Welke taak heeft de K.A.B. in het staatkundig leven? unstleven in Leiden l RIJNSTREEK isie R.K. MEISJE VERENIGINGS DRUKWERK DONDERDAG 20 MAART 1952 BE LEIDSE COURANT EEKSTK BLAU rWCiHVA 3 Voor het kader van kring Leiden: Onder auspiciën van de Leidse K.A. B. werd gisteravond in de zaal Jean van Zijp aan de Hooglandse Kerk- gracht een ontwikkelingsavond, de laatste in dit seizoen, gehouden voor het KAB-kader van de kring Lei den. De opkomst had wel iets groter kunnen zijn, gezien het belangrijke onderwerp, dat de heer Spit, dioce saan bestuurder, behandelde: „Welke taak heeft de Kath. Arbeidersbewe ging in het staatkundig leven?" Na een welkomstwoord van de heer J. A. M. van Oyen, beschreef spr. de na-oorlogse situatie en noemde hij de K.A.B. het aangewezen instituut om alles wat op sociaal terrein dienstig is voor de werknemers te behartigen. De nieuwe sociale vormen dienen tot stand te komen in sociale liefde en rechtvaardigheid, waarbij ook de staat een taak heeft in de vorm van een sociale wetgeving. Op dit terrein is reeds veel tot stand gebracht, maar men moet niet stil gaan staan. Van kath. zijde is een krachtige invloed uitgegaan bij de totstandkoming van hetgeen bereikt is. Sprekende over de P.B.O. wees de heer Spit er op, dat deze berust op christelijke grondslagen, waardoor voorkomen werd, dat men hiermede de weg van het staatssocialisme in Vervolgens sprak de heer Hendriks een propagandistisch woord als hoofd van de Gewestelijke School van de KA..B. Spr. wees er op, dat een goede K.A.B.-scholing niet al leen gewenst, maar zeer nodig is. Op de Gewestelijke School wordt zowel voor algemene ontwikkeling als voor vorming gezorgd, beide nodig om een nieuw kader aan te kweken. Daarom dient dit instituut in leven gehouden te worden en moet er ge zorgd worden voor nieuwe deelne mers, wanneer de nieuwe cursus in September weer begint. Aanmeldin gen bij de secretaris van de Leidse K.A.B., de heer P. Feiten, Sophia- straat 60, Leiden. De heer Van Oyen wees tenslotte nog op de voorlichtingsavond van 24 Maart a.s., waarop niet de heer Wee- iber, maar de heer Jaarsveld komt spreken over de taak van de pen ningmeester. Ook de binnenkort te houden bijeenkomst over het federa- De L.R.B. koos een nieuwe voorzitter A. Linschoten volgt dr. J. H. Teeuwen op Op de Dinsdagavond in „Nieuw Minerva" gehouden algemene leden vergadering van de Leidse Reddings brigade, heeft de voorzitter, dr. J. II. Teeuwen, wegens zijn drukke practijk zijn functie moeten neerleggen. In zijn plaats werd de heer A. Linscho ten benoemd, die de voorzittersfunc tie aanvaardde met hartelijke dank woorden tot dr. Teeuwen, voor het vele werk, dat hij als voorzitter voor de Leidse Reddingsbrigade heeft verricht. Bij de aanvang der vergadering deelde de voorz. mede, dat de heer W. Vallentgoed in plaats van de heer W. Vis was aangesteld als verzorger van het reddingsmateriaal. De heer A. van Wijk diende een voorstel tot reglementswijziging in, waarbij zo wel cursisten als gediplomeerde le den stemrecht zouden krijgen. Na bespreking nam de vergadering met algemene stemmen dit voorstel aan. De heer A. Linschoten bracht als secretaris het jaarverslag uit en pen ningmeester L. Plug legde verant woording af over zijn financieel be heer. De inkomsten bedroegen ƒ1.225.45 en de uitgaven 1.236.45. De kascom- missie, bestaande uit mevr. G. Ver hoog en de heer A. van Wijk, bracht verslag uit van haar bevindingen. Al les was in goede orde aangetroffen, zodat de voorzitter met recht de heer Plug dank mocht zeggen voor zijn accuraat beheer. Hetgeen de vergade ring met applaus onderstreepte. Nadat de secretaris tot voorzitter was gekozen, moest in twee vacatures voorzien worden, omdat ook de heer Kramer zich niet meer beschikbaar stelde. Gekozen werden de heren v. d. Linde en A. Zaalberg. Het be stuurslid A. P. Heykoop, Van der Valk Boumanweg 40, Leiderdorp, werd tot secretaris benoemd. Gepensionneerden vergaderden W. Blom gekozen tot voorzitter Onder grote belangstelling wfcrd gistermiddag in „Den Burcht" de jaarvergadering van de afdeling Lei den van de Alg. Ned. Bond van Ge pensionneerden gehouden. