L, BOEKHOUDEN Nieuwe perspectieven voor de Leidse tabaksbewerkers unstleven in Leiöen Slachtoffertje van het ongeluk te Wassenaar vanochtend begraven WOENSDAG 5 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Werk en woningen! Van vele zijden is ernstige be zorgdheid uitgesproken over de om vang van de huidige werkloosheid; het getal 165.000, is niet gering te noemen. Ook in het gewest Leiden is de stijging van het aantal werk lozen niet tot staan gekomen, het geen blijkt uit statistische cijfers. Bedroeg het aanal op 31 Dec. 1951 6335, 31 Jan. was dit 7367, terwijl op 29 Febr. nog een stijging was waar te nemen tot 7381. De bezorgdheid is voor Leiden gereohtvaardigd en leidt tot de conclusie, dat het nemen van maatregelen een dringende eis is. Dat de Regering zich voldoende bewust is van het werkloosheids vraagstuk, is voldoende bij het jong ste Kamerdebat gebleken. Het werk loosheidscijfer móét omlaag, deelde de regering mee; het moet, als het kan zo spoedig mogelijk tot 90.000 worden teruggebracht. Daartoe heeft zij een reeks besluiten genomen, die wij reeds eerder publiceerden. Men zal zich nog herinneren, hoe door het stilleggen van de Sigaren fabriek „Edelachtbaar" van de firma Wijtenburg te leiden, het gehele personeel, na eerst op wachtgeld te zijn gesteld, werd ontslagen, waar door het aantal werklozen groeide. In de Adviescommissie van het Gew. Arbeidsbureau kwam deze ma terie natuurlijk aan de orde. Maar wat te doen? Het was te voorzien, dat het zeer moeilijk zou zijn deze mensen weer aan passende arbeid te helpen. In de Hudson Sigarenfabrie ken te Roosendaal was behoefte aan sigarenmakers en een zevental be sloot daar hun arbeid voort te zet ten. Gedeeltelijk werden door de patroon de reiskosten vergoed, doch de grootste offers moesten gebracht worden door de Leidse sigarenma kers, zodat een tegemoetkoming van Regeringszijde dringend wenselijk was. In de Adviescommissie werd daartoe reeds in Sept. j.l. op aange drongen, hetgeen tot resultaat had dat de heer Hazelhof, directeur van het Gew. Arbeidsbureau, stappen deed by het Rijksbureau in Den Haag. Vele moeilijkheden en teleurstel lingen moesten worden overwon nen, maar, het stemt toch tot vol doening, het volgende bericht in het „Brabants Nieuwsblad" te lezen: „De teruggang in de sigaren- industrie, welke elders inkrimping van de werkgelegenheid en zelfs sluiting van fabrieken tengevolge heeft gehad en nog heeft, is niet van invloed geweest op de te Roo sendaal gevestigde industrieën. In- Vo-oide HAAGSE POLITIERECHTER. Een 22-jarige Haagse werkster had in Noord wijk een paar schoenen en de shawl van haar mevrouw in gebruik genomen en was op zekere dag met deze goederen en 10, met de Noorderzon vertrokken. Vroeger hrd ze reeds, moeilijkheden gehad. De officier van Justitie eiste tegen haar ƒ30.boete of 20 dagen en twee maanden voorwaardelijk. Conform werd ze vooroordeeld. Lawaaischopper. Op een zomer avond was er aan boord van een scheepje bij Warmond zoveel la waai, dat er een politieman op het schip kwam om te zeggen, dat de radio zachter moest en dat men niet zo'n lawaai moest maken. Bij die ge legenheid werd de winkelbediende G. F. L. uit Amsterdaip kwaad en toen de politieman hem wilde aires teren had hij zich verzet. Hij had ongeveer elf borrels gehad. De officier van justitie eiste een week gevangenisstraf, de Haagse po litierechter veroordeelde verdachte tot 50.boete of IC dagen en twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk. Zonderlinge