ZOMERZ Een schikking omtrent het Hervormde kerkgebouw Wanneer bestaat er recht op kinderaftrek? HORLOGE BEDIENDE Speciale Operette-Avond F.O.P. N.v. HET MOTORHUIS Nu WOL voor elk gezin! „Sursum Corda Mump,a Motöiiotó <_üLh5ileheimzinnige kasteeL> DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 HAZERSOU IN VREUGD EN ROUW xi. Na de splitsing bestond de oude statie aan de rijndijk dus uit twee nieuwe staties: Koudekerk met de bijkerk aan de Groe- rendijK en Hazerswoude, waar in het najaar 1798 het vroegere doopsge zinde kerkje door aartspriester ten Hulscher werd ingewijd. Aan de Rijndijk bleef Fase pastoor en in 1804 kreeg hij moeilijkheden met pastoer van der Valk van Hazerswoude, de opvolger van pastoor van den Yver over dt armenzorg. Bij de scheiding was er een contract gemaakt tussen.beide staties over de armengelden; Koudekerk zou blijven beta len ook vcoi de armen van de nieuwe statie Hazerswoude Maar zij wei gerden en moesten tot het nakomen van hun verplichtingen worden ge dwongen In de middeleeuwen behoorde de zorg voor de armen aan de zogenaam de H Geest, een corporatie, die in de loop der tijden heel wat goederen had weten te verkrijgen; de H. Geestmeesters zorgden trouw dat de armen bedeeld werden. Bij de reformatie kwamen die goederen als regel in han den van de hervormden, evenals de kerkelijke gebouwen en eigendommen. Om het verduisteren van deze goe deren ten tijde van de hervorming te voorkomen, werd door de Staten een kantoor gesticht, het geestelijk kantoor te Delft. Daar moesten alle goederen worden aangegeven en uit de opbrengsten zouden de tractemen- ten van de predikanten worden be taald. De rekening over het jaar 1579 van dat kantoor vermeldt voor Ha zerswoude een opbrengst van ruim 83 ponden. De oude armengoederen wist men gewoonlijk uit de handen ▼an het kantoor te houden en vaak werden de armen van een plaats door de plaatselijke overheid onder houden. Ook de katholieken kregen hier en daar wel wat, maar wanneer eenmaal de staties gevormd gaan worden, gaan de katholieken hun eigen armenzorg ter hand nemen en in de loop der jaren werden daar voor ook fondsen gevormd. Telkens opnieuw vormden die fondsen een bron van tweedracht, wanneer een statie in tweeën werd geplitst. De grondwet van de Bataafse re publiek maakte het de katholieken ook mogelijk aanspraken te doen gelden op de oude middeleeuwse kerkelijke goederen, bij de reforma tie in handen van de vroegere staats kerk, de hervormde kerk gekomen. Het zesde additionele artikel van de staatsregeling van 1798 bepaalde, dat in iedere plaats de kerkgebouwen en pastorieën ter beschikking wer den gelaten aan het plaatselijk be stuur, om tussen de kerkgenootschap pen op grond van het aanta1 leden, een vergelijk te treffen over de naas ting van die gebouwen. Ook in Ha zerswoude moest men beginnen bin nen de vastgestelde tijd, een opgave te doen van het aantal leden, dat elk kerkgenootschap telde. Geliji. overal voerden de hervormden een verbit terde strijd tegen de wet en tracht ten zij de uitvoering zoveel mogelijk te vertragen. Zij hadden in zoverre succes, dat de toestand voorlopig onveranderd bleef. Koning Lodewijk Napoleon schonk opnieuw de gelegenheid aan de katholieken om ten aanzien van de kerken en kerkelijke gebouwen tot een schikking te komen met de andere kerkgenootschappen, bij de creet van 2 Augustus 1808. De kwes tie in Hazerswoude kwam opnieuw aan de orde. De oude middeleeuwse kerk daar was in het midden van de 17de eeuw vervangen door een nieuwe