S)e ColdóeSoti/tamt Faure staat er weer moeilijk voor Eierdans van Franse premier OPNIEUW DE KWESTIE VAN VERTROUWEN Ridderslag door koningin Elisabeth Het proces tegen de weduwe Besnard te Parijs Cltaêiet in de meeuw Vleet JCatea-atifuilECigetó teuig, De reis van koning Leopold JCavteCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12523 Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 UITEINDELIJK RESULTAAT Men kan moeilijk zeggen, dat de partiële herziening van de Grondwet welke verleden week in de Tweede Kamer haar beslag kreeg, voor de Regering een dave rend succes is geworden. Als men de balans opmaakt en na gaat, welke voorstellen tot herzie ning er oorspronkelijk lagen en wel ke aan het einde der beraadslagingen de meerderheid hebben verworven, welke zij behoeven om in tweede lezing kans te maken te worden aan genomen, moet het resultaat zelfs pover worden genoemd. Van de zeven voorstellen, welke de regering oorspronkelijk aan de Grondswetcommissie voorlegde, wer den er al spoedig twee ter zijde ge legd, toen bleek, dat de Grondwets commissie zó verdeeld was over deze vraagstukken (dat der revolutionai re vertegenwoordigers en drukpers vrijheid), dat aanneming daarvan voorshands uitgesloten kon worden geacht. De vijf overige werden in de Tweede Kamer behandeld, maar kwamen ook niet ongehavend uit de strijd. Het eerste voorstel: de Grond wetskamer, werd verworpen. Het tweede: de overgang naar de nieuwe rechtsorde, kreeg wel een gewone meerderheid, maar ontbeerde de meerderheid van twee derden, welke straks in tweede lezing nodig zal zijn. Van de overige drie behaalde de leef tijdsverlaging voor de verkiesbaar heid van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten een maar twijfel achtige meerderheid en de uitslag daarvan in tweede lezing valt maar moeilijk te raden. Slechts de overige twee: de uitbreiding van de Eerste en van de Tweede Kamer kregen een voldoende meerderheid om te mogen aannemen, dat deze ook in tweede lezing zullen worden aangenomen. Alzo een schamel resultaat, dat zelfs de vraag doet rijzen of deze partiële herziening van de Grondwet met de ze voorstellen en met een algehele herziening over enkele jaren in het vooruitzicht nog wel de moeite waard kan worden genoemd. Binnen enkele weken komt er echter 'nog een na komertje in behandeling en wel een voorstel om de Grondwet open te hakken voor allerlei internationale afspraken als kolen- en staal- en de fensiegemeenschappen, waartoe de politieke ontwikkeling de landen van West Europa de laatste jaren is gaan dwingen. En dit voorstel schijnt meer kans te hebben om te worden aangenomen dan de reeds ingedien de, zodat er uit de partiële herziening dan toch iets zou komen, dat een herziening de moeite waard doet achten. I/RAAGT MEN ZICH ECHTER AF of dit resultaat nu zo betreu renswaardig moet worden genoemd, dan menen wij dit niet bevestigend te moeten beantwoorden. Van Ka tholieke zijde is de verwerping van de Grondwetskamer het meest be treurd, omdat de inschakeling van de kiezers bij een Grondwetsherziening een zo belangrijke zaak nu niet tot haar recht zou komen. Van die in schakeling van de kiezers via een Grondwetskamer geloven wij niet zo heel erg veel. Theoretisch is er ook naar onze smaak alles voor te zeggen, maar wij geloven niet, dat in de practijk de kiezers voor een verkiezing voor de Grondwetskamer, waarin de leden hadden moeten worden benoemd, die uiteindelijk over de Grond wetsherziening de beslissing zou den krijgen, zo warm zouden zijn gelopen. Meent men werkelijk, dat de propaganda voor deze ver kiezingen extra verkiezingen zou men dan toch weer krygen geheel in het teken van de Grondwetsher ziening zouden komen te staan zon der andere propagandistische leu zen? Men denke dan slechts aan de verkiezingen van 1948, die ook ge houden moesten worden wegens een Grondwetsherziening en die door de K.V.P. werden gevoerd ónder de leuze „Gezond gezin, gezond volk". Wij wagen zelfs de veronderstelling, dat vele kiezers niet eens hebben ge weten, dat toen de Grondwetsherzie ning de eigenlijke inzet van deze ver kiezingen was of zo zij het al wisten zonder de betekenis daar van te begrijpen. Men had deson danks de