koopman. „Dit is niet het alledaagse type'van iemand die autodiefstallen pleegt", zei de of ficier van justitie bij de behandeling van de zaak tegen een 44-jarige koopman uit Noordwijk. Inderdaad, met zijn kort baardje en ernstig ge zicht, de kalmte in eigen persoon, zag de verd. er eerbiedwaardig De koopman had in moeilijke fi nanciële omstandigheden verkeerd en toen hij in September 1951 te Haarlem een auto zag geparkeerd staan, kon hij de verleiding niet weerstaan. Hij stal de auto en bij deze ene diefstal bleef het niet. Op de Wassenaars weg in Den Haag, maakte hij een tweede auto buit en in Noordwijk een derde. De officier van justitie sloot zich aan bij de conclusie van het psychia trisch rapport en eiste een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering en onder toezicht- stelling van een psychiater. Uitspraak 18 Maart. Diefstallen. Voor de Haarlem se Politierechter stond gisteren iemand uit Lisse terecht omdat hij op 8 Dec. een schoudertas van een rijwiel had weggenomen. Hy kon geen reden voor zijn daad opgeven. De Politierechter veroordeelde hem tot een geldboete van 5.of 15 dagen. Daarna stond een andere Lisse- naar terecht, een bloemistknecht, die op 21 Januari jl. een jas uit de Gereformeerde kerk had gestolen. Hij bekende reeds meermalen daar iets weggenomen te hebben. Het vonnis luidde: ƒ30.of 18 dagen en bovendien een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 weken. tegendeel, de werkgelegenheid hier is de laatste maanden in bei de fabrieken met ongeveer 25 toegenomen. Dit op zichzelf reeds verheugend verschijnsel heeft nu bovendien nog een ander gunstig gevolg. Van Rijkswege is goedkeu ring gehecht aan een extra toewij zing van dertig woningen aan de gemeente Roosendaal ten behoeve van de Hudson sigarenfabriek. De ze woningen zijn bestemd voor een zelfde aantal gehuwde sigarenma kers, die door deze fabriek uit Leiden en 's-Hertogenbosch waren aangetrokken en voor wie het al dus mogelijk zal worden gemaakt, zich metterwoon in deze gemeente te vestigen. D kwestie der finan ciering van deze „Hudson-wonin- gen", zo vernemen wij, is bereids geregeld". Commentaar op dit bericht is over bodig. Men zal begrijpen, dat er voor de werkloze Leidse sigarenmakers weer mogelijkheden zijn zich een bestaan te verzekeren. Voor de com missie \ter bestudering van de werk gelegenheid ligt hier een taak. Van goed ingelichte zijde is ons bekend, dat de werknemers uit 's-Hertogen bosch, niet zonder meer van plan zijn hun domicilie naar Roosendaal te verplaatsen. Voor Leidenaars dus een gunstige gelegenheid zich een bestaan te verschaffen en bovendien n woning te bemachtigen. Bovendien heeft de fa. Baars te Cuyk aan de Maas besloten 150 siga renmakers te werk te stellen, terwijl van dezelfde fa. de fabriek in Wage- ningen binnenkort werkgelegenheid zal gaan verschaffen aan 200 tabaks bewerkers. Hopelijk onder dezelfde gunstige omstandigheden als door de Hudson-fabrieken te Roosendaal aan de werknemers wordt geboden Leidse Universiteit Geslaagd voor het Voorbereidend Kerkelijk examen de heer C. Beze- mer, Leiden. NIJMEGEN IN DE 4e EEUW NA CHRISTUS. Lezing door dr. H. Brunsting. Dr. H. Brunsting hield gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden over „Nijmegen in de 4e eeuw na Chr." Tijdens de Romeinse bezetting van de le tot de 4e eeuw was Nijmegen een plaats van betekenis. Het lag aan de Noordgrens van het Rijk en was een knooppunt van verschillende wegen. De oudste sporen