Cs rs De ramp van de „Koningin Juliana" mk 1 ol x k. Wie in het vliegtuig waren Zif takten etkaat weet de hand OWtte GOLF LADY LETCHFORO? MAANDAG 24 MAART 1952 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 iwf, 1 0*\ M Ti. ««it De bemanning van het verongelukte vliegtuig van links naar rechts boven: L. E. Poutsma, gezagvoerder, J. J. Gart, tweede bestuurder, A. M. van der Stelt, derde bestuurder, G. van Etten, eerste boordwerktuigkundige, en H. van der Lee, tweede boordwerktuigkundige. Van links naar rechts onder: G. Hoefnagel, eerste radio- telegrafist, S. de Waard, tweede radio-telegrafist, F. J. Koershuis, eerste steward, J. Claauw, tweede steward en mej. A. J. G. Gautier, Stewardess. Dertien Nederlanders verloren het leven De namen van de vier Nederland se passagiers, die tijdens de ramp allen het leven verloren, zijn:: Ir. N. J. C. Smit, de heren R. de Vries, A. Koning en J. H. Feuth. Ir. Smit, een gepensionneerd zeekapitein, die de slag op de Javazee overleefd had, was op weg naar Amsterdam na een dienstreis van 3 maanden, die hij als technisch adviseur van een Amster- DE BOAT RACE De achten van Cambridge en van Oxford hebben op de Theems tus sen Mortlake en Putney hun trai ning voor de boatrace op 29 Maart a.s. beëindigd. Oxford maakte een uitstekende indruk en noteerde, met een lichte wind in de rug, voor de ongeveer 6,7 kilometer een tijd van 19 min. Cambridge roeide het stuk bij ab solute windstilte en deed er 35 se conden langer 'over. De ploeg had een ietwat trage start en gaf tegen het eind duidelijke tekenen van ver moeidheid. De goede vorm van Oxford, dat wekenlang als een zekere verliezer geldt, zal de toch al geweldige be langstelling voor de race nog doen stijgen. SCHAKEN MASSASIMULTAAN SEANCE IN DEN HAAG Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de HSB is in de i'otonde Houtrust een massa cimultaan seance gehouden waaraan zes meesters me dewerkten, t.w. dr. Max Euwe, J. H. Donner, W. J. Mühring,' drs Muil wijk, ir. H. J. van Donk en C. W. Berghout. Zij bereikten de volgende resul taten: dr. Euwe 38 partijen, 28 ge wonnen, 8 remise, 2 verloren (per centage 84); Donner 392883 (perc. 82); ir. van Donk 25202 3 (perc. 84); drs Muilwijk 2620 3—3 (perc. 82.5); Berghout 29—17— (j6 (perc. 69); Mühring 2617 90 (perc. 62.5). Drs Muilwijk was het eerst klaar met zijn seance; hij deed er 2 uur 45 minuten over. Ir. van Donk had de meeste tijd nodig, n.l. 4 uur 55 minuten. Hij haalde met dr. Euwe, die in 4 uur en 20 minuten zijn par tijen uitspeelde, het hoogste percen tage, n.l. 84. BRIDGE JAARVERGADERING NED. BRIDGEBOND Zaterdag werd te Haarlem de al gemene jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Bridgebond. In het bestuur werden in de vacatures mr. G. Kramer (Utrecht) en ir. D J. Akkerman (Den Haag) gekozen de heren P- H. Lafeber (Den Haag) en C. Prins (Heemstede). Ook de secretaris. G. Elffers (Rotterdam) trad af. In zijn plaats werd gekozen A. J. Monster (Den Haag). De be grotingspost voor deelneming aan internationale wedstrijden werd goedgekeurd. damse rederij voor walvisvaart on dernomen had. De heer R. de Vries had juist enige tijd geleden een aan stelling gekregen als stationschef van de K.L.M. op het vliegveld Jo hannesburg. Hij was op weg naar Nederland om zijn vrouw en twee kinderen op te halen, daar het gezin naar Afrika zou emigreren. De heer de Koning was in dienst van Wilton Feijenoord en de heer Feuth direc teur van de Wassenaarse