Malie (j Premier van Ceylon overleden Amerika en Franco Ontbinding Egyptische Kamer Burgemeester van Sassenheim opende de omleidingsweg Vak -en hulsvlijttentoonstellingvoor nieuwe harmonie te Sassenheim EVALLEN MAANDAG 24 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Don Stephen Sananajake, de eerste premier van het eiland Ceylon, die vrijdag van zijn» paard is gevallen, is Zaterdag op 68-jarige leeftijd in zijn hoofdstad Colombo overleden. Twee rhirurgen van overzee waren onder weg naar het eiland en een derde itond op het punt Engeland te ver laten, toen het doodsbericht wereld- Kundig werd gemaakt. Koningin Elizabeth heeft de fami lie van de overleden premier een con- doleantietelegram gestuurd. Premier Churchill en oud-premier Attlee heb ben» eveneens telegrafisch hun leed wezen betuigd. Sananajake was een Boeddhist, die uit de gevangenis in de politiek te recht kwam. Hij werd in 1915 toen hij opgepakt was na een botsing tus- Ben Mohammedanen en Boeddhisten op het eiland de „nationale held". Hij werd premier in 1948 toen de kroon kolonie Dominion van het Engelse Gemenebest werd. Naar regeling wordt gezocht Met de aankomst in de Spaanse hoofdstad van de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur Lincoln MacVe- agh zullen de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Spanje naar men verwacht in een nieuw stadium treden MacVeagh heeft tot taak met de regering van Franco een overeenkomst voor de gemeenschap pelijke defensie te treffen. Dat echter elke regeling voorlopig nog van beperkte betekenis zal zijn, blijkt uit het feit, dat slechts het ge ringe bedag van honderd millioen dollar is bestemd voor hulp aan Spanje. Van het vestigen van belangrijke zee- en luchtbases voor Amerikaanse strijdkrachten schijnt nog geen sprake te zijn, doch Amerika is er op uit om de Spanjaarden hun bases zó te doen uitbreiden en versterken, dat zij geschikt zijn voor onmiddellijk gebruik, indien een nan val op West- Europa daartee mocht noodzaken. De Spaanse regering van haar kant wenst economische steun en hulp bij de versterking van haar legermacht. Madrid zou de voorkeur hebben ge geven aan een regeling, waarbij ook Groot-Brittannië en Franrijk zijn be trokken, maar het bestaan van de Britse vesting Gibraltar en politieke geschillen met Frankrijk zijn daar voor nog te grote struikelblokken. Relletje in Triest De afgelopen dagen is de Engels- Amerikaanse zone vam Triëst het toneel geweest van relletjes, die enige tientallen gewonden hebben gekost. Herhaalde malen is het tot botsingen gekomen tussen de geal lieerde politie en jonge demonstre rende Italianen. De Zondagsrust werd verstoord toen demonstranten een Italiaanse vlag hesen in een van de hoofdstra ten van Triëst. De politie, die de vlag wilde verwijderen, werd met stenen bekogeld. De Italiaanse kranten protesteren fel tégen het optreden van de politie. Vooral generaal Winterton, de Britse commandant van de geallieerde zone in Triëst, moet het ontgelden. DE ZAAK-MARIE BESNARD. De stoffelijke overschotten van de elf personen, die de 56-jarige Franse boerenweduwe Marie Besnard vol gens de tenlastelegging met arseni cum om het leven zou hebben ge bracht, zijn Zaterdag, onder toezicht van de politie, voor de tweede maal opgegraven. Harera der overlevenden zullen, als gemeld, in de Franse atoomzuil worden onderzocht, daar arsenicum de neiging heeft zich in de haar wortels te concentreren, het geen in de atoomzuil kan worden aangetoond. Het hernieuwde onderzoek vindt plaats, omdat