De Leidse bevolking bracht reeds f. 516.300 bijeen Uit het leven ).de RIJNSTREEK ZATERDAG 8 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Voor de woningbouw Rentespaarbrieven een groot succes Alle 56 wijkhoofden, die met hun medewerkers in de afgelopen dagen huis aan huis de hulp van de Leidse bevolking hebben ingeroepen voor de woningbouw in Leiden waren gister middag om drie uur op het Stadhuis aanwezig om verslag uit te brengen van hun activiteiten. Tot grote ver rassing van het gemeentebestuur bleek, dat de wijkhoofden met hun medewerkers voor een bedrag van 516.300 aan rentespaarbrieven van 25 of 100 gulden hadden geplaatst! Bij afwezigheid van de burgemees ter, sprak wethouder D. van der Kwaak, vergezeld van wethouder J. Jongeleen en de-gemeente-secretaris, mr. J. Bool, de wijkhoofden toe en noemde de lening in Leiden, reeds vóórdat de uitslag bekend was, in ieder geval geslaagd. Niet alleen door de grote activiteit van de huisbezoe kers, maai ook dooi het grote be grip, dat de Leidse bevolking in al haar geledingen voor deze lening heeft getoond. Bij dit bedrag zijn uiteraard nog niet inbegrepen de inschrijvingen op de leningen van 500 en 1000 gulden, die over de verschillende banken lo pen. Het resultaat hiervan kan pas op 1 April bekend zijn en zal zo spoe dig mogelijk daarna gepubliceerd worden. Het reeds bekende resultaat van de rentespaarbrieven wettigt ech ter het vermoeden, dat Leiden mis schien wel aan een millioen gulden komt, wat een prachtig succes zou zijn, omdat de Regering over het ge- ht'e land cp 50.000 000 gulden re kent en Leiden naar verhouding daar in 500.000 gulden zou moeten bij dragen, we k bedrag alleen met de rentespaarbrieven van 25 en 100 gul den reeds overschreden is! Burge meester van Kinschot heeft aan de vooravond van deze actie niet voor mets geïegd: „De stad Leiden heeft reeds veel meegemaakt, maar steeds is de bevoikmg, schouder aan schou der staande, de moeilijkheden te bo ven gekomen De Leidse bevolking heeft cok nu getoond schouder aan schouder te staan in de strijd tegen de woningnood! Honderd huizen? In een kort onderhoud, dat wij gis termiddag met weth. van der Kwaak hadden, toonde deze zich zeer enthou siast over dit voorlopige resultaat, al moest hij er aan toevoegen: „Ik hoop, dat het nooit meer nodig zal zijn geld op deze wijze bijeen te brengen. Ik ben de hele week uit m'n gewone werk geweest en de ambtenaren van de afdeling financiën hebben zeer veel overuren moeten.maken". De wethouder was ook zeer ver heugd over het feit, dat practisch alle rentespaarbrieven op Leiden waren gezet, zodat hus practisch het hele be drag besteed kan worden voor de van de Vrouw OOK DE KATH. VROUWEN HEBBEN EEN TAAK. Weinigen Uwer zijn nog op de hoogte van het doel cn het streven van de N.K.V.B., de beweging van katholieke vrouwen. Vóór de laatste wereldoorlog, bestond er ook een Kath. Vrouwenbeweging, waarin vrouwen van alle rang of stand, wa ren vertegenwoordigd. Na de oorlog is deze beweging voortgezet, met dien verstande, dat er in die beweging twee afzonder lijke afdelingen bestaan, n.l. de K(ath.) A(rbciders) V(rouwen) en het Vrouwengilde, waarin vertegen woordigd de kath. plattelands-, in tellectuele- en middenstandsvrouwen. Deze twee afdelingen samen vormen de