S)e Engelands zuinige Butler Engelands begroting maakt leven duurder Stukje ACedetiand in JVewfyaxk OOK NEDERLAND IS ER DE DUPE VAN Pinay's kabinet aanvaard Vredesvoorstel van Rusland sceptisch ontvangen Q-ommanda-aaetdtacht JCavieCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 12 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12534 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p, kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 CRISIS VAN VERTROUWEN IN ons vorig artikel over de kwestie Nieuw Guinea spraken wij over een crisis van vertrouwen. Maar men dient zich wel goed te realiseren, dat dit crisis van vertrou wen een kwestie van het verleden is, dat wel zijn schaduwen werpt op de toekomst, maar die op de toekomst alleen maar een negatief resultaat vermag te hebben. Het gaat om de toekomst en niet om het verleden. Het gaat er om deze crisis te door breken. Gebeurt dat niet, dan kan dat in de huidige situatie alleen maar de onaangenaamste gevolgen hebben voor ons zelf in Indonesië, Wij hebben reeds uiteengezet, dat de handelwijze van de Indonesische regering en de uitlatingen van de president van Indonesië ons schuw hebben gemaakt. Wij hebben ons aan de afspraken van de R.T.C. en vara het Unitstatuut gehouden, Indonesië niet. En dus is men hier beducht nog verder te gaan. Wij menen bovendien het recht inzake Nieuw Guinea ge heel aan onze zijde te hebben en wij kunnen zelfs niet geloven, dat Indo nesië oprecht overtuigd zou zijn, dat inzake Nieuw Guinea het recht aan haar zijde is. En toch hebben de In donesische gedelegeerden met ont steltenis kennis genomen van de op vattingen int Nederlandse politieke kringen, die zo afwijzend mogelijk j staan tegenover iedere toenadering op dit punt. Dit kan men alleen ver klaren door een zekere politieke blindheid gepaard met de eerlijke wens van de onderhandelaars zelf om tot een overeenkomst te komen en zich ook aan deze overeenkomst te houden. Maar daarmee is de crisis van vertrouwen niet opgelost. Het gaat er immers om of ook de Indone sische regering zich aan die nieuwe overeenkomst zou houden en men heeft na de opgedane ervaringen re-1 den om daaraan te twijfelen. Men zal moeten trachten deze crisis van beide kanten te doorbreken. ÏJOE zou dit straks als de onder- handelingen zullen worden her vat moeten geschieden? Door de si tuatie, zoals zij zich voordoet, koel en nuchter onder het oog te zien. Po litiek is nu eenmaal geen zaak van sentiment en dat sentiment zal men dan ook moeten beginnen uit te ban nen. Men zal zich nuchter en reëel dienen af te vragen welke voor ons de voordelera zijn aan het bezit van Nieuw Guinea verbonden en welke de kosten zijn om deze voordelen te bereiken. En wat zijn de nadelen, wat staat ons te wachten, indien wij niet tot overeenstemming zouden ge raken. Dat klinkt nogal die-hard-achtig, omdat met zulk een redenering het belang van de autochtone bewoners eenvoudig zou worden ter zijde ge steld. Nu merken wij allereerst op, dat dit zeker niet noodzakelijk is, men kan en moet dat belang in de besprekingen zeker zeer zwaar laten wegen. Maar er zit voor ons gevoel toch ook wel een weinig hypocrisie in, als men dit argument door vele tegenstanders van een overeenkomst luidkeels hoort verkondigen. Men kan gerust aannemen, dat velen van deze mensen dit werkelijk menen en het zelfs als een gewetenskwestie zien. Maar dan dient men toch ook niet te vergeten, dat wij ons sinds het be gin van deze eeuw maar bitter wei nig aam Nieuw Guinea en het belang van zijn bewoners gelegen hebben laten liggen. Als dan nu opeens dat belang als het hoogste belang naar voren wordt geschoven, dan krijgt men toch even het gevoel, dat wij be ter doen daarover, niet te hard te roe pen en dat maai- liever alleen bin nenskamers te laten gelden. Het