem, maakte in de kortst mogelijke tijd zijn papieren in orde en nog dezelfde dag vertrokken bei den naar de Franse hoofdstad. Niemand wist iets. In Parijs aangekomen, wees het spoor van.de avontuurlijke jongeman al vrij spoedig naar het beruchte „Chateau de Vincennes", het aanmel dingskamp voor nieuwe legionairs De vader ging er onmiddellijk op af, maar werd minder vriendelijk ont vangen. Men herinnerde zich daar nog zeer goed, de vlucht van de twee Nederlanders enige weken geleden en weigerde inlichtingen te verschaf fen. Om de vader te ontmoedigen, deelde men hem echter wel mede, dat ontsnapping uit het legioen onmoge lijk was. Het spoor loopt naar Marseille. De vader gaf de moed echter niet zo heel gauw op en nadat hij hier en daar een praatje gemaakt had, ver telde iemand hem, dat er juist een De „steen des aanstoots" De kroningssteen, de Engels-Schot se „steen des aanstoots", blijft dege nen, die voor dit stuk traditie verant woordelijk zijn, nog steeds zorgen ba ren. Naar aanleiding van anonieme brieven aan Scotland Yard, waarin gedreigd werd, dat men de steen op nieuw uit de abdij van Westminster zou weghalen, zijn de veiligheids maatregelen verscherpt en de politie patrouilles bij de abdij versterkt. Er is een speciale electrische installatie aangelegd, waardoor in Scotland - - - Yard alarm wordt gegeven, mocht personen om het leven zijn gekomen on tner norennpn prnstlP WPrrlPn PP- men trachten de steen te verwijde ren. Enkele malen is de alarmbel echter al overgegaan doordat er iets aan de leiding mankeerde. In minder dan twee minuten tijds kwamen toen zes overvalwagens bij de abdij aan. In een te Glasgow geposte brief aan de Yard is nu beweerd, dat men een methode heeft gevonden om de steen weg te halen zonder dat het alarm in werking komt. NU NOG BRAND IN TIGNES. In het Franse Alpendorpje Tignes, dat binnenkort in het nieuwe stuw meer zal ondergaan, is Maandag avond een hotel door brand verwoest. Politie en brandweer hebben de ho tel-eigenaar geholpen zijn inboedel te bergen. De brand breidde zich uit naar het hoofdkwartier van degenen die wei gerden het dorp te verlaten. EEN-EN-TWINTIG DODEN BIJ ONTPLOFFING. In de haven van Wellington (Nieuw-Zeeland) heeft zich bij het lossen vani een tankschip een ont ploffing voorgedaan, waardoor 21 en vier personen ernstig werden ge wond, aldus meldt de Australische radio-omroep. Bij Zwerndorf in Neder-Oostenrijk ontsnapt sedert enkele dagen aardgas uit de grond met een geluid als van „een dozijn locomotieven die stoom afblazen", aldus wordt bericht. Het gas voert ook ruwe olie en bruinkool mee uit het ingewand der aarde. Het is niet erg giftig doch wel gemakke lijk ontbrandbaar. Men bespuit de gaskolom voortdurend met water om ontbranding te voorkomen. De sta len boortoren, die op de plaats van de gas-eruptie stond, is een eind in de grond weggezonken. Het gevaar bestaat, dat stenen, die tegen het staal geslingerd worden, vonken ver oorzaken, waardoor het gas zou kun nen ontbranden. Boek over Nederland voor Amerikanen Prins Bernhard schreef de voorrede Op particulier initiatief, met in stemming van 't ministerie van bui tenlandse zaken, de Nederlandse ambassade te Washington en de re geringsvoorlichtingsdienst, zal de zer dagen een boek verschijnen, be stemd voor het grote publiek in Amerika. Een boek dat in tekst en illustraties een beeld geeft van Ne derland en zijn historische en heden daagse betrekkingen met Amerika. In de Verenigde Staten bestond zulk een werk nog niet. Juist nu de koningin en de prins een bezoek aan Amerika gaan brengen kwam dit gemis sterk tot uiting. Ton Koot schreef de tekst, een entwintig Nederlandse fotografen brachten de 218 kleuren- en zwart- witfoto's bijeen. (De firma's Boom- Ruygrok, Haarlem, en Brandt en Zn., Amsterdam, drukken en bin den het boek, P. van der Maaden verzorgt de typografie). Het werk zal in folioformaat wor den uitgegeven, in het Amerikaans onder de titel „Spell of the Nether lands". Ook zal een Nederlandse versie verschijnen, getiteld: „Faam van Nederland". Prins