k L Hoofdcommissaris klaagt voor ambtenaren-gerecht unstleven in Leiöen GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN JCotfe GOLF Siutnp a 3iatólieid en het geheimzinnige kasteel"^ MAANDAG 17 MAART 1952 PE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Verstandhouding met Haags burgemeester was slecht „Ik ben in beroep gegaan tegen mijn ontslag om de aandacht te ves tigen op de rechteloosheid, waarin de hogere politieambtenaren als gevolg van maatregelen uit de Duitse tijd verkeren. Zodra zij de leeftijd van 55 jaar hebben bereikt zijn zij overgele verd aan willekeur", aldus verklaar de hedenmorgen de heer G. W. Val ken bij de behandeling van zijn be roep tegen zijn eervol ontslag als hoofdcommissaris van politie van 's-Gravenhagc. De heer Valken verklaarde, dat hij verder protest wilde aantekenen te gen» de wijze waarop het ontslag werd aangezegd. „Alles is in het geheim voorbereid zodat ik mij niet heb kun nen verweren. Dit heeft een golf van verontwaardiging verwekt". Slechte verstandhouding met burgemeester. De raadsman van de heer Valken mr. dr. J. Smit uit Gouda betoogde, dat dit beroep van groot belang is voor ieder, die de beginselen van de rechtsstaat voorstaat. Het ware mo tief voor het ontslag is te herleiden tot de slechte verhouding tussen bur gemeester Schokking en de heer Val ken». Burgemeester Schokking is. zo betoogde pleiter, verantwoordelijk voor deze slechte verhouding aange zien hij vanaf het begin bevooroor deeld tegenover zijn hoofdcommissa ris heeft gestaan. De burgemeester heeft zich, zonder de moeilijkheden uit te praten, gericht tot de minister van Binnenlandse Zaken en zich be klaagd over de heer Valken. Deze hoorde eerst daarvan toen de minis ter van Binnenlandse Zaken hem reeds voor ontslag bij de Koningin had voorgedragen. De mogelijkheid tot verweer werd hem daardoor ont. houden. Mr. dr. Smit gaf als zijn me ning, dat het ontslag niet aan de te stellen eisen voldoet. „Ik acht het on- oirbaar. dat hangende dit geding, een nieuwe hoofdcommissaris in den Haag is benoemd". Kleine conflicten. Mr. dr. Smit gaf hierna enkele voorbeelden van de soort conflicten, die er tussen de burgemeester en de oud-hoofdcommissaris zijn gerezen. De burgemeester eiste in 1950 de bestraffing van een hoofdinspecteur, omdat deze een verkeerde ometing had verricht in een parkeergeschil. Kort daarop verlangde hij de be- Aetherklanken DINSDAG Experimentele televisie-uitzending van de KRO. 20.1521.45: 1. Muzikale causerie met illustraties; 2. Weeroverzicht. Pauze. 3. Vraaggesprek. Daarna: „De Telefoon'", opera. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgyymna-s tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gra mofoonmuziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramo foonmuziek, (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededclingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Nieuws van de Lucht macht. 13.25 Gramofoonmuziek. 14.05 - Pianorecital. 