gaat hier uiteindelijk om dc vraag of men in de noodzakelijke sa menwerking met Indonesië een poli tiek wenst op korte termijn of een op lange termijn. Onze mening is, dat zolang Indonesië in het overgangs tijdperk, waarin het voorlopig nog wel zal leven, in gisting is, het beter is een politiek te volgen, waarbij wij op de lange duur onze invloed in In donesië, die in deze gistingsperiode misschien eerst nog wel verder zal afzwakken, zullen herwinnen. Dit proces is aan de gang en wel het sterkst door een vreedzame culturele infiltratie, waarbij de invloed van de Nederlandse taal aldaar een zeer sterk wapen is. Indien wij daarmee en alle daarmee verbonden mogelijk heden kunnen voortgaan, voeren wij een politiek die op de duur, de lange duur, zeker tot succes zal leiden. Voeren wij een politiek op de korte termijn, dan is er maar één ding, en dat is dat wij neen blijven zeggen en niets dan neen met de kans van een volkomen uitschakeling van de Ne derlandse invloed voor nu.... en voorgoed. En dan is het gedaan. staan de zaken, als men ze be- schouwt in hun nuchtere reali teit, waaraan alle morele overwegin gen niets kunnen veranderen. Wij herhalen nogmaals met nadruk, dat dit niet behoeft te betekenen, dat wij de belangen der Papoea's volkomen ondergeschikt zouden moeten maken aan ons eigen belang. Bij alles wat wij ondernemen moeten wij trachten deze belangen veilig te stellen. Maar ook hier is nuchtere zin in de aller eerste plaats vereist. Via de Neder lands Indonesische Unie had Indone sië deel kunnen hebben aan Nieuw Guinea. Zü heeft dat niet gewild. Maar daarom kan men nu niet zeg- Import van Nederl. producten beperkt In een tot de nok gevuld Lagerhuis heeft dc Britse minister van Financiën. Richard Butler, gisteren drastische wijzigingen in de financiële politiek der regering aangekondigd, die ten doel hebben, de positie van het pond ster ling te versterken. Hij diende de eerste begroting der conservatieve rege ring in, die meer geld in de zakken van de arbeiders zal brengen, maar aan de andere kant het leven voor elke Brit belangrijk duurder zal maken. De voornaamste door Butler bekend gemaakte maatregelen zijn: 1. Verlaging van de subsidie op de levensmiddelen van 410 tot 250 millioen pond. Dit betekent dat vlees, brood, kaas, melk, suiker, boter, spek en meel duurder worden. 2. Beperking van de import met 100 millioen pond tot 3150 millioen pond. Onder andere worden hierdoor getroffen de invoer van kaas, bloembollen, haringkuit in blik, zuurkool, verduurzaamde levensmiddelen en bloemzaden, waarvan Nederland een der belangrijkste leveranciers is. 3. Wijziging van het stelsel der inkomstenbelasting met het doel de arbei dende klasse aan te moedigen harder en langer te werken. 4. Belasting op buitensporige winsten van 30 procent, om te voorkomen, dat de herbewapening zeer hoge winsten aan het bedrijfsleven brengt. 5. Verhoging van de belasting op benzine en auto's, de vermakelijkheids- ting en de P. T. T.-tarieven. 6. Verhoging van de kinderbijslag, de invaliditeitsrente en de pensioenen aan oorlogsweduwen. 7. Het disconto van de Bank van Engeland wordt verhoogd van 2 y2 tot 4 procent, met het doel de binnenlandse investeringen te beperken. Beslissend voor Engelands toekomst Minister Butler opende zijn begro tingsrede met te zeggen, dat de stap pen, die hij thans heeft te nemen, be-1 slissend zijn voor Engelands gehele j toekomst. Zijn nieuwe begroting is een poging om het accent van de ver sobering te verleggen naar de aan moediging tot harder en langer wer ken. Bedroeg in het afgelopen begro tingsjaar het overschot 370 millioen pond, voor het komende jaar wordt een overschot verwacht van ongeveer 510 millioen pond. Maar de crisis, waarin het pond sterling nog steeds verkeert, blijkt wel uit het verlies