Bernhard schreef de voor rede. Daarin wijst Z.K.H. erop, dat „de auteur vele boeiende aspecten van Nederland, in het bijzonder ten i aanzien van de steden, het land schap, het volk en de cultuur onder woorden en in beeld heeft gebracht, er naar strevend, de charme van Ne derland op de voorgrond te stellen. Daarbij heeft hij" aldus de prins „het oog gericht op de Verenigde Staten van Amerika, en, telkens de draad der geschiedenis opvattend, de invloed op en de vergelijking met de Verenigde Staten beschre ven. De kennis van Nederland de waardering voor de Nederlanders zullen door middel van deze publi catie vermeerderd kunnen worden". De prins besluit met de woorden: „Dat oogmerk heeft onvoorwaarde lijk mijn sympathie. Daarom wens ik dit boek gaarne toe, dat net dat doel moge bereiken", RECLAME Ledi- kantje, prima hout, nt. goed lakwerk I *4,/ O Goed afgewerkt Ledikantje, aardig model in crème met motief 1 Apart model, flinke ™erk'...SUPra...lak: f39.50 Extra versterkt Ledikantje, grote maat 65x130 I4/./D Een ruime sortering Commodes, Kinderwagens, en Kindermeubelen vindt U op onze speciale afdeling le etage ).da De V/iegenspecialiat Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg MIDZA-BONNEN WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDER WEER OP KOMST. In de naoht en ochtend hier en daar mist. Overigens over wegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien. Matige wind uit Noordelijke richtingen en kou der. KATWIJK AAN DEN RIJN TWEE ONGELUKKEN Het zoontje van de heer Hub. v. P. viel van een tractor van P. v. d. G., met wie hij meereed. De aanhang wagen achter de tractor ging over zijn been hetgeen na medisch onder zoek ernstig gebroken bleek. Hij werd voor verdere geneeskundige behandeling naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden overgebracht. De bejaarde wed. K. aan de Noord- wijkseweg, kwam in haar woning over een vloermat te vallen. Onder zoek wees uit dat haar heupbeen ge broken was en overbrenging naar een ziekenhuis te Leiden noodzake lijk was. St. Barbaravereniging De St Barbaravereniging hield haar jaar vergadering in het Parochiehuis o. 1. v. de voorzitter pastoor Hesp. De secretaris, de heer W. Caspers, her dacht in zijn jaarverslag het overle den lid, de heer F. J. Luyten, die sinds enige jaren verdienstelijk het secretariaat waarnam. In 1951 wer den de leden 6 maal opgeroepen om een overleden lid grafwaarts te dra gen. Het ledental was per 31 Decem ber 285. Binnenkort zullen de leden de gebruikelijke oproepingslijst weer ontvangen. De penn., de heer N. J. Alkemade bracht het financieel ver slag uit. Het batig saldo was 136 De kascommissie, gevormd door de heren B. v. d. Kaar/p en J. v d. Ak ker, bracht een gunstig rapport uit. De begroting voor 1952 werd hierna goedgekeurd. Het periodiek aftre dende bestuurslid, de heer M. J. Alkemade werd herkozen. KATWIJK Gemeenteraad. Donderdag 27 Maart des avonds te half acht zal de raad vergaderen. Punten der agen da zijn o.m.: Voorstel tot het deel nemen in de Nationale Leningen voor de Woningbouw 1952. Voorstel tot herziening van het Kledingre- glement 1952. Voorstel tot wijziging van de verordening op de honden belasting. Voorstel tot het vaststel len van verordeningen ten behoeve van de begraafplaats aan de Park laan. Voorstel tot het verlenen van een crediet ad 14.000.tot her stelling van een gedeelte van de ka demuur van het Prins Hendrikka- r.aal te Katwijk aan Zee. LEIDSCHENDAM Uitslag aanbesteding. Vanwege het gemeentebestuur is aanbesteed de bouw van 19 woningen, te bouwen aan de Damhouderstraat. De hoogste inschrijver was J. Pieterse te Delft voor 226.700.en de laagste de fa. Evers en Oudshoorn te Leiden voor 188.445.