kerk en de kosten van de bouw waren door de ingezetenen van de gemeente zon der onderscheid van geloof betaald door middel van geheven belastin gen. Voor de restauratie van die kerk in 1793 en 1794 had men een kapi taal geleend van 5 mille en deze schuld werd gedelgd met bijdragen van de hervormden alleen. Maar de commissie met het onderzoek en het vinden van een oplossing belast, oordeelde, dat de kerk zelf niet op gebouwd was door de protestanten afzonderlijk en dat er dus een schik king gemaakt diende te worden, waarbij de geleende som van 5 mille voor de restauratie van de getaxeer de waarde van de gebouwen zou worden afgetrokken. Er kwam wer kelijk een overeenkomst tot stand tussen katholieken en hervormden, gesloten door Willem Boers, de schout, Jan van der Meulen en Al- bertus Verniel, kerkmeester en Abram Jacob Vatebender, predikant, Pieter Reylaarsdam, Hendrik Pij fer, Cornelis Kiekens, ouderlingen, Si mon van Smeerdijk, Johannes Koet sier, Willem van Rooyen, diakenen en Christiaan Heemskerk, Jacob Breroo en Pieter Verbeek, afgevaar digden van de hervormde kerk ener zijds en Volkert Swart, predikant en Cornelis Munnik en Cornelis van Raffen namens de remonstranten en Arie Boskoper en Willem Kok na mens de katholieken van het dorp en Dirk Verkley en Bastiaan Pauw namens die van de hoge Rijndijk an derzijds, Remonstranten en katholie ken vormden een partij, omdat in het stadhouderlijk tijdperk alleen de hervormde kerk de bevoorrechte staatskerk was en alle andere kerk genootschappen hoogstens geduld werden, zonder enige vrijheid offi cieel te bezitten. Bij contract kwam men overeen dat de hervormden de kerk met kerkhof, school en erf in wettig eigendom zouden krijgen; het huis van de predikant bleef buiten ge ding, omdat de hervormde gemeente het in 1783 had aangekocht. Wat de renten en erfpachten betreft, die, waarvan de hervormde kerk bewijs van eigendom bezat, zouden haar blijven toebehoren. Dat gold een rente op een morgen land in de Groe- nendijkse polder ten laste van de er ven van Mees Hoogeveen, volgens een schuldbrief van 1654, groot 2 gulden jaarlijks en een dito op 4 morgen in dezelfde polder ten laste van Bastiaan Pauw en Aris Roden burg, volgens een schuldbrief van 1602, die jaarlijks 30 gulden deed. De overigen met een opbrengst van ruim 33 gulden per jaar en de ren ten van het middeleeuwse Kruisgil- de, ongeveer 15 gulden jaarlijks zou den voortaan aan de gezamenlijke kerkgenootschappen komen en door „haare bestuurder insgezameld wor den". Het H. Kruisgilde was een van de vele zuiver godsdienstige gilden van de middeleeuwen; een soort geestelijke broederschappen naast de meer economische gilden van koop lieden en ambachtslieden. Door schenkingen vooral kregen deze broederschappen soms rijke bezittin gen en wij zien dan ook, dat de re kening van het geestelijk kantoor van Delft voor het H. Kruisgilde van Hazerswoude vermeldt, dat de in komsten daarvan besteed werden „tot onderhoudt van den school meester". boekbespreking Het leven van Vincent van Gogh. Vertaald uit „Lust for live" van Irving Stone. Uitgeverij Hollandia, Baarn. De Nederlandse schilder en teke naar Vincent van Gogh (18351890) is in vele opzichten een merkwaar dige figuur. Als mens was hij zeer onevenwichtig, zoals uit zijn levens geschiedenis maar al te duidelijk blijkt, maar als kunstenaar is hij één der grootsten geweest, welke het aan schilders toch zo rijke Ne derland heeft opgeleverd. Hij is pas laat in zijn leven met schilderen be gonnen hij