S>e£öid6e(2ou/ta/nf Franse regering ten val gebracht NAT. VERGADERING TEGEN BELASTINGVERHOGING Oplossing crisis niet gemakkelijk Engeland en het Europese leger VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12524 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Weer eens crisis in Frankrijk Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 CRITIEK OM DE CRITIEK /"\P de partijraad van de K.V.P. heeft de heer Andriessen „in al le gemoedelijkheid" zeer ernstige en, naar onze mening, zeer wijze woor den gesproken naar aanleiding van de politieke tweespalt in de K.V.P. De voorzitter wist ook bij deze gele genheid zijn kalme manier van re deneren en overreden te bewaren, dooh in den ondertoon beluistert men bezorgdheid en bewogenheid. Zijn woord is voor een deel een cri- tiek op de critiek Een partij als de K.V.P. kan de critiek niet ontberen. Deze is, zoals de heer Andriessen zei, „het levenssap" van het poli tieke leven. Als bewijs dat critiek niet wordt geschuwd, kon hij aan voeren, dat er in afdelingen, krin gen, weekends, kaderdagen, con gressen, commissies en dag- en weekbladen overvloedig ruimte wordt gegeven deze critiek „naar hartelust" te spuien. Zijn bezwaar is dus niet de critiek, maar de critiek óm de critiek, de bodemloze critiek van politieke tinnegieters, die op geen enkele deskundigheid in poli- ticis, noch in practijk, noch in theo rie aanspraak kunnen maken, de critiek laten we 't hoge woord er maar uitgooien welke niets an ders beoogt dan een verguizing van de K.V.P. Indien deze aanmerking-makers handelden als de nu ontbonden groep-Steenberghe, zou tegen him critiek geen bezwaar te maken zijn. Deze groep immers heeft, als leden van de K.V.P., zijn bezorgdheid ge- uii binnen het partijverband en overleg gezocht met het partijbe stuur. Voor deze gemotiveerde cri tiek is de partijleiding van de K.V.P. niet doof gebleven. „Erkend kan rus tig worden" sprak te Utrecht de heer Andriessen „dat er tal van zaken zijn, die feitelijk anders zou den moeten zijn". Hij wees op de staatssocialistischen tendenzen in de binding van de liefdadigheid, op de nivellering van de lonen, welke op nieuw scheef getrokken zijn, maar nu in tegenovergestelde richting, op ccllectivistische neigingen, welke de ontplooiing der menselijke persoon lijkheid nadelig beïnvloeden, op het streven naar perfectionisme, waar mee we „op de verkeerde weg" zijn. De ijverige lezers van de „Maas bode" zullen hier overbekende ge luiden opvangen, maar nu uitgespro ken door de K.V.P.-voorzitter in rus tige erkenning. De heer Steenberghe er is trouwens niemand die hem daarvan verdenkt heeft uitdruk kelijk gesteld, dat men de naar hem gedoopte groep niet moest zien als een conservatieve groep, en voorzit ter Andriessen heeft, nog eens na drukkelijk gezegd, dat de K.V.P. er niet over denkt een conservatieve politiek te voeren en uit zijn mond gesproken kan niemand er aan twijfelen, of de K.V.P. blijft, met alle feiten en fouten welke mensenwerk aankleven, streven naar de verwezenlijking van de sociale Encyclieken. Er kan en er mag en als er reden toe is het goed, dat er meningsverschillen bestaan in hoe verre de K.V.P. daar tot nog toe in geslaagd is, „maar aan de oprecht- beid en de waarachtigheid van het streven mag niet getwijfeld wor den". De principiële ongereptheid van de Tweede Kamer-fractie aan te tasten is een zeer zware beschuldi ging, welke op geen enkele steek houdend argument berust. Het doen voorkomen alsof de Kamerleden maar een stelletje sufferds zijn, die zich goedsmoeds door de P. v. d. A. Dp sleeptouw zouden laten nemen, men hoort dat zo v/el eens getuigt er bij degenen, die dergelijke society- praatjes te berde brengen, niet van, dat zij in het onderhavige ge val over ook maar de minste ken nis van personen of zaken beschik ken. Wanneer men eens wat meer in de binnenkamer kan kijken, ver werft men een grote hoogachting over de bekwaamheid van de Ka tholieke Kamerleden. Het zou ver makelijk, maar