Bezitsvorming door deling in de winst is raadzaam Leidse Universiteit De heer A. van Oosten kreeg koninklijke onderscheiding Show van moderne kapsels en Nederlandse kleedkunst Dr. Dekker sprak voor Leidse politie over het atoomgevaar De Kruisverenigingen doen veel onbaatzuchtig werk RECHTZAKEN WOENSDAG 12 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Kath. Werkgevers, kring Leiden Gebaseerd op spaarzaamheid van arbeider .„Het onderwerp „Winstdeling'' heeft reeds te lang in de studeerkamer ge legen; het is nu tijd, dat de kath. werkgevers hun mening hierover be palen en naar, voren brengen in de actuele politieke sfeer, nadat de vak verenigingen dit reeds eerder gedaan hebben". Aldus de heer L. J. M. van Son, econ. drs., secretaris van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging in het bisdom Haarlem, toen hij gisteravond in „Het Oude Koningshuys" te Sas- senheim voor de leden van de kring Leiden dit onderwerp behandelde. Spr. vond de stelling, dat de werk nemers op grond van de ontwikke ling in de laatste jaren recht zouden hebben op een deel van de netto-in vesteringen .van het bedrijfsleven ver werpelijk. Het begrip „investeringen" wilde spr. interpreteren in ruime zin als alle geld, dat belegd wordt in duurzame gebruiksmiddelen, buiten de directe consumptiesfeer. De vak bewegingen echter hebben dit be grip enger geïnterpreteerd en gebrui ken als argument, dat zij de loonstop aanvaard hebben, die de werknemers vele beperkingen heeft opgelegd, om het mogelijk te maken enorme bedra gen in het bedrijfsleven te investeren. Het N.V.V. verlangt zelfs, dat alle be drijven een extra-belasting van 5 pet. van het loon in een beleggingspot storten als winstaandeel voor de ar beiders, dat door de vakverenigin gen beheerd zou worden. Streven naar bezitsvorming. De heer Van Son vroeg zich echter af, of door de loonstop de arbeiders tekort gedaan was. Ongetwijfeld zou den de nominale lonen zonder loon stop veel hoger geweest zijn, maar zij hadden ook prijsstijgingen tot ge volg gehad. Spr. meende, dat de werknemers de enige groep zijn, waarvan de koopkracht practisch niet verminderd is. Bij hogere lonen zou de concurrentie met het buitenland moeilijker geweest zijn, met als ge volg een grotere werkloosheid. Er dient gestreefd te worden naar een zo groot mogelijke mate van be zitsvorming door de wpi"knemers, in welke vorm dan ook. Spaarzaamheid van de werknemer is hierbij een voorwaarde. De ondernemer kan hier bij moreel en materieel behulpzaam zijn. Deze hulp is echter geen eis van strikte of ruilrechtvaardi^heid, maar het is raadzaam, dat de werkgever de mogelijkheid onder ogen ziet. Een van die mogelijkheden is winstde ling, een systeem waarbij aan indivi duele werknemers op grond van !iun arbeidsverhouding een rechtsaan spraak op een deel van de winst wordt verleend, waarbij onder winst verstaan moet worden het netto-over schot boven alle kosten en inhoudin gen (eventueel inclusief een primair dividend) welke naar goed koop- j mansbeleid moeten worden aange wend om het productie-apparaat in stand te houden, c.q. uit te breiden. Geen collectief bezit. De arbeiders zijn geen proletariërs meer, zoals ten tijde van Paus Leo XIII; zij zijn bezitters geworden van zeer grote fondsen en kassen. Zij hebben echter het gevoel van bezit loosheid behouden en de behoefte aan persoonlijk bezit blijft. Bezits vorming moet ook gezien worden als een wapen tegen socialisme en