S)e£cidóeSou/ta/nT Verkort Vredesverdrag met Oostenrijk 5)e leaotutie ap, Cufra Muzikale omlijsting kon. bezoek De tweespalt in de Labour-partij In Tokio staat een Hollands huis Amerika's steun aan Europa's defensie WordtAIba nië prijsgegeven? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 14 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12536 Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GROND- EN PACHTPRIJZEN ste dagen het een en ander aan de hand geweest over de grond- en pachtprijzen. Over de grondprijzen heeft de katholieke heer Droessen in een interpellatie vragen gericht tot de minister van Landbouw en de anti-revolutionaire heer van den Heu vel heeft dezelfde minister vragen- gesteld over de pachtprijzen. In de grond van de zaak betreft het hier hetzelfde probleem als de huur prijzen al is de zaak tenminste wat de grondprijzen betreft niet zo urgent te achten als die der huurprijzen. De laatste betreffen meer direct het be staan van vele mensen, in ieder geval meer en directer dan met de grond- prijzen het geval is. En dat zal dan ook wel de reden zijn geweest, dat men de huurprijzen het eerst ter hand heeft genomen en deze tenmin ste eenmaal heeft verhoogd zij het d2n ook met compensatie zodat dienaangaande niet meer is vastge houden aan de prijzen van 10 Mei 1940. Voor de grondprijzen lag de zaak iets anders. De vragen van de heer Droessen gingen iets verder dan de grondprijzen alleen, maar betroffen ook de gebondenheid van de rechter in onteigeningsprocedures aan de prijsvaststelling door de administra tie i.e. door de prijsbeheersing. Daar naast echter betoogde hij, dat de prijsbasis van 1940 fout was en door een betere moest worden vervangen. Voor de pachtregeling lag de zaak weer iets anders. De Grondkamers stellen de pachtprijzen vast. Nu had de minister van- Landbouw op 22 Ja nuari nieuwe richtlijnen vastgesteld, waarin echter ook een maximum- pacht prijs werd bepaald, richtlijnen, waaraan de Grondkamers, hoe men het ook wenst of keert, gebonden zijn. Eenzelfde soort gebondenheid dus als die van de rechter aan de prijsbeheersing. IN politicis is hier naar onze me ning sprake van een divergentie tussen de bezittende en ndet-bezi.tten- de klasse. Het probleem heeft daar naast natuurlijk nog tal v-an andere, vooral economische, facetten, maar wie het politieke leven na de oor log nauwkeurig heeft gevolgd, zal deze divergentie niet eens, maar tal loze malen zijn opgevallen en het gaat er daarbii eigenlijk alleen maar om hoe het juiste evenwicht tussen beide belangen te handhaven of te verkrijgen. Men zal moeilijk kunnen ontkenen, dat de K.V.P. de laatste jaren hier toe, vooral gedrongen door de sa menwerking met de Partij van de Ar beid, verschillende pogingen heeft ondernomen. Men herinnere zich slechts de belastingverlichting voor de middengroepen, welke de minister van- Financiën na een heroïsch ge vecht met de katholieke afgevaardig de dr. Lucas tenslotte moes1 accep teren in een tijd, dat wij vanwege de defensie-inspanning steeds zwaardere belastingen moesten accepteren. Men herinnere zich slechts de strijd om de huurverhoging, welke de K.V.P. reeds lang voert, een huurverhoging met gelijktijdige compensatie om ver der huizenverval in een tijd van hui zengebrek te voorkomen- en de klei ne bezitters bestaanszekerheid te kunnen verschaffen. EN nu weer de grond- en pacht prijzen. Wij laten de kwestie van de gebondenheid aan de rechter bij de prijsvaststelling nu maar ter zijde en beoalen ons tot de prijzen zelf. Minister Mansholt heeft deze prijs vaststellingen door de administratie aldus verdedigd, dat aan- de waarde van 10 Mei 1940 niet zo erg de hand wordt