14.35 Gramofoonmu- I het meenemen van geprefabriceerde straffing van een inspecteur, die een vloek had gebezigd in een twistge sprek met de chauffeurs van een wet houder. Uit deze geschillen bleek steeds, zo meende de raadsman, dat burgemeester Schokking nooit een behoorlijk begrip voor de taak van de politie heeft gehad. Hij verlangde, dat hoofdcommissaris Valken tegën zijn inzicht in zou straffen. Deze moei lijkheden hebben zich met vorige burgemeesters (mrs. Monchy en Vis ser) nooit voorgedaan. Deze hebben - pleiter citeerde enkele brieven zich steeds in warme bewoordingen uitgelaten over de capaciteiten van de heer Valken als politieman.. Zij hadden dan ook ervaring met hoofd commissarissen. Een ervaring, die 'burgemeester Schokking nooit heeft gehad. (Wordt vervolgd). Tabaksaccijns 1952 Naar verluidt is de opbrengst van de tabaksaccijns voor 1952 geraamd op 285 millioen. De raming van 1951 bedroeg 270 millioen en werd met ruim 30 millioen overschreden. De opbrengst van Januari van dit jaar was 31.373.COO gulden In Januari van 1951 bedroeg het bedrag 27.719.000 gulden. BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN. Op de zeer drukbezochte jaarverga dering van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land, welke Zaterdagmiddag in Am sterdam werd gehouden, werd be kend gemaakt, dat mr. dr. P. G. van Tienhoven zich genoodzaakt zag af te treden als voorzitter der vereni ging. De heer Van Tienhoven heeft direct bij de oprichting van de ver eniging in 1905 -zitting genomen in het bestuur als penningmeester, en heeft vanaf 1927 bovendien het voor zitterschap bekleed. Mede door zijn werk in tal van andere organisaties op het gebied van natuur- en land schapsbescherming kan worden ge zegd, dat de heer Van Tienhoven zijn leven geheel in dienst van de natuur beschermingsbeweging heeft gesteld. Zijn uitzonderlijke verdiensten voor dit werk werden door een aantal le den van de Vereniging belicht. Op voorstel van het Algemeen Be stuur werd de heer Van Tienhoven het ere-voorzitterschap aangeboden; tevens blijft hij penningmeester en plaatsvervangend voorzitter van de vereniging. Zijn opvolger als voor zitter is dr. J. A. van Steijn, oud-di recteur van het Staatsbosbeheer. Uit het jaarverslag, dat werd uitge bracht door de secretaris, de heer J. Drijver, bleek, dat het ledental een lichte stijging vertoonde en wel van 10526 tot 19858. Voor de aankoop van terreinen werd in het afgelopen jaar ƒ92.670, besteed. MR. HAVEMAN IN AUSTRALIë. Mr. I. B. Haveman, de Nederland se commissaris voor de emigratie, die op uitnodiging van de Australische regering een bezoek van 6 weken aan dat land brengt, is in Sydney aange komen. Hij zal er de problemen van de Nederlandse emigratie naar Australië bestuderen. De heer Haveman zei bij zijn aan komst, dat-de Nederlandse regering ziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekcnlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Fiegeringsuitzending: Mr. C. E. J. Maitland: „Indrukken van Indone sië". 18.00 Nieuws. 1815 Actualitei ten. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 20.00 Nieuws en weerbe richten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Gramofoonmu ziek. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Gramofoonmuziek. 21 50 Viool,clave- cimbel cn strijkorkest 22.10 Actua liteiten. 22.20 Blazersensemble. 22 45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond ge zin", causerie. 23.2540.00 Maas trichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7,00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu ziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11,00 Voor de zie ken. 11.30 Winnaars Rotterdams Ly ceum. 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- cn tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pia noduo. 13.00 Nieuws.13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gramofoonmuz. 