Doodstraf dient ter beveiliging van staat en gemeenschap Raad verhuurde standplaatsen tegenover „Avifauna" Weer kouder WOENSDAG 5 MAART 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ontwerp oorlogsstrafrecht Militaire rechtbank of „bijzondere colleges"? Verschenen is het voorlopig ver slag van de commissie van voorbe reiding uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de wet oorlogsstrafrecht alsmede van enige daarmede verband houdende wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht, het Wetboek van Mili tair Strafrecht en de invoeringswet militair straf- en tuchtrecht. Aan het voorlopig verslag is het volgende ontleend: Vrijwel algemeen erkende men, dat de huidige strafbepalingen inza ke de misdrijven tegen de veiligheid van de staat onvoldoende zijn. Sommige leden van de commissie voelen het eohter als een min of meer enstig bezwaar, dat het ont werp zich richt tegen bepaalde groe pen van de bevolking, en wel in de eerste plaats tegen de communisti sche. Voorts hadden zij bezwaar te gen het bedreigen van de doodstraf ter zake van het met verenigde krachten vernielen of wegmaken van enig goed, dat aan een ander toebe hoort. Doodstraf geen afschrik wekkende werking? Zeer ernstig protest wilden deze leden verder aantekenen tegen de mogelijkheid van vasthouding gedu rende ten hoogste een jaar, zonder dat de in verzekering gestelde daar tegen bij de rechter kan opkomen. Eindelijk achtten de hier aan het woord zijnde leden de mogelijkheid van het ondergaan van de op te leg gen straffen buiten Nederland een hoogst bedenkelijk precedent. Van verschillende andere zijden werd met kracht bestreden, dat het ontwerp de rechtszekerheid onvol doende zou waarborgen. Dat de be dreiging van de doodstraf nodig zou zijn ter wille van de generale pre ventie, konden deze leden niet aan vaarden. Aan een. afschrikwekken de werking van deze straf geloofden zij nl niet. Het enige argument voor het mogelijk maken van de dood straf in geval van feitelijke oorlog achtten'zij de beveiliging van de ge meenschap. Het ware overigens juis ter, in dit verband niet te spreken van de „veiligheid van de staat", doch te bepalen, dat de doodstraf al leen mag worden uitgesproken, in dien de rechter haar toepassing no dig acht „ter beveiliging van de volksgemeenschap" of „ter beveili ging van de staat of de maatschap pij". Na afloop van de werkelijke oorlogshandelingen is langdurige, eventueel levenslange opsluiting naar de mening van deze leden in de meeste gevallen voldoende om de gemeenschap tegen misdadige indi viduen te beschermen. Dit betekent echter niet, dat de doodstraf dan nooit meer toepassing zal kunnen vinden. Minder gebruik van gratie. Door deze bepaling zal de rege ring aanzienlijk minder geneigd zijn, door haar gratie-politiek in te grij pen in het beleid van de rechter, in dien deze laatste de doodstraf uitslui tend mag opleggen, wanneer de vei ligheid van de staat of de maatschap pij de toepassing daarvan eist. Kort na de bezetting werd de doodstraf, opgelegd b.v. aan Mussert, als bil lijk gezien. Enkele jaren later zou men de doodstraf, indien deze ware voltrokken aan andere, nauwelijks minder misdadige figuren als b.v, van Geelkerken kwalijk hebben aan vaard. Ook na afloop van een oorlog kan de veiligheid van de staat ten uitvoerlegging van de doodstraf eisen. Minimumleeftijd voor doodstraf. In verband met deze discussie over de doodstraf werd er nog op gewe zen, dat uit het ontwerp niet blijkt, op welke leeftijd deze straf mag worden toegepast. Ook ten