Minister van Buitenlandse Zaken te zwaar belast is Chefarine „4" doet wonderen Inrichtingen, welke onder Hinderwet vallen Mititahen ótaegen een (beug van 210 metet tang. Margarine toch weer duurder Schipper kwam dronken de kerk binnen WOENSDAG 12 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Eerste Kamer De Eerste Kamer is gisteren begon nen met de behandeling van de be groting vani buitenlandse zaken. De heer BEAUFORT (K.V.P.) bleek van mening, dat de minister van bui tenlandse zaken overbelast is en hij vond het noodzakelijk dat daarin ver andering wordt gebracht. Hij oor deelde het niet verstandig om het principe van gedeelde verantwoorde lijkheid a priori te verwerpen. Hij bepleitte voorts een nauwere samen werking op politiek gebied binnen Benelux. De ontwikkeling van de Verenigde Naties noemde dr. Beau fort verontrustend, de werkwijze be hoeft dringend verbetering. De door de Regering gevolgde Rijn- vaartpolitiek had bij de heer ANE- MA (A.R.) een gevoel van bezorgd heid en ongerustheid achtergelaten. De heer WENDELAAR (V.V.D.) noemde het ongewenst en ondemocra tisch dat de minister van buitenland- Se zaken zich om zijn ambt naar be horen te vervullen grote uitgaven uit eigen zak moet getroosten. Hij vroeg voorts wat er was gebeurd op de slot vergadering op 29 Februari j.l. van de Unie-conferentie. De heer SCHERMERHORN (P. v. d. A.) stelde de vraag of er wel reële gronden voor optimisme voor het slagen van de economische unie met België en Luxemburg zijn aan te wij zen. En of de proeec ure, welke men heeft gevolgd, niet is vastgelopen. De heer SCHALKER (C.P.N.) sprak zich uit voor samenwerking tussen Oost en West om onder Ame rikaanse overheersing uit te komen. De heer VAN TILBURG (P. v. d. A.) kantte zich tegen de manier waarop de Belgische regering, zon der met de Nederlandse overleg te hebben gepleegd, is overgegaan tot het wederinvoeren van kosteloos sle pen van Dordrecht naar Antwerpen en omgekeerd en tot opnieuw instel len van de Rijnvaartpremies. Van imperium tot boerderij. De heer GERRITSON (C.H.) ver klaarde dat het koninkrijk van een machtig invloedrijk imperium ge worden is tot een overbevolkte boer derij aan de Noordzee. Wil het volk deze slag te boven komen dan zal het tot inkeer moeten komen. Wie was de schuld van de val van ons volk? Niet de kolonisten of degenen die men met „imperialisten" aanduidt meende hij. De heer Gerritson wijd de vervolgens •een beschouwing aan Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu ziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 3.15 Gramofoopmuziek. 8.45 Vodaal dubbelkwartet. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gra- mofoonmuziek. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 1.00 Gevarieerde mu ziek. 12.00 Orgolspel. 12.25 „In 't spionnetje". 1230 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gramo foonmuziek. 12.50 Financieel over zicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek. 13.20 Hawaiian muziek. 13.55 „U kunt het geloven of niet". 14.00 „Reisindruk ken van Canada". 14.15 Gramofoon muziek 1425 ..Liefhebberijen in Australië", causerie. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot viif". 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „Belangstelling voor eenzamen", cauperie. 17.40 Gramo foonmuziek. 17.50 Regcringsuitzen- öing: „Reintie de Vos bii de Torad- ja's". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesoroken brief uit Londen. 19.05 AVRO-aller- lei. 19.10 Orkestconcert. 19.40 Ru briek Kumt en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20 05 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.20 Con certgebouworkest en solisten. 21.25 „Om de zegen der zee", klankbeeld. 21.55 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête. 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactvaliteiten. 23.3024.0 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.0Ö Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofo|nmuziek. 9.00 Voor de huisvroüw. 9140 Schoolradio. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 1145 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie. 12.00 Ange lus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. 13.35 Alt en orgel. 