communisme. Hiervoor zijn twee mogeijlkheden: hoger loon of aandeel in de winst. De eerste is thans niet uitvoerbaar, dus de tweede. Hiervoor zijn vele systemen mogelijk, maar het moet in ieder geval een individueel bezit zijn, geen collectief bezit via de vak beweging, zoals het NVV in de vorm van een claim voorstaat. Winstde ling dient ondernemingsgewijze to stand te komen. Zij kan onder de huidige omstandigheden geen voor werp zijn van wettelijke regeling. Wel dienen belemmeringen van overheidswege uit de weg geruimd te worden. Spr. benadrukte, dat het geen kwestie van rechtvaardigheid is, maar van raadzaamheid, nieuwe verhoudingen maken het raadzaam tot een dergelijk systeem over te gaan. Geslaagd voor het candidaatsexa- men wis- en natuurkunde (F) de heren J. Compagne, Scheveningen; W. J. E. Voet, Rotterdam en A. P. Zuur, Oegstgeest; A. Schipper, Rot terdarrr; idem (D) de heer H. van Ammers, den Haag; idem (K) mei.' van Manger Cats, Leiden; de heer H. Bakker, Rotterdam. Voor het doctoraalexamen Geolo gie, de heer Ch. C. M. Gutjahr, Leiden. Voor het doctoraal examen Schei kunde, de heer E. J. de Bock, den Haag. Voor het doctoraal examen wis kunde. de heer A. W. Grootendorst, den Haag. Raadzaamheid erkend. In welke concrete vorm dit gego ten moet worden, is de AKWV nog niet duidelijk. Vandaar dat de heer Van Son bovenstaande gedachten slechts wilde „etaleren" met de be doeling, dat de aanwezige leden er hun mening over zouden geven. Tijdens een langdurige en zeer inte ressante discussie kwamen verschil lende zienswijzen naar voren, waar- uit een verdeelde stemming bleek nieuwe leden, waardoor de actieve over de toepassing van het overi-1 Leidse kring weer werd uitgebreid. gens nog niet gevonden systeem. De heer Van Son, die advies moet uitbrengen aan het diocesaan bestuur over de mening in de verschillende kringen, kon aan het einde echter wel de volgende samenvatting geven; De kr«ng Leiden verwerpt het idee van een claim, zoals het NW di voorstelt, maar erkent wel de raad zaamheid om de mogelijkheden in het eigen bedrijf na te gaan tot vor ming van een eigen bezit van d( werknemers door middel van winst deling, gebaseeid op de spaarzaam he'd van de arbeiders. De heer J. A. E. Aalders, voorzit ter van de kring, kon aan het einde constateren, dat het een vruchtbare bespreking was geweest, waarvoor de heer Van Son hartelijke dank toekwam. De voorzitter verheugde zich over de aanmelding van enige „Prijs de dag niet voordat het avond is", zei de heer P. A. de Jong, directeur van de N.V. Kon. Zeep-, Eau dc Cologne- en Parfumerieënfa- briek Sanders en Co., toen hij heden morgen om half twaalf de heer A. van Oosten huldigde in verband met zijn 45-jarig jubileum, welk feest een speciaal karakter kreeg door de om standigheid, dat de jubilaris over enige weken Sanders met pensioen verlaten gaat. „Prijs de dag niet voordat het avond is, maar nu de avond is aange broken, mag U de dag prijzen, waar op U 45 jaar geleden als hulpzeep zieder bij Sanders in dienst trad",al dus de heer de Jong, die zich afvroeg hoeveel millioenen kilo's zeep de heer van Oosten wel gemaakt heeft. De goede reputatie van Sanders is voor een groot deel aan hem te danken. De jubilaris is een vakman bij uitne mendheid, die een uitstekende oplei ding kreeg, waarin de heer Sanders zelf voorging, en die na de dood van zijn leermeester-voorganger tot taak kreeg de scepter te zwaaien over de zeepziederij. Hij gaat nu van een wel verdiende rust genieten. De heer de Jong bood namens de directie een enveloppe met inhoud aan en een persoonlijk geschenk. Ook mevr. van Oosten, die bij haar binnenkomst een rood-wit bouquet ontvangen had, werd niet vergeten. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot wees er op, dat de jubilaris, (Van onze verslaggeefster). De show, die de firma J. P. v. d. Blom in samenwerking met Elisa beth Ardens vertegenwoordigster in Nederland en de Nederlandse kleed kunst van Tonny Waagemans giste ren in „de Turk" heeft gehouden, had op de gangbare mode-shows dit voor, dat er niet alléén aan de kleding aan dacht werd besteed, maar dat aan dc totaliteit van de verschijning van de vrouw, aan het wezenlijke van haar charme (binnen het kader van de mode uiteraard) werd gedacht. Dat lag al in de opbouw van de show uitgesloten. Maar ook mevr. J. van Kregten, die de bekende Ameri kaanse schoonheidsspecialiste verte genwoordigde, legde daar in haar in leidend praatje de nadruk op. Zij vertelde de vele dames-bezoeksters van de middag- en de avond-show niet alleen, hoe zij haar huid moeten schoonhouden, stimuleren en opma ken, maar ook, dat figuur, houding en gang, kapsel en detail-verzorging als belangrijke factoren moeten worden gezien en vooral, dat dit alles, hoe belangrijk ook, zinloos is zonder de geestelijke ondergrond van een op gewekt, prettig karakter. De heer J. P. v. d. Blom toonde daarop een aantal dag- en avond-kap sels, gebaseerd op de nieuwste mode lijnen, maar toch ook heel persoonlijk in de toepassing bij ieder van de acht mannequins. De „kopjes" moch ten (vooral in de dagkapsels) dan al wat „gebeeldhouwd" aandoen (slecht te vermijden overigens), ze waren in ieder geval technisch af en passend bij ieders individualiteit. In de avond kapsels toonde de heer v. d. Blom, dat hij smaak bezit. Prachtig was het blonde kapsel met de paradijsvogel bijv. De vergulde palmblaren, als een zon uitstaande op het hoofd, hadden een exatisch effect. Bepaald niet ge slaagd vonden wij het avondkapsel met het Nerz-bontje. De shows van Tonny Waagemans Bestrijding is mogelijk tonen de Nederlandse vrouw altijd een maximum aan draagbaarheid. Zo c.ok deze keer. Tonny Waage- is hield zich, wat de tailleurs be treft aan een tamelijk klassieke lijn. Geen al te zeer afgeronde (wij Hol landse vrouwen noemen het nog steeds „afgezakte") schouders, 'n Ma tig geaccentueerde heuplijn, hoofd zakelijk door de' werking van grote zakken. De rokplooi altijd rechts achter, 'een effect, dat ook toepas sing vond in deux-pièces en dan ge varieerd werd met ruimte op die plaats of plissé's. De stoffen: prach tige kamgarens en voor deux-pièces en japonnen veel Engelse en Franse zijde en Engelse katoen, het meeste imprimé. Garnering vaak echter Zwitserse kant (St. Gallen). In de cocktail- en avondtoiletten trof de strapless decolleté, die hier nog niet afgeschaft bleek. Verder veel liervormige halsuitsnijdingen en decolleté's, die aan de achterzijde „Het is foutief de bestrijding van het atoomgevaar voor onmogelijk te verklaren, maar een eerste vereiste, om het gevaar te bestrijden, is het te kennen", aldus dr. W. A. L. Dek ker, hoofd van het laboratorium aan het Acad. Ziekenhuis en tevens lid van de reserve-politie, gisteravond voor een groot aantal actieve en re serve politiemensen in de grote wacht van het Politiebureau. De Commissaris van Politie, de heer R. J. Meyer, had de aanwezigen, waaronder