Twee honderdvijftig ouden van dagen dakloos Kleine diefstallen goed maken in Korea! L0DY LETCHFOBD? DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 r DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het echte en 't voorlopige klokkenspel voor Amerika De „Amsteldijk" vertrok heden uit Rotterdam met het klokkenspel voor Amerika. Het is echter niet het werkelijke carrillon, maar een klein, dat uit 32 klokken bestaat en op 3 April a.s. door de koningin aan President Tru man zal worden aangeboden als symbool van het nationaal geschenk. Het blijft in Meridian Hill Park opgesteld en zal daar worden be speeld tot het tijdstip, waarop het werkelijk carillon, dat uit 49 klok ken bestaat waarvan de elf groot ste de provinciën en de 38 kleinere de bevolkingsgroepen voorstellen zijn definitieve plaats in Washington heeft gevonden. Het kleine is gratis beschikbaar gesteld voor dit doel door -de Neder landse carillongieters. Het klok kenspel, dat 5K ton weegt, is opge hangen in een klokkenstoel naar Fries model en heeft een origineel beiaardklavier met een electrische uitrusting, die het automatisch be- bespeelbaar maakt. Het is gekeurd door de aan het comité „Klokken voor Amerika' toegevoegde adviescommissie, be staande uit prof. Smeyers, musico loog aan de Rijksuniversiteit Aetherklanken 20.1521.45: 1. Dertigduizend. 2. Wedstrijd in kijken en peinzen. Pau ze. 3. Woningbouw en Woningpro- blemeni. 4. Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 School-radio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Vocaal Dubbel- kwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Koperkwartet. 13.45 Voor de huis vrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Maas trichts stedelijk orkest. 15.00 Gram. 15.35 Viool en altviool. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.40 „De~ uit kijkpost", causerie. 18.50 Lichte mu ziek. 19.05 „Het werk vair de dienst R.A.C.", causerie. 19.15 Regeringsuit zending: „Verklaring en toelichting". 19.35 Zang en orgel. 19.52 Actualitei ten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Symphonette orkest en so listen. (Om 20.40 Voordracht). 21.15 Metropole orkest en soliste. 21.50 „Om de toékomst van Nederland", klankbeeld. 22.10 Amusementsmu ziek. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, Katholieke Kerk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35 24.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24 00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden). VPRO. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.15 Voordracht. 11.35 Cello en piano. AVRO: 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram. 13.20 Orkestcon cert. 13.50 Gram. 14.00 Voor de huis vrouw. 14.20 Derde acte „Idomeneo", opera, (gr.pl.). (Om 15.05 Voor dracht). VARA: 16.00 Lichte muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prij- zenpraatje. VPRO: 19.30 Berichten. 19.40 „Wat dunkt U xan den Chris tus?", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „Leven op de Aarde", causerie. VARA: 21.00 Aetherforum. 21.30 Gram. 21.45 Bui tenlands weekoverzicht. 22.00 Caba ret. VPRO: 22.40 „Vandaag", cause rie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 ,In huwelijk en gezin", causerie. 