abdüsiroop Australië's belangen bij Nieuw-Guinea „Groep Steenberghe" ontbonden De Paus dankt Nederland voor hulp aan Italië Acht Nederlandse slepers trokken de „Radmarvlot Slinkend strand te Bergen aan Zee 111 LETCHF WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nederland is favoriet (Van onze Australische correspondent). „Australië's nationale belangen in zake Nieuw-Guinea liggen in een voortzetting van het Nederlandse be stuur over dat gebied. Zolang de Ne derlanders het beheer hebben over dit territorium, kan Australië verze kerd zijn van een vriendelijke en doeltreffende samenwerking", zo schreef dezer dagen een speciale cor respondent van „The Sydney Mor ning Herald" in een artikel, waarin hij de betekenis van New-Guinea voor Australië behandelde. De New-Guinea-kwestie is geen nationale kwestie in die zin, dat men in het algemeen in Australië er zich het hoofd over breekt. Het is hier immers geen expansie kwestie voor dit land, dat op zich zelf geen behoefte zou hebben aan het beheer van het bedoelde territo rium, hoewel dit zeker niet onbelang rijk kan worden genoemd. Men ziet hier de New-Guinea-aan- gelegenheid wèl als een punt van be tekenis voor de nationale veiligheid tegen een eventueel oprukkend le ger van ander ras. De toevloed van immigranten is daartegen mede een beveiliging. In het algemeen begeeft de Aus traliër zich met zijn gedachten niet buiten zijn eigen lani en de proble men rond New-Guinea zijn dan ook meer een zorg voor de staat dan voor het publiek. In zijn artikel in genoemd blad zet de correspondent uiteen, welke be langen voor Australië op het spel staan betreffende het beheer van New-Guinea. Hij constateert dat, hoewel op het ogenblik de Djakarta-regering demo cratisch en vriendelijk is ingesteld, het op een dag zou kunnen gebeu ren, dat er een pro-communistisch re giem zich laat gelden En, wie New- Guinea bezit, beschikt over de deur naar Australië. Het Westelijk gedeel te van het eiland kan in strategische betekenis niet gescheiden worden vani het Oostelijk deel. „En Indonesië", zo merkt de cor respondent op, „dat het territoir wenst te bezitten, zou, indien het de wil er toe had, niet de mogelijkheid hebben om een verdedigingsplan te helpen uitvoeren". Volgens de correspondent zouden Nederlandse zakenlieden op Java reeds moeilijkheden hebben onder vonden door de „ill-feeling" bespre kingen omtrent New-Guinea en men zou van mening zijn, dat New-Gui nea zulks niet waard is. In het artikel wordt geconstateerd, dat de Indonesische eis inzake New- Guinea, geen redelijke basis heeft, omdat het geografisch en naar de rassen-indeling tot de Pacific be hoort, hetgeen Nederland onder streepte door het lidmaatschap der South Pacific Commission en het zen den van een inlanders-delegatie naar de eerste conferentie dier commis sie. Het is nonsens van de Indonesi sche politici om te spreken over „on ze broeders in Iran", omdat de mees ten van hen zwarte Papoea's zijn- of behoren tot de Melanesische rassen- groep. Zij hebben even weinig 'te ma ken met de Indonesiërs dan de Afri kaanse Hottentotten. En omdat Ne derland het bestuur over New-Gui nea steeds gevoerd heeft met wijs heid en welwillendheid, de levens standaard er hielp verhogen, terwijl mem in Indonesië van dit alles geen enkele ondervinding bezit, is voort zetting van de huidige situatie de beste", oordeelt de correspondent. „Bovendien, men heeft in Indone sië zelf werk genoeg, dan dGt men nieuwe verantwoordelijkheid op zich zou kunnen nemen". In het artikel wordt dan uitge weid over de mogelijkheden, welke New-Guinea biedt door bezit van hout en olie en besloten wordt met de verklaring, dat het land van bete kenis is in de ogen zowel van Dja karta als Den Haag. Dat ook Australië haar belangen wil veilig stellen, is gezien de de fensieve betekenis van New-Guinea begrijpelijk. Aardrijkskundig mag het gerekend worden tot de Australische wereld; door een zee met een diepte van hoogstens 200 meter van dit grootste eiland ter wereld gescheiden, is de relatie wel zeer nauw. Het is de brug, welke Australië ver bindt met Indonesië en de Philippij- nen, het geeft de overgang aan tus- 1 sen de Maleise volken van N.O.