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer R. J. Smit, wer den eerst de jaarstukken afgedaan. Uit het jaarverslag van de wnd.-se- cretaris de heer W. P. Melief, bleek, dat het ledental in het afgelopen jaar van 1221 tot 1287 was opgelopen. In de plaats van de secrtaresse, mevr. K. de plaats van de secr.esse, mevr. K. {rok, werd de heer H. Zunderman gekozen. Mevr. G. H. Douma—Her berts werd in 1951 in het bestuur op genomen. Het financieel overzicht van de pen ningmeester, de heer K. W. Wijk, meldde een batig saldo van ruim 1188.—. In verband met het a.s. vertrek van de voorzitter naar Beesterzwaag werd in zijn plaats onder grote in stemming der aanwezigen het be stuurslid, de heer W. Blom, gekozen. De heer Blom, die zijn nieuwe functie met een kort woord aan vaardde, wekte op tot een krachtige ledenwerfactie. Na een korte pauze werd uitvoerig de beschrijvingsbrief van de op 29 Mei te Breda te houden* algemene vergadering van de Bond besproken. Van verschillende zijden ontmoette het voorstel van het H.B. ore: de con tributie van 1,50 op f 2,— per jaar te verhogen, critiek. Met overgrote meerderheid werd tenslotte besloten, dat de 'afdeling Leiden het voorstel tot contributieverhoging zal steunen. Het hoofdbestuurslid, de heer Groen, heeft in deze vergadering nog een toelichting gegeven op enige pen sioenskwesties en gaf de aanwezigen dê verzekering, dat de Bond volle aandacht schenkt aan de nood der r-epensionneerden. De verhoging van de contributie moet, aldus spreker, worden gezien als een versterking van de financiën, waarvan met het cog op de te ontwikkelen activiteit -eer veel zal worden gevraagd. Met rame keerde spr. zich tegen de drie 1 le bonden van overheidsper- die zich zo weinig gelegen 'rigen aan de behartiging van u«- oeiangen der gepensionneerden. zou slaan. Het is de taak van de K.A. j lisme beval spr. in aller aandacht B. in deze paraat te blijven. ««««.«i» ♦onWncWiiniT van Bij de bespreking van het staat kundig leven, stelde spr. voorop, dat het welvaartsstreven gericht moet zijn op het gehele volk, al zal daar voor menig offer moeten worden ge bracht. Hoewel de arbeidersbeweging veel belang heeft bij het staatkundig le ven, achtte spr. het toch niet nodig, dat de kath. arbeiders een eigen politieke partij zouden stichten, om dat hun belangen bij de K.V.P. veilig zijn. Ook in de toekomst zal de K.V.P. rekening houden met de ar beidersbeweging. Het staatkundige en het sociale leven, die naast elkaar staan, heb ben hetzelfde doel: verheffing van de mens en van het gezin, op chris telijke grondslag. Gewestelijke school. Na de pauze werd over dit onder werp een gedachtewisseling gehou den en werd de heer Spit dank ge bracht voor zijn nuttige inleiding. aan, evenals de tentoonstelling van de Avondtekenschool, die op 26 en 27 Maart a.s. in het schoolgebouw Paul Krugerstraat wordt gehouden. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „De eiwitanabole werking van Tes tosteron en Methylandrosteendiol", de heer A. A. H. Kassenaar te Lei den. Geslaagd voor het candidaats- examen Godgeleerdheid de heer J. A. P. Bongaards, Amsterdam. 