instelling van een Grond wetskamer een kleine vooruitgang kunnen noemen en de kiezers zouden dan eerst daartoe moeten worden opgevoed maar een voor deel niet zo groot, dat men er hevig over zou moeten treuren, dat de Ka mer het verwierp. BELANGRIJKER DAN DE UIT BREIDING van het aantal Ka merleden lijkt ons de verlaging van de verkiesbare leeftijd tot drie en twintig jaar. Zou dit worden aange nomen, dan zouden wij in verband daarmee de uitbreiding van de Ka mers willen toejuichen, maar ook al leen in dit verband. Men dient hier bij niet te vergeten, dat een Kamer lid gekozen wordt om zijn persoon lijke eigenschappen en dat de erva ring komt bij het drukke werk in de Kamer zelf. Maar het belangrijkste hierbij is, dat deze beide zaken te zamen de uitbreiding én de leef tijdsverlaging tot 23 jaar de mo gelijkheid openen tot het kweken van wat men zou kunnen noemen een nieuw geslacht van politici, waaruit voor lange jaren onze man- Een-en-dertig kansen om te vallen De Franse premier, Edgar Faure, had gisteravond reeds aan 20 punten van zijn ontwerpbegroting de vertrouwenskwestie verbonden. Aangezien vol gens de grondwet 48 uur moet verlopen tussen het stellen van de ver trouwenskwestie in de Nationale Vergadering en de stemming, zal eerst morgen de beslissing vallen. Het vijf weken oude kabinet heeft Faure ge machtigd, aan 31 belangrijke punten van zijn begroting de vertrouwens kwestie te verbinden. De eerste zeven vertrouwenskwesties zijn verbonden aan de clausules, die handelen over de nieuwe belastingverhoging, bezuinit gingen bij de spoorwegen en sociale diensten. DE SCHATKIST RAAKT LEEG. Faure deelde Woensdag in het par lement mede, dat de beschikbare middelen tot 30 milyliard franc of nog lager zijn gedaald. Met zijn 135 clausules tellende begroting, die een middelen tot 30 milliard franc of reikt, tracht Faure een einde te ma ken aan de verspilling van ongeveer 1 milliard franc per dag. Faure pro beert door een belastingverhoging van 15 procent 184 milliard franc binnen te lcr ij gen. Voorts wil de re gering trachten de inkomsten met 44 milliard te verhogen door verscher ping en versnelling van de belasting heffing. De voormalige voorzitter van de financiële commissie, Guyon, raam de het bedrag, dat de regering door belastingontduiking ontgaat, op 400 milliard franc per jaar. Defensie eist voorschot. Vrijdag zal de regering by de stemming de communisten en de Gaullisten samen ruim een derde van het aantal afgevaardigden tegenover zich vinden. De meeste afgevaardigden van de partij van Faure, de radicalen, en de meeste ge matigd conservatieven staan vijan dig tegenover nieuwe belastingen. Zij eisen grotere bezuinigingen in de genationaliseerde industrieën, die met verlies werken. Woensdag heeft Faure de afgevaardigden meegedeeld, dat defensie-uitgaven onmiddellijke voorschotten uit de schatkist eisen. Terwijl in de Nationale Vergade ring de strijd om de begroting gaande was opperden regeringsaanhangers Woensdag in de wandelgangen, dat de regering mogelijk bijzondere be voegdheden zal moeten vragen om te voorkomen, dat de schatkist leeg raakt vóór de begroting zal zijn goed gekeurd. Zij menen, dat de regering mogelijk gedwongen zal zijn toestem, ming te vragen om de linret op voor schotten van de Franse Bank aan de schatkist in 1947 bepaald op 175 milliard francs te verhogen. Een week geleden was de schuld van de schatkist aan de bank 169 milliard franc. Per minuut neemt deze toe met een bedrag van 800.000 franc. De nieuwe belastingen en bezuini gingen zijn grotendeels ontworpen om de deze week door de NAVO te Lissa bon vastgestelde militaire uitgaven te bekostigen. Aan het begin van het jaar zijn de staatsuitgaven voor bur gerlijke doeleinden reeds goedge keurd. Faures taak is des te moeilijker, omdat hij heeft moeten toegeven, dat de herbewapeningskosten mogelijk gedurende het jaar nog zullen stij gen De nieuwe belastingen en be zuinigingen zouden dan niet voldoen de meer zijn om deze kosten te dekken. Om zich van een meerderheid te verzekeren dient premier Faure de wens van de radicalen en conserva tieven om particuliere ondernemin gen niet te veel van de lasten der herbewapening te laten dragen te verzoenen met