14.40 School radio. 15.00 Gramofoonmuziek. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Pia norecital. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gramofoon- rmziek. 17,30 Alt, altviool en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Gramofoonmu- dek. 18.30 R.V.U.: Dr. A. L. Con- .tandso: „Het huidige Japan". 19.00 lToor de kinderen. 19.05 Pianospel. 1915 „Paris vous parle" 19.20 Jazz muziek. 19.43 „Ranke in het licht /an de kalastrophe", causerie. 20.00 tfieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 gevarieerd programma. 21.15 Gra mofoonmuziek. 21.45 AVRO-al]erlei. 51-30 „Ik weet, ik weet wat U niet veet". 21.45 Theaterorkest. 22.15 Discogram. 22.45 Buitenlands over- icht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. woningen aanmoedigde. De waarde van een dergelijk huis is niet begre- LUCAS BOLS AAN DE GROND. Het Nederlandse motorschip „Lucas Bols 2" is gisteravond om ongeveer 22 uur ter hoogte van» Breskens op de Plaat van Breskens aan de grond gelopen. Er bestaat geen direct ge vaar. Een vrolijke drukte heerste Zater dag in de speeltuin „Drievliet" te Rijswijk, waar de buitenopnamen zijn begonnen van de film „Wij gaan maar de speeltuin toe". Men hoopt het filmpje, dat negen minuten zal duren, met Pasen in roulatie te kun nen brengen en het ligt in de bedoe ling het in alle Nederlandse biosco pen te doen vertonen. Het geheel is een getrouwe weergave van de tekst van dit zo populaire radio- en gra in of oonplatensucces. MEISJE DOOR TREIN GEDOOD. Een zeventienjarige wielrijdster uit Geul, die met haar vriendin een fietstochtje maakte, is op de onbe waakte overweg tussen Bunde en Geulle door een electrische trein ge grepen en op slag gedood. Het meisje was de oudste uit een gezin van acht kinderen. REIZIGER DOODGEDRUKT TUSSEN TREIN EN PERRON. Zaterdag is op het station Roer mond de 62-jarige R. Balstra uit As sen» uit een nog rijdende trein gestapt. Hij raakte bekneld tussen de tree plank en het perron, met het gevolg, dat hij werd doodgedrukt. De heer Balstra was op weg naar Schimmen om bij de begrafenis van zijn schoonmoeder aanwezig te zijn. Door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse werd dit laatste con cert (van de serie groene kaarten) Zaterdagavond gegeven tot vreugd en voldoening van de vele toehoor ders. Om in de stijl te blijven van het le pianoconcert van Tschaïkow- sky, dat door Julius Katchen gespeeld zou worden, was als inleiding van het programma de „Polowetzer Dan sen uit de opera „Prins Igor" van Borodin gekozen. Deze dansen (waarbij eigenlijk een koor behoort) hebben Borodin voor altijd beroemd gemaakt. De persoonlijke Oosters- getinte, ietwat monotone muziek werd met veel élan door Flipse ge ïnterpreteerd, en vonden een warm onthaal. Orkest en dirigent zullen voldaan zijn over de waardering. Julius Katchen Amerikaan, met Russisch bloed in z'n aderen heeft een faumeuze vertolking gegeven van het le pianoconcert van Tschaï- kowsky. Al dadelijk wordt men aan gegrepen door het monumentale ka rakter van zijn spel. De geweldig ge passioneerde jonge kunstenaar is een virtuoos voor wie de meest verbijs terende moeilijkheden niet meer meespreken. De belevenpassages don deren over het klavier (naar onze smaak met wel wat kwistig pedaal- gebruik). De grootste gevoelsspannin- Modelvliegtuigbouwers bijeen op Valkenburg Om in de goede steming te komen en als inleiding op de reünie op het vliegveld Valkenburg van de Model vliegtuigbouwers uit de ndaste om geving werd Zaterdagavond in het K. L.M.