S)e CckideSoii^aitt ■11111111 De U N O-commissie bespreekt ontwapenings-probleem IS ER EEN „WATERDICHT" CONTROLE-SYSTEEM Eerst tellen en dan verminderen De ondergang van Tignes nabij Atoomkanon Wat is Korea De klucht van Panmoendjon Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 15 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12537 HCiPr D€ BISSCHOP j Sr KtKMtN oaiwe/v/ 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 RUSSISCHE ZEEPBEL nrOEN WIJ DEZER DAGEN de nota bespraken, welke Moskou aan het Westen heeft gericht inzake een vre desverdrag met Duitsland, hebben wij de daarin vervatte voorstellen een vette kluif genoemd, welke de Duit sers werd voorgehouden. Bij nadere bestudering van de Russische voor stellen blijkt maar al te duidelijk, hoe vet en hoe begeerlijk die kluif er voor de Duitsers moet uitzien. Want alle heerlijkheden, welke de Duitsers maar kunnen verlangen, worden hun voorgetoverd. Zij zullen vooreerst hun souvereiniteit terug krijgen (hetgeen overigens een vrij natuurlijk gevolg is van ieder vredes verdrag) maar vervolgens ook de her eniging verkrijgen van de twee ge scheiden delen van het voormalige Reich. Binnenshuis zullen vrijheid en democratie hoogtij vieren en in hun betrekkingen met het buitenland wordt hun een neutraliteit gegaran deerd als Zwitserland en Zweden be zitten. Zelfs zullen de Duitsers een hoewel beperkt eigen legertje er op na mogen houden; niet 0 zo'n onderdeel van een Euro pees leger, waarmede het Westen hen wil afschepen, maar een bloed eigen nationaal leger. Dat alles zal ik u geven, zegt Mos kou, als gij neder valt en het Westen afzweert. Het water moet de Duitsers wel in de mond lopen bij het aanhoren van al die heerlijkheden. En inderdaad zijn er genoeg Duitsers, die er glans rijk intippelen. De socialisten hebben de Russische voorstellen al ..verleide lijk" genoemd en de stelling verkon digd, dat zulk een neutraal Duits land een „deugdelijke grendel" zou kunnen schuiven tussen de twee gro te wereldrivalen. Zij vergeten daar bij, dat deze grendel al een heel slap grendeltje zou zijn, dat door een on scrupuleuze indringer heel gemakke lijk weggeschoven zou kunnen wor den. Anderen zien in de Russische voorstellen een aanwijzing, dat Mos kou wil breken met, zijn expansie politiek en de koude oorlog dóór zelf beperking wil beëindigen; zij geloven aan een bekering van het Kremlin. Naast deze politieke naïvelingen zijn er ook Duitsers die belangstel ling voor de Russische voorstellen voorwenden, niet alsof zij er in zou den geloven, maar met de bedoeling om 't concurrerende Westen zoveel mogelijk concessies af te pingelen. Een kwestie van koopmanschap. IS ECHTER OOK een grote stro- ming, die van de Russen eerst een bewijs van eerlijkheid verlangt en dat ziet in de wijze, waarop Moskou eventueel zal meewerken aan de com missie van de Ver. Naties, welke een onderzoek wil instellen naar de mo gelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Deze commissie de commissie-Kohnstamm begint a.s. Maandag haar werk en bereidt dus datgene voor, wat de Russen voorstelden: n.l. vrije en democrati sche verkiezingen voor een herenigd Duitsland. Hier hebben de Russen dus gelegenheid om te tonen, dat het hun ernst is met hun voorstellen. De Oost- ~0~~ring heeft reeds te kennen gegeven dat zij met deze commissie niet wil samenwerken Dat deed zij naiuurlijk op bevel van Moskou; zal JVj.osk.uu ue uostduitse volksdemocra- nu in hun hemd laten staan? Wij zullen het verloop van zaken met be langstelling