70 JAAR DOCTOR. Zondag 30 Maart a.s. zal het 70 jaar geleden zijn, dat prof. dr. J. F. v. Bemmelen, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, pro moveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de Leidse Universi teit. Donderdag 20 Maart. Met openmond hebben we dezer dagen staan kijken voor de etalage van de heer Vlieland aan de Nieuwe Rijn, waar een charmante jongedame bezig was een alleraardigste hond in lentegewaad te steken, dit wil zeg gen: knippen, scherene trimmen en wat er bij een honden-toilet nog meer aan te pas komt. Het zag er zwart van de mensen, die met bewondering toezagen hoe een snelle schaar met feilloze zekerheid door de ruige hon denvacht gleed en dikke haarvlok- ken van het hondenlichaam liet val len. Deze demonstratie diende om het publiek te laten zien wat er alle maal komt kijken voor een goede verzorging van de hond en wat des kundige handen van een wilde rob bedoes kunnen maken. Daarna hebben we met grote vreug de vernomen, dat volgende week be gonnen wordt aan de bouw van het nood-viaduct aan de Rijnsburger weg, nabij het nieuwe station. Binnenkort hopen we u er meer over te vertellen. Dat dit werk voor het verkeer een extra last mee zal brengen, is duide lijk. We moeten er echter doorheen bijten, om straks een prachtige ver keerssituatie bij het Station te krij gen. En daar hebben de Leidenaars wachtensmoe wel iets voor over! Morgen hoopt de heer C. G. Jacobs, Van 't Hoffstraat 38A, zijn zilveren feest te vieren in dienst bij de Leid se Duinwatermaatschappij. Het zal de zilveren meter-reparateur niet aan belangstelling ontbreken, geloven we. Want een goede meter-reparateur (aardig woord!) is goud waard, heb ben we wel eens horen zeggen in des kundige, waterleidingkringen, waar men dit weten kan. Gisteravond heeft dc Ned. Reisver- eniging, afd. Leiden, tijdens de leden vergadering in Het Gulden Vlies de heren J. A. v. d. Horst en H. v. d. Starre eens in de bloemetjes gezet vanwege hun zilveren jubileum als bestuursleden van deze afdeling. De heer v. d. Horst is sedert 1937 ook nog voorzitter. Vele sprekers zeiden het hunne hierover en de heer W. J. Huiskamp, algemeen penningmeester, deed er namens het hoofdbestuur nog een schepje bovenop in de vom van 2 legpenningen. De heer L. A. Men nes sprak namens de Leidse leden een hartelijk dankwoord voor de vele werkzaamheden, die beide zilveren bestuursleden hebben verricht. Ook de Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde vergaderde gis teravond in Het Gulden Vlies. Voor zitter J. Jonker sprak een inleidend woord, waarna uitvoerig van gedach ten werd gewisseld over de viering van het 75-jarig bestaan van de Burgerlijke Stand Geboren: Johannes z. van J. Ver- lind en P. de Roos; Elisabeth d. van W. Volkers en A. Labordus; Antonia Elisabeth d. van F. Kroesemeyer en C. de Haan; Clasina d. van H. W. Steenbeek en J. J. Crama; Johannes Adriaan z. van J. Aa van Luijk en H. J. Overbeeke; Tannetje Maria d. van J. A. van Luijk en H. J. Over beeke. Gehuwd: W. A. van der Krogt en G Boef; J. L. Buijn en A. J. C. Bij; B. J. Voskuil en M. Gorree; N. A. M. Rodewyk en C. J. M. van der Steen; J. C. van Weizen en C. Oost- veen; J. Arkeveld en G. Th. van der Ster. Overleden: P. S. Landzaat m. 87 j. Leidse afdeling, welk feest in de ko mende zomer met een tentoonstel ling in de Stadsgehoorzaal wordt ge vierd. De heer J. M. Ballego hield een causerie over het exposeren van dahlia's op verschillende tentoon stellingen in het buitenland. Een zeer belangrijke vergadering staat de leden van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, kring Leiden, te wachten, wanneer op Maandag 31 Maart a.s. de heer W. J. Andriessen. voorzitter van de Kath. Volkspartij en lid van de Tweede Kamer, in De Doelen komt spreken over „De in tellectueel en de politiek". Met