gehouden, men heeft hier ech ter toch nog altijd te doen met een wettelijk voorschrift, de administra tie treedt hier op in al haar onaan doenlijkheid en daaraan heeft de rechter zich maar te houden. Het gaat hier eenvoudig om de prijsbeheersing en omtrent dit on derdeel zou de minister heel spoedig met de Kamer tot overeenstemming kunnen geraken, indien er maar niet zo hevig werd getalmd, zoals ge schied is met het wetsontwerp Rechtshandelingen Landbouwgron den, waarop de Memorie van Ant woord aan de Kamer eerst twee en half jaar na het Voorlopig Verslag van de Kamer verscheen. Wat de pachtprijzen betreft heeft de minis ter zich Verdedigd met de opmerking, dat het hier alleen maar richtlijnen gold, welke een coördinatie zouden moeten te weeg b""»ngen in de Grond kamers. Die Grondkamers zouden zelfs van deze richtlijnen kunn-en af wijken. Maar daarna verklaarde de minister weer iets anders. Er werd namelijk geklaagd, dat bij de vast stelling van de maximumpachtprijs geen rekening was gehouden met de evolutie der laatste jaren en toen zei- de minister Mansholt, dat met deze evolutie in de in zijn beschikking ge noemde prijzen rekening was gehou den-. Hieruit kan men niets anders concluderen, dan dat de Grondkamers dus toch aan de prijzen van zijn be schikking gebonden zijn. Het is goed, dat deze zaken einde lijk eens zijn aangesneden. Ook de mensen die hiermee te maken heb ben, hebben- rechten en het is zaak de rechten van pachter èn verpachter, van koper èn van verkoper zo te gen elkaar af te wegen tegen de ach tergrond van onze economie, dat bei der belangen evenzeer zijn gewaar borgd. Bezit is nog iets anders dan bezit alleen, het is tevens een der pijlers van onze economie, die niet Westers voorstel Van gezaghebbende zijde is Don derdagavond te Londen vernomen, dat de Britse, Franse en Amerikaan se ambassadeurs te Moskou op het Russische ministerie van buitenland se zaken gelijkluidende nota's zullen overhandigen, waarin wordt voorge steld, de impassen- in de besprekin gen over een vredesverdrag met Oos tenrijk te doorbreken door het op stellen van een kortere overeenkomst dan de oorspronkelijk beoogde. Bij de nota bevindt zich een bijlage met een ontwerp van het voorgestelde nieuwe verdrag, waarin de punten, waarover geen overeenstemming kon worden bereikt, niet zijn opgenomen. Het denkbeeld voor het opstellen Praag schoof niet genoeg af In Praag en naburige hoofdsteden gaan geruchten over de Tsjecho-Slo- waakse premier Antonin Zapotocky. Sinds 27 Februari is zijn naam niet genoemd door de pers en radio van Tsjecho-Slowakije. Het waarschijn- J eniging van- Tunesische arbeiders, is, lijkst wordt geacht, dat hy in de met ingang van Donderdag, een ver van een korter vredesverdrag is af komstig van de Amerikaanse rege ring. De Britse, Franse en Ameri kaanse ministers van buitenlandse zaken besloten op hun verleden maand te Lissabon gehouden bijeen komst de Russische regering zulk een nieuwe, verkorte ontwerp-overeen- komst voor te leggen. De onrust in Tunesië De politie heeft Donderdag in Ga- bes ongeveer 50 personen gearres teerd. Voor het gebied van Gabes is de staat van beleg afgekondigd. Bij de ontploffing, die zich Woens dag in het station van Gabes heeft voorgedaan, zijn twee Fransen en vijf Tunesiërs om het leven gekomen, twaalf personen werden gewond. Van Franse zijde wordt medege deeld, dat de jongste geweldplegin gen en sabotagedaden door commu nisten en niet door Tunesische natio nalisten zijn bedreven. Aan het weekblad „Etsjaab Et- toesi", het orgaan van de onder com munistische leiding staande vakver- Sowjet-Unie verblijft Het is bekend, dat de Tsjechische minister van handel