S)e CoidóeSou/tei/nt ""J" mimi in lint.!, iiiiiPiipitiinn ipiiRHib Zal Pinay het aandurven? Nieuwe verkiezingen in Egypte verwacht Europese wapenindustrie naar Noord-Afrika iülisis' ill lK|j.|||l|j^'ili|| min '"""I HI Ullil'ii'Siiu!! Canada vreest overbrenging mond- en klauwzeer Orson Welles in Den Haag Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 5 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12528 Canada heeft liever geen mond- en klauwzeer Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. innd., i 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Vandaag zou de beslissing vallen. De kansen van formateur Pinay stonden er gisteravond beter voor dan men ihad gehoopt. Zelfs stapte hij gisteravond het Elysée binnen na beëindiging van zijn overleg met de partijen met het voornemen Auriol mede te delen, dat hij de opdracht aanvaaïdt en bereid is,.Donderdag aan de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum voor zijn program te vragen. Toen hij echter driekwartier later naar buiten kwam, deelde hij de wachtende verslaggevers mede, dat hij zijn definitieve antwoord aan Auriol tot Woensdagochtend had uitgesteld. De reden hiervan is volgens wel ingelichte kringen, dat Auriol liever ziet dat de formateur eerst zeker is van de houding var. socialisten en Gaullisten. Deze beide groepen had den de formateur namelijk nog geen definitief bescheid gegeven. Indien de gematigde conservatie ven, de radicalen en de leden van de MRP vóór hem stemmen, komt Pinay nog twintig a dertig stemmen tekort, die van socialistische-zijde of Gaul listische zijde zouden moeten komen. De socialisten hebben verklaard, dat zij zich zullen onthouden, wan neer de Gaullisten voor hem stem men, en de Gaullisten hebben te ken nen gegeven, dat zij alleen voor Pinay zullen stemmen indien de socialisten Treinramp bij Rio de Janeiro Meer dan 120 doden In één der buitenwijken van Rio de Janeiro zijn twee treinen op el kaar ingereden. Meer dan 120 per sonen zijn om het leven gekomen en ruim 200 personen zijn gewond. Men rekent dit ongeluk tot de ergste treinrampen van Brazilië. Er waren in Rio de Janeiro (ruim VA millioen inwoners) niet voldoen de ambulance-auto's om de gewon den en doden naar de ziekenhuizen te brengen. Zware slagregens be lemmerden daarbij het reddings werk. Reuter tekent hierbij aan, dat Brazilië het laatste jaar enkele ern stige trein ongelukken heeft ge kend. In Juni ontspoorde een trein bij Fortaleza waarbij 53 personen cmkwamen. In December reed een trein een tankauto aan, waardoor de cngeluksplaats in een ware vuurhel veranderde. Bij deze ramp stierven 51 mensen. Het beginsel .bevel is bevel" Het Westduitse federale hof van cassatie Je Karlsruhe heeft Dinsdag uitgemaakt, dat ex-nazi's, die be schuldigd worden van het mishande len en onrechtmatig gevangenzetten van Joden, geen beroep kunnen doen op „orders van hoger hand". Met deze uitspraak heeft het hof de vonnissen van het gerechtshof van NeurenbergFuerth verworpen, waarbij drie voormalige leden van de S.A. werden vrijgesproken van beschuldigingen als bovengenoemd. Het federale hof van cassatie heeft order gegeven de zaak tegen de drie S.A.