14.00 Promenade orkest de betrekkingen met Indonesië. Daarna gaf hij een uitvoerige uit eenzetting over de achtergronden van de politiële acties, zoals hij als „his toricus" ze zag. Overstappende naar het heden zei- de spr.: ons land moet geen rol wen sen te spelen in het conflict tussen Oost en West. Bescheidenheid past ons; geen politieke „vliegpartijtjes" met grote delegaties en „een kleine selecte harem", zoals prof. Gerret- son de Nederlandse vertegenwoordi ging op de Japanse vredesconferen tie te San Francisco meende te kun nen omschrijven. De heer VAN SANTEN (C.P.N.) vroeg de aandacht van de minister voor mogelijkheden ten aanzien van de handel met Rusland. De voorzitter verdaagde hiernta de vergadering tot vanochtend half elf. Dan zal eerst de begroting van oor- en van marine aan de orde ko- toestanden, welke zouden heersen in de Nederlandse kolonie op de Fazen- da Ribeirao in Brazilië? 2. Is de minister bereid mede te delen of de in „De Nieuwe Eeuw" beschreven toestanden inderdaad be staan? 3. Indien de in deze artikelen ge dane mededelingen geheel of gedeel telijk juist zijn, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen, ten einde in> deze toestanden verbetering te brengen. 4. Is de minister bereid mede te delen, welk gedeelte van het bedrag van 2.250.000, genoemd in de wet van 13 Juli 1951, reeds ten behoeve van de financiering der bedoelde ko lonie als lening werd verstrekt? 5. Indien ter gelegenheid van- het verstrekken van deze lening voor waarden zijn gesteld met betrekking tot de verhoudingen ei. toestanden in de kolonie wil de minister dan me dedelen, welke voorwaarden zijn ge steld en of de kolonisten deze zijn nagekomen? 6. Is de minister bereid, een gespe cificeerde opgave te verstrekken van de ten behoeve van de regeling ge maakte kosten? 7. Is de minister niet van oordeel, dat het voor de goede naam van de men. Daarna zal minister Stikker het Nederlandse emigranten in verschil- woord voeren. lerude overzeese landen van belang is, dat de kolonisatie goed wordt NEDERLANDSE KOLONIE IN voorbereid en geleid en dat geen toe- standen ontstaan als in deze kolonie BRAZILIe. zouden bestaan? Het Eerste-Kamerlid Rip (A.R.) heeft aan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, schriftelijk de volgende vragen gesteld. 1. Heeft de minister kennis geno men van de artikelen in „De Nieuwe Eeuw" van 23 Februar en 8 Maart j.l., alsmede van het artikel in „De Linie" van 29 Februari j.l., waarin mededelingen worden gedaan over de TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 (Advertentie) Tweede Kamer Slot van pacht-interpellatie Gisteren Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer de beraadslagin gen voortgezet in verband met de Vrijdag j.l. gehouden interpellatie van de heer C. vani den Heuvel (A.R.) naar' aanleiding van de beschikking van 22 Januari 1.1. inzake vaststelling van richtlijnen voor de beoordeling der pachtovereenkomsten. De interpellant, Ahans andermaal aan het woord komende, betoogde, dat de ministers alleen maar een leidraad geven. Ze mogen alleen cij fers noemen, maar dat is iets anders dan prijzen vaststellen. De beschik king overschrijdt z.i. de grenzen, wel ke aan een beschikking mogen wor den gesteld; ze is onverbindend voor zover ze een uitbreiding van het pachtbesluit is en neerkomt op het stellen van prijzen. Zijn grootste be zwaar bleek te zijn, dat er verouder de prijzen in de beschikking zijn ge bruikt. Naar zijn oordeel moet arti kel 4 worden geschrapt, omdat z.i. niet bepaald behoeft te wordent dat van de richtlijnen kan worden afge weken. De heer BORST (C.P.N.) zeide, dat de paclVersbelangen worden verwaar loosd. Zijn fractie is tegen iedere vorm van pacht verhoging. De heer VONDELING (Arb.) zeide er verbaasd over te zijn, dat in de beschikking geen minimumprijzen zijn genoemd. Minister MANSHOLT verklaarde, dat geen andere bedoeling heeft voor zittingen wilde spr. toch imperatief zien voorgeschreven. De tijdsbeper king, welke verkregen zou kunnen worden, is z.i. maar gering. De ge dachte van de heer Beerninck nam spr. over. Na re- en dupliek is het wetsont werp z.h.s. goedgekeurd. Daarna is een aanvang gemaakt met de algemene beraadslaging over de Advocatenwet. Jonk vrouwe WTTEWAALL VAN STOETWEGEN (C.H.) zeide, dat de advocaten dankbaar zijn