DE NIEUWE KWEEKSCHOOLWET Antwoord op Russisch voorstel D? kabinetscrisis Tignes wordt afgebroken Hilaly neemt krasse maatregelen Intern. Acad. Instituut wordt er gevestigd 7 Nazi's voor zuiveringshof Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 19 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12540 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Tweede Kamer het kweekschool wetsontwerp aanvaard. Binnenkort is het woord aan de Eerste Kamer en we mogen ver wachten, dat na ampele bespreking het ontwerp van Minister Rutten tot wet zal worden verheven. Tot nu toe werd de opleiding tot onderwijzer geregeld in de Lager- onderwijswet. Dus een wet, regelen de de vorming van onderwijzers (es sen) voor het Algemeen vormend La ger Onderwijs en van de bevoegdhe den, verbonden aan de akten van be kwaamheid tot het geven van dat onderwijs, bestond nog niet. En daar de artikelen uit de L.O.- Wet 1920, die deze materie regelden, nimmer werden uitgevoerd, was in feite de wet van 1878 nog van kracht, zodat de huidige opleiding grotendeels werd geregeld door Algemene Maat regelen van Bestuur. De ministers Terpstra, Marchant en Slotemaker de Bruine hebben achtereenvolgens Kweekschool-wets ontwerpen ontworpen, die echter nooit in openbare behandeling wer den genomen. Alvorens de nieuwe wet te bespre ken volgen nu eerst de eisen van toelating tot de Kweekschool. Deze zijn: eindexamen 3-jarige H. B.S. of Handelsschool, het met goed gevolg hebben doorlopen van de eer ste drie leerjaren van een gymna sium, H.B.S., Handelsschool of Mid delbare Meisjesschool, het Mulo-di ploma A. Tenslotte kan ook een toe latingsexamen worden afgelegd. In de nieuwe wet zijn de hoofdlij nen opgenomen. Veel zal bij Algemene Maatregel van Bestuur worden geregeld, b.v. de regeling der examens, al staat wel in de wet, dat deze zullen worden afge nomen door de Kweekschoolleraren onder toezicht van Rijksgecomitteer- den (z.g. schoolexamens), voorts de studie over speciale onderwerpen (zie hieronder bij derde leerkring) de spreiding der Rijkskweekscholen over het land. Een groot goed voor het Bijzonder Ouderwijs is, dat de pacificatie-ge dachte geheel tot haar recht komt. Door amendering werd zelfs vastge steld, dat het Rijk geen Rijkskweek school zal onderhouden, die geduren de 3 achtereenvolgende jaren door minder dan gemiddeld 15 leerlingen per klasse in de eerste en tweede leerkring (4 leerjaren) zijn bezocht. Ook op dit punt dus gelijkstelling met de Bijzondere Kweekscholen. De duur de opleiding en de vakken. De nieuwe Kweekschoolopleiding zal 5 leerjaren omvatten, ingedeeld als volgt: A. De eerste leerkring, omvattende 2 leerjaren. Deze leerkring geeft Al gemene Vorming door onderwijs in vakken: Ned. Taal en Letterkunde, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Na tuurkunde, Scheikunde, Biologie, Wiskunde, Frans, Duits, Engels, Mu ziek, Tekenen, Handen arbeid, Licha melijke oefeningen en voor de a.s. onderwijzeressen bovendien hand werken. B. De tweede leerkring, eveneens bestaande uit 2 leerjaren. Het kenmerk der opleiding n.l. Middelbaar vakonderwijs komt na de eerste leerkring vooral tot uiting. In deze leerkring wordt de toe komstige onderwijzer gevormd. Onderwijs wordt gegeven in Op voedkunde. J eugdpsychologie, Ne- derl. Taal en Letterkunde en kennis van het Nederlandse culturele- en maatschappelijke leven. De vakken, die op de lagere school zullen worden onderwezen komen aan de orde, benevens de didactiek dezer vakken van "theorie en praktijk en meer practische oefening verwacht de minister een betere vorming van de toekomstige onderwijzer. Aan het eind van de 2de leerkring, dus na 4 jaar kweekschool oplei ding, wordt na 'n gunstig afgelegd examen de onderwijzersakte uitge reikt. Men is dus niet verplicht, ook de 3de leerkring