de eisen van socialis ten en rooms-katholieke volksrepu blikeinen, dat de levensstandaard van de arbeiders bescherming ver dient. Net als haar vader Koningin Elizabeth II, met een schitterend zwaard in de rechter hand, heeft gisteren in Londen 55 mannen tot ridder geslagen. Met het ceremoniële wapen, aan het handvest waarvan een gouden kwast bungelde, tikte zij de 55 knielenden op de schou ders. Daarna, terwijl het zwaard glin sterde in de vele lichten van de sta tie-balzaal van Buckingham Palace, beval zij hen met zachte stem op te staan. De koningin reikte ook 53 onder scheidingen voor moed uit aan sol daten, mariniers, matrozen en bur gers. Het was haar eerste investituur en zij deed het vorstelijk en met vrouwelijke gratie. 3' Onder een estrade, waarop de ki ningin stond met hofdignitarissen kleurige gewaden, bevonden z ongeveer 200 verwanten van de jp hun beste kleren gestoken mannen wie de koningin medailles opspelde aan wie zij de linten van de ridder orde omhing. De koningin reikte één Victoria Cross uit, de hoogste onderscheiding voor moed betoond in de strijd. Zy glimlachte, spelde de medaille op de khaki tuniek van soldaat William' Speakman, een jonge reus, die ver uitstak boven de koningin. Zij had hem heelwat te vertellen, maar sprak zo zacht, dat hij het alleen maar Neutronen moeten arsenicum opsporen Te Parijs is Dinsdagavond mede gedeeld, dat nieuwe proefnemingen zullen worden gedaan, om na te gaan of de 52-jarige Marie Besnord inder daad de elf haar ten laste gelegde moorden door arsenicumvergiftiging heeft gepleegd. Er zal een haar van elk der elf stoffelijke overschotten worden genomen, dat in de Franse atoomsplijtoven aan een bombarde ment door neutronen zal worden on derworpen. Indien zich arsenicum in het haar bevindt, zal het radio-actief worden, hetgeen door een Geiger- instrument zal worden geregistreerd. Indien arsenicum wordt aangetrof fen, zal de afstand, waarop dit zich van de haarwortel zou bevinden, des kundigen in staat stellen uit te maken op welk tijdstip voor het intreden van de dood de vergtifiging geschied de, daar zich, binnen een dag na een vergiftiging, arsenicum aan elke haarwortel afzet. Indien een vergif tiging in stadia plaats vond, zullen de deskundigen, aan de hand van de GESLAAGDE NOODLANDING VAN STRAALJAGER. Een Gloster Meteor van het vlieg veld Twente heeft gistermiddag te Ypelo onder de gemeente Wierden een geslaagde noodlanding gemaakt. De piloot bleef ongeeerd. Een motor van de machine werd tijdens de buiklanding van het toestel geslin gerd. De piloot had tot een landing be sloten, omdat op duizend meter hoogte een motor was uitgevallen. plaats, waarop de arsenicumsporen worden aangetroffen, kunnen aange ven wanneer elke dosis werd toege diend. Door het doen van deze proefne mingen wordt voldaan aan de door de verdedigers van Marie Besnard gestelde eis, dat de data zullen wor den opgegeven, waarop zij haar slachtoffers zou hebben vergiftigd, opdat de beklaagde in staat is re kenschap te geven van hetgeen zij op deze data heeft gedaan. De verdedigers voeren, als gemeld, aan dat zich in de grond van het kerkhof te Loudon, waar de elf overlevenden ter aarde zijn besteld, arsenicum bevindt, zodat dit zich in elk aldaar aangetroffen stoffelijke overschotten zou moeten bevinden. kon horen. De soldaat, pas van Ko rea terug, bloosde licht toen hij zich door zijn vorstin hoorde prijzen. De koningin was blootshoofds. Zij droeg een eenvoudig zwart kleed met driekwart mouwen. Om haar hals droeg zij een zwaar parelsnoer en op de linkerschouder een diaman ten broche. De hertog van Edinburgh, in uni form van de vloot, stond achter de koningin. Op een balkon was een uit zestien man bestaand orkest opgesteld, dat tydens de hele plechtigheid zacht Britse volksliedjes speelde. Geen en kele maal klonk de stem van hare majesteit boven de muziek uit. Met deze investituur heeft koning in Elizabeth een wens van haar va der in vervulling doen gaan. De on derscheidingen werden nog door hem toegekend en zij heeft ze uitgereikt, zoals het zijn wens was. Tijdens de gehele plechtigheid week ze niet af van de manier waarop koning George zich tijdens dergelijke plechtigheden gedroeg de rustige