-Azië. De Australiër voelt de betekenis van New-Guinea in deze schakel aam, hij weet dat, indien het eiland zou worden overrompeld, de positie van Australië zelf heel wat zwakker zou worden. Een feit, waarop reeds meermalen de aandacht is gevestigd, kort gele den nog door mr. R. G. Casey, de Australische minister van buitenland se zaken uiteen is gezet. Er is in Australië geen rassenhaat. niet talrijke inboorlingen, welke nog in dit land zijn, worden geleidelijk in de gemeenschap opge nomen. Men heeft echter uit Ame rika en in de jongste tijd ook in Zuid-Afrika geleerd wat de gevolgen kunnen zijn van rassen-tegenstellim- gen. Vandaar de afwerende houding jegens al hetgeen Aziatisch is. New-Guinea ligt er nog als een bolwerk tussen beide groepen; men wil het gaarne aan Nederland over laten. die bolwerk te beheren cn te verdedigen als het moet. Dat hetgeen werd gedaan ook door Australië wordt gewaardeerd, bewijst mede het boven aangehaald artikel, j Doch bij de grote belangen, welke voor dit land op het spel staan, zal men kunnen verwachten, dat het zich tenvolle rekenschap geeft van het geen met New-Guinca gaat gebeuren. De welwillende houding van Aus tralië jegens Nederland, is zeker geen holle fraze; de vriendschappelijke ge voelens kwamen reeds vaak tot uit drukking. Het moge Nederland in zijn hou ding versterken! Ge hebt hou gevat, gij hoest en een scheurende pijn tenge* volge van het veelvuldig hoes- S| H ten beklemt Uw borst. Reinig P Uw luchtwegen van het ge- vaarlijke slijm met Redders worden onderscheiden Het moedige gedrag van dc be manningen van de reddingboten Pre sident Jan Leis van Hoek van Hol land en Koningin Wilhelmina van Stellendam bij het van boord halen van de opvarenden der vrachtsche pen Merope, Radmar en Marjory cn van de sleepboten Ganges en Witte Zee, die bij Hoek van Holland in Januari en Februari van dit jaar in moeilijkheden waren geraakt, is aan leiding geweest voor de Zuidhol landse Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen allen te onder scheiden. Schipper A. Brinkman van de President Jan Leis werd reeds postuum onderscheiden met de gou den medaille van de maatschappij. Deze onderscheiding is eveneens toegekend aan schipper W. de Ja ger van de Stellendamse redding boot. Zij zal hem Vrijdag worden uitgereikt op een bijeenkomst te Rotterdam. De overige twaalf man nen van de beide reddingboten ont vangen dan de grote zilveren me daille. Namens de „groep Steenberghe" der K. V. P. deed men ons het volgende communiqué toekomen: De groep Steenberghe heeft haar besprekingen met de K. V. P. -• be sloten met het bekende gezamenlijke communiqué beëindigd. Kennis neming van verschillende reacties op het communiqué heeft uiteraard niet nagelaten bij de groep teleurstelling te wekken. Uitvoering der in het communiqué belichaamde overeenstemming naar geest en inhoud door de fractie en partij zal de beste waarborg zijn voor de eendrachtige bevordering van het algemeen welzijn in Katholieke zin Een herziening van het tot nu toe gevoerde beleid groeit naar het inzicht van de groep uit die overeenstemming voort. Bij deze verklaart de groep zich ontbonden. Verkeersongevallen sinds de oorlog Rijdt men in Nederland veiliger dan elders? Den Haag, de derde stad des lands, kan, hoe chauvinistisch men ook over de Residentie moge denken, uiteraard nimmer een vergelijking doorstaan met de millioenensteden Parijs en Londen. Londen heeft nu eenmaal met haar ruim 8 millioen inwoners, bijna 16 maal zoveel burgers als Den Haag, en