aan goud en dol- j lars sinds Juni 1951 van twee milliard dollar, waardoor de reserves eind Februari nog slechts 1.770 millioen dollar beliepen. Butler voorspelde echter, dat het tempo der afvloeiing van goud en dol lars in de komende weken aanzien lijk langzamer zou zijn. En in de tweede helft van 1952 hoopt het Ge menebest als geheel zelfs een over schot op zijn betalingsbalans te berei ken. De nieuwe importbeperking van 100 millioen pond is de derde binnen vijf maanden, wellke door de conser vatieve regering wordt aangekondigd. In tegenstelling tot de vorige maal Labour-breuk weer gekramd Wapenstilstand met Bevan Na een stormachtige zitting van de Lagerhuisfractie der Labour-partij is een „wapenstilstand" gesloten tussen Aneurin Sevan's rebellerende linker vleugel en oudpremier Attlee en zijn volgelingen, maar tegelijkertijd werd het gezag van de partijleiders een zware slag toegebracht. Attlee's voorstel om drastische dis ciplinaire maatregelen tegen de re bellen te nemen werd namelijk met 172 tegen 63 stemmen verworpen. In plaats daarvan besloot men, op voorstel van de oud-minister van Be voorrading Strauss, het Reglement van Orde, dat in 1945 buiten werking werd gesteld, weer in te voeren. Dit betekent, dat de fractieleden verplicht worden zich bij stemmin gen te houden aan de besluiten van de meerderheid der fractie,, behalve in gevallen van gewetenskwesties, zoals in godsdienstige aangelegenhe den en besluiten, die voor pacifisten onaanvaardbaar zijn. Houden zij zich hieraan niet, dan volgen automatisch strenge maatre gelen tegen hen, die zelfs uitstoting uit de partij kunnen omvatten. Sommige der „loyale' Labour- leden verklaarden dan ook, dat iede re volgende revolte, nu het Reglement van Orde is hersteld, ernstiger gevol gen zal hebben dan tot dusver. En andere leden van de rechtervleugel voorspelden dat het besluit van gis teren in de practijk weinig meer zou blijken dan een lapmiddel en dat de breuk zich spoedig weer zou openba ren. gen, dat wij nu tot niets meer bereid zijn. Wij zitten echter in een impas se en die impasse moet worden door broken. Deze kan worden doorbroken als de crisis van het vertrouwen kan worden opgelost. Maar daartoe is op de allereerste plaats iets nodig van Indonesische zijde. Van de zijde van de Indonesische regering. En van haar president Soekarno. MINISTER BUTLER. wordt thans ook West-Europa weer getroffen, omdat verscheidene luxe goederen en andere artikelen ge weerd zullen worden. Hieronder val len, behalve de reeds genoemde kaas en bloembollen, ook textielgarens, be paalde soorten hout en electrotech- nische artikelen. Toen Butler een begin maakte met de aankondiging van de verlaging der levensmiddelensubsidies, klonken van de Laubour-banken boze kreten als „klassestrijd". Deze verlaging komt neer op een stijging van de kos ten van levensonderhoud van elke Brit met 18 pence (circa 80 cent) per week. *ls compensatie kondigde de mi nister een verhoging aan van de kin derbijslag voor kinderen beneden de 16 jaar met drie shilling tot acht shil ling per week. (Men krijgt nu dus circa ƒ4.25 per kind per week). Teneinde de arbeidende bevolking aan te moedigen tot langer en harder werken, heeft Butler de grens van het belastingvrije inkomen verhoogd. Hij voegde hieraan toe, dat het nieuwe stelstel der inkomstenbelasting ten doel heeft de mensen in staat te stel len overwerk te verrichten, zonder dat hun extra-inkomsten voor het volle bedrag worden belast. Hiermede hoopt de minister de productie voor exportdoeleinden te stimuleren. De totale uitgaven op de begroting bedragen 4.150 millioen, waarvan 1.458 (of meer dan een derde) is bestemd voor de defensie. Butlers begroting is door de Brit se financiële deskundigen zeer goed ontvangen. Hun eerste indruk was, dat zijn maatregelen