de verkiezingen in het vooruitzicht is deze lezing uitermate belangrijk, re den waarom de kath. werkgevers ook de leden van de St. Adelberts- vereniging hebben uitgenodigd naar de heer Andriessen te komen luiste ren. De Kath. Vrouwenbeweging (groep KA.V. en groep Gilde) houdt op Dinsdag 25 Maart (Maria Boodschap een Bid- en Boetedag, reden waar om het Leidse bestuur alle leden verzoekt die morgen de H. Mis bij te wonen in de eigen parochiekerk en 's middags om drie uur aanwezig te zijn zij het Lof met Kruisweg oefening, die door de geestelijk ad viseur in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur wordt gehouden. „We zullen het met Halfvasten nog eens dunnetjes overdoen", zei de voorzitter van„Brabantia Nostra" na afloop van de carnavalsviering. Wel nu, a.s. Zondag is het Halfvasten en 's avonds om half negen worden alle leden in de Jacobazaal van Den Burcht verwacht. De Leidse Braban ders zullen er een vrolijke avond met attracties beleven, opgeluisterd met muziek. S.v.p. op tijd aanwezig zijn! STADSKOK. WANDELSPORT NATIONALE ROODE KRUIS MARSEN TE LEIDEN. Door de wandel- en ontspannings vereniging van het Roode Kruis- korps te Leiden zijn nationale Roode Kruis-marsen georganiseerd, welke zullen worden gehouden op Zater dag 26 en Zondag 2 April a.s. De talen van deze wandeltochten ko men ten goede aan de Bloedtransfu- sieoienst van het Nederlandse Roo de Kruis, zodat een woord van aan beveling tot de tippelaars(sters) om aan deze marsen deel te nemen overbodig mag worden geacht. Bovendien is een zeer mooi par cours voor deze tochten uitgezocht, nl. door de bloeiende bloembollen- velden. De afstanden voor deze marsen zijn 10 km voor personen van 911 jaar. 15 k.m. voor hen, die de wan delsport niet intentsief beoefenen en 30 km. voor meer geoefende wandelaars. De start voor deze tochten zal plaats vinden vanaf de Burcht te Lpiden Zaterdagmiddag van 2—3 uur. Zondag van 1011 uur. Inschrijvingen kunnen geschieden bij het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Rijn-.burgerweg li Leiden H. van Veen. Linden- straal 38a, Leiden, Th. J. Clarcn- bpek, Jurriaan Kokstraat 246 Sch" veningen en J. H. van Wely, Para- lejweg 73 Den Haag, alwaar teven* r.adere inlichtingen verkrijgbaar zijn. De organisatoren hopen op een ru;me deelname opdat een zo groot mogelijk batig saldo aan de Bloed transfusiedienst kan worden afge staan. LEWS STUDENTEN KAMER ORKEST COLLEGIUM MUSICUM. Het tweede optreden in dit seizoen van het Leids Studentenkamerorkest bracht in de Schouwburg weer een vrijwel nieuw programma. Het Leids studentenzangkoor verleende mede werking op dit lustrumconcert en on der leiding van Henk Berghout zijn de vroegere gunstige indrukken op nieuw versterkt. Henk Berghout geeft altijd een interessante inleiding in 't programma. Ditmaal over aard, we zen en karakter van de Collegia Mu- sica. Het programma ving aan met Banchetto musicale van Joh. Herm. Schein. Deze welvoorziene muzikale dis bood een keur van fraaie dansen, zoals wij deze kennen uit de Suite. En kunstschepping is dit die in de Pavene kerkelijk aandoet, wat niet te verwonderen is, omdat 't kunstle ven rond Schein's tijd (15861630) ini nauw verband tot 't kerkelijk le ven stond, 't Zijn kleine prachtstuk- jes, waarin strijkers, fluit en hobo allerbeminnelijkst hnet elkander con verseren. Terecht verdiende de ras- muzikale leiding van de dirigent, zijn concentratie, het verzorgde weer geven van de zinsbouw, aller be wondering. In het begin speelde het orkest wat schuchter, vooral de cello, maar al gauw herstelde zich dit en werd 't een heel geslaagde weder gave. Met belangstelling werd de „Sinfonia Es dur" van Joh. Stamitz beluisterd, mooie