S)e Qeidte&yu/umt President is toch voordeliger Truman bepleit ruimere immigratie Het antwoord op de Russische nota Frankfort gaat puin ruimen 3\CavceCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 25 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12545 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEEN BOKKE- SPRONGEN Uet is vrijwel zeker, dat het aan- 1 tal leden van de Tweede Kamer niet tot 150 zal worden uitgebreid, aangezien hoogst waarschijnlijk voor deze uitbreiding in de Eerste Kamer geen twee-derde meerderheid (ver eist voor een Grondwetsherziening) gevonden zal worden. Het partijbe stuur van de K.V.P. zag zich door deze onverwachte gang van zaken genoopt de candidaatstelling voor de Tweede Kamer opnieuw in over weging te nemen. Het partijbestuur heeft weliswaar geen beslissingen in deze te nemen, doch het heeft het recht de verkiezingsraad een goede raad mee te geven. Ook die verkiezingsraad heeft het niet alleen voor het zeggen. Hij be paalt, welke personen kwaliteitsze tels zullen innemen en welke plaats hun op de candidatenlijst zal wor den ingeruimd. Wat de overige can- didaten voor het Kamer-lidmaat schap betreft, beperkt ook de ver kiezingsraad zich tot een advies. Over dit vrijblijvend advies gaan zich de kring-adviescommissies bera den. Deze commissies kunnen in de rangschikking van de kwaliteitsze tels generlei verandering meer aan brengen, doch wijzen de volgorde van de „vrije" candidaten aan. Bij het opmaken van de groslijst spelen deze commissies dus een belangrijke rol, doch ook zij hebben het weer niet alleen voor het zeggen. Over die groslijst wordt namelijk in alle afdelingen gestemd. Het laat ste woord in deze is aan allen, die lid zijn van de K.V.P. Heeft deze stemming plaats gehad, dan is ein delijk de candidatenlijst vast-bepaald en kan daarop de officiële verkiezing geschieden. Het heeft nogal wat voet in de aarde vóór de lijsten zijn sa mengesteld, doch niemand zal de K.V.P. voor de voeten kunnen wer pen, dat zij de volksinvloed op de volksvertegenwoordiging onnodig aan kluisters legt! r\e verkiezingsraad heeft zijn taak volvoerd en het regleirtentair toegestane aantal kwaliteitszetels ongeveer een-derde van het totaal aantal verwachte zetels aangewe zen en voor de overige een advies gegeven aan de kring-commissies, welk advies echter vertrouwelijk is. Onder de tien aangewezenen voor een kwaliteitszetel, komen vijf nieu we namen voor, zodat het zeker is, dat er enige „bekende gezichten" uit de Tweede Kamer zullen verdwijnen. De kwaliteiten, waarop deze tien zijn uitverkoren voor een Kamer zetel, vermogen enig inzicht te ge ven in de moderne taak van de volks vertegenwoordiging en in het (soms aangevochten) nut van kwaliteits zetels. Deze zetels zijn bestemd voor deskundigen op een bepaald gebied Nu moet men al bijzonder on-des- kundig zijn in de lands-politiek, in dien men wil ontkennen dat er spe cialisten nodig zijn, om de vraag stukken, welke aan de Tweede Ka mer worden voorgelegd, op de juiste waarde critisdh te kunnen beoorde len. Dat ieder ontwikkeld staatsbur- ber in onze tijd een gefundeerd oor deel kan hebben over de problemen der politiek, over de sociale, de eco nomische, de financiële problemen, leek prof. Romme gelijk hij on langs schreef „overmoed of hoog moed" toe. Hijzelf, of een van de andere leiding-gevende figuren in de K.V.P. komen op de lijst van de kwaliteitszetels niet voor. Zij be schouwen zichzelven niet als specia list op een van die bizonder-moei lijke gebieden, welke tot de volks verbeelding weinig spreken, maar welker beheersing en behartiging mede-bepalend kan zijn voor het welzijn van het land. Men kan nau welijks in brede lagen belangstel ling verwachten van de verwikke lingen van b.v. het Schuman-plan of voor de nog altijd voor ons land van groot belang zijnde betrekkingen lot Indonesië, voor de internationale financieel-economische problemen of voor al die internationale bindin gen, zowel van politieke, juridische af maatschapelijke aard, welke niet temin van vaak overwegende vloed zijn op de binnenlands en bui tenlands te voeren politiek. Nederland is geen onder-onsje meer tussen kronkelende begrenzin gen „van Eems tot