manier van spreken, de glimlach en de harte lijke handdruk. De besprekingen over Unie-statuut De voorzitters der Indonesische missie en van de Nederlandse inter departementale commissie hebben gisteren gezamenlijk het navolgende communiqué gepubliceerd: Bij de besprekingen, welke sinds 15 Januari j.l. tussen de Indonesische missie en de Nederlandse interdepar tementale commissie in Den Haag worden gevoerd, heeft een intensief overleg plaats gehad en werden op verschillende terreinen reeds voorlo pige resultaten bereikt. Thans is de Indonesische missie in verband met het aftreden van de In donesische regering teruggeroepen. Zij zal op 2 Maart a.s. vertrekken. De besprekingen zullen in verband daar mede voorshands worden opgeschort. Zodra een nieuw Indonesische ka binet is opgetreden, zullen naar te verwachten is, de beide regeringen zich verstaan omtrent de hervatting der besprekingen. Omtrent de stand van zaken van dit ogenblik zal aan beide regerin gen een gezamenlijk interim-rapport v/orden uitgebracht. Ter voorkoming van misverstand, dat zou kunnen worden gewekt door dezer dagen in de pers verschenen berichten over een bepaald voorstel, dat van Nederlandse zijde inzake de oplossing van het probleem der hier te lande verblijvende Ambonese ex- K.N.I.L. militairen aan de Indonesi sche missie zou zijn gedaan, wordt nog medegedeeld, dat een zodanig voorstel niet is gedaan, noch ter sprake is gekomen. nen te voorschijn zullen kunnen ko men, die de dragers van onze poli tieke beginselen zullen zijn. Zo er gens dan is hier opleiding in het po litieke leven zelf en langjarige er va- j ring hoogst gewenst. Daartoe openen vooral voor de grotere partijen deze wijzigingsvoorstellen' de mogelijk heid en daarom vooral achten wy het ene in verbinding met het ander ook voor het weinige, dat er dan is overgebleven, de Grondwetsher ziening de moeite waard. Een grimmig uitziende „Bedoeïen", het zwaard tussen de tanden geklemd, stuift op zijn ski's door de sneeuw van de Beierse Alpen te Fischhausen, bewonderend nageoogd door talrijke .toeschouwers. Hij is een van de deel nemers aan het jaarlijkse Carnavalsfeest op ski's. Dinsdagavond zijn met het lijnvliegtuig uit Tokio wederom elf vrijwilligers van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties uit Korea op Schiphol aangekomen. Majoor B. Da Costa van het Van Heutz Regiment uit Ede, die ter begroeting aanwezig was, speldde hen de medaille „Voor Recht cn Vrij heid" op. Van rechts naar links: J. R. Markus uit Dokkum, soldaat E. G.> Lappers uit Bandoeng korporaal H. L. M. C. Bosman uit Venlo, sergeant R. v. d. Kraat uit Den Haag, soldaat J. Koot uit Amsterdam en korporaal P. M. v. d. Heyden uit Schaik (N.Br.). Omtrent de reis van koning Leo pold wordt vernomen, dat de koning en de prinses de Rethy zich Vrijdag of Zaterdag a.s. te Lissabon zullen in schepen op het Nederlandse schip „Almdijk", dat Dinsdagavond met be stemming Cuba uit Antwerpen is ver trokken. Koning Leopold heeft ca bines voor twaalf personen laten re serveren. Bij het vertrek uit Antwer pen had de „Almdijk" reeds bagage van de koninig en zijn echtgenote en van de leden van het gevolg aan boord. Koning Leopold zal zich voegen bij een Frans-Columbiaanse wetenschap pelijke expeditie naar de bronnen van de Orinoco en de Amazone. De expe ditie staat onder leiding van de Fran se onderzoeker Alain Gheerbrant, die vorig jaar is teruggekeerd van een verblijf van twee jaar in de oerwou den van de Orinoco in Zuid-Vene- zuela bij de Braziliaanse grens. Gheerbrandt heeft ook in het paleis te Laeken een lezing ever zijn reis gehouden en naar verluidt, zou ko ning Leopold zó geboeid geweest zijn door het relaas van dr Fransman, dat hij besloten heeft hem op zijn nieu we expeditie te vergezellen. Politieke kringen te Brussel ken nen geen bijzonder betekenis toe aan de reis van koning Leopold. NIEUWE GRONDVERZAKKING IN BELGIë. Woensdagavond heeft zich een nieuwe grondverzakking in Zichem- Bolder voorgedaan. De Waalstraat is over een lengte van een tiental me ters ingestort. Daardoor lopen op nieuw vijf huizen gevaar. Men ver wacht nog meer verzakkingen. Het a.s. koninklijk bezoek aan de V.S. Woensdag zijn dr. J. H. van