van aan wezigheid van de Romeinen dateren uit ongeveer 10 voor Chr. De op stand onder Civilis in 70 na Chr. braóht in Nijmegen vele veranderin gen, waaronder een Romeinse le gioensvesting en een nieuwe woon wijk. De eerste verdween reeds 105 na Chr., maar de woonwijk, Ulpia Noviomagus geheten blijft voortbe staan tot ongeveer 270. De oorzaak van de ondergang van deze nederzetting ligt behalve in de toenemende onveiligheid vanwege de invallen van de Germanen, hoogstwaarschijnlijk ook in de ver slechtering van de waterstaatkundi ge toestand, waardoor grote gedeel ten van ons land sedert de 3e en 4e eeuw onbewoonbaar werden. De nieuwe nederzetting van de 4e eeuw lag daarom ook op de hoogte, waar op Nijmegen nog steeds ligt. Uit deze tijd kennen wij twee be graafplaatsen die doen zien, dat de gewoonte van lijkverbranding weer plaats had gemaakt voor begraving. De ene begraafplaats, in de thans verwoeste Nijmeegse binnenstad, is in de laatste jaren zorgvuldig onder zocht. Spr. toonde enkele resultaten, ten dele in kleurenfoto's, waaruit bleek, dat ongeveer 400 doden zijn bijgezet in dit grafveld. Of hieron der Christenen waren is een punt, waarover geen volledige zekerheid kon worden verkregen. Wel is merk waardig, dat miden cp dit grafveld tot voor kort een Dominicaner kerk stond, waarvan men weet, dat ?e stond op de plaats van een reeds in de 13e eeuw bestaande kapel. Tevens waren sommige lijken bijgezet met het gezicht naar het Oosten, een ge- woont die van ouds bij de Christenen in gebruik was, zij het dan, dat ze ook wel eens bij heidenen voorkomt. Na 400 hoort men eerst in de 7e eeuw van Nijmegen, waar dan reeds een Christelijke kerk gevestigd is. KAMEROPERA CAMERATA_ Wij zeggen niet te veel, wanneer wij beweren, dat de kennismaking ook van de zijde van de talrijke schare studenten-toeschouwers hoogst aangenaam was. Een vlotte fleurige opvoering kregen wij te zien en te horen van PergoJesi's opera buffa „La Serva Padrone" dateren van 1793, een aardig bedacht en aantrek kelijk uitgewerkt gegeven, 't Is een charmant werkje, dat getuigt van het talent van de auteur. In Erna Spoorenberg als Serpina en Otto Couperus als Uberto, vindt de opvoe ring twee voortreffelijke personen. Pergolesi's partituur heeft menige mooie aantrekkelijke bladzijde, is met vakmanschap geschreven; boeiende soli en dialogen leiden naar een goedgevonden ontknoping. Erna Spoorenberg speelde haar rol met veel charme en verve, een lieftallig katje en vocaal uitnemend. Het stemmateriaal van Couperus is sonoor en de scholing prima. Zijn actie ongedwongen en zonder enige overdrijving. Het slagvaardig Came- rata Kamerorkest met Hgns Philips, cembalo, speelde onder Max van Doorn zeer welluidend en secundeer- de uitmuntend. Otto Couperus ver zorgde de regie, welke goed sluitend was. Henk Meijer blijkt een talent vol acteur te zijn, zoals wij hem als de niet-sprekende bediende Vespone zagen. Als zanger leerde men zijn verdiensten kennen in „Landhuis te koop" van Nicolas Dalayrac, een opera comique in een acte. Voor oren en ogen is 't een lust dit feeste lijk spel van toon en kleur te genie ten. De muziek is echt Frans pittig, elegant en melodieus. Het zingen was perfect. Otto Couperus ver schijnt na de voortreffelijk gespeel de orkestouverture 't eerst op 't to neel, als de berekende vrekkige buurman Ferville. Terecht heeft men hem bejubeld om dit bij uitstek gezongen begin. Ook hier zong Erna Spoorenberg als Lise fris en char mant, expressief en