Schelde" De K.V.P. zou zeer beslist onvol doende toegerust een deel van de volksvertegenwoordiging uitmaken, indien zij niet met de tijd meeging en in haar fractie niet ruimschoots plaats bood aan deskundigen, van wier voorlichting de gehele fractie profijt kan trekken. Geldt dat van de internationale vraagstukken, het geldt ook voor enige gespecialiseer de terreinen van binnenlandse aard, de belasting-politiek, de defensie aangelegenheden. de sociale verze keringen en dergelijke, op welk ge bied de fractie deskundige mede werking onmogelijk kan ontberen, terwijl toch niet van te voren is te bezien of de specialisten in die on derwerpen de „volksgunst" vermo gen te wekken. Hun zetel is daarom veilig gesteld, zij bezetten een gereserveerde plaats, in het belang van het katholieke volksdeel en van het gehele Neder landse volk. l"\e indruk zou gewekt kunnen zijn U doch dan is dat een ave rechtse dat de niet-kwalificeerde candidaten geen „keien" zijn, doch alleen maar als meestemmers mo gen dienst doen. De volksvertegen woordiging zou echter geen verte genwoordiging des volks meer zijn, indien daarin niet de stromingen, welke in het volk leven door daartoe bekwame personen werden uitge dragen, Er moeten afgevaardigden uit. alle geledingen van het Neder landse katholieke volk in de fractie komen, welke afgevaardigden ieder op hun gebied ook weer deskundig zijn, maar hun deskundigheid of bi- zondere begaafdheid liggen veel meer in de belangstelling van het „groot publiek", dan de zeer gespe cialiseerde specialiteiten, waarop straks werd gedoeld. Kunnen deze laatste in een all round fractie niet gemist worden, de eerste evenmin. Ruim twee-derde van het aantal te verwachten zetels blijft voor hen open doch het is nog een open vraag, wie ze zullen bezetten. De invloed van de kring-kiescom missies en van de K.V.P.-leden is daarby zeer groot. Zij kunnen de met zorg en inzicht opge 'elde ad viezen van partijbestuur en verkie zingsraad onderste-boven werpen, indien zij zich meer door geweste lijke gevoeligheden en op de spits gedreven groeps-sentimenten laten leiden, dan door de noodzaak een zo veelzijdig mogelijk samengestelde fractie bijeen te krijgen. Iedere kring heeft op dat punt zijn eigen verlangens en voorkeur hetgeen begrijpelijk is. Iedere kring erkenne echter zijn beperking, zijn bekringing en hoede zich ervoor in een te enge gezichts kring te geraken en zijn eigen zin in die mate door te voeren, dat een har- monieuse geleding van de katholieke lands-afvaardiging zou worden ge schaad. Wil men in kringen en afdelingen werkelijk het landsbelang en het partij-belang behartigen, dan moet men zich op een hoog standpunt stel len, vanwaar men het lands- en partijbelang kan overzien. De beklimming van dat uitzichts- punt zal misschien een offer kosten, maar de overweging, dat partijbe stuur en eens op gang erheen aanmoedigen. Zy heb-1 Vrü.av!nkhiIJBtn(^?ivn '"ij*6 gr°te OPHELDERING GEVRAAGD, kring van het katholieke volk en een goede, eerlijke raad gegeven, waar 1 eerste plaats zou men ophel- men, geheel vrij, dwars tegen in kan dering hebben gevraagd over de gaan, maari kwestie of de Russische regering voornemens is om als voorwaarde te r\at „maarlaten we ter in- vulling over aan de kring-com missies en de groslijst-stemmers, die geheel vrij zijn en wier vrijheid wij niet willen beïnvloeden, doch bij wie zoveel gezond verstand mag worden aanwezig geacht, dat zij geen bok- kesprongen zullen maken. De K.V.P. is „een partij van het gezond ver stand" genoemd. Deze ere-naam moge ook kenmerkend zijn voor de candidaatstelling. Om toelating van 300.000 Europeanen verzocht President Truman heeft het Amerikaanse Congres verzocht de deuren van de Verenigde Stateu wijd open te zetten om gedurende drie jaar nog 300.000 Europeanen toe te laten. Dit aantal omvat 39.000 Italianen. 39.000 Duitsers, 7500 Grieken, 7500 Nederland ersen 7000 vluchtelingen uit Oost-Eu*-opa Truman's boodschap volgde na een presidentiële richtlijn, waarbij 4.3 mij.- lioen dollar van de INI. S. A.