S)e CcidóeSoti/fca/nt Zal Reynaud de puzzle kunnen oplossen? Bezuinigen enige m ogelllkheid in gewoonlijk goedingelichte krin- 5)e gwotite en de kleinste Weer sneller en weer beter Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 1 MAART 1952 43ste JAARGANG No. 12525 ■Bill Mctpr oe bisschop l kikken bouwfm' 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 FFANSE CRISIS •T-OEN MINISTER STIKKER Don- derdagavond uit Lissabon op Schiphol arriveerde, zeide hij zeer te vreden te zijn over de resultaten van de aldaar gehouden conferentie en de beste verwachtingen te koesteren, al thans wat de politieke zijde van het geval betrof. De economische perspec tieven vond hij echter niet zo gun stig; deze vervulden hem met enige bezorgdheid. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken zal daarbij misschien ook wel aan de positie van de Neder landse schatkist gedacht hebben, maar waarschijnlijk had hij meer dë labiele toestand van de Franse franc op het oog. De Franse franc geniet op het ogenblik een zeer delicate ge zondheid, hetgeen zeggen wil, dat zij er buitengewoon slecht aan toe is. Zij keldert op de vrije markt 0 op een angstwekkende manier en de devaluatie-geruchten zijn niet van de lucht. Een glijdende loon schaal is voor de tegenwoordige Franse toestanden werkelijk niet overbodig, alleen is het de vraag wie harder glijdt, de schaal of de franc. De hele situatie is trouwens ont stellend glibberig, een heel ministerie is erop uitgegleden. Er doet zich in Frankrijk deze merkwaardige toestand voor, dat de volksvertegenwoordiging allerlei uit gaven van de regering eist en grote bedragen goedkeurt, maar als de re gering dan de rekening presenteert en vraagt om goedkeuring van de middelen tot dekking van die uitga ven, geeft de volksvertegenwoordi ging niet thuis. Zo is de begroting van uitgaven voor 1952 reeds in December van het vorige jaar aanvaard en ook de ver hoging van de militaire uitgaven, nodig geworden door de besluiten van Lissabon, is er door gekomen, maar de begroting van inkomsten ligt nog altijd te schreeuwen. Toen in December j.l. de vorige re- gering-Pleven aftrad, had het parle ment geen tijd meer om verder aan de inkomsten te dokteren, met het gevolg, dat de. schatkist een beroep moest doen op de Bank van Frank rijk en daar nu danig in het krijt staat. Om het tekort zo spoedig mo gelijk in te halen en aan het Franse betaalmiddel weer wat stevigheid te verschaffen, stelde de regering-Faure een belastingverhoging van 15% voor. En omdat premier Faure wist, dat er een stevige oppositie-wind zou staan de commissie van financiën uit de Franse Kamer wilde zelfs een verhoging van 10% niet aanvaarden verbond hij aan ieder min of meer gewichtig onderdeel van zijn begro ting de kwestie van vertrouwen. Het geen met andere woorden zeggen wil: als de volksvertegenwoordiging met mijn- voorstellen niet accoord gaat, kan ik de verantwoordelijkheid niet langer blijven dragen en ga ik met mijn hele kabinet heen. yO GEBEURDE HET OOK; de Na- tionale Vergadering verwierp in de nacht van Donderdag op Vrijdag het voorstel tot belastingverhoging met 15% en de regering-Faure ging heen, na nauwelijks een week of zes aam het bewind te zijn geweest. Arme schatkist; wat moet er nu van dat bleekneusje van 'n Franse franc terecht komen? De situatie is inderdaad hachelijk, vooral omdat de oplossing van de re geringscrisis niet gemakkelijk lijkt Men is in Frankrijk aan heel wat ge wend, vanaf het einde vam de oorlog is deze crisis reeds de zestiende, als wij ons niet verteld hebben. Maar iedere keer wordt de oplossing moei lijker, omdat er practisch geen par tijen-combinatie is te vinden, welke een regering voldoende basis biedt. En wat kan een nieuwe regering, die evenmin kan toveren als de. vorige, anders doen dan- opnieuw voorstellen de belastingen te verhogen? Frankrijk is een duur land, de prij