voor de tot standkoming van deze wet, waarvan men echter geen overdreven ver wachtingen moet hebben. De heer STOKVIS (C.P.N.) kon zich in beginsel verenigen met een nieuwe wettelijke verordening van de advocatuur. De heer VERKERK (A.R.) zeide welwillend neutraal tegenover het ontwerp te staan. De heer BURGER (Arb.) consta teerde, dat in het ontwerp veel wordt vastgelegd van wat reeds bestaat en dat er een verdergaande coördinatie wordt tot standgebracht. De heer N. VAN DEN HEUVEL (K. V.P.) juichte de gecentraliseerde co ördinatie van de balie toe. De heer VONK (V.V.D.) meende, dat het ontwerp door de wijzigingen wel verbeterd is, doch enthousiast was hij niet. De minister van Justitie, de heer MULDERIJE, maakte een aanvang met zijn rede ter beantwoording der sprekers, welke hij morgen zal voortzetten. Militairen van de Genieschool hebben in de omgeving van Nieuwerkerk aan de IJsseï een brugslagoefening gehouden. Ongeveer 350 man namen er aan. deel Shermantanks rijden over een Baileybrug, welke door de mannen in een week werd geslagen. Zij is 210 meter lang en er is 700 ton materiaal in verwerkt. Boer mocht niet op eigen boerderij wonen EERST DREIGEMENTEN, DAARNA EEN SCHOT Gistermorgen betrad een zekere keerde enige dagen later terug, nu H. de Vor het erf van zijn boerderij in gezelschap van enige mensen, die j te Kamerik en werd daar onthaald hem zouden kunnen beschermen, te- op een schot hagel, dat afgeschoten werd door de landbouwer P, die als knecht op de boerderij werkzaam is. Even later arriveerde de politie, verrichtte enige arrestaties en maak te zodoende een voorlopig einde aan een onverkwikkelijke familietwist, die reeds enige tijd in en om de boer derij heerst. Krankzinnig verklaard. De boerderij werd tot voor kort bewoond door H. de Vor, die eige naar van het bedrijf is, benevens door zijn zuster en zwager. De zus ter met haar man verklaarde enige tijd geleden, dat de Vor gevaarlijk voor de vrouw zou zijn, reden waar om de Vor opgesloten werd in de psychiatrische inrichting Den Dol- der. Nadat men hem daar enige we ken verpleegd had werd hij ontsla gen, omdat niets er op wees dat de man krankzinnig zou zijn. De boer ging terug naar zijn boerderij, maar daar werd hij niet al te vriendelijk ontvangen. Verboden toegang op eigen erf. Zijn zwager kwam hem op het erf tegemoet en dreigde hem met een pak slaag, indien hij niet onmidde- lijk vertrok. De Vor vertrok, maar VERMOEDELIJKE DADER ROOF OVERVAL GEARRESTEERD. De politie te Bergen en Amster dam heeft de hand weten te leggen op de vermoedelijke daders van de vorige week gepleegde roofoverval op de 66-jarige boer te Koedijk. Zo als bekend werd de boer, die alleen in een vrij eenzaam gelegen huis woont, overvallen en van ƒ4000, 'beroofd. De gearresteerden zijn de De voorzitter verdaagde daarop te grondwerker J. v. d. V. uit Alkmaar gezeten dan het geven van richtlijnen half zes de vergadering tot Woens- en de 40-jarige G. J. H. uit Amster- solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 tief te stellen. voor de pachtkamers hetgeen geens zins in strijd is met het pachtbesluit. Hij verdedigde handhaving van ar tikel 4 der beschikking en betoogde, dat aan de. Grondkamers voldoende vrijheid wordt gelaten. Z.i. liggen de normen niet te laag; ze zijn hoger dan de door de pachtkamers toegepaste. Minister MULDERIJE betoogde nog, dat bij de prijzenvaststelling de nodige speling lOgelijk blijft. Het is z.i. niet mogelijk artikel 4 te schrappen. De beraadslagingen zijn hierna ge sloten. De voorzitter dankte de minis ters voor de verstrekte inlichtingen. De Hinderwet. Vervolgens is het ontwerp Hinder wet behandeld. De heer VAN THIEL (K.V.P.) vond het een bezwaar, dat voor een groot aantal inrichtingen, die prac- tisch geen hinder naar buiten veroor zaken toch een vergunning moet wor den aangevraagd ingevolge een wets wijziging van 1907, toen inrichtingen gedreven door electromotoren van gezamenlijk meer dan twee pk. on der de Hinderwet kwamen te vallen. Hij wilde facultatief gesteld zien de bepaling, dat inrichtingen, die zonder de vereiste vergunning in werking zijn, gesloten worden. De heer RITMEESTER (V.V.D.) vroeg te overwegen om de zittingen, waarop mondelinge bezwaren kun nen worden ingebracht tegen een aangevraagde vergunning, faculta- dagmiddag een uur. dam. Cello-recital. 