gadeslaan. INTUSSEN is het wel te begrijpen dat het Westen de Russische voor stellen moeilijk zo maar af kan wij zen. „Een eenvoudige afwijzing zou niemand bij ons begrijpen", schrijft de Frankfurter Allgemeine Zeitung en alleen reeds daarom kan men niet anders doen dan zuchtend zich scharen rondom de conferentie-tafel en zonder enige hoop op succes weer eens beginnen mei praten. De rode heren schenen er een duivels genoe gen in te vinden om het Westen ooor te zagen op eindeloze conferen ties a la Panmoendjon. Moet't schouw spel, dat het Rose Paleis te Parijs verleden jaar vertoond heeft, op nieuw opgevoerd worden? Wij vre zen van wel. Er is stof genoeg om heerlijk over te redetwisten. Al was het alleen maar over de betekenis van het woordje „democratisch" of van „vredelievende economie", welke termen in het Russische ontwerp van een vredesverdrag met Duitsland voorkomen. Het nu wel aan ieder duidelijk, dat het Kremlin daar iets anders onder verstaat dan het Wes ten; vandaar dat men nooit uitge praat raakt, omdat men langs elkaar heen praat. Maar hoezeer het Westen ook mag inzien, dat elk gesprek hopeloos is, toch kan het moeiHjk een nadere be spreking over de Russische voorstel len afwijzen omdat zo'n botte weige ring onmiddellijk koren op de molen van de rode propagai da zou zijn. Men zal door de zure appel moeten heen- bijten en de wereld duidelijk moeten maken, dat het niet de onwil van het Westen is, welke een verbetering van de wereldsituatie in de weg staat. Het is werkelijk niet de schuld van het Westen, dat Duitsland zeven jaren na het einde van de oorlog nog altijd geen vredesverdrag heeft en het zal evenmin de schuid van het Westen zijn als ook deze laatste schoonschij nende Russische zeepbel uiteen spat. r\E NIEUWE UNO-ONTWAPENINGSCOMMISSIE, die is samengesteld uit de elf leden van de Veiligheidsraad plus Canada en de uiteenlopende inzichten van Oost en West op het gebied der atoom- en „gewone" bewa pening moet trachten te verzoenen, is gisteren voor de eerste maal te New York bijeengekomen. En al direct kwam de Amerikaanse afgevaardigde Cohen met een plan voor een wapentelling over de gehele wereld en een „waterdicht" systeem om de door de naties verstrekte gegevens op hun juistheid te onderzoeken. Doch in tegenstelling tot de Amerikaanse opvat ting, dat inlichtingen over de bewapening moeten voorafgaan aan de ont wapening zelf, kwam de Russische afgevaardigde Malik met het (oude) Russische standpunt, dat eerst de ontwapening aan de orde gesteld moet worden. VTJF PUNTEN. De commissie, die vóór 1 Juni een rapport gereed moet hebben, maakte terstond een begin met de bestude ring van het Amerikaanse voorstel, dat de volgende vijf punten omvat: 1. Een „voortdurende en steeds verder voortschrijdende" bekend making van alle strijdkrachten en haar uitrusting. Zulks onder inter nationaal toezicht om de verstrekte gegevens op hun juistheid te onder zoeken. VICIEUZE CIRKEL. In zijn toelichting op het voorstel zei de Amerikaanse afgevaardigde, Cohen, nog: „De angst der volken heeft de wapens doen vermenigvul digen en deze toegenomen bewa pening heeft, op haar beurt, de vrees weer aangewakkerd. Alle volken der wereld hebben nu hun hoop op de commissie gevestigd, in de verwach- om een reusachtige verantwoordelijk heid en wij mogen niet falen." Ten slotte deed hij een beroep op alle landen ter wereld om construc tieve denkbeelden naar voren te brengen. „Alle denkbeelden kunnen met het Amerikaanse plan in verband gebracht en bestudeerd worden", zei