precies waren, wat het land nodig heeft. Engeland weert bollen en kaas De Britse regering heeft bekend ge maakt, dat Engeland tot nader order de invoer verbiedt van textiel, garens, ongerantsoeneerde kaas, bloembollen, hardhout en vele luxe goederen uit West-Europa. Dit verbod brengt de jongste in- voervermindering van 100 millioen pond sterling in toepassing, waarvan minister Butler in zijn begrotingsrede gewaagde. Het zal van kracht blijven tot het ministerie van Handel tijd heeft gehad een nieuw vergunnings stelsel in te voeren. Het nieuwe stel sel zal op quota-basis berusten. Intrekking van de open algemene vergunningen zal o.a. gelden voor de landen van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking en Indonesië. Het sterlinggebied zal niet door de maatregel getroffen worden. Invoer uit het dollargebied is reeds beperkt. Een uitzondering wordt gernaakt voor die goederen, waarvoor vóór 12 Maart gecontracteerd werd. Socialisten en Gaullisten onthielden zich De Franse premier Pinay heeft gisteravond zijn eerste overwinning in het parlement geboekt met 293 tegen 101 stemmen sprak dit nl. zijn goed keuring uit over Pinay's kabinet en program. Hij dankt dit succes aan het feit, dat zowel socialisten als Gaullisten (op twee na) zich van stemming onthielden. De gematigd conservatieven, -adicalen en (R.K.) volksrepubli- keinen gaven de nieuwe premier hun steun; de tegenstemmers waren 100 communisten en 1 Gaullist. SLECHTS AARZELEND. In feite komt de uitslag neer op een motie van vertrouwen in Pi nay's kabinet en politiek. Want met genoemde stemmenverhouding ver wierp de Nationale Vergadering een communistische resolutie, die ver zocht om een volledig debat over de samenstelling en het program van de drie dagen oude regering. De socialisten verklaarden hun standpunt met de verklaring, dat zij het weliswaar niet eens waren met Pinay's program, maar dat zij toch niet de nieuwe regering wilden „ver nietigen". „Wij willen eens zien, hoe Pinay de huidige crisis denkt te be strijden", aldus Charles Lussy, wiens partij gekant is tegen Pinay's voor stellen voor een amnestie voor belas tingovertreders en voorts een spoe dige beslissing wil over het wetsont werp voor een glijdende loonschaal. Ook van Gaullistische zijde werd gezegd, dat men geen vertrouwen had in Pinay's program en dat men zich daarom van stemming onthield. De enige Gauillist, die tegenstemde, was Vallon, een ex-socialist, die een van de Gaulle's voornaamste mede werkers is. De (27) „rebellen", die Pinay vorige week aan zijn onver wachte meerderheid hielpen, onthiel den zich thans, volgens het partij- voorschrift, van stemming op één na, die toch zijn stem voor Pinay uit bracht. Deze „terugzwaai" van de re bellen en het niet deelnemen aan de stemming van enige radicalen en volksrepublikeinen is er de oorzaak van, dat Pinay nu 31 stemmen min der kreeg dan vorige week. En vele waarnemers wijzen er op, dat talrij ke afgevaardigden hun steun aan Pi nay maar weifelend hadden gege ven. RUMOERIGE ZITTING. Aan de stemming ging een bijzon der rumoerige zittiftg vooraf, die voorzitter Herriot er toe noopte, de vergadering enige tijd te verdagen. Nadat Pinay zijn program had uit eengezet, gingen twee communisten vragen stellen over Tunesië en de eenheid van Duitsland. Daarop be gonnen de Gaullisten met hun les senaars te slaan, de communisten er van beschuldigend, dat zij spraken over nationale onafhankelükheid, terwijl zij zelf van Frankrijk een Russische satellietstaat wilden ma ken. Tien minuten lang duurde het oorverdovende rumoer, waaraan Herriot een einde maakte door de zitting te verdagen. Pincy's program omvatte: prijsstop binnen een week; een wetsontwerp, dat nakoning van Frankrijks finan ciële verplichtingen moet garanderen en dat Donderdag moet