23.3024.00 Promenade orkest. Utrecht, dr. Van der Eist, voorzitter van de Ned. Klokkenspelvereniging en de heer Ferd. Timmermans, stads- beiaardier te Rotterdam en secretaris van de klokken- en orgelraad. Het werkelijke klokkenspel zal omstreeks Kerstmis gereedkomen. De zaak-Van derPutten Minister Staf komt in de Memorie van Antwoord op de begroting van Oorlog aan de Eerste Kamer nog maals terug op de zaak—Van der Putten. De minister verklaart aan te ne men, dat de heer Van der Putten bij het uiten van zijn besohuldigingen over malversaties in Indonesië werd gedreven door de overtuiging tegen de misdaad te moeten strijden. Dit gebeurde echter niet steeds op tact volle wijze. Minister Staf bedoeld hiermee niet te suggereren, dat de heer Van der Putten zou hebben moeten nalaten zijn beschuldigingen naar voren te brengen, maar hij meent wel dat in sommige geval len namen zijn genoemd, waardoor zonder voldoende grond personen in een ongunstig daglicht zijn ge steld. Hoewel de minister dus enerzijds meent, dat de heer Van der Putten in sommige gevallen te ver is ge gaan, meent hij anderzijds dat de heer Van der Putten door een in nerlijke overtuiging werd gedreven. De minister vond daarom geen aan leiding de aanbeveling van het rap- port-Zaaijer om de heer Van der Putten uit de dienst van het depar tement te verwijderen. Intussen had de heer Van der Put ten na aanvankelijke moeilijkheden het bewijs geleverd over goede tech nische kwaliteiten te beschikken, terwijl zijn chefs op zijn aanblijven prijs stelden. Sindsdien deed zich bij het ministerie v. Marine een va cature voor, waarvoor de heer Van der Putten geschikt werd geacht. Bij gebleken geschiktheid bestaat voor hem na een proeftijd van een half jaar het vooruitzicht op promo tie. Bij zijn plaatsing bij het minis terie van Marine werd geen enkele voorwaarde gesteld, zo besluit mi nister Staf. Slechts zijn persoon en werk zullen worden beoordeeld in het verband van de in uitzicht gestel de promotie. Dienstplichtigen naar huis Als er geen materiaal is In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrotin gen van Oorlog en Marine zegt de minister, dat indien het laat voor handen zijn van materieel het nor male verloop van de opleiding zou verstoren, de regering inderdaad voornemens is dienstplichtigen tij delijk naar huis te zenden. Hij acht bet niet toelaatbaar, dat deze jon ge mannen onvoldoende worden ge oefend en hun tijd gedeeltelijk in le digheid zouden doorbrengen. Hoewel thans nog geen definitieve data kunnen worden genoemd wordt verwacht, dat de beide nieuwe krui sers in de tweede helft van dit jaar voor wat betreft scheeps- en werk tuigbouw gereed zullen zijn en zul len proefvaren, waarna de overna me door de Kon. Marine in de loop van 1953 zal kunnen plaatsvinden. De onderzeebootjagers zullen, on voorziene omstandigheden voorbe houden, in de jaren 1954 en 1955, de onderzeeboten in he+ jaar 1955 wor den overgenomen. Voorbereidingen om een snelle overgang van de koopvaardij naar oorlogswerkzaamheid mogelijk te maken, worden in nauw overleg met onze verdragspartners en alle betrokkenen getroffen. COR DE GROOT LICHT GEWOND. De pianist Cor de Groot is toen hij zich naar Schiphol wilde bege ven voor zijn tournee door Duits land, in zijn taxi door een andere, met grote vaart uit een zijstraat ko mende auto aangereden en uit de wagen geslingerd. Hij werd hierbij licht gewond en kneusde o.a. enige vingers, zodat zij optreden in Duits land en elders voorlopig niet kan Twee manieren om op koffie te besparen..... Eerste manier: Zing een toontje lager en ga over op een andere kwaliteit, die minder kost. Maar prettig zult (J dat wel niet vinden, want waar blijf je. als je ook op dat kleine dagelijkse ge noegen van een lekker kopje koffie moet gaan be knibbelen? Tweede manierHoud U aan de beste koffie die er te krijgen is. Neem voorlaan De Gruyter's Roodmerk met 10% korting. Dal scheelt U ruim 20 cent op een half pond en U hebt bo vendien de luxe van de geurigste koffie die U zich denken kunt! 