Ste £dd<se(Boii/fca/nt Duitse socialisten kregen geen stem Verkiezingen in Zuidwest- Duitsland Morgen komt het Franse kabinet voor 3le>iheg.'ia(mw, Ctz. Van Mamei JndaneMódie g&zant frif de Jlauó Beperking bewegingsvrijheid voor rode diplomaten £t. kei. £ekfiaut andet&c&eiden Avontuurlijke vlucht uit Tsjecho-Slowakije Jiameitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 10 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12532 Papengracht 32Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart* Franco p. p. 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Regering behield ruime meerderheid De West-Duitse coalitiepartijen hebben een ruime overwinning behaald bij de Zondag gehouden verkiezingen in de nieuwe Zuid-West-Duitse staat, ontstaan uit een samenvoeging van Zuid-Baden, Wuerttemberg-Baden en WuerttembergHohenzollem. Hiermee is de hoop van de socialisten onder dr. Schumacher om meer steun te krijgen voor hun verzet tegen West- Duitse herbewapening onder de huidige omstandigheden de bodem inge slagen. De stemming ging over de samenstelling van een vergadering, die een Grondwet moet opstellen, een hoofdstad voor de nieuwe staat moet kiezen (waarschijnlijk Stuttgart) en een regering zal samenstellen, die aan het bewind zal blijven tot een gewoon parlement is gekozen. De officiële uitslagen luiden: zetels stemmen Christen-democraten 50 982.464 Sociaal-democraten 38 764 858 Vrije democraten 23 491.587 Vluchtelingenpartijen 6 170.551 Communisten 4 119.631 Social. Rijkspartij 65.766 Overige partijen 51.191 De Christen-democraten en de Vrije democraten hebben dus een meerderheid van 25 zetels ten opzich te van de overige partijen. De coali tie-partij-en kregen 54 procent van het aantal stemmen tegen 57 procent» bij de verkiezingen voor het West- Duitse parlement in 1949. De sociaal democraten wisten hun stemmenaan- tal met ongeveer 4 procent te ver meerderen. In WuerttembergHo henzollem echter kregen zij onge veer 21 procent van het aantal stem men tegen 8,9 procent in 1949. De Vluchtelingenpartijen, bestaande uit de twee groepen binnen het „Block der Heimatvertriebenen und Ent- rechteten" (B. H. E.) namen in dit gebied voor het eerst aan de verkie zingen deel. De communisten verloren weer terrein, hun stemmenpercentage De diensttijd België DE VERONGELUKTE AMERIKAANSE DAKOTA. Zaterdagmiddag hebben vier Zwit serse Alpengidsen het wrak van de Dakota der Amerikaanse luchtmacht, die Vrijdagavond op een helling van de Jungfrau in een sneeuwstorm verongelukte, bereikt. Van vier der acht inzittenden heb ben zij de lijken gevonden. N#ar de overige slachtoffers wordt verder gezocht. Bevan zet door Aneurin Bevan, leider der Labour- rebellen, heeft te Rhymney in Wales voor een vergadering van een vijf honderdtal personen, voor het me rendeel mijnwerkers, onder meer verklaard bereid te zijn alleen voort te gaan in de strijd tegen de conser vatieven. Wel zou hij trachten zijn De Socialistische Rijkspartij, een collega's over te halen een krachtig uiterst rechtse groep, had alleen in I standpunt tegen de conservatieven WuerttembergBaden, het meest I in te nemen. Bevan zeide niet van daalde van ongeveer 6.4 procent in 1949 tot 4,35 procent. In Zuid-Baden en Wuerttemberg-Hohenzollern kre gen zij geen zetel. In Wuerttemberg- Baden kregen zij echter 4 zetels geindustrialiseerde gebied nieuwe staat, candidaten gesteld Zij. kreeg ongeveer 2.4 procent van het totaal aantal stemmen. Het succes, dat zij vorig jaar in Neder-Saksen be haalde (11 procent van het aantal stemmen), heeft zich dus niet her haald. Ongeveer 64 procent van de kies gerechtigden bracht zijn stem uit. de ingeslagen weg te zullen afwijken. Hij zeide, niet te willen verklaren, dat het Amerikaanse volk