Roijen, Nederlands ambassadeur in de Ver enigde Staten, en mr. J. Visser, chef protocol van het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken, per vlieg tuig uit New York naar Amsterdam vertrokken om het a.s. bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan de Verenigde Staten te regelen. Dr. van Roy en verklaarde by het vertrek, dat de koningin en de prins zich per vliegtuig onmiddellijk naar Washington zullen begeven. Eerst la ter zullen zij New York bezoeken. Het bezoek van het koninklijk paar, dat op 2 April zal beginnen, zal on geveer veertien dagen duren. Het verongelukte reuzenfort Drie leden der bemanning van het Dinsdag, 150 mijl ten Noordwesten van het eiland Goeam, boven de Stil le Oceaan door een ontploffing om laag gestorte Amerikaanse vliegende reuzenfort, zijn Woensdag door een Amerikaans oorlogsschip opgepikt. De drie bevonden zich in een red dingsboot, die hen door een ander vliegend reuzenfort was toegewor pen. Aan boord vara het verongelukte toestel bevond zich een bemanning van tien koppen; vliegtuigen van luchtmacht en vloot der Verenigde Staten zoeken thans in het zeegebied waar het reuzenfort is neergekomen naar de zeven anderen. MÜNCHEN EN DE OUD-NAZI'S. De gemeenteraad van München heeft het besluit genomen, dat vrij komende functies in de gemeente diensten bij voorkeur moeten worden bezet door beambten, die wegens hun vroegere lidmaatschap der nationaal- socialistische partij uit gemeente dienst ontslagen zijra. Het besluit werd genomen op voorstel der Chris telijk Sociale Unie, de Beierse vleu gel van de partij van dr. Adenauer. Een der leden heeft dit opzienbaren de eerherstel van de vroegere Nazi's verdedigd met het argument, dat de ze lieden mogelijk een ondergrondse beweging zouden gaan vormen, in dien zij hun oude functies niet zou den terugkrijgen. Critici daarente gen zijra van mening, dat München nog niet vergeten kan, dat het eens „hoofdstad .der beweging" ge weest is. Het mysterie-huis Bristol van 30 Jaar lang opgesloten Wilde kreten en het geluid van brekend glas leidden gisteren te Bristol tot de ondekking van een half naakte, onsamenhangende gelui den uitstotende en bijna verdierlijkte kluizenaar, die sinds zijn kindertijd nu bijna 30 jaar geleden niet meer uit zijn vervuilde huis, waarin allerlei dieren rondkrioeldera, was gekomen. En daarmee was het mysterie van het „Geheimzinnige Huis", zoals het in Bristol bekend stond, tot een op lossing gekomen. Jaren geleden leef den hier drie zusters, de zusters Tucker Vaag herinneren de buren zich, dat er ook nog een klein neef je, Harry, in huis is geweest. Maar sinds hij de schoo1 had verlaten, had Biiemand hem ooit meer gezien. Toen overleden kort achter elkaar twee zusters. Het huis van vier ver diepingen leek nog geheimzinniger, nog meer vervallen, maar niemand die er veel aandacht aan schonk. Tot gisternacht. Toen klonk er plotseling ge schreeuw in het huis schrille, in doodsangst uitgestoten kreten. Even later werden er geld, flessen en kle ding door de ruiten gegooid. Nu waarschuwden de buren de po litie, die een inval deed. In een van de kamers vond zij een vermagerde figuur, met een baard van meer dan een meter lengte en haar dat over zijn middel hing: Harry Tucker. Maar de ontdekkingen waren nog niet ten einde. Want op een boven verdieping vond men hij kaarslicht een 84-jarige vrouw, Lucy Tucker, een tante van de zonderling, die zich in paniek in een hoek had verborgen. Het huis bevond zich ira een toe stand van uiterste vervuiling. Overal lag dik stof, de prachtige meubels waren vermolmd en vielen uit el kaar en overal trof men dieren honden, katten, papegaaien en kana ries aan. Harry Tucker ging naar een ze nuwinrichting, waar men constateer de, dat hij abnormaal was. De tarate bracht men naar een. tehuis voor ouden van dagen, waar zij volgens een verzorgster steeds maar mom pelt: „Waar is Harry? Waar is Harry?" Toen Harry Tucker naar een zie kenhuis werd geleid leek hij vol gens een der omstanders „meer op een aandoenlijk dier, dan op een menselijk wezen". Liever ons blootgesteld aan on- nkbaarheid dan onze hand afge- okken van ellende en armoede.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1