Vissen - tuinbouwzaden - pachtprijzen De nieuwste snufjes op de Jaarbeurs Stromen tranen vloeiden in Den Haag Kalk Sigarettenpeukje veroorzaakte in enkele seconden een vlammenzee ZATERDAG S MAART 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer Bij de artikelsgewijze behande ling van de wet bijdragen verbete ring binnenvisserij heeft de heer VAN DER PLOEG (K.V.P.) gister middag in de vergadering der Twee- do Kamer een amendement inge trokken, daar de materiële inhoud ervan in de door de minister nog aangebrachte wijzigingen is opge nomen. De heer GROEN (K.V.P.) had er bezwaar tegen, dat het ontwerp geen vervaldatum bevat en dat het voor uitloopt op de definitieve regeling. Hij vond de regeling ook te ambte lijk; de telers en gebruikers zijn er buiten gehouden. De werkingsduur zou beperkt moeten worden tot 15 Febr. 1953; de commissie* voor de landbouw heeft in die zin een amendement inge diend. De heer DEN HARTOG (V.V.D.) had bezwaren van gelijke strekking Minister MANSHOLT meende, dat de bezwaren te hoog worden op gevat. Een zeker overheidstoezicht kan z.i. niet worden gemist; het be stuur krijgt grote bevoegdheden. Spr. zeide er geen bezwaar tegen te hebben de wet te doen vervallen op dezelfde datum als waarop het kwekersbesluit 1941 vervalt; dan is de nieuwe regeling er. Nadat de heren Groen (K.V.P.) en van den Heuvel (A.R.) het amende ment van de commissie nader had den verdedigd, nam de minister het over. Het wetsontwerp is z. h. s. aangenomen. Interpellatie inzake pachtprijzen De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) hield daarna een interpella tie naar aanleiding van de beschik king van 22 Januari 1.1. inzake vast stelling van richtlijnen voor de be oordeling der pachtovereenkomsten. Wanneer het doel der beschikking is coördinatie der pachtprijzen, aldus te verstaan dat in belangrijke ver schillen door richtlijnen verbete ring zal worden gebracht, dan kon hij ermee accoord gaan, maar dit doel kon z.i. beter bereikt worden door een activeren van de Pacht- raad. Hij vroeg of de ministers wilden bevestigen, dat de richtlijnen uit sluitend een leidraad zijn en geen bindende kracht hebben. Verder vroeg hij o.a. hoe de in de beschikking genoemde pachtprijzen zijn ontstaan en hoe de term „hoogst toelaatbare pachtprijs" moet worden volstaan. Z.i. zijn in de beschikking verouderde prijzen opgenomen. Ten slotte vroeg hij o.m. of het juist is, dat aan de S.E.R. advies is gevraagd over de pachtnormen en of men als dit zo is niet met de beschik king had kunnen wachten. Blijkens het antwoord van de mi nister van justitie, de heer MUL- DERIJE, hebben de richtlijnen geen volstrekt bindende kracht. De Grond kamer kan ervan afwijken, maar dan moet zij het motiveren. De term „hoogst toelaatbare pachtprijs" wil tot uitdrukking brengen de coördinerende en uniformerende werking. De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening, de heer MANSHOLT, meende, dat de Pacht- raad de coördinatie niet kan te weeg brengen; grotere activiteit zou ech ter nuttig zijn. Bij de term „veelvul- digst voorkomende bedragen" is niet gedoeld op gemiddelde bedragen. De cijfers zijn medio 1951 vastge steld; men is er toe gekomen met Koninklijk gevolg Op Amerikaanse reis Tijdoens het officieel bezoek van H. M. dc Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan de Ver enigde Staten zal het gevolg van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid bestaan uit de volgende dames en heren: mevr. E. baronesse van Boetzelaer van Oosterhout Carver Litchfield, echtgenote van de ambassadeur in Parijs, dame du palais; jonkvrouwe C. E. B. Roëll, hofdame; Z. Exc. jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, groot-officier; mr. W. van Tets, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister in Praag, kamerheer in buitengewone dienst; W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, par ticulier secretaris van H. M. de Ko ningin; dr. F. A. de Graaff, particu lier secretaris van Z. K. H. de Prins der Nederlanden; majoor C. C. Geert- sema, adjudant van Z. K. H. de Prins