N.K.V.B., het bolwerk van de ka tholieke vrouw, waarvoor elke vrouw net hare moet bijdragen om dat bol werk in stand te houden en te ver stevigen. Het doel van de beweging is ver vat in art. 3 van de statuten van de N.K.V.B. Deze luidt: De bewustma king van de kath. vrouw wat betreft haar taak in de kerk, gezin en sa menleving; de bevordering van al les. wat in overeenstemming met de kath. beginselen kan bijdragen tot het welzijn en de vervolmaking op alle gebied van de katholieke vrouw in het bisdom Haarlem. Uiteraard zijn cr vele middelen, welke tot deze doelstellingen leiden. Een der voornaamste is wel het naar buiten optreden van de katholieke vrouwen. Dit optreden kan slechts succes hebben, als alle katholieke vrouwen, van welke stand dan ook, hun gehele persoon inzetten om de idealen, welke de Vrouwenbeweging zich stelt, te helpen verwezenlijken. Laten wij een voorbeeld nemen aan de vrouwen van andere gezind ten, die prachtige voorbeelden ge ven van eensgezind streven oor een hen voorgehouden doel. Wij mogen hierin niet achterblij ven; wij hebben ook idealen, waar voor gestreden moet worden. Maar dit moeten wij dan ook gezamenlijk doen. Laat het niet over aan de en keling, doch werk zelf mede aan een hoogstaand katholiek ideaal. HET BESTUUR AFD. GILfDE. Leidse woningbouw. „We hopen van dit geld nog in 1952 huizen te bou wen", voegde hij er aan toe. Hoeveel huizen? Het aantal zal af hangen van de nog onbekende resul- talen der inschrijvingen aan de ban ken. Wanneer wij onze voorzichtige schatting van één millioen even aan- nouden, kunnen er 100 huizen ge bouwd worden aie aan meer dan 200 gezinnen een oplossing zullen bieden in hun woningnood. Want door nieuwbouw ontstaat er een opschuif- sys-eem. Weth. van der Kwaak wees er ons nog op, dat geen enkele plaats in Ne derland zo'n grote activiteit aan de dag gelegd heeft tls Leiden. „Het was eigenlijk te kort dag; de gemeentebe sturen hadden geen tijd om alles voor te bereiden. Wij hebben het in Lei den hals over kop wel klaar gekregen cn daarvoor is een hartelijk woord van dank op z'n plaats aan de wijk hoofden en hüD medewerkers, maar ook aan de ambtenaren." Tenslotte zij er nog op gewezen, dat men vanaf heden de rente-spaar- brieven van L5 en 100 gulden kan verkrijgen bjj de gemeente-ontvanger op ret Stadhuis, waar ze door de Bank van Ned Gemeenten in depot gegeven zijn. „Ik hoop", besloot weth. van der Kwaak „dat we al heel spoe dig een nieuwe voorraad rentespaar brieven moeten aanvragen". DE PUBLICATIES VAN DE LEIDSCHE POST. Naar aanleiding van de behande ling van de rechtzaak tegen de heer H. L., hoofdredacteur van de Leid- sche Post, Donderdag voor de Haagse Rechtbank, deelt men ons mede, dat de subsidiaire straf, welke door de Officier van Justitie werd geëist niet was vier maanden gevangenisstraf, doch vier maanden hechtenis. Door de heer Heijbers uit Rijswijk (niet in Leiden woonachtig) is in middels een schrijven tot de Officier van Justitie gericht, waarin hij de heer J. C. Chr. Damen beschuldigt van meineed. Zulks naar aanleiding van de verklaring van deze, dat hij nim mer in Indonesië over de gepleegde malversaties zou zijn gehoord. Uit de stukken, die de heer Heijbers ter beschikking staan, zou blijken, dat de heer Damen wèl verhoord is. Ui één day weer