-fondsen werd toegewezen voor onmiddellijk gebruik, om goede vaklui en specialisten, die van achter het ijzeren gordijn ontsnapten, op te nemen bij de NAVO-strijdkrachten. Ongeveer 15 tot 20.000 Duitsers en 1000 burgers uit communistische landen vluchten per maand van het Oosten naar het Westen. president beval ook een ver hoogde bijdrage en deelneming aan de voorlopige inter-gouvernementele commissie voor het overbrengen van emigranten uit Europa aan. „Zeven tien regeringen hebben zich hierbij reeds aangesloten en de V.S. droe gen hiervoor reeds 10 millioen dol lar bij". Truman vroeg een niet nader aan gegeven bedrag aan voor de oplei ding en training van vluchtelingen, die in Europa willen blijven. Het nieuwe programma zou de wet op de „verplaatste personen", die op 30 Juni afloopt en waaronder zich „ongeveer 400.000 slachtoffers van tyrannie" in de V.S. zullen vestigen, vervangen. Truman zei, dat het programma noodzakelijk is omdat wanneer deze wet afloopt „wij terug zullen vallen op het systeem van „quota immigra tie" en vele landen zijn volgens dit stelsel reeds voor jaren volgeboekt. Onder het huidige stelsel zullen de V.S. niet in staat zijn „enige bijdrage van belang te leveren om aan het vraagstuk van overbevolking in Duitsland, Nederland, Italië en Grie kenland tegemoet te komen." Truman zei, dat nog 300.000 im migranten in de V.S. te zamen met „een veel groter aantal" naar andere landen de oplossing van dit vraag stuk een heel eind weegs zal bren gen. De president zei, dat in Europa een groot overschot bestaat aan boe ren en boerenarbeiders, zowel als geoefende fabrieksarbeiders, inge nieurs, wetenschappelijke technici en anderen die de Amerikaanse eco nomie van dienst zouden kunnen zijn. Demonstraties om Triëst Behalve enkele demonstraties van studenten was het Maandag, na vier dagen van ongeregeldheden, waarbij ongeveer 160 personen zijn gewond, in Triëst rustig. 74 Personen, van wie 24 minderja rigen, moesten zich Maandag voor een geallieerd militair hof verant woorden wegens „hinderen van de politie gedurende demonstraties". In Rome heeft politn in jeeps Maandag een einde gemaakt aan een demonstratie van studenten. De be togers trachtten de officiële residen tie van de premier te bereiken. De politie bespoot de beogers met water uit brandslangen, waarop de studen ten antwoordden met een hagel van stenen en brokken hout. Tien studen ten en zeven politiemannen werden gewond. Uit een aantal andere Italiaanse steden worden soortgelijke ongere geldheden gemeld. stellen, dat een herenigd Duitsland zich niet zal aansluiten bij regionale verbanden, welke overeenkomen met het handvest van de Verenigde Na ties? Men ziet in deze vraag een dui delijke aanwijzing, dat de Westelijken bij voorbaat elke oplossing van de hand zullen wijzen die Duitsland niet het reent geeft zich bij het plan- Schuman aan te sluiten of deel te nemen aan het Europese leger. Een tweede kernpunt in het Weste lijke antwoord is, dat een regering voor geheel Duitsland alleen kan worden gevormd op grond van vrije verkiezingen in alle bezettingszones. Waarschijnlijk heeft men in het ant woord aangevoerd, dat men niet ge looft aan het bestaan van voldoende Neutraal Duitsland onaanvaardbaar Vandaag hebben de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs te Moskou het antwoord van hun regeringen op de Russische nota, waarin het sluiten van een vredesverdrag met een herenigd Duitsland wordt voorgesteld, aan de Russische regering overhandigd. Op grond van hetgeen een hoge ambte naar van het Britse Foreign Office en Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, er gisteren over hebben meegedeeld, is het mogelijk in grote lijnen te schetsen, wat het antwoord van 'net Westen de nota' van Amerika, Engeland en Frankrijk zullen gelijkluidend zijn inhoudt. vrijheid voor dergelijke verkiezingen in de Russisches zóne. Men zou ech ter niet als onverbiddelijke eis stel len, dat de Russen de commissie van de Verenigdp Naties, welke is ge vormd met het doel om te onderzoe ken, of er overal in Duitsland wel voldoende democratische vrijheid be staat, in Oost-Duitsland toelaten Voorts is het Westen er op be dacht om de Russen geen kans te ge ven door middel van een eindeloos rekken van de onderhandelingen over een Duits vredesverdrag de inpas sing van West-Duitsland in het West- Europese politieke