Tweede kamer aanvaardt wetsontwerp over wederopbouw Minister wil premieregeling voor wederopbouw Urker vissers in Argentinië aan kant gezet Organen ten behoeve van de Emigratie Stopzetting emigratie naar Canada in de Kamer besproken Stenteö^xia'iS'aef aaox OeCanytiffi daeC Omkoperij bij uitzending van officieren naar de Tropen WOENSDAG 5 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wederopbouwwet, waardoor be oogd wordt het treffen van voorzie ningen ter voorkoming van een on doelmatig gebruik van materialen en arbeidskrachten in het bouwbedrijf De minister van wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer In 't Veld, zijn op 20 ebruari aangevangen rede vervolgend, zeide, dat de wet onmiddellijk effect kan hebben, daar de algemene maatregel van bestuur nagenoeg gereed is. Hij bestreed de opvatting, dat er geen behoefte zou zijn aan deze wet en deelde mede te hopen, dat de nieuwe woningwet binnen niet al te lange tijd bij de Kamer kan worden ingediend. Het is in geen geval de bedoeling het woon- peil of het woongerief aan te tasten. Spr. erkende dat de bevoegdhe den, welke de nieuwe wet geeft, in zekere zin de gemeentelijke autono- aantasten, maar men moet z.i. niet gaan overdrijven. Het ontwerp geeft geen bevoegdheid een bepaald beieid voer te schrijven; het opent de mogelijkheid beletselen weg te nemen. De minister zeide geen over wegend bezwaar te hebben tegen het amendement van de Tieer Van Vliet, dat vastgelegd w-lde zien, dat de voorschriften beperkt moeten blij ven tot die var. bouwtechniche aard; hij gaf echter een wijziging in pver- weging. Met betrekking tot de kwestie van verbetering en onder houd van woningen, zeide spr., dat aanpassing der huren niet op korte termijn uitkomst zal kunnen brengen en hij verklaarde te willen aanstu ren op wederinwerkingtreding van de premieregeling voor woningverbe tering. Bij de replieken heeft de heer VAN VLIET (KVP) te kennen gege ven, dat hij bereid was de door de minister geadviseerde wijziging in zijn amendement aan te brengen. De heer ALGERA (AR) vroeg o.a. of de minister als nota aan de Ka mer kan overleggen het gesprek, dat deze voor de radio gehad heeft met de architecten Oud, van Tijen en Dudok. De heer VAN DER FELTZ (CH) vroeg of de minister, als hij eens burgemeester zou zijn, geen spijt zou hebben van dit wetsontwerp. antwoordde differentiatie in de wo ninggrootte gaat. Als het gesprek voor de radio gereconstrueerd kan worden zal spr. het in een nota aan de Kamer overleggen. Bij de behandeling der artikelen trok de heer VAN VLIET (KVP) zijn oorspronkelijk amendement in. Hij diende een nieuw in, waarin een opsomming gegeven wordt van de onderwerpen, waarover door de mi nister voorschriften mogen worden gegeven. De MINISTER nam het amende ment over. Van de wijziging der wederop bouwwet is gebruik gemaakt om de tekst van artikel 23 te verduidelij ken De bewuste bepaling heeft ten doel verval van woningen door ver waarlozing te voorkomen. Door de nieuw voorgestelde tekst wordt tot uitdrukking gebracht dat niet be hoeft te worden gedacht tot het ver val is ingetreden. Met 37 tegen 29 stemmen werd de voorgestelde wijziging echter ver worpen. Het wetsontwerp is tenslotte z.h.s. goedgekeurd. C.P.N, en A.R. kregen aantekening, dat zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd. RROF. ASSELBERG NAAR DE WEST EN ZUID - AMERIKA Op uitnodiging van de Commissie tot bevordering van de wetenschap van deNederlandse Antillen vertrekt