Parijs met vier millioen inwoners is ook geen eerlijke partij voor de wat minder gecompliceerde Haagse bevolking. Maar toch hebben deze steden te kampen met hetzelf de probleem, waarmede trouwens alle steden over de gehele wereld, die het twijfelachtige genoegen heb ben over een uitgebreid wagenpark te kunnen beschikken, in de knoop zitten: Het verkeersprobleem. De verkeerspolitie staat er voor dezelf de zware en ondankbare taak de veiligheid op de weg voor iedere weggebruiker te waarborgen. Na het beëindigen van de jon?ste oorlog echter is het verkeer dermate geïn tensiveerd, dat de taak van de ver- keersnolitie hier en daar een hope loze lijkt. Een blik op de statistiek, die de Haagse Verkeerspolit'e bezit en een blik in de gegevens, die men in Lon den en Parijs op dit gebied heeft verzameld, geven een duideliik beeld van de situatie, zoals die in de na-oorlogse jaren, ten nadele van de weggebruiker is ontstaan. Wanneer er in Parijs in 1950 biina 700 men sen ten gevolge van verkeersonge lukken om het leven komen, 13596 Dersonen zwaar gewond naar een der Parijse ziekenhuizen moeten worden gebracht en in 32466 geval len een verkeersongeval iemand licht verwondde, dan raakt de uit spraak: „Parijs is een der veiligste steden van Eruopa" wel wat in het gedrang. Het aantal ongelukken is in Lon den naar verhouding veel kleiner dan in Parijs, maar toch signaleerde de Londense politie in het jaar 1950: 36086 ongelukken (het totaal in Pa rijs was over datzelfde jaar 373402) het aantal doden bedroeg 716, het aantal zwaar cn licht gewonden res pectievelijk 4694 en 31775. De maand Juni wordt door de Londense verkeerspolitie als de „zwarte maand'' aangetekend, want het is gedurende de zomerse Juni dagen. dat gemiddeld het grootste aantal verkeersongevallen wordt ge noteerd. Ook Parijs heeft zyn „zwar te maand", het is October, de tiid wanneer 't Parijse leven, na de stof fige zomermaanden, weer in volle gang komt. Wat Nederland betreft kan niet gezegd worden dat er hier te lande niets aan veilig verkeer wordt ge daan. Nederland was zelfs met De nemarken in 1948 het eerste land dat de zogenaamde schoolbrigades in het leven riep. Maar het aantal verkeersongevallen in Nederland is niet lager dan in andere landen. Wie de gegevens ven de Haagse ver- keersoolitie echter inziet komt tot de ontdekking, dat hoewel het aan tal ongelukken direct na de oorlog aanmerkelijk lager was dan thans, het aantal doden toen evenwel hoger was. Het wagenpark in NederDnd werd na de oorlog aanmerkelijk uitge breid en het aantal ongelukken hield met d°?e stijging geïnde tred. In de maand November 1945 biivoorbeeid moesten in Den Haag 950 engeluk ken worden eere<*i«st'*»ord. rfit eiifer steeg in November 1951 tot 866 pe- vallen. totaal aantal ongelukken ever 1951 bereikt relf.q biina de 10.000. Tn Londen en Parijs, in Am sterdam en New York, overal noo^t de verkpprsoobt.ie de veiligheid rvt> de weg te waarborgen, „maar het is, zonder de medewerking van h°t pu bliek een vaak hooeloze taak", zo zegt men in Den Haag. KUNSTMATIGE PRODUCTIE VAN MELKVET ONJUIST. De voorzitter van de Friese maat schappij van landbouw, de heer H. L Dedden, heeft er op een tc Leeu warden gehouden vergadering zijn afkeuring over uitgesproken, dat de regering nog steeds vasthoudt aan de standaardisering van de con- sumptiemelk op 2.5 pet. onder het motief, dat door verhoging van het vetgehalte der consumptiemelk het verbruik zal dalen cn daardoor de gezondheid van het Nederlandse volk in het gedrang zal komen. Het thans gevolgde systeem kweekt een kunst matige overproductie van melkvet, hetwelk met verlies in de vorm van boter moet worden geëxporteerd, al dus spr. Klokkenspel naar Amerika Met de „Amsteldijk" Het carrillon, dat koningin Juliana namens de Nederlandse bevolking aan de Verenigde Staten van Ame rika zal aanbieden, zal met