oorlog wenst. Er bestond echter de moei lijkheid, dat als de macht zó sterk gegroefd is en de inspanning om deze te handhaven zó groot was gewor den, de verleiding zou ontstaan ulti mata te stellen en tenslotte tot een krachtmeting over te gaan. ZAL HET VALLEN OVER SCHUMAN «Het nieuwe kabinet van Pinay, dat Zaterdagmorgen werd gevormd, zou vandaag voor het eerst bijeenkomen, ten einde zich voor te bereiden op het verkrijgen van de goedkeuring der Assemblée op Dinsdag. Politieke waarnemers waagden het nog niet zich uit te spreken over de kansen, die het kabinet heeft. in De Belgische premier Van Houtte heeft op de slotvergadering van de (Belgische) Christelijke Volkspartij verklaard, dat België zich genoopt zal zien de tegenwoordige diensttijd van 24 maanden te verkorten tot 19 maanden „indien de Europese leden van de NAVO tegen Augustus niet hun verplichtingen betreffende de diensttijd zijn nagekomen". Reuter tekent hierbij aan, dat de diensttijd in Nederland 20 maanden, in Italië en Frankrijk 18 maanden, in Luxemburg 12 en in Engeland 24 maanden is. De langste diensttijd hebben dus België en Engeland. Aan het begin van deze maand verklaar de de Belgische minister van lands verdediging, dat België overwoog de diensttijd te bekorten tot het mini mum, waartoe leden van de voorge stelde Europese defensiegemeenschap toestemming zouden krijgen, indien de andere landen niet dezelfde diensttijd als België zouden aan vaarden. De minister voegde er echter aan toe, dat de periode van twee jaar de enige diensttijd was, die een Euro pees leger in staat zou stellen zijn rol te spelen. Dit, zo voegde hij er aan toe, was' ook de opvatting van generaal Eisenhower. Volgens het huidige program dat aanzienlijke veranderingen zou moeten ondergaan als de diensttijd bekort zou worden heeft België op zich genomen tegen het einde van dit jaar drie actieve en twee reserve divisies op de been te brengen, als de leveringen van zwaar Amerikaans materiaal tenminste op tijd ge schied. Amerika heeft België voor rang bij de levering toegezegd „als beloning voor het voortvarende op treden bij de inspanning voor een Europese defensie". Zeker is het, dat er critiek zal wor den geuit in de Kamer en de voor naamste bron van critiek zal waar schijnlijk liggen in 'het handhaven van Robert Schuman als minister van Buitenlandse Zaken. De (katholieke) M.R.P. toch had een minister-zetel voor Schuman bedongen als voor waarde voor haar steun aan de rege ring en president Auriol heeft er eveneens bij Pinay op aangedrongen hierin toe te stemmen, doch heeft hiermee tevens de oppositie van de andere partijen tegen Pinay ver groot. Diens eigen partij de ge matigd conservatieven is sterk ge kant tegen Schuman, die zij „uitge put" achten door zijn lange ambts periode hij heeft de Quai d'Crsay sedert 1948 niet verlaten en wiens politiek zij zien als al te gematigd tegenover de Tunesische nationalisten De t adicalen op hun beurt zouden om dezelfde redenen liever René Mayer op Buitenlandse Zaken hebben ge zien Daarbij komt dan nog, dat de mees te der 27 Gaullistische rebellen, wier stemmen Pinay de meerderheid heb ben bezorgd, waarschijnlijk geen re gering zullen steunen, waarin Schu man is opgenomen als minister van Buitenlandse Zaken. VERVALSTE FOTO'S IN DE „OSSERVATORE" Op de erebegraafplaats te Overveen is Zaterdag onder grote belangstelling en met marine ceremonieel de urn met de as van wijlen luitenant ter zee der tweede klasse, L. A. R. J. van Hamel, begraven. Luitenant van Hamel werd op 13 Juni 1941 door de Duitsers op de Larense heide gefusilleerd. De Nederlandse identificatiedicnst heeft bij toeval de urn met zijn as in Duits land gevonden. Een overzicht van de plechtigheid aan het graf. Drie schepen