worden in gediend, een nieuwe begrotingswet binnen een week; grondwetsherzie ning; belastinghervorming: verbete ring door de senaat van het wets ontwerp op de glijdende loonschaal. In New-York wordt een tentoonstelling van Nederlandse bloembollen ge houden, „Nederland in Tulpentijd". Meer dan vijfduizend bollen staan in de Botanische Tuin van New-York in Bronx Park in volle fleur te pralen en brengen op deze manier een stukje Nederlandse sfeer in deze millioencnstad. De Tentoonstelling zal tot 23 Maart duren en is georgani seerd in verband met het bezoek van H. M. Koningin Juliana aan dc Verenigde Staten. Manoeuvre om Duitsland te neutraliseren Met grote terughoudendheid bezien Westelijke diplomaten het Rus sische voorstel voor het spoedig houden van een vredesconferentie over Duitsland, met deelneming daaraan door alle betrokken staten. In Parijs noemde men de nota weliswaar .^belangrijk en interessant" maar velen zagen er toch een manoeuvre in om de inschakeling van West-Duitsland in de Westerse defensie te verhinderen. Ook Britse krin gen achten de nota bedoeld om de komende debatten in Bonn en Parijs over de ratificatie van de Europese defensiegemeenschap te beïnvloe den. In Bonn is al bekendgemaakt, dat dc besprekingen over dc vervan ging van het bezettingsstatuut voor een „vredescontract" gewoon door gaan. In Amerika ziet men de voorstelen als een manoeuvre, om de pogin gen, om West-Duitsland in het Europese defensiestelsel te brengen, te doen mislukken of te vertragen. In Bonn waar het kabinet gis teren de Russische nota besprak heerst de overtuiging, dat de Rus sische voorstellen de schepping be ogen van een „vacuum" in centraal- Europa, dat Rusland met zijn mili tair overwicht gemakkelijk kan beheersen. Bovendien wees een re geringswoordvoerder er op, dat de nota niet de vraag oplost, hoe de Duitse hereniging bewerkstelligd moet worden een noodzakelijke voorwaarde, alvorens enig vredes- Gisteren heeft de nieuwbenoemde 's Gravenhage, Overste J. H. A. K. do van het Korps Commandotroepen zijn opvolger, Majoor T. Beets. De gelbrecht van Nassaukazerne en gewoond. De scheidende commandant met het nieuwe commando. Hoofdcommissaris van Politie te Gualthérie van Weezei het comman- te Roozendaal overgedragen aan plechtigheid vond plaats in de En- werd o.a. door Generaal Kruis bij- links) wenst zijn opvolger geluk verdrag kan worden getekend. Ook de socialistische (oppositie) partij van dr. Schumacher wees in oen verklaring op het ontbreken in de nota van enige aanduiding over dc wijze, waarop Duitsland herenigd moet worden. En een geallieerde zegsman in Bonn zei zonder omwegen: „De Rus sen hebben de Duitsers een prach tige fruitmand aangeboden, in dc hoop, dat zij er voor zullen bezwij ken. Het lijkt er op, dat de Russen thans een volledig offensief zijn be gonnen om de Duitse eenheid te be werkstelligen." In Parijs verwacht men in poli tieke kringen, dat vele niet-commu- nistische afgevaardigden in het par lement er bij de regering op zullen aandringen, op de Russiche voorstel len in te gaan, uitgaande van het standpunt, dat de Russen „een laat ste kans" moeten krijgen. De Wafd tegen regering-Hilaly Dinsdag is op een vergadering van Wafdistische senatoren en afgevaar digden, onder voorzitterschap van ex-premier Nahas Pasja, het besluit van het partijbestuur goedgekeurd om niet met de regering van Hilaly Pasja samen te werken. De fractie van de Wafdistische partij bezit in het huidige Egyp tische parlement de meerderheid. Voorts is besloten Far id Zaaloek, die als minister van propaganda in de nieuwe regering zitting heeft ge nomen, uit de partij te stoten. Wie belangstelling koestert in wat er om hem heen gebeurt, zal altjjd jong blijven al wordt hij negentig jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1