-gebouw tc Den Haag een bij eenkomst gehouden, waarop tevens het 40-jarig bestaan van de Haagse Luchtvaartclub werd herdacht. Deze Haagse reünie werd geopend door dr. A. Plesman, directeur van de K.L.M. en tevens oud-lid van de Haagse afdeling. Na een historisch overzicht van de groei van de lucht- vaartclub en de verdere levensloop van de vereniging werd de film ver toond van de „Ilsy 1951" en de Fran se film ,La conquette de l'air". Zo was reeds de reünie op het vliegveld Valkenburg ingeleid van District 6. Aanwezig waren 3 clubs uit 's-Gra- venhage, de Leidse club en de club uit Wassenaar, terwijl als gast aan wezig was de Haarlemse Luchtvaart club. Deze reünie stond onder auspi ciën van de Kon. Ned. Ver. v. Lucht vaart. Om ongeveer 11 uur waren cir ca 80 man op het vliegveld aanwezig en vanwege het sublieme weer kon reünie in de buitenlucht plaats pen in het bedrag aan kapitaal, dat vjnden Onder het toeziende oog van men naar Ausuane mag overmaken. de talloze wachtposten van de Marine De Nedenandse ïegenng werkt een Luchtvaartdienst, kon er met allerlei financieringssysteem uit voor faim-soorten van zeitgebouwde vliegtui- lies, die niet in staat zijn zich „pre- j gen gevi0gen worden. Aanwezig was fabs te verschaffen. ook 1 straalimtormodel en nog wel De heer Haveman rei, dat slechts ae recordhouder ,an Nederland. Dit een klein deel van de Nederlandse toestel kan eer, snelheid ontwikkelen emigranten uit werkers in de land-van ongeveel. 1M km. per uur. Door en tuinbouw bestaat. De regering zou de wind en de heersen thermiek koer. kunnen trachten hierin verandering slen verschiUendc vliegtuigen in de te brengen indien uit zun besprekin- j richting Katwijk. Een vliegtuig keer- gen hier bl«kt dat Australië er aan de dan ook niet mecr op%y£ basis meer behoefte heeft. terug. Er werd geoefend in het vrij- i vliegen en met lijnbesturing. Vanzelf- STERFTE ONDER LAMMEREN EN j 'SJISShd»r I**™™?!!* SCHAPEN IN NOORDOOST- Sfugehouder o.a. teamraces. Doch het voornaamste doel van deze reünie was wel het uitwisselen van gedachten. De deelnemers hebben aan deze dag veel plezier beleefd en het verheugde de vereniging ten zeer ste, dat toestemming was verkregen om het vliegveld Valkenburg voor deze oefeningen *e gebruiken. Een POLDER. Nadat onlangs talloze wilde gan zen en hazen dood werden aangetrof fen in de Noordoostpolder, zijn thans onder de honderden schapen, die langs de dijk worden geweid, binnen enikele dagen veertig lammeren en vijf schapen gestorven. De veearts ander terrein, geschikt voor deze uit Emmeloord heeft de doodsoorzaak doeleinden is in de naaste omgeving nog niet kunnen vaststellen. I niet aanwezig. Maandag 17 Maart. We beginnen deze week met een onprettig bericht over de 48-jarige chef van V. en D., de heer J. H. K. uit Den Haag, die Zaterdagmorgen om elf uur in het pand aan de Aalmarkt met z'n hoofd tegen een openstaande deur liep, tengevolge waarvan hij een hersenschudding en een wond boven z'n linker oog opliep. De E.H.D. bracht hem naar het St. Elisabeth-zie- kenhuis. De Speeltuinvereniging „Wester kwartier" gaf Zaterdag een contact avond voor haar leden in het club huis. Voorzitter C. L. Lardee deelde in zijn openingswoord mede, dat bin nenkort tussen de nieuwbouw van het Haagwegkwartier plantsoenen wor- den aangelegd. Temeer