frisse muziek, waarin de hoorns naast fluiten en hoboën hun entrée maken; een gra- tieuse vertolking wist Berghout met expressief soepel gebaar, hiervan te geven. Van Stamitz' zoon Karl speel de Willem Noske een vioolconcert in G, omstreeks 1775 geschreven. Een prachtig muziekstuk, koen van bouw, meesterlijk doorwerkt, die ons sterk aan Mozart doet denken, hoewel deze van iets later datum is. Noske speel de het werk zeer fraai, virtuoos en met beduidende contrasten. Een mooie draagkrachtige toon klinkt op uit zijn welluidend instrument. De cadenzen, die hij speelde waren van zijn eigen hand. Ze zijn mooi, ook wat stijl aangaat, maar wat haast niet anders kan, iets geavanceerd voor die tijd. Het orkest had de handen vol deze solist, die zich vrijheden in de voordracht veroorlooft, te bege leiden. Maar de dirigent was een vei lige loods met kennis van zaken. Na de pauze liet Noske, die Bach en Pisendel zou spelen, om gezondheids reden verstek gaan. Het Studenten zangkoor zong a capella „O Magnum Mysterium" van da Vittoria, in gees telijke zira een jongere kunstbroeder van da Palestrina, maar wat don kerder van tint. Van de Zuid-Neder lander, voor wie in Antwerpen een gedenksteen in de Carmelietenkerk werd geplaatst, werd een 5-stemmi- ge Magnificat gezongen. Accoustisch waren de omstandigheden nu vrij wat minder gunstig dan in de Zui- derkerk. Het koor stond achter op het toneel en een ensemble als het Studentenzangkoor moet zich onder zulke omstandigheden boven zijn normale expansievermogen bewegen. Goed en degelijk gestudeerd is er zonder enige twijfel, wat evident was in de moeilijke polyfone koorgedeel ten uit Handel's „Alexanderfest", waarin men, lofwaardig door het or kest (uitgebreid met clarinet) bege leid op volle toeren werkte Last not least bereikt het orkest een belang rijk hoogtepunt en het „Concerto grosso G moll" van Handel, afwisse lend de tempi cn 't gebruik van oude dansvormen, afwisselend het concer tino, in casu de met mooie en muzi- kale zin spelende orkestmeester (on vernoemd) en het concerto grossi of tutti. De vele belangstellenden ble ven bij de met resultaat uitgevoerde muziek niet onbewogen: hetgeen zich een uitweg zocht in luid enthousiasme tegenover dirigent en alle medewer kenden. J. Kortmann. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Cor de Groot. Het 33e Jeugdconcert werd door onze meesterpianist gegeven, en een stampvolle Gehoorzaal verwelkomde Cor de Groot met enthousiast applaus In afwijking met anderen onderbrak hij zijn recital niet, en na een of meer nummers wees hij op de betekenis van alle muziek, welke op het pro gramma stond. Zo is 't meer con cert, maar toch geloven wij, dat 't voor de allerjongsten te prefereren is, op 't laatste moment de benodig de toelichting te krijgen. De aandacht blijft dan meer gespannen, vooral bij een moeilijk programma zoals deze middag. Eigenlijk is dit programma te moeilijk. Spreker vestigde de aan dacht op de hoogstaande figuren in de muziek. Mendelssohn, die zo graag lichte speelse werken schreef, zette zich eenmaal tot 't componeren van de „Variations sérieuses". Hij gaf een eigen thema en schreef daarop (met meesterhand) zijn variaties. Chopin, tijdgenoot van Mendelssohn, was ver tegenwoordigd door twee éntudes en Ballade. Van Albeniz (in 1909 over leden) hoorde men de le band Iberia, overrijke beelden van het eigen land, en vara de Falla. (1946 gestorven) zijn onsterfelijke Danse rituelle du feu. Dit prachtige programma, dat de Groot met een enkele wijziging de zer dagen ook voor dc Kunstkring heeft gespeeld, schenkt onverdeeld genot aan wie goed luistert, begrijpt en ervaart. Mendelssohn's variaties werden tot in de kleinste