der Nederlanden; Lt. ter zee eerste klasse J. G. Stegeman, adju dant van H, M. de Koningin. Bovendien zullen Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid wor- behuip van door de grondkamers de"? vergezeld door de Minister van - - Buitenlandse Zaken, Z.Exc. mr. D. U. Stikker en de directeur van het verstrekte gegevens. De „hoogst toe' laatbare prijs" is het maximum, dat in een bepaalde streek geldt voor het beste land. Aan de S.E.R. is ad vies gevraagd niet over de pacht normen, maar over het beleid ten aanzien van het grondprijsverschil, dat gevoerd zal moeten worden. Kabinet der Koningin, mej. mr. M. A. Tellegen. Tot burgemeester van Waalwijk is benoemd de heer J. L. P. M. Teys- uai gcvuciu iicu mueieii wurucii. - Men heeft op dit advies niet kunnen i sen, met toekenning van gelijktijdig wachten. Te half vijf is de verga-1 eervol ontslag als burgemeester van dering gesloten. de gemeente Oudenbosch. Het hengelen De Tweede Kamer heeft Vrydag zander hoofdelijke stemming het door minister S. L. Mansholt nader gewijzigde wetsontwerp Bijdragen Verbetering Binnenvisserij aangeno men. Jongens en meisjes beneden de 15 jaar zullen, wanneer dit wetsontwerp wet wordt, ipet één hengel zonder vergunning mogen vissen en de mi nister zal bij algemene maatregel van bestuur bepaalde groepen der bevolking (gedacht is aan ouden van dagen en sociale rentetrekkers) vrij kunnen stellen van het betalen voor een vergunning. Ruim 30.000 sportvissers en 2000 beroepsvissers op de binnenwateren zijn bij dit wetsontwerp betrokken. Er komt een speciale organisatie, welke zal helpen strijden tegen de soms ergerlijke vervuiling van het viswater en zal bevorderen, dat het aantal vissen wordt vergroot. De in komsten dier organisatie komen in een speciaal pootvisfonds, doch dit zal gelijk minister Mansholt op merkte, niet de installaties kunnen betalen, welke voor de bestrijding der verontreiniging van het viswater noodzakelijk zullen wezen. Dit pro bleem der waterverontreiniging heeft de volle aandacht van de minis ter van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers. AANKOOP COMPLEX GEBOUWEN POOR HET RIJK Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk 9a dor rijksbegroting voor het dienstjaar 1951 Aan do memorie van toelichting is het volgende ontleend: Voor enkele riiksdiensten bestaat dringend behoefte aan magazijn ruimte in de gemeente 's-Graven- hage. Nadat verscheidene pogingen waren mislukt om deze ruimte in huurpanden te vinden, bloeL een complex gebouwen en terreinen te koon. gelegen aan de Zuid-Binneu- singel-Brouwersgracht en Spijkcr- makorsstraat en toebehorende aan de N.V. H. Pander cn Zn. Dit com plex is zeer geschikt voor maga zijnruimte en heeft oen nuttige vloeronnervlakte van 13000 m2. De N.V Pander, die oo>; met an dere gegadigden in gesprek was, wenste met de verkoop niet te wachten op goedkeuring van de Staten-Gcneraal. Om die reden heeft de minister van Wederonbouw cn Volkshuisves ting vooruitlopende op bedoelde goedkeuring, het pand roods gekocht. Hoewel de vraagprijs eerst hceer lag, kon tenslotte overeenstemming worden bereikt over een koopprijs van f 075.000. Door het feit dat het complex in de staat, waarin het na de ontruiming door d-> N.V. Pander komt te verkeren, niet geschikt is om terstond doo<- de rijksdiensten te worden betrekken, is een bedrag van rond f 125.000 nodig voor ver bouwing en herstelwerkzaamheden. Het complex zal niet worden toe gewezen aan een bepaald min:steric, doch zal worden gebruikt door meer onder verschillende ministeries res sorterende rijksdiensten. Als op 25 Maart de 58ste Jaar beurs haar poorten opent, zal men waarschijnlijk kunnen zeggen, dat deze Voorjaarsbeurs staat in he' te ken van de grote bouw-bedrijvig- heid, die overal in ons land kan wor den opgemerkt. Daarvan zullen niet slechts de talrijke exposanten getui gen, die meer dan anders met snuf jes voor de dag komen, maar ook enige opgetrokken montage-wonin gen, waarop allerlei nieuwe bouw constructies worden toegepast. Bouwondernemers uit Nijmegen zullen een nieuwe wijze demonstre