do verdediging had aangevoerd, dat de eerste maal bij de bestudering der stoffelijke resten niet de nodige zorgvuldigheid zou zijn betracht, terwijl ook in de bodem van het kerkhof arsenicumsporen te vin den zouden zijn. Het onderzoek der haren in de atoomzuil wordt door slaggevend geacht. Chinese staatskerk een mislukking De pogingen der communistische autoriteiten in Sjanghai om de Ka- tholieken over te halen zich aan te sluiten bij de Staatskerk is op een complete mislukking uitgelopen. Dit wordt openlijk toegegeven door een nieuw communistisch blad, dat onder de naam van „Postduif" te Sjanghai wordt uitgegeven door de zich Ka tholiek noemende afdeling van de stedelijke commissie voor verzet te gen Amerika en hulp aan Korea. „Het is een feit, aldus het commu nistisch gezinde blad, „dat de Katho lieke priesters niet de moed hebben om de regeringsactie voor de Staats kerk te steunen." Onder het mom van de Katholieke Kerk te willen zuiveren van buiten landse en imperialistische invloeden, heeft de communistische regering van China een Staatskerk opgericht en probeert zij op die wijze de Katholie ken van dit land los te scheuren van de gehoorzaamheid aan de H. Stoel en aan de bisschoppen. Katholiek Sjanghai echter is een voorbeeld van de strijd, die de Chinese Katholieken tegen de regeringseisen voeren. Niet één priester heeft zich laten overha len. De leken reageren op de rege ringsactie op een wijze, die een grote teleurstelling voor de communisti sche autoriteiten betekent. FRANS PASSAGIERSVLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Frans passagiersvliegtuig is Maandag te Gao in Frans West-Afri- ka neergestort. Naar verluidt zijn vijftien personen om het leven ge komen. Vier inzittenden werden uit hel brandende wrak bevrijd. Gao ligt ten Oosten van Timboektoe. Het Egyptische kabinet heeft be sloten op 18 Mei algemene verkie zingen te houden. Vandaag zal de on afhankelijke regering van Hilaly Pas ja bij decreet de Kamer van Afge vaardigden ontbinden. Het nieuwe parlement zal 31 Mei geopend wor den. Premier Hilaly Pasja heeft Zater dag een onderhoud gehad met de En gelse ambassadeur Sir Ralph Steven son. Men vermoedt, dat hun gesprek belangrijee gevolgen zal hebben voor de regeling van het Engels-Egypti sche geschil. Men verwacht, dat premier Hilaly, die vorig jaar uit de Wafdpartij werd gezet, als leider van een nieuwe par ty aan de verkiezingsstrijd zal deel nemen. Het parlement, waai'in de Wafd de meerderheid bezat werd aan het begin van deze maand door de nieuwe regering van Hilaly Pasja verdaagd. Prins Bernhard bij Eisenhower Prins Bernhard is Maandagmorgen door generaal Eisenhower op het At lantisch hoofdkwartier te Parijs ont vangen. De prins zal hedenmiddag een ondebhoud hebben met de opper bevelhebben van de Atlantische strijdkrachten en de vornaamste le den van diens oppercommando, Aan het eind van de middag zal de prins zich naar Fontainebleau begeven, waar hy zal worden ontvangen op het hoofdkwartier van de Centraal- Europese zone. Hoewel het bezoek aan Eisenhower „een beleefdheidsbezoek" wordt ge noemd, geloven waarnemers, dat de prins, die inspecteur-generaal van de landmacht is, de kwestie van de Ne derlandse bijdrage aan de defensie met Eisenhower zal bespreken. WETSONTWERP NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING De Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft de minister van Sociale Zaken verzocht, de bepaling in het aangekondigde wetsontwerp tot verlenging van de noodwet-Ou