zen stijgen er met de week; de lonen glijden met de levensstandaard om hoog; de franc zakt en voor iedere dollar of pond moet men haast elke dag meer francs neertellen; de strijd in Indo-China kost een milliard francs per dag; de divisies, welke voor de verdediging van West-Europa moeten worden uitgerust, kosten eveneens schatten gelds; bezuinigen wil men niet. Waar wil men het geld vandaan halen? De Fransman heeft neem het hem maar eens kwalijk een gron dige hekel aan belasting betalen en hij ontduikt zijn belastingplicht waar hij maar kan. Het volgende staaltje is wel typerend. Donderdag jl. stond een ingenieur terecht voor een Parij- se rechtbank, omdat hij jarenlang wederrechtelijk werklozensteun had getrokken. De man kwam notabene met een motorfiets voorrijden en inde zijm geld, terwijl hij een bankreke ning had met tienduizenden guldens er op, een huis en een landgoed. Hij had nog nooit belasting betaald, zei hij, en daarom rekende hij zich tot de financieel minst draagkrachtige volksgroep! Nu kunnen steunfraudes in alle landen voorkomen, maar er is geen land in Europa, waar naar verhou ding zo weinig belasting betaald wordt, als in Frankrijk. Iedere rege ring krijgt met dit euvel te worstelen en de tovenaar, die uit stro goud kan spinnen, moet in Frankrijk nog gebo- renu worden. President Auriol heeft nu een be roep gedaan op Paul Reynaud, een oude rot en een geroutineerd finan cier. Zal hij de rol van Repelsteeltje kunnen vervullen en goud spinnen uit niets, of zal hij het mes zetten Mieuw geneesmiddel tegen DE EINDELOZE ONDERHANDELINGEN IN KOREA. Vice-admiraal Joy, het hoofd der geallieerde delegatie, die met de stafofficieren der communisten on derhandelt over het sluiten van een wapenstilstand in Korea, heeft in een tegenover Amerikaanse verslaggevers afgelegde verklaring onder meer ge zegd, dat de verbondenen in de loop der onderhandelingen, die thans acht maanden hebben geduurd, hun aan vankelijke militaire voordeel hebben prijs gegeven en thans onderhandelen bij een toestand, waarin de tegen standers elkander in evenwicht hou den. Hij zeide, dat de communisten van het him door de onderhandelingen geschonken respijt gebruik hebben gemaakt om hun militaire positie te versterken. Zouden de verbondenen thans militaire druk willen uitoefe nen, om het sluiten van een over eenkomst te bespoedigen, dan zouden zjj dit slechts kunnen doen door het brengen van zeer zware offers onder hun eigen manschappen. En toch' is het uitoefenen van militaire druk de enige wijze om het tot stand komen van een wapenstilstand te bespoedi gen", verklaarde vice-admiraal Joy. TUNIS IN ONRUST. In een laboratorium te Basel heeft een groep Zwitserse geleerden een nieuw geneesmiddel tegen tuberculose ontwikkeld. Volgens berichten uit Zwitser- Land werd het nieuwe middel gedurende lange tijd in een ziekenhuis te New-York met zeer goede resultaten toegepast. De foto toont de Zwitserse geleerden bij hun arbeid. Van links naar rechts Dr. Bernhard Fust, privaat docent aan de Universiteit te Bern, de patholoog dr. Alfred Studer en de stïg gewond. Dertig personen zijn ge- biologe, dr. Erika Böhni. arresteerd. In het centrum van Tunis hebben zich twee ontploffingen voorgedaan; de ruiten van een postkantoor wer den verbrijzeld doch niemand werd gewond. Bij botsingen is een Tunesiër ern- WncViin rrt/->n Q/>Vit man hpt vnmr De moeilijkheden lijken onontwarbaar Vrijdagavond heeft de Franse president Auriol ex-premier Paul Reynaud verzocht een nieuwe regering te vormen. De heer Reynaud is 73 jaar oud en gematigd conservatief. Een woordvoerder van het kabinet van Auriol verklaarde, dat de president op Reynaud, die voorzitter van de financiële commissie van de Algemene Vergadering is, een beroep had gedaan, omdat Reynaud in het bijzonder de capaciteit bezit, nodig om de acute financiële crisis aan te pakken. Onlangs heeft