was reeds 45 jaar oud en zijn hele kunstenaarsloopbaan voltrok zich in de laatste 10 jaren van zijn leven. Maar in deze pcro'1". heeft hij mede de grondslag gelegd voor de moderne schilderkunst en heeft hij de wereld verrijkt met een groot aantal zeer belangrijke mees terwerken. Van Gogh is de voorlo per geweest van het expressionisme, een kunstvorm welke voor alles uit drukking wil geven aan de stem ming. Vooral in zijn Franse tijd, toen hij in Parijs schilderde. Het vrij bewogen leven van Van Gogh is weergegeven in een boek van Irving Stone, in Nederlandse vertaling uitgegeven bij de Uitge verij en Drukkerij Hollandia te Baarn en getiteld „Het leven van Vincent van Gogh". De tweede druk ligt op het ogenblik voor ons. Het is geen strikte biografie, maar meer een roman, welke echter het leven van deze merkwaardige man op de voet volgt. In de Hollandse vertaling heeft men nog enige correcties aan gebracht, zodat een vrij nauwkeu rig beeld van Van Gogh is verkre gen. Het is een vrij omvangrijk werk geworden, verïucht met een aantal uitstekende kleurenreproduc ties. Wie belang stelt in het leven en de geestesgesteldheid van een der grootste kunstenaars van zijn BELASTINGKWESTIES ]\/|ET ingang van dit jaar is er een ingrijpende verandering geko men in de kinderaftrek vopr de in komsten- en loonbelasting. Had men vóór 1952 in het algemeen aanspraak op aftrek voor kinderen van jonger dan 21 jaar, thans is deze grens ver laagd tot jonger dan 17 jaar. Als we zien dat het belastingta rief sterk wordt beinvloed door de kinderaftrek, dan betekent deze ver schuiving van de leeftijdsgrens wel een gevoelige verhoging van het te betalen bedrag van de aanslag. Voor studerende en gebrekkige kinderen is een uitzondering ge maakt, terwijl voor grote gezinnen, op aandrang van dr Tweede Kamer, een beperkte uitbreiding is toege staan. We zullen eens nagaan hoe nu de j aanspraak op de kinderaftrek door de wet wordt geregeld. Algemenu aftrek. Voor alle eigen, stief- of pleegkin deren, die jonger zijn dan 17 jaar kan nu aftrek worden verkregen. Deze kinderen moeten echter tot het huishouden van de belastingplichtige behoren of met zijn toestemming tij delijk elders verblijven voor het vol gen van onderwijs of worden opge leid voor een beroep. Voor pleegkinderen kan men dus ook aftrek genieten. De fiscus be schouwt een kind alleen dan als een pleegkind van de belastingplichtige, als deze naar zijn draagkracht voor ziet in de opvoeding en verzorging van het kind. Er dient dus een ideële band te bestaan tussen pleegouders en pleegkind. Wanneer een derde tevens zoveel in de kosten van de verzorging en opvoeding bijdraagt, dat de belasting plichtige zelf niet meer naar eigen draagkracht in deze verzorging voor ziet, is het kind niet meer als pleeg kind te beschouwen. Ook is zulks het geval als het kind voldoende eigen inkomsten heeft. In zover is hier dus een verschil met een eigen of stief kind, waarvoor in dergelijke geval len de aanspraak op aftrek behouden blijft. Verder doet het voor het begrip pleegkind niet ter zake of het kind al of niet een familielid is. Vaak worden Oostenrijkse, Duitse en andere buitenlandse kinderen hier in gezinnen opgenomen. Deze kinderen kunnen niet als pleegkin deren worden aangemerkt als de op name tijdelijk is. tijd vindt in dit werk van Stone een prettig leesbaar boek; prettig al thans wat de vorm betreft, de in houd is vaak tragisch genoeg, zoals het leven van deze eenzame en ge folterde mens nu eenmaal was. Het is een boek voor