als nieuw terug Geef Uzelf een goede nachtrust en laat ons Uw bedden overtrekken, bijvullen, repareren of vermaken. irstraat hoek Donkersteeg Zaterdag, 8 Maart. Een juffrouw, het was de 21-jarige J. M. B. uit de Bronkhorststraat, fietste gistermorgen om kwart over acht op de Turfmarkt in de richting Prinsessekade. Uit tegenovergestelde richting naderde een vrachtauto, die om onverklaarbare redenen plotse ling naar links uitweek, zodat de wielrijdster genoodzaakt was naar rechts uit te wijken. Daarbij raakte haar voorwiel een meerhaak, met het gevolg, dat de jongedame de macht over het stuur verloor en zo als men dat in Leiden pleegt te zeg gen, „in de majem plompte", hetgeen in fatsoenlijk Nederlands hier op neerkomt, dat zij in het water terecht kwam. Ooggetuigen van dit onvrij willig bad trokken haar weer op de kant, waarna zij van droge kleren voorzien werd en naar huis kon gaan. De fiets werd later opgevist. De vrachtwagen reed door. zodat de chauffeur onbekend gebleven is. De leerlingen van de banketbak kerscursus krijgen volgende week een openbare les, waaraan een ban- kentbakkersshow verbonden zal zijn, die Woensdag van 7 tot 11 en Don derdag van 2 tot 5 en van 7 tot 11 u. te bezichtigen is in de bovenzaal van „Het Gulden Vlies". Het fijnste van het fijnste, dat de leerlingbanket bakkers kunnen bakken, zal op deze show te zien zijn. Om er je lippen bij af te likken! En dat in de Vasten.... De dames van de Kath. Vrouwen beweging in Lejden zullen vandaag met vreugde geconstateerd hebben, dat de rubriek „Uit het Leven der Vrouw" weer herrezen is. Zij moeten in het vervolg vooral Zaterdags de krant goed nazien, want er komen nog meer stukjes. De eerste staat vandaag op deze pagina. Toen wij gisteren vertelden, dat de Leidse K. A. B. maar liefst vier bij eenkomsten op het# programma had staan, wisten we nog niet, dat de vijfde bijeenkomsten op het pro gramma had staan, wisten we nog niet. dat de vijfde bijeenkomst ook reeds vastgesteld was. Welnu, daar komt nummer vijf: Op Maandag 24 Maart om 8 uur wordt in „De Har monie" jaarvergadering gehouden met jaarverslagen, enz. De bestuurs leden P. Feiten, P. Speel en A. Tuijt- hoff treden af en zijn herkiesbaar. Het bestuur verwacht, dat er nu eens een grote opkomst zal zijn. Wij voor ons zeggen: laten de damss hun bes e beentje voorzetten en hun mannen gewoonweg naar de vergadering stu ren Dan komt het vast voor elkaar. War.t vrouwen zijn machtig, dat weten we! Morgen kan men van 9 tot 1 uur in de Romanuszaal achter de Har- tebrugkerk spoorkaartjes afhalen voor de Stille Omgang van Zater dag 15 Maart 2.55). Leden moe ten hun bewijs van lidmaatschap meebrengen, anders kunnen zij geen spoorkaartje kopen. Wie nog geen lid is van het Genootschap kan zich tegelijkertijd als lid opgeven tegen betaling van een gulden Wie mor gen beslist geen tijd heeft, kan Don derdagavond tussen 8 en 9 uur ook Doktersdienst. A.s. Zondag 9 Maart zal de dienst worden waar genomen door: dr. de Graaff, Hart man, Pleiter, Simons, Teeuwen. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken tc Leiden wordt van Zaterdag 8 Maart 13 uur tot Zaterdag 15 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. nog terecht aan de Romanuszaal, maar dat is dan ook absoluut de laatste gelegenheid! Zegt het voort! En Dinsdagavond a.s. zal mevr. M. DonathSeeuwen uit Den Dol- der voor de leden van de Kynolo- genvereniging „Rijnland" in „Zo- merzorg" een causerie houden over „Het opfokken van opvoeden van de jonge hond". Hondenliefhebbers als wij zijn, geloven we, dat dit een uitermate belangrijke lezing is. STADSKOK. VAN POSTBODE TOT ECONOOM. De heer N. S. Zondervan, die eni ge jaren deel uitmaakte van het Leidse brievenbestellerscorps, is Donderdag aan de Economische Ho geschool te Rotterdam geslaagd voor het candidaatsexamen economie. De heer Zondervan liet zich in 1945 hij was toen 30 jaar in schrijven aan een avond-Mulo. De studie vlotte goed en precies ander half jaar later nam de brievenbe steller zijn einddiploma in ontvangst. Na dit succes ging de heer Zonder van naar het Avond-lyceum in Den Haag. Ook hier wist hij in korte tijd het studieprogram af te werken. De P.T.T. stelde hem toen aan tot ad junct-commies aan het hoofdbestuur in Den Haag. Om aan de Economi sche Hogeschool te Rotterdam colle ge te kunnen lopen, kreeg de heer Zondervan iedere week een dag vrij. Dat hij van deze vrije dag een goed gebruik heeft gemaakt, blijkt uit het feit, dat hij thans met succes het can didaatsexamen heeft afgelegd. De werkzaamheden van de heer Zon dervan op het hoofdbestuur van de P.T.T. liggen geheel in de lijn van de studierichting, welke hij gekozen heeft. Hij is namelijk werkzaam op het budget-bureau. Uitbreiding van het Anatomisch Lab. Eerste paal geslagen Met een flinke, dreunende klap liet de 8 jarige Frank, het zoontje van prof. dr. J. D nkmeyer, heden morgen om 11 uur het heiblok neer komen op een 14 meter lange, 3.500 kg. wegende betonnen heipaal, de eerste van de 39, die zullen dienen als fundering voor de uitbreiding van het Anatomisch Laboratorium, op het terrein van het Acad. Zieken huis aan de Wassenaarseweg. Prof. Dankmeyer, prof. dr. P. Gaillard, een groot aantal studenten en het la boratorium-personeel was van deze eertse klap getuige. Deze hoognoodzakelijke uitbrei ding van het laboratorium zal be staan uit een sousterrainr voor uit breiding van de werkplaats, een par terre voor het practicum, een ver dieping voor de vestiging van een museum en een zolder. Het werk staat onder toezicht van de Rijksge bouwendienst en zal in November a.s. opgeleverd moeten worden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het aanvullend doc toraal examen Nederlands recht mej. D. Hess, Gouda; voor het doctoraal examen Nederlands recht mej. H. J. Brinkman, den Haag; voor het doc toraal examen Nederlands Indisch recht de heren K. J. Kriek, Amster dam, C. G. M. Johannes, den Haag en F. J. Jacobs, Leiden; voor het candidaatsexamen Franse taal- en letterkunde mej. A. Kelder, Rijswijk; voor het doctoraal examen Genees kunde mej. M. v. d. Boon, Bode graven, idem de heren P. F. van Bazel, den Haag, J. J. Fisscher. Lei den, J. A. Kylstra (cum laude), den ALPHEN AAN DEN RIJN PRIJSVRAAG „KENT U ALPHEN?" De prijsvraag „Kent U Alphen?", door de ia. J. vVerneke alhier uitge schreven in samenwerking met de Historische vereniging voor Alphen en omgeving, heeft zijn einde gevon den. De belangstelling was overwel digend. Niefminder dan 600 invulfor- mulieren werden uitgereikt. Maar wat werd ingeleverd bereikte slechts eer 