Reynaud in de" Nationale Vergadering gevraagd om een moedige politiek, die bezuinigingen in de genationaliseerde bedrijven omvatten zou en hij verklaarde toen, dat een dergelijke politiek een regering van nationale eenheid zou vergen. Vrijdagavond verklaarde Reynaud tegenover verslaggevers het vormen van een regering „volkomen uitvoerbaar te achten", doch voor alles was het nodig, dat hij zich van een meerderheid verzekerde. EENHEID VER TE ZOEKEN. I FRANKRIJK EN DE NAVO. In politieke kringen verwacht men, dat Reynaud bij zijn pogingen om een regering van nationale eenheid te vormen op aanzienlijke moeilijk heden zal stuiten. Er wordt aan her innerd dat de socialisten tegenstem den, toen Reynaud in 1948 als mi nister van financiën trachtte de lonen te bevriezen en in de genatio naliseerde bedrijven krachtige be zuinigingsmaatregelen trachtte in te voeren. Het denkbeeld van een regering van nationale eenheid, die Gaullis ten, gematigd conservatieven, radi calen, volksrepuiblikeinen en socia listen omvat, vindt slechts zeer be perkte steun bij de politieke partijen. De socialisten en volksrepublikeinen hebben zich reeds uitgesproken te gen deelneming aan een regering waarin Gaullisten zitting hebben. Nog zelden is Frankrijks finan ciële toestand zo kritiek geweest. De schatkist is letterlijk zo goed als leeg en gisteravond heeft het parle ment een noodlening van de Banque de France ten bedrage van vijf-en- twintig milliard francs moeten goed keuren, zodat de regering aan het einde van de maand althans de amb tenaren hun salarissen kan betalen en pensioenen kan uitkeren. De val van de Franse regering behoeft niet noodzakelijk te beteke nen, dat Frankrijk de overeenkom sten betreffende de Europese defen- siegemeenschapp en het opbrengen van twaalf divisies zal herroepen, tenzij de partij van De Gaulle aan een nieuwe regering deelneemt. De uitvoering van de defensieplan nen zal echter niet mogelijk zijn zonder hogere belastingen, waarbij nog komt, dat Amerika alle voor Frankrijk beschikbare fondsen reeds heeft? toegewezen en beloofd. Tenslotte zijn de partijverhoudin- gen in Frankrijk zo statisch, dat een nieuwe formateur de medewerking van de ene groep niet kan inroepen zonder de andere, voor een kabinet even noodzakelijke, te verliezen, j Men spreekt te Parijs dan ook van een „onontwarbare knoop". De val van de Franse regering heeft in Washington grote bezorgd heid gewekt omtrent de politieke bereidheid van Frankrijk om de overeenkomsten van Lissabon na te komen. Volgens waarnemers moet de Franse crisis onontkoombaar lei- in Washington acht men het voor inkrijk onmogelijk om zijn rol te len zonder de voorgestelde belas- jverhoging van 15 procent. En j4iist op dit punt zegde de vergade ring. haar vertrouwen in de rege- rinjp-Faure op. OOK BONN IS BEZORGD. Ook in Bonn heeft de val van het Franse kabinet .de domper gezet op het optimisme, aat in West-Duitse regeringskringen na het e nde van de conferentie van Lissabon aan de dag werd gelegd. Alle voldoening over de in Londen en Lissabon open gehouden mogelijkheden om het le- gerplan te verwezenlijken, werd van het begin af overschaduwd door de labiele toestand der Franse regering. De grootste vrees, die in de Duitse bondskanselarij bleef bestaan, was die voor een nieuwe regeringscrisis in Frankrijk, die wellicht die men sen op de voorgrond zou kunnen brengen, die niet bereid zijn gebleken over het wantrouwen jegens Duits land heen te stappen. Sedert geruime tijd heeft men te Bonn openlijk de HHHHHHPHHHhvrees geuit, dat een verder doordrin- den tot vertraging van het West-1 gen van de Gaullisten een definitief Europese herbewapeningsprogramma, einde van de politiek van minister i Schiuman zou kunnen betekenen, De belangrijke rol van Frankrijk waarvoor ook dr. Adenauers politiek bij dit programma hangt af van het van toenadering op dood spoor zou aanvaarden