huiden- handel Kaufman. De namen van de andere omgko- menen zijn: Mevr. R. L. Friedstein (Zuid-Afrika); mevr. A. W. H. Wof- findin (Zuid-Afrika); E. Garber (Nat. onbekend); J. Jaffe (Zuid- Afrika); A. Hasen (Noorwegen); A. Arvesen (Noorwegen); P. Davies (Nat. onbekend); mevr. Steiner (Eng.); G. Djirdirian (Armenië); N. Kuhn (Zuid-Afrika); J. Schorr (Z. Afrika); P. R. Botscheider (Zuid- Afrika); E. Angle (V.S.); K. Horn (Duitsland); H. A. Bennink (V.S.); A. J. Gulliver (Eng.); I. Schaeffer (Eng.); Kap. K. Larsen (Noorwe gen); mevr. F. M. Jardine (Nat. on bekend); Nielsen (Noorwegen); Stre- belle (Frankrijk); A. J. Knott (En geland); mevr. E. G. Knott (Eng.); L. Nali (Italië); J. Bickford (V. S.); J. Bezner (Israël); D. Otzari (Is raël); J. Schmeidler (Eng.); P. Piz- zonia (Italië); B. Fuad Girgis (Egyp te); Abdul Heidi Medjoup (Frank rijk). De omgekomen Duitser, de heer K. Horn, bevond zich niet zijn vrouw in het vliegtuig. De heer en mevrouw Horn keerden juist terug van hun huwelijksreis. Mevrouw Horn behoort tot de overlevenden. Geheel onverwacht Van de tienkoppige bemanning heeft alleen de stewardess, mej. A. J. G. Gautier de ramp overleefd. Zij heeft een been gebroken en brand wonden in het gelaat. Haar vader, moeder en verloofde hebben haar reeds in het Duitse ziekenhuis, waar zij momenteel verpleegd wordt, een bezoek gebracht. De toestand van mej. Gautier is bevredigend. Om trent de ramp vertelt de stewardess, dat niemand in het vliegtuig aan gevaar dacht. Men had de riemen vastgegespt voor de landing en mej. Gautier maakte een praatje met de eveneens geredde mevr. Horn. Het was mistig, zo vertelt mej. Gautier. Plotseling voelde ik een geweldige schok en toen verloor ik het bewust zijn. Toen ik bijkwam zag ik de grote vuurzee en voelde ik hoe iemand mij uit het vliegtuig trok. Voor de rest herinner ik mij niets meer. Zij stierven in het harnas De namen van de leden der be manning, die tijdens het volvoeren van hun plicht een dood in de vlam men gevonden hebben, luiden: Gezagvoerder Lijkeïe Emma Jel- mers Poutsma; geboren te Amster dam, 28-12-1918, wonende: Krom menie, Stationsstraat 13; in dienst van de K.L.M. sinds 18-3-1946. Hij was gehuwd en had 2 kinderen. Tweede bestuurder: Jacobus Jo hannes Gart, geboren te Amsterdam 14-10-1916, wonende: Zwanenburg, Friedalaan 86: in dienst van de K.L.M. sinds 1-3-1946. Hij was ge huwd en had 2 kinderen. Derde bestuurder: Arie Machiel van der Stelt, geboren te Almker 28-10-1927, wonende: Amsterdam, Valeriusstraat 251, in dienst van de K.L.M. sinds 1-1-1952; ongehuwd. Eerste radiotelegrafist: Cornelis Hoefnagel, geboren te Rotterdam De tweede passagier, die de ramp 18T2-1918, wonende: Amstelveen, overleefde, is de Zuid-Afrikaan P. Iepenrodelaan 21 hs. in dienst van de Schaumberg. Zijn toestand is nog i k.L.M. sinds 17-2-1939. Hij was ge- steeds critiek, daar zijn borstkas in- huwd en had 2 kinderen, gedrukt is. De Egyptenaar B. Fuad Tweede radiotelegrafist: Simon de Girgis, die levend uit het vliegtuig^yaarljf geboren te Kota Radja, 5-4- gehaald werd, is in de loop van Za- 1922, wonende: Amsterdam, Roemer terdagavond overleden. Visserstraat 34 bv.; in dienst van de STIEFKIND IN KASTLADE Hebt U misschien in Uw porte feuille (of in een la) een briefje van vijfentwintig of honderd als „stief kind"? Briefjes, die U niet graag uit geeft, doch liever bewaart! Laat zo'n „stiefkind"' dan toch iets voor U doen, namelijk: aangroeien tot twee „stiefkinderen". Nu kan dat. Elke 10C.