Bescherming van burgerbevolking is een vierde strijdende macht Kinderen moeten te veel leren DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Bakje zand en emmer water nog niet uit de mode Het is begrijpelijk, dat de Neder landse bevolking in een tijd, die wel iswaar verontrustend is maar toch niet hopeloos, niet veel voelt voor burgerlijke verdediging. Het zou nochtans dwaas zijn, de kop in het zand te steken; ten allen tijde moet men waakzaam zijn. Mocht onver hoopt een oorlog over ons land ko men, dan dient ook de burgerbevol king gereed te zijn. Als wij nu in de volgende repor tage iets gaan vertellen van het twee daagse Persbezoek aan de Stafschool „Bescherming bevolking", gevestigd in De Schaffelaar te Barneveld, dan is het zeker niet om nodeloze ver ontrusting te veroorzaken, maar al leen om onze lezers voor te lichten in een zaak, die wat God ver hoede eens aan de orde zou kun nen worden gesteld. Reeds zes jaar geleden heeft de Regering zich beraden, wat zou kun nen worden gedaan ter bescherming van de bevolking, stel, dat een oor log zou uitbreken. Sinsdien is een organisatie opgebouwd die aan de Parkstraat te ?s Gravenhage is ge vestigd en die nu gedurende een vol jaar reeds 28 cursussen met duizend deelnemers heeft op touw gezet \-oor allerlei overheidspersonen, die ver antwoordelijk kunnen heten voor de bescherming der bevolking; het wa ren burgemeesters en provinciale ambtenaren, artsen en hoofden van geneeskundige diensten, hoger po litie- en ander gemeentelijk perso neel. Bovendien werden in de Ka- derschool reeds opgeleid tal van Qioofdinstructeurs op de terreinen van politie, brandweer, opruim- en reddingsdiensten. Vooral de strijd in de lucht. Men zal zich uit de jongste oorlog herinneren, dat het tegenwoordig vooral gaat om strijd in de lucht. Verwerving van de lucht-heerschap- pij is het grote doel voor een strij dend land. Voor wat Nederland be treft, zal daarom de eerste opzet van enige vijand zijn, onze grond als etappegebied en basis voor luchtaan vallen uit te schakelen. Men zal dan bombardementen op vliegvelden hebben te verwachten, evenals op etappelijnen en industrieën. En dan zijn er ook nog de terrorisatie-bom- bardementen, die er op uit zijn, het moreel van de bevolking te. onder mijnen. Maar de aanvallen op het verkeer gelden als nummer één, om dat ze zo verlammend werken, het geen zelfs niet van terrorisatie-bom- bardementen kan worden gezegd. Het publiek heeft vaak de z< derlingste opvattingen over wat zou kunnen dreigen vanuit de lucht. Vandaar, dat we ons hebben laten inlichten over de aard van aanval len, die in een moderne oorlog zou den kunnen worden verwacht, eerste instantie zo heeft men ons gezegd zal men althans in ons land moeten rekenen op aanvallen met brisant- en brandbommen, met raket-projectielen en eerst in de laatste plaats mogelijk met de atoom bom. We zeggen mogelijk,- omdat in de vorige oorlog werd gedreigd met de mogelijkheid van gasaanvallen, ofschoon die nooit zijn toegepast, waarschijnlijk vanwege de verwachte •wederkerigheid. Natuurlijk worden door elke aan val branden veroorzaakt. Het blussen er van zal niet een taaik zijn van de brandweer alleen; maar dan zal het gaan om een gezamenlijké bestrij ding, waarbij tal van overheids diensten moeten worden gebundeld onder eenhoofdig bevel. De mede deling, dat in de vorige oorlog veel schade beperkt zou zijn gebleven of niet nodeloos zou zijn uitgebreid, in dien de hulp niet had gefaald of de hulp oordeelkundig zou zijn ver leend, heeft wel indruk op ons ge maakt. En ze moet ook onze lezers