—. NOORD WIJK Veewagen reed tegen Blauwe Tram Gisterenmiddag had op de tram- overweg bij de Driesprong aan de Herenweg een ernstige aanrijding plaats tussen de Blauwe Tram en een veewagen, bestuurd door de heer J. H. alhier. De veewagen, welke uit de richting Katwijk kwam, wilde ge noemde tramoverweg passeren, juist toen in volle gang de tram uit Noord- wijk aankwam. Het gevolg was, dat de linkerzijde van de auto geheel in gedrukt werd en door de hevige schok weer in de richting Katwijk kwam te staan. De heer J. H. werd op doktersadvies naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden vervoerd, waar werd vastgesteld, dat hij, behalve uiterlijke verwondingen een scheur in het heupgewricht had opgelopen. Na behandeling kon de patiënt weer naar huis worden vervoerd. Hoewel het uitzicht ter plaatse goed is, verklaarde de bestuurder de tram niet te hebben zien aankomen. De tram bekwam weinig schade. MOEILIJKE SITUATIE LANGS RIJKSWEG WORDT OPGELOST. Op het punt, waar de Kasteellaan te Wassenaar uitmondt op de drukke rijksweg Den HaagAmsterdam, doet zich een ongewenste situatie voor, al dus de A.N.W.B. Het verkeer, dat vanuit deze laan de rijksweg op wil rijden, moet uiteraard vaak enige ogenblikken wachten, voordat de si tuatie veilig is. De stilstaande auto's bevinden zich dan in de baan van het dikwijls eveneens zeer drukke rij wiel ver keer, en sluiten dan ini feite het rijwielpad langs de rijksweg af. Nog afgezien van het feit, dat de fietsers op dit rijwielpad vóórrang hebben, omdat dit deel uitmaakt van een voorrangsweg, geeft dit gemak kelijk aanleiding tot gevaarlijke si tuaties, te meer ook daar hoe langer hoe meer bromfietsers van dit pad ge bruik maken. Anderszijds heeft het voor het gemotoriseerde verkeer geen zin reeds vóór de wielrijdersover steekplaats te stoppen, daar het dan geen uitzicht op de rijksweg heeft. De A.N.W.B. heeft de rijkswater staat op deze moeilijkheden gewe zen en voorgesteld het rijwielpad op de uitmonding naar achteren te ver leggen. Hierdoor wordt op eenvou dige wijze bereikt, dat het verkeer uit de Kasteellaan zich vlak bij de rijksweg kan opstellen, zonder de fietsers te hinderen. Naar thans blijkt, koestert de rijks waterstaat reeds geruime tijd het plan deze oplossing te kiezen, doch met de eigenaar van de benodigde grond kon men echter niet tot over eenstemming komen. Deze moeilijk heden zijn echter inmiddels opgelost, zodat spoedig de gewenste verbete ring tot stand kanworden gebracht. Actie Olympiade en Bridge-Drive. Door de Ned. Bridge Bond. waar bij ook de Bridgeclub Noordwijk :s aangesloten, is een grootse actie op touw gezet, om gelden in te zamelen voor de uitzending van athleten naar de Olympische spelen in Fin land. Voor dit doel heeft zich thans een pl. comité van actie gevormd be staande uit mr. G F. W. v. Berckel, F. W. graaf v. Limburg Stirum, me vrouw E. C. Urlus, mevr. J. M. Voor- duyn, mevr. M. Breedveld en de he ren H. Bröring, A. N. Merkelbach, die in samenwerking met de bridge club Noordwijk zullen trachten de pl. sportverenigingen en de vele sportliefhebbers hiervoor te interes seren. Bijdragen kunnen worden af gedragen bij de secretaris van het comité de heer P. A. Boon, Voor straat 83 Naast cjeze inzameling, zal de bridgeclub een grote Bridge- Drive organiseren op Zaterdag 5 April a.s. in café Flora. De baten van deze bridge-drive zullen wor den afgedragen aan het Olympisch Comité. SASSENHEIM KIP BOVEN KIP. Een kip van de heer C. J. Hilhorst uit Nieuwkoop legde een eitje met een lengte van 3,7 cm., een dikte van 2,8 cm. en een gewicht vani 14 gram. Een kip van de heer C. v. d. Lans uit Sassenheim heeft dit gehoord en gedacht: Dat kan ik beter. Gister middag kroop ze heel gewoontjes in het leghok en produceerde stiekem een eitje van 3,4 cm. lengte en 2,9 cm. breedte. Het gewicht was echter 16,4 gram. Misschien heeft ze er voor de grap een stukje lood ingedaan. 