(of 2É>.belegd in een Rentespaarbrief van de Nationale Woningbouw.-eningen is over 19 jaar aangegroeid tot meer dan het dub bele. Rentespaarbrieven zijn verkrijgbaar bij banken of commissionnairs in effecten (in stukken van 100.en 25.en bij postkantoren (in stuk ken van 25.—). U kunt ze ook be stellen bij de Postcheque- en Giro dienst. 8437 (Advertentie) K.L.M. sinds 18-8-1947; ongehuwd. Eerste boordwerktuigkundige: Cor nelis van Etten, geboren te Gouda, 21-8-1926, wonende: den Haag, Vail- lantlaan 204 I; in dienst van de K.L.M. sinds 2-9-1946. Hij was ge huwd en had 1 kind. Tweede boordwerktuigkundige: Hendrikus van der Lee, geboren te Amsterdam, 30-4-1925; wonende: Amsterdam, Wagen aarstraat 10 IV; in dienst van de K.L.M. sinds 21-10- 1951. Hij was gehuwd en had 1 kind. Eerste steward: Frcdericus Jozef Koershuis, geboren te Enschede, 4-3- 1916; wonende: Wassenaar, Pieter Twentlaan 3; in dienst van de K.L.M. sinds 3-12-1945. Hij was gehuwd en had 2 kinderen. Tweede steward: Jan Blaauw, ge boren te Assen, 23-11-1923, wonende Dordrecht, Banka<-traat 85; in dienst van. de K.L.M. sinds 15-5-1951. Hij was gehuwd en had 2 kinderen. Productiebeperking strocartonfabrieken Met ingang van 7 April zullen alle Nederlandse strocartonfabrieken een productiebeperking invoeren van 25 pet. Een en ander is oorzaak van de teruggang van de binnen- en buiten landse opdrachtenpositie. Strofabrie- ken De Halm te Hoogkerk en Union te Oude Pekela zullen zich niet bij deze regeling aansluiten. Het wordt niet uitgesloten geacht dat deze ver mindering in productie ook een ver mindering van arbeidsbezetting ten gevolge zal hebben. Ned. chauffeur in Duitsland omgekomen De veertigjarige H. Cox, vader van zpven kinderen en de 35-jarige Chr. Nijs, vader van vier kinderen, bei den chauffeurs in dienst van het Ven lose Expeditiebedrijf „Inter-Lim- burg", zijn bij een auto-ongeluk in de Russische zöné in Duitsland om gekomen. In de buurt van Helmstedt is de vrachtauto met aanhangwagen, waarin beide chauffeurs waren ge zeten, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak van de weg gegleden. De wagens, die met zware machine rieën waren geladen, werden geheel De Russische gedelegeerde bij de Verenigde Naties Jacob Malik (links) reikt glimlachend de hand aan ('e Amerikaanse vertegenwoordiger Benjamin Cohen in de bijeenkomst van de Ontwapeningscommissie, in het gebouw der V. N. aan de East River te New-York. Cohen was degene, die de Russische beschuldigingen inzake de Amerikaanse bacteorologische oorlogvoering in Korea „monsterachtige leugens" noemde. De Anglo-American amateur theatre group, die zich begin November van het vorige jaar met „French without tears" van Terence Rattigan aan het Nederlandse publiek heeft voorge steld, zal Donderdagavond 3 April onder bescherming van mevrouw Selden Chapin, de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, in het Seinpost-theater te Scheveningen haar eerste voorstel ling geven van het populaire Ame rikaanse blijspel „You can't take it with you" (Je kunt het niet mee nemen) van Moss Hart en George S. Kaufman. De Anglo-American amateur thea tre group bestaat uit Engelsen en Amerikanen, die bij hun ambassades en andere buitenlandse diensten in Den Haag werken .