te volgen. Door velen wordt betreurd, dat in feite dus 2 bevoegdheden blijven be staan, de z.g. hulp- en hoofdakte. Maar de Minister beriep zich op de bestaande toestand. Er zijn thans pl.m. 17000 leerkrachten d.i. 40% van het onderwijzerscorps werkzaam zon derhoofdakte. Om als volledig bevoegde de Kweekschool te verlaten, moet men na het behalen van de onderwijzers akte ook de derde leerkring volgen. Hiertoe is men echter niet verplicht. C. De derde leerkring bestaat uit - 1 leerjaar. De bestudering van de vakken van de tweede leerkring komt weer aan de orde, aangevuld door een speciale studie van ten min ste drie onderwerpen op didactisch terrein. Hierna volgt het hoofdakte examen, dat ook 'n schoolexamen is. Door de volledige kweekschool te volgen wordt de huidige opleidings- tijd met 1 jaar verlengd, maar dit geeft 't onmiskenbare voordeel, dat men geen hoofdakte-studie meer be hoeft te volgen. Intussen blijft het mogelijk tot 1962 de hoofdakte te behalen op de oude wijze, dus door het afleggen van het examen voor een Staatscommissie. Ook het examen voor onderwijzer kan voor een door de Minister te be noemen commissie worden afgelegd. Dat de Kamer bijzondere waarde hechtte aan het vak Lichamelijke Oefeningen blijkt wel uit het feit, dat een amendement ondanks ver zet van de minister werd aange- in Indonesië MOSKOU TONE Z'N GOEDE WIL Engeland, Frankrijk en de V. S. zijn het eens geworden over hun antwoord op het Russische voorstel voor een viermogendhedenconferentie voor een Duits vredesverdrag, zo verneemt Reuter uit betrouwbare bron. In dit ant woord zou de nadruk gelegd worden op de betekenis, die het, als bewijs van Ruslands goede wil, zou hebben, wanneer de UNO-commissie voor Duitsland in de Oostzöne zal worden toegelaten om ook daar de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te onderzoeken. Want ofschoon het Westen niet de gedachte van een herenigd Duitsland verwerpt, zou dit toch alleen tot stand mogen komen na vrije, gehei me verkiezingen in hetgehele land. De definitieve tekst van het Wes telijke antwoord zal later deze week worden vastgesteld, na een ontmoe ting in Parijs tussen de ministers Eden (Engeland), Schuman (Frank- rijs) en bondskanselier Adenauer. Laatstgenoemde is in de Franse Geen steen blijft over Langzaam maar zeker verandert het beeld van het ten ondergang ge doemde bergdorp Tignes. De kerk, daterend uit de twaalfde eeuw is gisterochtend gesloten en wordt nu door militairen bewaakt. Binnen zijn werklieden bezig het altaar uit el kaar te nemen de kerksieraden in te pakken. Wat niet vervoerbaar is wordt ondermijnd en gaat de lucht in. Dat is ook het lot van de reeds ontruimde huizen, ja van het gehele dorp. Geen steen mag er over blij ven, opdat bij lage waterstand ei geen griezelige dingen uit het stuw meer opduiken. Een paar honderd soldaten liggen nu in en rondom Tignes gelegerd. De bevolking, nog steeds niet van plan om haar woningen te ontrui men, zal inderdaad met geweld moe ten worden geëvacueerd. Doodgravers uit Parijs zijn op de beide kerkhoven aan het werk. Zij sympathiseren met de be\ olking en hebben besloten, zich vooral niet te haasten. Geen enkele vreemdeling mag Tignes meer betreden, uitgezon derd dan verslaggevers en fotogra fen. De toestand in Indo-China „Ernstig", zegt Acheson De situatie in Indo-China is „zeer ernstig", verzekerde de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Acheson, de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, toen hij pleitte voor Truman's hulppro gram van 7.9 milliard dollar. En dit zal zo blijven, totdat de Fransen in staat zullen zijn een omvangrijke, goed geoefende inheemse strijdmacht tegenover de (communistische) Viet- minh in het veldje brengen. In Franse parlementaire kringen leeft het gevoel, dat de militaire situatie in Indo-China veel ernstiger is dan officiële verklaringen daar over doen uitkomen. En men ver wacht daar, ciat de pas uit Indo-China teruggekeerde minister Letourneau krachtig zal aandringen op het creëren van ten sterk'Vietnamees le ger, vooral ook omdat het handha ven van de huidige Franse strijd krachten in Indo-China Frankrijk „leegzuigt"' aan mannen en geld en bovendien de positie van dit land in de Atlantische defensie ondermijnt, wellicht ten voprdele van Duitsland, Frankrijks financiën De Franse ministerra.