'l ls maar een weet! 520228 (Advertentie.) Prins Bernhard zal naar mag worden verwacht over enkele da gen zijn werkzaamheden kunnen hervatten. KATHOLIEK THUISFRONT DENKT OOK OM NIEUW-GUINEA. De karige verzorging van onze troepen in Nieuw-Geuinea steekt wel schril af bij de verzorging, die inder tijd onze troepen in Indonesië ten deel viel. Daarom heeft het bestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront een gTOte zending van 13 colli met de allernoodzakelijkste behoeften voor één militair tehuis en twee kapelletjes ter beschikking gesteld van de hoofd legeraalmoezenier. Een en ander is inmiddels per s.s. „Kota Baroe" verscheept. Verdere verschepingen zullei. spoedig volgen. In de afgelopen maanden werden bo vendien belangrijke bedragen tot ver fraaiing en schulddelging van de be staande tehuizen in Nederland gevo teerd; bovendien is nog een bedrag van 200.000.gereserveerd voor de behoeften, die de uitbreiding van het Atlantische Leger met zich zal meebrengen, waarbij allereerst ge dacht wordt aan de militaire tehui zen, die bij de nieuw te bouwen ka zernes zullen moeten worden opge richt. De consequentie voor een groter wordend leger is, dat het Nationaal Katholiek Thuisfront voor een steeds moeilijker te verwezenlijken taak staat. Daarom Blijft aller steun drin gend noodzakelijk. Brand vernielde tehuis in Alkmaar Het in de Alkmaarder Hout gele gen,, Westerlicht" een tehuis voor 257 ouden van dagen is vannacht dcor brand verwoest. De brandweren uit Alkmaar en vijf omliggende ge meenten zijn de gehele nacht in de weer geweest om van het gebouw te redden wat er te redden viel. De brandweren werden om kwart over een gealarmeerd en tegen twee uur waren alle bewoners, die reeds te ruste lagen, in veiligheid gebracht. Zij werden ondergebracht in de bei de ziekenhuizen, in huize Voorhout en in het gebouw van de nabijgele gen muziektuin-. Het moeilijke reddingwerk stond onder leiding van de directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst, die daarbij geholpen werd door het talrijke personeel van het tehuis, de Roode-Kruiscolonne en de brandweer. Enige tijd verkeerde men nog in het onzekere of alle bewoners wel ini veiligheid waren, doch in de na nacht kon geconstateerd worden dat allen het er levend afgebracht had den. De helft van de bewoners is ech ter al haar bezittingen kwijt geraakt, AUTO VERNIELT GESLOTEN SPOORWEGBOMEN. Op de bewaakte spoorwegover gang tussen Rilland en Krabbedijke is een auto-ongeluk gebeurd, dat aan een 20-jarig meisje uit Ovezande het leven heeft gekost. Even voor half elf had de spoor weg wachter de beide ijzeren spoor bomen gesloten voor de laatste trein uit de richting Noord-Brabant, toen van Bergen op Zoom een luxe-auto met zeven jongemannen en drie meisjes, die carnaval hadden ge vierd, naderde. Met volle vaart reed de auto uit Hoedekenskerke, op de eerste spoorboom, die finaal werd afgerukt. Door de g^ote snelheid raakte de wagen ook de tweede spoorboom. Ongeveer twintig meter verder kwam de zwaar gehavende auto tegen een boom tot stilstand. Alle tien inzittenden liepen wonden op. Twee meisjes, beiden uit Ove zande, werden naar 't ziekenhuis te Goes overgebracht, waar een harer in de loop van de nacht is overleden. Toen het ongeval gebeurde was de trein reeds tot op 400 m. afstand ge naderd. Daar een der afgerukte spoorbomen de rails versperde, liep de overwegwachter met een lamp de trein tegemoet, die daardoor tij dig tot staan kon worden gebracht. terwijl het huisraad van de overige bewoners veel waterschade heeft op gelopen. Het vuur vond gretig voedsel in het op de zolder opgeslagen overtollige huisraad. Dank zij de gunstige wind kon de brand beperkt blijven tot de twee bovenverdiepingen en een ge deelte van de daaronder gelegen ver dieping van de Westelijke helft van het grote gebouw. Tengevolge van de waterschade is het gehele woonhuis onbewoonbaar, zodat Alkmaar voor het probleem staat, 250 ouden