„You can't take it with you" is geregisseerd door Pearl de Boer, die in dienst is van het Mutual Security Agency. Kwam de netto-opbrengst van de vorige iaar gegeven voorstellingen van „French without tears" ten goede aan de herbouw van de Engels- Amerikaanse episcopale kerk in Den Haag, ditmaal zal men een Neder lands belang dienen. Met het batige saldo van de voorstelling van 3 April zal namelijk het jeugdwerk van de Christ child society (jeugdcentrum Korte Vleerstraat) worden gesteund. DODELIJK MIJNONGEVAL. In het ondergrondse bedrijf van de mijn Oranje Nassau 1 te Heerlen werd Zaterdag de 31-jarige houwer J. H. Lamby uit Limmen bij het op ruimen van mateiralen door een uit het dak vallende steen getroffen. t Hij liep daarbij zo ernstige verwon- elkaar gedrukt. De beide mannen dingen op, dat hij ter plaatse over kwamen er onder terecht en waren op slag dood. Eén der firmanten van „Inter- Limburg", de heer Joosten, is op weg naar Helmstedt. Brand in Haagse parfumeriefabriek Een zware binnenbrand heeft Za terdagmiddag ernstige schade ver oorzaakt in de parfumeriefabriek Rhodel. gevestigd aan de Nieuwe Havenstraat in Den Haag. Een ver- terk op de tweede etage, waar ver pakkingsmateriaal lag opgeslagen, brandde geheel uit. Andere ruimten liepen aanzienlijke waterschade op. De brand werd tegen één uur ont- De laatste der kruiers De kruier is een figuur uit de vo rige eeuw, een uitgestorven ras. In Amsterdam is er echter nog één over gebleven en bij zijn 40-jarig „ambts jubileum" gehuldigd. Dat heeft hij te danken aan het feit, dat hij behalve gewoon kruier ook mers-kruier" is geweest. De heer Frits Muyderman is daardoor bekend bij de hele Am sterdamse pers en zijn „kruiers diensten" zijn- buitengewoon gewaar deerd. Muyderman was zozeer met de Pers vertrouwd geworden, dat, als er 's nachts ergens brand uitbrak, hij op telefonische oproep van de jour nalisten ging kijken, of het erg was. ,,'t Komt in orde", luidde dan zijn gebruikelijk antwoord. En als die brand niet erg was, belde hij de be trokken journalist terug met het ad vies: blijf maar gerust te bed. „DE HARTEKAMP' VERKOCHT. Naar wij van de zijde van de nota rissen en de directie-makelaar verne men, is de buitenplaats „De Hartë- kamp" te Heemstede aangekocht door de makelaar J. H. H. van den Putten aldaar voor zijn lastgever. Het K. L. M.-toestel „Koningin Juliana", de PH T.P.J. dat Zaterdagochtend in Duitsland tussen Frankfort en Neu-Isenburg, op ongeveer acht kilometer afstand van Frankfurt, is verongelukt. BINNENLAND. Op de spoorlijn. NijmegenDen Bosch onder Wychen is gistermorgen, het driejarig zoontje van de heer J. H. uit Wychen bij een overweg door een Diesel gegrepen en gedood. De 41-jarige schipper J. de J. uit Rotterdam raakte Zaterdagavond in de duistenis op zoek naar zijn schip, dat in de Binnenhaven lag, de weg kwijt. Daardoor kwam hij op het spoorweg-emplacement terecht, waar hij door een rijdende trein werd gegrepen. De J. liep een ernstige beenfractuur op en zal waarschijn lijk het linkerbeen moeten missen. BUITENLAND. Prof. Auguste Picvard is met zijn zoon Jacques te Napels aange komen om voorbereidingen te tref fen voor een poging, het in 1923 door prof. Beek gevestigde diepzeerecord te verbeteren. Picard wil afdalen bij het eiland Ponza, waar de zee on geveer 4000 meter diep is. De chauffeur, de conducteur en vijf passagiers van een autobus zijn om het leven gekomen, toen het dekt. Toen de brandweer met twee voertuig nabij Koeala Loempoer motorspuiten, een materieelwagen (Malakka) in een rivier reed. Zeven en een ladderwagen arriveerde, sloe- passagiers liepen lichte verwondin gen de vlammen de brandweerlieden