met een groot aantal economische deskundigen se der December van het vorig jaar in Moskou is om te trachten enkele „handelsproblemen" tussen de beide landen op te lossen. In Tsjechische schyn-ingsverbod opgelegd. DUITSE ZENDER BIJ AKEN. Ini Stolberg bij Aken zal op 14 km. afstand van de Nederlandse grens waarschijnlijk nog in de loop van deze maand een zender van de Noord- kringen te Weenen zegt men, dat er "eu'2j^J!?ndXunk in «ebrfk wederom grote moeilijkheden zijn ge- ïe SESSIES rezen doordat Tsjecho-Slowak.je de echter tot dusvei. wachten opghet door de Sowiet-Unie bestelde dees. reedkomen van d zender. Deze zal geelste) hoeveelheden steenkool, dezer dagen van Berlyn waar hjj staal, machinerieën en wapens niet vervaardigd is, per vliegtuig naar heeft geleverd. Stilberg worden verzonden. De vroegere president van Cuba, generaal Fulgencio Batista heeft zich van van de macht op Cuba meester gemaakt. De president, Carlos Prio Sovar. ras, vluchtte uit de stad, voordat Batista's troepen er binnen trokken. Een tank van Batista's leger heeft stelling genomen voor het paleis van de president. VIER PRINSESJES IN TULPENLAND" Programma's over Nederland, „die de emigranten in Canada tranen van weemoed en trots in de ogen zul len brengen", zullen tijdens de eer ste helft van April als muzikale omlijsting van het bezoek van ko ningin Juliaan en prins Bernhard aan de Nieuwe Wereld door hon derden Amerikaanse stations worden uitgezonden. De transcriptiedienst van radio Nederland Wereldomroep heeft met het doel goodwill voor Nederland in Amerika te kweken, in Januari jl. 24 radioprogramma's samengesteld, waarbij gepoogd is de Amerikaanse en Canadese luisteraars een repre sentatief en leerrijk beeld van ons land te geven. Zij zijn gratis aange boden aan de duizenden radiosta tions op het Noord-Amerikaanse contingent, waar ze met open han den zijn ontvangen. Hier volgt een greep uit dit om vangrijke reperto're: „Four princes ses in Tulipland", (Vier prinsesjes in Tulpenland) ingeleid door een Amerikaanse medewerker van de Wereldomroep, die tevens de prin sesjes een interview afneemt, laat de Amerikanen o.a. hdren hoe de kleine Marijke het Franse liedje „Sur le pont d'Avignon" zingt en hoe prinses Beatrix in volmaakt accentloos Engels het woord richt tot de Amerikaanse jeugd. „Hands across the sea", de dubbel zinnige titel van een reportage in Nederland door een Amerikaans journalist, wiens achternaam „Hands" is, samen met een Canadese journa liste, geeft een bliksemoverzicht over talloze ervaringen, die het tweetal hier in 14 dagen heeft opgedaan. Ook zijn er klankbeelden over de Neder landse industrialisatie, over de Ne derlandse muziek in al ziin uitingen, lichte, klassieke en folkloristische en voorts zullen door de Ameri kaanse aether in het programma „Song of a city", (Lied van de stad), de voor vele emigranten zo ver trottoir presenteert", het Amster dams muzikale geluiden: een straat violist, „die de klassieken op het trottoir presenteetr", het Amster damse pierement, het Concertge bouworkest en daarna des avonds de muziek uit enige der bekendste bars en dancings van de hoofdstad, waar na de uitzending wordt besloten met de laatste strophen van het Wilhel mus. BEWOGEN ZITTING VAN HOOFDBESTUUR IN EEN BEWOGEN ZITTING van Labour's hoofdbestuur zijn gisteren drie 1 uur achtereen verwijten en beschuldigingen heen en weer gekaatst tus sen Aneurin Bevan en zijn drie medestanders in dit lichaam en de overige partijleiders. Vooral de leiders van de vakbonden waren bijzonder heftig. Zij wilden een motie van afkeuring tegen Bevan c.s. indienen, die echter het gevaar van een nieuwe scheuring inhield. Op het laatste