S)e ÊölcbeSoü^ant EEN ONGELEGEN CRISIS Pinay ontmoette moeilijkheden De crisis in de Labourpartij VROUWELIJKE KRACHT Waren samenzweerders „landverraders'1? Verkiezingen in Zuidwest- Duitsland Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 8 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12531 "£<-pr DE D'SSCHOP KERKEN BOUWEN.' i Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Terwijl frankrijk zich bezig houdt met z'n worstelpartij tegen de politieke en economische perike len van een regeringscrisis, heeft de Amerikaanse president Truman bij het Congres een aanvraag ingediend van circa 8 milliard harde dollars voor hulp aan het buitenland. Deze hulp is nu geen Marshall-hulp meer, doch een bijdrage in de financiële of fers, welke de bondgenoten van Ame rika zich moeten getroosten voor de opbouw van hun defensie. Dit voor stel van Truman is geen liefdadig heid, allerminst, doch gaat uit van de gedachte, dat het altijd beter is, de verdediging van Amerika in en door de bondgenootstaten te laten or ganiseren dan dat Amerika het zelf alleen moet doen. Als compensatie voor deze hulp van de zijde der bondgenoten i«- Amerika dan 0 bereid een groot deel van de kosten te betalen. Rusland doet hetzelfde, door zich te omringen met satellietstaten, die voor Moskou de kastanjes uit het vuur moeten halen. Tussen ons en de satellieten van Moskou is er echter één groot ver schil en dat is, dat wij vrijwillig doen waartoe de satellieten gedwongen worden en dat wij inzien, dat het hier gaat om wederzijdse belangen. Wij beschermen Amerika en Amerika be schermt ons. Zulk een belangenge meenschap is de grondslag van elke wel gefundeerde statenovereenkomst. Als Amerika het alleen zou moeten doen, zou het veel duurder uit ko men, en als wij het alleen zouden moeten doen, kwamen we helemaal niet uit. Trumans voorstel is dus geheel overeenkomstig het wel begrepen eigenbelang van Amerika, maar er zijn bosjes Amerikanen, die dat niet inzien. Zij kijken teveel naar hun eigen portemonnaie en zien daar de dollars uitrollen; dat verdriet hun, want zij houden ze liever vast, ter wijl zij niet begrijpen, dat zij wei nig hebben aan geld, dat vast blijft zitten. In het Congres verwacht men dan ook een stevige oppositie, tegen deze nieuwe aderlating en verscheidene senatoren hebben reeds direct te ken nen gegeven, dat het gevraagde be drag veel te hoog is. Hoe zij dat nu al weten zonder nadere' bestudering, is niet bepaald duidelijk, maar men begrijpt wel waar de schoen wringt. Wie een wit voetje bij zijn kiezers wjl halen, predikt zuinigheid met de kostbare dollars; dat slaat altijd in. Het Congres zal dan ook bij de be handeling van deze milliarden-aam- vraag wel weer het gewone aspect bieden van gepingel en afdingen, dat wij reeds meermalen hebben meege maakt tijdens het voteren van de Marshall-hulp. HET TIJDSTIP WAAROP Truman zijn aanvraag heeft ingediend liever: moest indienen is wel zeer ongelukkig, nu in Frankrijk een crisis is ontstaan, welke maar al te veel stof heeft opgeleverd voor de argumentatie van de pingelaars in het Amerikaanse Congres. Want men zal zich herinneren, dat de Franse Nationale Vergadering premier Fau- liet vallen op de voorgestelde be lastingverhoging van 15%, welke noodzakelijk was om de Franse de fensie op peil te brengen. Wat een prachtig argument om de Amerikaan- e dollar-hulp te beknibbelen: .Frankrijk is te lamlendig om zelf z'n francje bij te dragen; waarom zouden wij er onze goede dollars te gen aan gooien? Moeten wij, Ameri kanen de Franse divisies betalen, om de Fransen zelf hun francs in de zak te laten houden?" Iedereen voelt met z'n klompen aan, dat er geen Amerikaan is, die zich aan de ^tracht van zo'n argu ment kan onttrekken. Het bezwaar geldt trouwens niet voor de Fransen alleen, want menige Amerikaanse krant vraagt zich af, of de Euro peanen in het algemeen wel voldoen de