ren om pleisterwerk mechanisch aan te brengen en vloerelementen laten zien. De Arnhemse industrie komt met een vloerbedekking, die uit een nieuwe grondstof is vervaardigd, een ander zelfs met een vertragend bind middel voor gips. Anderen weer heb ben zich ingesteld op acoustisch ma teriaal of op tegelvloeren van lino leum. Ook nu zal een grote Textielgroep, samen met België, de Beatrix- en Irenehall volledig bezetten en zal de Franse architect Jean Saint Martin, die verleden jaar de stands in beide hallen heeft ingericht, een nieuw soort direct gerichte verlichting de monstreren. In het Landenpaviljoen komen niet minder dan tien buiten landse secties, waaronder Canada voor het eerst. Buiten deze collectie ve deelneming zal een groep expo santen uit West Duitsland elders op de terreinen haar stands vinden, Zeg het met plastic Het plastic zal dit voorjaar een be langrijke plaats innemen, omdat steeds meer voorwerpen van dit ma teriaal worden vervaardig. Er zul len zelfs stoelzittingen en -ruggen in plastic te bezichtigen zijn, en ook vloerbedekking. Maar de grote at tractie acht men de buigzame plastic tuinbezem en het plastic-verpak kingsmateriaal, ook plio-film ge naamd. Potjes voor augurken in di materiaal zullen geen statiegeld be hoeven op te brengen; na gebruik kan men deze verpakking zonder wierookbrander, waardoor het ge- Wenend bracht men zijn klok in veiligheid Ook U zoudt in tranen zijn uitge barsten, indien u gistermorgen in de Torenstraat te Den Haag gewandeld had en wanneer u in de daar aan wezige ijssalon een broodje kaas ge geten had. dan had u, voordat de tranen uw blik omfloerst hadden, nog kunnen zien, dat uw cadetje groen geworden was. De oorzaak van al dit leed was een doffe knal, waarmede de amo- niakleiding van een nieuwe koelin stallatie uit elkaar sprong. De ver spreide amoniak deed niet alleen de bezoekers van het cafetaria tranen met tuiten huilen, doch tevens alle bewonei-s in de wijde omtrek. We nend vluchtten de mensen de straat op en de ijlings toegeschoten brand weer kon ook al niet veel meer uit richten, dan met tranen in de ug^h constateren, dat haar pas opgepoet- ste uniformknopen en de glimmende mondstukken van de slangen groen werden. „Droevig" en gevaarlijk De verspreide amoniak zorgde niet alleen voor een zee van ellen de, die in een vloed van tranen een uitweg zocht, zij was bovendien uiterst gevaarlijk, want het minste vuur zou een ontploffing kunnen veroorzaken, die een ramp ten ge volge gehad zou hebben. Men meen de eerst met gasmaskers en zuur stofapparaten iets te kunnen uit- verbod uitgevaardigd voor de gehele omgeving, terwijl alle vuren ge doofd moesten worden en zelfs het gebruik van electrische apparaten beide uiteinden met een grillig ge vormd borsteltje. Ook komen er tan denborstels in nylon met gepolijste borsteluiteinden. Voor de mondmas- sage zijn deze snufjes stellig van be lang. Een Apeldoornse importeur zal een Duitse passer tonen, waarmee niet alleen cirkers, maar ook tal van kanthoeken kunnen worden getrok ken, zelfs een 11-hoek, die anders zeer moeilijk is te berekenen. We hebben vernomen, dat de ra dio-fabrieken niet bepaald met nieu we toestellen zulen verschijnen. Voor het eerst komt echter een se rie op de Nederlandse markt, die is uitgerust met frequentie-modulatie en waardoor men meer stations tus sen 3 en 3% meter kan bereiken. Verder zal blijken, dat - het aantal bromfiets-merken weer is uitgebreid en dat men nu ook een recordingma- chientje in zakformaat kan kopen; 't werkt VA uur ononderbroken en kan overal worden aangesloten. Bpven- dien kunnen we melding maken van een zogenaamd huisbureau, dat uit een gewoon uitziende kamerkast kan worden opgebouwd en dat van de gebruikelijke gemakken is voorzien. Bij gelegenheid van de jongste meubelbeurs hebben we geschreven over demontabel meubilair. Thans zal een firma uit Voorschoten ook uitneembare kantoormeubelen laten zien en een firma uit Ede uitneem bare verschroomde stoelen passend bij 'n nieuwe constructie schoolmeu- belen. En bij wijze van salonmeubel zal in werking