voor het Katholieke volksdeel benauwend zijn, de „gro te monden" van de stuurlüi op de wal beladen te zien met politieke verantwoordelijkheid en geconfron teerd met de erg nuchtere werke lijkheid en de mogelijkheden van de practische politiek. Men heeft het in het landsbestuur niet alleen voor 't zeggen; evenmin in de K.V.P. Er moet overlegd worden en een ma nier gevonden worden om verschil lende stromingen in een bevaarbaar rivierbed te leiden. De wijze, waar op de groep-Steenberghe dat heeft gedaan, kan men de juiste noemen. De resultaten van dat overleg kan men schouder-ophalend tot nul wil len herleiden tenminste als men vóóringenomerf is tegen alles wat K.V.P. heet de rede van de heer Andriessen bewijst het tegendeel. De politieke eenheid der Katholie ken van Nederland is een „weelde", welke door sterke benen gedragen moet worden, doch de sterkte van die benen wordt niet bevorderd door een onstuimige, ondermijnende slopende critiek, overigens zeer goed kope critiek. Wij zijn het eens met degenen, die menen, dat er Vannacht is in de Franse Nationale Vergadering beslist over het lot van het kabinet-Faure. Aan de orde kwam toen de stemming over de artikelen van de begroting, waaraan Faure de vertrouwenskwestie had verbonden. Bij de stemming over het belangrijke artikel van de begroting, waarbij een belas tingverhoging van 15 zou worden ingevoerd, leed de regering de neder laag met 283 tegen 309 stemmen. Faure heeft daaruit de consequenties ge trokken en heeft zich hedenmorgen naar het Elysée begeven om president Auriol zijn ontslag aan te bieden. De president aanvaardde dit ontslag. De regering-Faure was de 16e regering na de oorlog. Waarnemers zijn van oordeel dat de crisis moeilijk op te lossen zal zijn. Enkele ministers van Faure's eigen (radicale) partij hebben tegen de regering gestemd. Rechtse elementen m de afgetre den regering streven naar de vor ming van een coalitie-regering, waarin al.le partijen van socialisten Koningstwist in België Het twistvuur in België over de vertegenwoordiging bij de begrafe nis van koning George VI is nog al tijd niet uitgedoofd. In tegendeel, het is opnieuw opgelaaid. Het Brusselse weekblad „Pour- quoi Pas" deelt mede, dat koning Boudewijn wel degelijk bereid zou zijn geweest naar Londen te gaan, maar dat het genomen besluit te wijten was aan de besluiteloosheid van sommige leden der regering zelf. De socialistische leider Max Bu- set, heeft volgens de Londense „Daily Herald", de koning gewaar schuwd, dat diens houding aanlei ding geeft tot onrust. Hij zou de ko ning hebben geadviseerd, aldus de „Daily Herald", om beïnvloeding door ex-koning Leopold te vermij den. nieuwe jonge adviseurs te kie zen en „zonder uitstel een cursus te volgens de constitutioneel recht". Rooms-katholieke Diaden eisen de verkoop van de „Daily Mirror" en de „Sunday Pictoral" in België te ver bieden vanwege een artikel over ko ning Boudewijn onder de titel: „Het probleem van een jonge koning, die de meisjes schuwt". De bladen eisen sancties tegen de correspondenten van beide bladen, die een ware „las- terveldtocht" ondernemen. Koningin voor Amerikaans Congres Koningin Juliana zal tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten op 3 April het Amerikanse Congres toe spreken. Dit is gisteren door het Amerikanse ministerie van buiten landse zaken bekend gemaakt. Conferentie met de West Begin April Ter voorbereiding van een nieu we rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlanden wordt begin April te 's-Gravenhage een conferentie bij een geroepen van vertegenwoordi gers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, aldus een Koninklijk Besluit van 26 Februari. De conferentie wordt uitgenodigd een ontwerp voor een statuut voor het Koninkrijk samen te stellen, waarbij als basis voor de bespre kingen wordt uitgegaan van het door de gemachtigde van Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen in overleg opgestelde werk stuk. Als vertegenwoordigers