veraaan Tientallen vermisten In de Noordzee en het Noordeijlk deel van de IJszee zijn waarschijn lijk drie schepen verongelukt, waar bij wellicht tientallen mensen om het leven zijn gekomen. Het 447 ton metende Duitse vds- versvaartuig is met 19 man aan boord gezonken bij de Orkney- eilanden. Eén overlevende is nu 17 uur bewusteloos in een reddingboot gevonden. Naast hem lag het lijk van een andere opvarende. Vliegtui gen van de RAF hebben tevergeefs naar de andere zeventien gezocht. Gevreesd wordt, dat ter hoogte van Aalesund (Noorwegen) veertien zeelieden <jm het leven zijn geko men, doordat het Finse vrachtschip „Edna" is verongelukt. Het 950 ton metende schip was Vrijdag in een storm terecht gekomen en radio- grafisch had de kapitein meegedeeld, Ldat het schip zich in zinkende toe- stand bevond en dat de bemanning een van veertien personen het schip ver- i liet. Men verwacht binnenkort verklaring in de „Osservatore mano", het officiële blad van het I Britse vliegtuigen, vaartuigen der Vaticaan, over de twee foto's die 17 j marine en reddingboten hebben een November j.l in dit blad zijn gepu- uitgestrekt gebied langs de Schotse bliceerd met betrekking tot het „zon-1 Oostkust afgezocht naar het ver- newonder", dat zich bij herhaalde I miste Zweedse 1253 ton metende verschijning van de maagd Maria aan stoomschip „Rosso", dat Vrijdag drie kinderen te Fatima (Portugal) avond seinde in moeilijkheden te Roemeense minister in ongenade De Romeense vice-premier Vasila Luca is ontheven van zijn ambt van minister van financiën, aldus een be richt van het Roemeense nieuws agentschap, dat Zondagavond in Lon den is ontvangen. Hij wordt opge volgd door Dimitru Petrescu, tot dus ver voorzitter van de staatscommis sie voor bevoorrading. Luca was een van de meest voor aanstaande communisten van Roe menië. Hij speelde een belangrijke rol bij de nationalisatie van de Roe meense economie en' de finantiële hervormingen in 1947. Luca is Hon gaar van geboorte, vroeger was hij spoorabeider. I verkeren. Nog altijd is Tunis onrustig Arabische demonstranten gooiden Zondagmiddag springstoffen in het gebouw van het dagblad „Tunisie- France" te Tunis, waarbij ramen werden verbrijzeld doch niemand ben, dat de foto's^tijdens de laatste 1 werd gewond, van een zestal verschijningen door I Korte tijd daarvoor had de politie zijn broer waren gemaakt. j vier van de 50 demonstranten gear- in 1917 zou hebben voorgedaan. Naar thans vernomen wordt is men ten Vaticane achteraf tot de ontdekking gekomen, dat de door de Osservatore" gepubliceerde fo to's vervalsingen zijn geweest Naar verluidt zijn zy aan een der leiden de leden van de staf van het blad verstrekt door een hoge Portugese functionaris, die ook een schrifte lijke waarborg voor de echtheid er van zou hebben gegeven. Deze func tionaris zou er bij verklaard heb- De afgetreden waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Raden T. Djeemhana Wiria Atmadja, vertrok Zaterdag met het K.L.M.- lijnvliegtuig „Prinses Irene'' naar Rome om daar zijn functie van gezant van Indonesië bij de Heilige Stoel te aanvaarden. Mr. Djoemhana staat op het punt het toestel binnen te gaan. Rechts de heer K. Lotsy, voorzitter van *r n y die met hetzelfde toestel naar Rome vertrok tot het bijwonen van een vergadering van de F. I. F. A. Ook in Nederland De Nederlandse regering zal van- heel Engeland reizen omdat de Brit se diplomaten dezelfde vrijheid in Polen en Tsjechoslowakije genieten. Voortaan zullen de Westelijke lan daag of morgen bekend maken, dat den onmiddellijk een communistisch de bewegingsvrijheid in Nederland diplomaatuitwijzen, telkens wan- van de Russische, Bulgaarse en Roe meense diplomaten wordt beperkt. In Londen en Parijs is een dergelijk