zijn een door een fa briek in Boxmeer gedemonstreerde volautomatische verwarmingsinstal latie met relatieve vochtigheidsrege ling, die elke gewenste luchttempe ratuur kan opbrengen. Nieuwigheden uit Leidse omgeving. Potterij Zaalberg uit Leiderdorp komt met aardewerk, dat is uitge voerd in nieuwe kleurcontrasten; de fima Groeneveldt te Voorschoten met doorschijnend porcelein. Noru- go te Noordwijk heeft, als product van een prijsvraag, standaard mo dellen teakhouten deuren; de Ko- perenbuizenfabriek te Leiderdorp bruik van gloeiende kooltjes in wie- een nieuw soort ribbenbuizen, die rookvaten tof het verleden zal gaan geschikt zijn voor het koelen van behoren. We noemen verder een spe ciale koffie-filter voor het huishou den, die in Tiel is uitgevonden, een popeline heren-pyama met korte dieselolie. Tenslotte is er D. Jongs machinefabriek te Hazerswoude, die een hamerbetonmenger zal tonen, geschikt voor de verwerking van mouw en -broek, en niet te vergeten drie producten en die dienst kan een rechtstandige tandenborstel aan doen als transportabele installatie.. Met deze nieuwste landbouwwerktui gen zal men in de toekomst werken. CHEMISCHE INDUSTRIE N.V. „TRIO ZotidaxynoAqeti tt Zoeterw,weg 25, Leiden, Tel. 21747-21748 (Advertentie.) De emigratie naar Canada Alleen niet-besmette boeren In aansluiting op ons bericht over de moeilijkheden bij de emi gratie naar Canada, vernemen wij nog nader van de commissaris voor de emigratie, dat de administratieve procedure betreffende de voorbe reiding tot emigratie naar Canada normaal voortgang zal kunnen vin den voor hen die niet werken op met mond- en klauwzeer besmette bedrijven. Dit wil dus zeggen dat genoemde procedure van hen die werkzaam zijn op besmette bedrijven voorlo pig geen voortgang zal vinden, ter wijl zij zich niet in persoon mogen melden bij enige Canadese instel ling hier te lande. Zij die zich melden of opgeroepen zijn bij zulk een instelling dienen voorzien te zijn van een deugdelijk gewaarmerkt bewijs, dat zij niet op een besmet bedrijf werkzaam zijn. Deze maatregel is met de Cana dese autoriteiten getroffen, teneinde interne besmettingsmogelijkheden te voorkomen. ZONDERLINGE WANDELAAR DOODGEREDEN. Gisteravond omstreeks half elf is op de rijksweg Amsterdam'Den Haag in de buurt van Schiphol een 70-j. gepensionneerde PTT-ambte- naar uit Amsterdam aangereden door een auto tengevolge waarvan hij is overleden. De rijkspolitie deelt ons mede, dat de man men vermoedt, dat hij een afwijking had reeds meermalen op de grote weg is gesignaleerd. De man liep daar vaak en het is al eerder gebeurd, dat automobilisten plotse ling voor hem moesten uitwijken. Gisteravond echter is hij door een uit de richting Amsterdam komende auto omver gereden. De automobilist is, zonder zich om het slachtoffer te be kommeren, doorgereden. te gevaarlijk werd geacht. Later op de dag wist men door middel van een vonkvrije ventilator de dampen uit de kelder te zuigen, waarna men het lek kon herstellen. Onaangename gevolgen Amoniak-experts hebben ver klaard, dat dit „amoniakbad" voor de bewoners nog vrij onaangename gevolgen zal hebben. Volgens hun voorspellingen zijn alle levensmid delen ongeschikt geworden voor consumptie, terwijl geen klok het avontuur ovei'leven zal. Toen dit be kend werd zag men allerwege klok ken, wekkers en horloges in veilig heid brengen. De omvang van de schade kon nog niet worden vast gesteld. richten, maar ook deze instrumenten bleken niet tegen de dampen be stand. Onmiddellijk werd een rook- Auto kantelde Monteur gedood In een garage aan het Victoriaplein te Amsterdam is gisteravond om streeks vijf uur een ongeluk gebeurd, dat aan de 35-jarige monteur B het leven heeft gekost. De monteur was bezig met het doorsmerer. van de auto, die op een z.g.n doorsmeerbrug stond. De man wilde de motor even later, draaien en klom daartoe langs de zijkant van de wagen omhoog De wapen kantelde en kwam boven op de monteur terecht. Deze werd door de G.G. en G.D. ijlings naar het O. L. Vr. Gasthuis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat hij