iets te zeggen hebben. Mogelijkheden Van atoombom. Zoals we reeds hebben opgemerkt, zal een eventuele vijand van Neder land het in hoofdzaak aanleggen op onze vei?bindingswegen; en hij zal daarbij gebruik maken van. raket aanvalsmiddelen, eerder dan van atoom- en chemische wapens. De raketwapenen zijn namelijk meer geperfectioneerd en met atoomwa pens kan men nu eenmaal niet kwistig omspringen. Bovendien: zijn doelen in ons land wel een atoom bom waard? Onze positie in een eventuele oorlog ligt namelijk slechts op een van de flanken. Nochtans moet men nu eenmaal met mogelijk heden rekenen. In elk geval acht men het practisch wel onmogelijk, dat een vijfde colonne met atoom wapens zal gaan werken; die zijn namelijk van grote omvang en kun nen juist daarom niet ongezien ons land worden binnengesmokkeld. Wij zullen onze lezers niet opwin den met het beschrijven van de drieledige uitwerking van het atoom wapen. Voldoende is het, dat men weet, dat in een straal van 1600 me ter zeer ernstige verwondingen kun nen optreden, dat men tot op 1200 meter moet rekenen op dodelijke trefbaarheid en dat de drukwerking zo krachtig is, dat binnen een straal van 1600 meter tienduizend huizen kunnen worden verwoest. Overigens is het een fabeltje te noemen, dat een enkele atoombom geheel Neder land van de kaart zou kunnen doen verdwijnen. Wat nog de chemische strijdmid delen, dus de gassen betreft, is ons gezegd, dat de toepassingsmogelijk heid nauw verband houdt met tegen- en afweermaatregelen. In een land als het onze met zijn zeeklimaat is dit wapen niet goed toe te passen. Mochten onverhoopt mosterdgassen of nog niet toegepaste zenuwgassen worden gebruikt, dan is het gerust stellend te weten, dat reeds de ge neesmiddelen bekend zijn. Helaas is nog geen afdoende bescherming be kend tegen het biologische strijd middel van de bacteriën. Gelukkig wel tijdig kan men bepaalde maat regelen voorbereiden om toe te pas sen bij mogelijke epidemiën in oor logstijd. Om tevoren bepaalde stof fen te leren onderkennen zullen la boratoria nodig zijn. Het staat dus wel vast, dat de burgerbevolking in oorlogstijd aan gevaren is blootgesteld. Dus is het nodig, dat de Overheid 'n bescher mingsplan opbouwt. Volgens des kundigen is de organisatie, die daaraan vast zit, volkomen ver antwoord. Zij omvat 40.000 perso nen, die volledig in functie zullen treden, 8000 die een gedeeltelijke taak zullen hebben en 60.000 die by oproep in actie moeten komen, hierbij inbegrepen de beroepspo- litie en -brandweer. Daarnaast moet men komen lot goede zelfbescherming, ook in de bedrijven, waarbij voorlichting ge boden is. Men zal moeten samen werken in blok- en wijkverband, en ook met de buren. Die zelfbe scherming zal de bevolking steu nen in haar moreel. Maar er zul len praeventieve maatregelen aan vooraf moeten gaan. Hoezeer ook de bezwaren wegen, zal men ook in de toekomst niet kunnen ont komen aan totale verduistering, evenals aan waarschuwing en al armering, deze laatste echter vol gens een ander systeem als bij de vroegere luchtbescherming. Snel ler optreden zal nodig zijn, het geen mogelijk is door uitkijkpos' ten en radar-installaties. De schuilkelders. Een probleem op zich vormen de schuilplaatsen. Men moet snel kun nen vluchten omdat wegens de dich te bevolking van ons land het risico volgens cijferaars acht procent is ofwel 80 ton brisantbommen per vierkante kilometer. Gaat men nu grote schuilplaatsen inrichten, dan kunnen die weliswaar veel mensen bevatten, doch evenzeer kunnen dan veel mensen tegelijk worden ge troffen. Dus moet men gaan spreiden