lezers met een rijpe ervaring. Voor eigen en stiefkinderen of pleegkinderen die gebrekkig zijn en grotendeels d.i. meer dan de helft ten laste van de belastingplichtige zijn, is de leeftijdsgrens voor aftrek 21 jaar gebleven. Hieronder worden begrepen de kinderen welke door lichamelijke of geestelijke gebreken vermoedelijk je eerste drie jaar na genoeg geen inkomsten uit eigen ar beid kunnen verwerven. Wanneer deze kinderen 21 jaar of ouder zijn, wordt geen kinderaftrek meer ver leend. We moeten er echter wel aan denken, dat er dan voor de uitga ven voor het levensonderhoud een aftrek kan worden gevraagd bij een afzonderlijk verzoek (buitengewone lasten!). Het kan ook gebeuren dat zowel de vader als de moeder kinderaf trek kunnen genieten. Dit is het ge val als de ouders gescheiden zijn of gescheiden leven en de kinderen, jonger dan 17 jaar, verblijven bij de ene echtgenoot en ze grotendeels op kosten van de andere 'worden onder houden en opgevoed. Studerende kinderen. Voor eigen, stief- or pleegkinderen, welke onderwijs genieten of opge leid worden voor een beroep, kan aftrek worden genoten zolang ze nog geen 25 jaar zijn. Hier is ook weer de éis gesteld, dat de kinderen gro tendeels ten laste van de aftrekgenie» tende onderhouden worden. Heeft het kind een studiebeurs, bijvoorbeeld in de vorm van een ren teloos voorschot of kan het uit eigen inkomsten zijn studie enz. bekosti gen, dan kunnen de ouders, geen kin deraftrek krijgen. Dan kan immers niet gezegd worden dat de ouders de kosten van het onderhoud grotendeels dragen. Ook dient zowel het genie ten van het onderwijs als het opge leid worden voor een beroep de hoofdbezigheid van het kind te vor men. Zelfstudie wordt hiertoe in de re gel niet gerekend. Toch heeft een Raad van Beroep eens beslist, dat een doctorandus, die bezig was zijn universitaire studie te voltooien door het schrijven van een proefschrift, geacht moet worden nog onderwijs te genieten. Toegift. De minister heeff bij de verlaging van de grens van de algemene kin deraftrek, op aandrang van de Ka mer, een beperkte uitbreiding aan gebracht van belang voor grptp ge zinnen. Kinderaftrek wordt thans ook ge geven voor nog één eigen, stief- of pleegkind tussen 7 en 21 jaar, als reeds voor minstens drie kinderen recht op aftrek bestaat. Deze toegift van één kind is dus alleen mogelijk als men reeds op grond van enigerlei andere moge lijkheid voor drie of meer kinderen recht op aftrek heeft. Ook een kind, mits jonger dan 21 jaar, dat in mili taire dienst is, komt hiervoor in aan merking. Ter verduidelijking kan wellicht het volgende voorbeeld dienen: a heeft drie kinderen beneden 17 jaar, twee kindei en, oud 18 en 20 jaar en een studerend kind van 23 jaar. a heeft nu aanspraak op kinderaf trek voor vijf kinderen en wel: Voor de eerste drie kinderen, het studerend kind en voor één van de kinderen van 18 en 20 jaar. Hier mag hij een keuze maken. Voor de inkomstenbelasting is het einde van het jaar of belastingtijd vak doorslaggevend of aan de voor aftrek gestelde eisen voldaan wordt. Houdt de belastingplicht van het kind in de loop van dat jaar op te bestaan, dan wordt daarvoor dat mo ment genomen. Overlijdt dus een kind in de loop van een kalender jaar, al zou het ook op 1 Januari zijn, dan bestaat dus voor het hele jaar toch aanspraak op aftrek, als evenwel ook aan de verder gestelde eisen voldaan wordt. Zo wet weten, is de peildatum bij de loonbelasting anders geregeld. Hier wordt de toestand van 1 December van het voorgaande jaar genomen of, indien voordeliger, naar een latere datum. Door het indienen van een nieuwe werknemersverklaring kan steeds wijziging worden aangebracht. F. D. VEILIG VERKEER 4. Geef tijdig en duidelijk een te- teken van richtingverandering. 