systeem op de lange baan te schuiven. Daarom eist het Westen, dat na het tot stand ko men van een Duitse regering deze een internationale status zal hebben en onafhankelijk zal zijn, zowel ge durende de onderhandelingen welke volgens het Russische voorstel immers tezamen met Duitsland moe ten worden gevoerd als daarna. De Westelijke mogendheden heb ben in hun ant* roordnota al deze punten aangeroerd om te voorkomen, dat eventuele onderhandelingen van beide kanten aan vaagheid zullen lijden Er is in ieder geval reeds één punt in het Russische voorstel, dat noch te Londen noch te Parijs gena de kan vinden: de neutraliteit van een verenigd Duitsland. Een neutrale positie, zo zegt men te Londen zou Duitsland in de verleiding brengen om aansluiting bij de Sovjet-Unie te zoeken. Schumans mening. De Franse minister Schuman for muleerde het als volgt: Als Duitsland het recht krijgt bondgenootschappen te sluiten, weet men tenminste waar men aan toe is. Zo niet, dan gaat een neutraal Duiesland een beslissende positie in West-Europa innemen. Als men dan nog bedekt, dat Duitsland volledige economische vrijheid zou krijgen, dan kan het zeer goed zyn, dat het zich tot de tegenstander aan getrokken gaat gevoelen. Daarom is minister Schuman dan ook geneigd aan te nemen dat kern van het Russische voorstel wel licht is: van Duitsland een reservoir te maken, een potentiële leverancier van wapens aan 'het Oosten Daarvoor zou de Duitse industrie dan grond stoffen uit het Oosten krygen. Toch is minister Schuman van mening, dat de Russische nota niet moet worden gezien als louter en alleen een stuk propaganda Zij luidt wellicht een verandering van de Rus sische politiek jengens het Duitse vraagstuk in. Het optimisme van een Kardinaal „De oorlog op Korea heeft dc wereld onder een druk geplaatst, die slechts weinig ruimte geeft voor optimisme". Aldus kardi naal Spellman. aartsbisschop van New York, tijdens de jaarlijkse vergadering van de aartsdioce sane verenigingen voor liefda digheid te New York. „Nog niet zo lang geleden", vertelde de aartsbisschop, „werd my ver zocht 'n artikel te schrijven voor 'n weekblad over de optimistische kant van de huidige wereldsi tuatie. Maar menselijk bezien is er niets, waarover ik optimis tisch zou kunnen schrijven-. De nacht is donke Alleen wanneer wij de ontwikkeling der dingen bezien uit geestelijk standpunt, kunnen wij nog optimistisch zijn". De lijn Londen - Johannesburg De Britse luchtvaartmij. B.A.O.R. heeft aangekondigd op 2 Mei de eer ste geregelde luchtdienst met straal vliegtuigen, van Londen naar Jo hannesburg te zullen openen. Op 5 Mei zal de eerste retourvlucht plaats hebben. De dienst zal worden uitgevoerd met „De Havilland-Comet"-straal- passagiersvliegtuigen. De gehele reis zal in 19 vlieguren gemaakt kunnen worden; met inbegrip van tussen landingen zal de tocht van plm. 8500 km. nog geen 24 uur vergen. De ge middelde snelheid van de Cornets bedraagt plm. 800 km. per uur. Eisenhower kiest Volgende week zou hij aftreden Geneaal Dwight D. Eisenhouwer zal naar verwacht wordt vol gende week zijn aftreden als Noord- atlantisch opperbevelhebber in Europa bekend maken, zo meldt Reuter's Zeldzame iêokkm De heer J. A. J. Verheggen te Am sterdam, specialist in het repareren van oude en moderne uurwerken, heeft reeds heel wat soorten klok ken in zijn leven onder handen gehad. Op het ogenblik werkt hij aan twee uurwerken, welke wel zeer zeld zaam zijn. Het ene is een Franse „carlelklok". een „kasteelklok" uit het laatst van de zeventiende eeuw, afkomstig uit Lyon. De klok is 1.50 m. hoog, SO cm. breed en 30 cm diep. Aan de buitenkant is zij geheel, be dekt met een laag bladgoud van 18 karaat. Het glas is met de hand ge goten. De van goud vervaardigde wijzers zijn met de hand gegraveerd. Het uurwerk heeft een gong-slagwerk en kan dertig dagen lopen. Het is in zijn soort het enige ter wereld. Rechts van deze klok, hierboven af gebeeld, hangt het Chinees wand klokje, vervaardigd van palisandcr- hout. Het uurwerk is gegraveerd met blocmolievcn. Het is van hel zogenaamde spillcgang-type; dc aan drijving geschiedt door een gewicht, dat aan een snaar is verbonden. In het gewicht bevindt zich een