zich o.rn. bevond de bur gemeester jhr. mr. F. II. v. Kinschot, aan het begin van deze instructie avond welkom geheten, waarna de hoofdinsti-ucteur, inspecteur D. Ver zijden een korte beschouwing hield over de taak van de politieman tij dens een oorlog en speciaal tijdens een atoomaanval. Hierna verkreeg dr. Dekker het woord. Het eerste ge deelte van de lezing voerde de aan wezigen naar net wondere land van electronen, neutronen en isotopen, om te belanden bij de atoomkern, die na aanraking van een andere atoomkern, die enorme energiebron vrijmaakt, die de mensheid o m. te Hirosjima en Nagasaki heeft leren kennen. Het on derwerp, dat uiteraard zeer technisch is, werd op bevattelijke wijze door spr. naar voren gebracht. Het tweede gedeelte van zijn lezing, dat de meer practische zijde van het probleem belichtte, lag echter meer binnen het bereik van de niet-des- kundige. De explosies, die naar de aard ingedeeld kunnen worden in ex plosies boven de aarde, op de aarde en onder water, hebben drie schade lijke uitwerkingen op de lichamen, die door haar getroffen worden: Luchtdruk, beschadiging van weef sels en organen door de enorme licht bron met de daarmede gepaard gaan de hitte (millioenen gr. C.) en ionise rende stralen. Vooral door het laatste schade-ele ment, dat te vergeijken is met dode lijke röntgenstralen, vallen vele slachtoffers, omdat de beveiliging daartegen nog niet zeer ver gevor derd is. Spr. gaf echter in zeer grote trekken enkele richtlijnen aan, die uit voorzorg genomen kunnen wor den, waarbij goede schuilgelegenhe- den, gedecentraliseerde hulpposten, medicijnen in de vorm van vitami nen en peniciline en gasmaskers een grote plaats innamen. Ook wees spr. op het feit, dat Nederland niet be schikt over voldoende donors voor bloed. De 50.000 donors, waar het Roode Kruis momenteel over beschikt, moeten volkomen onvoldoende ge acht worden, om aan de vraag ten tij de van een ramp te kunnen voldoen. Ook meende spr., dat het brandweer wezen in Nederland nog te weinig ontwikkeld is, om krachtdadig in te kunnen grijpen. Tussen de opsom ming van de negatieve zijden van de atoomkracht had spr. voldoende ge legenheid gevonden het positieve ele ment van deze energie vooral voor de geneeskunde, toe te lichten. De heer Meyers dankte aan het einde van de avond dr. Dekkers voor zijn boeiend en leerzaam betoog en riep de aanwezigen op tot propaganda voor dienstneming bij de reservepoli- tie, zodat het Leidse corps in geval van nood voor haar taak berekend zal zijn. Hierna sprak de heer Prinsen nog een kort woord, waarin hij het reservepersoneel aanspoorde, de oefe ningen trouw bij te wonen. Leidse Raadsvoorstellen Een markt voor nuchtere kalveren Afschaffing van de paardenmarkt De gemeenteraad van Leiden, die cp Maandag 17 Maart om 2 uur ver gadert krijgt als aanvullende agen da ook te behandelen: Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die op de straatpolitie. en tot het in trekken van de verordening betref fende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levensmid delen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cada vers van honden en katten. Voorstel tot het instellen van een markt voor nuchtere kalveren, tot het afschaffen van de paardenmarkt, en tot het vaststellen van een veror dening, houdende wijziging van die op de Veemarkt. Voorstel tót het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die op de Winkelsluiting, betreffende het