in kleinere schuilplaatsen. Dat is ook van belang, opdat de bevolking na een aanval weer spoedig thuis kan zijn om te trachten, eventueel door het bombardement uitgebroken brandjes te blussen. In de vorige oorlog is namelijk ge bleken, dat veel verwoesting aan huizen en gebouwen werd aange richt, niet zozeer door het bombar dement zelf, maar door de gevolgde branden vanwege het vliegvuur. Na al deze weinig verkwikkende mededelingen zal het echter duide lijk zijn, dat zelfbescherming de pei- geloven. Ier is waarop de hele organisatie van hulpverlening ir oorlogstijd moet rusten. Neemt men geen maatrege len, dan is wellicht enorme schade het gevolg. Reeds een bakje met zand en een emmer water kunnen helpen om niet slechts eigen hof en haard te beschermen, maar ganse huizenblok i. Maatregelen, die men in vredestijd verzuimt te nemen, zouden in oorlogstijd wel eens met bloed moeten worden betaald. Niet alleen in de stad, maar ook op het platteland, kunnen blokploegen heil zaam werken. Overigens zijn de gemeenten in de gekozen organisatievorm verdeeld in A- en B-gemeenten. Elke A-gemeen te, dat is de grotere stad, heeft ge vaar-aantrekkende objecten, waarbij niet slechts de bekende overheids diensten een taak moeten hebben, maar ook een dienst voor sociale verzorging, die tijdig moet worden ingericht. In de B-gebieden zal de bescherming gemeentelijk moeten zijn, maar in kringverband georgani seerd. En dan zijn er nog de B-ge meenten, met een grote aangesloten bebouwing en een inwonertal van minstens 10.OO-O zielen, waarvoor de organisatie nog weer even anders moet zijn. In maquettezaal en op de com mandopost van de Barneveldse Ka- derschool heeft men ons een inzicht gegeven van de organisatie van de waarschuwing en hulpverlening zo wel in de A- als in de B-gemeenten. Daarbij is er op gewezen, dat in tij den van bombardement een zoge naamde vuistregeling bestaat, die hier op neerkomt, dat men met be hulp van een formule berekent, hoe veel hulp op een bepaald ogenblik moet worden gerequireerd. Overal, dus ook in de randgebieden, moeten dan de helpende handen aaneenge sloten zijn. Zelfs de moderne hulp middelen als mobPofoon en potofoon zullen dan worden aongewend. Het is eigenlijk onnodig er op te wijzen, dat voor dit alles zowel de nationale, als de provinciale en re gionale organisatie moeten kloppen. In dat geval zal men beter maatre gelen kunnen treffen, die zouden kunnen nodig zijn, bijvoorbeeld evacuatie en bewaking. De „Stichting bevordering be scherming bevolking" heeft zich een ordenende taak gesteld, niet slechts om het Nederlandse volk voor te lichten en te beschermen, maar ook om begrip te wekken voor het even tueel brengen van persoonlijke of fers en om de Ovei'heid te adviseren omtrent de psychologische aan vaardbaarheid van de burgerlijke verdedigingsmaatregelen. De raad van bestuur is samengesteld uit alle geledingen van ons volk, zodat we op de lijst namen konden treffen, zo wel van de heer A. C. de Bruyn van de K.A.B. als van de wetenschaps man prof. dr. J. B. Kors O.P., van het Kamerlid mej. Agnes Nolte en van de hoofdaalmoezenier van sociale werjeen K. Roncken en van zoveel anderen. Als men tenslotte moet constate ren, dat de jongste Rijksbegroting bedragen vermeldt voor het aanleg gen van kleine schuilplaatsen op drukke verkeerspunten, dan moeten we toch wel herinneren aan een oud gezegde: dat men niet eerst het ge vaar moet willen zien om er in te Minister Rutten heeft er meelij mee Minister Rutten heeft hedenmiddag in zijn departement geïnstalleerd de z.g. overladingscommissie, welke