26 Maart: zon op 6.29, onder 19.04; maan op 6.23, onder 20.24 uur. Koude lucht nadert onze grenzen Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt gebied van lage luchtdruk, dat zich uitstrekte van West-Engeland naar Midden-Euro pa heeft zowel vandaag als gisteren in Nederland zeer somber weer met langdurige regenval gebracht. Zo was er bijvoorbeeld vanmorgen om 7 uur op het vliegveld Beek bij Maastricht al 14 mm afgetapt. Er komen nu evenwel belangrijke veranderingen in de luchtdrukver deling voor, die in de eerste plaats tot gevolg hebben, dat het lagedruk gebied uit onze omgeving gaat ver dwijnen, maar die ons bovendien kouder weer zullen bezorgen In het afgelopen etmaal is n.l. de luchtdruk vooral in Scandinavië aan zienlijk gestegen. De zeer koude lucht, die in Noord- Oost-Europa nog altijd aanwezig is, stroomde dientengevolge langs de Oostrand van de Noorse bergen naar het Zuiden en bereikte vanmorgen de grens tussen Denemarken en Duitsland. Op enkele plaatsen in Denemar ken vroor het toen 5 graden en er viel veel sneeuw. Doordat ook de luchtdruk boven de Britse eilanden gaat stijgen, zal deze koude lucht haar weg over de Noordzee voort zetten en het is waarschijnlijk, dat ze morgenochtend al het Noorden van Nederland zal bereiken. Voor de komende dagen bestaat er daarom een kans op flinke nacht vorst, terwijl bovendien met de mo gelijkheid van sneeuw- of hagel buien rekening moet worden ge houden. NOORDWIJKERHOUT AVONTUURLIJKE JONGELING GEARRESTEERD. De recherche te Tilburg heeft aan gehouden een jongeman uit Noord wij kerhout, die een bedrag van 840 had verduisterd ten nadele van een levensmiddelenbedrijf, waarvoor hij werkzaam was. Met medeneming van het geld was hij met de motor van zijn vader naar Noord-Brabant ver trokken. Hij had een volledige kam peeruitrusting gekocht, die hij in de bossen van het landgoed „De Utrecht" onder Esbeek verborg. Daar bracht hij enige nachteni door. Vervolgens ging hij naar Tilburg, waar hij zijn intrek nam in een hotel op De Heuvel. Hier wist hij zich, na een verblijf van enige dagen meester te maken van een bedrag van 340, een verzameling zilveren munten en enige luxe voorwerpen, toebehorende aan de hotel-directie. Die diefstal werd reeds enige uren nadat zij ge pleegd was. ontdekt. De Tilburgse recherche stelde een onderzoek in, waarbij de verdenking viel op de jongeman, die zich reeds ter ruste had begeven. Hij werd van zijn bed gelicht en verhoort. Een bekentenis volgde en het gestolene kon in beslag worden genomen. Tevens bekende hij zich te hebben schuldig gemaakt aar. diefstallen uit landhuisjes te Ho ge en Lage Mierde. In de bossen van „De Utrecht" werd de kampeeruit rusting gevonden, benevens een grote hoeveelheid inbrekerswerktuigen, dolken en levensmiddelen. Bloemenfietsrallyc. De derde bloemen-fietsrallye zal worden gere den op Maandag 14 April a.s. (2e Paasdag). Dit jaar zullen ook brom fietsen kunnen deelnemen. Gestart zal worden in het cen trum van Noordwijkerhout, bij hotel Van der Geest, en wel: te 12.30 uur voor de bromfietsen; te 13.30 uur voor te rijwielen. De rallye voert langs de mooiste plekjes van bollenstreek en duinstreek, met zoveel mogelijk vermijding van de drukke verkeers wegen, en is opgezet als oriëntatierit, dus geen snelheidsrit. Aan die deelnemers, die de rallye zonder strafpunten uitrijden, zal een herinneringsmedaille worden uitge reikt. Inschrijving staat open tot 6 April 1952 bij het secretariaat: Chr. Meiland, Havenstraat 1 te Noordwijkerhout, 1.50 voor bromfiets, 1.voor rij wiel. Het inschrijfgeld is te voldoen in postzegels bij het inschrijfformu lier, of per postwissel t.n.v. de secre taris, ondervermelding: B.F.R. Zij, die gelijktijdig willen starten, dienen dit te vermelden op de ach terzijde van de strook. Hiermede zal, voorzover mogelijk, rekening worden gehouden. VOORSCHOTEN GOEDE VANGST. Toen ongeveer 14 dagen geleden door de politie A. J. Th. uit Leiden in verzekerde bewaring werd gesteld, kon de politie nog niet bevroeden, welk een goede vangst zij had ge daan Thans heeft deze persoon be kend in de Haarlemmermeer talrijke inbraken te hebben gepleegd. Te Hoofddorp heeft hij 23 maal ingebro ken en te Aalsmeer 10 keer. Stoker. Een 10-jarige knaap is door de politie naar het bureau over gebracht, omdat hij er reeds verschil lende malen op betrapt was, dat hij op terreinen langs de openbare weg straatbranden veroorzaakte. Later op de avond kon hij door zijn ouders van het politiebureau worden afge haald.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2