-leden opnieuw in behandeling I Vari hem ook steunen. Later werd gemeld, dat de Gaul listen besloten hadden, hun stem te laten afhangen van het regeringspro- gram, dat Pinay aan de kamer zou voorleggen. In politieke kringen gelooft men, dat Pinay, gezien de critieke finan ciële toestand van Frankrijk op het laatste ogenblik door de meerder heid der vergadering zal worden ge steund. PINAY PROBEERT HET. Hedenmorgen werd gemeld, dat Antoine Pinay president Auriol heeft meegedeeld, dat hij om de investi tuur als premier zal verzoeken. De vloedgolf over Noord-Japan Reddingsploegen hebben zich van nacht een weg gebaand naar het door aardbevingen en vloedgolven geteis terde kustgebied van het Japanse eiland Hokkaido, waar honderden doden en duizenden gewonden ge vallen moeten zijn. De zware aard beving deed grote branden ontstaan en de vijf vloedgolven sleurden tal loze woningen mee. Een dreigende rookpluim hangt boven de 2000 me ter hoge vulkaan, die oprijst in de omgeving van de geteisterde hoofd stad Koesjiro. Duizenden Japanners, die zich in de vrieskoude naar de heuvels had den gerept, keerden terug om hun huizen niet meer te vinden. Zij wa ren weggespoeld of ingestort. Als toonbeelden van ellende stonden zij wanhopig in de koude tussen ver nielde bruggen en verwoeste spoor wegen. De Amerikaanse luchtmacht houdt zich gereed om voorraden uit te werpen en Rode Kruisploegen staan gereed om hulp te bieden. In Koesjiro voerden de vloedgol- Volgens een nieuw kiesstelsel. De nieuwe Egyptische premier Hilaly zal de Kamer van Afgevaardigden ontbinden en verkiezingen uitschrijven volgens een nieuw kiesstelsel. Het oude stelsel wordt gewijzigd met het doel de verkiezingen in volledige vrij heid te doen verlopen. Aldus deelde Hilaly, volgens A. F. P., aan de pers mede. Te Cairo verwacht men, dat het parlement na de periode van schor sing niet meer bijeen zal komen, maar dan ontbonden zal worden. te nemen. HET BRITS-EGYPTISCHE GESCHIL Hilaly Pasja heeft deskundigen op politiek en militair gebied verzocht zo spoedig mogelijk bij hem te rap porteren over de stand van zaken in het Brits-Egyptische geschil. De Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, die, als gemeld, enkele dagen het bed heeft moeten houden wegens een lichte ongesteld heid, zal premier Naguib Hilaly Pasja Donderdag a.s. een beleefd heidsbezoek brengen. Later zal hij de nieuwe Egyptische minister van buitenlandse zaken Abdel Khalek Hassoena Pasja eveneens bezoeken Het betreft hier nog géén hervatting der Brits-Egyptische onderhande lingen. Het bestuur van de Wafd, de grootste Egyptische politieke partij, die thans de volstrekte meerderheid in de volksvertegenwoordiging be zit, heeft Dinsdag, onder voorzitter schap van de voormalige minister president Nahas Pasja, vergaderd ter bespreking van de binnenlandse politieke toestand, ontstaan door de regeringswisseling in het afgelopen weekeinde en de hernieuwde verda ging van het parlement. De resul taten der besprekingen van het stuur zullen ter kennis worden ge bracht van de parlementaire fractie van de Wafd, die begin volgende week zal vergaderen ter vaststelling haar standpunt t.a.v. de rege stig ongerust maken over een mo gelijke ontbinding der Kamer van Afgevaardigden. De vulkaan Hibok-Hibok, op het eiland Camiguin (Philippijnen), blijft as en lava spuwen. Men vreest voor een nieuwe uitbarsting en de autoriteiten hebben opnieuw de evacuatie-orders van de gevaarlijke zóne van kracht doen worden. 1 ring-Hilaly. De Wafd zou zich ern- CUa aCCe aetióietó aeiiicht zifti Noord-Japan geteisterd ven, die 400 meter het land binnen drongen, grote blokken ijs met zich mee. De onderzeese schok, waardoor op een afstand van ongeveer 65 kilo meter van Hokkaido de bodem van de oceaan omhoog werd geduwd, heeft de naalden van seismografen tot in Duitsland en Zweden doen trillen. Men neemt aan, dat deze schok de ergste in 56 jaar is. EEN „DRIJVEND KLOOSTER"? Ten Vaticane worden plannen be studeerd voor de inrichting van een „drijvend klooster" dat zijn plaats zou krijgen