15.35 Gramofoonmuz. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwin tet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor de kleuters. 17.40 Oostveluws pro gramma. 18.00 Nieuws. 18.15 Ge mengd koor. 18.40 „Op de stelling". 18.50 Gramofoonmuziek. 19.05 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Vocaal en semble. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Ge varieerd programma. (Om 21.00 Fa miliecompetitie). 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gramofoonmuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gramo foonmuziek. De heer BEERNINCK (C.H.) vroeg verlenging vani de termijn, binnen welke eigenaars en gebruikers van belendende percelen kennis wordt ge geven van een verzoek om vergun ning. Staatssecretaris VAN RHIJN deel de mede, dat bij de arbeidsinspectie in overweging is de vraag om de grens van twee pk. te verhogen. De rechten van de betrokkene bij een eventuele sluiting vani zijn bedrijf zijn naar zijn oordeel zeer behoorlijk omschreven. Hij betoogde, dat de al gemene maatregel van bestuur uit komst kan bieden, daar wetswijzi ging niet gemakkelijk is. De openbare De strijd op leven en dood, welke thans in de margarine-industrie en -handel wordt gevoerd en die er toe leidt, dat de margarine wordt ver kocht tegen verliesprijzen, is voor de margarine-fabrikanten aanleiding ge worden om minister Mansholt te ver zoeken de prijzen vast te willen leg gen op 45 en 47 cent per halfpond (resp. eerste en tweede kwaliteit). Minister Mansholt houdt een en an der in beraad. Dit verzoek aan de minister zou er op wijzen aldus de „Tel." dat bij de margarine-fabrikanten thans onderling overeenstemming is be reikt over hun voor de naaste'toe komst te bepalen houding. De met verbetenheid gevoerde prijzenoorlog, in welke ten slotte iedere margarine man van fabrikant tot detaillist werd betrokken, betekent voor vele van de kleinere fabrikanten bij voort zetting en zelfs verscherping van de- -e concurrentiestrijd de genadeslag, zo redeneren zij. Sluiting van bedrij ven en werkloosheid zouden de direc te gevolgen zijn. „Boksersprijzen" van 35, 37 en 38 cent per halfponds pakje vormen slechts verliesposten. Bij een prijs van 40 cent maakt de detaillist één cent winst. De fabrikanten hebben de minister gevraagd, niet alleen een nieuwe, ho gere prijs te willen vaststellen, maar tevens te willen gelasten, dat op deze nieuwe prijzen geen kortingen, be halve de normale, mogen worden ge geven. Zij zijn voorts de mening toe gedaan, dat ook het geven van ge schenken bij de verkoop van marga rine moet worden verboden. gen een eventuele aanval. Toen hij op het elf aankwam, kwam de op de boerderij werkzame P. op hem af met een geweer en vuurde op hem. P. bleek een slecht schutter, waar door de hagel in een boomstam ver dween. De politie, die even later aanwezig was, heeft alle betrokke nen gearresteerd. Niet meer wachten op het postkantoor „All-round-ambtenaren" Indien de proeven, die momenteel door de PTT genomen worden, zul len slagen, zal het lange waohten VERKIEZINGSPROGRAM K. V. P. De commissie, op de Partij vergade ring van de K. V. P. ingesteld, om de laatste hand te leggen aan het vsr- kiezingsprogram heeft haar arbeid voltooid. De slotvergadering duurde van 11 uur voorm. tot 7 uur nam. Hoop voor kaashandel verminderd De laatste hoop op intrekking van de Amerikaanse wet, waarbij de in voer van kaas uit Europa belet wordt, is gisteren verminderd, toen de commissie voor het democratische beleid in de Senaat besloot niet tot actie over te gaan. De wet, waarvan de beperking van de invoer van kaas deel uitmaakt, loopt 'op 30 Juni af. Op een afstand van ongeveer 300 meter van de landingssteiger, heeft men gistermiddag op het Wad het lijk gevonden van de 17 jarige Jan aan de loketten op de jiostkantoren, ,Smeenk u« Schiermonnikoog. De spoedig tot het vSeden^behoren. In Men vermoedde reeds dat hij bij het zoeken van wormen op het wad was verdronken. OVERVAL OP ARBEIDER. Tussen Roozendaal en Etten is een roofoverval gepleegd op de arbeider Goderie uit Rijstbergen. De man zat kort voor de overval met een paar andere bezoekers in een café. Toen dienen, wat veel routine vereist. In 1 Goderie