10 pet. daarvan. Kennelijk was de wedstrijd dus voor velen toch te moeilijk. De jury had het ondanks de geringe inzending niet gemakkelijk. Onder de prijswinnaars was het een ware nek-aan-nek-race. In totaal kon den 217 punten worden behaald. Bij eerste telling stonden de eerste acht der hierna genoemde winnaars gelijk met 216 punten. Het hoogste aantal punten werden door niemand be haald. Bij e^n nieuwe vergelijking van deze eerste acht kreeg no. 1 een y2 punt meer, een waardering voor een nauwkeuriger detail. Om de ove rige zeven plaatsen moest worden ge loot. Ook voor de 9e en de 10e plaats waren twee rechthebbenden, zodat ook hier geloot moest worden. Zij hadden beiden 211 punten behaald. Twee ipzendingen, welke ruim na het verstrijken van dc inzenddatum wa ren ontvangen behaalden elk 214 pnt. Waren zij tijdig ontvangen dan zou den ze voor deze plaatsen in aanmer king zijn gekomen. Ook de winnaars der tioostprijzen bekampten elkaar sterk De juiste antwoorden zijn in de etalages van de firma J. Warneke, Mag. „De Zon", Julinastraat te vin den. De prijswinnaars zijn: le. M. H. Rijnsburger, Stationsstraat 42, 2e pr. mevr. B. C. Berkhout—van Tesseling, Oranjestraat 30, 3e pr. mej. A. E. Berkhout, id. 4e pr. mej. M. A. E. Berkhout, id., 5e pr. B. Rombouts, Hof zich tstraat 34, 6i pr. A. C. M. Boers, Prins Hendrikstraat 142, 7e pr. H Dongelmans, Nic. Beetsstraat 12, 8p pr. mej. A. Rombouts, Hofzichtstr. 34, 9e pr. J. Burger, Pieter Floris- straat 17, 10e pr. G. Burger, Oranje straat 47, lie pr. J. Venne, Pr. Hen drikstraat 47, 12e pr. Nico Venne, Pr. Hendrikstraat 47. 13e pr. Cootje Ven ne, Prins Hendrikstraat 47, 14e pr. mevr. J. M. Venne-Bezuijen, Pr..Hen drikstraat 47 15e pr Gerard Balk, Pr. Hendrikstraat 152, 16e pr. mevr. C. KerkhovenLaros, G. 164 Kuinre (Ov.), 17e pr. J. v. Wijngaarden, Oranjestraat 21, 18e pr. H. Laros Hzn., Havenstr. 5, 19e pr. H. Simmer- man, Pr. Hendrikstraat 74, 20e pr. mevr. Wijbenga, Bloemhofstr. 19. AARLANDERVEEN Stille Omgang De pl. afd. van der Stille Omgang hield haar jaar vergadering in de zaal van de heer W. v. d. Berg, onder voorzitterschap van de heer Joh. Poelwijk. Ln zijn openingswoord sprak de voorz. de wens uit, dat velen zich zouden op geven voor de Stille Omgang. Pastoor Omtzicht kon wegens ziekte de ver gadering niet bijwonen. Na het mooie uitgebreide jaarover zicht van de secr., de heer J. R. Hoogenboom, volgde het financieel verslag van de penn., de heer L. J. Arkesteijn, welke een batig saldo te zien gaf van 164,05. De voorzitter deelde mede, dat de Omgang zal worden gehouden in de nacht van 15 op 16 Maart a.s. Het lof in de oarochiekerk begint om 11.15 uur. Na het Lof gaat men per autobus naar Amsterdam. De Omgang begint om' 1.15 uur. Om 2.15 wordt de H. Mis bijgewoond in de St. Dominicuskerk in de Spui straat tezamen met de afd. Hille- gersberg. Zondag a.s. na de Vroegmis en Hoogmis zijn deelnemerskaarten te verkrijgen en tot uiterlijk Don derdag 13 Maart bij de bestuurs leden de heren Arkesteijn, Hooge- boom en L. v. Veen (Ter Aar). De heren Hen en secr. Hooge- boom, die aftredend waren, werden bij acclamatie herkozen. De secr. gaf ook nog een keurig verslag van de jaarvergadering, ge houden in „Krasnapolsky,, te Am sterdam. BODEGRAVEN K.V.P. In 't kader van de serie