hij. DE „BACTERIE-OORLOG" Doch desondanks kwam de Russi sche afgevaardigde Malik even later met de beschuldiging, dat de V.S. in Korea en China een bacteriologische oorlog" voeren. En hij vroeg daarom de commissie zonder verwijl „deze schending" van het verbod op de bacteriologische oorlogvoering in be handeling te nemen. „De commissie kan deze kwestie, die in de gehele wereld verontwaardiging heeft ge wekt, niet zonder meer negeren", aldus Malik. Maar scherp repliceerde de Ame rikaan Cohen met dë woorden, dat de Russische verklaring „een onver antwoordelijke en onbewezen be schuldiging" is. Hij voegde daaraan toe, dat minister Acheson het Int Rode Kruis verzocht had een onpar- deze aantijging, opdat de onjuist heid er van algemeen bekend zal ting, dat zij een weg zal vinden om ^jjig onderzoek in Jte stelten naar dit proces in omgekeerde richting te A""" 2. De commissie moet bepalen, hoe doen verlopen: namelijk het berei- i aan iedere bewapening grenzen moe- j n van efn evenwicht door de be ten worden gesteld met daarbij een' waPen^ng te verminderen, niet door - Woensdag wordt het debat voort- internationale controle op de atoom- ^aar te beiden. Wij dragen daar-1 gezet, kracht en andere wapens voor ver nietiging op grote schaal. 3. Alle staten moeten onderling onderhandelen om hun strijdkrachten en uitrusting tot bepaalde grenzen te verminderen. 4. Een internationaal orgaan van toezicht, dat met de nodige waarbor gen de uitvoering van het ontwape ningsprogramma moet kunnen ver zekeren. 5. Een tijdschema, waaraan de uit voering van de ontwapening gebon den is. V^ccjawtdag ilatt de Olautkiatiing. Zo gaathetRomeo! Vandaag ontruiming Het Franse dorpje Tignes in Savoye is nu inderdaad gedoemd ten onder te gaan. Ondanks heftig verzet van een deel der bevolking zal het onder wa ter worden gezet ten behoeve van een stuwdam, die Frankrijk van electiici- leit zal voorzien. De bevolking heeft van alles geprobeerd om de onder gang van het dorp te voorkomen, maar vergeefs. Men heeft de bevolking behoorlijk, De Griekse Romeo-Julia-affaire ho/van^eroep'te HerakfiorfojTKreta j' het' bX? tl de eis van de vader van Tassoela 5"belang van geheel het Petrakoghiorghis, dat het huwelijk laT*gaat v00r da'van handje van zijn dochter met Kosta Kefa- I bergbewoners, die zo erg aan hun loyennis ongeldig wordt verklaard, d?rP Slecht zyn. De ondergang van heeft ingewilligd. De reactie van Tl8nes betekent voor heel Frankrijk Tassoela luidde: „Dit is het eind m88r electrische stroom, van een ongelukkig avontuur. Ik Vandaag is de laatste dag. Dan draag Kosta geen wrok toe. Wij wa- moet de bevolking (497 zielen ren beiden het slachtoffer van een tellend) weg zijn. De helft wil ech- hersenschim". Kosta zei bitter: „Tas-1 ter blijven en enige tientallen willen soela heeft onze liefde door haar Per se met hun dorp ondergaan, eerzucht verdrongen. De moe'lijk-j afgelopen week hebben de heden bëgonnen, toen zij in Athènal bergbewoners met stijgende woede "c ,V.ii er' r)p laat.st.p vnhrhprpiHincrpn nm ppn wilde gaan wonen," zo voegde hij er toe. Tassoela gaat nu eerst met haar vader naar Athena en dan naar haar broer te Detroit. En daarvoor heeft heel Kreta nu op z'n kop gestaan de laatste voorbereidingen om een einde aan het teven in Tignes te ma ken, gadegeslagen. De arbeiders van de PTT hebben de telefoonleidingen weggehaald, het kleine postkantoor Zij gaven zich ave% aan de V,.M Hun hoofden gebogen en de gezichten gedeeltelijk bedekt door de hoofd deksel ter voorkoming van represailles tegen hun families, worden drie Noordkoreaanse soldaten in een kamp in Korea gefotografeerd, nadat zij zich vrijwillig aan de V.N.