derdomsvoorziening/ met twee jaar, dat de eerste 100 eigen inkomen niet afgtrokken zullen worden, zoda nig te wijzigen dat de eerste f 200 niet afgetrokken zal worden Voorts verzoekt het hoofdbestuur van de Bond, de nooduitkering te brengen op het peil der gemeentelijke sociale zorg, met dien verstande, dat de 4e Amerika achter Europese landbouw- gemeenschap Bij monde van Paul Porter, direc teur voor Europa van het bureau voor wederzijdse beveiliging, heeft de Amerikaanse regering haar steun toegezegd aan het plan voor een Europese landbouwgemeenschap. Hij verklaarde, dat Amerika het Euro pese streven naar politieke en eco nomische eenmaking krachtig steunt en wees er in dit verband op, dat zijn land het tot stand komen van organisaties als de O.E.E.S. het plan- Schuman en de Europese Defensie gemeenschap heeft bevorderd. De Verenigde Staten zien in, dat er be hoefte bestaat aan verder gaande integratie van de Europese markt en dat ook de markt voor landbouw- artikelen en andere producten moet worden geünificeerd. Een eigen commissie van de Katho lieke Arbeidersbeweging heeft zo juist een rapport gepubliceerd, waar in ten opzichte van het rapport Kruyt sterk afwijkende opvattingen tot ui ting komen. Terwijl het rapport Kruyt het uurloonverschil tussen de hoogste en de laagste klasse meent te moeten stellen op 10 cent, dus f 5 per week, komt de K.A.B. tot een verschil van 6 cent, dus 3 per week tussen de hoogste en laagste gemeen te klassen. Invoering van een drie klasse stelsel zou derhalve redelijk zijn volgens de K.A.B. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft, toen de gemoederen sterk in beweging kwamen over het uitblij ven van een nieuwe classificatierege ling, een omvangrijke enquête ge houden over deze zeer omstreden kwestie, die onverminderd in het sta dium van bespreking verkeert. Het rapport, dat over de onderzoekingen is uitgebracht, wijdt vooral aandacht aan de huurverschillen, de consump tiestimulering en de verkeerskotsen. JONGE ZEILER VERDRONKEN. Wel heel vroeg in het seizoen heeft de zeilsport een slachtoffer gevergd. Donderdag ging de zeventien-jarige T. Oly uit Kollum met zijn zeven tien-jarige vriend R. Hamstra uit Dokkum zijn pas verworven zeil boot ophalen. Bij het oversteken van het Bergumermeer zijn de jongelui door een rukwind verrast. Het bootj 2 om en Oly verdronk. Een voor en 5e klasse van uitkering vervallen i bijvarende schipper die te hulp snei- worden verklaard en worden ge- de slaagde er in Hamstra te redden. plaatst in de overige klassen. (Alg. Dgbl LAWINES IN TYROL. Zondag hebben zich in Tyrol drie lawines voorgedaan. Men vreest, dat twaalf mensen om het leven zijn ge komen. In het Glungeze-gebergte in de streek van Patscherkofel bedolf een lawine veertien Duitse toeristen, van wie elf zich wisten uit te graven. Een van de veertien kwam om het leven, twee worden vermist. In de zelfde buurt werden zes personen, naar men gelooft eveneens Duitse toeristen, door een andere lawine be dolven. Reddingsploegen vrezen, dat zij alle zes om het leven zijn geko men. De gehele nacht werd het red dingswerk bij fakkels en toortsen voortgezet. Te Gries in de streek van Sellrain lcwain een lawine van de Zwieselbacher Rosskogel op negen tien personen neer. Zestien werden met verwondingen bevrijd. Drie Duit- Het weer was niet best Zaterdag middag. Althans tegen drie uur re gende het. Om vier uur echter, toen de Omleidingsweg geopend zou wor den, scheen er een stralende zon. Zo tegen vier uur kon men in de buurt van