inleidingen, die het plaatselijk be stuur heeft georganiseerd, kwam de heer Deerenberg, wethouder van Schoonhoven, naar Bodegraven om eens te spreken over: K.V.P. en Mid denstand. Spr. begon met enige al gemene opmerkingen o.a. hoe „Ko rea" een lelijke streep had gehaald door vele plannen en maatregelen Hierna begon hij aan een uitvoerige beantwoording van de te voren inge diende vragen. Deze betroffen het Middenstandscrediet, de huishuren de fiscale politiek, het samengaan met de P.v.d.A., de kinderbijslag etc. Aan het slot wekte spr. allen op de eenheid te behouden, om het grote goed van ons katholiek bezit in het maatschappelijk leven te behouden Verschillende vragenstellers kwa men hierna aan het woord. De een wilde meer doorzetten van de K.V.P. als de P.v.d.A. het er niet mee eens is. De heer Deerenberg gaf vele voor beelden, waarbij de K.V.P. ondanks de P.v.d.A. toch had doorgezet. De ander memoreerde de groep Steen- berghe. Ook hierop werd door de in leider afdoend geantwoord, een en ander gestaafd door vele bewijzen. Haag, H. Spruit, den Haag, F. P Strik, den Haag, R. W. Velberg, Sas- senheim en S. G. de Vries, Scheve- ningen; voor het artsexamen le deelte mej. C. W. Nederburgh, Am sterdam, idem de heren A. E. M. H. Bloklander, den Haag, A. Meiners, Sassenheim, P. J v. d. Spek, Leiden, D. G. Stuifzand, den Haag en M. H. Tokkie, Voorburg; voor het artsexa men 2e gedeelte P. J. Bangma, Sche- veningen, M. Th. M. Cottaar, Voor burg. Aan het eind sprak de voorz. een kort dankwoord. Jaarvergadering L.T.J. De jonge boeren van Bodegraven en De Meüe hielden in het Patronaatsgebouw hun jaarvergadering. In aanwezig heid v. cL aalmoezenier, kap. A. de Greef en de heer C. v. Schaik, leraar aan de R.K. Landbouwschool, open de voorz. A. Droogh de bijeenkomst. Hij memoreerde het succesvolle feit, dat de L.T.J. nu 2 jaar bestond en. bloeide. Dit is wel voor een groot deel te danken aan de prettige ver standhouding tussen de jongeren uit Bodegraven en de Meije, waarvan de laatsten vooral zich vele fiets tochtjes getroosten. De 14 daagse bij eenkomsten waren altijd zeer leer zaam. De voorz. hoopte, dat nog meer leden van deze prachtige gelegen heid gebruik zouden maken. Na het verslag v. d. penn. B. Vink hield de heer C. van Schaik op zijn bekende prettige manier een lezing met licht beelden over het emigratieland Australië. Na de pauze had de be stuursverkiezing plaats, doch deze bracht slechts één wijziging op. W. Bakker werd na het gebruik van heel veel stembriefjes gekozen tot penn. Ondanks het feit, dat de mili taire dienstplicht de gelederen der L.T.J. zal dunnen, zal de organisatie blijven bloeien. HAZERSWOUDE (H. R.) EEN VIERLING Een schaap van veehouder A. van Dorp bracht vier lammeren ter we reld, drie zwarte en een witte. Bouw woningen. Met het grond werk voor de bouw van 14 woningen nabij de Koudekerksebrug is dezer dagen een aanvang gemaakt. Veie woningzoekenden in de gemeente zullen dit bericht met blijdschap vernemen. De heren D. van Niekerk en J. A. C. van der Horst (laatstge noemde wachtmeester rijkspolitie) slaagden te Leiden voor het een heids-diploma E H.B.O. ROELOFARENDSVEEN KERNCLUB BESPRAK TREKKEN VAN BLOEMBOLLEN. Er bestond deze keer een zeer gro te belangstelling voor de bijeenkomst van de Kernclub