doordrongen zijn van de ernst van het defensieprobleem en of zij zelf wel genoeg voor over hebben. Zij wijzen daarbij niet alleen op Frank rijk, maar ook op Engeland, waar de Bevan-socialisten zich tegen de her bewapening keren, en naar West- Duitsland, waar de gedachte aan her- militarisatie allesbehalve populair is en Adenauers politiek van meedoen met het Westen grote tegenstand on dervindt (de Duitse socialisten en ds. Niemöller). Door dit alles is het Amerikaanse Congres echt in de stemming om een paar milliard van Trumans voorstel af te knijpen. Hetgeen echter jam- zou zijn, want dan komt het in Lissabon afgesproken aantal divisies er ook niet of zij komen veel later klaar en dat vermindert onze veilig heid. Want het is van het hoogste ge wicht, dat onze defensie goed en snel wordt opgebouwd. Ieder uitstel maakt de zo noodzakelijke samenwerking losser. Men ziet het nu weer in Frankrijk. Pinay is daar tot zijn eigen grote verrassing aanvaard als premier. Opzichzelf is dat geens zins betreurenswaard, want Pinay is een degelijke kerel. Maar hij is er gekomen met de hulp van een 27-tal Gaullisten, die tegen de wil van hun leider, generaal de Gaulle, stemden. Hadden deze Gaullisten disciplinair gehandeld, dan zou Pinay geduikeld zijn. Zijn> meerderheid berust dus op I een ondisciplinair optreden van een aantal Kamerleden, dat overigens (op twee na) de partij van de Gaulle niet verlaten wil. Wat zulen deze heren straks -doen; zullen zij hun leider weer volgen of opnieuw rebelleren? Wat heeft Pinay aan zulke „mede standers"? Pinay's aanvaarding is dus waar deloos en men kan inderdaad zeggen, dat de regeringscrisis nog altijd voortduurt. Maar zolang er geen over zichtelijke toestand in Parijs heerst, staat het Europese leger en staat de Franse bijdrage in de Europese de fensie volmaakt op losse schroeven. Katholieken stelden vijf voorwaarden lijkheden gestuit, toen de rooms-katholieke MRP (de partij van Bidault en Schuman) tegen middernacht haar deelneming aan zijn kabinet afhankelijk stelde van een vijftal voorwaarden. De gehele Vrijdag was de houding van de MRP onzeker geweest. Een aantal leiders dezer partij en vooral zij, die voortkomen uit de vakbeweging vond Pinay's program te rechts en maakte bezwaren in zijn kabinet zitting te nemen. De ongeduldig wordende premier zette de onafgebroken confererende MRP-ers Vrijdagmiddag* nog eens extra onder druk, toen hij verklaarde dat hij zonder hun medewerking het bijltje er by neer zou leggen. En kort voor de MRP in beslissende vergadering bijeen zou komen, verklaarde hij: ,,Of morgenochtend een kabinet, óf er komt helemaal geen kabinet- Pinjay". Om nu aan de bezwaren van een deel der partij tegemoet tekomen, heeft de MRP de volgende eisen ge steld: t- 1. Voortzetting van de buitenlandse politiek der vorige regeringen; het geen betekent, dat Schuman moet aanblijven als minister van buiten landse zaken. Handhaving van het bestaande stelsel van sociale verzekeringen. 3. Instelling van een „glijdende loonschaal" voor de minimumlonen. 4. Geen herziening van naastingen. En in de vijfde plaats deelde de MRP mede, dat zij de portefeuilles van Economische Zaken, Financiën en Arbeid niet door een harer minis ters wil laten beheren. Wat dit laatste betreft, de premier had enige uren te voren reeds ver klaard, dat hijzelf Financiën en Eco nomische Zaken wilde nemen. Mochten een of meer van deze eisen voor Pinay onaanvaardbaar zijn, dan verwachtte men, dat hij on danks zijn Vrijdagmiddag afgelegde verklaring, een kabinet zonder de MRP zou formeren. In dat geval wordt de basis wel heel wankel, want dan is de meerderheid der Nationale Vergadering bij lange na niet meer in zijn kabinet vertegenwoordigd. Maar ook met deelneming van de MRP zou de positie van het kabinet onzeker zijn. Wel heeft hij gisteren de eveneens aarzelend gegeven steun der radicalen gekregen, maar voor