een onderzoek zal instellen allereerst naar de vraag of en in hoeverre bij de onderscheiden takken van onderwijs, met uitzondering van het hoger on derwijs, overlading voorkomt. De minister zeide, dat, indien hij er niet van overtuigd was, dat de vraag of er overlading is in vele gevallen be vestigend beantwoord zal moeten worden, hij het niet nodig zou heb ben geacht een staatscommissie met de bestudering van dit probleem te belasten. Reeds gedurende vele jaren is over overlading in onderscheiden takken van onderwijs veel besproken en ge schreven. Vraagt men zich af, waar in de overlading bestaat, dan komt het hem voor, dat van een gecompli ceerd vraagstuk gesproken moet worden. De hoeveelheid geestelijk voedsel, die aan de leerlingen wordt aange boden, behoeft quantitatief genomen-, niet te groot te zijn. Ook kan het ge- bodene zelf boven en buiten de gees telijke rijpheid van de leerlingen lig gen, zodat die leerstof voor hen on verteerbaar is en louter mechanisch gememoriseerd wordt. In de aangeduide gevallen schuilt de oorzaak van de overlading in de aard van de leerstof. Ook in de wij ze, waarop de leerstof wordt bijge bracht, in de didactiek en methodiek, kan een oorzaak gelegen zijn. Als bij de aanbieding der leerstof niet vol doende in het oog wordt gehouden de geestesgesteldheid der leerlingen, die de spijs moeten opnemen, is de grens van overlading spoedig bereikt. Het probleem van het huiswerk verdient in dat verband zeker de aandacht. Niet bij alle takken van onderwijs treedt het verschijnsel der overlading in even ernstige mate op. Bij sommi ge takken zal het duidelijker aan de dag treden dan bij andere. Met name dacht de minister hierbij aan het V.H.M.O. en ook aan het U.L-O. Ook het gewone lager onderwijs is, naar het hem voorkwam, niet geheel vrij van de kwaal. Naar het de minister vgorkomt la ten de huidige wettelijke regelingen reeds veel ruimte ten aanzien van nadere bepalingen omtrent aard en omvang der leerstof. Zo zou bijvoor beeld een minder rationalistische in deling der schoolvakken, waaraan jonge kinderen niet toe zijn, en de mogelijkheid tot concentratie coördinatie van leervakken reeds veel kunnen bijdragen om de leer lingen in de veelheid van begrippen en verschijnselen de samenhang te leren zien. In de verwachting, dat de commis sie straks aan de regering een voor de practijk bruikbaar rapport zal kunnen aanbieden, verklaarde de mi nister deze commissie voor geïnstal leerd. RENTESPA ARBRIEVEN VAN 5 MAART AF. De rentespaarbrieven voor de Wo ningbouw 1952 zullen van 5 Maart t.m. 31 Mei aan alle postkantoren met uitzondering van stadspostagent schappen verkrijgbaar zijn gedu rende de openstelling voor de post dienst (als regel t.m. 19 uur n.m.). De verkoopprijs bedraagt: van 5 Maart t.m. 15 April ƒ25; van 16 April t.m. 30 April ƒ25.06; van 1 Mei t.m. 15 Mei ƒ25.10; van 16 Mei t.m. 31 Mei ƒ25.14. „Tel." Melksanering in Haarlem In de tweede helft van Maart zal in Haarlem en Bloemendaal begon nen worden met de melksanering. Deze zal met tegenzin en onder pro test worden aanvaard door een deel van de bevolking en een aantal melkhandelaren. „Maar de consument zal koning -blijven," beloofde de heer H. P. J. Kuipers, voorzitter van de Coöpera tie van Melkhandelaren, bij de in stallatie van de Vertrouwenscom missie die Maandagmiddag plaats vond. „Wij zullen voor u doen wat men selijkerwijze gedaan kan worden, echter in het kader van de sanering, zodat de toestand niet wordt znls deze nu bestaat." Wethouder W. F. Haspé waar schuwde de commissie om alle klach ten grondig te onderzoeken.'