onder de vissersvloot aan de Franse kust. Volgens de „Os- servatore Romano" stamt het idee van een „scheepsklooster" van de deken van de Bretonse havenplaats Quimper, kanunnik Gueguen. Vol gens zijn plan zouden de leden van een dergelijke kloostergemeenschap gedurende negen maanden van het jaar als vissers werkzaam zijn om in hun levensonderhoud te voorzien; de overige drie maanden zou het „drijvend klooster" voor anker gaan om de monniken gelegenheid te ge ven tot geestelijke oefening. Bij het werk op zee zou men contact zoe ken met de bemanning van andere boten en, dezelfde gevaren delend, trachten de vissers er toe te brengen hun streven op God te richten. RÖSSLER VEROORDEELD Fritz Rössler, die tot enige weken geleden onder de naam dr. Franz Richter lid was van de Westduitse Bondsdag, is te Hildesheim tot vijf tien weken gevangenisstraf veroor deeld wegens belastering van twee Saksische ministers. Rössler gaf onmiddellijk toe, dat de naam Richter vals was en dat hij met zijn „weduwe" was getrouwd en zijn eigen kinderen als „stiefkin- Uit de gevaarlijke zone,3 Ongeveer 750 ramen heeft het nieuwe gebouw van de Raad van Arbeid aan het Rhijnspoorplein te Amsterdam. Als alle vensters verlicht zijn biedt het bouwwerk in de avonduren een uniek schouwspel. Onder leiding van de architecten Blauw en van der Veen werd in 1940 met de bouw begonnen Het werd voltooid door prof. Zwiers en op 20 September van het vorigo jaar door de Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, officieel in gebruik gesteld. De totale grondoppervlakte, welke het gebouw van de Raad van Arbeid beslaat is 1650 vierkante meter. Vierhonderdvijftig personen, belast met de administratie voor de uitvoering der Sociale Ver zekeringswetten, zijn er werkzaam. In regeringskringen te Bonn wordt de mogelijkheid besproken van over plaatsing van de zware wapenindus trie der Europese landen naar Noord-Afrika. Dit plan voor althans gedeeltelijke overplaatsing van in dustriële installaties naar Noord- Afrika en in het bijzonder naar Ma rokko, dat niet in Bonn is ontstaan, naar Duitse politieke waarnemers met nadruk verklaren, heeft nog meer achtergrond gekregen sinds Schuman bij de uiteenzetting over een Europese steenkolen- en staal gemeenschap te verstaan heeft gege ven. dat de inschakeling van Afri kaanse gebieden gemeenschappelijk ondernomen zou kunnen worden door de landen, die het plan-Schu- man voorstaan. Voor het plan tot overplaatsing heeft men drie redenen: 1. De noodzakelijkheid, in geval van een conflict het belangrijk ste wapenpotentieel te verwijde ren uit de bedreigde gebieden. 2 De wens om een daling van het levenspeil te voorkomen, wan neer de productie van levensmid delen ten achte rgesteld zou wor den bij de bewapeningsindustrie. Het Riffel-syndicaat bleef staan „Over een half uur vliegt het Riffel-syndicaat de lucht in", ver telde in de nacht van Maandag op Dinsdag een onbekende door de te lefoon aan een Kopenhaagse politie post, en mejeen verbrak hij de ver binding. „Het Riffel-syndicaat, wat is dat?", zal de Nederlandse lezer vragen. Nu, de dienstdoende politie man daar in Kopenhagen hoefde die vraag niet te stellen, want die wist bijzonder goed, dat het Riffel-syn dicaat Denemarkens grootste wapen fabriek is. En hij trok bliksemsnel zijn conclusies uit de geheimzinnige boodschap; zijn collega's' en supe rieuren ook, want enkele minuten na het vreemde telefoontje was he Riffel-syndicaat al bezet door een sterke politiemacht, die onmiddellijk de tweehonderd arbeiders van de nachtploeg naar huis zond. Politie en bewakend personeel van de fa briek doorzochten