aanzien van militairen staat trouwens niet vast, of de doodstraf mag worden voltrokken aan personen tussen 16 en 18 jaar. De leden, die hierop de aandacht vestigden, waren van oor deel, dat de doodstraf, zo al ooit toe laatbaar, in elk geval nimmer mag worden voltrokken ter zake van feiten, gepleegd voordat de dader 18 jaar was. Militaire- en bijzondere rechtbanken. Het ontwerp v/il de berechting van alle in artikel 1 opgesomde misdrij ven, onverschillig of ze door militai ren dan wel door burgers zijn be gaan, in de eerste plaats opdragen aan de militaire rechter of bijzondere rechtbanken. Er van uitgaande, dat de grondwet na de voorgestelde wijzi ging, zich niet verzet tegen de berech ting van de in het ontwerp bedoel de misdrijven gedurende de tijd van feitelijke oorlogshandelingen door de militaire rechter, ook indien ze zijn bedreven door burgers, waren vele andere leden van de volstrekt nood zaak van militaire rechtspraak over burgers nog niet overtuigd. Gerechtelijke macht moet haar politieke gezindheid Eveneens bestond er verschil van mening over het voorstel tot instel ling van bijzondere rechtbanken, die zullen moeten oordelen over de in ontwerp bedoelde feiten zo dikwijls meer dan in de jaren 19401945 ac tief deel moeten hebben aan moge lijk verzet. Vele van de leden die tegen de in stelling van bijzondere colleges be zwaar hadden, zouden zich met het oog op de noodzakelijke snelheid van berechting kunnen neerleggen bij een oplossing, waarbij met be houd van de gewone burgerlijke rechtspraak slechts twee instanties in plaats van drie zouden bestaan. In dat geval zouden zij liefst afzien van de cassatie, Met opzet heeft de regering niet voorgesteld de handelingen, omschre ven in het tribunaalbesluit, fn dit ontwerp strafbaar te stellen. Zij achtte het niet mogelijk de normen voor goed Nederlands gedrag, wel ke in een volgende oorlog in acht genomen zullen dienen te worden, reeds thans vast te stellen. Dit stand punt achtten verscheidene leden niet juist. Zij meenden, dat het wel de gelijk mogelijk is zulke normen bij voorbaat te formuleren. Bij de beschouwingen over de ar tikelen vestigde een aantal leden er de aandacht op, dat krachtens het ontwerp wet oorlogsstrafrecht bij Koninklijk Besluit alle bepalingen van deze wet van toepassing ver klaard kunnen worden op een gewa pend conflict, dat niet als oorlog kan worden aangemerkt en waarbij Ne derland betrokken is, hetzij ter in dividuele of collectieve zelfverdedi ging, hetzij tot herstel van interna tionale orde en veiligheid. Zij zou den er de voorkeur aan geven, in dien deze toepasselijkverklaring zou moeten geschieden bij de wet. Lt.-Kol. Eekhout ontvangt Amerikaanse onderscheiding Op 8 Maart a.s. te 16.00 uur zal de Amerikaanse militaire attaché in Nederland, kolonel Bruce W. Bid- well, in kasteel Oud-Wassenaar de door de president der Verenigde Sta ten van Amerika verleende onder scheiding van de „Legion of Merit, Degree of Legionnaire" aan de oud commandant van het N.D.V.N., luite nant-kolonel W. D. H. Eekhout, uit reiken. gesneuveld in korea. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea in het tijdvak van 22 Decem ber 1951 tot 4 Januari 1952 is ge sneuveld de aanvankelijk als ver mist opgegeven soldaat T. Deegmul der. De soldaat T. Deegmulder werd 26 September 1928 geboren. Hij was afkomstig uit Amsterdam, ongehuwd en behoorde voor zijn vertrek naar Korea tot de Kon. Ned. Marine. geVvonde militairen uit korea aangekomen. Gistermiddag zijn met het K.L.M.