Mossadeq kan z'n olie niet kwijt De ondergang van het dorpje Tignes De jongste Russische voorstellen Med&iCandó ccvaiion aaat CUnetaka Olie-onderhandelingsn met Perzië mislukt Gerechtshof velde anti-nazi vonnis Slaviettje £ett aaieifaat itt de keuken Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 17 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12538 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm, en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Laatste waarschuwing Zaterdag hebben de bewoners van het Franse bergdorpje Tignes een voorproefje gehad van wat er ge beuren gaat als het dal onder wa ter wordt gezet. In de vroege morgen had men n.l. de sluizen in de stuw dam gesloten om „te kijken of alles goed werkte". Het water steeg daar door langzaam in het dal. De bewo ners bleven echter koppig en ver trokken niet. Zelfs hebben zij Zon dag nog een nieuwe burgemeester gekozen. Toen het water vlak buiten de dam een hoogte van twee meter had bereikt werden de sluizen weer geopend en zakte het water weg. Een laatste waarschuwing voor de koppige bergbewoners. Men begint te geloven, dat het de mensen die weigeren het dorp te ver laten, alleen maar te doen is om nog grotere schadevergoeding. Tot dus verre heeft de Franse regering bijna tien millioen gulden besteed aan schadeloosstellingen. Het bedrag dat de mensen die geëvacueerd Zijn, heb ben ontvangen was buitengewoon hoog. Het lijkt er erg op dat de kop pige boeren die „hun dorp trouw willen blijven", alleen maar wach ten op een nog voordeliger bod van de regering. „Het spijt mij wel", zeide minister Louvel vorige week in een aandach tig toehorend parlement, „maar de ontruiming kan niet worden uitge steld. Een plotselinge stijging van de Isère zou mensenlevens kunnen kos ten. Dat risico wil ik niet nemen". Het dooiwater doet ^ie rivier de Isère dagelijks wassen. Wel kan het nog een dag of twaalf duren voor het water de huizen van Tignes be gint te verzwelgen, maar een plot selinge periode van warmte zou de sneeuw in de bergen zo snel kunnen doen smelten, dat de vallei een gi gantische draaikolk werd. Onder dwang Hedenmorgen werden in Tignes de laatste voorbereidingen getroffen voor het sluiten van alle sluisdeuren in de nieuwe stuwdam. In het ge doemde dorpje zijn 150 wachtposten uitgezet. De prefect van het depar tement Savoye heeft een beroep gedaan op de laatste 70 inwoners, die zijn achtergebleven, om hun hui zen, die binnen twee maanden ge- Toch vooruitgang te Panmoenjon? heel onder water zullen staan, te ontruimen. Vrachtauto's zijn ter be schikking gesteld om de eigendom men van de bewoners in veiligheid te brengen. Maandagmorgen vroeg is een bull dozer begonnen met sneeuwruimen op de weg, die naar het kleine dorpskerkhof leidt. Uit Parijs is een speciale ploeg grafdelvers overgeko men om de kisten over te brengen naar een ander dorp. Verleden week hebben verontwaardigde inwoners van Tignes voorkomen, dat de bull dozer het kerkhof bereikte, doch vandaag werden vier politiemannen gereed gehouden om herhaling van het gebeurde van verleden week te voorkomen. Ook voor het raadhuis van Tignes stond politie op wacht, terwijl het archief, dat naar het nabijgelegen Brevières zal worden vervoerd, naar buiten werd gebradht. ACHTTIEN DODEN DOOR EXPLOSIE IN DE HARZ De Westberlijnse krant „Telegraf" meldt, dat j.l. Woensdag 18 Oost- Duitse arbeiders het leven hebben verloren bij een explosie in de Rü- beland-kalksteengroeve in het Harz- gèbergte. Ongeveer 50 personen wer den gearresteerd op verdenking van sabotage. Door de explosie werd een der wanden van de groeve over een afstand van honderd meter opgebla zen. Een aantal arbeiders werd er onder bedolven. AANSLAG IN SAIGON Naar de