het gebouw v onder tot boven en in de omliggende wijken snuffelden politiemannen en speurhonden naar onraad. Maar ge vonden werd er niets. Het Riffel-syndicaat is de groot ste wapenfabriek van Denemarken. De behoefte om gebruik te ma ken van de ervaring der Duitse industrie op het gebied van ver vaardiging van zware wapenen met inachtneming van de Franse bezwaren tegen herleving van de bewapeningsindustrie in het Ruhr-gebied. In Westduitse regeringskringen is men van oordeel dat de noodzake lijke kapitaalinvesteringen gemak kelijker verkregei zouden kunnen worden voor instalaties in^ Noord- Afrika. Bovendien meent men, dat daardoor gemakkelijker een com promis gevonden zou kunnen wor den inzake de kwestie van de Duit se bewapeningsindustrie in het alge meen en de controlemaatregelen in het bijzonder. Mem. ffiaoAtuelt aan tiet &pinmudel Mevrouw Eleanor Roosevelt vertoeft op het ogenblik in India. Zij bracht o.a. een bezoek aan de Harijan Colony in New Dehli, waar Ghandi vele ma len vertoefd heeft. We zien haar hier aan de „Charka" het Indiase spinnewiel Immigratie vari landbouwers opgeschort. De Canadese regering heeft de immigratie van landbouwers uit landen, waar mond- en klauwzeer heerst, opgeschort. De Nederlandse regering heeft twee tegenvoorstellen gedaan: a 1. De Nederlandse landbouwers te laten vertrekken op een vet&laring van de bevoegde autoriteiten, dat zij niet besmet zijn. 2. De daarvoor in aanmerking komende emigranten te desinfecteren. Het emigrantenschip „Zuiderkruis" is gisteren nog zonder oponthoud uit Rotterdam naar Canada vertrokken. TIJDELIJK GEEN VISA. De Canadese maatregel gevolg van de mond. en klauwzeer-epidemie in de provincie Saskatchewan zal een tijdelijke daling teweeg brengen van het Canadese immigratiecijfer Vorig jaar nog emigreerden 25.000 (merendeels Europese landbouwers met hun familie) naar Canada. In afwachting van definitieve be slissingen gaat de selectie van emi granten voor Canada normaal door Aan de bewuste groep zullen echter tijdelijk geen visa v/orden uitgereikt De Nederlandse en de Canadese re gering hopen spoedig tot overeen stemming te komen. Vooralsnog bestaat er dus geen reden tot ongerustheid, dat er enige vertraging zal ontstaan in de hitvoe ring van het emigratieschema. Over drie weken vertrekat op nieuw een emigrantenschip naar Ca- Het persbureau Associated Press heeft van diplomaten te Parijs ver nomen, dat de Tsjechoslo waakse re gering bereid is besprekingen te voeren over de vrijlating van Wil liam Oatis," de correspondent van A.P. te Praag. Oatis werd vorig jaar wegens spionnage tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld. Tot dusver had de Tsjechoslo waakse regering gewei gerd de kwestie te bespreken.De ar restatie en veroordeling van Oatis hebben in Amerika veel verontwaar diging gewekt. Veel besproken kunstenaar Zondagavond treedt de bekende Amerikaanse toneel- en filmkunste naar Orson Welles in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag op in een programma, waarin hij gedeelten van zijn befaam de Shakespeare-rollen zal spelen, zo als ,De Koopman van Venetië'*, en „Othello", alsmede fragmenten zal voordragen uit zijn bekend filmwerk „De derde man". Otson Welles is een eigenaardige figuur in de kunstenaarswereld. Hij werd op 6 Mei 1915 geboren te Ke nosha bij Chicago en was als kind reeds merkwaardig zelfstandig. Als hij niet wilde, ging hij niet naar school en hij las alles, wat hem onder ogen kwam. Toen hij tien jaar was, begon hij Nietsche te bestuderen en op twaalfjarige leeftijd kende hij ver scheidene drama's van Shakespeare uit het hoofd