- vliegtuig uit Tokio drie gewonde mi litairen van het Nederlands Detache ment Verenigde Naties uit Korea op Schiphol aangekomen. Zij werden namens de Minister van Oorlog verwelkomd door majoor S. da Costa, waarnemend comman dant van het Regiment van Heutsz, die hun tevens het kruis voor recht en vrijheid uitreikte. Voorts was ter begroeting aanwezig kapitein W. Erd- mann namens de Inspecteur-Gene raal van de Koninklijke Landmacht. De gewonde militairen werden naar hospitalen vervoerd, waar over door zending naar huis beslist zal wor den. hoe kan de arbeids productiviteit worden verhoogd? Een tiental mogelijkheden om de arbeidsproductiviteit te verhdgen zijn door het Nederlands Instituut voor de publieke opiniie aan het publiek voorgelegd. Meer dan een mogelijk heid ziet het publiek. Gemiddeld noe men de ondervraagden er ruim twee. De drie suggesties, die het groot ste aantal stemmen krijgen, zijn: .prijzen verlagen, kosten van levens onderhoud lager" door 34%, „belas tingen verlagen" door 33% en „werk op kantoor en fabriek beter organi seren door 31% genoemd. Daarop volgen „harder werken" 26%, „lonen verhogen" 22%, „in 5 dagen 48 uur werken, 's Zaterdags vrij" 22% en „premiestelsel, stukloon invoeren" dat 20% van het publiek noemt. Het minste aantal stemmen ver enigt op zich „langer dan 48 uur wer ken" door 8%, „meer machines ge bruiken" door 11% en „40-urige i.p.v. 48-urige werkweek invoeren" door 12% genoemd. Het standbeeld voor Mgr. Poels De Maastrichtse beeldhouwer Wim van Hoorn, die thans echter aan de Amstel in de hoofdstad woont, en die de vererende opdracht heeft ontvan gen voor het ontwerpen vani een standbeeld voor wijlen dr. H. Poels, vertoeft deze week in Limburg, waar hij verschillende personen zal ont moeten, mede in verband met de voorbereiding van het grote werk. Reeds eerder had Wim van Hoorn een ontwerp ingezonden, maar in ver band ook met de plaats, waar het standbeeld zal worden» opgericht, na melijk aan het Emmaplein te Heer len, heeft de kunstenaar zijn eerste ontwerp teruggenomen; thans bereidt hij een ander voor, dat zoals we hebben vernomen zal zijn zonder reliëfs, welke op het eerste ontwerp voorkwamen. Het standbeeld zal in» brons worden gegoten. De initiatiefnemers, name lijk de K.A.B. in Limburg, de Ned. R.K. Mijnwerkersbond en ook het Ge meentebestuur van Heerlen wachten met spanning het definitieve ontwerp af. Intussen bereidt men een geld inzameling voor. Met enig officieel vertoon is he den in de zalen van „Arti et Amici- tiae" aan het Rokin een alleraardig ste tentoonstelling van kindertekenin gen geopend. Alleen reeds 1100 Am sterdamse scholieren hebben inge zonden. Met honderden kinderen uit alle delen van het land hebben zij deel genomen aan de internationale tekenwedstrijd, die de Deense instel ling „Red Barnet" (Redt het Kind) enige maanden geleden had uitge schreven» en die zoals we destijds hebben bericht voor Nederland was georganiseerd door het Verbond der vereniging en„Pro Juventute". Volgens de opdracht moest de Ne derlandse jeugd tekeningen vervaar digen naar een sprookje van de be faamde Deense verteller Andersen. Al de gemaakte tekeningen, alsook de honderd beste inzendingen uit het gehele land zal men vanaf morgen tot en met 12 Maart kunnen bezich tigen. Daarna gaat deze collectie naar Denemarken, waar ze zal worden ge voegd bij de internationale verzame ling, die men bezig is aan te leggen». Mej. mr. A. S. Lubbers, die secreta resse van Pro Juventute is, heeft ons iets verteld uit de jonge geschiedenis van de Nederlandse collectie en aar de hand