was over leden. WELZIJNZORG VOOR DE MILITAIREN Voor de welzijnszorg voor onze strijdkrachten is een zorgvuldig overwogen programma opgesteld en het ambtelijke apparaat dat voor de uitvoering ervan moet zorgen, is bij na gereed. Deze mededeling deed minister Staf in de rede, waarmee hij gistermiddag de nationale raad welzijn militairen installeerde, tij dens een bijeenkomst in de Juliana- kazerne in Den Haag. De nieuwe raad, te beschouwen als een brug tussen strijdkrachten en volk, zal in algemene zin de be langen van de militairen en gede- mobiliseerden kunnen behartigen. De raad zelf zal geen uityoerende taak hebben, doch een adviserende, i Prins Bernhard, voorzitter van de i raad, zei in zijn antwoord, dat het in wezen gaat om de geestelijke kracht van onze militairen. Het ar- beidsveld van de raad is daarom j zeer ruim, ruimer dan de benaming I zou doen vermoeden. Het uitge strekte, gecompliceerde en gevoe lige terrein, waarop deze raad zich zal bewegen, aldus de Prins, noopt tot enige bescheidenheid in de ver wachtingen, die op de raad worden gebouwd. Na beëindiging van het televisie programma van Bussum is gister avond de Philips-experimentele te levisiezender weer in de aether geko men. Gedurende een uitzending uit de Philips-studio van een kwartier heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Eindhoven in een vraaggesprek met de heer Sjoerd de Vrij de betekenis van de nationale woningbouwleningen belicht en daar bij in het bijzonder de aandacht ge vestigd op de grote woningnood in Eindhoven en de wijze waarop het Eindhovens gemeentebestuur zich voorstelt deze te bestrijden. Het Amsterdamse' gerechtshof heeft de 40-jarige penningmeester van de Utrechtse vrije organisatie voor oude metalen, I. R., wegens verduistering van een bedrag van 1535 veroor deeld tot acht maanden gevangenis straf met aftrek. De eis luidde een jaar. Verdachte had genoemd bedrag onder beheer. Het geld was bestemd voor een uitstapje van de leden der organisatie. TOERISME IN DE ALPEN Er is een brede weg door het dal; er is een bergpad staat in onze reisbeschrijving vermeld. De dal- weg is een drukbereden autobaan, doch biedt geen vèrgezichten. Het bergpad daarentegen, aanvankelijk moeizaam te volgen, loont de in spanning door een prachtig pano rama. Men volge de dalweg tot even buiten het dorpje Les Meille- ries, waar een richtingwijzer de afsplitsing aanduidt. Het bergpad, dat in het begini door een donker woud voprt, later over bloemen rijke Alpenweiden met een onver gelijkelijk uitzicht op de eeuwige sneeuw, is door de vereniging voor vreemdelingenverkeer van Montbo- von met rode kruisjes gemerkt, zo dat verdwalen is uitgesloten. Aan het einde van het pad de landelijke herberg Le Paradis (goede verple ging; aantal gasten onbeperkt). (Guide pour les Alpes de l'Eternité, p. 54). *yO staan we, met de rugzak op, bij de afsplitsing achter het dorpje Les Meilleries en ieder van ons staat in de gids te bladeren en vraagt zich af: zullen we de autobus nemen, die over de brede dalweg rijdt of verkie zen we de klauterpartij over het bergpad? Ieder mens komt in zijn le ven voor deze splitsing met de twee richting-aanwijzers: de brede weg of het smalle pad; omlaag of omhóóg. Het is deze sportieve vraag, welke in 't bizonder in de Vasten aan ons wordt voorgelegd. Van het menselijk leven is de Vasten de korte samen vatting: veertig dagen, veertig dagen inkeer en boete, eindigend in de bit tere doodssnik en dan de eeuwige schittering van het Alleluja. Want zegt St. Paulus indien we niet met Christus willen lijden en begraven worden, zullen we ook niet met Christus verrijzen. Het is nu de tijd van de tweesprong, de tijd om te breken met alles wat in ons leven slecht of verkeerd of sleur was, er een streep onder te zet ten en aan de afgelegde levensbaan niet meer terug te denken. „Al wa ren uw zonden rood als scharla kenIk kijk er niet meer naar om" heeft God zelf de boetvaar- digen bemoedigd. Maar dan moeten we het bergpad kiezen, aanvankelijk door het donkere woud, waarin we afstand moeten doen van de gemak zucht, de