politie Maandag heeft me degedeeld, zijn Zaterdag twee hand granaten geworpen in een menigte havenarbeiders in de Chinese wijk van Saigon. Twee Vietnamezen, één van hen een meisje van twaalf jaar, kwamen om het leven; dertien Vietnamezen en acht Fransen werden gewond. De havenarbeiders vierden het feest van de godin van het water en baden voor de veiligheid van haven arbeiders in jonken, toen de grana ten geworpen werden. PARIJS TEGEN NIEUWE WEHRMACHT Frankrijk kan de passage in de laatste Russische nota, welke spreekt van een nationaal leger voor een opnieuw verenigd Duitsland, niet aanvaarden. Dat heeft Maurice Schumann, de Franse staatssecretaris voor buitenlandse zaken, gisteren duidelijk gemaakt in een rede te Grenoble. Terwille van Moskou herhalen wij, aldus Schumann, wat wij in September te Washington verklaarden: een Europese gemeenschap, waarvan het defensieve karakter alleen al door haar structuur wordt gegarandeerd: Ja; een Wehrmacht: Neen. BONN WIL OVERWEGEN De Westduitse regering is bereid het laatste Russische voorstel om de eenheid van Duitsland te herstellen en een geallieerde conferentie te be leggen teneinde tot een Duits vre desverdrag te komen, ernstig te overwegen en blijkt dus te zijn te ruggekomen van haar eerder geuite eordeel: de Russische nota biedt niets nieuws. Deze opmerkelijke wij ziging in de houding van Bonn bleek gisteren uit twee redevoeringen, door Westduitse ministers gehou den, die zeer de aandacht hebben getrokken. De Russische nota, die het herstel De ongeregeldheden in Zuid-Afrika Zaterdagavondis het in het Zuid- Afrikaanse stadje Newclare bij Jo- j van een democratisch Duitsland be pleit als voorbereidende stap tot een vredesverdrag, werd echter tot de Westelijke geallieerden gericht en die achten de voorstellen vooralsnog onaanvaardbaar. Kanselier Adenauer Kanselier dr. Adenauer heeft gis teren op een partijvergadering in Westfalen gezegd: De laatste Russische nota, waarin besprekingen tussen de vier mo gendheden over een vredesverdrag met Duitsland werden voorgesteld, duidt op een zekere vooruitgang. Ik ben er vast van overtuigd en de Russische nota bevestigd die-overtui ging dat, indien wij zo voortgaan, het ogenblik niet meer ver af is, waarop de Sovjet-Unie zal verkla ren gereed te zijn voor redelijke be sprekingen. Minister Kaiser Jacob Kaiser, minister voor zaken Het kleine carillon, dat H. M. de Koningin tijdens Haar bezoek aan Verenigde Staten aan President Truman namens het Nederlandse Volk zal aanbieden, als model voor het grote carillon, dat Nederland a?,s dank voor de ontvangen steun aan de Verenigde Staten aanbiedt, is in Baltimore aan gekomen. Hier staan de zes klokken van het kleine carillon, uitgepakt door de arbeiders van de havenloods. Zij zijn geadresseerd aan de Nederlandse Ambassade te Washington, aan welk adres ze intussen zijn doorgezonden. hannesburg wederom tot een botsing ,.ja5®P f *?or zaKe" gekomen tussen politie en leden van ^.e. geheel Duitsland betreffen, sprak Hoewel men nauwelijks meer kan geloven, dat het de Noordkoreanen en Chinezen werkelijk te doen is om i tie-agent gewond, een wapenstilstand, hebben officie- T'A Rasutos. Kn ren van de geallieerde delegatie te Panmoenjon Zondag naar hun chef in Tokio geseind, dat men „de groot ste vorderingen had gemaakt sinds twee maanden". gekomen tussen politie en leden van een Basutogroep. Vorige week kwa men elf inheemsen om het leven en werden vier inheemsen en één poli- Die optimistische uitlating houdt geenszins in, dat er plotseling min der problemen zouden zijn. Er is nog geen overeenstemming in zicht over een paar zeer belangrijke pun ten, zoals bij voorbeeld het toelaten van Rusland als neutrale waarne mer. Dat er gisteren