besluit reeds genomen; daar is het vandaag van kracht geworden. De meeste landen van de Atlantische Unie besluiten zulks als antwoord op de beperkingen, die Rusland, Bulgarije en Roemenië aan de di plomaten uit het Westen hebben opgelegd. In Londen moet de Russiche am bassadeur met zyn staf van 40 per sonen binnen een straal van 40 kilometer van rtyde Park Corner blijven. Zij zullen zich evenwel naar Hawkhurst in Kent mogen begeven, 80 kilometer van Londen, omdat de ambassadeur daar een buitenhuis heeft. De leden van het Bulgaarse gezantschap, met uitzondering van de Bulgaarse gezant, mogen zich niet zonder vergunning buiten Londen begeven. De Tsjechische en Poolse gezanten en hun staven mogen door ZWAAR ONWEER TEISTERDE BANDOENG. Radio Djakarta heeft bekend ge maakt, dat zes personen om het le ven zijn gekomen en vijf ernstig ge wond door een onweer, dat Zaterdag boven het Zuidelijke deel van Ban doeng heeft gewoed. Er is ernstige schade aangericht. Een groot aantal huizen is verwoest en bomen zyn ontworteld. neer een Westers diplomaat uit een and van de Kominform wordt fyzet. resteerd, die door het centrum van de stad waren getrokken onder het schreeuwen van nationalistische slo gans en het ingooien van ruiten. In de Arabische stadswijk van Sfax bleven gisteren alls winkels gesloten uit protest tegen de aanhouding van 42 Tunesiërs die Zaterdag waren ge arresteerd tijdens nationalistische demonstraties waarbij ook een po litieman werd gewond. Zaterdag had den in verschillende steden in dit gebied, sabotagedaden plaats gehad, met name in Zarzis, waar een bom werd gegooid naar een legerbarak en in Gabes, waar telefoonlijnen wa ren vernield met behulp van anti tankmijnen. In Tunis hebben onbe kenden benzine gegooid in een brie venbus en Admiraal McCormick in Nederland Admiraal Lynde Dupuy McCor- mick, de 56-jarige opperbevelhebber van de Noordatlantischc Vlootstrijd- krachten, is Zaterdagmiddag om vijf uur met een skymastcr van de US Navy uit Oslo op Schiphol aangeko men voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. Aan journalisten vertelde de admi raal, dat hy voor het eerst in Neder land is en zich met genoegen herin nert de prachtige traditie van Neder land ter zee. McCormick hoopt talloze Neder landse officieren te ontmoeten en met hen de maatregelen te bespre ken, die moeten worden getroffen opdat de uitvoering van zijn opper bevel zo snel en zo efficient mogelijk kan beginnen Een punt van bespreking zal zyn het aanwijzen van Nederlandse ver- bindings- en stafofficieren, die aan zijn hoofdkwartier zullen worden verbonden. Voorts hoopt de admiraal zich geheel op de hoogte te stellen van de omvang van de Nederlandse Koninklijke Marine. Desgevraagd zeide hij, dat het in de bedoeling lag, de Nederlandse zcestrijdkracihtcn in te schakelen met allerlei uiteenlopende taken. Zo mo gelijk in de vroege herfst van dit jaar zullen reeds manoeuvres worden gehouden. Gistermiddag bracht admiraal Mc Cormick een bezoek op paleis Soest- dijk, waar hy met H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins de lunch ge bruikte. WEINIG VERLOREN ARBEIDSDAGEN. In Februari jl. zijn door werkstakin gen en uitsluitingen slechts 146 ar beidsdagen verloren gegaan, tegen 3344 in Januari en 613 in Februari 1951. Er kwamen in totaal 2 (v.m. 3; v.j. 3) geschillen voor, waarbij gemid deld 72 (367,812) afbeiders waren be- deze in brand gestoken, trokken, aldus het C.B.S. Met een amphibie over de Morawa Dank zij zijn grote moed, volharding en vernuft, is een jonge Tsjechisch© industrieel er in geslaagd met zijn vrouw, drie kinderen en een vriend, in een tot amphibie-voertuig omgebouwde auto, onder de ogen van de com munisten, uit Tsjecho-Slowakije naar het vrije deel van