luiheid en de verkeerde ge woonten, doch als we „Alpengids" mogen geloven weldra over de zonnige, bebloemde weiden, waar de last van het leven zoet en het juk licht, te dragen wordt. Op die weiden immers zullen we reeds ver om ons heen kunnen zien over het gehele wereldspel en de geheimzinnige ver lokking ondergaan, welke op ieder mens uitgaat van de stille glinstering en schittering van de eeuwige sneeuw. Als we tenslotte dan moe, hijgend, zwetend en buiten adem de moed toch nog willen opgeven, zullen we bij de laatste kromming van het pad de vredige herberg zien liggen Och God! daarvan scheidt ons net nog een schuimende bergbeek. We tuimelen er in, gillen en schreeuwen, woelen met armen en benen, gaan kopje-onder in de ijs koude verkilling van het smeltwater. Maar in de herberg heeft men ons reeds gezien en snelt men naar bui ten om ons op te vissen. Een uitgeputte, maar ziels-gelukki- ge toerist komt weer tot zichzelf in de vaderlijke en moederlijke verzor ging van de herberg „Le Paradis". „Dat is eens, maar nooit weer" verzucht hij opgelucht. Maar hij is er. En wij moeten nog maar zien er te komen! We staan op de tweesprong achter het dorpje „Les Meilleries". We staan voor de keuze sportieve berg-beklimmers te worden of de brede, gemakkelijke weg te wandelen, welke meestal (doch „bij God is alles mogelijk") naar de af grond voert. Het is eens, maar nooit weer! MARIUS. Felle brand te Rotterdam Arbeider snuffelde tussen filmafval Tijdens het schaftuur gistermiddag werd het personeel van Wm. H. Mul ler en Co. N.V. te Rotterdam gealar meerd door een huizenhoge steek vlam, die uit een op haar terreinen aanwezige wagon te voorschijn schoot Eerst ontstond er een algemeen pa niek, want de hitte was zo erg, dat zij practisch onmiddellijk ook andere wagons, die zich in de nabijheid be vonden in vlammen zette, terwijl het asphalt in de omtrek wegsmolt. Bedrijfsbrandweer voorkomt ramp. De bedrijfsbrandweer was echter spoedig ter plaatse en in afwachting van de inmiddels gewaarschuwde Rotterdamse brandweer bestreed zij de vlammen en zorgde voornamelijk, dat het vuur zich niet verder kon ver spreiden. Tezamen met de Rotter damse brandweer, die zeer spoedig verscheen, was men de brand binnen het uur meester Hij ging eens kijken. De oorzaak van deze dreigende ramp was een 45-jarige fabrieksar beider, die tijdens het schaftuurtje naar een wagon filmafval was geslen terd, om te kijken, of hij er iets van zijn gading Kon vinden. Tijdens deze spe.urtocht raakte zijn sigaret opge brand en gemakshalve smeet hij het peukje maai tussen het uiterst brand bare filmmateriaal. Een fel sissen meldde hem dat dit niet zonder re sultaat bleef. Door een snelle vlucht kon hij aan de ve' brandingsdood ont snappen, want enkele seconden later was de wagon een vlammenzee. De man is wegens verregaande onvoor zichtigheid door de politie in arrest gesteld. VLASVELD'S BEODEN-REPARATIES IN 1 DAG GEREED Vrijblijvend prijsopgaaf LAGE RIJNDIJK 28 B TEL. 22293 (Advertentie) NOODLANDING VAN EEN STRAALJAGER Gistermorgen heeft een Meteor- straaljager op de vliegbasis Twente een noodlanding moeten maken, waarbij het toestel ernstig werd be schadigd. De piloot, de sergeant- vlieger Aarts, uit Ermelo, bleef on gedeerd. Wilt U iets weten Vraag: inzake het aandeel dat een werkgever moet bijdragen in de pre mie voor de a.s. Werkloosheidsver zekering. Antwoord: Er zullen door de Werk loosheidswet twee verzekeringen worden ingevoerd: le de Wachtgeld verzekering, waarvan de premie na der zal worden vastgesteld door elke bedrijfsvereniging afzonderlijk. 2. De Werkloosheidsverzekering, waarvan de premie voor heL eerste jaar is vastgesteld op 2.8%. Hiervan wordt de helft door het Rijk betaald, 1/4 door de werkgever en 1/4 door de werknemer. Het aandeel van de werkgever is dus 0.7% ofwel 70. bij een loonbedrag van 10.000. Vraag omtrent een blad betrek king hebbende op woningruil, wo ningaanbiedingen enz. Antwoord: Wend u eens tot de Woningruilcentrale, Nederl., Spoor straat 11, TT*r°<*v'i

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6