prof. dr. W. J. H. M. Asselbegs (Anton van Duinkerken) heden avond per vliegtuig naar Willemstad. Hfj zal adht spreekbeurten vervullen op Curasao, Bonaire en Aruba. In opdracht van de stichting voor de culturele samenwerking vertrekt prof. Asselbergs op 31 Maart naar Paramaribo, waar hij eveneens en kele causerieën zal houden. Op uit nodiging van de Nederlandse gezant te Venezuela zal hij een weekend in Caracas doorbrengen, waar hij een tweetal lezingen zal houden. Op 9 April zal prof. Asselbergs in ons land terugkeren. GROUW GAAT FEESTVIEREN Het dorp Grouw bestaat deze zo mer 850 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum zal een feestweek op touw worden gezet (26 Juli2 Aug.) welke beoogt Frieslands watersport centrum nog meer bekendheid te geven. De gehele week zal een ten toonstelling worden gehouden, wel ke betrekking heeft op de geschie denis van het dorp, de scheepvaart en de zeilsport. Op de openingsdag wil men nog eens het aloude admi- raalzeilen organiseren, het slot van de feestweek zal zijn een tweedaags schippersfestijn met het traditionele „skutsjesilen". Verder staan o.a. op het pro gramma een muziekconcours, een landdag voor de „jongeren", een concours hippique en sportwedstrij den. Het ligt in de bedoeling de nieu we weg GrouwWartena op Woens dag 30 Juli officieel te openen. ^de BLAD PAGINA 1 Urkers wilden niet op Zondag werken WRIJVING MET DE VLAMINGEN Uit berichten, meldende dat de loodsdienst, een sleepbootstuurman, Urker vissers, (lie naar Argentinië eeen jongmaatje aan boord van een geëmigreerd waren om aldaar de Noordzeevisvaartuig, een bediende visserij te beoefenen ontslagen zijn omdat zij weigerden op Zondag te vissen, vernemen wij bij de rederij van Iseghem te Oostende, dat deze Urker vissers inderdaad ontslagen moeten zijn. Van de zijde der rederij de heer Van Iseghem zelf vertoeft nog steeds in Argentinië wordt verzekerd, dat het ontslag der Urker vissers definitief is. De reden zou inderdaad zijn, dat de Urkers op Zondag niet wensten te vissen waardoor hun weekopbrengst geringer zou zijn ge weest dan die der Belgische vissers. Van een mondelinge afspraak over het vissen op Zondag was bij de re derij niets bekend, noch van een verzoek der Urkers aan president Peron om het ontslag ongedaan te maken. Verdere inlichtingen kon men te Oostende in dit stadium niet verschaffen aangezien deze gehele aangelegenheid door de heer Van Iseghem zelf te Mar del Plata is be handeld en men slechts sporadisch een telegram of brief ontvangt. De Urker vissers oefenden voor hun vertrek naar Argentinië de vol gende beroepen uit: twee Noordzee vissers en drie IJsselmeervissers (deze vijf fungeerden in Argentinië als schipper), twee matrozen bij de De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp houdende instelling van organen ten behoeve van de emigratie. De heer SCHILTHUIS (Arb.) gaf als zijn oordeel te kennen, dat er voor bemoeiing met en bevordering van emigratie door de overheid alle aanleiding bestaat. Samenvoeging van overheid en organisaties in de voorgestelde organen komt z.i. de emigranten ten goede. Het emigratie- beleid echter is op de eerste plaats een zaak van de regering. In de voorgestelde organisatie zag hij een goed sluitend geheel. Opmerkend, dat de aspirant-emigranten een vol- De MINISTER verklaarde, dat ditbeslissingsrecht moeten laatste niet het geval zou zijn, om- |jgj| dat hij deze wet noodzakelijk acht. Ze is overigens als een tijdelijke op lossing bedoeld. O.m. merkt hij op, dat