dramatisch. Henk Meijer als de handige jonge dichter Versac noteerde voor zich het lachsucces. Hij was zonder enige overdrijving heel vermakelijk en zijn lichte tenorstem deed 't uitmuntend Wiebe Drayer als de componist Der- mont, de geliefde van Lise, heeft een niet grote, maar heel welluiden de 2e tenor. Hij beweegt zich niet zo gemakkelijk als zijn tegenspeler, Henk Meijer, maar hij had goede momenten en speelde als jeune- amoureuxe toch voldoende. Jeanne van de Rosière weet te ac teren, waar zij van Madame Dorval de tante van Lise een juiste type ring gaf. Als zangeres kunnen wy niet veel van haar zeggen, omdat wij haar alleen maar hoorden in het slot-kwintet dat in elk opzicht slaag de. Max van Doorn leidde het geheel met vaste hand. Ook hij heeft de muzikale bewerking boven lof ver zorgd. Het geheel draagt de sporen van ernstig en naar artistiek succes dingend werk, waarbij inbegrepen het muzikale element, regie, en dé cors naar ontwerp van Roel Fran- kot. Een grootse bloemenhulde en geestdriftig applaus bezegelde de meer dan gewone belangrijkheid van deze opvoering, 't Was een ge slaagde en zeer artistieke avond. J. Kortmann. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Albertus, zn van M. Overduin en J. A. Zweegman; Carol Johannes, zn van H. Verbiest en S. C. Rehling; Clazina Maria, dr. van J. van Tongeren en H. van den Berg; Cornelia Maria Catharina, dr van A. P. Rodenburg cn C. M. A. Karreman; Wouter Jacobus Antonius zn van J. van Welzcn en K. C. Beu- gelsdijk; Louis Michel Marie, zn van L. E. M. Valk en A. J. Bok; Willy, dr van W. Swaak cn M. Duivesteijn; Jacobus zn van J. Kuijt en A. van der Plas; Johanna Maria Cornelia, dr van J. J. van Benten cn J. M. C. Pennaarts: Nicolaas Jacobus Huber- tus, zn van A. H. Alberts en M. C. Pont. Overleden: A. J. Versluys, vrouw 83 jr; C. Slierendrecht, huisvr. van Wensvcen, 59 jr; J. Jansen, wedn. 70 jaar. Reeds dit jaar voetgangerstunnel? Woensdag 5 Maart. Zojuist bereikt ons het bericht, dat het batig saldo van de Olym pische avond in Leiden (1 Febr. in de Stadsgehoorzaal) ruim 400 gul den bedroeg, welk bedrag thans is afgedragen aan het Ned. Olympisch Comité, bestemd als bijdrage in de onkosten voor uitzending van een Nederlandse ploeg naar de Olym pische Spelen, die in de komende zomer in Finland worden gehouden. Vervolgens verzoekt de Retraite club van de Kath. Middenstandsbond, afd. Leiden, ons de kath. midden standers van Leiden aan te sporen tot deelneming aan de midden stands-retraite, die van Zaterdag 15 tot. Dinsdag 18 Maart a.s. in Noord wij kerhout gehouden wordt. Reeds 15 Leidse leden hebben zich aange- Bouwvak-diploma's te Leiden uitgereikt Gisteravond vond in „Het Gulden Vlies" de uitreiking plaats van het vakdoploma Burgerlijke- en Utili teitsbouw. Het feit, dat Leiden pro- centsgewijze het hoogst aantal ge slaagde cursisten had, gaf aan de bijeenkomst een feestelijk tintje. De algemeen-secretaris van de Raad van bestuur van het Bouwbedrijf, jhr. mr. W. C. Laman Trip, die voor deze gelegenheid naar de Sleutelstad was gekomen en het op prijs stelde zelf de diploma's uit te reiken, noemde dit een verheugende prestatie. Met 77 pet. van het aantal geslaagde cur sisten neemt Leiden in de landelijke rij van voor dit diploma in-aanmer king komende candidaten een eerste plaats in. Spr. zag hierin voor de directeur van de cursus, de heer J. J. Bruschke, en de leraren, de heren C Ponsen en A. Leeuwenburgh. een prachtig succes, voor de cursisten, die thans 