van enkele ingezonden te keningen veel karakteristieks ont huld. Om in verband met het ten toongestelde ook de vrije uiting van de kinderen» meer bekendheid te ge ven. zullen in de tentoonstellings- week enkele voordrachten worden gehouden, sprookjes worden verteld en poppenkastvertoningen» gehouden. Bijvoorbeeld zal de heer H. van der Donk, die verbonden is aan Kees Boeke's bekende Werkplaats, spreken over zijn ervaringen met kinderen bij mogelijkheden tot vrije expressie. Na wat wij zelf intussen hebben gezien van de vaak alleraardigste kindertekeningen, kan worden ge tuigd, dat de vrije uiting haar loop heeft gehad en vaak heeft bewezen, hoe fantastisch raak het kind zijn primitieve gedachten op papier durft zetten. Wie in Amsterdam komt, ga zelf maar eens kijken. Marinier pleegde overval In December van het vorige jaar hoorde de jeugdige Ph. W., marinier derde klasse, zich door de Krijgsraad voor de zeemacht in den Haag tot een jaar en negen maanden gevange nisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst veroordelen. Dit naar aanleiding van het feit, dat deze 19- jarige jongeman samen met een van zijn kornuiten in September 1951 een sigarenwinkel te Zuilen binnendrong, de bejaarde sigarenwinkelier met een zakmes een paar slagen toebracht en toen (zij het tevergeefs) een greep in de toonbanklade deed. Gistermorgen verscheen W. voor het Hoog Militair Gerechtshof, waar de president hem meteen toevoegde, dat zijn zaak een van de ernstigste was, die het hof van een marinier te behandelen heeft gekregen. „Het korps mariniers is nu een maal een keurkorps en dat legt spe ciale verplichtingen op", zeide de president. Hij herinnerde er voorts de jonge man aan, dat hij het zeer be hoorlijk had gehad voordat hij tot deze poging tot diefstal was overge gaan en hij daarenboven in zijn» jeugd reeds eenmaal wegens het plegen van diefstal was gearresteerd. „He laas heeft men u toen niet naar de tuchtschool gestuurd", vond de pre sident. „Ik ben geen misdadiger", ant woordde W. De procureur-fiscaal mr. Zaayer, herinnerde W. er in zijn re quisitoir aan, dat in het rapport, dat over hem was uitgebracht, niets foeds over hem te vinden was. Mr. aayer vroeg, daar hij het ten laste gelegde feit zeer ernstig achtte, be vestiging- van het vonnis van de krijgsraad. De verdediger verzocht het Hof zijn cliënt zo mogelijk een gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen, of anders aan diens verzoek te vol doen en hem te plaatsen in de jeugd gevangenis te Zutphen. Het hoog militair gerechtshof zal op 18 Maart in deze zaak uitspraak doen. Vals procesverbaal van politie-agent Bij overtreding van Vogelwet Voor de Arnhemse rechtbank stond gisteren terecht de agent van politie te Tiel van D. Hem was ten laste ge legd het plegen, van valsheid in ge schrifte bij het opmaken van een proces-verbaal tegen zekere van Z. te Tiel wegens overtreding van de vogelwet. Deze van Z. had aan de agent drie beschermde vogels te koop aangebo den; Van» Z. had deze gekocht van de vogelhandelaar van E. Om van E. te sparen maakte de agent alleen proces-verbaal op tegen van Z. (vol gens de dagvaarding) en gaf in het verbaal een onjuiste voorstelling van zaken. De agent nam de vogels in beslag, volgens de mening van van Z. om ze irj vrijheid te stellen. Op last van zijn chef nam de agent de vogels mee naar huis en liet ze los in zijn volière. Van Z. ontdekte daar de vogels en menend, dat de politie man zich de dieren had toegeëigend, kwam hij terug op de oorspronkelijk het grondgebied geheel of