een meerderheid blijft hij af hankelijk van de 27 Gaullisten, die voor hem hebben gestemd, en het is de vraag of deze hem zullen blijven steunen, indien hij Schuman als mi nister van Buitenlandse Zaken hand Pinay's kabinet Pinay is er vanmorgen in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. De lijst van zijn ministers ziet er als volgt uit: Premier en minister van financiën: Pinay (onafhankelijk); vice-premier: Queuille (radicaal); vice-premier en defensie: Pleven (sociaal-democratische unie van het verzet) buitenlandse zaken: Schuman (M RP); binnenlandse zaken: Brune (radi caal); justitie: MartinaudDeplet (radi caal); onderwijs: Marie (radicaal); landbouw: Laurens (Boerenpartij); handel en industrie: Louvel (M RP); overzeese gebiersdelen: Pflimlin (MRP); verbonden staten: Letourneau (M RP); arbeid: Garet (gem. conservatief); wederopbouw: Claudius-Petit (so ciaal-democratische unie van het ver zet) openbare werken: Morice (radi caal); oudstrijders: Temple (onafhanke lijk); gezondheid: Ribeyre (Boerenpar tij); PTT: Duchet (onafhankelijk); Behalve de Gaullistische dissiden- Bevan gaat in hoger beroep De vete tussen de Labour-rebel Aneurin Bevan en Clement Attlee, de leider van de Erngelse socialisten, zal Donderdag uitgevochten worden tijdens een bijeenkomst van het 27 leden tellende dagelijkse partijbestuur. Bevan krijgt dus gelegenheid zijn houding en die van 56 andere rebellen, die zich ir. het parlement niet stoorden aan de richtlijnen der partij en tegen 't bewapenings program van de consevatieve regering hebben gertemd, te verdedigen Eerst komt Dinsdag de Labour- de Bond van Transportarbeiders fractie uit het Lagerhuis, die 295 heeft verklaard, dat de wrijving niet man sterk is, bijeen om de crisis in over grondbeginselen is ontstaan, Naar vanmorgen verluidde, zou Pi- ten zijn leden van alle pdrtij nay inderdaad Schuman op deze post i voor Pinay's investituur hebben ge- aanvaard hebben. stemd, in het kabinet opgenomen. Statue JCamet Süttay. Met 324 stemmen, dat is elf meer dan de vereiste meerderheid van 313, heeft de Franse Kamer Donderdagavond Antoine Pinay tot kabinetsfor mateur gekozen. Pinay in de Franse Nationale Vergadering, waarin hij in eerste instantie het vertrouwen kreeg. de partij, die de ernstigste sinds ja ren genoemd wordt, te bespreken. In sommige parlementaire luringen is men verbaasd, dat Bevan de twist wil uitvechten voor het partijbe stuur, waarin hij weliswaar met drie aanhangers zitting heeft, maar waar in het sterke vakverbond (TUC) een overweldigende meerderheid bezet. De bonden vertegenwoordigen bijna vijfzesden van de leden der Labour partij en hun leiders zijn de Be- vanieten vijandig gezind. Achter Be van en zijn medestanders staan niet meer dan een millioen van de 6 mil- lioen partijleden. Arthur Deakin, de secretaris van maar over personen, nadat zijn bond een beroep had gedaan op partij en vakbeweging om de eenheid te be waren. zoekt voor de afdeling Export (wollen stoffen en dekens) EEN ERVAREN vlot en zelfstandig kunnende corresponderen in de moderne talen. GEEN RODE AMBTENAREN IN DE RIJNPALTS De regering van de Rijnpalts heeft verordend, dat alle ambtenaren, die lid zijn van de Communistische partij, ontslagen worden. Dit bevel steunt op het jongste besluit van de administratieve rechtbank van deze staat, dat lidmaatschap van de Com munistische partij onverenigbaar is met de eed van trouw aan West- Duitsland. Mcicnpl aanclarr vele lec*en van Rebers partij. 