de Am steldijk van de Holland—Amerika Lijn worden vervoerd. De Amsteldijk zal op 28 Februari uit Rotterdam vertrekken. Het carillon melt het Alg. Dgbl. Kerkcollecte voor watersnood bracht 4 ton op De collecte voor de slachtoffers van de watersnood In Italië, die des tijds in alle Katholieke kerken van Nederland werd gehouden, heeft de buitengewoon grote som opgebracht van vierhonderdduizend gulden. Door bemiddeling van de Inter nuntius in Den Haag zijn deze gel den ter beschikking gesteld van Z. H. de Paus. Nu de voornaamste ogenblikkelij ke noden van voedsel, ligging en dekking door dc hulp, die van vele zijden is geboden, voor een groot deel zijn gelenigd, heeft Z. H. dc Paus te kennen gegeven deze gel den vooral te willen besteden voor de behoeften en noden van geeste lijke aard, die door de overstromin- [gen zijn ontstaan. Vele kerken zijn beschadigd en moeten worden hersteld. Semina ries en andere gebouwen, die voor de zielzorg onontbeerlijk zijn, zijn ge havend. Aan paramenten en aller lei andere voorwerpen van de ere dienst is grote schade toegebracht. Het is deze bijna onafzienbare veel heid van religieuze behoeften, waar- w w voor Z.H. de Paus de buitengewoon is inmiddels gereed gekomen en milde gaven van Katholiek Neder- zal vandaag of morgen uit Heiliger- land heeft willen bestemmen, lee naar Rotterdam worden vervoerd In een schrijven aan Z.Em. Joan- Op het succes dat de slepers van L. Smit's Internationale Sleepdienst en die van de bergingsmaatsc'happij Van der Tak Zaterdagmiddag hebben ge boekt, toen zij het Panamese schip „Marjory" tussen de pieren van Hoek van Holland naar binnen loodsten, is een nieuw succes gevolgd. De „Radmar", het Engelse schip, dat sinds half Januari in het zand van dc Maasvlakte zat vastgezogen, is n.l. gistermiddag eveneens losgekomen. Dat de „Radmar" reeds gister vlot zou komen heeft stellig de verwachtingen van de be*gers overtroffen. Toen gistermorgen om half zes enkele bergingsvaartuigen van Van der Tak's bergingsbedrijf het schip begonnen leeg te pompen en de sleepboten „Maas", ..Argus", „Witte *Zee ..Blankenburg", „Meerruin", „Zeeleeuw", „Walrus" en „Zeepaard" zich gereed maakten om vast te ma ken,, had men wel goede hoop, dat de „Radmar" evenals de „Marioiy" verleden week uit de kuil kon worden getrokken en een vijftigtal meters zou opschuiven. Dit zou dan het begin betekenen van dc berging. Alle hoop had men echter op de dag van heden gevestigd. Het vastmaken was gister middag een feit geworden. Om half een werd hei bevel gegeven om met vereende krachten te trekken en het duurde niet lang of er was enig leven in de romp waar te nemen. Maar daar bleef het voorlopig dan ook bij. Telkens en telkens werden de pogingen herhaald, nu eens zonder dan weer me: enig succes. Tot om tien minuten voor drie. terwijl de zeespiegel glad was plotseling geroepen werd: „Jongens, het schip is los". En werkelijk, de „Radmar", die wekenlang bewegingloos in h<jt zand had gelegen, was drij vende geraakt. Zo spoedig mogelijk werd nu aanstalten gemaakt om diep water op te zoeken. Dit heeft enige uren geduurd. Het karwei ging niet al te vlot, want er moest steeds gepompt worden, maar het gelukte. Langzaam maar zeker werd de'vaarroute bereikt en kon het schip als geborgen wor den beschouwd. De „Radmar" werd naar de werf „de Nieuwe Waterweg" te Schiedam gesleept waar het droog zal woi'den gezet. Wat er met het schip gebeuren gaat, is op het ogenblik nog niet bekend. Wordt de verdediging van onze kusten tegen de zee verwaarloosd? Enige tijd geleden werden in de vergadering van Provinciale Staten opmerkingen gemaakt over de toe stand van onze zeeweringen bij Cal- lantsoog en bij Kamperduin. Evenwel er zijn meer plaatsen, waar de zaak niet in orde is. Ook ten Noorden en ten Zuiden van Bergen aan Zee laat de toestand te wensen over. Maandag in de namiddag bij hoog water namen we zo schrijft dc cor respondent van „Trouw" een kijkje te Bergen aan Zee. Het strand daar was vroeger zeer breed en we stonden even verwonderd, toen we zagen welk een smalle strook er Vocbt of Tocht bezorgen D die Bheumatlsch pijnon. Neem regelmatig Kruschen - on U verdrijft ze radieaal. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen cn voor zover deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regelmatig gebruik van Kruschen allengs weer op gang Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldberoemde Kru schen remedie. Maak zo gauw moge lijk een begin met Uw Kruchen kuur, om de weldadige werking aan de lijve te ondervinden. (Advertentie) van was overgebleven. Want, al was het dan ook vloed, er was nauwelijks wind en er stond een zacht zeetje. Het ergst is de toestand bij de ka zematten, die nog dateren uit de Duitse tijd en waarvan er één enkele honderden meters ten Zuiden en één enkele kilometers ten Noorden van het dorp is gelegen. Daar is- van strand in het geheel geen sprake meer, het water staat cr tegen de voet van de duinen, die gedurende de afgelopen winter over een aan zienlijke diepte zijn afgekalfd. Vlak ten Zuiden van het dorp is het veen, dat normaal vrij diep on der het zand zit, bloot gekomen cn in plaats van over het strand, loopt men er over de dikke bruine brokken. De kazematten, die in de Duitse tijd nog geheel in het zand zaten, zijn ge worden tot vooruitstekende bastions, voor zover ze niet zijn neergestort op het strand. Die in het Noorden zal wel spoedig naar beneden komen en het is te hopen, dat er zich dan niet net toevallig kinderen in of onder bevinden. Het zou goed zijn dit ge vaarte geheel af te zetten. Of alles weer in orde komt? De bewoners van Bergen aan Zee hopen natuurlijk van wel. Het be staan van de badplaats is er mee ge moeid. Wanneer de zee rustig blijft, is er alle kans op, dat het water wel weer wat zand meebrengt. Maar wanneer het weer ruw blijft met Noorden wind, dan is het ook mogelijk, dat het zand, dat de laatste tijd is aange voerd, opnieuw wordt weggenomen. nes Kardinaal de Jong heeft Z. H. de Paus Zijn dank gebracht voor dc mil de vrijgevigheid der Nederlandse Katholieken, welke er een lofwaar dig bewijs voor is. hoe het geloofs leven in Nederland zich uit in goede werken. Het schrijven van de H. Vader luidt als volgt: Aan Onze Beminde Zoon Joannes Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. Toen onlangs de stijging der ri vieren in Italië overstromingen veroorzaakte, die grote schade toebrachten aan de steden, ak kers en werkplaatsen der burgers, hebben de Katholieken zich om strijd beijverd de noden en scha den van hun getroffen broeders te lenigen. Bij het verlenen van deze hulp hebt gij in broederlijke liefde wonderbaarlijk uitgeblon ken, tezamen met de overige bis schoppen van Nederland, de geestelijkheid en gelovigen, aan wie gij met gewijd gezag cn voor beeldige levenswandel voorgaat. Uw voorzeker ruime cn opmerke lijke vrijgevigheid, een bewijs van Uw uitstekend besef van naastenliefde, hebben Wy dank baar aanvaard. Wij zullen er zorg voor dragen deze gaven tc bren gen daar, waar de behoeften, vooral die van geestelijke aard, het meest nijpend zijn, vanzelf sprekend met inachtneming van die billijke maatstaf, dat zij, die de grootste verliezen hebben ge leden, de krachtdadigste hulp ont vangen. U allen brengen wij Onze grote dank voor Uw weldaad, terwijl Wij God bidden U dc beloning te schenken, die aan dc barmharti- gen is beloofd; Wij smeken voor U alle goeds en heilzaams af. waardoor gij in staat zult zijn het pad der deugd nog hoger tc be klimmen. Als onderpand tenslotte van hemelse troost cn bescher ming schenken Wij aan U, Be minde Zoon, aan Uw medebroe ders in het bisschopsambt cn aan dc Katholieken van Nederland, wier roem is een geloof, dat rijke