moment kon Arthur Greenwood, hen bewegen deze motie in te trekken. NIET MEER OPENBAAR. tot hogere militaire uitgaven. Bij dit punt gekomen namen- de heftige debatten soms zelfs een per soonlijk karakter aan, en het was ten slotte Greenwood, die olie op de golven wist te werpen. Niet slechts wist hij de vergade ring tot de eerder genoemde beslui ten te bewegen en de vakbondsleiders over te halen hun motie van afkeu ring in te trekken, maar ook wist hij hen over te halen een (na afloop uit te geven) verklaring goed te keuren, waarin officieel wordt tegengespro ken, dat te Scarborough een compro mis zou zijn gesloten over de bewa- JOURNALISTIEK EN WORST Een Italiaanse journalist zal een jaar lang een worstfabriek te Montava gaan besturen. In de Gazetta di Montava had hij een stuk geschreven over de eigenaar van de worstfabriek, waarin hij sterk in twijfel trok of deze zijn aangiftebiljet voor de inkomsten belasting wel juist had ingevuld. Een winst van 6.700.000 lire of bij na 40.000 gulden vond hij voor een bedrijf met honderd man personeel wel erg laag. De fabriekseigenaar was zeer ontstemd en daagde de schrijver van het artikel uit een jaar lang de leiding te nemen in zijn fa briek. De journalist heeft de uitda ging aangenomen. In plaats daarvan hechtte meni (met de stemmen der vier Bevanis- ten tegen en enkele onthoudingen) zijn goedkeuring aan het besluit der Lagerhuisfractie om het reglement van qrae voor de fractieleden weer in te voeren, en besloot men voort aan geschillen in» de boezem der par tij niet meer ópenbaar te maken, een resultaat, waarmede men volgens po litieke waarnemers, het vuur der ver deeldheid voorlopig aan het oog van de buitenwereld heeft weten te ont trekken, hoewel het nog wel heel lang zal blijven smeulen. De woordenstrijd speelde zich voor namelijk af tussen Harry Douglas van de vakbond van arbeiders ini de ijzer en staalindustrie, die gesecondeerd werd door John Tiffin van de mach tige transportarbeidersbond, en de vier Bevanisten. Deze laatsten hielden vol, dat niet zy iets verkeerds hadden gedaan, maar dat het Attlee en de andere partijleiders zijn geweest, die de ver deeldheid hadden veroorzaakt. Op het partijcongres van- vorige jaar te Scarborough, aldus de Bevanisten, was een compromis tot stand geko men tussen het standpunt van de rechtervleugel en dat van henzelf, maar Attlee c.s. hadden zich daaraan niet gehouden. Vooral de vakbondsleiders bestre den deze redenering heftig, en zij maakten daarbij bezwaren tegen een Tulpen groeten onze koningin Te Washington zal H. M. de Konin gin een vertrouwde groet uit Neder land ontvangen. De gezamenlijke Ne derlandse bollenkwekers hebben in de tuinen rond het Witte Huis dui zenden oranjekleurige tulpen mogen uitpoten. Deze tulpen zullen waar schijnlijk in volle fleur zijn tijdens het koninklijk bezoek aan de Ver enigde Staten. Nederlandse boter voor Amerikaanse troepen In het tweede kwartaal van dit jaar zal Nederland C80 ton roomboter aan het Amerikaanse leger in Duitsland leveren. Nederland is daartoe in staat, om dat grote delen van de veegebieden thans vrij van tuberculose zyn. Tot dusver betrof het Amerikaanse leger boter van Denemarken maar ditmaal konden de Nederlandse handelaars voor een iets lagere prijs dan die van Denemarken in schrijven. Valse munters in België Twee Nederlanders gearresteerd De Belgische politie heeft te Brus sel twee Belgen aangehouden en één Nederlander, die in Nederland val se bankbiljetten van honderd dol lar hebben ui gegeven. Wegens het zelfde feit zijn te Verviers een En gelse vrouw en een Nederlander ge arresteerd. Enige tyd geleden constateerde men, dat er in Nederland een valse