Op zijn vijftiende jaar heeft hij als beroepsacteur gedebu teerd in Dublin. Daarna speelde hij, overal met zeer veel succes, to neel in vele delen van de wereld Wereldberoemd werd hij op 30 Oc- tobei 1938 door de uitzending van één zijner hoorspelen: H. G. Wells' „Battle of two Worlds", over een in vasie van de bewoners van Mars Dit had hij realistisch geregisseerd en bewerkt, waarbij hij een kleine plaats in New Yetsey als plaats van handeling noemde. Er brak in de Verenigde Staten een paniek uit. Hollywood riep hem: men zag in hem de grootste en origineelste re gisseur ter wereld en een indrukwek kend toneelspeler. Met „Citizen Ka ne" schiep hij een meesterwerk Die film vulde zijn portefeuille met geld en zweepte zijn verbeelding op; sindsdien is hij met geen gewone maatstaven meer te beoordelen. Voor tal van films is hij opgetreden script-writer, producer, regisseur en hoofdrolspeler. De resultaten waren altijd meer dan gewoon. Hij is een rusteloze figuur. Hij reist over de wereld; filmde in Amerika, Marokko, Oostenrijk, Italië, Frankrijk en En geland. speelt toneel in diverse lan den en houdt voordrachten. nada en men hoopt, dat tegen die tijd de emigratie weer gewoon kan door gaan. Het mond- en klauwzeer is enkele weken geleden naar Canada overge bracht dooi* een jeugdige Westduitse landbouwer, in wiens kleren bacte riën zaten. De man was echter ge ruime tijd onvindbaar en dagenlang is in heel Canada een opwindende klopjacht gehouden, waarbij or.der meer de beroemde bereden politie werd ingeschakeld. Eindelijk mocht het gelukken hem op te sporen, zodat hij gedisinfecteerd kon worden. De immigrant bleek geen Engels te kennen, zodat ook de opwindende verhalen in de pers over de jacht, welke om hem werden ge maakt, hem waren ontgaan. Een der directeuren van het Insti tuut Pasteur te Parijs, prof. Gaston Ram-ón, heeft verklaard, dat de vee stapel van de wereld ernstig door de mond. en klauwzeer-epidemie wordt bedreigd Zo zijn in Frankrijk 82 van de 90 departementen besmet. Behalve naar Canada is de plaag ook naar Zuid-Amerika overgeslagen en nu worden ook de Verenigd" Staten be dreigd. Bepaalde gebieden van Noord-Afrika en Azië hebben even eens onder de ziekte lijden. Bus ingereden op schoolkinderen Vier kinderen werden gedood en zes gewond toen gisteren te Manches ter een bus inreed op een groep schoolkinderen. De bus, die kinderen kwam halen cm ze naar huis te vervoeren, kwam in botsing met een wagen van de militaire politie, vloog tegen een lantaarnpaal aan, ramde een tele fooncel en reed vervolgens recht op de schoolkinderen in. Het stortregende tijdens het onge luk en het waaide hard. Toen de auto tot stilstand was gekomen la gen verscheidene kinderen dood of gewond op de berm van de weg met de tassen cn schoolboeken her en der verspreid. De begeleider van de kinderen moest overspannen naar een huis in dc buurt worden gebracht. De chauffeur van de bus had nog een paar minuten voor het ongeluk zijn zoontje, dat op straat liep, vro lijk toegewuifd. Prins Bernhard dankt voor Anjerloterij Gisteren is ten paleize Soestdijk, in de z.g. Leuvenzaal, een aantal in gezetenen van de provincie Noord- Brabant 'ontvangen, dat zich ver dienstelijk heeft gemaakt voor het doen welslagen van de grote anjer- loterij in dat gewest. Het was prins Bernhard, die het gezelschap persoon lijk zijn dank wenste uit te spreken voor alle moeite en toewijding, die men zich getroost had voor het doen der loterij. Jlaweitje Het geduld is niet passief. Integen deel! Het is een daad, geconcen treerde kracht.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1