sp«el- en slagwerk. t)e tijdaanwijzing, ho rizontaal opgesteld, is a^n de onder zijde van het uurwerk aangebracht. correspondent te Washington, Paul Scott Rankine. De datum van aftreden zal tussen 15 Mei en 1 Juni liggen. De generaal zal daardoor in staat zijn naar Ame rika terug te keren om de campagne voor zijn benoeming tot republikeins candidaat bij de presidentsverkiezin gen zelf te leiden. President Truman zal na de be kendmaking zes tot acht weken de tijd hebben om een opvolger voor Eisenhower aan te wijzen, welke be noeming door de NATO-landen moet worden goedgekeurd. De invloedrijke democratische se nator Ton Connally heeft reeds ver klaard, dat een Amerikaan Eisen hower zal moeten opvolgen. Thans is ook bekend geworden, hoe de generaal over de politieke koers van zijn land denkt. Hij is van mening, dat de Ver. Staten in som mige opzichten te ver naar links zijn afgedreven. Hij heeft dit twee jaar geleden verklaard, in een interview met de „United States News and World Report", dat eerst nu is af gedrukt, nadat de generaal het nog eens had doorgelezen en zyn toe stemming voor publicatie had ge geven. De onderwereld uitgeroeid Het Frankfortse stadsbestuur is dezer dagen een grote aanval begonnen op de zevenjarige puinhopen van de oude binnenstad. Tot dusver heeft men in deze snelst opgebouwde Duitse stad zich nog niet veel om de resten der oude kronkelende straten kunnen bekommeren. Daar rondomheen zijn echter de nieuwe hoge zakenhuizen bij honderden herrezen. Zij staan als coulissen voor de allende van de stenen woes tenij, waaruit dc Dom, het Goethehuis en de oude Romeinse Burcht opsteken. In het programma van het verblijf van Koningin Juliana en Prins Bernhard is ook opgenomen een bezoek aan de Ford-fabrieken in Detroit. Dit bezoek is vastgesteld op 15 April. Detroit is de stad van de Amerikaanse auto mobiel-industrie. In de Ford-fabrieken in Detroit alleen werken ongeveer 140.000 arbeiders en beambten De fabrieken vormen een stad op zich zelf met eigen havens, eigen schepen, eigen kolen- en ertsopslagplaatsen en eigen spoorwegen. Hierboven een overzichtsfoto van de Ford-fabrieken in Detroit. Op de voorgrond de Ford haven, waar de ertsen aangevoerd worden. Langs de haven liggen de opslagplaatsen voor ertsen en kolen. Daarachter de krachtbron van het gehele bedrijf, de electrische centrale met het ketelhuis en het groot aan tal schoorstenen. Het loslaten van bulldozers en an dere technische monsters op deze vlakte is niet alleen bedoeld om de architecten de gelegenheid te ge ven, hun plannen voor het doen her rijzen van de binnenstad een kans op verwezenlijking te geven. Het is vooral ook een middel om de Frank fortse politie bij te staan in haar verwoede strijd tegen een steeds driester wordende onderwereld. De kelderholen onder de steenbergen van Frankfort zijn namelijk, zoals trouwens in de meeste grote steden, reeds lang niet meer het jammerlij ke onderkomen van gezinnen, die huis en haard verspeeld hebben. Die wonen er weliswaar hier en daar nog, doch zij vormen uitzonderin gen. De kelders en de uit het wrakhout der verwoesting opgetrokken ba rakken vormen sedert jaren de goot, waarin de afval der menselijke sa menleving samenstroomt. Hier heb ben de rovers en autodieven hun schuilplaatsen. Hier hebben vrouwen in kelderbars haar strikken gezet. Met ratten en ongedierte tiert hier een nachtleven, waartegen de poli tic tot dusverre vergeefs gevochten heeft. Talloze misdadigers zijn voor haar ogen in de keldergaten wegge glipt. In dc late avonduren was het de bezoeker niet geraden, zich in dit domein der onderwereld te bege ven. Menigeen, die het toch deed, is èr nooit uit teruggekeerd. Thans wroeten de grijpers en bull dozers meter voor meter van het gebied der misdaad weg en binnen oen jaar hoopt men de zaak radicaal te hebben schoongeveegd om met de herbouw van het historische stads- deel te beginnen. Men weet inmiddeLs nog niet, of men zal proberen het oude karakter van deze verloren city der koop mansstad te redden, dan wel ook hier de zakelijkheid vrij baan te laten. Wie de waarheid niet vrijmoedig belijdt, is een verrader der waar heid.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1