lijk opbloeit in goede werken, van ganser harte Ónze Apostoli sche Zegen. Gegeven in het Vaticaan, 14 Februari 1952. PIUS r.p. xir. ELF KOREA VRIJWILLIGERS TERUG. „Heelhuids terug van een gevaar lijke onderneming zoals bij de be groeting generaal-majoor J. R. H. Lagas hun namens de chef van de generale staf en de minister van Oorlog toevoegde, stonden gisteren laat in dc middag gezond van lijf en leden elf Koreavrijwilligcrs op een rij voor het juist gelande Tokio- vliegtuig op Schiphol. Deze elf Nederlanders van het Ne derlandse detachement der Verenig de Naties waren bijna een jaar ge leden (op 8 Maart 1951) naar Korea vertrokken en zwaaien thans af. On der hen waren vier sergeants, drie korporaals, twee soldaten cn hun commandant eerste luitenant P. J. Hendriksz uit Oegstgeest. Maandag trok een 26 jarigo Pool met een scherpe bijl naar de wo ning van een zekere Utrechtse dame, waarmee hij een verhouding had ge had. De dame in kwestie was niet thuis en om toch enige tekenen van zijn bezoek achter tc laten, sloeg de Pool met de bijl de piano, radio, pick up cn meer kostbare meubel stukken kapot. De buren werden door het lawaai geallarmeerd cn de gewaarschuwde politie rekende de man in. OUDE MAN DOODGESLAGEN De 70 jarige lom pen koopman K. te Valkenswaard is gisteren voor zijn woninkje te Valkenswaard door enige onverlaten neergeslagen cn beroofd van zijn spaarduitjes, welke uit enige duizenden guldens beston den. De man is zo ernstig geslagen geworden, dat hij zonder bij kennis te zijn gekomen, in het ziekenhuis is overleden. De politie tast nog in het duister. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 33) „Daar heb i'k niets op tegen," zei ze schamper, „maar wel tegen een huwelijk met haar. Je kunt mijn kamenier of kamermeisje wel gaan liefhebben, en daar heb ik niets mee uit te staan. Maar zodra je mij zou vragen, haar als mijn dochter te ontvangen dan wordt het een zaak, die mij aangaat." „Moeder," zei hij, en zijn stem klonk boos en streng, „we zijn niet alleen. U spreekt over mijn toekom stige vrouw." „Je toekomstige vrouw misschien, maar niet mijn dochter. Jy kunt voor mijn part vergeten uit welk ge slacht je stamt, maar ik kan dat niet; en ik zeg je, Heron, op de dag dat de dochter van die man dit huis binnenkomt, verlaat ik het voor goed. Meer héb ik je niet te zeggen, alleen" ze wendde zich met een vorstelijk gebaar van verontschul- diging naar de beroemde schoonheid „alleen wil ik me bij mijn gasten excuseren voor deze onverkwikke lijke scène, die een schande is voor de naam die je draagt en het huis, dat er getuige van is!" Met een veelzeggende beweging van haar hand verliet ze hoogopgericht de kamer. Rose Vavasour bleef nog een ogenblik aarzelen en volgde haar toen, en Vane en Sir Heron bleven alleen. Bij Sir Heron's mededeling was Vane Vavasour's gezicht doods bleek geworden, maar hij had tijd gehad om zich te herstellen; en toen de deur dichtviel stond hij op en liep langzaam naar zijn neef toe, die kaarsrecht en met over elkaar gekruiste armen midden in het ver trek stond. „Beroerde historie, Heron," zei hij. „Wat? O ja! Dank je, maar ik zal er doorheen moeten. Laat me je niet ophouden. Goede nacht!" Met al zijn luchthartige noncha lance was Vane niet brutaal genoeg om deze duidelijke wenk te negeren, en met een schouderophalen piaakte hij zich op zyn beurt uit de voeten. Om zijn eigen kamer te bereiken moest hij voorbij de suite die Rose bewoonde. Hij aarzelde een ogen blik; toen klopte hy op de deur. Op jeen gedempt „Binnen!" draaide hij de knop om en betrad de zitkamer. Midden in het vertrek stond Rose Vavasour, reeds in haar satijnen peignoir. Toen ze zag wie het was, liet ze zich met een zuchtje op de divan vallen. „Wel?" vroeg ze. „Gezellige boel, hè?" zei Vane. „Waarom heb je me ook hier naar toegesleept?" riep ze plotseling heftig. „Kon