gedeelte- gemaakte afspraak, dat hij alleen zou lijk bezet is geweest. Een aantal le- worden geverbaliseerd en dat de lage den wees er nog op, dat in een con-1 boete door van E., wiens vergunning flict met een bezettende mogend-1 als vogelhandelaar op het spel stond. heid iedere Nederlander zijn politie ke gezindheid zal hebben te tonen. Alle Nederlanders, ook de leden van de rechterlijke macht, zullen dan me- ïdeologie van de overweldiger. Dat de rechterlijke macht daarbij afzij dig zou mogen blijven wezen deze den beslist af. Huns inziens zullen de leden van de rechterlijke macht zou worden betaald. De vogels zijni later op last van de ambtenaar van het O.M. in vrijheid gesteld. De officier mr. de Vres eiste drie maanden gev.straf tegen de politie man. er rekening mede houdend, dat hij door ontslag uit de politiedienst reeds zeer ernstig zal worden gestraft. Hij heeft van E. willen sparen, heeft de lichte overtreding te lichtvaardig behandeld en een vals proces-verbaal opgemaakt. Bij een moordzaak zou hij stellig hiertoe niet zijn gekomen. Men moet principieel echter verdach te zien als een verbalisant, die vals heid in geschrifte heeft gepleegd. De verdediger, mr. Briët, achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. BEURSOVERZICHT CULTURES VRIENDELIJK. Met uitzondering van de Indone sische markt en de Staatsfondsen heerste er gisteren in vrijwel alle sectoren een ongeanimeerde stem ming en de omvang van de affaire was wel zeer klein. De ontslagaan vragen door verschillende bedrijven, drukken reeds geruime tijd hun stempel op de markt en nu er nog een drietal van zeer recente datum bijgekomen zijn, kwam dit gisteren weer duidelijk tot uiting. Zelfs in de hoofdfondsen, die toch van interna tionale allure zijn, gaat bitter weinig om. Niettemin stemde het tot vol doening, dat de verliezen hier tot fracties beperkt bleven. Voor de min der courante Industrieën waren de verliezen in het algemeen veel gro ter. De Scheepvaartafdeling was min of meer verdeeld. Scheepvaart Unie en Maatschappij „Nederland" wisten een kleinigheid te avanceren, doch overigens waren ook hier kleine ver liezen overheersend. Was het agio de laatste dagen min of meer ruim 4 1/4 pet. gestabiliseerd, gisteren sprong dit achteruit tot 3 procent. Ook de dollarleningen waren in overeenstemming hiermee lager. Een gunstige uitzondering vormde de Cultuurmarkt. Niet dat de koers winsten hier groot waren, maar er zat een behoorlijke „bodem" in de markt, en lichte vraag was reeds voldoende voor kleine koersstijgin gen. Men schreef dit toe aan berich ten, waarin sprake is van een ont werpverdrag tussen Nederland en Indonesië. Amsterdam Rubbe. sloten op 85 84) en HVA op 92. Ook de Tabakswaariien waren een klei nigheid hoger, mede in verband met het oogstbericht van de Senembah Maatschappij. De oogst van 7000 pak ken blijft weliswaar beneden de oor spronkelijke taxatie, maar de kwa liteit wordt gunstig beoordeeld. Staatsfondsen zetten dc stijgende lijn verder voort, waarbij de conver sielening 1947 aantrok tot 85 5/8. Prolongatie 3 1/4 pet. Gemeenteraad Alphen a.d. Rijn Vader overreed eigen kind Een jongen van drie jaar is gis termiddag te Aalten overreden door een vrachtauto, die door zijn vader werd bestuurd. Het kind was op slag dood. De chauffeur H. W. H. van een der Aaltense textielfabrieken had giste ren op zijn tocht naar Enschede twee van zijn kinderen, een tweeling van drie jaar, meegenomen. In Aalten teruggekeerd nam de heer H. zijn kleuters voor zijn woning uit de cabine van de vrachtauto