de R.K. kerk merken, dat er wat byzonders aan de hand was. Overal wapperden vlaggen. Mannen van de Rijkspolitie waren aanwezig en steeds meer belangstellenden stel den zich op aan het begin van de nieuwe weg. Deze weg was wel opengesteld, doch niet officieel geopend. Dit zou vanmiddag gebeuren. De burgemeester van Sassenheim, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, zou de opening verrichten. In zijn openingsspeech heette de burg. alle genodigden welkom. Er waren ver schillende berichten van verhinde ring binmen gekomen, o.a. van de dir.- generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. v. Maris, van de oud-hoofdin genieur-directeur Rijkswaterstaat, ir. D. A. v. Heyst, van de dir.-hoofding. Prov. Waterstaat, terwijl de hoofdin genieur A van de Rijkswaterstaat ir. G. André de la Porte, zich deed ver tegenwoordigen door de toegevoegd ir. C. v. d. Burgt. Van de oud-burge meester van Sassenheim J. T. Gou verneur werd het volgende telegram ontvangen: „Hulde aan krachten voor evolutie tot groot Sassem' Verder heette de burgemeester van harte welkom de directeur van de N.Z.H.V.M., de districtscomman dant der Rijkspolitie en de heren van Rijks- en Provinciale Waterstaat. „De kortste afstand tussen twee punten is de rechte lijn, die beiden verbindt", zo zeide de burg. Deze stelling is niet voor tegenspraak vat baar, doch wanneer er zich op de sers uit Neurenberg kwamen om het baan tussen die twee punten, n.l. het leven. punt ter hoogte van de R.K. kerk en de kruising Rijksweg no. 8 en de pro vinciale weg AmsterdamNoordwijk een belangrijk obstakel b.v. een op graving voordoet, dan is de kortste afstand in feite de route over de nieuwe omleidingsweg, ja, de enige mogelijkheid, om het tweede punt te bereiken. Al zeer, zeer lang was de nauwe traverse door de gemeente een zorg, welke zorg toenam naar mate het verkeer intensiever werd. Reeds ten tijde van oud-burgemees ter Gouverneur werden de eerste stappen ondernomen om te komen tot een oplossing van het probleem. Hierna werd de aandacht van de aanwezigen bepaald bij de aanbeste dingen van de verschillende wegge deelten. De begroting van voor Mei 1940 bedroeg f 172.058. De totale kos ten zijn geworden ongeveer 5H ton. Hiervan is ongeveer 1 ton besteed aan de klinkerkeien. Spr. haalde ook het veel omstre- „Zuiderkruis" geramd Wijziging in emigranten-schema De Zuiderkruis, die van Halifax onderweg was naar Rotterdam, heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Noordzee een aanvaring gehad met het Franse koopvaardijschip Co lonel Vieljeux, dat op weg was naar Havre. Het Franse schip liep met de voorsteven op de Zuiderkruis, die licht werd beschadigd. Het Neder landse schip kon evenwel de reis voortzetten. De Colonel Vieljeux be reikte op eigen kracht Havre, waar het schip zal worden hersteld. Dit zal ongeveer drie weken duren. Wegens de aanvaring van de Zui derkruis zijn enige wijzigingen nodig gebleken in het afvaartschema van de emiferantenschepen van de rege ring. Inplaats van de Zuiderkruis zal de Waterman op 25 Maart van Rotter dam naar Halifax vertrekken. De afvaart van de Waterman op 3 April naar Nieuw Zeeland komt te verval len. Inplaats van dit schip zal de Zuiderkruis op 8 April van Rotter dam naar Nieuw Zeeland vertrek ken. Er behoeven geen wijzigingen worden aangebracht in de reeds ver richte boekingen. NEDERLANDSE KUSTVAARDER GESTRAND. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is de Nederlandse kustvaarder „Borneo" in een storm op de kust van Cumberland aan de grond gelopen. Een van de leden van de bemanning is, toen het dag werd, naar de kust gezwommen om hulp te halen. De reddingboot van Workington en een sleepboot zijn daarop ter assisten tie uitgevaren. De „Borneo" bleek hoog en droog op de kust te zitten. De sleepboot zal trachten de kust vaarder vlot te slepen. Zaterdagmiddag heeft de redding boot van Workington de bemanning van zes personen en de vrouw van dc kapitein van boord gehaald. VOORSCHOTEN TOCH SPITTEN! De volktuinders, die zich gedu peerd voelden, omdat de Raad nog geen beslissing had kunnen nemen inzake het verpachten der tuintjes, kunnen binnenkort toch aan het spit ten gaan. Aangezien de stemmen van de rapd Vrijdag j.l. staakten door de afwezigheid van 1 lid, hebben B. en W. de raad voor morgenavond in spoeideisende vergadering bijeen geroepen om over de pachtprijs te beslissen. Stille Omgang. Ook dit jaar is de deelname van Voorschoten aan de Stille Omgang goed geweest Uit Voorschoten dorp waren 120 deel nemers en uit VoorschotenRijndijk 80 deelnemers. Na het Lof, op Zon dagochtend 0.15 uur, vertrokken de deelnemers met 5 autobussen naar Amsterdam. De H. Mis werd bijge woond in de kapel van de St. Ber- nardusstichting en opgedragen door ^pastoor J. Th. van Bemmelen. De predicatie werd gehouden door pas toor G. de Greeve. De tocht verliep zonder stagnatie. Om het Damkampioenschap. De tweede ronde om het damkampioen schap van Voorschoten, georgani seerd door de damvereniging D.E.S. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERSPREIDE OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of mot regen, maar later ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit uiteen lopende richtingen, later hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuid west. Weinig verandering in temperatuur. 25 Maart: zon op 6.31, onder 19.02; maan op 6.10, onder 18.58 uur. gaf de volgende resultaten: le klas: se: G. WeggenG. H. Oostergo 11; G. OudshoornA. Tempelman afgebr Q. de LangeJ. Rotman 02; S. v. d. MeijP. Hakker 20; 2e klasse: eerste ronde: W. van EgmondJ. Oosterom 02; S. H. ZitmanH. C. Bins 11; M. StormD. J. E. Tit 20. 2e klasse: tweede ronde: A. C. BinsM, Strom 11; J. Oosterom S. H. Zitman 0—2; W. H. J. Ju—W. van Egmond 20. den punt van de natriumverlichting langs de weg aan. Spr. betreurde het besluit van de gemeenteraad, doch als goede democraten hebben B. en W. er zich bij neer gelegd. Met de wens dat Gods beste zegen op dit werk mag rusten ging de bur gemeester over tot het doorknippen van het lint, waarmede de weg ge opend was. Voorafgegaan door motorpolitie, tamboers en hoornblazers en Cres cendo maakten de genodigden een rit over de nieuwe weg. Direct hier na werd de omleidingsweg verplicht gesteld voor het verkeer uit de rich ting Leiden». Na deze plechtigheid werden de genodigden ontvangen in de Raads zaal van het gemeentehuis waar ver schillende genodigden nog het woord voerden. In het dorp zelf kan men direct 2 verandering merken. Reeds om half vijf ging de eerste bus over de weg. Het was eigenaardig rustig in» de Hoofdstraat. „Canita Tuba"„Adest Musica". Nee dit was geen ontmoeting van voetbalelftallen. Twee muziekvereni gingen, de bekende R.K. Harmonie uit Lisse en Sassenhcims nieuwe R.K. Harmonie maakten gisterenavond in het K.S.A. met elkaar kennis. Onder leiding van beider dirigent Peter Wit speelde „Candta Tuba" zeven voor treffelijke nummers. Geopend werd met de mars „Jubelklange". Deze klonk in de zaal wat fors o' komt het, omdat wij in jaren geen concert in deze zaal hoorden? Heel fijn en gevoelig was o.a. „In een klooster tuin" van Ketelbey. Na de pauze hoorde men o.a. een selectie uit de operette „De Vogelkoopman" van Zeiler. Het, helaas, niet talrijke pu bliek was na de finale zo enthousiast, dat Peter de Wit twee toegiftjes gaf. De voorz. van „Adest Musica", de heer Vlaminig, sprak het welkom tot de aanwezigen en vroeg om blijvende belangstelling, o.a. door donateur te vjorden. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloembollencultuur. De afd. Katwijk a. d. Rijn van Bloembollen cultuur vergaderde in de zaal Fennes ter bespreking van de vraag of een .éénjaarlijkes verhoging der contri butie zou worden doorgevoerd in vetband met een mogelijke collectie ve inzending bij de „Flora" 1953". Na enige bespreking kwam men tot een besluit om geen dwingende con tributie in te voeren, doch de leden gelegenheid te geven zelf een keuze te doen tussen betaling van een con tributie naar eigen oordeel, of een collectie bollen voor dit doel af te staan. WASSENAAR HILLEGOM BRANDWEER JUBILEERT. Op 20 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Hillegómse Vrijwillige Brandweer een ingrijpende reorga nisatie onderging. De burgerij heeft de verdiensten van het keurcorps willen erkennen en zal aan allen als jubileumgeschenk een uniform aan bieden. Bij gelegenheid van dit zilveren jubileum zal een officiële ontvangst op het raadhuis plaats hebben en zullen een viertal veteranen worden gehuldigd. Dit zijn de heren F. B. Bultink, brandmeester, Jos de Groot en D. Sistermans, onderbrandmees ters en W. van den Berg, hoofd brandwacht. Daarna zullen genodig den ter receptie gaan, die eveneens in het Gemeentehuis plaats vindt. Geboren: d. van J. Hasenoot en R. Eland: d. van Ch. Zuiderduin en J. P. Lij ten; z. van C. Haspels en P. v. d Ent; z. van Brouwer en J. M. Stevens. Getrouwd: C. A. L. Janssen en E. R. B. van der Schoot. Overleden: Wed. A. M. van Dorp Boot vr. 66 jaar; A. v. d. Heuvel m. 65 jaar; W. J. Fransdonk man 62 jaar; Wed. M. C. GahrmannKnijnenburg vr. 70 jaar; W. Geleijnse m. 47 jaar. Geboren: Johanna Petronella d. van C. H. Heemskerk en J. A. Knij-. nenburg; Adrianus Gerardus Maria z. van M. E. Bierman en J. A. Vro lijk; Michaël Hans z. van H. H. Wis- brun en H. J. Mostijn; Yvonne d. van E. M. Albers en P. J. M. Scho- maekers; Martha Maria d. van T. A. Gordijn en Q. A. Knijnenburg; Wil- belmina Petronella Maria Helene cl. van G. B. W. Slats en G. van Duij- venbode; Redboud Theodorus Cor nells Maria z. van J. Obbens en A. M C. T. Urbanus; Theodorus Jaco bus Z. van J. W. F. Hoffman en P. H. J. C. Janssen; Gerda d. van J. Blankespoor en G. van den Brink; Anja Maria d. van H. J. Nieman en C. J. B. Bonnet. Ondertrouw: J. van der Weerd te Meppel en E. M. E. Stokhuijzen; H. van Eekelen, te Amsterdam, en J. W. G. Remmert; A. K. H. Kochs- kamper en H. G. T. van Rijn; W. N. van Egmond en C. J. de Bel; G. P. van der Holst en S. A. M. Arissen; N. L. Oudshoorn en A. P. Beyers- bergen. Overleden: Wilhelmina Eygen- brood 72 j., wed. K. Klein; Cornelia Fr. Westgeest 74 j., wed. T. van den Barselaar; Maria Passchier 85 j., wed. van C. Westerbeek; Johannes Pieter de Ruiter 39 j., echtg. van C. G. van der Linden; Mijnard Tensen 59 j., echtg. van W. A. Kroes. De actie tot oprichting van een R.K. Harmonie te Sassenheim heeft onder de inwoners van Sassenheim reeds veel bekendheid verworven. Door de geldinzameling heeft men reeds een belangrijk bedrag bij elkaar gekre gen, zodat tot het