inderdaad vorde ringen konden worden gerappor teerd, kwam doordat de verbonde nen op drie punten concessies heb ben gedaan en de roden, in ruil, op twee punten. De roden hebben een protest in gediend tegen de schietpartij op het eiland Koje, waar de bewakings troepen het vuur hebben moeten openen op opstandige Noordkoreaan- se gevangenen die er geïnterneerd zijn. Twaalf zijn er doodgeschoten en 27 gewond. zich uit in dezelfde geest. In een radiorede zei hy, dat West—Duits land de Russische nota „ernstig en zonder vooroordeel" zou bestuderen zelfs al waren de eerder gedane Russische voorstellen „een gemalie- de vuist in een fluwelen handschoen" gebleken. Lievergeen exploitatie dan een „imperialistische'' De onderhandelingen die gedurende de laatste weken gevoerd zijn tussen Perzië en de Wereldfbank over hervatting der olieproductie zijn mislukt. Men heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over de drie voornaam ste geschilpunten: de prijs van de ohic, de samenstelling van de directie der raffinaderij en de tewerkstelling van de Britse technici. De missie is nu be<zig haar koffers te pakken om Dinsdag of Woensdag naar Amerika terug te keren. OOK AMERIKANEN ERUIT. Het Duitse persbureau DPA heeft Zondag van officiële Perzische zijde vernomen, dat Mossadeq het in April aflopende verdrag met Amerika over de Amerikaanse militaire missie in Perzië, niet wil verlengen. De leden van de missie treden op als adviseurs en instructeurs bij leger en gendar merie. Het verdrag bepaalt, dat „Het Perzische verzet tegen impe- slechts Amerikanen als raadgevers rialistische exploitatie", zo zeide en instruceeurs in Perzië werkzaam VERGEET ZE MAAR! En een van Perzië's voornaamste olie-onderhandelaars, dr. Ali Sjaye- gan, raadde het Perzische volk gis- I teravond via de radio aan, zijn olie- bronnen maar te vergeten en zijn j economische problemen op andere .vijze op te lossen. Permanente Scandinavische Raad De Scandinavische ministers van buitenlandse zaken hebben Zondag op een bijeenkomst te Kopenhagen besloten de bewegingsvrijheid van de Oost-Europese diplomaten in hun landen, althans voor het ogen blik, niet te beperken. Zij waren overeengekomen, aldus een officiële mededeling, in deze ^aak gemeenschappelijke besluiten te nemen. Zij besloten voorts een permanen te Scandinavische raad te vormen, die kwesties van gemeenschappelijk belang zal behandelen. Hij zal be staan uit 16 afgevaardigden van elk der parlementen van Denemarken, Zweden en Noorwegen en vijf van IJsland. De regeringen zullen wor den vertegenwoordigd door minis ters zonder stemrecht. JODENVERVOLGER VEROORDEELD Een Duitse rechtbank te Neuren berg heeft vandaag Franz Radema- cher, een functionaris van het vroe gere Duitse ministerie van buiten landse zaken, die belast was met Joodse zaken, veroordeeld tot drie jaar en vijf maanden wegens oorlogs misdaden. De openbare aanklager had levenslange gevangenisstraf ge- eist. Tijdens het proces heeft Radc- macher herhaaldelijk ontkend, van massa-terechtstellingen van Joden geweten te hebben. Later gaf hij toe tenminste kennis gedragen te hebben van de terechtstelling van 1500 Joden in Belgrado in 1941. Wegens medeplichtigheid aan deze massa moord is hij veroordeeld. Rademadher werd ook verantwoor delijk gesteld voor het overbrengen van tenminste 108.000 Joden uit Frankrijk, Nederland en België naar het concentratiekamp Auschwitz. Hiervan werd hij evenwel vrijge sproken. DE KOFFIE-SMOKKELARIJ. Voor de rechtbank te Aken staan dezer dagen niet minder dan 55 grens streekbewoners, afkomstig uit Esch- weiler, Stolberg en Weisweiler bij Aken, terecht. Zij worden er van ver dacht, dat zij op een zestigtal smok- keltochten in totaal 15.000 kg. koffie clandestien