van dagen te huis vesten. De schade bedraagt volgens een zeer voorlopige raming 8 a 9 ton. Brand in Hema te Haarlem In de afgelopen nacht te 1 uur is de Haarlemse brandweer gealar meerd voor een uitslaande brand in het grote winkelpand van de Hema aan de Kruisstraat te Haarlem. De brand was ontstaan in een etalage. Toen de brandweer verscheen, sloe gen de vlammen tot aan de nok van de gevel. De brandweer heeft met 6 slangen gewerkt en had het vuur aan de buitenzijde spoedig onder de knie. Het vuur had zich intussen over het pand verspreid en richtte veel schade aan. Via een trap bereikte het de eerste verdieping, waar de lunchroom is gevestigd. De schade is aanzienlijk. Naar de oorzaak wordt een onderzoek inge steld. Tot half 12 had personeel gewer'kt ter voorbereiding van een speciale reclameweek. LOONZAKJE MET GESTOLEN GELD. De Hilversumse recherche is er in geslaagd de hand te ieggen op de dader van een lange reeks van in braken, insluipingen en diefstallen, sinds de zomer van het vorig jaar in Hilversum gepleegd. De gearresteer de, de 39-jarige A. H. uit Utrecht, een berucht inbreker, die sinds 1935 reeds elf jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, heeft een volledige be kentenis afgelegd. Hij opereerde sinds Juli van het vorig jaar vier dagen per week in de „betere" wijken van Hilversum. Voor zijn vrouw deed hij voorkomen alsof hij in Hilversum bij een schildersbaas in betrekking was. Wekelijks kwam hij Zaterdags thuis met een loonzakje, waarvan de inhoud steeds van diefstallen afkom stig was. In het algemeen depot der K. L. te Schoonhoven, waar o.m. Koreg- vrijwilligers gelegerd zijn, is onlangs een aantal diefstalletjes van mili taire kledij en uitrustingstukken aan het licht gekomen. Een onderzoek wees uit. dat veertien Korea-vrij- willigers hierbij betrokken waren. Zes van hen waren krijgstuchtelijk gestraft zy zijn thans reeds op weg naar Korea de andere acht stonden gistermiddag terecht voor de krijgsraad te velde „West". Tegen de acht soldaten, waarvan een afkomstig was uit Leiden, werd drie maanden gevangenisstraf met ontslag uit de militaire dienst ge- eist. De raadsman voerde ter veront schuldiging aan, dat „het stelen in Schoonhoven een vrij algemeen ka rakter" had aangenomen. Namens dc verdachten verzocht hij de krijgs raad een zodanige straf op te leg gen, dat de soldaten met de volgen de boot op 16 Maart a.s. naar Korea zouden kunnen vertrekken. „Zij wil- Nog honderden onderduikers „Indien u deze jongen een niet al te zwaar vonnis geeft, zal dat mis schien een aansporing zijn voor de naar schatting nog honderden on derduikers in ons land om terug te keren. Het leger heeft ze op het ogenblik dringend nodig en boven dien vormen de onderduikers naar mate ze langer uit het normale le ven zijn een groeiend gevaar." Dat zei de advocaat mr. dr. Schuur- mans Stekhoven gistermorgen in een pleidooi voor de 24-jarige militair B H. P., die zich wegens desertie voor de krijgsraad had te verant woorden. P.. was 6 Juni 1948 niet van zijn inschepingsverlof teruggekeerd en had zich zo onttrokken aan een reis naar Indonesië. Hij had zich tot 28 November van het vorige jaar aan arrestatie weten tc onttrekken. De auditeur-militair had een jaar en drie maanden geëist, aangezien hij geen verzachtende omstandighe den aanwezig achtte. Tegen drie andere militairen, voor v/ie naar het oordeel van de audi teur-militair wel verzachtende om standigheden aanwezig waren, wer den straffen geëist die gelijk waren aan het voorarrest. „Vrije Volk". ZUTPHENSE MOORDENAARS VERKOCHTEN GEHUURDE AUTO. De twee Zutphenaren, die hun stadgenoot de 61-jarige heer J. A. Boere door wurging om het leven hebben gebracht, hadden de auto, waarin de moord werd gepleegd, ge