3 jaar van ernstige studie achter de rug hebben, de kroon op het werk. Nadat jhr. mr. Lanian Trip gewezen had op de betekenis van dit vakdiploma, ging hij over tot het uitreiken daarvan. Achtereenvol gens geschiedde dit aan de heren K. Dubbeldam te Katwijk aan Zee. P. C. M. v. d. Geer te Leiden, J. D. v. o Geest te Oud-Ade, G. Heasnoot te d Geest te Oud-Ade, G. Haasnoot te Katwijk a. d. Rijn, H. J. P. Meiman te Sassenheim, A Munnegke te Lei den, N. Th. Overdevest te Zoeter- woude (hoogst aantal punten), A. Schellingerhout Gzn. te Benthuizen, J. D. Splinter te Voorschoten. L. J. J. v. d. Steen te Leiden, J. Vonk te AL- phen a. d. Rijn en A de Wolf te Leiden. Zowel de voorzitter van de Com missie van Toezicht, de heer A. P. de Rooy, onder wiens leiding deze bii- eenkomst stond, als de heren J. J. M. Bruschke. C. Ponsen, A. Verdoes, lid van de Commissie van Toezicht, en A. Leeuwenburgh, wensten de ge diplomeerden geluk met dit resul taat, waaraan zij nog enkele goedge meende raadgevingen verbonden. Namens de geslaagden dankte de heer P. C. M. v d. Geer, de direc teur en leraren voor al hun zorgen en de prettige studietijd. Allen wer den met een geschenk verrast. meld. Het aantal kan echter veel groter worden. Wie zich alsnog op wil geven, kan dit doen bij de heer F. C. de Hosson. Gangetje 6, tel. 23963. Gistermiddag om kwart over vijf is een motorfiets op de Hooigracht tegen een juist wegrijdende auto op gereden. De 26-jarige duo-passagier H. M. viel van de motor af, ver wondde z'n rechterbeen, liep een hersenschudding op en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De kath. werkgevers van de kring Leiden gaan volgende week Dins dagavond om 8 uur in „Het Oude Koningshuys" te Sassenheim luiste ren naar de secretaris van de AKWV, de heer L. J. M. van Son, econ. drs., die zal spreken over het belangrijke onderwerp „Winstdeling". Dit on derwerp is vooral de laatste tijd voortdurend in bespreking en de AKWV zal ten aanzien hiervan een standpunt moeten bepalen. Vandaar deze vergadering, waarop gelegen heid tot discussie zal zijn. Gistermorgen om kwart voor tien heeft de 27-jarige textielarbeider C. I B. in de fabriek van C. L. aan de 3e Binnenvestgracht zijn rechter arm bekneld tussen een hefboom en een voorspinmacl-ine. De arm brak en de man moest per E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht worden. Weer een staaltje van baldadig heid. Een politie-agent betrapte gis termiddag om kwart voor vijf niet minder dan 8 knapen, die bezig wa ren ruiten in te gooien van het oude huisje op de Houtmarkt, waar tot voor enige jaren de oude molen „De Stier" stond. De knapen, allen wo nend aan de Houtmarkt of aan de Langegracht, werden naar het Poli- tie-bureau gebracht en daar eens flink onderhouden over hun misdra gingen. Een inspecteur heeft ge tracht hun duidelijk te maken, dat het niet aanging de bezittingen van anderen opzettelijk +e vernielen. In middels waren de ouders gewaar schuwd, die daarna hun spruiten op het bureau konden afhalen. We komen even terug op ons be richt van gisteren, waarin gpmeld werd, dat enige jongens brand ge sticht hadden in een vuilnisbak. Al hoewel de politie vermoedde, dat de daders onder de leerlingen van de kath. jongensschool aan het Ra penburg te vinuen zouden zijn, deel de het hoofd van de school ons me de, dat dit hem, ook na ernstige on dervraging, niet gebleken is. Wie het dan wel gedaan hebben? Een vraagteken. Wanneer wij echter on verdiende blaam op deze school ge