„Want," zei hij, „u zult te maken krijgen met een publiek, dat uiterst critisch ge stemd is ten opzichte van de sane ring". Drie millioen voor kleine boerenbedrijven Dit jaar zal uit het tegenwaarde fonds van de Marshall-hulp drie millioen gulden beschikbaar zijn voor premieverlening aan kleine boerenbedrijven. premies zullen worden ver leend, indien rationalisatie van kleine bedrijven tot 10 hectare hierdoor bevorderd wordt. Voor zuivere ont- ginningsbedrijven kan premie tot een grootte van 15 hectare worden ver leend. De premies zullen groten deels in de vorm van- credieten via landbouwconsulenten beschikbaar worden gesteld. Behalve individuele boeren kun nen ook landbouwwerktuigencoöpe raties coöperatieve pootaardappelbe- waarplaatsen, wedstrijden en keu ringen en instellingen voor kunstma tige bevruchting voor premies in aanmerking komen. KONINGIN BEZOCHT NIJVER HEIDSSCHOOL TE ZEIST. H.M. de Koningin heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de in dustrie- en huishoudschool te Zeist. Het doel van dit bezoek was kennis te maken met het werk van de com missie Konnstamm, de ministeriële commissie, ingesteld voor het bestu deren van nieuwe methoden voor 't nijverheidsonderwijs voor meisjes. KONINGIN EN PRINSES WOONDEN LEZING BIJ. In het paleis op de Dam te Am sterdam hebben gisteravond onge veer vierhonderd genodigden geluis terd naar een lezing van mevrouw ar. Gertrud Kurz uit Bern over het lot van de ontheemden. Mevrouw Kurz heeft zich in de afgelopen ja ren het lot van vele vooral Jood se vluchtelingen in haar vader land aangetrokken. De bijeenkomst werd bijgewoond door Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. Deze dagen is in Leiden de 33ste algemene vergadering van de Neder landse Volapuk Vereniging gehou den. Vooral de propaganda en de nieuwste lectuur in en over deze taal hadden de aandacht van de aan wezigen. Het secretariaat der Vereni ging is gevestigd Koningstraat 31, Hilversum. K. A. B.-toneel Er mankeert nog veel aan Van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 3 Mei wordt op Draken- burgli een toneelweek gegeven, op de eerste plaats bestemd voor de re gisseurs van de K.A.B.-toneelvcreni- gingen (of die dit willen worden). Verder is deze cursus toegankelijk voor bekwame spelers en speelsters van de clubs, die zich verder in mo gelijkheden en moeilijkheden van hun kunst willen verdiepen. De cur sus zal de elementaire grondbegin selen van het regisseren behandelen, doch tevens, door middel van prac- tjjk en discussie, wat dieper ingaan op de talloze zaken, waarmede een regisseur dagelijks te maken krijgt. Als docenten zijn aangezocht Jan Beerends (algemene cursusleiding), Kees Spierings, Jan Muller, Egbert van Paridon en Cuno v. d. Steen (décor), allemaal mensen, die op het gebied van amateurtoneel hun sporen hebben verdiend. De cursus wordt gegeven, omdat dc overtuiging veld wint, dat er nog heel wat aan de uitvoeringen der K. A.B.-clubs ontbreekt. Enerzijds is dit terug te brengen tot gebrek aan in zicht bij vele spelers, anderzijds tot een gebrek aan goed geschoolde re gisseurs. Om de deelneming aan de cursus zo groot mogelijk te doen zyn, heeft de Cultuurdienst der K.A.B., tezamen met de Volkshogeschool Drakenburgh, besloten de belangstel lenden tegemoet te komen. Het is mogelijk geworden de cursusprijs voor zes dagen laag te houden. Van het uiterst lage bedrag neemt de cul tuurdienst van de K.A.B. voor iede re regisseur of speler (speelster) van een K.A.B. toneelvereniging een deel voor zijn rekening. Practisch iedere toneelclub moet dit