men in de richting van een ver- HET WERKLOOSHEIDSDEBAT IN TWEEDE KAMER. Gistermdidag is in de vergadering van de Tweede Kamer gestemd over de' moties, welke zijn ingediend bij het werkloosheidsdebat, dat naar aanleiding van de interpellaties van de heren Stapelkamp (AR) en Ne- derhorst (Arb.) op 21 en 22 Februari 1.1. in de Kamer is gehouden. In de motie van de heer Stapel kamp (AR), welke mede is onderte kend door leden van K.V.P., V.V.D., P. v. d. A. en C.H., spreekt de Kamer als haar oordeel uit, dat het gewenst is, dat de werken, die de overheid in het kader van de werkgelegen- heidspolitiek laat uitvoeren of sub sidieert, hetzij deze van cultuur technische, hetzij van cfviel-techni- sche aard zijn, zoveel mogelijk als vrij werk dienen te worden uitge voerd en zo min mogelijk in DUW- verband; de regering wordt in deze motie uitgenodigd de daarvoor nodi ge maatregelen te treffen. De motie wordt daarna -z.h.s. aan genomen. De motie van de heer Haken (C. P.N.) waarin de regering wordt uit genodigd direct een aantal maatrege len te nemen in verband met de werkloosheid, wordt verworpen met 75 tegen 7 stemmen, die der C.P.N. dat het de bedoeling is naar een re delijke maatstaf na te gaan wat het gemiddelde is om te komen tot de kosten voor een emigrant, die aan de organen kunnen worden betaald. Tegen een ten deze aangekondigd amendement zeide de minister in beginsel geen bezwaar te hebben. Na re- en dupliek kwamen de ar tikelen aan de orde. De heer DE KORT (KVP) lichtte een mede door CH, AR en WD ondertekend amendement toe, beogende de be noeming van de vertegenwoordigers der particuliere of kerkelijke orga nisaties door deze organisaties zelf te doen geschieden. Tegen eM uur is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. bij een melkhandel, een tijdschrij ver bij de Zuiderzeewerken (ex- visser), een monteur bij een gras drogerij, een bakkersleerling, een knecht op een scheepswerf, een knecht bij een paardenlboer, een dijk werker een schipper op een motor- vlet der Zuiderzeewerken. Urkers gebruikt om schepen over de Oceaan te brengen? Van de heer R. Bos, die de belan gen der op Urk achtergebleven ge zinnen behartigt, vernam het ANP over de toestand der Urkers in Ar gentinië het volgende: Hoewel de Urkers reeds op 4 Jan. in Mar del Plata zijn aangekomen, kon eerst vorige week voor het eerst ter visvangst worden uitgevaren. Reeds de eerste dag bleek het aan de op visserij gebied deskundige Ur kers, dat de uitrusting der schepen niet in alle opzichten berekend was voor de visserij op makreel. De schepen waren niet snel genoeg en bovendien eigenlijk te groot voor de visserij onder de kust. Besloten werd om op heekvis te gaan vissen, maar daarvoor zijn de schepen niet groot genoeg want daarvoor moet men ongeveer 200 mijl uit de kust wezen. De eerste proef leverde slechts een povere vangst. Men moest zidh nog op de nieuwe visserij in stellen. Het schijnt nu, dat de reder dé Urkers verweet, dat ze niet actief ge noeg waren. Bovendien wilde hij, dat men op Zondag zou doorvissen, hoewel was overeengekomen, dat de Zondag in geen geval gebruikt zou worden om te vissen. Het gevolg was, dat de Urkers ontslag kregen, terwijl, en dat wekte de hoogste ver wondering, er inmiddels Belgen wa ren aangekomen om hun plaatsen in te nemen. Dit wekte het vermoeden, dat de Urkers slechts gebruikt zijn om de schepen over de Oceaan te brengen en nu niet meer nodig wa ren. De Urkers hebben zich allen verzameld op een der schepen, waar