^eucio^eSoii^aiu Zwarte bladzijde in K. L.M. geschiedboek „Koningin Juliana" stortte neer met 37 passagiers en 10 leden der bemanning Slechts 3 overleefden de ramp Nog een KLM Constellation verongelukt Het Westen en de Russische voorstellen 3\Cavie(tje g iWfc MAANDAG 24 MAART 1952 m 1 O J - ]|L® 43stc JAARGANG No. 12544 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Nog geen veertien dagen nadat de directeur van de K. L. M., dr. Plesman, een verklaring aflegde, waarin hij met een zekere trots gewaagde, dat zijn maatschappij twee jaren lang zonder ongelukken gevlogen had. heeft de K. L. M. een ramp getroffen, die als een donkere bladzijde in haar historie zal voortleven en die te vergelijken is met de grote ramp in Voor-Indië in 1948, toen het vliegtuig met de Amerikaanse journalis ten omlaag stortte. Zaterdagmorgen tussen tien voor elf en elf uur is, op ongeveer 30 km. van de luchthaven Frankfort verwijderd, de „Koningin Juliana" neergestort. Het vliegtuig, dat enige uren daarvoor vanuit Rome vertrokken was, had 37 passagiers en 10 leden van de bemanning aan boord. Van deze 47' opvarenden overleefden slechts 6 de ramp. Van deze 6 personen overleden er in de loop van Zaterdag 3 personen, zodat deze vliegramp een tol van 44 mensen geëist heeft. Toen het vliegtuig Zaterdagmorgen Frankfort naderde, wees niets op de naderende verschrikking. De pi loot meldde zich op tijd, hield de voorgeschreven hoogte en maakte zich gereed voor de daling. Het laat ste, dat men bij de verkeersleiding te Frankfort hoorde, was de mel ding om goed kwart voor elf: „Na der Offenbach". Normaal had enige minuten later het sein: „Offenbach gepasseerd" moeten klinken, doch dit bleef uit. Wat er in deze ogenblikken in het vliegtuig gebeurd is, is moeilijk na te gaan. Wel blijkt uit de gevonden resten, dat het ongeluk de passagiers volkomen verrast moet hebben. Duitse vrachtrijder ontdekte de ramp Het was omstreeks tien minuten voor elf, dat de Duitse vrachtrijder Wil Hofmann met zijn vrachtwagen een bos ongeveer 30 km van Frank fort verwijderd, passeerde. Plotse ling zag hij een grote steekvlam tus sen de bomen vandaan schieten. Hij bracht onmiddellijk zijn wagen tot stilstand en spoedde zich naar de plaats van de ramp. De eerste aan blik was ontzettend. Te middenman afgeknapte bomen lagen daar in een vlammenzee de overblijfselen van een vliegtuig. Wil Hofman verklaarde later, dat hij toen het meest lugu bere gevecht van z'n leven begon. Hij realiseerde zich onmiddellijk dat in deze vuurzee nog mensen waren en met geen ander hulpmiddel, dan een groot zakmes, moest hij trachten deze mensen te redden. Hij stormde op het wrak af, trotseerde de ver zengende hitte en wist een der raampjes van de passagierscabine te bereiken, dat hij met zijn zakmes vernielde. Hij slaagde er in 9 men sen uit het brandende wrak te sleu ren, voordat de vlammen verder reddingswerk onmogelijk maakten. Van deze 9 personen, waren reeds drie overleden. Een der geredden, een dame, schreeuwde, dat in het vliegtuig nog meer overlevenden waren, doch de koene Duitse red der moest ijlings het wrak verlaten, daar het vuur inmiddels de benzine tanks bereikt had, die enige ogen blikken later met een geweldige knal uit elkaar spatten. Groot alarm Inmiddels was op 'het vliegveld Frankfort groot alarm geslagen. Na dat men enige minuten tevergeefs Dp de radiomelding van de „Konin gin Juliana" gewacht had, gaf men bevel aan het op het vliegveld aan- P/aofa van dt ramp wezige hulpmateriaal, onmiddellijk uit te rukken. Brandweersirenes loei den, ambulances volgden en vanuit de verre omtrek raasden hulpmate riaal ter assistentie naar de plaats des onheils. Onmiddellijk poogde men met schuimblusapparaten de vlammen meester te worden, doch 't duurde ruim 2 uur, voordat men een overzicht kon krijgen van de om vang der ramp. Een Amerikaans aalmoezenier, die eveneens ter plaat se was, kon weinig meer uitrichten, dan neerknielen bij de verkoolde resten van de ongelukkige slacht offers, die zo plotseling voor de Grote Rechter geroepen waren. De zes overlevenden waren reeds naar ziekenhuizen afgevoerd. Twee van hen stierven tijdens het transport. Voor de aanwezige doktoren begon de droeve taak, de omgekomen slachtoffers te identificeren. Ontsteltenis op Schiphol Inmiddels