-d heeft het voorstel van premier Pinay tot op lossing van de Franse financiële moei lijkheden goedgekeurd. Het plan zal de volgende week in de Nationale Vergadering worden behandeld. De voornaamste punten zijn: 1. Voorkoming van nieuwe prijs stijgingen door verlaging van de winstmarges en herinvoering van de dubbele aanduiding op producten met de groothandelsprijs en de detailprijs. 2. Een fiscale amnestie voor belas tingontduikers en de Invoering van een scherpe fiscale controle. 3. Geen nieuwe belastingen (met enkele on belangrijke uitzonderingen). 4. Het in evenwicht brengen van de totale be groting van 3.860 milliard francs. De regering zal machtiging vragen 115 milliard francs te innen by decreet. 5. Financiering van de meeste staats ondernemingen door middel van nieu we nationale leningen. hoofdstad aangekomen, waar hij een persoonlijk onderhoud van een uur had met minister Schuman, met na me over de Saarkwestie. Vrij spreken is voorwaarde De commissie van de Verenigde Naties, die zal onderzoeken, of in Duitsland werkelijk vrije en geheime verkiezingen kunnen worden gehou den, zal niet aan het werk gaan, ten zij het haar mogelijk wordt gemaakt alle gesprekken met burgers te voe ren die zij nodig echt, en inzage te hebben van alle nodige documenten. Dat heeft de heer M. Kohnstamm, het Nederlandse lid van de commis sie, gisteren in een radiorede voor het Duitse volk meegedeeld. „Ons onderzoek, aldus de heer Kohnstamm, kan slechts voortgang vinden, indien elke Duitser weet, dat hij de commissie zijn medewerking kam geven zonder vrees, dat daarvoor later straf zal volgen". Donderdag vertrekt de commissie, waarin behalve Nederland ook IJs land, Brazilië en Pakistan vertegen woordigd zijn, naar West-Berlijn, waar men burgemeester Ernst Reu ter zal ontmoeten. Het is nog steeds niet bekend, of de Russische autoriteiten de commis sie in de Oostelijke zóne zullen toe laten. R.A.F. is ontoereikend De Engelse onder-minister van de Luchtmacht heeft gisteren in het La gerhuis bekend gemaakt, dat de „Royal Air Force" nog verre van toereikend is om het land te verde digen of zijn aandeel te leveren in de verdediging van Europa en van de Aflantische aanvoerwegen. De minis ter verklaarde dat zowel de Verenig de Staten als de Sovjet-Unie op het ogenblik in de lucht een klasse ster ker zijn. De luchtverdediging van ons eiland zou op het ogenblik jammerlijk te kort schieten, als wij in de NAVO Mr. Witlope van de Indonesische Nationale Partij (P. N. I.) heeft het verzoek om een nieuwe regering te vormen aanvaard. De leiders van de beide grote Indonesische partijen, de Mohammedaanse Masjoemi en de nationalistische P. N. I. hadden te voren hun pogingen om een coalitie kabinet te vormen opgegeven. Het feit, dat men niet tot overeen stemming kon komen over de verde ling van zetels en de toewijzing der portefeuilles was de oorzaak, dat de partijleiders Sidik Djojosoejarto (PN.I.) en Frawoto Mangkoesasmito (Masjoemi) besloten, het streven naar beëindiging van de regerings crisis te beëindigen. De P. N. I. beschuldigt de Masjoe mi er van, dat zij geprobeerd heeft, enkele ministers, die verantwoorde lijk waren voor de aanvaarding van de Amerikaanse hulp voor de we derzijdse beveiliging opnieuw be noemd te krijgen. Vijf