worpen zouden hebben, bieden we daarvoor onze verontschuldigingen aan. U mag er de jongens dus niet boos op aanzien! STADSKOK. NOORDWIJK 8e Lustrum K. A. B. Is in de vastenavondtijd reeds de feestelijke herdenking gehouden van het 40-jarig bestaan der afd. Noordwk van de K. A. B.. deze week zal de kerkelijke viering plaats hebben. Donderdag te 8 uur begint een Triduum voor alle leden met hun huisgenoten. Dit tri- bestaan der afd. Noordwijk van de g. ad. Zondagmiddag zal het bestuur in Hotel Royal recipiëren. SPORT B.A.T. hield 3e jaarvergadering De R.K. Tafeltennisvereniging B. A.T. hield voor de 3e maal haar jaar lijkse algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord wees de B.A.T.- praeses, de heer Gottenbos, op de vooruitgang, die de vereniging ook dit jaar weer heeft gemaakt. Vooral in de competitie slaat B.A.T. een heel goed figuur. Spr. hoopte, dat het vol gend seizoen 2 misschien wel 3 teams in een hogere klasse zullen uitko men. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedge keurd, waarop het belangrijkste punt van de agenda: de bestuursverkie zing, aan de orde kwam. In verband met drukke werkzaamheden en mi litaire dienst waren verschillende bestuursleden genoopt hun functies neer te leggan. Na enkele discussies werden met 20 tegen 3 stemmen en één onthouding de voorzitter en met algemene stemmen de overige be stuursleden gekozen. Voor het komende, verenigingsjaar wordt het bestuur gevormd door: W. Bik, voorzitter; J. de Heide, secreta ris; mej. T. v. Haasteren wedstrijd secretaresse; J. Hakvoort, penning meester; G. Schoondergang, commis saris junioren. De nieuwe Bj\.T.-praeses bedank te hierna de aftredende bestuursle den, speciaal de heer Gottenbos, voor het vele en moeizame werk, dat zij in het belang der vereniging hebben gedaan. Spr. bood hen als blijvende herinnering een fraai boekwerk aan De geestelijk adviseur, pater Hui nink, herinnerde nog eens aan de prettige samenwerking tussc de be stuursleden. Spr. hoopte, da. dit in de toekomst ook zo zal blijven, zo dat B.A.T. een gezellige en sportieve vereniging blyft. Olympische zwem ploeg naar Leiden Wedstrijden op 5 April in Leidse Overdekte Op Zaterdag 5 April zullen in de Leidse Overdekte belangrijke zwem wedstrijden worden gehouden, waar van de baten bestemd zijn voor het Mr. Bierenbroodspot-trainingsfonds. Op deze zwtmavond zullen de le den van de Nederlandse Olympische zwemploeg bewyzen van bekwaam heid kunnen afleggen in enkele bij zondere interessante nummers. Op de 200 meter schoolslag heren zullen Buyze. Kelder, Bonte en Bek kering (Sleutelstad-Leiden) starten De dames Irma Schumacher, Ria v. d. Horst, Joke de Korte en Mar- got Marsman zullen uitkomen op de 100 meter vrije slag, terwijl op het zelfde nummer voor heren zullen zwemmen: Tjebbes, Bollen, Geurt- zen en Thyssen (Leiden). Nadat de meisjes van de Meeuwen een demonstratie kunstzwemmen ten beste hebben gegeven, zal de Neder landse trainingploeg een wisselslag estafette 4 x 100 meter zwemmen, met als tegenstanders acht Leidse zwemmers, die elk 50 meter zullen zwemmen. Mevr. Lantin-g-Keller zal worden uitgenodigd voor een demonstratie schoonspringen, terwijl vervolgens een waterpolo-wedstrijd gespeeld zal worden tussen spelers van de natio nale ploeg, die aan deze wedstrijden zullen deelnemen, en een Leidse ploeg. Dit programma zal nog worden aangevuld met hoogstens een viertal nummers voor Leidse ploegen. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". De uitslag van de derde ontmoeting van de driehoeks-competitie luidt als volgt: Groep A: Reekers wint van team Braams met 12 m.p., team van Eg- mord wint van team Reekers met 10 m.p.: team Braams wint van team v. Egmond met 4 m.p. Onder zeer grote belangstelling is hedenmorgen te Wassenaar het stof felijk overschot ter aardcbesteld van de 8-jarige Thea Koot. die vo rige week Vrijdag bij het verkeers ongeval op de Rijksstraatweg om het leven kwam. In de parochiekerk van De Goede Herder werd een plechtige H. Mis an Requiem opgedragen door pas toor van Spanje, die geassisteerd werd door k .pelaan Vreeburg en prof. Groote uit Warmond. Het pa rochiële zangkoor, dat medewerking had van leerlingen van de Pius X- school, zong de H. Mis. De burgemeester van Wassenaar, baron van Wijnbergen, en zijn echt genote woonden de kerkdienst en begrafenis bij. Klasgenootjes van het op zo tra gische wijze om het leven gekomen meisje liepen vooraan in de stoet toen het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats werd gedragen. Nadat pastoor v. Spanje dc ab- soute had verricht, zongen kinderen van de Pius X school aan dc groeve „Als een vogeltje is mijn zielke naar omhoog gegaan". Naar wij verna men had dc familie blijken van me deleven ontvangen van dc pauselij ke internuntius en de minister-pre sident. DIT JAAR EEN TUNNEL? Na de begrafenis van het slacht offertje van het ongeluk aan dc Rijksstraatweg hield het comité Kerkehout-Wasscnaar een perscon ferentie. Naar aanleiding van het bezoek van het comité aan dr. Drees had laatstgenoemde thans een schrij ven gezonden, waarin werd mede gedeeld, dat de minister-president dc kwestie van de voetgangerstun nel wederom aanhangig had gemaakt bij de minister van verkeer cn wa terstaat. Met spoed zal nu een on derzoek plaats hebben en het comité verwacht, dat de voetgangerstunnel dit jaar gereed zal komen. Reeds deze week zullen er bij de oversteekplaats Kerkehout verkeers lichten worden geplaatst en op on geveer tweehonderd meter daarvoor flikkerlichten VRAGEN IN TWEEDE KAMER Het lid der Tweede Kamer, de heer van der Goes van Naters (Arb.) heeft aan de ministers van verkeer en waterstaat cn van financiën de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat er telkenjare hoogst ernstige verkeers ongevallen plaats vinden op de Rijksstraatweg in de gemeente Was senaar, ter hoogte van de oversteek plaats Nieuw-Wassenaar-Kerkehout, zo laatstelijk nog een oj. 29 Februari jl, waardoor een kind de dood vond? 2. Kunnen de ministers mededelen, hoeveel ongevallen met dodelijke af loop of zware verwondingen in de drie laatst verlopen jaren aldaar hebben plaats gevonden? 3. Is het waar, dat reeds geruime Kon. Eric. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 60 TELEFOON 26658 (Advertentie) tijd bestaande plannen van de rijks waterstaat en de gemeente Wasse naar voor een brugverbinding of on dergrondse doorgang voor voetgan gers, zijn afgestuit op investerings- bezwaren? Zijn de ministers niet van me ning, dat een juist begrip van eer bied voor de menselyke persoonlyk- heid medebrengt, dat investering, waardoor talrijke mensenlevens kun nen worden gespaard en onnoemelijk leed voorkomen, reeds daarin haar volledige rechtvaardiging vindt, en zijn dc ministers bereid hieruit aan stonds de consequenties te trekken? VOORSCHOTEN Emigratie-avond. Dc directeur van de Katholieke emigratiestichting, drs. Jos. v. Campen, is een prettig causeur, cn hij heeft dan ook giste renavond in „Het Wapen van