van L.T.B. en Vei ling, welke gisteravond in de Pan- cratiuszaal werd gehouden. Als eer ste inleider verkreeg het.woord de heer W. P. Zethof, die de ervaringen met het trekken in het seizoen 1951 1952 behandelde. Alhoewel dit sei zoen nog niet geheel ten einde is, al dus spr., kunnen wij toch nu reeds de resultaten bekijken. Een belang rijk onderdeel is wel het stadium- onderzoek bij de bollen, waarvan meer en meer de noodzaak wordt in gezien. Dit heeft ten doel om te kun nen beoordelen of de bollen geschikt zijn toor het koelhuis. De heer A. J. van Velzen besprak de opgedane ervaringen bij de ex cursie naar Rennsburg en Beverwijk behandelde de mogelijkheden, welke tot kwaliteitsverbetering kun nen leiden. Uit de discussies bleek wel, dat de grondstructuur voor een stevige bloem van belang geacht moet worden, waartoe ir Vlag bereids toezegde proefnemingen te willen doen. De heer A. de Zoete, besprak de behandeling van de bollen voor het trekken. Bij de aanschaffing dient aandacht besteed te worden aan de herkomst en aan de vraag, welke be handeling de bollen hebben gehad bij het rooien. Aan de uiterlijke kwaliteit mag niet te veel manke ren. De warmtebehandeling van het koelen is zeer belangrijk, waarbij het stadium onderzoek van het groot ste nut is, vooral ook om het tijdstip te bepalen, wanneer de bollen in het koelhuis gebracht moeten wor den. Vlag, bleek wel de belangrijkheid om lid te zijn van het proefstation te Lisse. Hierna werden de diplo ma's uijfereikt van de o.l.v. de heer v. d. Peet uit Katwijk gehouden bol- lencursus, waarvoor het diploma ver wierven: C. Hoogenboom. A. Hoo- genboom, J. Hoogenboom, H, van Ha meren, J. Vermey, H. Hoek, Jac de Koning, G. v. d. Zwet, P. v. d. Meer, F. Wesselman, C. van Klink, P. J, v. Hameren, J. van Hameren, E. v. d. Meer, J. Termeulen en M. Hoogen boom. Bepleit werd een examen te organiseren naar de agrarische Jaarbeurs te Utrecht. De Chrysan ten-tentoonstelling zal dit jaar me dio October gehouden worden. De eerstvolgende bijeenkomst der kern club is op 4 April a.s. TER AAR Primeur. Aan de Centrale Vei ling te Ter Aar werd heden eerste spinazie aangevoerd door de tuinder Nic. Th. v. Smoorenburg. Deze eerste jonge groente werd ge kocht door de groentehandelaar van Roon voor de prijs van 92 cent per kg. Nooit Gedacht. Woensdagavond speelde de Schaakclub Nooit Ge dacht haar competitie-wedstrijd te gen de Schaakclub Boskoop III te Boskoop in café v. Acker te Aardam, waarvan de uitslag luidt 5y4J/£ in het voordeel van Boskoop. Dammen. Uitslagen om het kampioenschap van Ter Aar. C. Eg bertsW. Snaterse 11; A. Hooger vorstW. v. d. Starre 02; W. v. d. StarreW. Snaterse 2—0. Uitslagen die alleen gelden voor de onderlinge borden-competitie: Nic. KalshovenJ. Costeris (2 x3 2—2; A. Hartveld—W. Esveldt (2 x) 13; J. CosterisN. Groen in 'f Woud 02; B. KoelemanL. Koele man (2 x) 0—4. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt met hier en daar enige neerslag. In het Zui den van het land matige, elders krachtige tot matige wind tus sen Zuid en Zuid-oost. Weinig verandering van temperatuur. 