broers in put gestikt Vijf broers zijn in een klein dorp je nabij Brescia om het leven geko men bij pogingen elkaar te redden. Het vijftal, allen boerenarbeiders, was bezig een beerput leeg te pom pen, toen de pomp plotseling wei gerde. De oudste broer, de 46-jarige Vin- cenzo klom in de put om de pomp weer in orde te maken, maar hij raakte bewusteloos door de giftige dampen, die uit de put opstegen. Eén van zijni broeders kwam hem te hulp; toen ook hij niet boven kwam, klom een ander in de put. De zesde broer van de familie kwam juist op tyd bij de put om de 19- jarige zoon van Vincenzo uit de put te trekken, toen ook hij naar bene den klom om zijn vader en ooms te redden. Brandweerlieden met gasmaskers slaagden er ten slotte in de vijf man nen naar boven te brengen. Allen waren echter reed:- gestikt. Zij laten hun moeder, hum vrouwen en in to taal 22 kinderen achter. SNEEUWSTORM IN CALIFORNIA Dinsdag beeft in de Sierra Nevada, op de grens van de Amerikaanse sta ten Nevada en Californië, een hevige sneeuwstorm gewoed, waardoor we gen en spoorlijnen zijn versperd. Tot op heden zijn vier personen om het leven gekomen 125 personen zijn in de bex-gen ingesloten. Onder de in. geslotenen bevindt' zich een groep soldaten, die de bergen zijn ingezon den om een nieuwe „anti-koude"-uit- geen machtige bondgenoten hadden, i rusting te beproeven! TEGEN DE WAFD De Egyptische premier Hilaly pas ja heeft de Wafd een zware slag toe gebracht door gisternacht Serag el Din pasja, de „sterke man" van deze partij, van zijn bed te laten lichten en geëscorteerd door een sterke poli tiemacht naar Serag's buitengoed op het platteland over te brengen, waar hem huisarrest werd opgelegd. Een zelfde lot trof een andere prominen te figuur onder de Wafdisten, Abel Fattah Hassan pasja, die onder Na- has pasja minister van Sociale Za ken was. Na deze plotselinge „coup" pa trouilleerden gisteren de hele dag met stalen helmen uitgeruste politie, sol daten van het kameelcorps gn bere den politie door de straten van Cai ro, maar uiterlijk bleef het in de stad rustig. Intussen heeft ex-premier Nahas pasja de Uitvoerende Raad van de Wafd en de parlementaire fractie in spoedzitting bijeengeroepen. Men wil de nieuwe situatie na het huisarrest van de twee „sleutelfiguren" van de partij een daad. die een golf van opwinding in de rangen van de Wafd heeft veroorzaakt onder de ogen zien. Ü)e aan Jtie&eecfl-fee&ten geapend Na de officiële opening, bezichtigden de genodigden de kermis. Wc zien hier op het marktpleintje van links naar rechts: Mr. J. van den Berg, de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, Mr. M. A. van den Marlc, Voor zitter van het Nederlandse Van Riebeeck-comitc; Mevrouw van den Marie; Mevrouw van den Berg en Dr. E. G. Jansen, de Gouverneur-Generaal van Zuid-Afrika. HET PALEIS NQORDEINDE dr. F. Th. Rutten, bestreed vooral de mening van mr. W. C Wendelaar (WD), dat de vestiging in Amster- sidie voor de stichting van Internatio- dam van het instituut voordeliger naai Academisch Instituut wordt uit- zou 2ijn geweest dan in Den Kaag. getrokken, met 22 tegen 12 stem- In Amsterdam zou de nieuwbouw men goedgekeurd. I voor de vestiging van studenten 1 Tot de tegenstemmers behoorden millioen gekost hebben, de WD-, CH- en communistische I Voorts weersprak de minister, dat fracties, benevens de heren C. Wou- de keuze van Den Haag al bij voor- denberg en A. Oosterhuis (P.v.d.A.). baat vaststond. Eerst nadat de Twee- De AR-fractie stemde voor benevens de Kamer het voorstel had aangeno- de KVP en P.v.d.A. met de twee ge- men is er een keuze gedaan tussen De Eerste Kamer heeft het voor- stel tot wijziging van de onderwijs-1 begroting voor 1951, waarbij een sub- noemde uitzonderingen. De minister van O., K. en W., prof. Honderddaagse zeeslag Nu