1 adlloldg In stramme houding voor zyn rech- nn Hitler *ers staande. betoogde Otto Remer 1 met luide, zelfverzekerde stem, dat hij alleen die leden van het complot te- Otto Ernst Remer, leider van de so- gen Hitier landverraders had ge- cialistische rijkspar.ij de nieuwe noemd, die contact met het buiten nazi-beweging in West-Duitsland land onderhielden, heeft gisteren voor het Gerechtshof I Er ontspon zich tussen Remers ad- te Brunswijk moeten verschijnen, op-vocaa' an do eetoigen een dispuut I over de gerechtvaardigdheid van de nieuw onder beschuldiging van laster.aonsla„ op mtler Remcrs verdedi. ger betwijfelde of de samenzweer- fciy zit nog een gevangenisstraf van dprs wpl door patriottische motieven vier maanden uit omdat hij de rege- warcn ,eid en zyn woorden had. r ng-Aulenauer heeft beledigd. Re- den de luido instemming van Remcra nier wa, aangeklaagd door een groep aanhangers 0 de tribubne. Duitse werzetsl'eden, onder wie dr. Robert Lehr de Westduitse minister ®1J getuigen waren verscheidene van binnenlandse zaken, die in Julieden va" he' complot, die na het la- l'J44 de aanslag op Hitler hebben ge- i *en van bomaanslag hadden kun- pleegd. Remet zou hen „landverra- j nen ontkomen. ders" hebben genoemd, hetgeen d De 27-jarige Alaxonder von Hase, nieuwe Führer echter ontkende. De zoon van de luitenant-kolonel die als gerechtszaal was eivol en er waren commandant van Berlijn na de aan slag door Hitler was geëxecuteerd wees met trillende vinger op Remer OOSTPRIESTERHULP VERDEELT en getuigde, dat deze bij de voorbe- I reidingen tot de samenzweerders had AUTO'S ONDER DIASPORA- behoord, maar toen alles mislukte PRIESTERS zich aan de zijde van Hitler had ge- I steld om deel te nemen aan de jacht S.o™>..r op de daders. Daar had hij zyn rang "r van generaal-majoor aan te danken Sledding ofiaatfremanningen geëerd Douceurtje uit Japan Nederland krijgt een bedrag van 420.000 dollar (bijna 1.6 millioen gul den), afkomstig uit de verkoop van Japanse oorlogsbuit uit de tweede wereldoorlog. Deze verkoop heeft in totaal 3.5 millioen dollar opgeleverd. Slechts goederen, waarvan het land van oor sprong niet kon worden vastgesteld, werden verkocht De opbrengst is door generaal Ridgway onder negen landen verdeeld, volgens richtlijnen, v/elke de Amerikaanse regering hem had verstrekt. NOGMAALS DE KRONINGS STEEN. Dr. John MacCormick, leider van de Schotse nationalistische bewe ging, heeft te Edinburgh de waar schuwing doen horen, dat de kro ningssteen, die zoals gemeld naar de Westminster Abdij te Londen is te ruggebracht en weer in de zetel geplaatst, wel eens voor de tweede maal met geweld weggehaald zou kunnen worden indien hij niet aan Schotland wordt terugggeven. De Schotten was verzekerd, zo zeide MacCormick, dat zij de steen terug gekregen zouden hebben, indien zij er om hadden verzocht, doch dit was onwaar gebleken. Zoals het K.N.P. heeft w werden in November en December van het afgelopen ïaar in Vlaande ren door Oostpnesierbulp gelden bijeengebracht voor *ie aankoop van honderd Volkswagens, waarmee men de arbeid van evenveel z g. „rugzakpriesters" wilde verlichten en de instandhouding van het geloof in de vluchtelingengebieden wilde ondersteunen. Op Dinsdag 4 Maari werden voor de Dom van Hildesheim de eerste 30 wagens door de bisschop van het diocees geregend en ver deeld onder de priesters uit de bis dommen Hildesheim, Osnabrück, Münster en Paderborn. Het was een ontroerend ogenblik, toen de namen werden voorgelezen van de plaatsen, die deze wagens hebben geschonken en die voor het merendeel aan de Duitsers nog be kend waren uit de eerste Wereld oorlog, toen Vlarfhderen oorlogsge bied was. Wanneer op 20 April de kapel- wagenvloot van Oostpriesterhulp haar arbeid in de Duitse vluchtelin gengebieden wederom aanvangt, zal Z.Em. Kardinaal Frings in König- stein de overige 70 Volkswagens in zegenen en overdragen aan de pries ters, die de uitgestrekte gebieden onder de moeilijkste omstandighe- I den moeten bedienen. gehad. Het proces wordt voortgezet. Amerikaans vliegtuig vermist Zaterdagmorgen vroeg zijn Zwit serse reddingsploegen in> het gebied van de „Jungfrau" op zoek gegaan naar een vermist Amerikaans leger vliegtuig. Het toestel, een Dakota, was Vrij dagmorgen uit Madrid naar Stuttgart vertrokken