hebben ingevoerd. Men verwacht, dat het proces minstens drie dagen zal duren. De Basuto's, bijgenaamd de „Rus sen", die volgens de plaatsvervan gende politiecommissaris van Wit- watersrand, kolonel J. C. Kriek, „zeer gevaarlijke" wapens droegen, j trokken op n2ar de spoorlijn, diei i hen van de politic scheidt Aan het, (JporelUk Ifl GOUdmiin bevel om zich terug te trekken ga-J ven zij geen gehoor en een gevecht j ontstond. Later keerden zij naar hun ^en vreest, dat Zondagavond eigen terrein terug. twintig personen zyn omgekomen bij een ongeluk in een goudmijn te DE Z.G. BACTERIOLOGISCHE j odendaalsrust in de Oranje-Vrij- staat. OORLOG Zaterdag is een Chinese commis- j jjet ongeluk zou zijn veroorzaakt, sie van onderzoek naar „het gebruik doordat in een zojuist voltooide van bacteriologische wapens door schacht, op grote diepte een 1,5 me de Amerikaanse aanvallers" uit Pe king naar Korea vertrokken Aan het hoofd van de commissie staat de voorzitter van het Chinese Roode Kruis Li Teh Tsjoean. Volgens radio-Peking bevatten Pekinese dagbladen foto's van met bacillen en insecten gevulde bus sen, „die Amerikaanse vliegtuigen boven Chinees gebied hebben uitge worpen". Een officier van politie, als getuige gehoord voor de Egyptische krijgsraad bij de behandeling van de zaak tegen een aantal vermoedelijke hoofdschul digen aan de onlusten, welke op 26 Januari in Cairo hebben plaats gehad, wijst naar een van de verdachten in de „kooi" in de rechtszaal. Tot dusver zijn vijf Egyptenaren veroordeeld tot straffen van acht tot twaalf jaar dwangarbeid voor hun aandeel in de onlusten. De openbare aanklager ver klaarde. dat er een samenzwering was om de hoofdstad te doen afbranden. De beschuldigden vielen het land in de rug aan: zij handelden als beesten, en trachtten een opstand te doen uitbreken onder het voorwendsel van vaderlandsliefde. Ongeveer acht honderd personen, die na de onlusten in arrest werden gesteld, wachten op berechting. Sjayegan. zal andere landen in het Midden-Oosten er toe brengen, hun strijd voor vrijheid en onafhanke lijkheid tegen de Britten te verscher pen". De terugkeer van de Britten naar Abadan zou „niet te voorspellen nadelige consequenties hebben". En het aanvaarden van het volledig ge zag der Wereldbank over de olie exploitatie zou in strijd zijn geweest met de Perzische naastingswet. Aanvaarding van deze eis van de Bank zou hebben betekend.dat een recht, van de „vroegere oliemaat schappij" (de Anglo-Iranian) werd ingewilligd. Over de prijs van de olie merkte dr. Sjayegan op, dat Perzië de Bank op de ruwe olie een korting had aan geboden van twintig procent van de prijs in de Perzische Golf en op een ter dik plafond inzakte, waarna een geraffineerde olie een korting van steenmassa naar beneden «wam vijfentwintig procent, gebaseerd op Gevreesd wordt, dat drie blanken dè wereldstandaardprijs. Maar de en een zestigtal inheemsen zyn be- Bank had niet dan 33 ]/3 dolven. procent korting verlangd. Om al de- Reddingsploegen zijn aan het werk ze redenen zijn de besprekingen mis- om de slachtoffers te bereiken. lukt. REMER KREEG DRIE MAANDEN Generaal-majoor Ernst Remer is door een Duits gerechtshof te Brunswijk tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens belediging van Duit sers, die 20 Juli 1944 een aanslag op het leven van Hitier beraamden. Remer had hen „door het buitenland betaalde verraders" genoemd. Deze uitspraak is vooral daarom van belang, omdat thans voor de eerste keer een West- Duitse rechtbank, gelijk uit de uitspraak blijkt, de samenzweerders van de twintigste Jüli helden en het nationaal-socialisme onwettig heeft genoemd. de 20ste Juli, de rechtvaardiging van de eedsbreuk, een verhoogde belang stelling gekregen. De