en zette ze in de tuin. Hij sloot het hek je, stapte in de auto en reed weg. Een van de kinderen heeft echter het hek opengemaakt en is maar de auto gehold. De auto was al in be weging en het knaapje kwam onder een der achterwielen terecht. De Alphense gemeenteraad kwam: gisteravond om 7 uur bijeen voor de behandeling van het enige agenda punt, het voorstel tot verhuring van standplaatsen op het gemeentelijk terrein t/o Avifauna. In het praeadvies, dat voor de aanvang der vergadering beschik baar lag, schrijven B. en W. aan de raad, dat zij tot overeenstemming zijn gekomen met gegadigden voor '■het huren van standplaatsen voor de verkoop van fruit, vis, chocolade, ijs en dergelijke waren op genoemd terrein en hiervoor hebben enkele neringdoenden ter plaatse zich be reid verklaard een totaalbedrag van 4500,— te betalen gedurende het seizoen 1952. Uiteraard zullen de stands des Zondag gesloten zijn. Van andere zijde vernamen wij, dat de betreffende gegadigden zijn voor fruit, de handelaren Broekman en Van Loon, voor vis, de winkeliers Koren en Van Zwietcn, voor ver snapering, ijs, koek etc., bakker Blom, die met twee stands deel neemt. De heer v. d. Lee begroette dit voorstel met volledige instemming, vooral omdat het hier enkele plaat selijke r -ringdoenden betreft. De heer Geerlof informeerde of ook hier de termijn van 4 maanden wordt ge steld, evenals voor de firma Mul lens, die met patates friteskraam komt. De voorz. antwoordde, dat voor de fa. Mullens inderdaad vier maanden zijn gesteld, voor de pl. middenstanders geldt het begrip: seizoen. De heer Honout voorzag door dit voorstel een strijd, tegen Avifauna. De heer Ruijssenaars voorzag moeilijkheden met de directie van Avifauna en achtte dit voorstel niet in het waaradhtig belang der ge meente. De heer v. d. Brink betaal de het vorig jaar voor een stand plaats 7500 nu 3000.— als des Zondags gesloten moet worden en 6000,— indien deze voorwaarde niet wordt gesteld. Is bij de toestem ming het vorig jaar niet tevens het recht verleend ook dit jaar weer ge bruik te maken van de plaats? Wordt nu geen proces uitgelokt met de heer v. d. Brink? 't Gaat nu ge lijken op beunhazerij, zei spr., die deze tactiek onjuist vindt tegenover de heer v. d. Brink, die per slot van rekening voor een zoet winstje zorgt voor de gemeente en haar in woners. Welk gemeentebestuur zou daarvoor geen kosten over hebben? Als de gemeente geen betere mede werking kan verlenen aan Avifauna, dan kon de liefde bij de heer v. d. Brink wel eens gesmoord worden, besloot de heer Ruijssenaars. De heer Rogaar heeft veel respect voor de heer v. d. Brink. Zijn liefde gaat eohter niet zover, dat hij hem WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overigens wisse lend bewolkt met aanvankelijk enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind ruimend naar Zuid-west tot West. Vrij koude nacht. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. JCoxte GOLF binnenland Gistermorgen is het 2M-jarig zoontje van de familie V. uit de De ken van der Hagenstraat te Hel mond uit het raam van de eerste verdieping gevallen. Het kind werd naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd, waar het aan de bekomen verwondingen is overleden. In Heumensoord is aan de grens van Nijmegen weer een wild zwijn verdwaald uit het Reichswald. Dit maal werd het door jagers neerge schoten. het monopolie-recht zou willen ver schaffen. De heer Verdonk noemde dit al leszins billijk. De heer Brókaar merkte op, dat de heer v. d. Brink zo menigmaal in pers