aanschaffen vani de instrumenten kon worden overge gaan. Voor zo'n harmonie is echter steeds geld nodig. Daarom was men nu*op het idee gekomen een vak- en huis vlij ttentoonstelling te organise ren. Gezien de inzendingen mag mem wel zeggen, dat voer deze tentoon stelling grote animo bestaat. Perso nen van alle gezindten hebben iets in gezonden. De burgemeester van Sassenheim heeft deze tentoonstelling geopend. In zijn openingswoord zeide de bur gemeester, dat hij met veel genoe gen het verzoek om deze tentoon stelling te openen had ontvangen en ook zeer gaarne had ingewilligd. Spr. dacht hierbij vooral aan een gedicht vam de dichter Greshof die eens schreef: „Ik sla de trom en dreun de dromers wakker". Dit was vooral van toepassing op deze tentoonstelling. Tot nu toe heeft men alleen de welluidende klanken kunnen horen van onze kerkklokken, maar in de toekomst zal men nu ook de meer gevarieerde klanken kunmen horen van de R.K. Harmonie. Spr. komt hierdoor persoonlijk in een gemakkelijker positie, want nu kan men in de toekomst bij een bloe. mencorso, uit Sassenheim reeds twee harmonieën ter beschikking stellen. Kap. J. Stroband, die de stuwende kracht bij de oprichting vam de har monie genoemd mag worden, dankte de burgemeester voor zijn openings woord. Hij achtte een R.K. Harmonie van zeer grote betekenis, daarom had hij de moed met de oprichting te be ginnen. Spr. zag er vooral een gees telijke achtergrond in. Men kan hier in Sassenheim niet uitbundig feest vieren» met elkaar. „Crescendo", de bestaande harmonie kan niet alleen voor de nodige feestklanken zor gen. De R.K. Harmonie zal nu gaan helpen om de verdeeldheid, die er hier heerst, weg te blazen door de vrolijke tonen van de muziek. De ten toonstelling getuigt reeds, dat er steeds meer eenheid onder de ge meentenaren komt. Tenslotte sprak de heer M. Dries- sen nog een woord van dank aan alle inzendsters en inzenders en vooral ook aan z'n medewerkers. Men had reeds naar verschillende mogelijk heden gezocht om iets te organiseren. De voorz. van de R.K. toneelvereni ging „Elckenyck" kwam toen op het idee van een huisvlijttentoonstelling. Hierna hoorden de aanwezigen nogmaals de drie sprekers, doch nu via de band van een geluidsinstalla tie. Deze installatie was door een der inzenders n.l. Ben Post vervaardigd. Trouwens bij een i-ondgang door de tentoonstellingsruimte kon men vele kunstig vervaardigde imzendingen be wonderen, zowel op het gebied van huisvlijt als vakwerk. Van huisvlijt waren er vele tekeningen en schil derstukken. De geestigste was wel die, waar de harmonie „Adest musi ca" op werd uitgebeeld. Dit was het werk van de 15-jarige J. Waasdorp. Verder handwerk, boetseerwerk, fo tografie enz. De aardewerkfabriek „Velsen" toonde haar producten evenals de metaalwarenfabriek van P. Kuppel, de gereedschappenfabriek Rohn, de confectiefabriek Evane, te veel om op te noemen. Er was dan ook een grote publieke belangstelling, die de kas van de harmonie zeker tne goede zal komen „ORANJE BOVEN" Het is vooi tal van verenigingsbe sturen ten plattelande een jaarlijks weerkerende teleurstelling, dat de leden de vergaderingen zo slecht bezoeken. Ook de Giessendamse Oranjevereniging „Oranje Boven", kampt met dit euvel. Slechts één van de ruim tweehonderd leden bezoekt trouw de jaarvergadering. Het bestuur, verstoord en teleur gesteld over dit gebrek aan contact, heeft nu gestreefd naar een oplossing, waaraan de meeste verenigingsbestu ren zich nog niet gewaagd hebben. Het heeft de leden min of