bedrag voor zijn regisseur kunnen betalen. Rest nog de moeilijkheid van ver zuim of verlet voor hen, die op die dagen geen vacantie kunnen nemen en de reiskosten. Mocht de toneel vereniging dit niet kunnen betalen, ligt hier dan niet eeri taak voor de plaatselijke of parochiële afdeling, die toch ook ten zeerste belangheb bend is bij een bloeiend eigen to neelclub. Men kan zich opgeven bij de cultuurdienst van de K.A.B, Oudenoord 12, Utrecht. HERHALING INUCHTINGSDAGEN VOOR EMIGRANTEN OP DRAKENBURGH. De belangstelling voor de inlicli- tingsdagen voor emigranten, welke deze maand op Lrakenburgh wer den gehouden, bleek zo groot te zijn, dat velen moesten worden teleurge steld. De organiserende instanties hebben daarom besloten opnieuw een dergelijke bijeenkomst te hou den en wel van 2224 Maart a.s. Drs. Jos. van Campen zal ook tij dens deze dagen spreken over de mogelijklieden in de verschillende emigratie-gebieden. Eehalve Austra lië en Nieuw-Zecland, naar welke gebieden de lieer van Campen on langs een reis maakte ter bestude ring van de situatie voor Nederland se emigranten, zal deze ook de Ver enigde Staten, Canada en Zuid-Ame rika in zijn inleidingen behandelen. Niet alleen de economische en so ciale aspecten zullen worden be licht, doch eveneens zal dor deskun dige sprekers aandacht worden be steed aan de godsdienstige en cul turele problemen aan de vestiging in een nieuw land verbonden. Een spe ciale lezing zal worden gewijd aan de taak van de emigrerende vrouw. Alle nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij he. secietariaat van Volkshogeschool Drakenburgh Post Baarn. DE ZIEKENFOXDSWET-1N- ONTWERP. Naar het oordeel van de Bond van Katholieke Ziekenfondsen draagt het gepubliceerd Ontwerp Zieken fondswet een te sterk centralistisch karakter met een onmiskenbaar staats-socialistische tendenz. Ten tweede komt in het ontwerp niet tot uitdrukking, dat de ziekenfondsen organen zijn op het terrein van de volksgezondheid en dat. zij als zoda nig een taak hebben. Ten derde wordt de vrije ontplooiing der uit het particulier initiatief ontstane zie kenfondsen noch gewaarborgd noch zelfs maar erkend, waardoor het be ginsel van de vrije ziekenfondsen volkomen illusoir wordt gemaakt. Ten vierde is het ontwerp onvol doende geregeld. Ten vijfde is het imperatief voorschrijven van de om vang en samenstelling der zieken- fondsbesturen bepaald onaanvaard baar. Kinderen vielen uit de banken Kolendamp in een school Een klas van 37 kinderen van de „Paaschbergschool" te Ede is aan een groot gevaar ontsnapt. Gistermor gen omstreeks half tien drongen door een defect aan de centrale ver warmingsinstallatie, welke in de kel der van de school staat opgesteld, grote hoeveelheden kolendamp door de naden van de vloer van het er bovengelegen lokaal. De onderwijzer werd eerst op het dreigende gevaar attent, toen zeven leerlingen plotse ling het bewustzijn verloren en uit de banken vielen. Het direct ge waarschuwde hoofd der school wierp onmiddellijk alle ramen open en liet de klas ontruimen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Intussen hadden 10 kinderen, die er het slechtst aan toe waren melk te drinken gekregen, waarna zij al spoedig weer bij hun positieven wa ren. Vijf kinderen konden niet op eigen gelegenheid huiswaarts keren. De politie zorgde voor hun ver voer. Hun toestand is niet ernstig. Alle 425 kinderen van de school zijn gisteren naar huis gestuurd. De kolendamp trok namelijk al door het gehele gebouw, zodat verder les geven niet verantwoord werd ge acht. Morgen hoopt men het euvel aan