ze blijven tot hun officieel schrifte lijk ontslag is verleend. Ze ontvangen veel medewerking van' de zijde der in Mar del Plata woonachtige Nederlanders en ook van Argentijnen. De zaak is in han- van de minister zich kan losmaken. Toekenning van vergoeding voor werkzaamheden der organisaties moet z.i. in de wet vastliggen. Nu ligt het zwaartepunt van het beleid geheel bij de commissaris voor de emigratie. Spr. had liever gezien, dat in een centraal emigratie-orgaan met vertegenwoordigers van ministeries en organisaties het totale emigratie- beleid zou kunnen worden bepaald. In het emigratiebestuur wilde hij een vertegenwoordiger van het mi nisterie van O. K. en W. zien opge nomen, opdat de culturele proble men niet op de achtergrond geraken. De heer BORST (CPN) opmer kend, dat de werkloosheid niet is afgenomen, al werkt de regering de emigratie in de hand, zeide, dat er in ons land op landbouwgebied nog veel te doen valt. Emigratie loopt z.i. op teleurstelling uit. Hij be schouwde de emigratie als een na deel en zijn fractie zal tegenstem men. De heer VAN KOEVERDEN (KVP) bepleitte o.a. opneming in de wet Gistermorgen heeft de Raad van gisteren op juridische gronden de van een regeling voor vergoeding Beroep te Utrecht uitspraak gedaan eis van de heer Saptenno niet ont- I van kosten aan organisaties. Ook m het geschil, dat gerezen was tus- vankelijk verklaard. Dit heeft tot <*e- wilde hij grote aandacht besteed I sen de regering en de voormalig K. j volyg gehad, dat de dagorder van he/blben, betoogde hij, dat aan sub sidiëring te verbinden voorwaarden dit recht niet mogen aantasten. De heer DE KORT (KVP) betoog de, dat de staat een taak heeft bij de emigratie, ontleend aan het al gemeen belang, maar niet ontleend aan het persoonlijk belang der emi granten. Het samengaan van over- heid en organisaties in een gemengd j orgaan moet z.i. zodanig zijn, dat men elkanders rechten niet te na ^orri^' zien aan de nazorg. N.I.L.-militair P. Saptenno. Spr. had er bezwaar tegen, dat deDe heer KIKKERT (CH) zeide 'Zoals men zich zal herinneren, kroon de vertegenwoordigers derverwacht te hebben, dat de heer werd de heer Saptenno nadat hij tij- maatschappelijke organisaties in de j Borst zijn partijgenoten een beter i delijk de status van K.L.-militair de emigratie zou benoe- emigratieland zou hébben aangege- had ontvangen, later deze status ont- ven dan die landen, waarheen men nomen. De heei Septenno maakte gemeenlijk emigreert. Hij bepleitte een proefproces tegen de regering de wenselijkheid de raad een voor- I aanhangig, dat in eerste instantie dracht te laten doen ter benoeming door hem gewonnen werd. De mi- van ,ffn ™or2,"ar en ee" °™?=r-nister van oorlog ging tegen deze uSaak' mitW^terektóng to Udeeiui^pra,ak in beroep en uitspraak met oetrekmng tot de gen diende deze zaak v00 d nomen voor het verlenen van by- ütrechtse Raad van Raad van beroep ontnam Ambonezen het recht K. L. militair te worden De regering had reeds een „dagorder van welkom" gereed organisaties raad men. Z.i. behoren dat zelf te doen. De heer BIEWENGA (AR) meen de, dat de emigranten zoveel moge lijk vrijheid moet worden gelaten. Hij informeerde naar de juistheid van het bericht, dat de emigratie van landbouwers naar Canada is stop gezet in verband met het voorkomen van mond- en klauwzeer. Naar zijn oordeel moeten de maatschappelijke organisaties haar eigen beleid kun nen voeren en hij vond het teleur stellend, dat de voorzitter van de raad voor de emigratie