S>e£<2ki6e(Bou/ïo/nt Atoombom in Lagerhuis Engeland heeft ook atoombom-fabriek Jiavceitje Clude paa%ten zijn maaimaat Waarborgen voor Europese Defensie-gemeenschap Mete luaeótifnuUnd jaeg het zand ap WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12522 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ALLEDAAGSE VASTENBRIEF r\E brief, die de bisschoppen van Nederland deden voorlezen ter inleiding van de Vasten, zal nie mand opzienbarend hebben gevon den. Hij had ook twintig jaar geleden kunnen zijn uitgegeven. Er wordt geen drastisch beeld in geschetst van de sombere tijd, waarin wij leven. Er wordt niet gedreigd met een noodlottig verloop der wereldver houdingen, met atoombommen of an dere rampspoeden. Niets van dit al les. Wat ons deze brief voor ogen heeft gesteld, is het vredig beeld van mensen, die 's morgens op hun knieën liggen te bidden, die, rond de dis ge zeten, danken voor het dagelijks brood, die tijdens hun werk even ophouden, wanneer de Angelus-klok luidt en die 's avonds met het ge hele gezin vereend de bovennatuur- j lijke ademhaling van het Rozen- j krans-gebed beoefenen. Maar is het de bisschoppen van Nederland dan onbekend, dat de we reld zo langzamerhand op kookhitte staat en in een toestand verkeert, v/elke zoals de paus onlangs zei ieder ogenblik kan ontploffen? Gaat het de bisschoppen van Ne derland dan niet aan, dat honder den mede-bisschoppen gedood en vervolgd worden en tienduizenden andere mensen zuchten en verkwij nen in gevangenissen en concentra tie-kampen? Weten zij niet, dat het overal bruist en gist? Deze vragen zijn beantwoord met ze té stellen. Natuurlijk weten de bisschoppen dat alles. Maar tegen die achtergrond van verwarde proble men en bergen-hoge gevaren, te kent zich des te aanlokkelijker af het vredig beeld, dat zij ons voor houden var een gewoon Christelijk leven en een gewoon Cnristelijk le ven bestaat daarin, dat men door de dag eerbiedig voeling houdt met zijn Oorsprong en in huiselijker contact staat met engelen en heili gen. In een gewoon Christelijk le ven moest dit eigenlijk de gewoon ste zaak van de wereld zijn, maar de bisschoppen slaan dè plank ze ker niet mis, als zij herhalen, „dat er steeds meer gezinnen gevonden worden, waar weinig of niet wordt gebeden". In een gemeenschap, waar de mensen niet meer bidden, of weinig bidden of, als ze bidden, het gedachteloos doen, ligt het Chris tendom lang-uit tegen de vlakte Dan is er geen sprake meer van Chris tendom en wat er uiterlijk nog op lijkt, is niet anders dan een reeks holle gewoonten. Naar aanleiding van 's pausen jongste toespraak, ging dezer dagen „De Tijd" na, wat de diepste oorzaak is van de aller wegen geconstateerde lusteloosheid en verkilling. Het blad kwam tot de slotsom: „gebrek aan geloof". De op dit terrein alleszins tot oorde len bevoegde „Vrijmoedig Com mentator", ook hij slaat de plank, dunkt ons, hierin niet mis. Vele men sen- bidden weinig omdat ze niet meer geloven. Zij geloven misschien vaag en in de verte aan God, aan Christus, de Moeder Gods en enge len en heiligen, maar .de onzichtba re Christelijke gemeenschap is voor hen geen levende werkelijkheid. Zij zoeken er geen contact mee; zij ple gen er geer overleg mee; zij houden er geen gesprek mee. De politieke hoofdredacteur van de „Volkskrant" de bisschoppelijke vastenbrief besprekend, schreef, dat als we zo'n moeite hebben met het gebed „daar toch iets anders ach ter moet zitten dan alleen de ge jaagdheid en de onordelijkheid van het moderne leven. Met de rangorde der waarden liggen we nog wel eens overhoop." De derde klap op de plank! En tegelijkertijd de motive ring van de vredige brief der Ne derlandse bisschoppen. Als de men sen niet meer geloven bidden ze niet en (want het is een omkeerbaar proces) als we niet bidden, geloven ■We niet meer. Het moet tot een ge woon Christelijk leven behoren door de dag heen aan te sluiten op het