huurd van een garagehouder te Apeldoorn. Do wagen werd niet te ruggebracht, doch door de daders op de automarkt geruild, waarbij ze 800,toe kregen. Ze begaven zich naar Amsterdam, waar ze wegens verduistering cn heling werden ge arresteerd. Ze werden overgebracht naar Apeldoorn, waar de Hengelose recherche, die hen zocht in verband met de roofmoord, hen aantrof. Ze werden overgebracht naar Hengelo. Uit de trein gevallen Tussen Heerenveen en Wolvega viel een scholier, die in Heerenveen de Ambachtsschool had bezocht, al stoeiende uit de Dieseltrein. De jongen liep diepe wonden aan het hoofd en de benen op. Zijn toe stand is echter bevredigend. OUDE DAME DOOR AUTO MEEGESLEURD. Gistermiddag om 17.20 uur is in de Eerste van Swindenstraat te Am sterdam een 74-jarige oude dame, die onvoorzichtig de rij-weg overstak, tegen een rijdende personenauto op gelopen. Haar linkerarm bleef ach ter de kruk van het portier haken cn zij werd meters ver meegesleurd. Toen de wagen tot stilstand kwam, bleek, dat de linkerarm van de vrouw geheel was opengescheurd. Zij is ter verpleging in het O.L.V.-Gasthuis opgenomen. len daar goedmaken, wat 2y hier hebben misdaan Na raadkamer veroordeelde dc krijgsraad alle verdachten tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. „Gelijke monniken, gelijke Voor de soldaat uit Leiden had hij nog het aangename bericht, dat hem gisteren een nieuwe spruit geboren was. „Hier is een verlofpas van uw commandant. U kunt direct naar huis gaan en tot Vrijdagavond wegble ven". GEEN HUMANISTISCHE ZIELZORGERS. Ook aan de Eerste Kamer heeft minister Staf (Oonog en Marine) thans meegedeeld, dat hij geen gees telijke verzorgers met humanistische levensopvattingen wenst aan te stel len naast aalmoezeniers en veldpre dikers. Hij betwijfelt of vele buitenkerke lijken de geestelijke verzorging, uit gaande van een bepaalde niet-ker- kelijke geestelijke richting zouden willen aanvaarden, en ook of alle buitenkerkelijken afkerig zijn van een verzorging door dc geestelijken der kerkgenootschappen. ZOONLIEF VERGAT IETS. Het 13-jarige zoontje van een fa milie aan de Savoylaan in Marlot tc Den Haag was Dinsdag bezig met het verven van zijn speelgoedtrein. Na afloop van dit karweitje wies hij zijn handen met benzine in een was bak, maar hij vergat dc benzine tc laten weglopen. Even later stak hij een luficer aan met het gevolg, dat er een flinke brand ontstond, die het interieur van de kamer danig ver nielde, waarbij 500 schade wcrcl berokkend. De j< ngen liep geen lei sel op. „N. v .d. D." BEURSOVERZICHT ONGEANIMEERDE MARKT. De stemming ter beurze was giste ren ongeanimeerd cn de koersstijging van Maandag en Dinsdag, die gedeel telijk is toegeschreven aan de gewij zigde arbitrage voorschriften, werd weer grotendeels ongedaan gemaakt. Gebrek aan orders cn het feit, dat de vermindering van het buitenlands aanbod in internationale waarden wel niet zo groot zou zijn, achtte men de meest aannemelijke verklaring van de zwakkere stemming. Opmerkelijk is, dat het agio voor Amerikaanse waarden blijft dalem cn gisteren op nauwelijks 5%, n.l. 5 1/8, werd gelaxeerd. Wat do reden is van het aanbod in „Amerikaantjes" blijft voor de beurs een vraag. Hier on daar wijst men er op, dat de regel matige verbetering van de deviezen reserve der Nederlandsche Bank, meer vertrouwen geeft in de positie van de gulden. De flauwe stemming beperkte zich niiet alleen tot de hoofdfondscn, maar werd ook overgenomen op de Scheepvaart- en Cultuurmarkt. Tegen slot volgde een licht herstel, maar Kon. Olie, Philips, Unilever en Aku waren toch 2 tot 4 punten lager. In de Scheepvaartafdeling was dc handel iets groter, aanbod in Holland Amerika Lijn bracht dc koers van 172J/J op 169, slotnotering 170. Aan delen KNSM kon-den zich aanvanke lijk handhaven, doch later in de mid dag ging het ook hier dc beneden waartse richting in. Slotnotering 139 (140). Ook de overige Scheepvaart papieren waren een a twee punten lager. De Cultuurmarkt blijft verwaar loosd. Certificaten Deli Mij. bijvoor beeld werden gedurende de gehele beurs niet verhandeld en pas tegen slot kwam een noterir.