door de kroon wordt benoemd, zonder voor dracht. Hij achtte het bezwaarlijk, dat de raad geen invloed kan uit oefenen op de benoeming van voor zitter en ondervoorzitter. In de avondvergadering aan het woord komend, zeide de heer ZE- GERING HADDERS (VVD), dat zijn hoofdbezwaar was, dat de me dezeggenschap der maatschappelijke organisaties in feite is teruggebracht tot het geven van adviezen, waar- dragen. De minister van Sociale Zaken en I Volksgezondheid, de heer JOEKES, bestreed de opvattingen van de heer i BORST nopens de resultaten der ,Ti, emigratie. Het overgrote deel der I ,er J?^e kring de emigranten vindt zijn weg. I dat de ex-K.NJ L.-militair j dit proces zou winnen. Dit zou voor V. !n4wSr^AP "T8 ™",de d« hier in Nederland aanwezige ex- heer BIEWENGA zeide de minister, v-tvttt i dat de Canadese regering heeft be^ K.N.I.L.-militairen vergaande gevol- paald, dat voorlopig geen visa voor Dit is een rentespaarbrief van de Nationale Leningen voor de woningbouw 1952, waarvan de verkoop op 5 Maart is begoimeii. agrarische krachten worden gege ven. Er is reeds overleg gepleegd hoe het mogelijk zal zijn te komen tot voortzetting der emigratie. D( Canadese autoriteiten hebben volle dig begrip voor de moeilijkheden voor ons land. Ten aanzien van de taak der Nederlandse regering in samenwerking met de krachten, die werkzaam zijn op emigratiegebied, zeide spr., dat er een aantal orga nisaties is, die representatief Zijn voor een bepaalde groep. Het is ech ter niet zo, dat zij met de vertegen woordigers der overheid het rege ringsbeleid zouden kunnen bepalen, De raad voor de emigratie is een raad van „advies en de regering moet het emigratiebeleid. vaststellen. Wat de aanwijzing van de voorzit ter van de raad aangaat, verklaarde de minister zich bereid de benoe ming te doen geschieden uit een door de raad opgemaakte aanbeveling van drie personen. Hij verdedigde de be noeming door de kroon van de ver tegenwoordigers der particuliere or ganisaties in de raad. Het leek hem te ver te gaan als bepaald werd, dat er in het emigratiebestuur een vaste plaats moet zijn voor een vertegen woordiger van het departement van O. K. en W. Dan wordt het ambtelijk element weer uitgebreid. Wat de bij dragen, toe te kennen aan de aan meldingsorganen, aangaat, zeide spr., 50.000 BEZOEKERS VAN R.A.I. Gisteravond omstreeks zeven uur werd de 50.000ste bezoeker aan de R.A.I.tentoonstelling te Amsterdam bij de loketten genoteerd. Bij het sluiten van de kassa, enkele uren later was het totaalcijfer opgelopen tot 55.119. Alleen al gisteren bezochten 12546 bezoekers de personenauto-tentoon stelling. de regering niet voorgelezen is en de Ambonezen de mogelijkheid, om dienst te nemen bij de K.L., ontno men wordt. Er bestaat nog gelegenheid voor de Ambonezen, om bij de Kroon in be roep te gaan. Allerwegen zijn in de woonoorden van de Ambonezen spoedvergaderingen belegd, om deze nieuwe situatie onder ogen te zien. Urkers de medewerking ingeroepen van de Nederlandse ge zant en zich in venbinding gesteld met de president van Argentinië. Zelf hebben ze direct nog geen last en bovendien is 'htm reeds van ver schillende zijdien werk aangeboden. Ze denken er dan ook niet aan om naar Nederland terug te keren. Wel drukt hun de zorg om het gezin. Verschillende gezinnen zouden reeds in April naar Argentinië" vertrekken en de keuringen hébben reeds plaats gehad. De moeilijkheid is nu dat de overtocht op eigen kosten moet ge beuren, terwijl bovendien de ge