voor Ne derland zijn o.a. benoemd: als voor zitter, de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, voorts de minister van Bin nenlandse Zaken, prof dr. L. J. M. Beel, de minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U Stikker, die event door de staatssecretaris van Buiten landse Zaken vertegenwoordigd kan worden, de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, eventueel verte genwoordigd door de staatssecretaris van Oorlog en/of de staatseertaris van Oorlog en Marine. tot Gaullisten zijn vertegenwoor digd In gewoonlijk welingelichte krin gen woidt gezegd, dat president Auriol een beroep zou willen doen cp oud-premier Royisaud Deze be vindt zich echtei cp het ogenblik in Oxford. Hi, is de rreest op de voor- grund tredende figuur van de groep d°r rechtse onaf hankelij Ken en een econoom van reputatie. Hij zal al zijn economische talen ten nodig hebber om Frankrijk uit de financiële chaos te redden. Het probleem waarvoor hii zich gesteld ziet is niet eenvoudig. De Kamer heeft n.l. de voorgestelde uitga ven goedgekeurd, maar de midde len tot dekking van die uitgaven afgewezen Tot cckking van de lo pende uitgaven entvanat de schat kist nog steeds de middelen zoals voorzien in de begroting van 1951. Hierdoor is een tekort ontstaan, dat dagelijks met ongeveer 1 milliard francs toeneemt. Ht eindbedrag van de begroting voor 1952 is 3620 mil liard francs. De meeste politieke waarnemers zijn de mening toegedaan dat wan neer de crisis niet snel wordt opge lost, de regering zal moeten verzoe ken om het maximum-crediet van de schatkist bii d- Bank van Frank rijk dat cp 1^5 mihiard is vastge steld, te vc"boger. De schatkist staat thans reeds voor 160 milliard francs bij de Bank „in het krijt". Minister Stikker over Lissabon In politiek opzicht tevreden „In politiek opzicht is er in Lissa bon grote vooruitgang geweest, maar in economisch opzicht maak ik me zorgen". Aldus zei gisteravond mi nister Stikker, toen hij per vliegtuig op Schiphol was teruggekeerd uit Lissabon. „Wij hebben ons in Lissabon uit voerig bezig gehouden met de vraag, hoe groot de Duitse bijdrage zal zijn in de Europese Defensie Gemeen schap en hoe dit bedrag dat voor dit jaar is vastgesteld op 11,25 milliard Duitse Marken verdeeld zal worden. Maar nogmaals moet ik zeggen, dat hier in economisch opzicht vele voet angels en klemmen zitten. Wat heeft het voor zin om een E.D.G. te vormen, als Duitsland tenslotte blijkt niet over voldoende geld te be schikken?" Minister Stikker zeide niet te ge loven, dat het plan om dit jaar voor de verdediging van West-Europa 50 divisies in de betrokken landen op de been te brengen, holle woorden wa ren geweest. Hij achtte dit plan zeker uitvoerbaar, al voegde hij er op nieuw aan toe, dat dit ten nauwste zou samenhangen „met de ontwik keling van de economische toestand in Engeland en Frankrijk". Zeer tevreden toonde de minister zich over een succes van de Benelux- landen: „Er is in Lissabon ter dege rekening gehouden met de wensen van de kleinere landen gekend te worden in alle problemen". Hij achtte het uitgesloten, dat het verdrag der E.D.G. gereed en gera tificeerd zou zijn voor 1 Mei a.s. en geloofde, dat het later zou worden, den. ZdmJaif irietde zijn vetjaaulag Tijdens een pauze in de besprekingen te Panmoendjon vierde admiraal C. Turner Joy zijn 57ste verjaardag. De leider van de wapenstilstandsdelcgatie der V.N. werd bij deze gelegenheid verrast met een taart. De zorgen werden even vergeten toen de jarige de kaarsjes uitblies en de aanwezigen onthaald werden op een stuk van het gebak. Haarlemse Dassen in het Lagerhuis Truman zegt.... niets Truman heeft op zijn persconferentie President wekelijkse klaard dat hij niet eerder bekend zal maken of hij zich herkiesbaar stelt, dan nadat hii einde Maart van een reis naar Key West (Florida) te ruggekeerd zal zijn. Het zienertje van Fatima niets opgeschoten was met het zoe- Lijk van Francisco gevonden Het lichaam van Francisco