omdat deze gen in alle varianten drukt hij plas- buurt arm is aan plantsoenen, vroeg tisch uit. De kwaliteiten van zijn hij de ouders alle mogelijke medewer- spel zijn grandioos. Naast deze over- king om de lieve jeugd te weerhou- weldigende grootheid boeit hij niet i den van baldadige vernieling. De to- w^g *n zÜn hoogstmuzikale ver- neelclub van het Zijlkwartier uit Lei- schilde en romantische tragiek; dan derdorp voerde het spel in drie be weer barst hij in felheid uit. Zyn tem- j drijven f(Ridder in de Kousenband" pi zijn ongeëvenaard. Staande is hjj succes door zijn toehoorders gehuldigd. 't( WDjonmnPdon „L, olf „,Q„ Orkest had de handen vol aan* zulk iTJL „Zr Jï een onstuimige solist, maar stond I oealarmeer<1 Y?or ee1} hem met volle toewijding tei zijde. brand ln de I lesmanJaan' AIdaar met Flipse heeft ons vergast op het in teressante en geestige werk van Benjamin Britten (waarbij hij al spe lende de toelichting gaf). „The young person's guide to the Orchesta". Bij zonder vindingrijk is deze muziek, waarin de componist kleur en moge lijkheden van het instrument of de instrumentengroep ten duidelijkste demonstreert en waarii. hij zijn be wondering voor Purcell uitspreekt. Aan 't slot een boeiende fuga waar in zich nogmaals het inleidingsthe ma van Purcell als cantus firmus stralend mengt. Hulde aan dirigent en orkest. De Piet-Hein rhapsodie van Dr Peter van Anrooy completeer de het gevarieerde programma. Het bekende Hollandse liedje ligt aan de compositie ten grondslag, dus zon der moeilijkheden kon men genieten van de opgewekte, knappe en gees tige muziek, (waartoe Johan Wage naar hem aanzette) welke met mees terschap geschreven is. Flipse in zijn gehele zijn als musicus, 't orkest zijn intenties inwilligend. De aanwezigen in de overvolle zaal hebben de dirigent en de artisten van het orkest met ovationeel entou- siasme gedankt. J. Kortmann. groot materiaal aangekomen, bleek het een keukenbrandje te zijn ge weest, dat door de bewoners reeds geblust was! Morgenavond worden de dames van het Kath. Vrouwengilde om kwart voor acht in het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel verwacht voor de laatste recollectie, die han delt over St Jozef. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is de etalageruit- van de winkel Hogewoerd 96 ingedrukt. Er wordt een luchtdrukpistool vermist. De po litie heeft de dader nog niet kunnen achterhalen. De voetbalvereniging „De Leidse Boys" heeft Zaterdagmiddag in Den Burcht gerecipieerd in verband met het 30-jarig bestaan. Onafgebroken stroomden deputaties van bonden en clubs, leden en oud-leden, voetbal vrienden en verdere belangstellenden de zaal binnen om met wensen en ge schenken hun sympathie met de Boys te betuigen. Voorzitter H Brouwer mocht na afloop terugzien op een re ceptie, die het bestuur lang in herin nering zal blijven, 's Avonds werd het feest voortgezet. De heer C. H. J. Hogervorst, voorzitter van de feest commissie, releveerde de afgelopen 30 jaar, huldigde de oprichters E. Velthuis en D. Hanno, oud-voorzitter N. Boom kreeg een bloemenmand, erelid Hanno een kistje sigaren en het lid T. Perfors, die in Utrecht ver pleegd wordt, een fruitmand. Met een non-stop-cabaret „Het rad van avon tuur" o.l.v. Harry Mayer werd het een genoeglijke avond. De Leidse Tuiniers en Bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbon den" vergadert a.s. Vrijdag om 8 u. ia café Aniba aan