sluiten van kapperszaken op Za terdagavond om 8 uur. Gedurende de voorjaarsmaanden worden veel kalveren geboren, waar. van de boeren) de meeste zo spoedig mogelijk wensen te verkopen, ten einde daaraan geen kosten voor voe ding te behoeven te besteden. Ook de handelaren, die deze nuchtere kalve ren van de boeren kopen, wensen de dieren om dezelfde redenen weer spoedig van de hand te doen op de markten of aan de slachtplaatsen. Uit handelskringen heeft B. en W. dan ook het verzoek bereikt de vee markt alhier in 'te schakelen voor het verhandelen van nuchtere kalve ren. Gevolggevend aan dit verzoek hebben zij het vorig jaar met ingang van 19 Maart 1951 bij wijze van proef een markt voor nuchtere kalveren ingesteld op Maandag en Dinsdag. Aangezien de proef heeft aangetoond, dat een dergelijke markt levensvat baarheid heeft, achten B. en W. het gewenst, dat wordt besloten tot in stelling van een nuchtere kalveren- markt, welke kan worden gehouden op Dinsdag gedurende de uren van de markt voor vette varkens. Voorts schrijft artikel 3, lid 2, van de verordening op de Veemarkt voor, dat op de eerste Woensdag der maan den Juni en September de paarden markt wordt gehouden. De voort schrijdende mechanisatie van de trac tie en de concentratie van de over blijvende aanvoer van paarden op andere markten hebben er toe geleid, dat de aanvoeren van paarden op de Leidse markt geleidelijk aan sterk zijn gedaald, waardoor de paarden markt alhier thans van geen beteke nis meer is. Op grond hiervan) ware tot afschaffing van deze markt over te gaan. met een vaste draperie worden afge werkt, als een zeer wijde shawl, achteloos weggegleden. De avondtailelten waren over het algemeen lang, een enkele slechts voetvrij; veel tule en stola's. Weinig jassen- en die er waren, deden nogal uitzonderlijk aan. Zo de zwarte zij den, aan een professoren-toga herin nerende mantel en de jas met de gro te zakken, opzij en laag ingezet en verlopend in twee met knopen gegar neerde plooien aan weerskanten. Prettig' deden de hoedjes, shawls en handschoenen aan, die Tonny Waagemans bij vele toiletten zelf ontwierp en deed uitvoeren op eigen atelier. De schoenen waren van Hes sels (Den Haag-Amsterdam) en de Leidse firma Hollants. De vier mannequins van Tonny Waagemans waren zó verrukt van een nieuw Engels prccedé, dat ge bruikt wordt om avondkapsels een vreemde zilveren of gouden gloed te verlenen (een poeder, „Starmist" ge naamd), dat zij de heer v. d. Blom, die het bij enkele van zijn creaties had gebruikt, verzochten het ook bij haar toe te passen. En zo liepen daar een zeer zwarte en een zeer blonde dame met „grijze" haren, die zij niet verdoezelden, maar vol zelfbewust zijn toonden. De organisatie van het geheel vol deed zeer. Misschien waren 80 toilet ten, na een causerie en een kapde- monstratie, wat veel om te verwer ken, de aanwezigen zullen vermoeid heid aan het einde toch geenszins be treurd hebben. De heimachine op de Hooigracht zoemt en snuift en sissend stijgt de stoom opDe uitbreiding van het St. Elisabeth Ziekenhuis is begonnen, maar het heiwerk zelf zal nog wel 'n weekje op zich laten wachten. Op het ogenblik is men bezig een damwant te heien tussen de Hooi gracht en de bouwput, die 3 y2 meter diep moet worden, zulks om te voor komen, dat de Hooigracht ter plaatse zal verzakken. die 30 jaar de leiding over de zeep ziederij heeft gehad, zeer tevreden mag zijn over zijn arbeid, die hij steeds met grote lust