ik soms voorzien, dat Heron zich zo krankzinnig zou aanstellen? Hij is tot over z'n oren verliefd op dat meisje een meisje waar geen mens ooit van gehoord heeft!" „En hij verbeeldt zich, dat hij met haar trouwen zal," zei ze. „Met haar! En ik ben hier!" Ze strekte haar blanke armen boven haar hoofd; het waren bijzonder mooie armen. „Hij denkt dat hij me maar over het hoofd kan zien, of ik of ik niets te betekenen had!" „Blijkbaar wel, ja." zei Vane. „Vervloekt! Ik had dit onmogelijk kunnen voorzien. Maar dat moet zo niet doorgaan er moet iets aan gedaan worden. Hii is tijdelyk' on toerekenbaar! Hij kan haar toch im mers niet trouwen!" „Kan niet? Zal niet! Kijk me eens aan. Je hebt me overgehaald om naar dit ellendige nest te gaan, en dit zijn nu de gevolgen! Maar dat kan je geen steek schelen!" „O nee?" vroeg hij. „Laat ik je dan maar vertellen, dat de hele zaak me verdraaid veel kan schelen! Ik had notabene zelf een kans bij het meisje willen wagen!" „JU?" „Ja, ik. Ik heb nog. geen gelegen heid gehad, het je vertellen; maar de oude man de drommel hale hem! liet los, dat hij haar maar liefst veertigduizend pond zou mee geven! Veertigduizend pond! Daar mee zou zelfs iemand als ik er in eens bovenop zijn! Ik was van plan mijn beste beentje voor te zetten. Maar nu," hij haalde zijn schou ders op „kunnen we dunkt me niet beter doen, dan deze hopeloze strijd zo spoedig mogelijk op tc ge ven en ergens anders ons geluk tc gaan beproeven." „En dit meisje hier rustig haar gang laten gaan, zodat ze over een half jaar Lady Letchford is, en meesteres van de Eikhof?" vroeg Rose Vavasour heftig. „Wat kunnen we er aan doen?" vroeg hij vermoeid. Met driftige, korte passen liep zijn zuster de kamer op en neer. „Wat? vroeg ze ten laatste. „Dat weet ik nog niet; maar we moeten we moeten het verhinderen! Ver sta je? Ik heb er mijn hart op gezet!" „Oh!" zei Vane, zijn wenkbrau wen optrekkend. „Ik dacht dat je niet om bem gaf." „Je begrijpt me niet," zei ze; „maar dat zweer ik je: dat meisje zal nooit de meesteres van de Eik hof worden!" „Wie kan haar dat beletten?" „Ik!" zei Rose Vavasour, zich in haar volle lengte oprichtend „Ik! We zullen eer.s zien, wie de sterkste is ik, of dat meisje van niets! Je lacht hè? Je denkt dat t Heron is, waar ik m'n zinnen op gezet heb! Doet er niet toe denk voor mijn part wat je wilt! Maar ik zeg je, dat ze nooit over me zal triomferen. Meesteres van de Eikhof! Neen! Als er iemand meesteres van de Eikhof wordt, dan bon ik dat!" „Mij best!" zei Vane, haar met broederlijke bewondering aansta rend. „Maar hoe wil je dat klaar spelen? Ik heb nog nooit een man zó verliefd gezien als Heron." „Doet er niet toe," zei ze, met een plotselinge brandende blos; „laat het maar aan mij ever. En ga nu heen; ik ben doodop." Zo eindigde de avond van May's verloving. HOOFDSTUK XIII. De toekomstige Lady Letchford Toen Sir Heron de volgende mor gen beneden kwam, leek hii even kalm en beheerst als altijd. Hij liep op zijn moeder toe, raakte even haar voorhoofd met zijn lippen aan, gaf Vane en Rose de hand, precies zoals iederen morgen. Daarna ver diepte hij zich in zijn post. Lady Letchford daarentegen had haar brieven terzyde geschoven, als om te kennen te geven, dat er op 't ogen blik gewichtiger dingen aan de orde waren. Zwijgend, bijna plechtig, at ze haar twee sneedjes geroosterd brood die haar ontbijt vormden, roer de met een strak gezicht in haar thee en hief geen enkele maal de ogen op naar haar zoon. Heron nam haar een poosje onge merkt op, toen zette hij zijn kopje neer als iemand die een plotseling besluit neemt. „Moeder," zei hij, „ik vrees, dat u zich van streek maakt over mijn verloving met juffrouw Dalton?" „Wen* iij die kwestie nu tc be - spreken?" vroeg ze, met een zijde lingse blik op de twee onderen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5