al 100 dagen voeren geallieerde oorlogsschepen een fanatiek gevecht om het behoud van enkele tactisch belangrijke eilanden bij Noord-Korea. De strijd is nog steeds aan de Amsterdam en Den Haag. Het was volgens de minister nodig, dat allerlei maatregelen werden ge troffen om in hot najaar te kunnen beginnen. Mocht de Eerste Kamer het voorstel thans echter verwerpen, dan zou alleen een hoeveelheid werk en enkele kosten onnodig gedaan zijn. De minister was het niet eens met de heer Wendelaar, dat het paleis j steeds aan de gang, j Noordeinde ontluisterd zou worden verklaarde een woordvoerder vit de door. het instituut. Was het instituut marine. Hij verbrak daarmee het stil-niet in gekomen, dan had het toch zwijgen, dat tot dusver over deze slag n'e* tn deze toestand kunnen blijven. was bewaard. i Ondertussen worden de besprekin- J gen te Panmoenjon op de oude voet voortgezet. Bij de besprekingen van de subcommissie voor de krijgsgevan genen zijn vandaag geen vorderingen gemaakt. Na de bijeenkomst van de subcom missie voor toezicht op het bestand verklaarde kolonel Kinney, dat, naar het schijnt, over het grootste deel van de kwestie der aanvoerhavens over eenstemming is bereikt. NU VOOR EEN DUITS TRIBUNAAL Zeven vooraanstaande nazi's, die stralfen uitzitten in de gevangenis van Spandau te West-Berlijn, zullen binnenkort weer voor een zuiverni »shof terechtstaan. Het zijn de 79-jarige ex-minister van Euitenlandse Zaken Con- stantin von Neurath, de 62-jarige ex-minister van Economische Zaken Wal ter Funk, de 48-jarige ex-minister yan Oorlogsuitrusting Albert Speer de 44-jaïige leider van de „Hitlerjugend" Baldur von Schirach, de 60-jarige ex-admiraal Karl Dönitz, de 75-jarige ex-admiraal Erich Rader en de 57- jange gewezen plaatsvervanger van de Fiihrer, Rudolf Hess Het West-Berlijnsc zuiveringshof, dat gereed is met de voorbereidingen (Zuta&ufi „frezacfit" een nomen, waardoor het de onderwijzer verboden wordt les in dit vak te ge ven, als hij bij zijn examen voor dit vak een onvoldoende cijfer behaalt. N. Door het springen van een band raakte de bestuurder van deze bus de macht over het stuur kwijt en reed dwars door de muur het café binnen. Het voertuig kwam- precies vóór de bar tot staan. Wonder boven wonder werden geen der zestien passagiers, arbeiders, die van hun werk huiswaarts keerden, noch bezoekers van het café gekwetst. De ravage was echter des te groter. voor de vier eerstgenoemden, deel de mede, dat de Westelijke geallieer den hun toestemming hebben ver leend en dat er nog geen bezwaren van Sovjetzijde zyn ingebracht. Hc-t zevental staat onder oppertoezicht van de vier bezettende mogendheden. Een zuiveringshof kan boeten op leggen, eigendommen in beslag ne men en burgerlijke rechten intrek ken. Het Berlijnse zuiveringshof heeft processen lopen tegen wijlen dr. Jo seph Göbbels, minister van Propa ganda Joachim von Ribbentrop, de terechtgestelde minister van Buiten landse Zaken cn wijlen Roland Freis- ler, de beruchte openbare aanklager. Funk, Rader en Hesse zijn tot le venslang veroordeeld. Speer tot 20, Von Schiet-ach tot 20, Von Neurath tot 15 en Dönitz tot 10 jaar, door het internationale tribunaal voor oor logsmisdaden te Neurenberg. TIEN HOOGLERAREN EN ééN STUDENT. De Protestantse faculteit der theo logie aan de Universiteit van Neucha- tel (Beuenburg) in Zwitserland telt op het ogenblik nog maar één inge schreven student. Tien hoogleraren hebben tot taak, deze ene student col lege te geven. ïïie g-ekfre aap JCavteitje Een aap blyft een aap, ook al draagt hij een gouden halsketting. De vijfjarige Freddy besloot de we reld eens met een ander gezicht te bekijken. Maar hij schijnt niet tot een besluit te kunnen komen wat het beste is. Wat denkt gij ervan?

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1