details ver zorgd, zodat elk hunner stammend van 't gegeven, een eigen karakter droeg. Chopin met de étude voor de gebroken accoordera en die op de zwarte toetsen, prachtige voor- drachfsstuken. De meesterstukken van Albemir speelde hij in onweer staanbare spanning. Ten slotte een grootse reproductie van de Dans van 't Vuur, met dc Zigeuner-melodie; het frenetike rhythme. de 20 maal herhaalde E-drieklank en het afgebe ten slot. Met dankbaar applaus werd de meesterlijke pianist gehuldigd om zijn feilloze vertolking. Met deze voortreffelijke matinée is weer af scheid genomen tot het volgend sei zoen. J. Kortmann. ALPHEN AAN DEN RIJN Z4EKENTRIDUUM. Tijdens de bijeenkomst van de Stille Omgang, Woensdagavond in de St. Josephzaal, deelde de heer A. Breukel mee, dat er ook dit jaar ge legenheid is voor zieken het Eucha ristisch Ziekentriduum in de Leidse St. Josephparochie mee te maken van 19, 20 en 21 Juni e.k. Hieraan zijn geen kosten verbonden. De zie ken worden er gebracht en gehaald. Ten behoeve van hen die deze on vergetelijke dagen willen meemaken, kan men opgave doen bij de heer A. Breukel, Raadhuisstraat 281 (woon huis, naast V D.) 60-JARIG SCHILDERSJUBILEUM. Onder grote belangstelling her dacht de heer P. Snel vandaag zijn 55-jarig jubileum bij het schilders bedrijf J. Z. v. Hellemond en zijn 60-jarig jubileum als schilder. Inte ressant is het op zo'n dag in de na bijheid van een naar geest en lichaam nog vitale vakman te vertoeven, die dan op geestige wijze weet te ver halen over zijn vak. De heer Snel heeft het organisatieleven wel heel sterk aan zich verplicht. Niet min der dan driemaal zette hij met an deren de schouders onder dit werk tot eindelijk de afdeling van het C.N.V. het levenslicht aanschouwde. Als 60-jarige schilderde hij de mo len „Nieuw Leven" onder Hazers- woude, een werkje dat in die dagep, nu ongeveer 12 jaren geleden, nog een prestatie werd genoemd. De extra beloning een half mud tarwe die de molenaar hifervoor uitloofde is het duidelijk bewijs hiervoor. Wat de krasse vakman als een gemis in zijn loopbaan voelt is, dat hij nog nimmer een hoge brug heeft geschil derd, een hoge brug, zoals er tegen woordig zovele in het Hollandse landschap zijn te vinden. Patroon en collega's, personeel, vrienden en bu ren hebben deze feestdag niet onop gemerkt voorbij laten gaan. De heer en mevr. Van Hellemond bezochten de jubilaris in zijn huis aan de Con- cordiastraat 23 en behalve felicita ties werden geschenken aangeboden. Ook het personeel liet zich niet on betuigd. Vele bloemstukken sierden de woning. Ook van de zijde van het gemeentebestuur werd blijk van medeleven getoond. Bij zijn 50-jarig jubileum modht de heer Snel een koninklijke onderscheiding ontvan gen. ERNSTIGE AANRIJDING. Omstreeks 8.30 uur hedenmorgen vond op het stationsplein een vrij ernstige botsing plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door de heer A. .T. A. en de motorrijder W. van K., beiden wonende te Alphen aan den Rijn De laatste kreeg hierbij een ernstige hersenschudding, enkele hoofdwonden en bloeduitstortingen. Dr. A. Zwartendijk verleende genees kundige hulp. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. BOSKOOP Hij wilde iets van de wereld zien De politie te Boskoop heeft giste ren een avontuurlijk 4-jarig knaapje aangehouden, dat zijn ouderlijk huis te Gouda had verlaten en per auto ped naar Boskoop was gegaan. had namens de ouders reeds om op sporing verzocht en medegedeeld, dat het knaapje een autoped had en gemakkelijk te herkennen zou zijn vanwege zijn ripfluwelen broek en dito vliegenierskapje. Ook zei hij in- jlaats van de W. een J. „Zeg jij eens Willem", vroeg de agent in Boskoop. „Jillem," antwoordde