-g van 71 1/2 (72 1/8) uit de bus. Tabakswaarden hielden zich overigens nog het beste, want Deli Batavia trok van 981/4 aan tot 100 en Senembah verbeterde een fractie tot 68. In Rubber cn Sui kerwaarden overheerste er enig aan bod, waarbij Amsterdam Rubber ruim drie punten en HVA twee punten la ger was. De gunstige bankstaat, die gepubli ceerd is, ging aan dc Beleggin-gsmarkt ongemerkt voorbij. Dc conversicle- ning 1947, het enige fonds dat re gelmatig verhandeld wordt, was op 84 onveranderd. In navolging van het dalende agio werden ook dc dollar- oligaties wat lager geadviseerd. Pro- longatie 3jzJ%. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 34) „Waarom niet?" antwoordde hij rustig; „hoewel ik vrees, dat er niet veel tc bespreken valt, in de beteke nis die u daaraan hecht. Het heeft weinig zin, een zaak te bespreken, die volkomen beslist is, zoals -hier ze ker het geval is. Waarom zouden we er echter niet over praten? Het is juist een onderwerp, dat Vane en Rose zal interesseren," dit met een glimlach. „Natuurlijk interesseert het me," mompelde de schoonheid met haar lieftalligs! lachje. „Dank je, Rose Nu, moeder, laten we de kwestie dan maar ineens uit praten en er ons dan verder niet meer over opwinden." „Dat „opwinden", zoals jij het be lieft te noemen, kan maar op één wijze voorkomen worden," zei de oude darr,"e met opeengeklemde lip pen. „Nooit zal ik mij gelaten kun nen schikken in een verloving tus sen mijn zoon en de dochter van de man die gisterenavond hier was." „Ik heb geen plan, met May's va der te trouwen, moeder. Ik kan me best voorstellen, dat u tegen hem bezwaren hebt, maar wat hebt u tegen May?" „Niets als juffrouw Dalton," was het hooghartig antwoord, „maar alles alles als de toekomstige meesteres van de Eikhof." „Alles? laat me dan eens één ding horen." „Neen!" riep ze uit, opstaande. „Wanneer je zelf het ongepaste van zo'n verbintenis niet inziet; wanneer een waanzinnige hartstocht je zó heeft verblind, dat je uit het oog verliest- welk een schande „Zwijg," zei hij gedempt. „U had gelijk. Wij kunnen die zaak hier niet bepraten. U spreekt van schande, moeder. Ik geloof, dat er geen man op de wereld kan zijn, die zichzelf en de zijnen geen eer zou aandoen, wanneer hij trouwde met een meisje zoals May Dalton is." Met een onverzettelijke uitdruk king op zijn gezicht, die het zonder ling deed gelijken op dat tegenover hem, stond hij op, nam zyn brieven en verliet de kamer. Vane, die niets moest hebben van pijnlijke scènes, verdween met enige overhaasting door een andere deur, cn Rose bleef alleen om de storm het hoofd te bie den. „Lieve Lady Letchford!" prevelde ze, toen de oude dame weer in haar stoel zonk, bleek en sprakeloos van opwinding. „Lieve Lady Letchford, toe, trekt 't u niet zo aan!" „Wat moet ik doen? Wat moet ik doen?" mompelde de ander voor zich heen, zonder op die kalmerende woorden te letten. „Hoe kan ik in Gods naam dat vreselijke voorko men?" Als het mooie meisje ronduit haar mening had uitgesproken, zou ze ge zegd hebben: „In geen geval door te doen zoals u tot nog toe gedaan hebt." Maar inplaats daarvan zucht te ze vol meegevoel, en murmelde: „Ik weet het niet. Maar ik zou me niet zo van streek maken, lieve Lady Letchford. Er is nog niets onherstel baars gebeurd. Er kan nog zoveel tussen komen „Je kent Heron niet," zei Lady Letchford