muntersbende aan het werk moest zijn. In verscheidene plaatsen o.a. Volendam, Haarlem, Arnhem, Am sterdam, Delft, Leiden en Rotterdam werden valse bankbiljetten van hon derd dollar aangeboden. Deze waren zó goed nagemaakt, dat zij bijna niet van echte bankbiljetten waren te on derscheiden. Een onderzoek wees uit, dat de verspreiders de wijk naar Bel gië hadden genomen. Twee, Nederlandse rechercheurs brachten de Belgische politie op de hoogte en het duurde toen niet lang ot men kon to' arrestaties overgaan. Het onderzoek in deze zaak duurt nog steeds voort, want dc vervaar digers van dc valse bankbiljetten zijn nog niet achterhaald. Er zouden peningspolitiek. Tegen stemden ook echter aanwijzingen zijn, dat zij reeds nu weer de Bevanisten. uit België zijn verdwenen. M. Koster. - v ^et is een openbaring, wanneer aanbal dagbladartikelen, waarin de j men van Korea komt en dan gebruik kan maken van een echte kamer met Verlofrentrnm vnnr schriflen cn Prima bediening. VLiiuiLtimuiii VUUI Deze verzorging slaat gunstig terug KnrPH-Vriivy/illicrprQ °P kledine. houding en g. drag van rvui Cd VI lJWIlllgerb de „Korcastrijder", die eindelijk eens 5 dagen mag rusten. Geen patrouil- De Nederlandse soldaten in Korea, les, geen wacht, geen acties, doch die allemaal 5 dagen verlof krijgen een drankje aan de bar, een wande- om naar Japan te gaan, heb-ben in i deling in de stad, een kijkje hier en Tokio nu een eigen huis. De sohit-'ecn kijkje daar. Viif dagen blijken terende villa van Markies Hosokawa,vijf jaar tekort te zijn. thans commissaris van de provincie i Kumamoto, staat ten dienste van deze verlofgangers. Aldus meldt de j KARDINAAL rocCA OVERLEDEN. Ned. oorlogscorrespondent kapt. B. Bevanisten hun standpunt hadden uiteengezet. Een van deze artikelen was geschreven door Tom Driberg, die zelf lid is van het hoofdbestuur. Hij had o.a. geschreven, dat men te Scarborough was overeengekomen, dat de partij zich niet zou verbinden ACHESON VERDEDIGT TRUMANS PLAN I^EAN ACHESON, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft U Donderdag voor Congrescommissies voor de hulp aan het buitenland verklaard, dat de oprichting van een Europese Verdedigingsgemcenschap het hoogtepunt was van de Amerikaanse krachtsinspanningen om Europa te verenigen en „een politieke gebeurtenis, welke enig is in de laatste paar eeuwen". Acheson en andere regeringsleiders verdedigende krachtig het nieuwe program van president Truman voor steun aan het buitenland waarvoor hij 7,9 milliard dollar heeft gevraagd. Acheson zeide, dat indien er be-1 Acheson noemde de toestand in het snoeid zou worden op de fondsen voor Verre Oosten uiterst ernstig. Hij militaire hulp, geen der NAVO-bond- hoopte en was er ook van overtuigd, genoten deze besnoeiing zou kunnen dat de pogingen om de vrede in Ko- opvangen. Een besnoeiiing zou der- rea en Indo-China te herstellen zou- halve geen verschuiving van de las- j den slagen. De V.S. konden evenwel ten kunnen betekenen, wel een ver- hun ogen voor de ontzaglijke verbor- OUDSTE NEGERIN VAN AMERIKA OVERLEDEN. Gisteren is het stoffelijk overschot van opoe Lethia Morton, die honderd- en-vijftien jaar geleden in slavernij. werd geboren te Greenboro ten grave j mindering van de bereikbare resulta- gen gevaren in het geheïe "gebied niet gedragen. Zij was de oudste negerin ten. Vermindering van de voor de sluiten, in de Verenigde Staten. NAVO-landen bestemde gelden zou Het merendeel van haar honderd- de gehele economie van de betrokken vijftig nog in leven zijnde afstamme- landen ondermijnen in een critieke lingen is te Greenboro bijeen geko- periode van hun bewapening. De in men voor de plechtgheid. Ook haar