de kleine. Anderhalf uur later konden de ge lukkige ouders hun reiziger op het politiebureau te Goud», afhalen. LEIDERDORP ERNSTIGE VAL Toen de heer J. Nagtegaal, wonen de aan de Hoofdstraat te Leiderdorp, gisteren bezig was met schilderwerk in de koperenbuizenfabriek „Neko", een nevenbedrijf van de Ver. Touw- fabrieken aan de Zijldijk, is hy, ten gevolge van een misstap, van een 4 meter hoge stelling gevallen waar door hij levensgevaarlijke verwon dingen opliep. Dc E.H.B.O. van de fabriek verleende de eerste hulp terwijl een dokter van de inmiddels ontboden E.H.B.O. uit Leiden een schedelbasisfractuur constateerde en een gebroken neusbeen. In zorgelij ke toestand is J. N. naar het zieken huis te Leiden vervoerd. De politie-commissaris te Gouda 61 cent per kist. MARKTBERICHTEN GOUDA, 20 Maart. Kaas. Aan voer 19 wagens en 6 auto's. Prijzen: le soort 2.88—2.42, 2de soort f 2.32 2.37 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 19 Maart Bloemen. John Gay 54—56 <xnt. Rose Copland 52—92 cent, v. d. Eer den 58—77 cent. White Sail 37—55 cent, Golden Harvest 62—90 cent, Carara 42—50 cent, Crown Imperial 3655 cent, E. Eddy 4565 cent, Theems 4659 cent, Sonja 38—54 ct., Bartigon 40—67 cent, W. Pitt 40—73 cent, Rijzende Zon 58—72 cent, All Bright 6470 cent, Olympiade 50 68 sent, Moydcrdag 90—95 cent, W. Copland 4265 cent. Couleur Cardi nal 5568 cent, Weber 5064 cent, Cordcll Huil 80—85 cent. Alnino 50 55 cent, Telescopium 80—85 cent, Parkiettulpen f 1.251.30, Tulpen Gemengd 4269 cent, dubbele tul-pen 4462 cent, vroege Tulpen 26—42 cent, Narcissen glas 24—48 cent, Nar cissen natuur 20—28 cent, Blauwe Druifjes 10—23 cent. Crocussen 3—22 cent Anemonen 22—39 cent, Free- ria's 30—95 cent, Prunus 0 34—1.30, Irissen 7590 cent, Dhoronicum 14 26 cent. Lathyrus 4550 cent. Aan voer 28000 bos tulpen, en 20.000 bos Narcissen. TER AAR, 19 Maart. Groente. Witlof I 4457 cent, idem II 2342 cent, idem Stek 828 cent, Spruiten 3446 cent, idem B 1329 cent, idem stek 5 cent, Veldsla 1517 cent, spi nazie 3-853 cent, idem afw. 24 cent, waspeen 13—25 cent, idem II 7—11 cent idem stek 4 cent, prei 21—29 cent, idem II 1315 cent, kroten J8 19 cent, id-om B 8 cent, rode kool 20 22 cent, groene kool 13 cent, witte kool 10 cent, sjalotten 8 cent alles per kg.; sla I 10—15 cent, idem II 81? cent, :dcm III 3—r-6 cent, alles per stuk. radijs 89 cent, selderij 4 cent, peterselie 4 cent alles per bos, boerenkool 2050 cent, stoofsla 53 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland geeft met diep leedwezen kennis van het overlijden van haar oud onder-voorzitter en voorzitter afd. Kleinbedrijf H. M. SIMONIS Met grote dankbaarheid herdenkt de Kamer de waardevolle arbeid door hem in deze functie verricht. DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. WIJNHANDEL vraagt tegen 15 April een voor winkel en kantoor, v. g. g. v. Br. onder no. 2833 bureau van dit blad. Leerling Tandtechnicus Diploma Ambachtsschool, fijn bankwerker of MULO vereist. Aan te melden bij J. N. Vreeburg, Water- steeg 2a. 2820 EEN NET R.K. DAGMEISJE gevr. van 8.305 uur voor spoedige indiensttreding, met beneden 18 jaar. Aan melden na. 7.30 uur. Mevr. Stokman, Lorentzkade 6. GEVRAAGD NET voor de dag. J. LEENDERS Brood- en banketbakkerij De Kwakel. 8301 BakKerli „De Korenbloem" Deze weck Vrijdag cn Zaterdag, als speciale aan bieding: 250 gram carré's van 7.5 cent voor 60 cent. Keurt U eens onze noot- chocolade. eigen fabrikaat. 50 cent per 100 gram. H. JUFFERMANS. Jan Vossensteeg 29. alt: PROBRAMMA'S REGLEMENTEN CONVOCATIES BIUETTEN n.v. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32. LEIDEN

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3