had het tragische be richt Schiphol bereikt. Eerst heerste daar nog onzekerheid welk vlieg tuig de ramp getroffen had. Spoe dig werd het echter duidelijk, dat de „Koningin Juliana", het vlieg tuig, dat over enige weken het ko ninklijk paar voor-zijn statiebezoek aan de Verenigde Staten zou ver voeren, verongelukt was. Onmiddel lijk opgenomen contact met het Duitse vliegveld, kon geen duidelijk beeld geven van de ramp. In de middag is een speciaal vliegtuig naar de plaats van de ramp vertrokken, om een onderzoek in te stellen. Duit se deskundigen verklaren, dat de oorzaak van de ramp in het toestel zelf gelegen moet hebben. De mist, die in de omtrek van het vliegveld hing, was niet zo laag, dat het vlieg tuig hiervan moeilijkheden bij de daling ondervonden zou kunnen heb ben. Zonder terugkeer Tussen de bagage, die uit het vliegtuig geslingerd werd, vond men een opengeslagen boek. „Point of no return" vermeldde het titelblad „punt, waarvan geen terugkeer meer mogelijk is". Voorts is er niet zo heel veel gered. Er was een lading goud in het vliegtuig, waarvan men j een gedeelte heeft weten te vinden, doch voor ongeveer een waarde van twee ton is nog niet terecht. Spe ciale hulpploegen en deskundigen doen onderzoekingen naar de oor zaak van de ramp en trachten res ten van bagage te bergen. Tijdens landing onklaar geraakt? Op het vliegveld van Frankfort wordt vernomen, aldus meldt AFP, dat het vliegtuig enkele seconden voor de ramp per radio meldde, dat het hydraulische systeem on'T°ar was geworden. Op grond van dit be richt had de controletoren van het vliegveld het alarmsein gegeven. Deze technische storing schijnt de voornaamste oorzaak te zijn van de ramp, aldus AFP. Op het ogenblik waarop het vliegtuig, uit een mist bank komende, het bos bereikte, waarin het zou verongelukken, schij nen de manoeuvreringsmogelijkhe- den sterk verminderd te zijn geweest en vermoedelijk heeft de gezagvoer der het toestel niet meer kunnen optrekken. Deze veronderstelling schijnt ver sterkt te worden door de waarne mingen van de Amerikaanse radar post van de I.G.-Farben. Volgens deze post vertoonde het toestel een draaiing om de lengte-as van ruim tien graden op het ogenblik, dat het de top van de bomen raakte. Bij een normale landing zou het toestel recht door gevlogen moeten hebben. Men De verongelukte „Koningin Juliana" brandend in het bos bij Frankfort am Main. De Telefoto geeft een over zicht van de plaats des onheils. Telefoto ANP. acht het mogelijk, dat de gezagvoer der, toen hij het toestel niet meer kon optreken, heeft getracht van koers te veranderen. De leden van de Nederlandse com missie van onderzoek weigerden op dit bericht commentaar te geven. Zij zullen pas hun gevolgtrekkingen bekend maken, wanneer het onder zoek voltooid is. Wel zeiden zy te geloven, dat zij nuttige aanwijzingen zullen krijgen door een onderzoek van de boord- instrumenten, die men tussen de wrakstukken heeft gevonden. (Voor vervolg zie pag. 4 2de blad). Deze keer geen slachtoffers Behalve door de ramp bij Frankfort met de „Koningin Juliana" is de K.L.M. Zondagmorgen ook getroffen door een ongeluk met de K.L.M. Constellation „Venlo", die bij Bangkok een noodlanding moest maken en verongelukte. Gelukkig zijn hier geen mensenlevens te betreuren, wel werd de kostbare machine vernield. De Constellation, die Vrijdagavond de heren: D. A. J. Pap, chef van de onder gezagvoerder Oreel met be- vliegdienst Azië en Australië-route; stemming Sydney van Schiphol was P. van Dam van de sectie Lockheed- vetrokken, moest Zondagmorgen te- K.L.M.; A. H. Hardon van de techni- gen 6 uur (Ned. tijd) wegens storing sche dienst K.L.M.; F. Gates, Lock in één der motoren een noodlanding heed-vertegenwoordigei in Nederland maken. De 30 passagiers en de 10 le- Hilair, vertegenwoordiger van Wright den van de bemanning konden het Aero Nautical. vliegtuig, dat zwaar werd beschadigd, 1 **et is mogelijk, dat vandaag of ongedeerd verlaten. De inzittenden morgen nog enkele vertegenwoordi- zullen de reis heden voortzetten met Sers van de Rijksluchtvaartdienst Toelating commissie geen voorwaarde Het staat thans wel vast, dat het Westelijke antwoord op de Russische voor stellen tot sluiting van een vredesverdrag met een herenigd Duitsland niet als absolute voorwaarde