de Herenstraat, o.a. om te luisteren naar een cause rie over eenjarige zaad-bloemen door de heer H. de Pree. De heer J. La bord us, besteller le klasse aan het Postkantoor te Lei den, zal op 4 April a.s. zijn 40-ja-rig jubileum vieren. Onder auspiciën van de Propa- ganda-commissie voor de Vereniging van Oud-Verzetstrijders werd Zater dagnacht om 12 uur in het Luxor- theater de film „Het Ghetto van Warschau" vertoond. De opbrengst van deze voorstelling in het gratis beschikbaar gestelde theater, is be stemd voor de Sociale Commissie van deze vereniging. De Ned. Bond van Oudstrijders en Dragers van het Mobilisatiekruis, afd. Leiden en Omstreken, houdt a.s. Vrijdagavond om 8 uur een bijeen- j komst in de Jacobazaal van Den j Burcht, waar de kapitein van de Luchtstrijdkrachten Th. van Beek jr. j zal spreken over „Luchtverdediging". De Mqndaccordeonveren. „Cres- I cendo" heeft Zaterdag-avond in het St. Antonius Clubhuis een uitvoering gegeven. Na een welkomstwoord van voorzitter B. Vosselman opende het programma met de Cresocndo- mars, waarna de volgende nummers werden afgewisseld met enige aar dige schetsjes. STADSKOK. Gevestigd in de week van 10 tot 15 Maart: W. O. Albrecht, hulpmonteur, Noordeinde 2a; Wed. A. M. C. Wijers Banning, a. b. ..De Struyner" Schelpen kade t/o nr. 58; L. Bindels, wever, Morsweg 6a; G. Bos, Kaarsenmakerstr. 7; C. M. A. Vrouwenvelder—Burger, Bronkhorststr. 28; A. P. de Busschere, meubelmaker, Falckstr. 2; C. J. Paar- dekooperDuindam, Merelstr. 48; M. MeskersFreeke en fam., Maredijk 40; E. de Goede. med. analyste, W. Singel 35; M. J. E. T. van Gotum, verpleegster, W. Singel 8; A. de Haas, 1.1. gezinsver zorgster. Rapenburg 59; N. M. Hem- penius, Zoeterw. singel 18; H. J. Heij- nen, radiotechnicus, W. Rozenstr. 26; A. KoolhaasHoeksema, L. Couperus straat 10; M. E. H. Jongmans, Kam. On- nesln 53; J. C. Kagenaar en fam., sla- en fam., chemicus, Papengracht 5; M. C. Roosenbrand, timmerman, Nachtegaal laan 17; C. L. M. v. d. BergRuijten- beek, Maredijk 69; A. W. de Ruyter van Steveninck. Oude Singel 146; J. Sinteur, 1.1. verpleegster, Alexanderstr. 48; T. J. Smit, verpleegster, Mezenstr. 2: T. Smit, werkster a. b. woonsch. lig plaats Utr. Jaagpad t/o H. Rijndijk 110; C. Steffen, kantoorbed., Zoeterw. we'g 126; C. Tan, Mariënpoelstr. 21a; T. H. Tian, Roodenburgerstr. 10; O. Timmer, winkeljuffr.. v. d. Brandelerkade 27; S. Veenstra. verpleegster, Lammensch.weg 67; M. H. Verboog, huishoudster, Fruin- laan 1; W. J. Vink, huisknecht, R. en Schiekade 101; N. Vooijs en fam., fabr. arbeider, Lammensch.weg 175; J. W. J. Wiertz, administrateur, Plantsoen 29; Wed. G. VogelsIJsselt, Oude Vest gersknecht, Nic. Beetsstr. 35a; H. J. j D. Zilver, 1.1. gezinsverzorgster, Rapen- Kilsdonk en fam., chef boekhouder, de burg 59; C. P. Zijlstra, kantoorbedien- Streefkerkstr. 39; L. Kroon, 1.1, de, Roodenburgerstr. gezinsverzorgster. Rapenburg 59; KortekaasMenken, Floralaan 9; J. L. Schutevan der Meulen, Papengracht 5; C. de Meij en fam., wever. Wielma- kersteeg 13; G. Muizelaar, 1.1. gezins verzorgster, Rapenburg 59; A. J. Noord- sij en fam., Oude Singel 112; H. J. A. Oosterhuis en fam., analyst, da Costa- straat 12; Jonkheer H. J. Ortt, Schel penkade 36; H. J. Overduin, schrijver I K.M., Hogewoerd 150a; E. P. J. Pen seel, Driftstr. 73; S. Postmus, winkel bediende, de L. de Kanterstr. 