zinsinkomsten stil staan. Voorlopig zullen de Urkers geen geld kunnen sturen, want al zouden ze direct weer aan het werk kunnen gaan, dan zal het nog grote moeilijkheden opleveren om een voldoende bedrag over te maken naar Nederland, want een pesos is hier niet veel waard. Wrijving tussen Urkers en Vlamingen. In rederskringen te Oostende (ech ter niet van de desbetreffende re derij) wordt nog vernomen, dat het reeds tijdens de lange overtocht naar Zuid-Amerika herhaaldelijk tot wrij vingen zou zijn gekomen tussen Ur kers en Vlamingen. De Vlamingen zouden de Urkers te puriteins heb ben gevonden. Het was niet in een geest van samenwerking, dat met vissen werd begonnen. Tijdens de reis weigerden de Ur kers, althans volgens de Vlamingen, om 's Zondags karweitjes op te knappen. Toch zou de kwestie van het Zondagswerk, hoewel de eerste aanleiding, niet de werkelijke reden van het ontslag zijn. Het feit, dat het tussen Urkers en Vlamingen tot sterke rivaliteit is gekomen, voor namelijk wegens het verschil in mentaliteit, zou, aldus de Oostendse rederskringen, verscheidene Vlamin gen er toe gebracht hebben, het ontslag van de Urkers te eisen. De rederij zou tenslotte „om1 erger te voorkomen" zich genoodzaakt heb ben gezien deze eis in te willigen. In het contract, dat voor het ver trek is getekend, werd over hét Zon- dagwerk niet gerept. In Oostende wordt echter niet tegengesproken, dat hierover een mondelinge over eenkomst is aangegaan. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van de burge meester van Urk. Hij was de enige aanwezige, die geen betrokken partij was en voor de regeling van het ge schil in het bijzonder wat betreft de financiële toestand van de werk loze Urkers zal zijn getuigenis worden ingeroepen. Het ontslag zo deelde men verder nog mee blijkt wel definitief te zijn, daar de rederij zowel te Oostende als te Mar del Plata reeds naar nieuw personeel zou hebben uitge zien. Ook lopen er in Oostendse vis serskringen geruchten, dat de Urkers eerstdaags door een Argentijnse rederij zouden worden aangeworven en dat de besprekingen hierover reeds aan de gang zijn. De mogelijkheid van een verzoe ning tussen Urkers en Vlamingen zou uitgesloten zijn daar de ver houding uiterst gespannen is en blijft. SLACHOFFER VAN AARIJDING OVERLEDEN. Gisteravond is in het Joannes de Deo-ziekenhuis te Den Bosch de 15-jarige scholier J. van Kessel uit Vlijmen aan zijn verwondingen overleden. De jongen werd Zaterdag j.l. met zijn medescholier op 'de weg naar Den Bosch door een vrachtwa gen, waarvan de remmen weigerden, aangereden. gen gehad hebben, want daardoor zouden zij het recht ontvangen heb ben, tot de Koninklijke Landmacht te worden toegelaten. Ook in regeringskringen verwacht te men niet anders, of de militair zou het proces winner en hierop geba seerd, had men daar reeds maatre gelen genomen Zo werden gister morgen naar alle woonoorden van Ambonezen K.L.-officieren gezonden, die na het vallen van de beslissing hebben gepleegd, een dagorder bekend moesten ma ken, waarbij de ex-K.N.I.L.