5. Maak gebruik van de rijwiel paden. 6. Geef op kruisingen en splitsin gen van gewone wegen voorrang aan het verkeer van rechts en ook aan snelverkeer, dat van links komt. 7. Geef alleen een belsignaal, als de veiligheid van de weg dit vor dert. 8. Sta alleen stil aan de kant van de weg, doch steeds zo, dat ge het verkeer niet belemmert. 9. Houd ten minste één hand aan het stuur en beide voeten op de trappers. 10. Bevorder Uw eigen veiligheid door U stipt aan de verkeersre gels te houden. Op een en twintig Fe bruari j.l. is te zijnen huize plotseling overle den mijn lieve Man en onze lieve Vader. Be huwd- en Grootvader de Heer NÏCOLAAS DE BINK in de ouderdom van ruim zeven en zestig jaren. E. DE BINK—KRES. Amersfoort Lombokstraat 10: J. R. ABRAHAMSEN- DE BINK G. ABRAHAMSEN BOB en LOESJE. Duivendrecht Rijksstraatweg 105: E. MICHIELSEN DE BINK Ir. H. F. MICHIELSEN Leiden. 26 Febr. 1952. Stille Rijn 9A. Op verzoek van den overledene heeft de uitvaart heden in alle stilte plaatsgevonden. Voor een goed (met garantie) C. DE KEMP Juwelier. BOTERMARKT 12 NET DIENSTMEISJE voor de dag. Aanmelden: Rooijakkers, Emmalaan 25. Oegstgeest. 7601 Gevraagd voor benzine pomp en servicestation kwieke en accurate be diende. voorzien van rij bewijs en prima getuigen. GEBR. VAN ULDEN Verdamstraat 6. 2 Engels. Frans. Engelse Handelscorr. en conv. Frans Handelscorr.. door leraar Engels M. O., en drs. in de Franse taal. Nieuwe clubs. Prima onderwijs. Lage lessgelden. R. K. Handelsavondschool. Inl. Rijnzich tv/eg 24, Oegst geest, Tel. 20313. 2421 Woensdag 27 Februari De bekende zangeres TRUUSJE WOUTERS met Weeuse zanguummers. Cabaret van Onbekenden Donderdag 28 Februari a.s. optreden van de vol gende amateurs: RADO, Clownerie, Amsterdam X. Y. Z., Goochelaar, Amsterdam JERRY BEY, Zanger-Imitator Orkest Afgewisseld mot zang en accordeon Piet Kreelt Wat- 2 Flinke werkster gevr. netjes kunnende werken, voor iedere morgen en en kele middagen. Aanmelden na 8 uur Mevrouw van Leeuwen, Herenstraat 83a, Leiden. 2507 2 Biedt zich aan R. K. Boerenknecht, liefst pl.m. 15 Maart, goed kunnende melken, met alle bóeren- werkzaamheden bekend, kan met paard en tractor omgaan. Br. onder no. 7597 aan agent van dit blad te Leimuiden. 2 Net meisje gevraagd van 8.3013.00 uur. Hoge Rijndijk 134, Leiden. 2508 2 Gevraagd een net R-K. meisje voor de dag in ge zin met 6 kinderen (waar van 4 schoolgaand). Mevr. de Rooij, Geversstraat 35, Oegstgeest ('s avonds na 7 uur). 2500 2 Jong R. K. gezin vraagt geld ter leen voor aankoop van een huis. Spoed ge wenst onder no. 7599 bu reau van dit blad. Een Amerikaanse FORD w naar Nederlandse wens! Een sierlijke, royale wagen met een zee van ruimte. Snel, be trouwbaar en economisch. Een moderne Amerikaan, die aan al Uw verlangens voldoet. Niette min enige duizenden guldens goedkoper dan alle andere wa gens in zijn klasse! Vraag spoedig een demonstratie aan, wij kun nen deze Ford thans nog in beperkte mate leveren. 2-deurS f 10.650 (ondern.pr. af fabr.) 4-deurs f 10.850 Off. Forddealer Morssingel IB, Tel. 24741 (4 lijnen) 0MLUSTINGEN Vs werk Mn, Fq.L QUESTROO S KUNSTHANOeL •-«■■i NWEP'JN 51 LEIPEN 2 Man alleen, wed. R. K., 65 jaar, gezond en nog flink goed humeur, ver langt iemand in zijn huis houding om verdere ken nismaking. Adres onder no. 2505 bureau van dit blad. 2 Te koop een elektri sche „Kunstmoeder", (kap model) voor de opfok van circa 200 tot 250 kuikens, geheel compleet, en in prima staat, Adres: M. W. de Graaf, Pastoor van der Plaatstraat 30, Rijpwete- ring. 7598 2* Meisje. 