28b; A. J. G. M. Riksen. Morsweg 6a; O. R. Rombouts, Kloksteeg 12; S. J. Roorda BINNENLAND. Mr. H. J. Knottenbelt, oud-lid van de Tweede, later van de Eerste Kamer, is op 78-jarige leeftijd over leden. De C.A.O. voor het slagersbe- drijf is thans verbindencf verklaard met terugwerkende kracht van 1 Ja nuari. De verbindend-verklaring is geldig tot en met 31 December van het volgend jaar. 23. Het was Humpo Hotsflots ech ter nog niet vergund, ongestoord zijn belangrijke boodschap aan de Graaf over te brengen. Toen hij juist een trap wilde bestijgen, waarvan hij vermoedde, dat «lie naar de vertrek ken van de Graaf zou leiden, klonk er een woeste schreeuw achter hem. „Wat nu weer?!!" zuchtte Humpo, die vond, dat het nu welletjes was met de avonturen. „Ik heb geen mo ment rust vannacht. Had 3c maar nooit dat gekke schilderij van die ruïnes gemaakt! Dan zat ik nu rus tig in mijn atelier en las mijn boek uit....?? Maar dat was nu eenmaal niet zo. De schreeuw was geuit door Ridder Karei van Krappensteyn, die met een getrokken zwaard op Hum po Hotsflots toe kwam gerend en erg boos keek. „Oei, oei! Hij heeft een sabel!" snotterde Humpo, „dat kost me mijn hoofd, ale ik niet oppas!" Vertrokken in de week van 10 t/m 14 Maart: P. C. l'Ami en fam., Marnix- straat 39. Oegstgeest, Rijnzichtweg 102; L. W. Bakhuizen van den Brink. Ra penburg 40. Rhoon. Kerkln 2; M. C. Berkhout, v. Ledenberchstr. 4, Bodegra ven, Burgem. le Coultrestr. 13; J. de Boer. Cobetstr. 12, Leeuwarderadeel, Cornjum 81; J. V. van Bremen, v. Bem- melenstr. 19, Bloemendaal. Koepellaan 4a; G. P. den Broeder, W. Singel 96, Rotterdam, v. d. Werffstr. 27b; M. A. P. van den Broek, J. Catsln 16, Rotterdam, Westzeedijk 126b; P. Bijvoet, Nachte- gaalln 15, 's-Gravenhage, Kruisbesln 46a; G. J. Engels, Noordeinde 2a, Arn hem, Statenln 105; P. Feitkamp a/b L. 1049 „Doekoewringin", Morskade, Ca nada; J. G. Gouwentak, Oosterstr. 10a, Den Helder. Buitenhaven 5; M. E. Groe- newegen. Oude Rijn 94a, Amsterdam, Sarphatiepark 47; J. de Groot. Room- burgerweg 20. Den Helder. Billitonstr. 30; H. J. van Haarlem. Haven 46, Oegst geest, de Kempenaerstr. 101; J. Hei mans, Buitenrustslr. 13. Breda, Ginne- kenweg 354; H. C. Hoo^enboom, Hooi gracht 11/29, Doesburg, Koepoortstr. 16; L. A. Knetsch. Stieltjesstr. 29, Brand wijk, Gijbelandsedijk 53; P. de Koning, Doezastr. 34, Rotterdam, Putscheln 223d; M, Koornneef, Rapenburg 59, Delft, Ruys de Berenbroukstr. 20; J. M. Th. van Koppen, Herengracht 10. Delft, Oranjeplantage 45; L. S. van Leeuwen en fam., Vondelln 10, Haarlemmermeer, Ewijkstr. 6; J. Merkus, Meidoornstr. 35, Rotterdam, Stampioenstr. 2b; K. Na- ber en fam., Garenmarkt 3, Vlaardin- gen. Gedempte Biersloot 28b; P. Neu teboom. Langestr. 14, Katwijk. Vinke- weg 9; T. Niekerk, W. Singel 30. Bloe mendaal. Westerln 41; W. Niekerk, W. Singel 30, Bloemendaal. Westerln 41; A. C. Nieuwenhuijse, Boerhaaveln 27, Zutphen. Brugstr. 39; A. C. van Weeren- v. Onselen, Koninginneln 34. Alphen a. d. Rijn, a/b „Marion", ligpl. Steekter- weg bij nr. 57; C. Penceel en fam., Middelweg 24, Frankrijk; J. G. van Put ten, Timorstr. 42>, Den Helder, Buiten haven 5; F. M. Ribot en fam., W. de Zwijger ln 101. 's-Gravenhage, Isingstr. 51; B. J. M. Rippe, Breestr. 106, Nijme gen, Groesbeekseweg 320; B. W. Rot teveel, Rijnsb.weg 189, Voorschoten, W. do Zwjjgerln 40; S. D. Saarloos, Const. Kuygensln 43, Eibergen C 101; Jonkh. W. H. de Savornin Lohman. Pieters kerkhof 4, Velsen, Vinkenbaan 25: M. Spijker. Rapenburg 59, Hensbroek, A 28: S. L. Steenvoorden en fam., a/b „Waterlelie" ligpl. Haarl.trekvaart. Kat wijk. a/b woonschip Pr. Hendrikkanaal- Weth. Meerburgkade; P. C. Quast Storm, Bakh. Rozeboomstr. 