door de Franse Natio- komen. De massa-moord in het bos van Katyn Moskou wil er niet meer over praten De Sowjet-Russische ambassadeur te Washington heeft als „beledigend voor de Sowjet-Unie" de uitnodiging van een subcommissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden afgewezen, om de Russische lezing van de massamoord op duizenden Poolse officieren in het bos van Ka tyn in 193940 te geven. De betrokken subcommissie van het Amerikaanse Huis stelt een on derzoek in naar de schuldvraag. Zü heeft reeds enkele Polen gehoord, die zeiden, dat de Russen de schul digen waren. In de Russische nota aan het State Department wordt nu gezegd, dat een Sowjet-Russische commissie in 1944 een onderzoek heeft ingesteld en tot de conclusie kwam, dat de moord het werk was van „Hitleriaanse misdadigers". De Amerikaanse regering maakte des tijds geen bezwaar tegen het rapport van de commissie, aldus de Russische nota. Een afschrift van het rapport was bij de nota gevoegd. Tornado in Tennessee De politie te Nashville (Ver. Sta ten) heeft Vrijdagavond verklaard, dat minstens drie personen zijn om gekomen in een tornado, die het plaatsje Fayetteville van 5.000 zielen, alsmede verscheidene verwoestingen heeft aangericht. 150 Personen wer den gewond en hele huizenblokken met de grond gelijk gemaakt, aldus is van de zijde van ae politiie ver klaard. Het aantal slachtoffers kan, we gens verbroken verbindingen nog niet onmiddellijk vastgesteld worden. In sommige gebieden is de tornado met zware hagelslag gepaard gegaan. Een lid van de nationale garde te Fayetteville heeft geseind, dat de tor nado het centrum van> de plaats heeft getroffen en alles er binnen heeft verwoest. Een fotograaf, die de eer ste foto's van de ramp hééft gepu bliceerd, heeft journalisten te Nash ville verteld, dat vele mensen onder de puinhopen van vijf afgebrande ge bouwen liggen. Luchtvaartverbinding via Noordpool? Twee luchtvaartmaatschappijen overwegen de instelling van een luchtvaartlijn, waardoor Europa met de Ver. Staten zou worden verbonden via de Noordpool. De Amerikaanse maatschappij „Alaska Air Lines" heeft een desbetreffend verzoek reeds bij het Amerikaans bureau voor de burgerluchtvaart ingediend. Zij is voornemens met reactiemotoren de route Kodiak (Alaska)Oslo (Noor wegen) te gaan bevliegen. Voorts zou de „Scandinavion Air Lines" voorne mens zijn een verbinding tussen Scandinavië en de Ver. Staten te ope nen, eveneens via de Noordpool, waarbij op een vliegveld in Noord- Groenland een tussenlanding zal wor den gemaakt. Zw-emiie'i in de tucAt Dit is de Engelse kampioene schoon- springen, Denese Newman, de hoop van Engeland voor de aanstaande Olympische Spelen. Zij traint op „eigen terrein". Haar echtgenoot, die tezamen met haar twee kinderen toekijkt, heeft de springplank en bij behorende kuil nabij haar woning in Cambridge gemaakt, zodat zij zonder van huis te gaan het gehele jaar kan oefenen. Evenals mevrouw Fanny BlankersKoen is mevrouw Denese Newman een all-round ath lete. Zij is 27 jaar oud en heeft, zoals reeds medegedeeld, twee kin deren, een meisje van 5 y3 jaar en een jongen van bijna twee jaar. Helgoland weer terug Met ingang van middernacht is Helgoland vandaag weer Duits ge bied geworden. De oudste inwoner, de 81-jarige oestervisser Jann Arian Janssen, zette vannacht als eerste voet op het eiland, nadat te voren al urenlang grote vreugdevuren hadden gebrand. De oude visser verzinne beeldde de geschiedenis van het eiland. Zijn naam dateert uit de dagen, dat Helgoland Deens was; toen hij werd geboren, was het Brits, en in 1892, toen het eiland ge ruild werd voor rechten in Zanzibar, werd hij Duitser. De Duitser^hebben Helgoland, dat in de oorlog aoelwit en na de oorlog defensieterrein was voor Britse bom- menwepers, zeven jaar lang niet mo gen betreden. Gisteren is een begin gemaakt met de herbouw. Ingenieurs