openbare aanklager, zelf eens Het vonnis wordt in Bonn alge meen opgevat als een gerechtelijke rehabilitatie van de Duitse verzets lieden. Zulk een rehabilitatie werd meer en meer nodig geacht, daar de poli tieke demonstraties van Bonn jegens de verzetsstrijders nog steeds hun uitwerking op grote delen van het Duitse volk hadden gemist. Verleden jaar zomer heeft de regering- Adenauer een geste gedaan om de algemene lauwheid van de bevolking tegenover de verzetsgroep van Stauf- fenberg c.s. te doorbreken en de aan slag als een nationale daad voor te stellen. Dat zulk een demonstratie zes jaren na het einde van de oorlog nog nodig was, is voornamelijk te wijten aan het streven in de soldaten- bonden om het gestand doen .van de eed aan Hitier door de militairen te rechtvaardigen. Daardoor heeft het probleem van. rpchtstaat was en derhalve in strijd met de moraal. Hoogverraad plegen tégen zulk een staat was volgens de aanklager niet eens mogelijk. De ver zetslieden hadden volgens de aan klager geen eed gebroken, omdat sol daten en ambtenaren de eed op Hitier hadden afgelegd zonder dat tevoren hun eed op de grondwet van Weimar was opgeheven". De Katholieke professor Angermair uit Freising getuigde: „Voor de Ka tholieken bestaat geen eed, die ver plicht tot een absolute gehoorzaam heid aan een enkele mens". Overi gens had ook Hitier zijn eed gebro ken door tegen het welzijn van het volk te handelen. kunnen zijn. Maar Mossadeq be schouwt dit als een inbreuk op de Perzische souvereiniteit. COMPLOT TEGEN MOSSADEQ. Gister vernam het Perzische volk ook, hoe de politie door het afluiste ren van een telefoongesprek er ach ter is gekomen, dat de fanatieke Mo hammedaanse Fedayan-secte had be sloten vóór het Perzische Nieuwjaar (20 Maart) premier Mossadeq, de minister van Staat Amir Alai en het hoofd der politie, generaal Coepal, te vermoorden. Het lid, dat het telefoongesprek voerde, bleek een timmermansleer ling te zijn. Hij is gearresteerd en heeft bekend. Er zijn nu bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen ter bescherming van premier Mossadeq, Koningin naar Oranje? Het Parijsc dagblad „France Soir" meldde Zaterdag, dat H.M. Koningin Juliana in Juli een bezoek hoopt te brengen aan de stad Orange, het voormalige Prinsdom van ons Vorstenhuis. Een belangrijke datum, zowel voor dc geschiedenis van dat oude Prins dom als voor die van Nederland was het jaar 1544. Toen namelijk sneu velde René, de kinderloze zoon van graaf Hendrik vara Nassau en prin ses Claudia van Oranje. Prinsdom, titel, wapenspreuk en dc kleur van oranje gihgen over op dc neef van Rcné, onze Willem dc Zwijger. Het enige, dat de waarheid vreest, is verborgen te blijven. Hebt U ooit een ooievaar in een keuken lever zien zitten eten? Dat gebeurt in een dorpje in Zuid Jutland, in Denemarken. Het begon in de afgelopen herfst. Op zekere dag, juist voordat de ooievaars hun trek naar Egypte be gonnen, stootte een ooievaars-familie een zwak ooievaarsjong uit het nest. Zijn familie achtte het jonge dier niet sterk genoeg om de lange reis naar het Zuiden te kunnen maken. De jonge ooievaar kwam terecht in de tuin van een kapper. De vrouw en de dochter van laatstgenoemde trokken zich het lot van de vogel aan. Zij voedden en verzorgden dc jonge ooievaar, die flink groeide en het „huis dier" en lieveling werd niet alleen in het gezin van de kapper, doch van het gehele dorp. De ooievaar is de speelkameraad van de dochter envan de hond van de kapper. Soms vliegt de vogel uit, maar steeds komt hij terug in het nest: de woning van de kapper. In de keuken van de kapper: de vrouw van de kapper ziet toe hoe haar man de ooievaar voedt met lever.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1