meer in de vorm van eer. ultimatum meegedeeld, dat minstens twintig personen de eerstkomende buitengewone jaarver gadering moeten bezoeken. Komt dit vereiste aantal niet dan zou men tot zijn spijt moeten concluderen dat op voortbestaan van de vereniging geen prijs wordt gesteld en zal deze ont bonden worden. Alle rechten en aan spraken der leden vervallen dan. Uiteraard is men nieuwsgierig naar het resultaat van deze aanmaning. ZOETERMEER Prijzen voor tuinen. Door het gemeentebestuur zijn een drietal prij zen uitgeloofd voor de bewoners van de Molenstraat en Jan Hoornstraat en omgeving, die de best verzorgde voortuinen bij hun woningen hebben. De keuring der voortuinen zal plaats vinden op 15 Juli a.s. Jubileum. Op Dinsdag 1 April a.s. hoopt de heer A. H. Goldberg, directeur der stichting drinkwaterlei ding „De Tien Gemeenten", de dag te herdenken, dat hij 25 jaar gele den tot directeur van dit bedrijf werd benoemd. Receptie 1 April a.s. te 3.30 uur in Restaurant „De Jonge Prins" te Zoetermeer. Geboren: Egberta C. M., d. van B. A. Luiten en J C. v. d. Bos; Ma ria P. Adr., d. van M. J. M. Droogh en M. P. Olsthoorn; Cornelia W. M., d. van M. J. M. Droogh en M. P. Olst hoorn; Rudolf Adr., z. van P. Boon en A. C. Pyper. Ondertrouwd: M. M. Breugelmans 28 jaar en M. J. Arkensteijn 25 jaar. Overleden: Anna Schittekatte 71 jaar wed. van P. A. Deurloo; Cornelia W. M. Droogh 1 dag. Maria P. Droogh 2 dagen. GEM. AANKONDIGING SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op 1 April 1952 krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van 6 Juli 1899 (Ge meenteblad no. 15), laatstelijk ge wijzigd bij verordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) op we gen, lanen, straten enz. en waterin gen en sloten, schouw zal plaats heb ben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes ste gen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daar toe behorende bruggen en andere kunstwerken, voorzover die bijzon der eigendom zijn, en zonder verhin dering door of vanwege rechthebben den voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daar toe behorende sluizen, duikers, bui zen, toegangskokers en dergelijke werken, voorzover die bijzonder eigendom zijn. 8412 INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Het belangrijkste wapen by de bestrijding van de diphtherie blijft de immunisatie. Deze ziekte blijft, wanneer zij de kop opsteekt, zeer gevaarlijk, en vindt haar meeste slachtoffers als regel onder de jongere kinderen. Het is dus van het grootste belang het immuniteitspeil zo hoog mogelijk op te voeren. Op alle Leidse scholen is de laat ste weken gelegenheid gegeven de daar schoolgaande kinderen tegen diphtherie te laten inenten of her- inenten. De jongere kinderen kunnen he laas niet op soortgelijke wijze als groep worden bereikt, terwijl het ook voor hen van groot belang is. De inenting geschiedt door twee volko men ongevaarlijke inspuitingen met een tussenruimte van 4 weken en geeft juist de jongere kinderen weinig of geen reactie. Zodra de kin deren de leeftijd van 1 jaar hebben bereikt komen zij voor deze inenting in aanmerking. Voor de inenting van deze kinde ren zal kosteloos gelegenheid wor den gegeven op: Zaterdag, 29 Maart 1952 van 9 11.30 uur, in het gebouw van de G.G. GD., Nieuwe Mare 13a. Het trouwboekje der ouders of een ander identiteitspapier moet worden meegebracht. 8411 LEIDEN, 22 Maart 1952. De Directeur van de G.G. G.D., C. R. ZIJERVELD.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2