oudste zoon William, die de negen tig reeds is gepasseerd, was op de be graafplaats aanwezig. minder moeten worden beschemd dan de belangen van hen die niet be zitten. Niet om dat belang alleen, maar om onze economie en onze wel vaart, omdat de belangen van de niet-bezittende voor een flink deel van dat andere belang afhankelijk zyn. Lissabon ontwikkelde plannen ver enigden het wenselijke met het mo- Harriman, de directeur van de M. S.A., die vóór Acheson het woord voerde, waarschuwde de leden van de Congrescommissie voor buiten landse zaken, dat een belangrijke be- gelijke. Indien minder werd .gedaan perking van het hulpprogramma een dan hetgeen mogelijk bevonden was, i „grote zege voor de leiders in het zou zulks risico's meebrengen voor de Kremlin" zou zijn. Hij zeide, dat meer veiligheid der V.S. I dan 5 milliard dolar van de voorge- Naar het oordeel van Acheson had- stelde gelden bestemd waren voor de den de Europese bondgenoten de opbouw van het leger van 50 divisies uiterste grens van hun vermogen om onder generaal Eisenhower, dat dit nieuwe strijdkrachten op de been te jaar voltooid zou moeten zijn. Onge- brengen bereikt. Als. zy deze grens I veer 1.8 milliard zou gebruikt wor- overschreden zou de veiligheid van den voor grondstoffen en machine- Europa en de V.S. in gevaar gebracht rieën ten behoeve van de defensie worden. 1 van Europa in het algemeen. warm en koud stromend water, echt bed met lakens (je kunt er ge woon niet van slapen de eerste nacht), grote leeskamers, danszaal, uitstekende maaltijden enz., enz. en dat allemaal voor niets. De mannen staan aanvankelijk wel wat verbaasd te kijken, want deze villa bezit een sfeer, die een beetje aan thuis en het vaderland doet den ken. Zij is vijf dagen het bezit van een groep verlofgangers. Er wordt niet kinderachtig gedaan met het be knotten van de vrijheid. Aanvanke lijk was het zo, dat de verlofgangers op het vliegveld aankwamen en dan voor de duur van het verlof verdwe-1 nen in deze stad van de wereld, in j deze wir-war van nationaliteiten, I uniformen en kimono's. Nu hebben de Nederlanders een eigen „pied a terre", een huis waar Kardinaal Giovanni Baltista Na- de beste maaltijden worden geser-salli Rocca di Cornegliano, aartsbls- veerd („elke maaltijd is gelijk aan schop van Bologna, is in dc ouder- een feestmaaltijd thuis", zo ver- dom van 80 jaar overleden. Door zijn trouwde een der mannen mij toe). dood is het aantal kardinalen thans Er is een schitterende radio-gra- 48 geworden. Het college op volle mofoon, en voorts zijn er legio tijd- sterkte omvat 70 kardinalen. Waardeloos voor Moskou De correspondent van de „Daily Graphic" in Triëst verklaart, dat de Sowjet-Russen zich uit Albanië te rugtrekken. De correspondent zegt, dat Albanië, de enige voorpost van de Sowjet-Unie aan de Middellandse Zee, zijn strategische waarde verlo ren heeft, „daar de vooruitzichten op een terugwinnen van Joego-Slavië geringer zijn dan ooit en de hoop om het heft in Griekenland in handen te kunnen nemen, vervlogen is", Albanië is voor de Sowjet-Unie slechts te bereiken door de lucht en Liefde wondt niet, ozy lijdt zelve over het water en het laatste staat mee. onder geallieerde controle. Volgens dc correspondent heeft dc Sowjet- Unie kort geleden een einde ge maakt aan de economische hulp aan Albanië, waardoor onmiddellijk een gebrek aan. levensmiddelen intrad en de prijzen in de sluikhandel „astro nomische afmetingen" aannamen. Thans, aldus het blad, worden de Sowjet-deskundigen teruggetrokken. In de plaats komen Oostduitse tech nici en vele Duitse officieren oefenen de Albanese politie. JlaweCtje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1