7. 's-Gra- venhage, J. v. Riebeekstr. 22; A. M. Sü- ben, Waardgracht 26, Duitsland; J. F. VAN EGMOND HEROPENDE MET MODESHOW. Van Esmond's modebedrijven (bont werken en maatkleding) opende Za terdagmiddag een geheel vernieuwd pand Breestraat 173. De winkel werd n.l. gedeeltelijk uitgebroken en ver groot, de paskamers werden ver fijnd »en het geheel r/eïd op moderne leest aangekleed. Er waren dan ook een kleine 200 belangstellenden, die niet alleen de heer Van Egmond de hand kwamen drukken, maar ook nieuwsgierig wa ren naar de deux-pièces, trois-pièces en mantelpakken, die twee manne quins de bezoekers lieten zien. Het getoonde bewees vakmanschap en goede smaak. Een kleine 70 bloemstukken ver hoogden de feestelijke sfeer. Officiële belangstelling was er van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Bontbe drijven en de Kledingbedrijven. Nieuwe aanwinsten Li- Ontwikkelingslectuur: Biot: chaam en ziel; Boeke: Economie van Indonesië; Clarenbeekvan Klave ren: Moeder en kind; Flens: Ervarin gen van een bridgende dame; Kuy- laars: Werk en leven van de indus triële loonarbeider, als object van een sociale onder nemingspolitiek; Musmano: Finale; Nes en Scheffer: Wat houd ik in mijn tropisch aqua rium? Perquin: Voordrachtskunst; Scheerlinck: Vijanden der tuinbouw- gewassenen hun bestrijding; Ten- deloo: De techniek van het vereni- geingsleven; Timmermans: Mijn va der; Trotzky: Stalin; Wertheim: Het rassenprobleem; Winters: Principe en toepassingen van radar; Wood- worth: Psychologie; Bender: Lief de tot de naaste; Greeve: Staties; Groenewoud; Leken reizen naar God; v. d. "Linde en Thijssen: Ge loofsinhoud en geloofsbeleving; Mal tha: Het nieuwe Maria-dogma; Waesberghe: De zin van de arbeid, i Nederlandse romans: Aerde: Nood dorp; Ceuleers: Juffrouw Cabbus; Drager: Het hoofd van Johannes; Hulzen: De kaper van Nantes; v. Riesen: „Dokterom"; VisserRoo sendaal: De enkele daad. Vertaalde romans: Been Nygaard: Het blinde noodlot; Buck: Kinderen van de dageraad; Keiler: Mijnheer Hubertus; Marquand: Het leven geeft niets terug, Dl. 1 en 2; Miln: Rijst; Morier: Had ja Baba uit Ispa han; Stewart: Brand. Franse romans: Cavrol: Le noire; Queffélec: Un recteur de l'ile de Sein. Engelse romans: KpyeSmith: Green apple harvest; O'Brien: The last of summer: idem: Pray for the wanderer; Woolf: The waver. den Tonkelaar, Buitenruststr. 3. De Bilt U Steenen Carrier 10; J. H. Wagenaar. W. Singel 96. Apeldoorn. Kapelstr. 7; A. F. van Weeren, Langebrug 65, Al- phen a. d. Rijn, a/b „Marion" ligpl. Steekterweg bij no. 57; A. G. Welagen, Botermarkt 26, Beverwijk, Noorder- weg 48; H. G. Wildschut en fam., a/b Wachtschip Mareslngel t/o no. 18, Am sterdam, a/b Wachtschip a. 't Nw Meer; J. van Wijngaarden, Roodenb.str. 51, Dordrecht, Korte Scheidingsweg 19; L. Zwart en fam., Herensingel 2, Oegst geest, Haarl.trekvaart 19a. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrikus Hugo Bernar- dus, z. van G. Kuiters en F. Ver beek; Eddy Wilhelmus Gerardus, z. van G. H. J. Rogaar en M. W. Th Schroder: Hendrika Huberdina, d. van J. Verhoogt en H. A. van Vliet, Willem, z. van L. van der Meij en A. van Rijn; Carel Marie, z. van C M. Fredriksz en E. M. Lagarde.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2