-strijdkrachten hadden overgegeven qls gevolg I van de psychologische oorlogsvoering. Het verluidt dat hun uniformen dezelfde zijn als van het Tsjechoslowaakse leger een geschenk van het 1 Tsjechoslowaakse volk. heeft zijn laatste brieven afgeleverd en zijn deuren gesloten. Begrafenisondernemers uit een na bijgelegen stad hebben aangeboden de lijken op de kerkhoven op te gra ven. Slechts tien families hebben daartoe hun toestemimng gegeven. De anderen zeggen, dat zij zulten blij ven om hun doden te beschermen. De evacuatie gaat door. Politie en gendarmerie zullen daarvoor zorgen en wanordelijkheden zulten niet wor den geduld. Hoe men dat wil voorko men, is nog een raadsel, want het is de bevolking ernst. DE STUWDAM BIJ TIGNES ZWITSERLAND Staande op een speciale troon in de Sixtijnse Kapel neemt Z. H. Paus Pius XII, in jubileumgewaad, deel aan de bijzondere Mis gehouden ter gelegen heid van de dertiende verjaardag van dc kroning. Ex-schoenmaker „besiuurt bisdom Controle op de bisschop Een ex-schoenmaker is door de regering ven Hongarije aangesteld als persoonlijke bewaker van de bis schop van Szombalhely, mgr. Alex ander Kovacs. Hij bewoont de ka mer naast die van de bisschop en controleert alles hetgeen dc bisschop doet. De binnenkomende post komt in zijn handen en hij geeft aan de Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" zal bij de spoe dig in Texas te houden manoeuvres voor het eerst gewerkt worden met een atoomkanon. Het blad zegt niet of het kanon inderdaad afgevuurd zal worden. Het kanon kan een atoomgranaat afschieten en vormt een van de „meest-belovende" super-wapens van Amerika. Het weegt ongeveer 70 ton, slechts een weinig meer dan een zware tank, en wordt voortge trokken door een tractor, gelijkend op die, welke men aan het front ge bruikt voor het wegslepen van tanks De actieradius wordt op on geveer 30 kilometer geschat. Het wapen, zo vervolgt het blad, zal een kleine atoombom, zoals vervoerd kan worden door een jager, kunnen af vuren en het voordeel hebben in het donker en onder alle weersomstan digheden te kunnen worden ge bruikt. De vuurkracht zou gelijk zijn aan die van enige duizenden bataljons artillerie met de traditionele kanon nen. De defensieve kracht zou daar door buitengewoon groot zijn, het geen van grote betekenis voor West- Europa was. Het blad zegt, dat tot nu toe geen proeven zijn genomen met „scherpe" a.loomprojectielen. Men kon echter als zeker aannemen, dat bij de ko mende atoomproeven op Eniweitok of in de woestijn van Nevada, een atoomprojectiel afgevuurd zal wor den. De onderhandelaars op Korea zijn nu zo ver gevorderd dat zij het on- I eens zijn over het gebruik van het1 woord Korea. Het gaat over de be grenzing van het gebied dat door de vloot van de Verenigde Naties wordt geblokkeerd. De verbondenen wen sen dat gebied te omschrijven met „Korea", opdat zij hun blokkade van de Chinese kust kunnen voortzetten. De Roden gaan daarmee natuurlijk niet accoord. In het algemeen heeft men in het geallieerde kdmp de indruk dat het de vijand geenszins meer te doen is om een wapenstilstand. Hij wenst al leen maar de besprekingen tot in het oneindige te rekken. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 19 Maart a.s. geen I audiëntie verlenen. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway te Tokio heeft medege deeld, dat wederom ongeregeldhe den zijn voorgevallen in het krijgs gevangenkamp op Kojedo, voor de tweede maal in veertien dagen. Twaalf communistische krijgsge- vangenen zijn om het teven geko- j men en 26 gewond. Een Ameri kaans officier en een Zuid-Koreaans burger waren gewond. De ongere geldheden begonnen, toen een grote groep communistische gevangenen plotseling een detachement Zuid- Koreanen en een groep werkwillige gevangenen begon te bekogelen met stenen. De wacht opende het vuur. De rust, aldus de mededeling, is her steld. De vorige maand kwamen op het zelfd eiland bij onlusten 69 geïnter neerden om het leven en werden er 142 gewond. DE EMIGRATIE NAAR AUSTRALIë Op een plattelandsconferentie van de Australische liberale partij is be sloten het kabinet te verzoeken een beperking in te voeren voor de im migratie uit Centraal-Europese ge bieden. Voorgesteld wordt een se- lecticcommisie in te stellen, waarin Hollandse, Oostenrijkse en Duitse boeren zitting hebben. Men beklaagt er zich over, dat uit Centraal-Eurooa vele „ongewenste elementen, die reeds in de immigrantenkampen als opruiers optreden", binnenkomen. bisschop door, wat hem onschuldig lijkt. De belangrijkere stukken be handelt hij zelf met behulp van enige afgevallen priesters De her derlijke brieven en verordeningen worden eveneens door deze brieven samengesteld. De schoenmaker-be waker plaatst onder deze stukken het bisschoppelijk zegel, dat hij zich heeft toegeëigend. De bisschop ver neemt eerst uit de couranten, dat hij wederom een herderlijk schrijven of een verordening heeft uitgevaar digd. Radio Vaticana voegt hieraan toe, dat de situatie van Mgr. Kovacs ge lijk is aan die van de overige nog „vrije" bisschoppen in Hongarije. Bovenstaande is voldoende om aan te tonen, dat de bisschoppen in Hon garije niet meer bii machte zijn de gelovigen in moeilijke omstandig heden leiding te geven. Zij zijn uit gerangeerd. De verwarring, die noodzakelijkerwijs moet ontri^an door de pro-communistische richt lijnen van dc bisschoppelijke ordi nariaten, wordt gelukkig weer gro tendeels teniet gedaan, doordat de priesters in de diocesen op alles voorbereid zijn en voor zichzelf uit maken, wat zij moeten doen en la ten. Zandstormen in Suez kanaalzone Vijf schepen zijn Vrijdagmorgen in het Suez-kanóal aan de grond ge lopen. De scheepvaart werd volko men gestremd door een woestijnwind met een snelheid van 80 km per uur, die de schepen uit de koers dreef en het licht tot enkele meters redu ceerde. Twee tankers, de „Olympic Fla me" uit Honduras, en do Franse tanker „Kirkouk", geraakten in het Faroek-kanral aan de grond en blok keerden het kanaal. Volgens de be richten zijn drie andere schepen in de buurt van Port Said vastgelo pen. Voor Port Said lagen acht sche pen voor anker. De haven van Suez werd voor de scheepvaart gesloten. Alle wegen in de kanaalzone wer den geheel of gedeeltelijk door zand verstuivingen onbegaanbaar ge maakt. KONING LEOPOLD NAAR VENEZUELA. Koning Leopold van België is voornemens, D'nsdag met het jacht, dat daartoe op het ogenblik in ge reedheid wordt gebracht, van Oranje stad op Aruba naar de Orinoco in Venezuela te vertrekken. Na een verblijf van vier dagen zal de koning in de richting van Mexico vertrek ken. Tijdens zijn vertCijf op Aruba heeft de koning zich als gewoon burger over het eiland bewogen. Jiomeitje Wees toch voorzichtig; zo menig maal ontsnapt een liefdeloos woord uw mond, zo menigeen zijt gij on rechtvaardig en onwaar in uw oor deel over uw naaste.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1