Voor schoten" de volle aandacht van zijn gehoor gehad. Omdat deze avond over emigratie gepraat werd, waren oolc vele ouderen welkom en ook aan wezig, de belangstelling van de jeugd leek minder groot. Drs. v. Campen-, die zich om wille van de korte hem ter beschikking staande tyd, algemeen moest blijven, gaf een schets van hoe dc emigrant zijn moet en in vogelvlucht wat hij in de belangrijkste emigranten-opne mende landen vinden zal. Hy wees op het belang van de landstaal te ken nen, ook voor de vrouw, want men is welkom in de vreemde, maar wordt er op zakelijke basis ontvangen. Het Nederlandse „kankeren" moet in het nieuwe vaderland worden afgeleerd en getracht zal moeten worden voor andere werkmethoden waardering te vinden. Over het algemeen leeft men in het nieuwe vaderland gemakkelij ker en men is er royaal. Gewezen werd er op. dat de katholieke scho len daar door de ouders zelf worden betaald en dat er dan ook zonder enige aanmoediging veel wordt gege ven. Over het algemeen vind men de Nederlander daar dan ook nogal gierig. Australië is het land van de ruim te, voor ieder is er ook werk, meer werk dan mensen, zodat de arbeids verhoudingen nogal eens vreemd zyn. Ook voor Nieuw Zeeland geldt dit. Het was geblekén dat veel jongens daar wel gaarne een Nederlands meisje zouden willen hebben; spre- ket had het over personen die spaar den om in het oude vaderland een meisje te kunnen gaan zoeken-. Ca nada is meer een land voor boeren, en de jongste moeilijkheden op emi- gratiegebied voor dat land werden even bekeken, het bleek dat er goede kans voor een oplossing is. Het slot was een opwekking voor degenen, die achterblijven om voor de emigranten een ruggesteun te zijn. KATWIJK Overleden: H. Korswagen echtge noot van A. van den Berg 65 j.; J. van Renn echtgenote van H. Nygh 55 j.; J. van den Oever echtgenoot van M. J. van Lingen 35 j. Groep B: team Bonte wint van tear de Bruin met 12 m.p,; team Bonlc wint van team Jacobs met 2 m.p.; team Jacobs wint van team de Bruin met 33 m.p. Groep C: team Smelt wint van team v. d. Ende met 14 m.p.; team Smelt wint van team Uphof met 6 m.p.; team Uphof wint van team v. d. Ende met 18 m.p. Groep D: team Kreft wint van team Sier met 9 m.p.; team Kreft wint van team Bosboom met 12 m.p.; team Sier wint van team Bosboom met 9 m.p. Groep E: team Goddijn wint van team Slieker met 5 m.p.; team God dijn wint van team den Dekker met 1 m.p.. team den Dekker wint van team Slieker met 1 m.p. Stand: A. Reekers, Van Egmond, Bont. B. Braams. Jacobs, Smelt. C.: dc Bruin. Uphoff, Kreft. D.: van der Ende, Sier, Goddyn. E.: Bosboom, den Dekke% Slieker. Laatste Berichten Naar wij vernemen zullen de dooi de Canadese autoriteiten genomen beperkende maatregelen in'verband met een eventuele overbrenging van mond- en klauwzeer door immigran ten, niet van invloed zijn op het voortzetten van de K.L.M.-emigratie- vluchten naar Montreal. De K.L.M. heeft indien zulks nodig mocht blijken maatregelen dienaangaande in voorbereiding. In overleg met dc betrokken genees kundige instanties is besloten om indien noozakelyk dc daarvoor in aanmerking komende passagiers voor het vertrek van het vliegtuig te ontsmetten. Het eerstvolgende emigranten- vliegtuig vertrekt op 12 Maart a.s. van Schiphol af naar Canada. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 5 Maart. Kaas. Aangevoerd werden 10 partijen. Prij zen le soort 2.322.36, 2e soort 2.282.31, extra 2.40 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3