Marto, een der zienertjes van Fatima, is te ruggevonden. De grote ontdekking werd gedaan door de ruim 80<oaar oude vader van Francisco zelf, teza men met zijn zoon Joao en de dood graver van het dorpskerkhof. Hij kon het stoffelijk overschot identi ficeren aan de rozenkrans, die hij zelf om de handen van zijn gestor ven Francisco had gestrengeld. De oude man had zich niet kunnen verenigen met de gedachte, dat het lichaam van zijn zoon verloren zou zijn gegaan, zoals aanvankelijk werd aangenomen. Tezamen met zijn zoon Joao en met medewerking van de doodgraver besloot hij daarom nog maals te gaan graven op de plek, waar hij wist, dat zijn zoon Fran cisco begraven moest liggen. Hij vond de kist onder de plaats, waar eerder een andere kist was opgegra ven en waarvan men aanvanklijk dacht, dat zij het stoffelijk overschot van Francisco zou bevatten. Bij de opening van deze kist, in Mei van het vorig jaar, kwam men echter tot de ontdekking, dat zij niet het stof felijk overschot bevatte van Fran „Kennelijk op gissingen gebaseerd" noemde de parlementaire secretaris van het Britse ministerie van Be voorrading, Low, gisteren de be schrijving in een Zwitserse tijd schrift van de nieuwe, geheime Britse straaljager „Vickers Super marine Swift". (Zoals bekend, wijdde dit tijd schrift, „Interavia", onlangs een ar tikel van vijf pagina's aan dit toe stel, met daarbij acht détailtekenin gen, afkomstig van de Haarlemse tweeling Robert en Rudolf Das). Low gaf zijn verklaring in ant woord op een vraag van een Labour- afgevaardigde, of de minister een verklaring wilde afleggen over het ken naar een man die hij zou kun- onderzoek naar „het lek dat tot de- nen benoemen tot ambassadeur bij ze onthullingen had geleid". Tot nu het Vaticaan. UITVERKOOP IN PERZIë. De Perzische regering gaat tapij ten verkopen. De positie van de schatkist is n.l. zo slecht, dat de re gering opdracht heeft gegeven, alle tapijten, in de gebouwen, waar haar instanties gevestigd zijn, op te ne men en, tegelijk met een duizendtal „dienstauto's" te verkopen, teneinde een bankroet te voorkomen. in Engeland alleen een foto van de jager gepubliceerd met als onderschrift, dat het een éénper- soons-jachttoestel was. ZWARE ONTPLOFFING IN OOSTENRIJK. In een Oostenrijkse dynamietfa- briek bij Stadlpru (Opper-Oosten- rijk) zijn drie arbeiders bij een he vige ontploffing om het leven geko men. Een tot nu toe onbekend aantal Wel samenwerking, geen deelneming Minister Eden, die in het Lagerhuis verslag deed van de Atlantische ver gadering te Lissabon, heeft nogmaals geformuleerd wat de positie van Groot-Brittannie jegens het Europese leger zal zijn. Wij zullen met het Europese leger natuurlijk één lyn volgen, zei hij en wij zullen bepaalde regelingen treffen, die een nauwe samenwerking moeten verzekeren maar wij zullen n:et in een Europese defensiegemeenschap opgaan. cisco, maar van een veel oudere Eden, lag het resultaat van de be- jongen. Het stoffelijk overschot van sprekingen nog geheel in de waag- gezet naast dat van Jacintha. op zich laden, waarvan zij de zwaar te niet beseffen. Dezulken zouden het diep betreuren want zij be doelen het zo kwaad niet indien zij na de verkiezingen de resultaten zagen van hun hervormings-storm- loop. Er zijn vele spreekwoorden en gezegden van wijze mannen en vrou- dat wen, welke de eenheid en het maat JilvAwmbaeideiij g.ete&tawiee*d Veertien dagen geleden, aldus ^?,rQpa^>e schepp*n£ van eeri nieuw Eden was diep onder de indruk ge- Francico zal thans naar de 'basiliek schaal, maai thans hebben wij „een »>1l®reidheid van worden overgebracht en worden bij- grote stap kunnen zetten op de weg ik en Duitsland om tot elkaar To/>infv,o I naar de versterking van West-Euro- !e k.Pmf?n bl-' hfet zoektn naar de op lossing var; een eeuwenoud pro bleem. Dit is bemoedigend voor de toekomst." De West-Duitse regeling verwacht uiteind el i;k in het Atlnntiscn pact te worden ongenornen. Dat blijkt uit een bekendmaking van d» federale regering te Bonn waarin wordt ge zegd De wens, dat West-Duitsland 1e eniger-ijd een volwaardig lid van de Noorr.