en ijver op ver antwoordelijke wijze verricht heeft, daarmede de naam van Sanders en van Leiden hooghoudend. Op 65-ja- rige leeftijd breekt het ogenblik van rusten aan. Gelukkig kan de jubila ris dat doen in goede gezondheid. Het was de burgemeester een groot genoegen de heer van Oosten mede te delen, dat hem de koninklijke on derscheiding, de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was toegekend. Met de wens, dat de jubilaris en z'n echtgenote nog vele jaren in goede gezondheid deze onderscheiding zouden mogen bezit ten, spelde de burgemeester de me daille op. De heer P. A. de Gooyer, directeur, bood eveneens zijn gelukwensen aan en was er van overtuigd, dat Sanders de heer van Oosten zal missen. Spr. hoopte, dat het echtpaar een lange rust beschoren zou zijn en bood eveneens een geschenk aan. Tenslotte sprak de bedrijfsleider, de heer W. C. Hendriks, die er op wees, dat met de heer van- Oosten de laatste man van de oude fabrieksgar- de verdwijnen gaat. Spr. herinnerde aan het vakmanschap van de jubila ris en was er van overtuigd, dat men voor zeepzieder in de wieg gelegd moet zijn! De heer Hendriks bood aan het einde een koekoeksklok aan, als geschenk van het gezamenlijk personeel. De jubilaris sprak een kort dank woord, waarna het personeel, onder het genot van een kopje koffie, gele genheid kreeg de heer en mevr. van Oosten persoonlijk geluk te wensen, wensen. Burgerlijke Stand Geboren: Marcel, z. v. G. de la Rie en J. W. Moenen; Margriet, d. v. D. Cederhout en G. van Egmond; De psychologie van het fabrieksmeisje De leden van de Vereniging voor Katholieke Gezinsvoogdij en Patro nage te Leiden kwamen gisteravond in het St. Lidwinahuis aan de Zoe- terwoudse singel bijeen, om te luis teren naar een inleiding van mej. E. M. Hibbelen, sociaal werkster uit Rotterdam, over „De psychologie van het fabrieksmeisje". Na de psycholo gie van de vrouw en het meisje in het algemeen te hebben besproken, kwam spreekster tot haar eigenlijke onderwerp, het fabrieksmeisje. Mej. Hibbelen, die door haar werk zeer veel ervaring op dit gebied heeft gekregen, gaf een boeiende uiteenzetting over de moeilijkheden die in het leven van een fabrieks meisje een rol spelen, waarna zij aangaf op welke manieren men reeds tracht bepaalde toestanden te ver beteren. Spreekster was er* van over tuigd, dat er nog meer mogelijkheden waren en somde een aantal maatre gelen op, die voor de toekomst wen selijk waren. Na deze causerie konden de aan wezigen vragen stellen, hetgeen leid de tot een interessante gedachten- wisseling. Op alle mogelijkheden en moeilijkheden, die werden opgewor pen, wist mej. Hibbelen een glashel der antwoord te geven. Zodoende is het een leerzame avond geworden, die de leden ook enig inzicht heeft gegeven op dit speciale terrein van het sociale werk. Petronella Johanna, d. v. J. Veef- kind en L. M. Favier; Sebastianus Jacobus Wilhelmus, z. v. W. G. Kiebert en G. J. van der Meer; Wil- li'orordus Maria, z. v. J. Remijnse en J. A. van Pijlen; Pietronel'la, d. v. J. de Jong en M. Zwanenburg; Pie- ternella Antonia, d. v. H. Koopman en C. E. Donker. Overleden: C. Crama, huisvr. van Polanen, 63 j.; H. J. Hettema, huisvr. van Meijering, 81 j.; L. W. C. Wes- selius, vrouw, 90 j.; J. P. de Wolf, man, 71 j.; W. van Klink, wed. van Klink, 69 j.; H. Sutterland, wedn., 88 j.; J. van Egmond, zoon, 7 m.; A. A. M. van Velzen, dochter, 11 m. Woensdag 12 Maart. Met de „Willem Ruys" vaart