bovennatuurlijke, waartoe wij van nature behoren. Schrompelt deze levenshouding weg, dan is daarmee het Christendom in ons bezig te ver dwijnen of reeds verdwenen. In de rangorde der waarden is het ge- loofs-gebed ver-uit het belangrijk ste, het enig nodige. Zou de Christe lijke geest van alledag verflauwen en verslappen, dan kunnen we prachti ge acties op touw zetten en grootse demonstraties, zy zijn bij vooroaat tot onvruchtbaarheid gedoemd Daar om is de bisschoppen-brief ofschoon eerder samengesteld (name!ijk op 2 Februari), volledig in overeenstem ming met de man-voor-man-actie, door de paus op gang gebracht in de stad Rome. Er is zo begonner. wij niets opzienbarends in deze brief. Er wordt een actie tot eigen levens hervorming of levensherstel mee beoogd. Zulk een actie is het werk van de binnenkamer, van de huiska mer, van het leven van alle dag en ieder van ons trekke uit deze alle- daagse-brief een alle-daags voor deel. Labourregering hield dit geheim Churchill verdedigt zich in Lagerhuis De Britse premier, Winston Chiirchill heeft in het Lagerhuis bij de hervat ting van het debat over de buitenlandse politiek onderbroken door het overlijden van koning George verklaard, dat Engeland hij wijze van ex periment een atoombom geconstrueerd heeft en een fabriek bezit, waar een geregelde productie van deze bommen ter hand geenomen kan worden. Hij zei dit niet te hebben geweten voor zijn ambtsaanvaarding. De Labour regering had millioenen ponden gestoken in de bouw van deze fabriek. „Toen ik de Amerikanen in Washington van de stand van zaken op de- hoogte bracht, ontstond er een geheel nieuwe atmosfeer inzake deze kwes tie. Het bereikte resultaat is zeker een gunstige factor voor ons." Uit het „Boek der Schepping": Ge denk, mens, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeren. „Machiavellisme" Churchill bracht hulde aan de La bourregering voor deze stap, doch beschuldigde haar van „Machiavel lisme" door hierover niets aan het j parlement mee te delen en inmid- dels de conservatieve oppositie te beschuldigen van „oorlogsstokerij", j Op dit punt viel Clement Attlee in j de rede en zei dat Churchil's we tenschappelijke adviseur, lord Cher- well, op de hoogte was gebracht van de ontwikkeling en dat ook de Ame rikanen, „teneinde hun medewerking te verkrijgen", over alle zaken wa ren ingelicht. Het debat handelde over de La- bour-motie, waarin voorgesteld wordt Churchill persoonlijk te berispen over de verklaring voor het Ameri kaanse Congres in Januari, waarin hij sprak van „prompte, resolute en effectieve actie", indien de Chinese communisten in Korea een te sluiten bestand zouden schenden. In de La- bour-motie wordt overigens in het algemeen steun toegezegd aan de buitenlandse politiek der regering, doch „betreurd" dat de premier geen passende omschrijving van deze po litiek heeft gegeven bij zijn recente bezoek aan de Verenigde Staten". Herbert Morrison (minister van buitenlandse zaken in de Labourre gering) riep Churchill op, te verkla ren of er dan niet een .belangrijke verandering" is ingetreden in de Britse politiek ten aanzien van het Verre Oosten. Hij beschuldigde Churchill er van uit Washington te zijn teruggekeerd met „vaag om schreven en mogelijk ver-strekkende verplichtingen". Churchill had een spaak in het wiel gestoken by de bestandsbesprekingen in Korea. Heeft Engeland atoom-voorsprong De verklaring van Churchill, dat Engeland reeds onder de Labour-re- gering een atoombom bezat, heeft in Amerika grote indruk gemaakt. De Commissie voor atoom-energie is zelfs van mening, dat Engeland op het ogenblik op het gebied der tech nische en wetenschappelijke ontwik keling van de atoombom en andere atoomwapens Amerika vóór is. Een lid van de Commissie verklaar de het „verdacht" te vinden dat En geland op dit gebied grotere vorde ringen had gemaakt dan tot dusver bekend was. Engeland zou hierdoor in staat zijn een