van de P.T. T. hebben een telefoonverbinding aangelegd en een brievenbus ge plaatst. Betonningsvaartuigen hebben tonnen gelegd om schepen veilig de haven- te doen binnenvaren. Het zal vijf jaar duren om het stad je op het eiland te herbouwen en er weer een badplaats, visserijcentrum, weerstation en basis voor zee-onder zoek van te maken. OP DE PLAAT VAN VALKENISSE. Het Beligsche m.s. „Sambre", dat zoals gemeld op de plaat vam Valke- nisse aan de grond was gelopen, is vanochtend omstreeks vier uur op eigen kracht vlot gekomen. Op ongeveer dezelfde plaats waar de „Sambre" had vastgezeten op de plaat van Valkenisse, is om streeks half vijf vanochtend het Ar gentijnse gouvernementsschip „Rio- segundo" vastgelopen. N. S. nemen nieuw materiaal in gebruik Aanvangende begin Mei zal het voudige aard zal zijn. tractlemlddelenpark der Neder,and- se Spoorwegen successievelijk wor- a0or ingenieurs der N.S. zelve wer- den uitgebreid met een tiental zes- den ontworpen. Dit vloeide voort assige electrische locomotieven van uit de historische omstandigheid, i do Franse fabriek Alsthomme te dat de spoorwegen er eerder waren dan de fabrieken van spoorwegma- Belfort. I terieel. Na de bevrijding is men er I De 50 bestelde Franse vier-assige bij de N.S echter hoe langer hoe electrische locomotieven zijn reeds meer toe overgegaan het matcrical grotendeels afgeleverd. Ofschoon te doen ontwerpen door de fabriek, anders van uiterlijk zullen in caoa-1 die dit materieel bouwt, daardoor citeit de nieuwe Franse locomotie- kon in dit peval een bouwopdracht ven min of meer beschouwd kun-1 worden vertrekt, zonder dat nog in in de uitgaven? Europa kijkt thans bezorgd naar Parijs, want er liggen daar zoveel vraagtekens en er staat zoveel op 't speL De dertigste automobieltentoonstelling is gisteren in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam geopend, 76 merken in verschillende types en modellen ter waarde van enige millioenen guldens zijn in één grote zaal met een totale oppervlakte van bijna 8000 vierkante meter geëxposeerd. De grootste wagen op de tentoonstelling is de Mercedes Type 300 (bovenste foto); de kleinste de Ford Consul, afgebeeld in miniatuur in de bladeren van de Victoria I tuiden" is nog" maar "zeerweinig be nen worden als de zusjes van de lo comotieven van het Amerikaanse type, die goeddeels van Heemaf fa brikaat zijn. Uitgebreider dieselverkeer Het verkeer met diesel-electrhrche eenheden zal met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling der Ne derlandse SDOorwegen weer worden uitgebreid. Zo zal op het traject Nij megenRoermond een „gave", d.w.z volledige d.e. dienst gereden wor den. Het traject NijmegenZut- phenHengelo zal gemengd met stoom een diesel-electrisch, maar in hoofdzaak met d.e. tractie worden bereden. Ook het traject Harlingen- LeeuwardenGroningenNieuwe- schans zal met gemengde tractie j worden bereden. Ditzelfde zal het j geval zijn op het baanvak Amster- 'damEnkhuizen, nochtans met dit verschil, dat met de d.e. tractie niet op de eerste dag van de zomer dienstregeling, doch in de loop van deze dienstregeling een aanvang zal worden gemaakt. Eenvoudige accomodate Omtrent de accomodate der rij- Regia op de onderste foto. I kend, behalve dat deze van een details vaststond, hoe het nieuwe materieel er precies zal uitzien. Botsing tussen militaire wagens Een dode Bij het passeren van een auto op de Harlingerstraatweg is gistermid dag een militaire vrachtwagen op een militaire personenauto gereden. De drie militairen van de personen auto werden zwaar gewond. Een van hen is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De namen der slachtoffers zijn nog niet vrijgegeven. Jlwteltje De mens, die het leven ingaat, zoekt geluk en hij vindt plicht; maar langzamerhand ondervindt hij, dat juist de plicht hem brengt tot geluk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1