-Atlantische verdragsorga nisa-ie zal zijn, is niet prijsgege ven Paar deze wens i? gestuit op enke le politieke moeilijkheden, hebben wij aldus de regering-Adenauer, een compromis gevonden om verdere vertraging in de besprekingen voorkomen. De voorgestelde gemeenschapDelij- ke bijeenkomsten van de Atlantische raad en de Europese defensiege- meenschap zijh in overeenstemming met het Duitse verzoek om volle medezeggenschap in alle zaken die Duitse belangen raken. opzicht van een „vertrouwenscrisis" houden aanprijzen. Een dergelijke i «esproken kan worden en dat ve-1 loftuiting hebber we nooit verno- Het staat thans vast dat de Museum-boerderij in de Dnehoek te Ede, eigen 'en onder ons door de K.V.P. te on- men voor verdeeldheid en onstui-dom van de vereniging Ond-Ede, gerestaureerd zal worden. Zodra de dermijnen een verantwoordelijkheidmigheid. weersomstandigheden het toelaten zal met het werk worden begonnen. personen is gewond. Het grootste deel van de fabriek is verwoest. De ont ploffing deed zich voor, toen vaten met een krachtig ontploffingsmiddel van een vrachtwagen geladen leer den. Twee lossers zijn volkomen in stukken gescheurd. Men heeft geen overblijfselen kunnen vinden. Een dorp in de nabijheid bleef onbescha digd. Het verdrag met Oostenrijk Uit gewoonlijk welingelichte krin gen te Londeru wordt vernomen, dat de Westelijke Grote Drie vóór mid den Maart aan de Sowjet-Unie de tekst van een bekort staatsverdrag met Oostenrijk zullen toezenden. De drie landen zijn thans bezig de be trokken nota op tc stellen. Er zal worden voorgesteld, dat alle vier de bezettende mogendheden een verdrag van acht artikelen aanvaarden in plaats van het gedetailleerde ont- werp-verdrag, waaromtrent de on derhandelingen zijn doodgelopen. Het besluit hiertoe is door de drie Wes telijke landen te Lissabon genomen, nia de NAVO-bijeenkomst aldaar. De Negus krijgt zijn bed terug Na lange onderhandelingen keert de troon van Negus Hailc Selassie weer naar Ethiopië terug. Met het Italiaanse vrachtschip „Tripolitania" worden verder nog een groot aantal voorwerpen uit de keizerlijke palei zen te Addis-Abcba teruggezonden: het keizerlijke, rijk met koperen knoppen versierde staatsie-ledikant, schilderijen, uniformen, een purpe- re mantel van- fluwee! en een bronzen beeld van de Leeuw van Juda. Deze voorwerpen werden tijdens de Italiaanse veldtocht tegen Ethi opië als oorlogstrofee naar Rome ver voerd, waar Mussolini ze liet tentoon stellen. Na de val van het fascistische regime werden de voorwerpen weer opgeborgen in de kelders van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, waar ze tot nu toe zijn gebleven. STORM AAN DE KUSTEN VAN FLORIDA. De kusten van Florida worden door een zware storm geteisterd. Vijf bo ten worden vermist. Op Cuba is een aantal kustgebieden overstroomd. Uit Boston wordt gemeld, dat in het gebied van Cape Cod zware sneeuwstormen woeden. Vijf mensen zijn tot dusver omgekomen. Een vliegtuig van de dienst Rio de Janeiro—Goiania, is Donderdag bij het opstijgen van vliegveld Uberlan- dia in de staat Minas C-raes neer gestort. Er bevonden zich 32 perso nen aan boord. Twaalf personen zijn om het leven gekomen. BELEDIGING VAN PRINS BERNHARD. In een café te Peize sprak de 30- jarige K.- aldaar beledfgend over Prins Bernhard. Wegens opzettelijke belediging van een lid van het Ko ninklijk Huis werd de man veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf. Verdachte en de officier gin gen in beroep. Gistermiddag vorder de de procureur-generaal bij het hof te Leeuwarden- in een zitting met ge sloten deuren drie maanden min twee weken voorwaardelijke gevangenis straf, en twee weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf plus 15C boete. JCavceCtje De overwinning is aan hem, die de strijd der rechtvaardigen strijdt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1