-militai- ren welkom geheten werden in de Koninklijke Landmacht. In verschil- Hoog militair Gerechtshof Kolonel zorgde voor plaatsvervangers Gistermorgen verscheen voor het bare" zou gaan, zou lijden, te com- Hoog Militair Gerechtof te 's-Gra- penseren. Verdachte heeft het geld venhage een 68-jarige voormalige ?chter ten eigen bate aangewend en reserve-luitenant kolonel, die tot de plaatsvervanger is zoals nu 1950- als hooggeplaatst ambtenaar gebleken is geheel vrijwillig en werkzaam is geweest op het minis- zonder enige geldelijke vergoeding 1 terie van oorlog en in zijn functie naar de tropen vertrokken, verschillende onrechtmatigheden zou 1 jaar gevangenisstraf geëist. De zaak tegen deze grijze' kolo- De officier van justitie was uiterst nel heeft reeds eerder gediend voor scherp in zijn requisitoir, waarin hij de krijgsraad en aldaar werd toen de chaos schetste, die het gevolg zou anderhalf jaar gevangenisstraf ge- zijn van een corrupt ambtenaren- 1j ai awueiiucuj. J aal ge VcUlbfexilbibiaj. ge- "J" v c&a uuij-uj-iu diiiui.ciiaj.uii- eist. In dit vonnis berustte de kolo- corps Ais verzachtende omstandig- had men feestelijkheden voorbereid, om de verwachte gunstige uitspraak te vieren. Een niet verwachte uitspraak. Nu heeft de Raad van Beroep Maandagavond heeft een douane beambte op de Grote Hei bij Venlo, dicht bij de Duitse grens, een koffie- smokkelaar met een kogel aan beide benen geraakt tengevolge waarvan de man, P. K. uit Stiphout, in vrij ern stige toestand in het ziekenhuis te Venlo moest worden opgenomen. De smokkelaar was vroeger reeds her haaldelijk betrapt en op grond hier van was hem het verblijf in de grens streek ontzegd. Drie andere smokkelaars slaagden er in te ontsnappen, doch zij moes ten hun vracht in totaal 50 kilo koffie achterlaten. Grensbewakers hadden het viertal omsingeld en hen daarna verschei dene malen gesommeerd halt te hou den. Pas toen hieraan niet werd vol daan heeft een der beambten gescho ten, aldus meldt „Parool". Reserve officieren kochten zich vrij. nel, maar de auditeur militair kwam heden wilde hij de grote verleiding, er tegen in verzet en tekende hoger waaraan verdachte heeft blootge- beroep aan. staan en zijn weinig rooskleurige fi nanciële positie in aanmerking ne men. Hij eiste tenslotte 1 jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. Mout, bestreed de aanklacht op juridische Het grootste gedeelte van de aan- gronden en vroeg voorts, mede in klacht wordt ingenomen door een verband met de uitstekende staat opsomming van gevallen, waarin van dienst en hoge leeftijd van" zijn verdachte tegen betaling van geld cliënt, uiterste clementie. Uitspraak behulpzaam is geweest, reserve of-' 1° 1 fie:eren, die voor uitzending naai de tropen in aanmerking kwamen, van de lijst af te voeren, of voor een remplagant te zorgen. De bedragen die verdachte hiervoor in ontvangst nam, liepen in de vele duizenden. Oplichting of verduistering? Voorts bevatte de aanklacht nog een beschuldiging van oplichting. Met de directie van een bedrijf, waarvan een dei „onmisbare" em- ployé's opgeroepen was, voerde ver dachte besprekingen, welke er ten slotte toe leidden, dat de directie hem 10.000 gulden ter hand stelde. Dit geld was bestemd, om de finan ciële schade, welke de reserve offi cier, die in plaats van de „onmis- ger beroep gaan. ARTS VEROORDEELD VOOR VERZWIJGEN VAN DOODSOORZAAK. De arts dr. J. B. Stolte, directeur geneesheer van het Tilburgse zieken huis, is conform de eis door het kan tongerecht te Tilburg veroordeeld tot een boete van zes gulden. De arts had in September van het vorig jaar op zettelijk nagelaten de overlijdensver klaring, bestemd voor de Burgerlijke Stand, nauwkeurig in te vullen-, d.w. z. de doodsoorzaak te vermelden. Hij achtte dit in strijd met zijn beroeps geheim als behandelend geneesheer van de betrokkene. De arts zal van het vonnis in ho-

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6