met een hoofdschudden. „De Letchford's zijn altijd koppig en onverzettelijk geweest, en hij heeft die eigenschappen onverzwakt ge- erf d. Als hy zijn zinnen op dat meis je gezet heeft, zal hij met haar trou wen en miin hart breken. Wat kan ik beginnen? Wat ik ook tegen hem zeg, hij zal het er niet om laten." „Als ik u was, zou ik niet al te veel zeggen," fluisterde Rose, „ten minste niet tegen Heron." „Zou jij dan ir/aar willen zwij gen?" vroeg Lady Letchford boos. „En hem maar zonder enige waar schuwing in zijn ongeluk laten lo pen? Jij kunt 't niet begrijpen; hij is jouw zoon niet; jij hebt Heron niet lief natuurlijk heb je er niets gèen begrip van." Rose Vavasour sloeg ihaar ogen neer en er kwam een zwakke blos op haar wangen. „Misschien begrijp ik het niet he lemaal," zei ze; maar toch kan ik wel met u meevoelen, lieve Lady Letchford. Dit huwelijk zou inder daad een ramp zijn en moet verhin derd worden, als zulks maar enigs zins mogelijk is maar ik geloof niet, dat het verstandig zou zijn, veel tegen Heron te zeggen." „In 's hemels naam', spreek niet in raadselen! Je hebt iets te zeggen een raad te geven. Of in elk geval is er iets! Wat heb je op je hart? Wou ie zeggen dat je weg wilt gaan? Ik heb niet anders verwacht. Het kan onmogelijk prettig zijn, in een huis te logeren, waar voortdurend scènes plaats vinden." „Neen, ik geloof niet dat ik weg zal gaan als u me nog een poosje wilt houden. Het zou de schijn heb ben of ik teleurgesteld en gepi keerd was." „Waartoe je alle reden zoudt heb ben," zei de oude dame met hau taine oprechtheid. „Je weet, dat ik mijn hart er op gezet had, jou hier op de Eikhof als de jonge Lady Letchford te begroeten. En nu De dunne witte hand die op tafel lag balde zich krarttpachtig. „En als je meent, dat Heron nog van gedach ten zou kunnen veranderen, och, wat ken je hem dan slecht! De Letchford's veranderen niet van ge dachte. Het meisje schijnt hem vol komen in haar netten gevangeil te hebben tot het bittere einde!" „Maar misschien zou juffrouw Dal ton zélf van gedachte kunnen ver anderen," zei Rose zacht. „Ik ken haar maar oppervlakkig, maar ik heb de indruk, dat ze nogal grillig is. En ook trots, dunkt me." „Trots," riep de oude dame met onbeschrijflijke minachting uit. „Zij trots! Waar zou ze trots op moeten zijn?! Als zij een greintje fierheid bezat, dan zou ze zich niet in een familie trachten te dringen, waar ze weet dat ze niet welkom zal zijn." „Maar veronderstel," fluisterde de schoonheid bijna onhoorbaar, „ver onderstel, dat ze dat niet zo helder inziet Lady Letchford richtte zich in haar volle lengte op, alsof ze een plotselinge inval kreeg. Een zwak glimlachje speelde om 'naar dunne lippen en in haar ogen kwam een levendiger glans. „Houd je het voor rr/ogielijk dat zc niet duidelijk beseft, hoe Heron zichzelf en zijn naam door een der gelijk huwelijk zou schaden? Als ik dat ken geloven, dan dan dan zou ik naar haar toegaan en het haai in eigen persoon aan het verstand brengen!" Rose klemde haar lippen- opeen om een zegepralend lachje tc ver bergen. Dit -was precies wat zc wilde, „Ik zal het doen! Nu, dadelijk. Bel even voor mc, wil je, cn bestol het rijtuig. Zij zal niet kunnen zeg gen dat ik haar niet gev/aarschuwd heb. Ik zal trachten hem tc redden tot elke prijs." Wie zal May's verrukking beschrij ven toen ze die ochtend wakker werd en zich plotseling haar groot geluk herinnerde? Dc c»rste ogen blikken dacht ze dat zc droomde, en dat het dadelijk zou blijken, dat al les slechts een zinsbegoocheling was geweest. Maar daar viel opeens haar oog op de zware ring Heron's ring die losies aan haar vinger hing. Het was dus waar het was alles werkelijkheid! Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5