naar huis keerde, werd hij Baarn, waar de eerste proeven ge- onderweg plotseling door twee van PTT-kringen werkt men momenteel een systeem uit, dat voorziet in „all round" ambtenaren, dus mensen, die aan alle afdelingen kunnen heloen, Hierdoor wordt het mogelijk, om b.v. tijdens de sp'tsuren meer dere ambtenaren in te schakelen voor zegelverkoop enz. De moeilijk heid van deze werkwijze is vooral gelegen in het feit, dat de ambtenaar hierdoor twee kassen krijgt te be nomen zijn, is men tevreden over het bereikte resultaat. De afdeling chèaues. zowel storten als innen, zal buiten dit systeem gehouden moeten worden. hen aanbevallen. De Rijkspolitie slaagde er in twee jongelui te arresteren, een zekere B. e^ C. K. De buit bedroeg slechts 36,—. „Ik ben zwaar katholiek" Het is niet gebruikelijk, dat een kerkganger tijdens een openbare godsdienstoefening openlijk de pas toor tegenspreekt als hij het niet met hem eens is. Dat komt gelukkig slechts sporadisch voor en het ge schiedt alleen door mensen, die niet wel bij het hoofd zijn of door perso nen, die te diep in het glaasje hebben gekeken. Dit laatste was onlangs het geval met de 58-jarige schipper J. H. P. van het sleepschip „Maria", dat op Zondag 16 December j.l. te Vrees wijk lag gemeerd. Hij was op die Zondagmiddag wat gaan passagieren en, tamelijk onder de invloed van sterke drank, in de buurt van de St. Barbarakerk verzeild geraakt. Wat hem precies heeft bewogen de kerk, waar juist een plechtig lof met ad- ventsoefeningen werd gehouden, bin nen te gaan, zal wel nooit heel dui delijk worden. In alle geval zal het wel geen plotselinge opwelling van devotie zijn geweest, want nauwelijks had hij het kerkgebouw betreden of hij begon hardop te fluiten en 3€utttp0 en het geheimzinnige kasteden 24. ,Als alles zo voorspoedig gaat, dan is de pech niet ver!" vond Hum- po Hotsflots, toen hij tegen de voor poort drukte. Deze poort was name lijk gesloten en Humpo had verge ten, er een sleutel van te vragen aan Graaf Richard. Humpo schudde zijn hoofd, dat de spatters in het rond vlogen. „Nee," zei hij, „nu kan ik de hoop wel opgeven, om ooit nog op tijd bij de Graaf te komen om hem van het complot te vertellenWat nu te doen?'' Maar toen klaarde zijn ge zicht op. „Kijk, een uit de hemel ge- ronden raampje!'' juichte hij. Kom door de God van Schilders!" Kom ouwe raampjes-klimmer: Pak je be nen op en toon, wat je kunt! Laat zien dat je nog iets anders kun dan verf aan een lap smeren." schreeuwde luidkeels in de richting van de pastoor, die een der liturgi sche gebeden van de Advent voorbod: „Je liegt, je liegt het!" Er ontstond grote consternatie in het kerkgebouw, zodat de pastoor de H. Dienst enige ogenblikken moest onderbreken, in welke tijd enige aan wezigen de man buiten het kerkge bouw brachten, waarna zij hem veilig aan boord van zijn brave scheepje loodsten. Het vervolg van dit onverkwikke lijk incident speelde Vrijdagmiddag in de zitting van de Utrechtse Politie rechter, waar de schipper zich we gens verstoring van een openbare godsdienstoefening moest verant woorden. Op een desbetreffende vraag van de Politierechter antwoordde de verdachte, dat hij zich van het ge beurde op die Adventszondag zo goed als niets meer herinnerde. Wel wist hij. dat hij des middags enige café's had bezocht en „enke le" borreltjes had gedronken. Hij ontkende de mogelijkheid van het hem ten laste gelegde incident niet, doch voegde eraan toe, dat hij al het geld van dc wereld zou willen geven als het niet gebeurd was. „Ik ben zwaar katholiek, mijn heer de rechter", verklaarde hij „en als ik het heb gedaan, was het zeker niet met opzet". Zowel de Politierechter als de Offi cier van Justitie spraken in scherpe bewoordingen hun afkeuring uit over het incident, dat de Politierechter, mr. Rombach, zelfs,, heel liederlijk" noemde. Rekening houdend met de toestand, waarin de schipper tijdens het inci dent verkeerde, met 's mans berouw en zijn blanco strafregister, wilde de Officier van Justitie voor ditmaal nog met een geldboete van 50 of 25 da gen hechtenis volstaan. De Politierechter vonniste conform en de berouwvolle zondaar verklaar de met een zucht van opluchting, dat hü met deze straf accoord ging.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6