gen op. x j Bij een botsing tussen een af deling van de Spaanse burgerwacht en een aantal burgers in een voor stad van Sevilla zijn drie mannen en een vrouw om het leven geko men, terwijl drie leden van de bur gerwacht werden gewond. Volgens de burgerwacht waren de burgers bandieten, die i.v.m. verscheidene moorden en berovingen werden ge zocht. tegemoet. Met gasmaskers gewapend tegen de sterke rookontwikkeling bestreden zij het vuur. De brandweer zag zich gedwongen al het verpak kingsmateriaal door de ramen naar buiten te gooien. Spoedig lag er een meter hoge stapel dozen op de straat. De oorzaak van de brand is nog niet bekend De parfumeriefabriek was eerst onlangs in andere handen overgegaan. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 55) „Je bedoelt, dat het gedeeltelijk de mijne is?" vroeg Heron, de wenk brauwen fronsend. „Als ik ronduit m'n mening mag zeggen, ja!" antwoordde Vane ern stig. „Waarom zouden jjj en ik ver stoppertje voor elkaar spelen, hè? Jij zoudt er een eind aan kunnen ma ken als je wilde. Eén woord van jou zou genoeg zijn. Ik vraag je niets, onthoud dat goed maar je wou nu eenmaal weten hoe ik er over dacht en ik heb je dat gezegd. Na tuurlijk kun jij er iets aan doen. Ik geloofd, dat geen ander mens daar toe in staat zou zijn." Heron stond zwijgend, bijna grim mig voor zich uit te staren; de Lon- dense straat scheen in een nevel te verdwijnen en in plaats daarvan zag hij het mooie, zachte gezichtje met ie donkere, liefhebbende ogen. Als hy dat beeld maar kwijt kon raken vergeten! Met een ongeduldige beweging keerde hij zich naar Vane. „Zeg aan mijn moeder," zei hij, „dat ik vandaag thuis zal komen eten, en en zeg aan Rose Hij voltooide de zin niet, stak de ander de hand toe en liep haastig verder. Vane keek hem een ogenblik na, toen sloeg hij de richting in naar Grosvenor Square, waar Rose Va vasour nog steeds bij Lady Letch- ford logeerde. Het onbtijt stond op tafel toen hij binnenkwam, en be schaamd friemelde hij aan de kno pen van zijn smoking. „Lady Letchford is al op, mijn heer," zei de knecht, „maar juffrouw Vavasour is nog niet beneden." „Dan kan ik, dunkt me, beter naar huis gaan en me eerst verkleden," zei Vang; maar op dat ogenblik ging de deur open en Lady Letchford kwam naar hem toe. „Vane!" zei ze, en toen keek ze met een droevige blik om zich heen. „Heb je Heron niet meegebracht?" HOOFDSTUK XXV. Een verloving. „Is Heron niet meegekomen?" vroeg Lady Letchford teleurgesteld. „Neen, hij is naar zijn hotel ge gaan. Ik heb juist afscheid van hem genomen. Is Rose nog niet op?" „Neen, zei de oude dame, „ze was erg moe. Dus je hebt Heron zo pas nog gezien? Hoe zag hij -er uit? Ik maak me verschrikkelijk bezorgd over hem, Vane. Ze vertellen me de akeligste verhalen over hem!" „Hij loopt een beetje te hard van stapel," zei Vane aarzelend. „Het is vreselijk!" zei Lady Letch ford met een zucht; „en en hij was de laatste jaren zo rustig en ernstig! Ik dacht dat hij met dat soort van dwaasheden voorgoed had afgerekend. Het komt allemaal door dat ellendige meisje!" „Ik ben er ook bang voor! Ik heb nog nooit iemand zó onzinnig ver liefd gezien als Heron. Ik zou het bijna niet van hem kunnen geloven als ik het niet zelf had meegemaakt." „Het maakt me gek, Vane!" zei Lady Letchford wanhopig. „Soms kan ik bijna wensen dat dat alles maar zo gebleven was. Alles zou beter geweest zijn dan dat Heron 't zich zo vreselijk aantrekt!" „Mijn schuld is het niet," zei