de verwarmingsinstallatie verholpen te hebben. Het onderwijs wordt dan normaal voortgezet. Lompenloods in Amsterdam uitgebrand Cabaret vluchtte weg Gisteravond omstreeks kwart over acht sloegen de vlammen uit het dak van een houten lompenloods aan het Wittenburgerhoofd op de Eilanden te Amsterdam. De loods, die in een aantal afdelingen was verdeeld, is volledig uitgebrand. De brandweer, die reeds drie uur tevoren daar een aantal balen, die in brand waren geraakt, had ge blust, rukte op het tweede alarm met groot materiaal uit. Met niet minder dan 21 stralen, het waterkanon van de Jan van der Heyden en een handnevelkanon, werd het vuur van vier kanten be streden. Tegen tien uur gisteravond was de brandweer zo ver gevorderd, dat er geen kans voor uitbreiding meer bestond. De wind, die in de richting van de stad woei, nam vlieg vuur mee, zodat op het dak van een schoolgebouw en een daar aan gren zende kerk brandweerlieden wer den geposteerd om direct te kunnen ingrijpen. Omstreeks 10 uur was het ergste gevaar bezworen en beperkte dc brandweer zich tot het nablussen. De loods (eigendom van de ge meente Amsterdam) was in gebruik bij de lompenhandel N.V. Tex en de poetsdoekenfirma Koopman en Schuurman. De brand werd ontdekt dooreen 24-jarige schilder. Deze forceerde de toegang en zag een aantal balen liggen branden. Hij poogde met in middels verschenen assistentie de balen te blussen. Doch het vuur. dat door de binnenstromende buiten lucht werd aangewakkerd en zich reeds spoedig een weg door het dak baande, noopte de mannen zich ijlings terug te trekken. Wel slaag de de schilder er nog in twee schrijf machines in veiligheid te brengen. De loods lag volkomen ingebouwd door woonhuizen, slechts aan een kant, de Kattenburgervaart kon de brandweer direct water in het vuur werpen. In het verenigingsgebouw van het Eiland, dat slechts door een smalle gang van de brandende loods was gescheiden, waren vele clubs bijeen. Dank zij het rustige optreden van de beheerder ont stond er geen paniek en verlieten allen het gebouw toen de brand op zijn hevigst was. Een toneel vereniging, die een cabaretavond gaf, moest evenals oen muziekge zelschap. dat juist het „Ave Ve- rum" had ingezet, ziin programma voortijdig doen eindigen. Het was voor de eerste keer, dat de brandweer het handnevelkanon gebruikte, hierdoor was het moge lijk vrij snel tot op korte afstand Zijn huishoudster vermoord De 48-jarige (dus niet dc 45-jarige, zoals aanvankelijk werd gemeld) mej. Van der Beek te Nijkerk die, gelijk gisteren gemeld, vermoord verd aangetroffen was reeds drie jaar bij de heer V. als huishoudster werkzaam. Reeds meermalen had zij aangekondigd van betrekking te zullen veranderen, en thans was zij in onderhandeling voor een nieuwe betrekking. Zondagmorgen ontstond hierover een woordenwisseling waar bij V. zodanig in woede ontstak, dat hij een kussen greep en dit op het hoofd van de huishoudster drukte waardoor zij is gestikt. V. die het bovenstaande aan dc politie heeft verklaard is inmiddels uit het zie kenhuis ontslagen en aan de politie overgegeven. Op straat beroofd Twee jongemannen hebben Zater dagavond te Amsterdam in de bin nenstad een 24-jarige naaister van haar gouden halskettinkje met han ger (camée) beroofd. Het meisje had de onbekenden op het Koningsplein ontmoet en wan delde met haar nieuwe „vrienden" door enige strater.. Op de Looiers gracht rukte één van hen haar het kettinkje van de hals, waarna de rovers wegholden en met hun buit wisten te ontkomen. De recherche bureau Raampoort heeft de zaak in onderzoek. „N. v. d. D." Handelde