22 jaar. v. g. g. v. in bez. van Middenst. dipl. en kunn. typen, biedt zich aan voor 3 a 4 dagen per week. onversch. wat, ook op huish. gebier. Br. onder no. 2503 bureau van dit blad. 2* Ged. Inboedel wegens vertrek, waarbij grote uit- trektafel met inlegbladen. moderne schrijfbureau, ta fels. stoelen, dressoirs, le dikanten. spiralen. was- commode enz.; A. J. Hart- wük. Vanouds vakkundig adres. Burchtsteeg 4. Nieu we Beestenmarkt 79. Te lefoon 24013—26627. Ook inruilen, herstellen. 2* Donderdagavond 13 Maart 7 u.: Meubel- en antiekveiling. Gelegenheid tot inbrengen voor deze veiling onder tel. 25815. Afhalen gratis. De Directie WARMOND Abonnementen en Adver tenties worden aangeno men door: J. SIKKING Dorpsstraat 8- PRIJZEN LAGER DAN OOIT. SPECIALE AANBIEDINGEN I Alleenverkoop van de beste soorten MERKWOL En't is een feit, Met wol van de Nijverheid, Altijd tevredenheid Wolmag. „DE NIJVERHEID" HAARLEMMERSTRAAT 40. Voor al uw VLEES en VLEESWAREN: ARNOLD H. BERGtRS ONZE EXTRA RECLAME: 100 gram Smeerleverworst van 30 cent voor 26 cent 100 gram Tongeworst van 30 cent voor 26 cent 100 gram Vel gerookt Spek van 36 cent voor 32 cent Gehakt hall om halt f. 1.40 per 500 gram Onze A.H.B. margarine altijd vers in onze koelcellen voorradig, 39 cent per pakje (250 gram) Vanat heden verkrijgbaar verschillende soorten Zoutloze Vleeswaren. HAARLEMMERSTRAAT 216 TELEF. 20392 3? R. K. Meisje, leeftijd 21 jaar, algem. ontw., zoekt dito vriendin. Liefst in bezit van fiets. Br. met foto onder no. 2501 bureau van dit blad. 2 Aangeboden gestoff. kamer zonzijde aan rustig heer R. K., b. b. h. h. des gewenst met pension, geen beroeps. Br. onder no. 2502 bureau van dit blad. Abonneert U op ff 2 Vulpenreparatie is een zaak van vertrouwen. Wij repareren onder volledige garantie binnen een dag. Neemt eens een proef. Hal- na Vulpen Service. Haar lemmerstraat 64, naast mu ziekhandel Guldemond. 2* „Rosine'' geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den, zilveren en verzilver de artikelen. Het adres voor alle reparaties en uur werken, Steenstraat no. 16 Tel. 26854. 2 Chem. Co Wave. Het beste voor uw haar, geen warmte op het hoofd, vijf gulden permanent, wassen, knippen, watergolven in begrepen. Bespreekt vroeg tijdig. Heren en Dames kapper voor lastig haar. Het Kappershuis. Apothe- kersdijk 8. tel. 26218. 11. Humpo Hotflots trad dus zijn slaapkamer binnen. En ik geloof, dat hij nu pas begon in te zien, dat hij iets heel ongewoodk aan het beleven was. „Als ik niet wist, dat het niet kon zou ik zeggen, dat ik in de twaalfde of dertiende eeuw verzeild was geraakt." mompelde Humpo, ter wijl hij met de ene hand op een on gemakkelijk uitziend ijzeren bed leunde en met de ander over het voothoofd streek. „Dit bijvoorbeeld", ging hij verder, „is een bed uit 1300, daar ben ik zeker van! En dat", en hij liet zijn blik rusten op een oude wa penrusting, die aan de muur was opgehangen", is een wapenrusting uit het jaar 1200"! „Ik vrees Humpo, zei hij hoofdschuddend tegen zich zelf, „ik vrees, dat je weer eens in een allerdwaaste situatie verzeild ge raakt bent. Dit kussen bijvoorbeeld. Het is zo hard als een plank, zoals dat toen gewoonte was.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 4