en propaganda verkondigt, dat de pl. middenstand zoveel baat vindt bij Avifauna. Wel nu dan, zo zei hij, dan moet de heer v. d. Brink er ook genoegen mee nemen, dat de middenstand nu een kans krijgt. De voorz. beaamde dit spontaan. Hij verwachtte ook geen moeilijk heden met de directie van Avifauna. Het vogelpark krijgt in velerlei op zicht medewerking van het ge meentebestuur. Het is ook voor haar zaak om de dubbeltjes in de wacht te slepen. Er vloeein uit hoofde ran de overeenkomst van het vorig jaar voor Avifauna geen bijzondere rech ten voort voor dit jaar. Overigens moet Avifauna zijn financiële ver plichtingen van het vorig jaar nog nakomen, zei de burgemeester. De heer Slootjes merkte op, dat Avifauna toch het eerste recht heeft gehad, maar daarvan heeft afgezien. De heer Honout bleef erbij, dat hij dit een oneerlijke zaak vindt tegen over Avifauna, waarna de voorz. er op wees, dat het gezegde: leven en laten leven ook geldt voor de heer v. d. Brink. De heer Ruijssenaars antwoordde hierop, dat de heer v. d. Brink deze goede stelregel zeker beleeft. Spr. zei zich niet te hebben laten spannen voor het karretje van Avifauna, doch blijft in dit voorstel toch zien een aantasting van Avi fauna's recht. Als het college dit eerst eens met de dir. ging bespre ken? Hierna werd het voorstel aangeno men met de stemmen van de heren Ruijssenaars en Honout tegen. ongeveer anderhalf uur heime beraadslagingen werd een aan de agenda toegevoegd voorstel tot wijziging van de begroting 1952 van de water- en lichtbedrijven aangeno men. Tegen de heer Nijman. Expositie werkstukken. In de grote zaal van het Nutsgebouw, tot de laatste plaats bezet door ouders der leerlingen en belangstellenden, werd Dinsdagmiddag een modeshow én expositie gehouden van de door leerlingen van de Gem. Nijverheids school gemaakte werkstukken. De show had wel een heel bijzondere aard. De meisjes vertoonden de mode van haar tijd deels terwijl zij dansjes en marsjes uitvoerden. Nadat mej. N. v. Beest, directrice, bij ontstente nis van burgemeester Witschey, een kort openingswoord had gesproken, werden vertoond pyama's, onderjur ken, rokjes, stofversieringen, een en ander van de klasse IC, 1D, IA, 1B, 2E, 2D, 2A en 2B. Tot slot van het eerste gedeelte van de middag ver toonden de meisjes een slopenpa rade. Tijdens de pauze werden ver versingen rondgediend, in grote ver scheidenheid, alles uit de eigen keu ken en bakkerij. Vervolgens voerden de meisjes een aardige revue op, waarin zij op treffende wjjze de tegenstellingen uitbeelden van huishoudens van vroeger en nu en lichtten een sluier op van de toekomst. Dit stuk werd voorafgegaan door een korte proloog door de leerlingen C. v. Wieringen en E. Rademakers. Verder volgden het schetsje: „Huisnaaisters en enkele hulpen in de huishouding", afgewisseld door „Linnenweversdansje". Modeshow. Mag. „De Zon" van de fa. J. Werneke hield in de smake lijk aangeklede bovenzaal van Hotel „Centraal" een middag- en avond- 6 Maart, zon op 7.15, onder 18.2! maan op 12.31, onder 5.26 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: De eerste lentedagen zijn dit jaar wel bijzonder vroeg gekomen. Het was een Zuidelijke luchtstroming, die ons het zachte weer bezorgde. Maandag en Dinsdag steeg het kwik in het Zuiden en Oosten van het land op veschillende plaatsen tot 17 graden. Dergelijke hoge temperatu ren zijn tamelijk zeldzaam voor 'be gin Maart. Ze staan in scherpe tegenstelling tot de temperaturen, die de laatste paar dagen uit West-Rusland en Po len werden gemeld. Daar