m,or- gen de korporaal-kleermaker B. Nieuwenhoven thuis. Hij komt in Rotterdam aan en je kunt er op reke nen, dat er morge feest is in Sluis straat 18. Alweer een Stille Omgang-bericht. Morgenavond van 8 tot 9 uur wordt ae deelnemers van a.s. Zaterdag-Zon dag voor het laatst gelegenheid ge boden spoorkaartjes af te halen in de Romanuszaal achter de Hartebrug- kerk. Leden moeten bun contributie- kaart meenemen. Wie nog gen lid is en toch meewil kan zich morgen avond tegelijkertijd als lid opgeven. Het personeel van de H.C.W. heeft de bekende schrijver en radiospreker Willem van Iependaal uitgenodigd om te komen spreken, ook voor de dames van de personeelsleden. Hij sprak over „Volkstaal en volkshu mor". Met talrijke krachtige voor beelden maakte spr. duidelijk wat hij onder volkstaal en- humor verstaat. De cantine van de H.C.W. daverde zo LEIDSE SOCIALE RAAD Ofschoon men de beide plaatselij ke Kruisverenigingen (het Groene en het Wil-Gele Kruis) geen gebrek aan activiteit mag toeschrijven, kwa men gisteravond op een in het Snouck Hurgronjehuis gehouden vergadering van de Leidse Sociale Raad zowel de secretaris, mr. P. A. van Toorenburg, die de bijeenkomst leidde, als de vertegenwoordigers van beide Kruisverenigingen, tot de conclusie, dat men allerwege nog stuit op onbekendheid met dit werl^. De heer W, P. Droog, lid van het hoofdbestuur van de Zuid Hollandse Vereniging „Het Groene Kruis", die nog kort geleden, eveneens voor de Sociale Raad, een uiteenzetting van het Kruiswerk gaf, was wederom in het midden van deze kring, waartoe ook vele maatschappelijke werkers (sters) behoorden, In het begin van zijn lezing gaf hij een inzicht in de ontwikkeling en groei van het werk, dat, aanvanke lijk eenvoudig van opzet, is uitge groeid tot een hechte organisatie. Mede dank zij de activiteit van de Kruisverenigingen, die thans in het gehele land werkzaam zijn, neemt ons land op het terrein van de inter nationale volksgezondheid een voor aanstaande plaats in. De heer Droog, die hierna afzonderlijk de vele fa cetten van het kruiswerk belichtte, wees met nadruk op het prachtige werk der consultatiebureaux, die van zo'n groot belang zijn in het kader van de praenatale zorg. Had ons land jaren geleden'nog een zuigelingen sterfte van plm. 20%. thans is deze reeds gedaald tot 4%. Een terug gang, welke spr. mede toeschreef aan het onbaatzuchtige werk der kruis verenigingen. Ook de gezinszorg zag de heer Droog als een kostbaar on derdeel van het kruiswerk, hetgeen hij nader uitwerkte. Tenslotte wees hij er op, dat dit werk uit particu lier initiatief is voortgekomen en thans door de overheid financieel en moreel wordt gesteund. De heer Droog eindigde met een lans te bre ken voor een behoorlijke positie van de wijkzusters, die zeker ook recht hebben op pensioen. Het Kraamcentrum. Na de pauze besprak mr. F. A. Th. van der Bruggen, directeur van het Provinciaal Bureau van het Wit-Gele Kruis, uitvoerig het werk van het Kraamcentrum, dat in hartelijke sa menwerking met een kraamdocente deskundig en op liefdevolle wijze geschiedt. Spr., die in de kraamcen tra een moderne vorm van kraam- verzorging zag, wees er op, dat dit werk een ontzettende omvang heeft aangenomen. Zo waren er op 1 Jan. j.l. in Nederland 2626 kraamverzorg sters wex-kzaam en plm. 600 leerlin gen in opleiding. Werden er in Zuid- Holland in 1950 door het Wit Gele Kruis 3519 kraam verzorgingen ver richt, in 1951 waren dit er al 5055. Aan