sterke positie in te nemen bij de besprekingen over de uitwisseling van atoom-geheimen. Amerika steunt Frankrijk Strijd in Indo-China te zwaar De Verenigde Staten hebben be sloten Frankrijk nieuwe hulp te ge ven bij zijn oorlog tegen de commu nisten in Indo-China. De omvang van de steun is niet meegedeeld. Gezegd wordt, dat Amerika zijn aankopen in Frankrijk van wapens en uitrustings stukken voor de Franse troepen in de Vietnam zal vergroten. In Washington, wordt erkend dat Frankrijk door zijn verplichtingen in het Verre Oosten en in Europe een te zware financiële last op zich heeft moeten nemen. Om hieraan tegemoet te komen heeft de Amerikaanse rege ring het hulpprogramma voor Frank rijk voor 1951-52 gewijzigd en gelden beschikbaar gesteld voor de defen sie-inspanning van de Fransen in het Verre Oosten. Twintig kilometer ten Zuidwesten van Saigon hebben Vietminhrebellen de voornaamste verkeers- en spoor wegbrug van Zuid-Indo-China gedeel telijk in de lucht laten vliegen. Ver wacht wordt dat het drie weken zal duren voordat de brug is hersteld. De Franse en Vietnamese troepen die dezer dagen de belangrijke sleu telstelling Hoa Binh, 65 kilometer ten Zuiden van Hanoi aan de Zwarte Ri vier onder de toenemende druk van de rebellen hebben ontruimd, trek ken zich nu samen in het deltagebied. Door de dichte jungle langs de Zwar te Rivier en langs kleine binnenwe gen proberen zij in gesloten gelede ren de verdedigingsgordel om Hanoi te bereiken. De terugtrekkende Fran se Unie-strijdkrachten worden door aanzienlijke Vietminh-rebellen ach tervolgd. Churchills verklaring was „dwaas, onverstandig, provocerend en onver antwoordelijk", zo zei Morrisson. Churchill zei, dat de Labuur-mo tie voortsproot uit dc „socialistische politiek van het beschuldigen van oorlogsstokerij". Herbert Morrisson had in zijn ambtsperiode op oen des betreffende Amerikaanse vraag ge antwoord, dat de Britse regering be-1 sloten was in het geval van zware aanvallen uit de lucht op troepen der Verenigde Naties in Korea, van bases in China uit, zich te verbinden tot acties, niet beperkt tot het Ko reaanse schiereiland zelf. Churchill zei slechts de politiek te vervolgen, waarmee onder de La bourregering een aanvang was ge maakt. Deze woorden ontlokten protesten van de Labour-banken. Morrisson zei, dat de Labour-regering welis waar bepaalde verplichtingen op zich had genomen voor het geval de troe pen der V.N. in Korea zouden wor den aangevallen van bases buiten Korea, doch dat zulks niet be ..-Ken- de een volledige oorlog en een inva sie in China. Churchill zei nogmaals met klem niet te zijn afgeweken van de oor spronkelijke weg en in geen enkel opzicht en op geen enkele wijze met de Amerikanen geheime verplich tingen aangegaan te hebben of inge stemd te hebben in een verandering van politiek. MOTIE VERWORPEN. De Labour-motie is tenslotte met 318 tegen 285 stemmen verworpen. Bij aanvaarding van de „motie van 1 berisping" zou premier Churchill j mogelijk gepoogd hebben zijn positie te vers', erken door de vertrouwens kwestie te stellen. Bij verwerping van de vertrouwenskwestie zouden nieuwe verkiezingen gehouden moe ten worden. Mededelingen van minister Schuman De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft giste ren te Lissabon verklaard, van mening te zijn, dat de Verenigde Staten en Groot-Briltannië een garantie zullen geven tegen het gevaar van een moge lijk uiteenvallen van een Europese defensie-strijdmacht. Schuman, die het overleg van de „Grote Drie" over Duitsland en Oostenrijk had bijgewoond verklaarde, dat de vraag: hoe deze waarborgen zouden worden ingekleed, aan de beide regeringen was voorgelegd. Hij achtte het „gevaarlijk'' op een oplossing vooruit te lopen, maar het denkbeeld van een verdrag was niet geheel uitgesloten. De Franse minister zeidc goedesche aard, alsmede inkoop van wa- hoop te hebben, dat op de dag waar-1 pens in Frankrijk