9 Maart: zon op 7.08; onder 18.34; maan op 16.11, onder 6.28 uur. 10 Maart: zon op 7.06, onder 18.36; maan op 17.24, onder 6.40 uur. Op de grens tussen kou en warmte Het K.N.M.I. deelt mede: Sedert enkele dagen bevindt geheel Centraal en Oost-Europa zich in een zeer koude Oostelijke luchtstroming, waarin des nachts matige tot strenge vorst' voorkomt. Ten Oosten van een lijn, die over Berlijn en Praag naar Dalmatië loopt, blijven de tempera turen zelfs overdag beneden het vries punt en valt op vele plaatsen sneeuw, zodat het daar weer volop winter is. In scherpe tegenstelling hiermee staat het weer in Zuid-West-Europa ge heel onder invloed van zachte lucht stromen, die van de Oceaan afkom stig zijn. Terwijl boven Engeland langdurige regens voorkwamen bij temperaturen van ongeveer 10 gra den, deed de zon gisteren in het uiter ste Zuiden van Frankrijk het kwik oplopen tot bijna zomerse waarden van 23 graden. Ons land bevindt zich juist in het grensgebied van de zach te en koude luchtstroom, zodat er dikwijls grote temperatuurtegenstel- lingen voorkomen. Laatste Berichten AMELAND GEÏSOLEERD. Ameland is thans vrijwel geïso leerd. Le waterstand op het wad is zo laag als men in minstens tien jaar niet heeft gezien. De stand is 50 cen timeter minus A.P. Honderd op Ameland tewerkge stelde DUW-arbeiders moeten dit weekend noodgedongen op het eiland blij.en, omdat de pos'boot Nes-Hol- werd niet kan varen. Het is ook on mogelijk per boot de geul van Hol- werd te bereiken, zodat het bij laag water dikwijls ingeschakelde amphi- bievaartuig niet kan worden gebruikt. De drie beurtschepen, die gister morgen van Harlingen zijn vertrok ken, zijn nog niet gearriveerd. Zij zijn zonr'er twijfel op het wad vastgelo pen. Tengevolge van het slechte zicht heef: men de schepen niet kunnen waarnemen. EEN VROEGE OOIEVAAR. In Leerdam is dit keer wel bijzon dei vroeg de ooievaar op het nest op het gemeentehuis weergekeerd. Dit nest wordt elk jaar nog trouw door de. ooievaar bezet, maar het is gewoonlijk oas tegen eind Maart vóór de langbenen er hun tenten opslaan. Rijdt niet „met de drank in" Verbond voor Veilig Verkeer Wilt U iets weten? Vraag: Welke wedstrijden worden er op de Olympische spelen in Fin land gehouden? Antwoord: Op de Olympische zo merspelen in Helsinki zullen de vol gende sporteru - beoefend worden: zwemmen en waterpolo, athletiek, hockey, zeilen, roeien, kano, boksen, gewicht heffen, worstelen, schermen, voetbal, wielrennen, ruitersport, en gymnastiek. Vraag: Kortste weg per motorrij wiel van Voorhout naar Den Bosch; hoeveel km.? Antwoord: Voorhout, Leiden, Al phen, Bodegraven, Veldhuizen, Via- nen, Zijderveld, Waardenburg, Zalt Bommel, Hedel, 's Hertogenbosch; af stand 110 km. Vraag: Route vani Sassenheim naar Budel; hoeveel km.? Antwoord: SassenheimLeiden of SassenheimAlphen a. d. Rijn, Bode graven, Woerden, Utrecht, Zalt Bom mel, Den Bosch, Vught, Eindhoven, Leende. Maarheze, Soerendonk, Bu del; afstand 180 km. Vraag: Route Roelofarendsveen— R'dam per fiets; hoeveel km.? Antwoord: RoelofarendsveenLei derdorp (bij Spanjaardsbrug (links af), Leiderdorpse brug. Zoeterwoude, Zoetermeer, Hillegersberg, Rotter dam; afstand 45 Ion. Vraag: Als iemand bij oud-pandoe ren 160 speelt, twee derden roemt en dan vier heren, mag dan een mede speler met een vierde die twee der den afkeuren, omdat hij eerst zijn twee derden roemde vóór zijn vier heren? Antwoord: Ja.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2