het einde van zijn causerie gaf mr. Van der Bruggen de aanwe zigen nog een inzicht in de Provin ciale opbouw van het Kruiswerk. HAAGSE GERECHTSHOF. Zandgeknoei. De 49-jarige aan nemer, die 14 dagen geleden terecht stond voor de Haagse Rechtbank, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij geknoei met zandleveranties voor de ophoging van de spoordijk bij het nieuwe station te Leiden, werd gis teren vrijgesproken. Het ten laste gelegde werd niet bewezen geacht. Kameraad uit dc nor. - In de zaak tegen de 25-jarige los-werkman uit Leiden, die een oude gevangenis- nu en dan van het lachen! De heer W J. v. d. Poll, pi'opagandist van de Comm. Prop. v. h. Ned. Boek, onder streepte de woorden van de heer van Iependaal over de betekenis van het boek in het algemeen en van het le zen in het bijzonder. Deze avond werd dezer dagen ook gehouden voor het personeel van Sxnit Röntgen-appa- ratenfabriek. Volgende week wordt de derde avond gehouden, waarop het personeel van de Ned. Rotogravure aan de beurt komt. Aan de Docos-adspiranten wordt be kend gemaakt, dat de training Don derdagsavonds in de zaal niet meer doorgaat. De junioren worden mor genavond één kwartier eerder ver wacht dan gewoonlijk. Gisteren was het weer eens zover bij de tunnel aan de Lage Morsweg. Deze keer was het een bus, die be kneld raakte onder de ijzeren bint, die op een hoogte van 2.70 meter vóór de tunnel is aangebracht, om te verhinderen, dat te hoogbeladen wa gens het tunnel-plafond zouden be schadigen. De bus liep beschadigin gen aan het dak op. Vindt U het soms overdreven, dat ij reeds nu denken aan Koninginne dag 1952? Wij zijn overigens de enige niet, want de Vereniging Koningin nedag gaat a.s. Maandagavond om 8 uur vergaderen in In den Vergulden Turk, om de leden enige interessante plannen voor het feest van 30 April a.s. voor te leggen. Bovendien is er bestuursverkiezing wegens het pe riodiek aftreden van de heren J. C. J. Lambermont, C. Lau en C. J. van Leeuwen. Deze drie heren zijn her kiesbaar en we hebben er zo'n idee van, dat er wel iemand u"t de ver gadering zal oostaan, om te zeggen: Müne heren, ik stel voor.... enz. De 61-jarige mevr. C. v. d. W.J. wonend in de Melchior Treublaan, is gisteren in haar huis van de trap gevallen. Toen baar man even later thuiskwam, vond hij z'n echtegenote onder aan de trao met een gebroken rechter enkel. De FHD werd ge waarschuwd, om haar naar het Acad. Ziekenhuis te brengen. STADSKOK. vriend voor J' 600,had bestolen, gelastte de Haagse rechtbank her opening van het onderzoek' voor het inwinnen van een reclasseringsrao- oort. Er w^s een jaar en zes maan den m.a. tegen verd. geëist. Hii had diefstallen gepleegd in Den Haag, Legden, Antwerpen en Apeldoorn. Wol diefstal. De fabrieksarbei der uit Leiden, die tot een week ge vangenisstraf was veroordeeld we gens diefstal van vier strengen wol bij de fa. Van Wiik en Co. waar hij werkte, zag in hoger beroep deze straf door het Haagse Gerechtshof omgezet in een voorwaardeliike straf. De proc. generaal had beves tiging van het vonnis gevraagd. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 12 Maart. Kaas. Aan gevoerd: 11 partijen. Prijzen: Eer ste soort 2.342.42, tweede soort 2 302.33 en zware tot 2.63 per kg handel matig. LEIDSCHENDAM, 11 Maart. Groente. Sla 13—30, stoofsla 119 135, spinazie 5968, andijvie 63 73, boerenkool 915, prei 2439, spruiten 3455.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2