voor Indochina, op het parlement te Parijs verzocht I Schuman verklaarde op zijn pers- zou worden het verdrag van de Euro- conferentie verder te hopen, dat er pese Defensie Gemeenschap te rati-1 na verloop van tijd een verbetering ficeren, de regering in staat zou zijn zou optreden ten aanzien van het met^ afdoende garanties van de bei- j Spaanse vraagstuk. De minister liet doorschemeren, dat het geschil met de Sowjet-Unie over het staatsver drag met Oostenrijk wellicht aan de Verenigde Naties voorgelegd zou worden, als overeenstemming uit blijft. Men verwacht binnenkort een uitnodiging aan de Sowjet-Unie om een nieuw, verkort ontwerpverdrag in overweging te nemen. Ten slotte zeide Schuman, dat Frankrijk niet voornemens was te wachten op een vredesverdrag met Duitsland om overeenstemming over het Saargebied te bereiken. „Om deze reden heb ik toegestemd in een onderhoud met bondskanselier Ade- niauer over dit vraagstuk", aldus Schuman. de bondgenoten op tafel te komen, In de luchtmacht van 4000 toestel len, die de NAVO dit jaar hoopt te vormen zal Groot-Brittannië min stens een derde deel verzorgen, zo verneemt Reuter. Het grootste aan deel van pantserstrijdkrachten zou eveneens uit Groot-Brittannië komen. De Amerikaanse hulp aan Frankrijk zal bestaan in bijstand van economi- De Franse begroting Men wit geen hogere belastingen De Franse Nationale Vergadering heeft hedennacht een motie goedge keurd, ingediend door de rechts-on- afhankelijke afgevaardigde Guy Pe tit, om de vergadering te schorsen tot 09.00 uur. Premier Faure had voor gesteld een „Marathon-debat" van 27 uur De onrust in Tunesië Dinsdag is het te Tunis tot onge regeldheden gekomen tussen politie te houden van Dinsdagavond en studenten. Verscheidene studen 10.00 uur af over de begroting voor ten liepen verwondingen op, 75 stu- 1952. De motie werd gesteund door den ten, onder wie 25 vrouwelijke, Gaullisten, communisten, de meeste werden aangehouden. radicalen en conservatieven. De socia listen onthielden zich. Bij de opening van het debat ver klaarde de conservatieve oud-pre mier Paul Reynaud, dat de Franse fi nanciële politiek de afgelopen vier jaar een „eclatante mislukking" was geweest. Hy pleitte voor een coalitie van alle niet-communistische par tijen. Een 500-tal studenten trok door de stad om bij het ministerie van on derwijs te gaan- protesteren tegen het feit, dat enige collega's van hen van de universiteit van Sfax de toegang tot de universiteit was ontzegd, om dat zij hadden deelgenomen aan een demonstratie voor het Griekse con sulaat. Aan de universiteit van Sfax heb- De regering zal het vrij moeilijk ben de studenten hun plan om uit hebben met haar begroting; de finan-1 protest in bed te blijven opgegeven, ciële commissie uit de Nat. Vergade- De politie ontruimde al de slaapzalen ring heeft gisteren het voorstel ver- van de universiteit. In plaats daarvan worpen om de belastingen met 15% zijn ze nu aan het vasten in de grote te verhogen ter dekking van de ho- moskee en zeggen zij spreuken uit gere bewapeningskosten. I de Koran op. Voor het drukke wegverkeer op de belangrijke verbindingsweg Apeldoorn Zwolle is het passeren van de drie meter brede doorgang van de Hattemer- poort een groot obstakel. Eind volgend jaar zal het verkeer via Hattem van deze ergernis der automobilisten verlost zijn. Een oplossing is gevonden in een weg langs de Oostelijke zijde van het stadje, die 450 meter lang zal zijn met een rijbaan van 8 meter breed. Egypte is weer normaal Dinsdagavond heeft een woordvoer der van de Britse ambassade te Cairo de Brits-Egyptische betrekkingen weer normaal" genoemd. Hij zei, dat diplomatieke contacten met de Egyp tische regering* zijn hersteld. „Er is een gezondere atmosfeer". Ook de verbindingen tussen Egyp tische regeringsfunctionarissen en Britse militaire autoriteiten in de zóne van het Suezkaneal waren her steld. Weg- en spoorwegverbindingen