stroper uit noodweer? Tot tien dagen gevangenisstraf ver oordeelde de Haarlemse politierech ter de 21-jarige T. K., die in de dui nen bij Overveen gesnapt werd met stropen en dio de hond van dc jacht opziener, welke op hem werd afge stuurd, enige steken met een mes had toegebract. De eis was drie we ken gevangenisstraf. De verdediger mr. B. J. Lambers had beroep op noodweer gedaan, omdat hij de aanval van de hond als een „wederrechtel-ke aanval" be schouwde. Hij heeft appèl aangete kend. „HOU ME VAST OF IK BEGA EEN MOORD". Een 34-jarige fruithandelaar kwam ir hoogst opgewonden toestand dc wachtcommandant van het bureau Buitenhof te Den Haag Zondagmid dag verzoeken hem een tijdje te wil len vasthouden, omdat hij anders voor de gevolgen van zijn vrijheid niet kon instaan. De man toonde hierbij een groot broodmes, waarmee hij van huis was weggelopen, om wraak te nemen op zijn broer, die hij zeven maanden niet gezien had en die hem die mid dag plotseling een klap in het gezicht had gegeven. „Trouw". BEURSOVERZICHT BETERE STEMMING. Positieve gunstige aspecten voor de beurs zijn er dit weekend niet ge weest en gezien het afbrokkelend verloop van de vorige week stemde het dan ook tot voldoening, dat gis teren in vrijwel alle sectoren op een hoger niveau geopend werd. Vooral voor Kon, Olie was de stemming uit gesproken vast en na een opening op 282 trok de koers regelmatig aan tot 288 op welk niveau gesloten werd, hetgeen een winst van zes pun ten betekent. Men giste naar de re den van deze vaste stemming, doch als enige verklaring wist men te ver tellen, dat de arbitrage met flinke kooporders in de markt was. Van de overige internationale fondsen ver beterden Unilever en Philips circa 4 procent, Aku deed het wat beschei dener met een koerswinst van 214 Viel de stemming dus niet tegen, de activiteit bleef daarentegen be perkt en vrijwel nergens werden grote omzetten geconstateerd. Nu' moet men niet uit het oog verlie zen, dat in het Zuiden de kantoren wel niet allemaal officieel gesloten zijn, maar uit de ervaring wel blijkt, dat van een intensief meeleven mot de beurs gedurende de Carnavalstijd geen sprake is. Hoewel het vooral dus de interna tionale fondsen waren die zich vrij behoorlijk verbeterden, viel toch ook op de andere afdelingen een gunstige ondertoon waar te nemen. Zn golden Amsterdam Rubber 84 1/2 (81 3/4), Deli 73 1/2 (71 1/2) en HVA 94 1/2 (94). De kabinetscrisis in Djakarta en de mogelijke terugroeping van de Indonesische delegatie uit Den Haag hadden tot dusver dus geen invloed. Op de Scheepvaartmarkt bleven de koerswinsten eveneens iets be perkter, maar niettemin was ook hiel de ondertoon gunstig en de meeste papieren verbeterden 1 tot 2 pun ten. Een uitzondering vormde Hol land Amerika Lijn. Het uitgebrachte verslag over 1951 cn de behaalde winst stemden tot volle tevreden heid. De gedeeltelijke uitkering van het dividend in aandelen 2 1/2 contant (en 10 in stock) vormde echter een tegenhanger en vooruitlo pende op een verkoopdruk van het stockdividend liep de koers van 173 achteruit tot 171. Voor het overige bood de markt weinig stof tot bespreking. Dt stem ming bleef doorlopend vriendelijk en ook bij de incourante fondsen vie len voor het merendeel koerswins ten te constateren. Staatsfondsen waren stil en vrijwel in één doen met jl. Vrijdag. Amerikanen in door snee een kleinigheid luier, zodat het agio met een fractie inkromp tot 5 7/8 ook de dollarobligaties iets van de vuurhaard door te dringen, lager. Prolongatie 3 1/4

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5