Oostenrijk te ont vluchten. Tot de communisten hem zijn bedrijf ontnamen was de 35-jarige Ludevit Ollarek eigenaar van een milliocnenbedrijf in Bratislawa. oever werden zij herkend door een communistische agent, die haastig een nabijgelegen politiepost waarschuw de. Zo hard als zij konden reden de vluchtelingen over de besneeuwde weg de rivier in. De neus van de auto zakte echter onder water en het zestal zat spoedig tot de schouders in het yskoude water. Terwijl zij achter zich de voetstap pen van de aansnellende Tsjechische politiemannen hoorden naderen, sloeg midden in de rivier de motor af en begon het wagentje op de stroom af te drijven naar Hongaars gebied, dat even verder begint. Met behulp van een schop peddel den zij echter zo goed en kwaad als het ging verder, tot acht meter van de oever de auto in de modder bleef vastzitten, juist op het ogenblik, dat de eerste Tsjechische grenswachten de rivier berenkt hadden en het vuur op de vluchtelingen openden. Ollare wachtte niet langer. Hij pakte vrouw en kinderen en zette het met Kles- tinec op een lopen. Wonder boven wonder werden zij niet door de Oostenrijkse grenswacht ontdekt, want daar cüt gebied tot de Russische sector behoort, zouden de vluchtelingen ongetwijfeld op last van de Russen weer naar Tsjecho- Slowakije zijn teruggezonden. Zich overdag schuil houdende en s nachts verder trekkende, wist het zestal ten slotte Wenen te bereiken, waai het zich in de Westelijke sector in veiligheid stelde. ONGEREGELDHEDEN IN JOHANNESBURG Twee honderd politiemannen waar van enkele gewapend met stenguns, zijn Zondag in allerijl naar New- clare, de naturellenwijk van Johan nesburg gezonden, nadat bericht ont vangen was over onlusten, waarbij van stokken en stenen gebruik werd gemaakt. Een groep van de stam der Basoe- to's was 9laags geraakt met aanhan gers van de burgerwacht, gerecru teerde naturellen, die politiediensten verrichten in naturellen wijken. Toen de politie aiTivecrden ging men uit elkaar. De politie vond op de plaats van de ongeregeldheden zeven doden. Zeventig personen moesten in het ziekenhuis behandeld worden, Acht tien naturellen zijn gearresteerd. Bij de botsing waren ongeveer 2000 mensen betrokken. EEN OUDE DUITSE VOLKSWAGEN. In December besloot hij het land te ontvluchten, toe hij voor 88.000 kro nen een oude Duitse leger-Volkswa- gen kon kopen. Te zamen met een vriend, Wendel Kleslinec, verbouwde hij de auto tot een voertuig, dat zo wel op het land als in het water kon worden gebruikt. De eerste keer pro beerden zij het in een vijver en daar zonk het dan ook prompt. Met vol harding trokken zij het voertuig weer op de wal de omstanders vertel lend dat zij er mee op de eenden- jacht wilden gaan werkten verder, tot na een tweede proef bleek, dat het ding inderdaad kon varen. Tten kwam de tweede moeilijk heid: een vergunning om naar de oever van de grensrivier de Morawa te mogen gaan. Die kregen zij door een communistische ambtenaar dron ken te voeren en hem een paar een den te beloven, die zij z.g. zouden gaan schieten. Op de eendenjacht. Op 27 Februari laadde Ollarek zijn 29-ji'rige vrouw en drie kinderen van acht, zes en vier jaar in de wa gen en met Klestinec ging het op weg naar de Morawa. Doch vlak bij de In kasteel Oud-Wassenaar is Zaterdag de door de president var. de Ver enigde Staten van Amerika verleende onderscheiding van de „Legion o Merit, Degree of Legionnaire, aan oud-commandant van het N. D. V. N., Luitenant-Kolonel W. D. H. Eekhout, uitgereikt. De Amerikaanse militaire attaché, Kolonel Bruce W. BidweM, speldt Luitenant-Kolonel Eekhout de hoge onderscheiding op de borst. Wend uw ogen in uzelf, en be oordeel de daden van anderen niet.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1