van de zóne met de rest van Egypte zijn weer vrij van iedere Britse mili taire beperking, aldus de woordvoer der. Vliegtuigen bliezen 'n schip de haven uit Als gevolg van een staking in de haven van Perth (Australië) waren er geen sleepboten beschikbaar om het Australische vliegdekschip Syd ney uit de haven te brengen. De ma rine-autoriteiten waren echter van mening, dat er desondanks gevaren moest worden. Derhalve werden twaalf vliegtuigen langs de stuur boordzijde van de carrier opgesteld. Met hun motoren op volle kracht draaiend „bliezen" zij het schip zij waarts de haven uit. Een half uur later was het schip op eigen kracht op weg. De hele manoeuvre was in min-1 der tijd uitgevoerd dan sleepboten i Duitslands financiële bijdrage Overeenstemming bereikt West-Duitsland zal 10.200 millioen marken bijdragen tot dc Westelijke defensie in de jaarpcriode 1952/1953 1050 millioen minder dan de „drie wijzen" hadden voorgesteld, zo is gis teren te Lissabon bekend gemaakt. De Amerikaanse, Engelse en Franse regeringen hebben toe t stemd, dat het verschil een deel van de kosten voor dc politiemacht van de bonds republiek, grenswachten, militaire pensioenen en motorpolitie in West- Berlijn zal dekken. De drie ministers van Buitenland se Zaken, Dean Achesoru (Verenigde Staten), Anthony Eden (Groot-Brit tannië) en Robert Schuman (Frank rijk) maakten in een communiqué bekend, dat de onderhandelingen met dc regering te Bonn tot overeenstem ming hadden geleid. Zodra de Euro pese Defensie Gemeenschap zal zijn opgericht, aldus dc bekendmaking, zal West-Duitsland per maand een gemiddelde afstaan. In de tussentijd zullen de drie mogendheden haar uiterste best doen om de bezettings- kosten zo laag mogelijk te houden. De Westduitse minister van Finan ciën, Schaffer, verklaarde op een persconferentie te Bonn, dat aan alle Duitse verzoeken is voldaan. De nodig hebben om grote schepen naar j overeenstemming maakt een Duitse buiten te brengen verdedigmgsbydrage mogelijk zonder gevaar voor inflatie of noodzaak Voor KONING LEOPOLD NAAR CUBA? nicuwe belastingen^ Volgens het Belgische blad „Le Soir" zouden koning Leopold en de prinses de Rethy zich begin Maart inschepen voor een lange reis naar Cuba. Koning Leopold zou van plan zijn zich daar bij een oceanografische expeditie te voegen. Von Manstein zeven dagen vrij De Engelse autoriteiten in Duits land hebben de 64-jarige ex-veld maarschalk Erich von Manstein op erewoord een zevendaags verlof ver leend uit de gevangenis te Werl (waar hij een vonnis van 12 jaar uit zit wegens het begaan van oorlogs misdaden) om een bezoek te brengen aan zijn vrouw, die binnenkort een zware operatie moet ondergaan. Von Manstein zelf is half blind als ge volg van een ernstige oogaandoening. Von Manstein. die de Duitse legers in Polen en de Sowjet-Unie aanvoer de, werd door een Engelse krijgsraad veroordeeld wegens het uitvaardigen van bevelen om burger-gijzelaars om het leven te brengen en vonnissen bij standrecht te voltrekken aan po litieke commissarissen, die de Sow- jet-legers vergezelden. Een waarschuwing van McCloy De Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, John J. McCloy, heeft Woensdag een verklaring uit- Met scheppen zijn Brit» troepen bezig de weg vrij te maken van de dikke zandlaag, die door de hete woestijn jen^hêt potentiëte geW^drt wind is opgejaagd. Rechts worstelen soldaten in de Egyptlsehe Kanaalzone met zakdoeken voor de mom wordt gevormd door de Socillisti gebonden, tegen de wind en het zand. Nn de politieke rust in Egypte enigszins is weergekeerd blijft het zand sche Rükspartij de sterkste der een lastige vijand van de Britse troepen. Het zand, dat overal in gaat zitten, in voedsel, kleren, bedden- I uiterst rechtse partijen in Weste goed, ogen, longen en bovendien de wegen volkomen onbegaanbaar maakt. 1 Duitsland in west

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1