en volgens het laatst ont vangen bericht bevond het zich Vrij dagmiddag boven Dijon. Later op de dag kwam bericht bin nen van een groepje Zwitserse ski ërs, dat in het gebied van de „Jung frau" (een bergtop van 4181 M. hoog te in het Berner Oberland) een vlieg tuig was gehoord, dat in moeijijkhe- den verkeerde; het geluid van de mo toren was plotseling verstomd. Zaterdagmorgen zijn van Ameri kaanse luchtbases in West-Duitsland achttien Amerikaanse vliegtuigen op gestegen om naar het vermiste toe stel te zoeken. Volgens de passagierslijst bevinden zich aan boord van de machine in to taal acht personen, inclusief beman ning. In het kantoor van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotter dam zijn Vrijdag medailles uitgereikt aan de bemanningen van de red dingboten „President Jan Leis" te Hoek van Holland en „Koningin Wil- helmina" uit Stellendam, die zich o.a. bij de reddingen van de „Radmar", de „Ganges", de „Witte Zee" en de „Merope" hebben onderscheiden. De Weligwaar niet onvoorwaardelijk te- uitreiking geschiedde door de directie van de Koninklijke Zuid Hollandse Australië India, Pakistan en Frank- Maatschappij tot het Redden van Schipbreukelingen. Op de voorgrond I gen, maar zij eisen nog meer gelijk- rijk krijgen ieder acht procent, Ne- vj.n.r.: de heer Murk Leis, president-directeur van de K.Z.HJW.R.S., A. held in rechten met de andere Euro- Vóór of tegen Adenauer Morgen zullen er in Zuidwest- Duitsland algemene verkiezingen worden gehouden, waarbij de kwes tie van de Duitse herwapening een grote rol zal spelen. De sociaal-demo craten verwachten grote winst, waar mee zij hopen te bewijzen, dat de re- gering-Adenauer niet meer de uit drukking is van de volksmening, vooral niet op het gebied van West- Duitslands deelneming aan de Euro pese defensie. De socialisten zijn daar derland, Birma, de Philippijnen Engeland ontvangen ieder 12 procent en (naitonalistisch) China krygt 20 procent. J. Drenth, inspecteur van de K.Z.H.M.R.S., W. van Seters, schipper van p^se landen dan Adenauer reeds de „President Jan Leis", opvolger van de verongelukte schipper Brinkman f en A. de Jager, schipper van de „Koningin Wilhelmina", die als enige de gouden medaille kreeg. De staten Württemberg-Baden, Württemberg-Hohenzollern en Zuid- Baden zullen tot één staat worden verenigd en daartoe zijn de algemene verkiezingen van morgen de eerste stap. Er zal een constituerende ver- grdering worden gekozen, die een grondwet zal opstellen en een eerste minister zal aanwijzen. De naam van de nieuwe staat is nog niet vastge steld; de hoofdstad zal waarschijnlijk Stuttgart zijn. Krijgt de nieuwe staat een socialistische regering, dan komt er ook een socialistische afgevaardig de in de Bondsraad tc Bonn, waarin alle staten zyn vertegenwoordigd. Dat zou het evenwicht verstoren en Adenauer het regeren moeilijker ma ken. De ruim zes millioen inwoners van het Zuidwestduitse gebied zijn voor de helft protestant en voor de helft katholiek. Overleden is. op 87-jarige leef tijd, de architect Herman Kroes. Hij bouwde o.a. het retraitehuis en de St. Henricus-kerk te Amersfoort. DELFTENAREN MET DRAAIORGEL NAAR PARIJS? Twee Delftenaren, de heren Henri Bank en Jan van Heijenoot, die reeds sedert hun jongensjaren een grote voorliefde voor het „pierement" aan de dag leggen, hebben een jaren ge koesterde wens in vervulling zien gaan. Vandaag zal hun' draaiorgel zijn entree in Delft maken. Het is een Gavfoli-orgel, dat zij door de orgelbouwers Jac. e< Mart. Minning te Rotterdam lieten ombouwen en moderniseren. Het is hun bedoeling met dit Hol landse muziekinstrument naar het buitenland te gaan. Voorlopig staat Parijs op het programma, waar het orgel op de boulevards zeker de no dige belangstelling zal trekken. Slameitje Het is gemakkelijk om wijs te zijn wanneer alles voorby is. Caesar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1