vroor het vanmorgen op verschillende plaat sen 10 en 15 graden. Oostelijke win den voeren deze koude lucht over Duitsland steeds verder naar het Westen, zodat ze vanmorgen vroeg maar 120 kilometer van onze Oost grens was verwijderd. In Hannover was de temperatuur toen tot aan het vriespunt gedaald, in Berlijn vroor het al 4 graden. Ook in ons land wordt de wind nu geleidelijk meer Oostelijker, daarom ziet het er naar uit, dat ook wij de eerstkomende dagen in de koude lucht zullen komen, en dat de prille lente plaats zal moeten ma ken voor kouder weer. Vandaag werd het weer voor een groot deel beheerst door een rand- storing van een ten Westen van Ier land gelegen depressie. Deze trok over Zuidoost-Engeland naar het Noorden en bracht daar zowel als in West-Frankrijk, België en ons land regen. Wanneer eenmaal de conti nentale lucht Nederland zal hebben bereikt worden de regenkansen ech ter weer klein. STRIJKORKEST VOOR RIJNSTREEK. Nu de voorbereidende werkzaam heden teneinde zijn en de toekom stige leden op muzikaliteit zijn ge test, zal men Donderdagavond offi cieel overgaan tot de oprichting van een strijk-orkest voor de Rijnstreek. Tevens zal dan een definitief bestuur worden gekozen en een leider be noemd. De vergadering hiertoe zal plaats hebben in de Chr. Oranje- school, Zaalbergstraat. show van damestoiletten. De heer H. Werneke zeide zich hoofdzakelijk bepaald te hebben tot de ook in deze streken gangbare modellen. Cok zeer exclusieve kleding werd vertoond in originele Parijse modetinten; Blou ses, rokjes, jurken, swaggers, pak jes, toppertjes hoedjes en tot slot avondtoiletten toonden de nieuwste mode en de laatste smaak op het ge bied van dameskleding. De bijpas sende tasjes werden welwillend be schikbaar gesteld door de fa Kou- wer. De Blauwe Druif vergastte de dames-bezoeksters op een klein fles je advocaat. Tafeltennisclub. In de Dinsdag avond in de St. Josephzaal gehouden eerste algemene ledenvergadering van de R.K. Tafeltennisclub AFC (A Altior - hoger; F Fortior - sterker; C Citius - sneller) werd het definitief bestuur gekozen. De heer G. Ponsioen werd voorz., de heer W. Allart (Stationsstraat 17) secr, en mevr, M. H. v. Beijnen- Burgman penn. Bestuursleden: mej. T. de Groot en de heer Th. N. van Schaik. Tot technisch leider werd ge kozen de heer Q. P. J. C. v. Beijnen en met de zorg voor de materialen zijn belast de heren C. v. Frankfoort en Th. v. Gils. Het aantal leden be draagt 35. Nieuwe aanmeldingen wor. den op wachtlijst geplaatst. Besloten is in September a.s. deel te nemen aan competitie-wedstrijden. Met een pittig woordje van de g.a., kapelaan L. G. M. Biemans, werd de vergade ring besloten. Alphense Schaakclub. Alphen 3 werd ongeslagen kampioen van de 3e klasse B. Alphen 3 begon zijn laatste wedstrijd met een viertal in vallers. Maar een gerustelling was, dat ook VTL 2 met invallers uit kwam. Vonk was binnen het uur klaar; met een torenoffer won hij fraai. Bey bracht de zaak gelijk daar Knook slecht ontwikkeld stond en mat ging Koole, die geregeld in de aanval stond, deed het prachtig en zijn tegenstander gaf op. Bij het af breken wonnen Donker en Kleiweg 4—1. HAZERSWOUDE Geboren: Hendrika Wilhelmina, dr van A. J. van Tol en H. de Bruin; Antje Roelfina, dr van K. de Ruiter en J Potze: Jozeph Joannes Michael, zn van J. M. Zwartjes en P. C. van Egmond. Getrouwd: Cornelis van der Steen en Elisabeth Krijgsman. KOUDEKERK Ondertrouwd: Bertus Vernet, 18 jr en Aaltje Schellingerhout 17 jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2