hij. „Dat weet ik, ik ben er zeker van, dat jij alles doet wat je kunt. Maar maar ik begrijp het niet! Wat zag hij toch in haar, dat hem zo krank zinnig heeft gemaakt? Want hij moet' wel krankzinnig zijn! Lady Merivale vertelde me, dat hij vierduizend pond verloren heeft aan de hertog van Gretnor. Is dat waar? Het is niet om het geld, dat ik me bezorgd maak, maar om Heron. Zó roeke loos heeft hij nog nooit gespeeld ook vroeger niet. Vane!" Hij keek op. „Denk je, dat hij weet wat er van die mensen geworden is?" „Neen," zei hij, ,.ik weet wel zeker van niet. Hij kijkt nauwelijks een krant in tegenwoordig. Hij weet niets. Natuurlijk denkt hij, dat ze nog steeds daarginds wonen." „Weet je, dat ik het huis gekocht heb?" „Neen! Is dat heus waar?" „Ja, ik heb het gekocht. Ik had toevallig wat los geld van mezelf ter beschikking en kocht het op de pu blieke veiling." „En wat is er geworden van van de meisjes?" vroeg Vane. „Ik weet het niet, en het interes seert me ook niets. Ze zijn weg verdwenen. Mevrouw Turner is bij me geweest en heeft zitten huilen gèwoonweg zitten huilen; ze wilde maar zo graag weten waar ze geble ven waren... Ik geloof, dat ik Rose boven hoor. Ik wilde maar dat ze nog wat was blijven liggen. Ze was dood-op na gisteravond. „Hebt u dat gehoord over Rose en en Corn vale?" „Ik zou haar nog liever in haar graf zien!" riep de oude dame grim mig. „Cornvale is de beste partij van het seizoen," zei Vane prijzend. „Er is geen meisje, dat zo'n kans niet met twee handen zou aangrijpen. Rose „Rose zal hem' aannemen ja, tenzij er is er ir/aar één op de wereld, die het zou kunnen voorkomen, cn hij stelt zich aan als een krankzinnige terwille van een miserabel meisje, die niet waard is, met Rose in één adem genoemd te worden!" Ze kreunde. „Denk je, dat hij vanavond zal komen?" „Hij heeft het beloofd," zei Vane schouderophalend. „Maar je kunt de laatste tijd onmogelijk staat op hem maken." Het etensuur in Grosvener Square was kwart over zeven, en omstreeks die tijd zat Lady Letchford in de salon, stijf rechtop in haar. stoel en zenuwachtig met haar vingers op de zijleuningen trommelend, terwijl ze nu en dan een onrustige blik op de deur wierp. Eindelijk kwam Rose Vavasour binnen, gekleed voor het diner. Er was een uitdrukking van weemoedige tederheid en verwach ting in haar ogen en haar wangen bloosden wat dieper dan gewoonlijk. Zelfs de trotse oude vrouw kon niet nalaten haar met oprechte bewonde ring aan te staren zij had haar nog nooit zó nvooi en Onweerstaan baar gevonden. De gong voor het diner klonk dreunend door het huis en Lady Letchford wierp met een zware zucht een blik op de klok. „Hij komt niet," zei ze radeloos. „En Vane?" „Die zal niet komen zonder hem. Laten we aan tafel gaan," Maar nauwelijks was de soep op gediend of de deur ging open én Heron kwam binnen. Hij liep rustig de kamer door, kuste vluchtig zijn moeder en stak Rose de hand toe. Beide vrouwen merkten daarbij op de oudste met bezorgdheid, de jongste met felle jalouzie dat hij eruit zag als een gebroken man. „Ik ben bang, dat ik een beetje' over tijd ben," zei hij, terwijl hij aanschoof. „Ik ben blij, dat u niet gewacht hebt." „We dachten al, dat je ons toch nog in de steek liet," zei Rose met haar gewone rustige opgewektheid, en zo luchtie. of ze hem de laatste maand elke da? gezien had en of er in die tussentijd niets gebeurd was. „Waar heb je mijn broer 'gelaten?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8