zal stellen de toelating van de commissie van on derzoek der Verenigde Naties tot Oost-Duitsland. Verleden weck is herhaal delijk gemeld, dat het Westen alvorens ernstig in te gaan op het laatste Russische voorstel, van Moskou zou eisen, dat het de commissie die moet onderzoeken, of er in de beide Duitslanden voldoende vrijheid heerst om democratische verkiezingen mogelijk te maken, ook in de Russische zóne toelaat. Daarmee zou Moskou dan een bewijs van goede trouw kunnen leveren. Te Bonn vernam Reuter echter, dat die eis niet in zulk een absolute vorm zou worden gesteld, hetgeen overeen komt met het inzicht van de West- duitse regering, dat het voor de Rus sen een politieke onmogelijkheid zou zijn het IJzeren Gordijn voor de com missie op te heffen en door het rap- een ander vliegtuig. Nog gisteravond is uit Nederland een commissie van onderzoek naar Bangkok vertfokken. Zij bestaat uit naar Bankok vertrekken. Aardverschuiving bij Bandoeng Dertig doden Tengevolge van een grote aardver schuiving, die zich Zondagmorgen te Tjiboda bij Bandoeng voordeed, zijn dertig personen op het leven geko men, 41 gewond en acht vermist. De slachtoffers zijn voor het merendeel vrouwen en kinderen. Volgens het nieuwsbureau Antara raakte een aardmassa van zestien meter hoogte en vijftig meter lengte van een heuvel los tengevplge van de aanhoudende regen en bedolf de mensen, die op een rijstveld aan het werk waren. Negen der gewonden zyn in een ziekenhuis opgenomen. Noodtoestand in Amerikaanse staten Toen na enige tijd de brand in het wrak van het vliegtuig geblust was, doorzochten Amerikaanse en Duitse brandweerlieden de wrakstukken. De zware wervelstormen, die zes Zuidelijke Amerikaanse staten sinds Vrijdag met dood en verderf teister den, hebben thans plaats gemaakt voor koude winden en sneeuw, waar door duizenden daklozen met de be- vriezingsdood worden bedreigd. Het Amerikaanse Roode Kruis spant alle krachten in om de naar schatting 1100 gewonden en talloze daklozen te verzorgen. Er zijn minstens 220 doden gevallen. Niet-officiële tellin- gen stellen het aantal reeds op 232. I In de getroffen gebieden is de noodtoestand afgekondigd om het de 1 regering mogelijk te maken leningen beschikbaar te stellen voor d( slacht- - - offers. President Truman heeft bevel gegeven een rapport over het gebeur de op te stellen om de hulpverlening Bovenstaande TELEFOTO toont Amerikaanse soldaten, bezig met het ver- vlotter te doen verlopen. voer van de slachtoffers. port, dat die commissie naderhand zou uitbrengen, een zware klap te incasseren op het gebied vani de pro paganda. Intussen heeft de commissie van do Verenigde Naties van de Russische autoriteiten in Duitsland taal noch teken vernomen na haar verzoek om in de Russische zóne te worden toe gelaten. Westberlijnse anti-commu nistische organisaties hebben de com missie voorzien van gegevens over omstandigheden in Oost-Duitsland maar Kristjan Albertson, de IJsland se voorzitter van de commissie, heeft doen weten, dat hij er geen gebruik van zal kunnen maken, omdat hij de gegevens niet kan verifiëren. Gister avond heeft de commissie besloten naar Genève terug te keren en van daar uit de Russische overheid nog maals om toegang te verzoeken. De besprekingen op Korea Ridgway overtuigd van oprechtheid De onderhandelaars der verbonde nen hebben Zondag aan hun commu nistische collega's meegedeeld in te stemmen met het houden van gehei me besprekingen, teneinde te pogen de impasse, waarin de beraadslagin gen over het vraagstuk der krijsge vangenen zijn geraakt, te doorbreken Er is Zondag een half uur beraad slaagd. Generaal Ridgway, de Amerikaan se opperbevelhebber in het Verre Oosten, heeft aangedrongen op nog meer geduld bij de onderhandelingen in Korea. Als iemand met de commu nisten onderhandelt, zei hij in een interview, wordt zijn geduld op zwa re proef gesteld. Toch is geduld on misbaar. Hij zei verder, dat hij bij het be gin van de onderhandelingen getwij feld had aan de oprechte wens van de communisten om over een wapen stilstand te onderhandelen. Nu was hij van mening, dat ze werkelijk een wapenstilstand wensen, maar hij kon niet voorspellen, wanneer deze tot stand zou komen. De dood maakt koningen en dag- toners gelijk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1